ILLEGALE ORGANISATIES KREGEN ZWARE SLAGEN KVP verloor vele dapperen voor Duits vuurpeloton EN NOOIT SLIEP DE Tientallen vielen in laatste maanden VERRADER De slag bij Ursem eiste zeven slachtoffers Maar de strijd ging verder Een droeve lijst Fritz Conijn Gerard Veldman Gevoelige klappen Hans Voskuil Noodlottige nacht TEN GELEIDE Zwarte bladzijde uit het verzet Boerderij ging in de vlammen op De Spartacus-groep! in overvi MAANDAG 4 MEI 1953 IN DE BLOEMENDAALSE DUINEN ligt een groot deel geschreven van het Alkmaar se verzet. Het is het verhaal van jonge kerels, die de vuist balden tegen de bezetter en het staat gebeiteld op de vierkante stenen, waaronder zij hun eeuwige rust vonden. Hun namen zijn het, die de geschiedenis van, het verzet in Alkmaar vormen. Namen, gehakt in steen en in het geheugen van ons, die thans de geharkte paden van de erebegraafplaats betreden om nu, op de vierde Mei, in de grote stilte van de dodenakker te vertoeven. Bij hen, voor wie de bevrijding zo veel eerder kwam. Zij hebben de dood niet gevreesd en zijn hem dapper tegemoet getreden. De .een na de ander. Want de strijd was hard en het zijn slechts enkelen van die eerste KP'ers, die het bittere gevecht hebben overleefd. Wie het als KP-man een paar maanden uithield zonder ge grepen te worden of genoodzaakt te zijn naar. andere streken te verhuizen kon zich gevoegelijk tot de oude garde rekenen. Dit voorbeeld moge voldoen de zijn om de spanningen te tekenen, waarin deze jonge mannen streden en stierven. Automatisch hebben wij op de grafstenen de naam gezocht van hem, bij wie de geschiedenis van de Alkmaarse KP feitelijk begint: Fritz Conijn Zijn graf is hier niet te vinden. Het is nergens. Zelfs zijn dood was de Duit sers niet voldoende. Toen zij de dappere Alkmaarse jongen in de nacht van 5 op 6 September 1944 hadden gefusilleerd, verbrandden zij het lichaam en verspreidden de as. Maar de geest, die Fritz Conijn had bezield vanaf het ogen blik, dat hij als achttienjarige jongen geld inzamelde voor de gezinnen van de zeelieden in geallieerde dienst, had zich ook van anderen meester gemaakt. Ook zij vielen strijdendein de K.P., de L.O., de R.V.V., of de BS. Anderen namen hun plaatsen in en zetten het werk voort. Over de bloedige geschiede nis van het verzet in Alkmaar willen wij, nu de dag van de dodenherdenking voor de achtste maal is aangebroken, op deze pagina het een en ander vertellen. ]")e centrale figuren van het KP-werk u zijn Fritz Conijn en Pierre geweest. In Januari 1944 kwam de Alkmaarse knokploeg tot stand. Zij telde als leden Fritz Conijn. Iïinus Frcnken, Ber Keulen, Gerard Veldman, Hans Voskuil Klaas Ritzema, Rens Prins, Ad Kleising (alien gefusilleerd of gesneuveld), Pierre de Bie en Karl Weinrich, die van het begin tot het einde in de gele deren meestreden en de oorlog over leefden, Mevrouw Greidanus (KP-moe- der), Ben Hommerson (vertrok einde April '44 naar KP-Utrecht en keerde later terug naar K.P. Hoorn) Els IJzer draad (werd gearresteerd tezamen met Frenken en Reulen, doch overleefde de gevangenschap). Ina Greidanus, na de arrestatie van Els eerste koerier ster, daarvóór als tweede koerierster werkzaam en Jan Schouten (van Mei' 3944 tot September in Alkmaar, daarna bij KP-Amsterdam)Dit ploegje. dat zulke zware verliezen leed, kraakte distributiebureaux o. a. te Haarlem, Heiloo, Venhuizen om de vele onder duikers via de LO aan bonkaarten te helpen, overviel bonkaartentranspor ten, bestormde politiebureaux om aan wapens te komen, o. a. te Amsterdam, spionneerde in het kustgebied en liqui deerde vijf S.D.