DISCO VRIJZ. HERVORMDEN VERZETTEN ZICH TEGEN NIEUWE KERKORDE RUDGE wlelhal ALKSMA Samen werking maar voorts baas in eigen huis Lezers spreken! Om het geluk van Peter jINKSTEREN Compleet Belijden hunner innerlijke geloofs overtuiging loopt gevaar Besprekingen tussen India en Pakistan keesman iy X d'une >N n Bes gr. t. Ijl CHANTE NIEUW!! RIJWIELEN Plaats Uw advertentie5 in dit b'ad Luister eens naar Radioprogramma I HILVERSUM II, 298 m.: 7,00 VARA, 10.00 VPRO, 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gra- ■mofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerbe- richten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de [huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.40 Orgel- icncert. 10.00 Schoolradio 10.20 Voor de 'ouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Roemeens [Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- Idelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws en commen- iar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram.- uziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. .4.15 Jeugdconcert 15.00 Voor de Jeugd. 15.30 Idem. 16.00 Sopranino-blokfluit- 'ecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor Ke zieken. 17.15 Grammuziek 17.50 Rege ringsuitzending; J. de Palm: „Onderwijs ln de Nederlandse Antillen". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19 00 Joods Pinksterfeest 19.15 Gram muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Pari. overzicht. 20.15 Lichte muziek 20.45 „Mont Pelé". hoor- •pel. 21.55 Saxofoonkwartet. 22 15 „De Uitbarsting van de Mont Pelé". causerie 22.30 Sextet 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws ln Esperanto. 23.20 Re portage. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. Zes staten in de VS door tornado's getroffen TWA IKf:" PimPom en de Wonderlamp Grote overstromingen in Brazilië Status kinderen prinses De Rethy wordt geregeld Nederland naar de afgrond WAAROM ANONIEM? EEN KANTTEKENING NOG EEN REACTIE door Kitty Lessels DINSDAG 12 MEI 1958 Onze onverwoestbare „Prisma" lederen san dalen met patent rub berzooi/ in de maten 20-21 45° 22-23 4.95 24-27 5.75 28-31 6.75 32-35 7.75 Lederen borrevoet sandalen voor dames, heren en kinderen, met zware rubber- zool, in de maten 27-31 79S 32-35 8.95 36-40 9.95 41-47 10.95 met lederen- en crêpezooi. van Moussorgsky, >or het Concertgebouw Or- Lntal Dorati. van Schubert, or Clara Haskil. ior Mouloudji met orkestbe ken, ieder werk geheel op Deze drie langspeelgramo- oond met de 'rix du Disque 1953 or vooraanstaande Franse jld voor de beste vertolking nte en originele weergave. bij: LLKMAAR Telefoon 2626 Zo juist ontvangen: I met: SÏURMY ARCHES 3 versneliingsnaal en Teiugtiapiem =n komt U eens, vrijblijvend, je nemen ih onze ondse Rjjwlel-Toonkamer. dan 100 merk-rijvvlelen. LAAT \n IANENT SS met zwak haar hoofd: 4DELING. Telefoon 4453. Vertegenwoordigers van acht en twin tig Kerkvoogdijen uit de classes Alk maar, Haarlem en Edam kwamen Zaterdagmiddag ln restaurant „Tom" te Alkmaar onder leiding van dg heer J. Klok uit Warder bijeen om te horen hoe het beheer en bestuur, met daarbij een geestelijke beschouwing, door de meer vrijzinnig georiënteerde mens worden gezien in het licht van de nieuwe kerkorde. Dat een dergelijke vergadering de kerkvoogdijen Midwoud, Oostwoud en Hauwert uit de classis Hoorn brachten dit onderwerp eind Maart r Is onder de aandacht eerst thans in Noord- Holland wordt gehouden, is enerzijds het gevolg van de eenzijdige voorlich ting welke tot nu toe over de nieuwe kerkorde aan de plaatselijke kerkbe stuurders is gegeven en anderzijds een gevolg van het dirigisme uit en kort na de oorlog, waarbij de mens zich had neer te leggen, hetgeen nu in kerke lijke zaken is geschied. Dit is in enkele woorden de kerninhoud van de inlei dingen, welke door de heren G. E. Feringa, kerkvoogd van Holwerd, ds mr H. H. Riepma van Edam en ds H. van Lunzen van Odoorn werden ge houden. De schellen zijn ln feite van de ogen gevallen door het proces-Holwerd, waarbij de Kerkvoogdij van die ge meente zich niet