1 Reeks van aanslagen verwekt opschudding in Tunis Koning Boude wijn was Zondag in Hasselt i van erk" ■bal Kohier is hakken Hoogtepunt in de agitatie tegen raadsverkiezingen Cornet-straalvliegtuig bij Calcutta neergestort Twee Arabische koningen bestegen de troon Rode Gaan kraaide op verschillende plaatsen Accordeola" RT VISSER Q de iditie: Mei F 75 cent ke gewenste tvoering NSET&CS IGREREN? iOED BROOD rm succes ren wij andadagen 1" 9 Mei Maandag 4 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 104 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN PERIODE VAN RUST TEN EINDE BEY GAF TOE AAN FRANSE DRUK Laatste gevangenen uitgewisseld Noordelijken noemen vier neutrale landen Djakarta vraagt: Neem Pot en Colson in hechtenis! Koninklijk gezin was in Muiden Drie en veertig personen gedood In zandstorm verongelukt HUURSTAKING IN EINDHOVENSE SINT GERLACHSTRAAT De gemeente laat fiks betalen Streekcongres van P.v.d.A. inEmmen WEERBERICHT Amerika versnelt de levering aan Laos Thailand versterkt grens Mijnenvegers gaan oefenen Tien dagen voor Britse kust OOK IN VREDESTIJD BEROEP OP BB? Kinderen uit rampgebied naar Zwitserland Hartelijke ontvangst Hoessein van Jordanië en Feisal van Irak Lustrumkoe werd gearresteerd Politie had het zwaar Legermonument overgedragen Hun offer was niet tevergeefs Fabrieksbrand te Rotterdam 1 ■N Tf 12395 6£RöERWt6135 TERDAM 111.82950 ilETERSTRAAT 47 ETOKEN avonds 8 uur d. Schermeer. in de Schermer Ge niet-leden f 2.50. r. T. de Boer-Stam, Tel. K 2204—224. GE verpakking erhuizing naar ET GOED! inboedels. 9, TELEFOON 2083 rait onzen oven •r cant niets boven! t is het allerfijnste brood t van het tegenwoordige iel gebakken kan worden overn. gevr. 10 20 FLAGSTONE'», met prysopg. No. 76 HAAN's Boekhandel, Bergen. Oirectxe: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per nun Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-, elk woord meer cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs dij voor uitbetaling f 2.02 per mno f 8.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen i 0.49 ER IS EEN EIND GEKOMEN aan een vrij langdurige periode van betrek kelijke rust in Tunesië. Vrijdag en Zaterdag is de verzetsactiviteit opnieuw opgelaaid, hetgeen culmineerde in een reeks aanslagen op vooraanstaande figuren. Zo werd Vrijdagavond de minister van Handel, Rats, beschoten, echter zonder dat hem enig letsel werd toegebracht. Zaterdagmorgen schoot een jongeman de vice-voorzitter van de gemeenteraad van Tunis, Tsjadli Kastalli, neer, toen hij zich naar een café in de Europese wijk begaf voor een bespreking met enkele vrienden. Kastalli was vrijwel op slag dood. In de Arabische wijk van Tunis zijn na de moord klopjachten gehouden en versperringen in de straten opgericht. Twintig leidende personen, onder wie twee communisten, zijn gearresteerd en naar het Zuiden van het land overgebracht. De moordenaar van Kastalli is eveneens gegrepen. Hij heeft zijn daad bekend. In de villa, waar de politie hem vond, is tevens een voorraad wapenen aangetroffen. De bey van Tunis heeft de bevolking opgeroepen, haar kalmte te bewaren en de terroris tische activiteit afgekeurd. Kort te voren hadden de Tunesische nationalistische leiders een order voor een algemene staking op Zondag doen uitgaan. De verbondenen hebben gisteren de laatste zieke en gewonde communis tische krijgsgevangenen teruggezon den. Hun totaal kwam daardoor op 6"0, ongeveer duizend meer dan was voorzien. De onderhandelingen over de uitwisseling van andere krijgsgevange nen worden intussen voortgezet. Nog steeds is men het niet eens over de vraag, of gevangenen, die niet naar de plaats van herkomst willen terugke