-agenten. Ook buiten de provincie hadden enkele leden van de KP een werkzaam aandeel. Zij na men ook deel aan de eerste overval op het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans. r r i t z C o n ij n, die bij nagenoeg r alle overvallen en acties present was, werd op 29 Augustus 1944 te Am sterdam gearresteerd. Hij had steeds een nauw contact onderhouden met Henry Scharrel-, die hem en enkele leden van zijn groep voorzag van Franse SD-papieren. Scharrel-, agent van het Deuxième Bureau te Parijs en de Belgische inlichtingendienst werkte sinds 1941 voor een informatiecentrum in België en ging buitengewoon koel bloedig te werk. Maar één keer hielpen zijn papieren hem niet. Dat betekende zijn onherroepelijk einde en dat van zijn naaste medewerker Fritz Conijn. Deze toch wenste tot elke prijs zijn vriend uit de handen van de Gestapo te redden. De belangrijke functie, die Scharrer bekleedde en zijn kennis van internationale contacten maaktne het noodzakelijk hem ten koste van alles te bevrijden. Fritz bracht een bespre king tot stand met een tussenpersoon van de SD in een café aan de Noorder Amstellaan te Amsterdam. Toen hij met deze persoon, de V-mann S. D. Pons, zijn plannen uiteen wilde zetten, kwam de SD het café binnenFritz IConijn was in de handen van de Duit sers. Pons had zijn Judasrol goed ge speeld. Op Dolle Dinsdrg kwam voor de 21-jrigc jongeman het einde. Met Henry Scharrer, die hij had willen red den, viel hij in Vught door een salvo van het vuurpeloton. Verleden jaar werd hij door de Koningin posthuum onderscheiden met het Verzetskruis, een erkenning van de moed waarmee hij en de rndc-e KP-leden hun vader landsliefde hadden uitgedragen. Zo ook Gerard Veldman, de 2G-jarige Alkmaarder, die reeds in 1942 joden onder dak brrcht in de Wierin- germeer en zich, nadat hij met de LO in contact kwam, met. hart en ziel aan het ondergrondse werk wijdde. In Ja nuari 1944 werd hij lid van de KP en nam deel aan bijna alle acties van deze ploeg. Met zijn vrienden overviel hij distributiekantoren te Haarlem, Heiloo en Venhuizen, plunderde enige politie bureaux en liquideerde verschillende Gestapomensen. In September 1944 trad hij toe tot de Gewestelijke storm troepen der BS. Hij sneuvelde in de nacht van 10 op 11 October in een vuurgevecht, waarover elders in dit blad wordt geschreven. Medio Juli had de KP-Alkmaar reeds enkele gevoelige klappen moeten in casseren. Deze arrestaties noopten Pierre en Fritz n?ar Amsterdam uit te wijken, waar zij na de tweede misluk te overval op het Huis van Bewaring een nieuwe knokploeg te Amsterdam Fritz Conijn werd posthuum onder scheiden met het Verzetskruis. Hij vormde in Januari 1944 de KP- Alkmaar en was een van de groten uit het verzet. oprichtten. Pierre overviel daarmede op 19 Augustus het distributiekantoor te Oudorp. rte arrestaties, waarvan wij hierboven melding maakten vonden plaats op 12 Juli. Op 25 Juni reeds was de door Scharrer aanbevolen Ad Kleising te Alkmaar door de landwachter Kui per meegenomen toen hij geen papie ren had van de motor, die hij bereed. Hij werd met enige anderen door Vie- bahn en Rühl naar Amsterdam ge transporteerd, waar allen, met uitzon dering van Kleising zelf, op 3 Juli wer den vrijgelaten. Een week daarna deed de SD op verschillende adressen een inval, waarvan de K.P-ers Klaas Rit zema en Rens Prins het slachtoffer werden. Bij deze zelfde actie werden gearresteerd de Alkmaarders Knip en Bruin en mevrouw Bak en haar zus ter. De beide dames werden tien dagen later vrijgelaten, van de anderen keer de alleen Knip na de oorlog zeer ver zwakt uit gevangenschap terug. Ook Herman Bak, een vooraanstaand LO-er, die zeer nauw met andere