De Koningin en Prins bezochten atoomreactor te Kjeller eer nieuwe vliegtuigen Noordelijk voorstel is basis voor accoord Grappige momenten in een kinderziekenhuis Frankrijk overweegt weer beroep op de VN Ook Yon Manstein weer vrij MANNi HOORN d. MEER Vrijdag 8 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 108 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TWEEDE GLORIEDAG IN NOORWEGEN [Receptie van Noorse Nederlanders Britse verkiezingen inst voor Labour Renault-fabrieken gesloten Veertigduizend arbeiders werkloos Optimisme te Panmoendjon Bezwaren tegen dreigende druk op krijgsgevangenen Toch nog kans op verwerping Geredden van Duke of York Binnenkort: Weelhoekshandel in geldsoorten WEERBERICHT Het rampenfonds blijft groeien Uiterst belangrijkevragen aan Amerikaanse regering Vietminh-troepen op de terugtocht Vreemdelingen verkeer Maarschalk Juin naar Nederland Het dorp huldigde hem Karei Strassburger overleden Luch tvaartconferen tie Grote Vier boeken vooruitgang keus, per paar dit fraaie porseleinen en) leggèn de enthousiast® niet alleen het servies maar ook de ideale wijze van een dergelijk servies, of enkele Ie rest bij, locht er per dan kan r bij krijgen I spectus bij STADHUIS 86 - Alkmaar N leverancier Uirecue. J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mjn Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 16 woorden f 1.-, elk woord meei cent Uitsluitend contani Abonnementsprijs bij vooi uitbetaling f 2.02 per mno f 6.05 per kwartaai plus Incassokosten Weekabonnementen f o.49 yjAS DE EERSTE DAG VAN HET KONINKLIJKE BEZOEK aan Noorwegen reeds een aaneenschakeling van glorieuze momenten op de tweede dag hebben Koningin Juliana en Pruis Bernhard zich een nog grotere plaats in de harten der Noren veroverd. Zij hebben zich bovendien bi] hun bezoek aan het NoorsNederlandse instituut voor atoomonderzoek te Kjeller belangstellende en intelligente bezoekers getoond, die steeds met tot de kern van de kwestie doordringende vragen inlichtingen van de daar werkzame wetenschapsmensen trachtten te verkrijgen. Er is daar in Kjeller j ter herinnering aan het bezoek aan tie Koningin een zilveren Vikingscheepje aangeboden, dat tevoren in lichte mate radio-actief was gemaakt. Voor de Nederlandse kolonie in Noorwegen was er een extra verrassing: zeer vele landgenoten, die vaak al enige tientallen jaren daarginds verblijfhouden, zijn gisteren op de legatie te Oslo aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Het was een ontmoeting, die zij niet gauw zullen vergeten. MET ENIGE SPANNING hadden de S" leiders en het personeel van het Noors-Nederlandse instituut voor atoomonderzoek te Kjeller het bezoek Ivan de „hoogste inspecteurs van dit Noors-Nederlaaidse bedrijf" tegemoet gezien. De wetenschapsmensen hecht- ften grote betekenis aan dit bezoek. Dat [moge onder meer blijken uit het feit, [dat de Noorse leider, de heer Gunner I Sanders, de hoge gasten verwelkomde met een kort „college" over de beteke- l nis van dit onderzoekingswerk voor I beide samenwerkende landen, en over I-de wijze, waarop dit werk wordt ver- I richt. Daarna maakte het gezelschap In het midden van 1956 zal Neder- tjjfland de beschikking krijgen over En gelse Hawker „Hunter"-vliegtuigen, «eer snelle straaljagers, die de inmid dels verouderde Gloster „Meteors" zul len moeten vervangen. Deze machines bullen gedeeltelijk bij Fokker worden gebouwd. De Marine-luchtvaartdienst krijgt „Avengers", als opvolgers van de „Fireflies". De „Harpoons" van de t^ILD zullen het veld moeten ruimen voor de Amerikaanse „Neptunus". Zeer binnenkort krijgt de MLD vier hef- f jïchroefvliegtuigen. j: De Britse Labourpartij, die bij de jongste algemene verkiezingen in Enge land een nederlaag leed, heeft bij de nu geiiouden gemeenteraadsverkiezingen Tmzienlijke winst geboekt. Opgetogen hrtijleiders zien hierin een groeiende Jrmpathie voor hun partij sedert in 1951 de Conservatieven aan de macht kwa- ihen. «•De Labourpartij