ren, naar een neutraal land zullen wor den gezonden, dan wel slechts onder toezicht van deze staat zullen worden geplaatst. De Noordelijken hebben als neutraal land onder meer genoemd, India, Paki stan, Indonesië en Birma. India en Pa kistan zijn vermoedelijk ook voor het opperbevel der VN aanvaardbaar. Naar aanleiding van het gerucht dat Meine Pot, de hoofddader van de aan slag op de Indonesische militaire attaché in ons land, overste Harjono, voort vluchtig is, heeft de Indonesische rege ring de Nederlandse regering verzocht te bevorderen, dat Meine Pot en de andere aanslagpleger, Colson, in hech tenis worden genomen, in afwachting van hun definitieve veroordeling. INE MOORD op Kastalli was het hoogtepunt in de acties tegen de gemeenteraadsverkiezingen, welke Zondag zouden worden gehouden. De bey had. na lang aarzelen, met het uitschrijveji van deze verkiezingen ingestemd. De stemming voor de dis trictsraden, vorige maand, had zijn scherp protest uitgelokt. Deze werden onder de staat van beleg gehouden; bovendien werden, volgens de vorst, zeer velen aan de vooravond van de verkiezingen gearresteerd. Veertig procent van de kiezers bleef bij die gelegenheid thuis. Kastalli was een der voornaamste candidaten voor de gemeenteraad van Tunis. Hij had zijn candidatuur ge handhaafd, ondanks het feit, dat hij in een stroom van dreigbrieven was aangemaand tot intrekking ervan. De nationalistische organisaties hadden aangespoord tot boycot van de verkie zingen, omdat zij onder de staat van beleg plaats vinden. Bakkoesj, de Fransgezinde premier van Tunis, heeft, dadelijk na de moord, een onderhoud gehad met de Franse resident-generaal De Hauteclocque. Daarbij waren ook het hoofd van de politie en de bevelhebber der Franse strijdkrachten, generaal Garbay, tegen woordig. Er werd besloten tot scherpe maatregelen; de enige, welke bekend werd gemaakt, was een verschijnings verbod voor de uiterst nationalistische krant Essabah. De Hauteclocque zond voorts aan de bey een nota van de Franse regering, waarin deze de vorst verzocht, de be volking tot kalmte aan te manen, degenen te veroordelen, die verant woordelijk waren voor het plegen van aanslagen en zich te kanten tegen boy cot van de gemeenteraadsverkiezin gen. Aanvankelijk weigerde de bey, wiens vijandschap voor' de Franse resident-generaal voor niemand een geheim is, aan dit verzoek te voldoen. Nadien had de pas-benoemde secreta ris-generaal van de Tunesische rege ring, Dupoizat, een gesprek met de vorst. Dat leidde er toe, dat de bey de bevolking tot handhaving van kalmte aanspoorde en de terroristi sche activiteit veroordeelde. Het koninklijk gezin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de nieuwe jachthaven van de KNZRV, die Vrijdag te Muiden is geopend. Met de „Piet Hein" werd een tocht over het IJsel- meer gemaakt. INE BRITSE burgeriuchtyaart heeft Zaterdag een zwaar verlies gele den, doordat een van haar modernste machines in India is neergestort. Een straal-passagiersvliegtuig van het type Comet IA, dat met negen-en-dertig passagiers en ze9 man equipage op weg was van Singapore naar Londen, is tussen New Deihi en Calcutta, op zes kilometer afstand van het doqp Djangipara neergestort en volkomen uitgebrand. Van de inzittenden heeft 1 niemand de ramp overleefd. De bewoners van de St. Gcrlachstraat te Eindhoven hebben zich met een adres tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gewend, in verband met een aangekondigde huurverhoging van de door hen bewoonde huizen, die sro,.