organisaties samenwerkte, keerde uit de gevangenkampen terug. Hij over leed enige jaren na de oorlog. Rens Prins, een 26-jarige bak ker uit Beverwijk, die werkzaam was in Heerhugowaard arresteerde Cêes Haeck bij diens LO-werk. Vier dagen na zijn arrestatie werd hij als repres- saille voor de slecht voorbereide en mislukte overval op de Weteringschans tezamen met zestien anderen onder wie Klaas Ritzema, A d K 1 e i n en Jaicob Balder uit Broek op Langendijk gefusilleerd. Klaas Ritzerra, een 24-jarige jonge man uit Groningen, die daar zijn on dergrondse werk was begonnen, maar in 1943 de wijk had genomen naar Gelderland, trad in begin Juni 1944 toe tot de KP-Alkmaar. In de maand, waarin hij van deze wakkere groep lid was verrichtte hij al verdienstelijk werk. Hij werd ten huize van de heer Bruin op 12 Juli gearresteerd en vier dagen later met de anderen doodge schoten. Nicolas Bruin, procuratiehou der te Alkmaar, bij wie Ritzemai werd eangetroffen, werd na zijn arrestatie op 12 Juli naar de Weteringschans over gebracht en vandrar naar Buchen- walde getransporteerd. Hij overleed daar in Februari 1945. De hoofdonderwijzer H. A. van 't L a a r, die onderdak verleende aan een LO-er werd bij de invallen op 12 Juni eveneens gegrepen en via de We teringschans en Vught naar Neuen- eamme overgebracht, waar hij op 7 Januari 1945 overleed. De twaalfde Juli is met recht een zwarte bladzijde geworden in de geschiedenis van de KP en helaas was dit niet de enige. Op 10 Juni maakte een vuurpeloton een eind aan de nog zo jonge levens van de 22-jarige Jacobus Frenken en A 1 b e r t u s Reulen, beiden uit Roermond. Zij hadden in het Zuiden reeds direct na de inval van de Duit sers het verzet ter hand genomen. Na zich aanvankelijk bezig gehouden te hebben met vervalsingen van per soonsbewijzen en hulp ean onderdui kers, belastten zij zich met het in vei ligheid brengen van ontvluchte Franse krijgsgevangenen en naar beneden ge haalde piloten. Medio 1943 vormden zij onder leiding van Pierre, die later in het Noordhollandse verzet zo'n gro te rol zou spelen, de KP-Roermond. Te zamen met hem vertrokken zij in Ja-' nuari 1944 naar Alkmaar om zich daar bij Fritz Conijn aan te sluiten. In Alk maar en omgeving namen zij aan ver schillende acties deel. Beiden werden op 25 Mei bij een bezoek aan een LO- adres te Amsterdam gearresteerd. Op 10 Juni vonden zij de dood. Een zeer actief lid van de Alkmaarse groep is ook de 26-jairige Hans Vos kuil geweest. Hij werkte hoofdzake lijk voor de inlichtingendienst en ver richte als zodanig met de leden van de KP vele spionnagediensten in het kust gebied. Met de KP-ers Gerard Veld man en Pierre liquideerde hij o.a. twee Gestapo-agenten op de Nassaukade te Amsterdam. Op een van zijn koeriers diensten naar Zwitserland werd Vos kuil in Juli 1944 te Brussel gearres teerd. Op 5 September werd hij te Vught gefusilleerd, vermoedelijk te zamen met Fritz Conijn en Henry Scharrer. Qok Gerrit Blokker uit Heiloo was enige tijd lid van de KP. Zijn vader, die onderdak verleende aan Duitse Kareltje, Karl Weinrich, een actief KP-lid en later leider van de KP-Hoorn, werd in de nacht van 1 op 2 September 1944 gearresteerd toen de Gestapo Blokker jr. zocht. Hij keerde niet meer uit gevangenschap terug. De nacht van 1 op 2 September werd ook Math ij s Zonderhuis uit uit Heiloo noodlottig. Zijn naam is ten nauwste verbonden aan het PK,LO en NSF-werk. Al in begin 1942 wais Zon derhuis in de illegaliteit en zijn ver diensten als plaatselijk O.