heeft een meerder- he.d behaald in zeven steden, waaron der de industriesteden Manchester en Leeds, en bijna overal elders zetel- Vunst geboekt ten koste van de con servatieve en onafhankelijke meerder heid. De conservatieve leiders verklaarden te verwachten, dat zij een aantal zetels zullen verliezen. Over het geheel ge nomen echter hadden de conservatieven Stemmenwinst geboekt, zo zeiden zij. De verkiezingen zijn gehouden in 360 steden en 28 districten in Londense voorsteden. Tot op heden heeft Labour 294 zetels gewonnen. De conservatieven verloren in totaal 273 zetels. In vijftien districten in Londense voorsteden, waarvan de uitslagen bekend zijn won Labour 65 zetels 64 hiervan ten koste van de Conservatieven. Ook de onaf- hankelijken hebben aanzienlijke verlie zen geleden. In totaal verloren zij in het gehele land 101 zetels. een rondgang door de laboratoria en tenslotte bezichtigde het de grote kern reactor. Het zag als het ware een practische demonstratie, toen de heer Randers enkele zilveren vikingscheep jes in de reactor plaatste en ze een korte, lichte bestraling deed onder gaan. Een uur duurde het bezoek. Toen keerde men naar het koninklijk paleis terug, om zich daar gereed te maken voor de lunch op het buitengoed Dron- ningen. welke door de koningin werd aangeboden. De versiering van de eetzaal met tulpen en anjers had aller bewonde ring over de lunch was men opge togen, maar nog het grootst was het enthousiasme over het prachtige uit zicht, dat men van Dronningen af over de omgeving had. 's MIDDAGS bezocht de Koningin sa men met koning Haakon de kin derafdeling van het Rijksziekenhuis te Oslo, een uiterst modern gebouw met dito inrichting, dat na de oorlog door Zweden is geschonken. Het eerst ging de belangstelling van onze vorstin uit naar de couveusekinderen, daarna be zocht zij achtereenvolgens ook de an dere afdelingen. Vooral hier toonde de Koningin zich ais de moeder van een gezin. Overal deden zich grappige ta fereeltjes voor. Zo vroeg de Noorse koning op zeker moment aan een jon getje van misschien vijf jaar: „Hoe oud ben jij?" Het antwoord kwam prompt en werd gevolgd door de we dervraag: „En hoe oud ben jij wel?" De Prins werd intussen rondgeleid op de scheepswerf „Akers Mek. Werk- sted". In gezelschap van kroonprins Er is Donderdag niet gewerkt in de Renault-fabrieken te Parijs. De staking in de bekledingsafdeling, die nu reeds drie weken lang de vervaardiging van kiene auto's verhindert, heeft de be drijfsleiding doen besluiten, de arbeid in het gehele bedrijf stil te leggen. Veertigduizend arbeiders 2ijn hierdoor werkloos geworden. Het verlies voor de Franse staat bedraagt een milliard francs per week. De staking van' de Franse koopvaar- dijofficieren duurt voort. Veertig sche pen kunnen de havens niet verlaten. Voor Indo-China bestemde vaartuigen worden door de actie echter niet ge troffen. Olaf bezichtigde hij de technische afde lingen, maar inzonderheid het zeer moderne sociale gedeelte, waar voor het personeel uitstekend wordt ge zorgd. Tenslotte was er dan de ontvangst op de Nederlandse legatie .Honderden stonden hier te wachten, toen de Ko ningin en de Prins arriveerden. Even later ging een stroom van Nederlan ders met hun familieleden van Noorse afkomst het gebouw binnen, om de vorstelijke personen de hand te druk ken, en geschenken aan te bieden. Na de officiële begroeting verbleef de Koningin nog geruime tijd temidden van de Noorse Nederlanders en onder hield zich met hen als in een familie kring. Koningin Juliana en Prins Bernhard brachten Woensdag samen met Ko ning Haakon en Kroonprins Olaf van Noorwegen een bezoek aan de oude vesting Akershus. GEALLIEERDE OFFICIEREN TE PANMOENDJON zijn voorzichtig optimis- u tisch gestemd, nu de communisten zijn gekomen met een belangrijk en opbouwend voorstel aangaande het lot van de krijgsgevangenen. Voorgesteld is immers, de gevangenen, die niet naar huis terug willen, in Korea te laten blijven en