—w—t—B« De P.v.d.A. heeft te Emmen een streekcongres gehouden, waarop de kamerleden Egas, mr Van Lier en de heren drs Voogd en drs Hendriks het rapport van de dr Wiardi Beekman- stichting over de Zuidoosthoek van Drente, hebben ingeleid. Het centrale punt van het rapport werd door alle sprekers de werkloosheidsbestrijding genoemd. De problemen, samenhangen de met de industrialisatie, weiden onder de loupe genomen. De havermoutfabriek „De Groot vorst" te Zaandijk is in liquidatie en zal binnenkort worden gestoten. Vijftien man personeel zal op straat komen te staan De Deense coalitieregering, die na de verkiezingen van 21 April aftrad, zal aan het bewind blijven. Premier Eriksen heeft zich van de steun van het parle ment verzekerd. spoedig gevolgd zal worden door een volgende huurverhoging. Het betreft hier gemeentewoningen, welker huurprijs aanvankelijk -edelijk was. Toen de woningen betrokken wer den, deelde men van de zijde der ge meente mede, dat de huren wellicht zouden worden verlaagd. Niet zonder verbazing ervoeren de bewoners wel dra; dat de huurprijs met f 0.15 werd verhoogd! Op 3 Mei ging een tweede verhoging in, nu ten bedrage van f 0.85 en een derde verhoging met f 1.25 werd alvast in het vooruitzicht gesteld. De bewoners van de St. Gerlachstra3t zijn niet van plan zich hierbij neer te leg gen. Allen, op één na, zullen in huur- staking gaan. Verwachting tot morgenavond: NOORDELIJKE WIND Droog weer met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Het toestel steeg Zaterdagmorgen normaal van het vliegveld te Calcutta op. Het meldde zich echter niet op de vastgestelde tijd te New Delhi, zodat men Zondagochtend vliegtuigen de lucht in zond om de vermiste Comet te gaan zoeken. Deze bleek op vijf-en- veertig kilometer van Calcutta te zijn neergestort in een gebied, dat slechts met de grootste moeite te voet te be reiken was. Tijdens de zo tragisch ge ëindigde'' vlucht woedden boven deze streek zware zandstormen, gepaard gaande met zware regen. Kort voordat men uit de lucht het wrak ontdekte, hadden dorpelingen de politie te Djan gipara gewaarschuwd in verband met de ramp. Onder de passagiers waren tien vrouwen, een meisje van dertien jaar, een baby en zeven-en-twintig mannen. Tien personen kwamen in Calcutta aan boord. Zij wilden in Londen de kroningsplechtigheden gaan bijwonen. De Verenigde Staten van Amerika 1)ebben stappen ondernomen, om de le vering van militair6 voorraden voor de verdediging van Laos te versnellen. Amerika beschouwt de communistische aanval op de staat Laos, zo verklaarde minister Dulles te Washington, als mee dogenloos en onuitgelokt. De Ameri kaanse missie voor hulp aan het bui tenland in Laos moet met geld en voor raden de slachtoffers van de aanval der Vietminh bijstaan. Thailand neemt intussen alle nodige maatregelen, om het binnendringen der Vietminh op zijn gebied onmogelijk te maken. Generaal Phao, het hoofd der politie, zal zelf de leiding nemen van de bewaking van de grensrivier, de Me kong. Overal in de grensprovincies wor den speciale eenheden opgericht, welke communistische infiltratie moeten te gengaan. Belgische, Britse, Nederlandse en Noorse mijnenvegers zullen deelnemen aan tiendaagse oefeningen ter hoogte van de Britse kust, die Woensdag beginnen. Een Britse mijnenlegger en vliegtuigen van de Britse luchtmacht zullen mijnen leggen, die door zestien Britse, twaalf Nederlandse, vijf Belgische en vier Noorse mijnenvegers zullen worden ge veegd. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, heeft Zaterdag te Rotter dam verklaard, dat overwogen wordt om de B.B.-wet zodanig te wijzigen, dat zij ook in vredestijd bij natuur rampen toepassing kan vinden. Dit zal, naar het zich laat aanzien, geen wijzi ging brengen in de positie van de vrij willige noodwachters. Prof. Beel zei dit in een toespraak ter gelegenheid van de start der B.B.