-leider en contactman vóór de KP-Alkmaar kun nen niet hoog genoeg worden gewaar deerd. In Juli 1944 was de Sicherheits- dienst op de hoogte met de anteceden ten van deze koene Heiloose winkelier, maar zij wachtte met een arrestatie tot ook de adressen van de KP-leiders be kend zouden zijn. Toen echter Fritz Aan de vooravond van de bevrij ding herdenken wij onze geval lenen. Wij hebben de eerbied voor onze verzetsstrijders ditmaal willen neerleggen in deze regels, waarin de namen voorkomen van allen, die in het Alkmaarse verzet om het leven zijn geko men. Hier en daar zijn ook men sen genoemd, die weliswaar niet rechtstreeks bij het plaatselijk verzet waren betrokken, maar er toch nauw mee hebben samenge werkt. Wij hebben hierbij ge streefd naar volledigheid en daarbij zeer veel medewerking ondervonden van oud-illegale zijde. In sommige gevallen moes ten wij volstaan met alleen de vermelding van de naam van de gevallen illegale werker. Waar dat mogelijk was en voor zover wij over de gegevens beschikten zijn verschillende malen bijzonder heden opgenomen omtrent de aard van het illegale werk en de datum van de arrestaties. Wij hopen de volledigheid, die wij zochten, te hebben gevonden en daarmee ons doel te hebben be reikt: Nog eens de namen te doen herleven van hen, die in de bezettingsjaren de vaderlandse zaak met de inzet van hun leven durfden te verdedigen. Met hen eren wij tevens allen, die elders in de provincie en daarbuiten het hoogste .offer brachten. Conijn op 19 Augustus '44 werd gegre pen, besloot zij toe te slaan. Tien dagen later werden drie commando's uitge zonden in de richting Alkmaar. Eén daarvan onder leiding van Schreiber viel bij Zonderhuis binnen. Men zette hem het pistool op de borst om hem te dwingen namen te noemen van zijn medewerkers. Toen hij weigerde iets te zeggen, sloegen de woedende Duit sers hem neer en maakten met enkele schoten een eind aan zijn leven. Een ander commanda begaf zich naar Dirk Bakker, eveneens wonende te Heiloo. Bakker werkte nauw samen met de KP-Alkmaar, verwisselde de nummerborden van de auto's, die ge bruikt werden bij overvallen en ver borg het gekraakte materiaal. Ook Bakker weigerde iets los te laten. Hij werd door de SD-agenten tegen de muur gezet en met zes kogels neerge schoten, Op 3 September overleed hij in het St. Eiizabethziekenhuis. Zo luidt in het kort de geschiedenis van de KP-Alkmaar en van hen, die nauw met dit kleine ploegje dapperen samenwerkten. Het is het verhaal van overvallen, arrestaties en executies in een angstwekkende regelmaat. En toch ging het verzetswerk, door. Ondanks de séva'ren en de grote verliezen, die deze Nederlanders leden. Voor hen nemen wij vandaag twee minuten stilte in acht. Wij zullen dat blijven doen op de vierde Mei, opdat hun dappere gedrag nimmer worde vergeten. Ook niet door ons nageslacht ,dat deze bittere jaren gelukkig niet heeft gekend. VEEL van het verzetswerk, van de overvallen, de liquidaties, de spionnage In de duinen en het overbrengen van piloten is voor de buitenwereld verbor- gen gebleven, maar één gébeurtenis uit de verzetsstrijd is door baar verschrik kelijke gevolgen tot iedere Noordhollandcr doorgedrongen en heeft hem met ontzetting vervuld. De slag bij Ursem staat in onze geschiedenis geboekstaafd alg een van de meest bloedige botsingen tussen de illegaliteit cn de bezetter en is liet bittere voorbeeld van de terreur, die over de lage landen losbarstte toen e~ derland zijn vrijheid verloor. In de slag bij Ursem verloren zeven goede Vader landers het leven. Een achtste werd een paar weken later gefusilleerd en eni ge anderen vielen naderhand nog in handen van de Duitsers. De massa-moord speelde zich af in de morgen van de 11de Oct. 1944 rond de boerderij van Dirk