onder toezicht te stellen van een commissie uit vijf landen. De landen, waaruit de gevangenen afkomstig zijn, zouden vertegenwoordigers mogen zenden om met hen te spreken. Gevangenen, die wel naar huis terug willen gaan, zouden binnen twee maanden moeten worden teruggezonden. De verbondenen achtten het voorstel Donderdag zo belangrijk, dat zij respijt tot Zaterdag verzochten, om contact met dc respectieve regeringen te kunnen opnemen. Men meent te Panmoendjoii, dat deze voorstellen de bestaande impasse hebben doorbroken en dat het nu mogelijk zal zijn, de besprekin gen op vruchtdragende wijze voort tc zetten. gewaarschuwd dat het opperbevel van de VN in Korea niet bereid is, de on derhandelingen tot in lengte van da gen te rekken. „Wij streven naar een eervolle vrede, doch zullen niet dul den, dat onze vijanden daar de onder handelingen gebruiken om militaire voordelen te behalen", aldus Dulles. TE WASHINGTON is men ten aan- zien van deze voorstellen iets voor zichtiger gestemd dan te Londen, om dat men daar van mening is, dat de communisten ge«en rekening houden met een belangrijk punt van de Ame rikaanse politiek. Washington meent, dat geen enkele krijgsgevangene voor onbepaalde tijd gevangen mag worden gezet, wanneer hij zich niet naar zijn woonplaats wil laten terugzenden. Aan vaarding van het communistische voor- zou misschien neerkomen op een on gerechtvaardigde druk op de gevange nen, om te repatriëren. De kans bestaat dan ook, dat het communistische voor stel wordt verworpen, indien dit punt wordt gehandhaafd. Te Londen meent men echter, dat de voorstellen een goede basis voor on derhandelingen vormen, al is men er ook hier van overtuigd, dat het ont breken van een tijdsgrens voor inter nering der krijgsgevangenen voor het geval er op een politieke conferentie geen accoord wordt bereikt, tot ver zet der geallieerden zal leiden. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede te New York de communisten Een aantal landen van de Europese Betalingsunie zal waarschijnlijk nog in de loop van deze maand een begin ma ken met de veelhoekshandel in vreem de geldsoorten. Volgens verwachting zullen Nederland, België, Engeland, Frankrijk, IVest-Duitsland, Zwitserland en Zweden aan deze handel deelnemen. v,Op het ogenblik is het zo, dat een Engelse bank slechts Franse francs met een bank in Frankrijk en guldens met een bank in Nederland kan verhande len. Vlak voor het station stopte rende banden en nog voor >t stilstand was gekomen, was gesprongen en rende naar o stationnetje. De trein s'°" e stationschef hief juist zij Verwachting tot morgenavond: ZELFDE WEERTYPE Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Overwegend matige Noordelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. ZATERDAG: Zon op 4 56, onder 20.17. Maan Op 03.00, onder 15.44. Tot op heden is in het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 110,9 millioen bijeengebracht. Dit is ten opzichte van Donderdag weer een vooruitgang van twee ton. Het hoofd van de veldpredikers en aalmoezeniers van de Amerikaanse luchtmacht, generaal-majoor Carpenter, heeft 26.000 dollar aangeboden aan de Nederlandse ambassadeur te Washing ton, dr J. H. van Royen, voor hulp aan de getroffenen van de overstromings ramp. Het bedrag is op Palmzondag door personeel van de Amerikaanse lucht macht over de gehele wereld bijeenge bracht. Het personeel van de lucht macht in Europa had reeds eerder een bedrag verzameld. Generaal Carpenter die het geteisterde gebied met eigen ogen aanschouwde, nam het initiatief tot deze actie. PITTIGE BUIT VOOR DE NOORSE POLITIE Drie Duitsers en een Noor, die met een oude Duitse vissersboot uit Neder land kwamen, probeerden in de om geving van Oslo 14.000 liter jenever het land van de middernachtzon bin nen te smokkelen. Zij werden echter door de politie gesnapt met hun „Schnaps" pRANKRIJK, DAT ZICH AANVANKELIJK had gekant tegen een voorstel van de Amerikaanse regering, om de communistische