-werving in de Maasstad. Zaterdag a.s. zal een groep van 26 kinderen uit het rampgebied voor een 14-daagse vacantie naar Zwitserland vertrekken, zulks op uitnodiging van de Zwitserse „Rotary". Morgen zal de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir Witte, een bezoek aan GoereeOverflakkee brengen. Te Oud- Beijerland heeft de echtgenote van de minister van Landbouw, de eerste ten toonstelling geopend, ter voorlichting van huisvrouwen, die zich genoopt zien verloren gegane goederen te ver vangen. De expositie, die te Oud- Beijeriand wordt georganiseerd, heet: „Het water wegkoopt met over leg!" Tot Zaterdag heeft het NRF f 110,2 miLioen ontvangen. De dag te voren was de stand 110,1 millioen. Een internationale delegatie van het Europese defensie-comité heeft in Lulworth Engelandtal van nieuwe legervoertuigen bezichtigd. Aanwezig waren v.l.n.r.) luitenant-generaal De Larminat (Frankrijk)dr Spcidel,eens stafofficier van maarschalk Rommel, luitenant-generaal Calmeijer (Neder land) en generaal Kenneth Crawford Engeland Koning Boudewijn heeft Zondag een officieel bezoek gebracht aan de Bel gische stad Hasselt, de hoofdstad van de provincie Limburg. De jonge vorst is er zeer uitbundig ontvangen. De gehele stad was met vlaggen en wim pels versierd, in alle etalages stonden foto's van hemzelf en van zijn vader, duizenden juichende mensen stonden langs de straten en padvinders had den een grote erepoort gevormd. Toen de stoet hier een ogenblik stopte, rie pen de jongens „Boudewijn, Boude wijn". In een plechtigheid ten stadhuize van Hasselt is de jonge koning een fraai geschenk aangeboden. Voordat deze samenkomst begon, legde hij bloemen neer bij het monument voor de gesneuvelden en bij het portret van koningin Astrid. In het provinciaal gebouw waren niet alleen de zestig leden van de pro vinciale raad, de parlementaire ver tegenwoordigers der provincie en tal van notabelen bijeen, doch ook prof. De Quay, de commissaris der Konin gin in de Nederlandse provincie Noord-Brabant, die door Koningin Ju liana naar Hasselt was afgevaardigd en daar verschillende plechtigheden had bijgewoond. Het hoofdnummer van de Varsity, de „Oude vier", werd een Amster damse overwinning. Nereus ging als eerste door de finish, gevolgd door het Utrechtse Triton en het Groningse Aegir. De overwinnaars W. B. v. d. Linde (boeg), J. de Wit, A. H. Brink, H. J. Verhoef f (slag) en E. M. Vroom (stuurman) werden door zwemmende Amsterdamse stu denten een eerste hulde gebracht. Luid gejuich begroette de acnttien- jarige koning Hoessein van Jordanië, toen hij Zaterdagmorgen het witte parlementsgebouw te Amman betrad, waar hjj zou worden ingehuldigd als de derde monarch van het Hasjemiti- sche koninkrijk. De jonge vorst gvf tijdens de korte plechtigheid geen enkel blijk van nervositeit. Hij besteeg zijn vergulde en purperen troon en zegde daar de Arabische eedsformule na, met welke hij zijn eerbied jegens de grondwet en zijn trouw aan zjin volk bezwoer. Aan zijn rechterhand zat zijn twaalf jarige broer, de kroonprins Mohammed, aan zijn linker het kabinet van Jor danië, vóór hem het voltallige pai le nient. Nadat Hoessein de eed had afge. legd, begaf de jonge koning zich raar de Hoesseini-moskee om te bidden. Duizenden sloegen zijn gang naar het parlementsgebouw en vandaar naar de moskee gade van de balkons en van andere „uitkijkposten" in de stad af Onder ben bevond zich Koningin Zain Hoesseins moeder. Tezelfdertijd legde koning Feisal li van Irak in een verenigde zitting van het parlement van zijn land te Bagdad de eed af, waarmee hij zich aan zijn volk verbond. Hij werd daarmee de derde vorst van het moderne Irak. Zes