de Boer aan de Zuidervaart te Zuid- en Noord Schermer. Hier was het, dat de medio September gevormde Gewestelijke stormtroepen van de BS-Gewest XI een opslagplaats hadden gevonden voor het opslaan van de gedropte wapens en waar een tiental BS-ers een veilige schuilplaats had. Tot de verschrikkelijk© Octobernacht kwam en de daarop volgende morgen. Een uur lang had men in de Wog- meer op één van de afwerpterreinen gewacht op het vliegtuig, dat de con tainers met wapens zou afwerpen. De machine verscheen weliswaar op de af gesproken tijd, maar wierp waar schijnlijk tengevolge van het slechte zicht geen wapens uit. Nadat zij nog een uur had gewacht ontruimde de receptieploeg het veld. Ook de verzets mensen, die tot taak hadden de toe gangswegen te bewaken, verlieten hun posten. Op de terugweg stootten zij bij Rustenburg op een twaalftal landwach- ters. Er werd over en weer ge schoten, doch niemand werd getroffen. De bewakingsgroep ontkwam met ach terlating van ongeveer vijftien fietsen. Een uur later voltrok zich op dezelfde plaats het verschrikkelijke drama. De groep, die de gedropte wapens moest afhalen vertrok n.l. om half vier onder leiding van Gerard Veldman, onbewust van het feit, dat het vliegtuig niets had afgeworpen en van het onraad op de toegangsweg. Chauffeur van de vracht auto was P. Wagenaar. Gerard Veld man, de commandant, bevond zich eveneens in de cabine en achterin zaten o.m. Jac. Wagenaar, Frans van der Zeijden en Jan Walter. Vuurgevecht Op de brug bij Rustenburg zagen Veldman en Wagenaar een stoplicht. Zij minderden vaart en zetten de wagen stil in de veronderstelling, dat het licht werd gedragen door een fan de leden van de bewakingsgroep. Toen zij de landwachtersuniformen ontdekten brak er een hels vuurgevecht los, waarbij van beide kanten slachtoffers vielen. Veldman werd getroffen door een schot in het hoofd. Jac. Wagenaar werd aan zijn rechterhand gewond en Frans van der Zeyden viel met verschillende schotwonden bewusteloos in een grep pel lang de weg. Met achterlating van Gerard en Frans moest de afhaalploeg zich terugtrekken. De landwacht, die intussen verster king had gekregen van de Feldgendar- merie had de naaste omgeving afge zocht en in de greppel de bewusteloze Van der Zeyden aangetroffen. Het overschot van de groep was, na de gewonde Wagenaar op de boerderij van Koning, het hoofdkwartier van de B.S. te hebben' afgezet, op de boerderij van Dirk de Boer (bewoond door diens zoon Pieter) druk bezig de daar opge slagen wapenvoorraden over te bren gen naar de boerderij Glijnis. Nauwelijks was men daarmee klaar toen om ongeveer elf uur de hofstede MA Dolle Dinsdag werd ook in Alkmaar de BS opgericht, samengeseld uit KP, RVV en OD. Hiervan zijn verschillende jonge mensen gevallen. Elders in dit blad beschreven wij de bloedige slag bij Ursem, waarin een aantal BS-ers, onder wie ook de Oud-KP-er Gerard Veldman, die na de ophefing van de KP- Alkmaar in Alkmaar was achtergebleven, de dood vond. Zij waren helaas niet de enige slachtoffers. Op 10 Maart 1945 maakte een salvo van een Duits vuurpeloton te Zaandam een einde aan de levens van Johannes P. J. van Roon, geb. 17-10-93, R. Rempt, geb. 1-2-1908, W. Zwart, geb. 13-2-1919, G. N. Cevat( geb. 26-11-1920, en A. J. van de Kamer, geb. 27-4-1916. Van Roon was de oprichter en commandant van groep 4710, die zich voornamelijk belastte met overvallen op zwarthandelaars. Hij werd op 18 Februari 1945 gear resteerd in verband met een enkele dagen daarvoor gepleegde overval op een kruidenier, waarbij hij vermoedelijk door omwonende is herkend. Een ander lid van de groep. Joh. F. Ris werd op 19 