inval in Laos voor de Verenigde Naties te brengen, heeft thans de zaak opnieuw in overweging. Het heeft in een nota aan Washington een aantal „uiterst belangrijke" vra gen gesteld, zo verluidt in de Amerikaanse hoofdstad. Over de inhoud ervan is overigens niets medegedeeld. Parijs zal, zo wordt verder gezegd, zijn hou ding nader bepalen, zodra de Amerikaanse regering op de vragen heeft ge antwoord. Echter verluidt uit de omgeving van de Franse regering', dat cr voorlopig in feite geen sprake zal zijn van een beroep op de VN. CRANKRIJK heeft bezwaar tegen be- handeling van de zaak door de Ver. Naties, omdat zij zou leiden tot critiek op het Franse koloniale beleid, en niet tot de zo nodige internationale militai re hulp. Aan een rechtstreeks beroep op de Veiligheidsraad wordt in het ge heel niet gedacht, omdat de Sovjet- Unie daar zekér haar veto zou doen gelden. Intussen trekken de Vietminh-een- heden, die tot diep in Laos waren doorgedrongen, terug. Troepen, die enige dagen geleden nog op twintig ki lometer ten Noorden van Loeang Pra- bang stonden, liggen thans in nieuwe stellingen, zestig kilometer Noordelij ker. De colonne, die door het dal van de Mekong naar Paksan, aan de grens met Thailand, oprukte, is eveneens op de terugtocht. Het is niet onmogelijk, dat dit gebeurt met het oog op het na derende regenseizoen, dat handhaving der ver vooruitgeschoven posities zeer moeilijk zou maken. Evenmin is hei echter uitgesloten, dat de Vietminh- troepen zich moeten aanpassen aan het huidige Russische vredesoffensief en in verband daarmee afzien van hun op mars naar de Siamese grens. nEZER dagen is een rapport versche- nen, dat is samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr Hirschfeld, welke commissie was bijeengekomen op verzoek van de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Deze commis sie had de opdracht na te gaan of het vreemdelingenverkeer in Nederland op bevredigende wijze wordt gestimuleerd en zo niet, welke maatregelen zouden moeten worden genomen om voor de toekomst een betere organisatie in te richten. Nu wil het feit, dat dit rapport eigen lijk vernietigend is voor de A.N.V.V. De commissie komt tot de conclusie, dat een particuliere vereniging in een tijd waarin het vreemdelingenverkeer tot een soort industrie is geworden, niet meer in staat is de belangen van het toerisme naar behoren te dienen. Wij hebben bij andere gelegenheden al eens gezegd, dat ook naar onze me ning de particuliere Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, ook al arbeidt zij met een vrije zware subsidie van Overheidswege, in haar werkzaamheid altijd wordt geremd door de omstandig heid dat zij eigenlijk voor ieder wisse wasje bij de overheid moet aanklop pen. Wij zijn verklaarde tegenstanders van een te verregaande overheidsbemoeiing. Doch wanneer wij zien hoe in het bui tenland de overheid het vreemdelin genverkeer stimuleert, hoe er hoge commissariaten voor toerisme bestaan, die werken met een enorm budget, dan moet het wei zo zijn dat' alleen directe overheidsbemoeiing met het vreemde lingenverkeer een gunstige uitwerking op het bezoek van buitenlanders aan ons land kan hebben. Tot deze conclusie komt ook. zoals wij zeiden, het rapport van de commis-, sie Hirschfeld. Deze commissie doet aan de A.N.V.V. vérgaande voorstellen, die tot resultaat zullen hebben dat de A.N.V.V. in haar huidige vorm zal ver dwijnen en mét haar uiteraard de thans bestaande plaatselijke verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, die op een of andere wijze in de overkoepe lende vereniging in Den Haag zijn on dergebracht. Was het nu zo, dat een overheidsin stelling op het gebied van het vreem delingenverkeer enigszins de vrije hand kreeg waar improvisatie zo ont zaglijk belangrijk is, dan zouden wij met directe overheidsbemoeiing vrede kunnen hebben. Maar wij vrezen, dat uitvoering van de conclusies, waartoe de commissie Hirschfeld is gekomen, tevens betekent, dat het