tien taar geleden volgde hij zijn vader op, die bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Als regent trad zijn oom Abdoel Illah op. Nadat de jonge koning de eed op de grondwet had afgelegd, dankte hij zijn oom. die zich gedurende veertien jaar met prnfp wiiebn'M van 7iin taak had gekweten. De prins-regent overhandigde vervolgens min neef een maarschalks staf waaroo spreuken uit de Koran waren gegrift Ook de inwoners van Bagdad legden een groot enthousiasme aan de dag Men schat het aantal toeschouwers 'angs de route op een millioen Tegen vijf uur des middags is de jonge koning naar Brussel terugge keerd, nadat hij door de bevolking van Hasselt nogmaals hartelijk was toegejuicht. De studenten van het Wagenings Studentencorps dat op 16 Mei zijn 15e lustrumfeest viert, hebben een propa- ganda-koe gebouwd, een soort robot rund, dat met de agrarische deskun digheid der ontwerpers is voorzien van allerlei verrassende gemakken en stunt mogelijkheden. Zo kan het beest, dank zij een listig in de romp ingebouwde verstuivingsinstallatie, van het staart stuk uit confetti en propagandamate riaal de wereld in sturen. Het lag Zaterdag in de bedoeling, het dier tegelijk met het botenmateriaal van Argo naar de Varsity te zenden, maar onderweg kregen koe en begelei ders moeilijkheden met de politie. De studenten hadden het rund gevuld met kaf van vlas en enkele malen tijdens de tocht van de sociëteit naar de haven verhief het beest de staart, waardoor de talrijke belanastellenden werden overdekt met kaf. De politie met kaf op pet en uniform nam het rund in beslag en maakte proces-verbaal tegen de studenten op 'Wegens straatschende rij. Gisterochtend is het veebezit van het corps in vrijheid gesteld. De politie had sportief begrip voor de situatie: nu. kon het dier op de Varsity zijn propa gandistische plicht doen. Met confetti en met kaf. Op de Grebbeberg te Rhenen Is van morgen het Nationaal Legermonument door de voorzitter van de stichting Na tionaal Legermonument overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Namens de Staat aanvaardde de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, het monument. In de rede, die hij daarbij uitsprak zei hij o.m.: „Wij komen hier met zovelen, die hier het graf van hun man, hun zoon of vader bezoeken. Voor hen is het een zware gang maar zij we ten troost te vinden in de gedachte, dat zij hun plicht deden. Het gebied, waar voor zij hun leven gaven, hebben zij niet kunnen behouden maar tenslotte is hun vaderland bevrijd en hun land herrezen. In dit vrije land zoeken wij thans naar wegen om de weergekregen vrijheid te behouden. De vrijheid waar voor zij hun leven hebben ingezet, is ons dierbaarste bezit. Wij weten, dat wij met anderen sterkei staan en in in ternationale samenwerking zoeken wij de kracht, die ons samen stand zal doen houden. Een felle uitslaande brand heeft gis termorgen bijna de geheie oude fabriek van de Verenigde Industrieën te Rot terdam in de as gelegd On> half ze werd een hevige ontploffing gehoord waarna direct de vlammen uit di ramen sloegen. Na drie uur spuitei was men het vuur meester. De scliad- loopt in de miilioenen. Enkele hon derden werklieden zullen voorlopig zonder emplooi zijn. In Haarlem brandde Zaterdagnacht de woning van een arts aan dé Ged. Oudegrachi geheel uit. Een naast deze woning grienen kunsthandel werd zwaar beschadigd. Over de oorzaak 'ast men in het duister. De verzekering lekt de schade, die zeer -■>- ''ia is. Door een bosbrand nabij Vught is ien a-e aan hoe en hei vprloren ge gaan. Ook te Rosmalen stond de hei in hrand, doch de schade was hier gerin ger.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1