Febuari gegrepen en een maand la ter doodgeschoten. Op 17 December 1944 werden drie Alkmaarse B-ers tezamen met enige andere illegale werkers te Wormerveer doodgeschoten. Onder hen bevond zich Adrianus Van Doorn, geb. 30-3-1907, Hij was in November 1943 zelfstandig met het verzetswerk begonnen en. had zich medio 1944 bij de Raad van Ver zet aangesloten. Op 10 November werd hij gearresteerd aoor de landwachter Joh. Meyer uit Amsterdam, die onder het mom van illegale werker contact met hem had gekregen- Bij de arresta tie op de Heilooërbrug werd Van Doorn, die zich verzette, neergescho ten. Na een verpleging van vijf weken in het Marine Lazarett te Heiloo werd hij achter de Adelaar-fabrieken te Wormerveer gefusilleerd. Met hem viel de Alkmaarder D. H. Jupjjn, geb. 3-1.-1914. die sinds 1942 een door hem zelf vervaardigd nieuws bulletin uitgaf en op zijn onderduik adres in Castricum op 5 December '44 werd gearresteerd. Een collega van Jupijn, Ben Speet, geb. 14-9-1920 onderging hetzelfde lot. Hij was redacteur van het illegale blad „Recht Hoor Zee" en werd gegrepen toen hij een bezoek bracht aan een adres, waar juist een huiszoeking plaats vond. Op zijn lichqam vond men be zwarende papieren. De groep Van Roon. die zoals wij hierboven schreven haar leider en Jo- han Ris verloor, moest een maand la ter opnieuw een verlies lijden, toen Frans ten Pas, geb. 13-9-1913 werd gearresteerd op 4 Maart 1945. Simon Spierenburg, lid van de Ge westelijke Stormtroepen, sneuvelde op 8 Februari 1945 bij een overval op een schoenenzaak te Alkmaar. De groep stuitte daarbij op tegenstand. In het donker vielen enige schoten waardoor Spierenburg dodelijk werd getroffen. Hii overleed nog dezelfde dag. Bastiaan Herman, geb. 20-11-1893 was lid van de O. D. en trad in Sep tember 1944 toe tot de BS. Hii nam in samenwerking met andere PTT-am.bte- naren maatregelen opdat een illegale Johannes Petrus Jacobus van Roon was de stichter van de groep „4710", Ook hij liet zijn leven voor een Duits vuurpeloton. telefoonnet zoji blijven functionneren als de Duitsers er toe zouden overgaan het legale net te verlammen. Op 15 November 1944 werd hij in zijn woning gearresteerd. Hij overleed op 14 Maart in een Duits concentratiekamp. Vlak voor het einde van de oorlog verloor Frederik Haverkamp het leven Hij was als arts door de O. D. verzocht de voorbereiding van een gewestelijke geneeskundige dienst op zich te nemen, welke taak hii on voortreffelijke wijze uitvoerde. Medio Februari 1945 maakte dokter Haverkamp in gezelschap van twee andere illegalen een tocht door het gewest om verschillende zaken op medisch gebied te regelen. In de om geving van Wognum werden zij aange houden en gearresteerd. Bij een ont vluchtingspoging werden Haverkamp en een zijner metgezellen zwaar ge wond; de derde man (Hollema) vond onmiddellijk de dood. Haverkamp werd naar Amsterdam overgebracht en op 6 April 1945 te Limmen gefusilleerd. Hier verloor ook de 21-jarige S. M. Middelhof! het leven. Door verraad viel hii in handen van de Duitsers. Een dapper man was Jan Hoberg, geb. 28-9-1925. Hij werd gear resteerd toen een groep illegalen een overval deed op het stadhuis en hij in het huis van wijlen de heer Koelma, secretaris van de gemeente bij wie de sleutels waren gekraakt, de wacht hield totdat de overval zou zijn gelukt. Een voorbijganger, die hem in de gang ontdekte en in de mening verkeerde met een jassendief te doen te hebben, belde de politie op, die Hoberg daarop arresteerde. Hij vertelde niets van ziin eigenlijke doel daar in de gang van het huis om de mensen in het stadhuis geen gevaar te laten lopen. Op 14 April 