vreemdelingen verkeer in de ambtelijke sfeer wordt betrokken, met alle gevolgen van dien. Het lijkt ons daarom aanbevelens waardig, dat er gezocht wordt naar een vorm van overheidsingrijpen, welke het particuliere initiatief niet in dis- crediet brengt. Wij kunnen zo in eens niet zeggen waar precies het contact moet liggen, maar dat in de nabije toe komst aan propaganda voor het vreem delingenverkeer naar ons land veel meer zal moeten worden gedaan dan tot nu toe het geval is, is buiten kijf. Het gaat niet aan, dat de overheid als het ware glimlachend de deviezen op strijkt, welke hier te lande door bui tenlanders worden gebracht. Zij zal met ruime hand van deze inkomsten voor reclame moeten afstaan. Deze con clusie van het rapport Hirschfeld li.ikt ons eveneens een bijzonder fT] belangrijke. Maarschalk Juin. inspecteur-generaal van het Franse leger en bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Centraal-Europa, zal van 17 tot 19 Mei een bezoek brengen aan België en Nederland. Op 18 Mei zal hij in ons land arriveren. Volgens AFP zal maar schalk Juin in ons land kaderoefenin gen bijwonen. Een groep geredden van de Duke of York, de bij een botsing zwaar gehavende Britse veerboot, bij baar aankomst te Dover. J^E VOORMALIGE Duitse veldmaar- schalk Von Manstein is van gisteren af vrij man. De Britse autoriteiten heb ben hem ervan in kennis gesteld, dat hem de rest van zijn gevangenisstraf van twaalf jaar wegens oorlogsmisda* den, is kwijtgescholden. Hjj woont se dert enige weken in een kasteel in de omgeving van Allmendingen in Zuid- Wcst-Duitsland. ("Hem was op medi sche gronden toegestaan de gevangenis te verlaten). Te Trelleborg in Zweden is op 53- jarige leeftijd aan een hartverlamming overleden de heer Karei Strassburger, directeur van het circus van deze naam. Hij stond op het punt een tournée door dit land te beginnen. Met hem is één der laatste pur sang circusdirecteuren heengegaan. In Nederland genoot hij een grote populariteit en men hield van zijn circus om zijn programma's, maar vooral ook om zijn mooie paar den. Karei Strassburger werd in 1899 ge boren en trad reeds op toen hij' zes jaar was. Toen hij tien jaar oud was ver toonde hij zes ponies in vrijheid en twee jaar later reed hij hogeschool. In 1928 bezocht het circus voor het eerst ons land. Karei Strassburger, die in middels in de zakelijke leiding was op genomen, werd directeur in het fa miliebedrijf, toen het circus zich in 1936 voorgoed in ons land vestigde. De overledene zal te Hilversum begraven worden, waar het circus zijn winter kwartier heeft. Het bericht van diens vrijlating werd Von Manstein door de burgemeester van Allmendingen medegedeeld. Later op de dag werd de vrijgelatene gehul digd door een deputatie van de plaat selijke bevolking, bestaande uit de bur gemeester, onderwijzers, katholieke geestelijken en de dorpsfanfare. School kinderen brachten bloemen voor Von Manstein mee. Von Manstein sprak een dankwoord, waarin hij zeide te hopen op uiteinde lijke verzoening tussen de volkeren en eenwording van Europa. Ook uitte hij de hoop, dat allen, die nog niet zijn vrijgelaten, spoedig de vrijheid zullen herkrijgen. Toen de veldmaarschalk zijn toespraak had beëindigd, hief de menigte spontaan het „Deutschland, Deutschland über alles" aan. De Westelijke mogendheden hebben het Russische voorstel, om de drie luchtcorridors boven Duitsland te ver vangen door een enkele, aanvaard. De corridor zal echter breed genoeg moe ten zijn om een rechtstreekse verbin ding BerlijnHamburg en Berlijn Frankfort mogelijk te maken. De Rus sen willen een corridor van 120 km. breedte toestaan, hetgeen voor het luchtverkeer op genoemde lijnen een grote omweg zou meebrengen. MOEDERDAGTAART VOOR KONINGIN JULIANA Een deputatie van de Nederlandse Banketbakkersvereniging heeft, even als vorig jaar, gisteren op paleis Soest- dijk een moederdagtaart voor konin gin Juliana aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1