1944 werd hij gefusilleerd. Een van de eerste slachtoffers van het Alkmaarse verzet is Bram Daalder geweest. Hij werd op 22 Maart 1942 gearresteerd in verband met een zend- installatie. Daalder bracht twee .jaar door in Hollandse gevangenissen cn concentratiekampen en werd eind 1944 saar Duitsland gebracht, waar hij in gevangenschap is overleden. Wij noemen verder nog de BS-ers Jan Baas, geb. 28-6-25 en Jan Smit, geb. 29-6-1915. die op de zesde Mei 1945, toen de bevrijding reeds een feit was. door een Duitse patrouille op het Waagplein werden doodgeschoten. Martin J. Wetstein overleed in een concentratiekamp, evenals Eduard van den Heuvel, bij wie tijdens een huis zoeking exemplaren van het illegale „Trouw" werdén gevonden. Gerrit Zandbergen, geb. 24-1-1895. die reeds terstond na de inval der Duit sers met illegaal werk begon en inbra ken pleegde in 't NSB-kringhuis en het GAB te Alkmaar werd op 15 Juli 1942 gegrepen, waarschijnlijk door verraad Hij kwam tenslotte in Dachau terecht en beleefde daar de bevrijding. Helaas voor zeer korte tijd. Tijdens zijn ver voer van Duitsland naar Alkmaar is hii op 13 Juli 1945 overleden. S. Jonk overleed op 12 Januari 1945 te Neuengamme. Hij had huisvesting verleend aan een ondergedoken broer en een Nederlandse militair. Door ver raad wei-den de twee broers gearres teerd. De onderduiker kwam dank zij vervalste papieren spoedig vrij. Drie dagen later stierf te Oranienburg A. van Bronkhorst, illegaal werker sinds 1943 en contactman tussen het In de slag bij Ursem verloor de BS met Gerard Veldman een van de ervaren mensen, die in de KP reeds dubbel en dwars zijn sporen had verdiend en van wie men bij de illegale acties veel steun bad kunnen verwachten. door de Gestapo onder commando van Willy Lages werd omsingeld. Joh. dé Jong, Piet de Boer en zjjn legale huis genoten werden gegrepen, maar Dirk de Boer, die de vlucht trachtte te ne men, zonder pardon neergeschoten. P. Wagenaar, Jan Walter en Floor Niele hadden zich in allerijl in de hooiberg verstopt. Zij bemerkten daar hoe (1e Duitsers tegen half twee 's middags met de gewonde Frans van der Zeyden ar riveerden, die in de mening verkeerde, dat de boerderij zou zijn ontruimd. Al len ontkenden iets met de illegaliteit te hebben uit te slaan en na een tweede verhoor mochten de huisgenoten van De Boer vertrekken. Een paar minuten later knalden er opnieuw 9ch«len Piet de Boer en De Jong werden laf hartig vermoord. De boerderij werd. na geplunderd te zijn in brand gestoken en daardoor moest het drietal in de hooiberg zijn schuilplaats verlaten (Machinepistolen ratelden toen de jongens een goed heenkomen trachtten te vinden. Floor Niele zakte reeds voor de dorsdeuren dood ineen. P. Wagenaar werd op de vlucht neergeschoten en J. Walter ge- wond en daarna met een nekschot afge maakt. Met één arrestant, Frans van der Zeyden, keerden de Gestapo naar Amsterdam terug. Frans werd een maand later in de Harddraverslaan gefusilleerd Ook Jacob Wagennaar, die tijdens het gevecht op de brug was gewond, heeft de vrijheid niet mogen beleven. Hij dook onder bij zijn zwager A. Fraos te Heiloo, waar hij bij een inval op 31 December werd ontdekt. Hij probeerde I nog de vlucht te nemen doch werd aan- t geschoten en viel in handen van zijn vijanden. Na overgebracht te zijn naar I het Marine Lazareth te Heiloo, werd hij enkele weken later, op 4 Februari 1945, op de weg Naarden-Bussum ge fusilleerd. Zijn zwager, die bij dezelfdtl inval was gegrepen werd nog in dezelf-f de nacht in het gebouw van de landl wacht te Alkmaar met een nekschc| vermoord. Op 25 Juni 1941 werd in Alkmaar d»C Spartacus-groep opgerold. De politiek verrichtte in opdracht van de SD zeven I arrestaties van mensen, die, zoals het heette, de Trotzkistische richting van het communisme vertegenwoordigden en om de veertien dagen het illegale I blad' Spartacus verspreidden. Fes van deze Alkmaarders zijn in Neuengamme overleden. Dirk Baas op 29 Januari 1942, Jac F. Hoekmeyer op 1 Februari, Joh. Korver op 5 Februari, Th. Lieven- dag op 21 Maart, H. W. Klasing op 13 Augustus, J. M. van Riel op 18 Novem- I ber 1944. De zevende man G. Schoen j stierf op 20-l-'45 in Oraniënburg. NSF te Hoorn en Alkmaar. Od 6 Juli 1944 werd hij op het station Hoorn ge vangen genomen. In Bucbenwalde overleed op 13 De- cember 1944 N. J. Bruinvis. Hii wasl gearresteerd wegens het huisvesten van| een Joods meisje en een Lo-er (Brüne- Kreef). Alle drie werden meegenomen en alleen Brünekreef ontsnapte nit de f gevangenis aan de Weteringschans. Hij I zat er enige dagen toen om 9 uurl 's morgens een wagen de binnenplaats! van de gevangenis opreed en twee SD-I officieren uitstapten, die een schriftelijk! bevel hadden tot overname van Brünf-I kreef. Met een pistool in de rug werd I hij in de wagen geduwd, die daarop rus-1 tig vertrok. Nauwelijks buiten de ge-L vangems gooiden de SD-officieren hu«l petten in de wagen en ontpopten zicli! als illegale werkers. Een van hen wasf de nauw met de KP-Alkmaar samen-] werkende Duitse jood ..Max". Hoewel hij niet deel uitmaakte vanP het Alkmaarse verzet heeft Abraham Dubois in de illegale strijd grote ver- diensten gehad. Hij was 2de luitenant toen de oorlog uitbrak, slaagde erin naar Engeland te komen en werd in i 1944 verschillende malen neergelaten om strategische punten te verkennen. Op de Veluwe werd hij tenslotte ge grepen en op 8 Maart 1945 met 112 an deren bij de Woeste Hoeve gefusilleerd. JJet is daar aan de Z; einders fancy fair) standwerker, marktko haast ondoenlijk om 1; gen aan de balicngooit wagens in miniatuur. Het begint al met de de standaardprijs bij te laten draaien, voor de dodensprong kunne zandzakken meer op i vingers kunnen een pr De Padvinders jeugd t limonade voor de Paf, Verder bestaat op he de mogelijkheid een ri naar de maan, een tam- schiedenis, en is er g speerwerpen of het scl windbuks een prijsje i slepen. Wie het risico, c niet wil lopen kan naa pomp gaan. Daar is altij beitje in de gleuf een pomtp en het geschenk g den. Dan is er nog een een „treinreis naar Zv mooie miniatuurspoorw berglandschap. Burgemeester Wytem dagmiddag de Pafafa g- woordigheid van het plaatselijke commissie e de groepen 't Oude Hoe Kennemer woudlopers, en de Briniogroep. Nat erewacht van padvindo gepaal was gelopen en de mast was gehesen ze ter, dat hij hoopte, dat ze middag zo uitbundig schijnen in de harten v bezoekers. Hij sprak de de organisatoren veel hebben en 'n mooie opb woorden begon de Pafa: ren te draaien en we: dubbeltjes door de enth houdertjes geïncasseerd, lemaal nodig om de ver maken, die afdeling AU Nederlandse padvinders log heeft geleden, toen De dodensprong is attracties op de Padvind materiaal in handen viel nale jeugdstorm. Lang men al weer wat beter i komen te zitten, maar niet en daarom zijn nU ach!croon de Pafafa's g- Zij zijn eigenlijk al een geworden in Alkmaar. Behalve dat zo'n fancy in het laatje brengt is goed stuk propaganda v- derij omdat zij een voc wat de jeugd met elkaar brengen. Opzet van deze klein mag dan uitgaan v net is de jeugd, die de voert en dat doet met al die in haar zit. Het restaurant, waar l Ven is en dat zijn naam alle eer aan doet met de j sieringen van zeemeern;

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2