onder toezicht van het Provinciaal College wenste te stellen. Dit proces, waarbij mr H. H. Riepma ais verdediger van Holwerd optrad, i werd door deze gemeente bij uitspraak van de Hoge Raad gewonnen. Het betoog, dat de heer Feringa hier- l over hield, kwam erop neer, dat nie mand heter den de kerkvoogden ter I plaatse weten hoe de gelden cn goede- f ren der gemeente moeten worden be heerd. Wanneer hogere organen vanuit de verte mede het bestuur regelen, kan dit nooit op zo'n doeltreffende wüze gebeuren en gaat bovendien de zelf standigheid der gemeente verloren. Door do uitspraak in het proces is komen vast te staan, dat de kerkvoog dijen baas in eigen huis kunnen blijven. Ds Riepma schetste vervolgens op kernachtige wijze de taak der kerke lijke bestuurders, zoals die voor cn na het in werking treden der nieuwe Kerkorde is. Hoewel beheer en bestuur twee afzonderlijke functies zijn, zijn deze in de nieuwe kerkorde op mees- teriijke wijze dooreengeweven, zodat zij niet meer te scheiden en te onder scheiden zijn. In een historisch cver- wij nes zijn den zht. Re- Oli- I.De d. 0, nd; Waardebon! Geldig tot 1 Juli. NaUW'" I permanent wave compi- gar. van f 6.voor f 0 Maison Modern, Zeed«k 121, Tel. 476 d, Amsterdam. LIEDER OHNÉ WORTE, van o Mendelssohn. Als rechtgeaard componist uit de tijd der Roman tiek had ook Felix Mendelssohn- Bartholdi voor het uitleven zijner gevoelens niet voldoende aan de hem overgeleverde muzikale vor men. Hij schiep dus nieuwe, die hem een grotere mate van vrij heid lieten. Zo danken we aan hem de hieier ohne Worte, korte melodieuze stukken die een zeer sterke gevoelsinhoud hebben. De pianist Albert Ferber speelt er een vijftal, dat' karakteristiek is voor het gehele genre. Woensdag 10.15 over Hilversum I. 402 m.) KINDERTOTENLIEDER van Mahler, te zingen door Kathleen Ferrier, met begeleiding van het Weens Philharmonisch Orkest on- der leiding van Bruno Walter. De aankondiging moge ditmaal ge noeg zijn. Woensdag 11.30, zelfde zender). WOENSDAG 13 MEI HILVERSUM I, 402 m: 7.01—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.33 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek. 10.15 Idem. 10.30 Herdenkings dienst. 11.30 Gram.muziek. 11.55 Viool en piano. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mariniers- kapel. 14.00 Gram.muziek. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Accor- jleonmu/iek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Dr. W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der voorscohuw: Ex- ximentele voorsehouw". 19.00 Nieuws en 'eerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 [Gram.muziek. 19.30 Buitenlands over zicht, 19-50 Gram.muziek. 20.00 Radio- krant. 20.20 Interkerkelijke Getuigenis- iamenkomst. 21.30 Gram.muziek. 21.40 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 12.30 Reisbeschrijving. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Aovndoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoon- ■muziek. zicht gaf hij weer hoe het verloop van het bestuur en het beheer in de loop der jaren is geweest, waarbij hij vast stelde, dat het beheer zonder toestem ming van alle betrokkenen nimmer van bovenaf te regelen is geweest. In de nieuwe kerkorde is alles ge centraliseerd en kan ook het beheer van bovenaf worden geregeld. Dank zij de uitspraak van de Hoge Raad is thans echter komen vast te staan, dat de Synode alleen regelend kan optre den ten aanzien van de gelden, welke nodig zijn voor algemene doeleinden. Voor het overige kan de kerkvoogdij zelf beslissen. Verder wees spreker nog op de moei. lijke situatie, waarin de kerkvoogdijen, mede door de hoge afdrachten en quota aan de diverse fondsen, komen te verkeren. Hij belichtte de uitbrei ding van verschillende organen van het synodaal bestuur, waaraan zijns in ziens nodeloos hoge bedragen worden besteed. Daar de huishohding der ge meente zelf reeds het drievoudige van vóór de oorlog kost. achtte spreker dit Gisteren arriveerde aan het station Hollands Spoor in Den Haag prins Misjal van Saoedië Arabië met zijn gevolg. Hij werd verwelkomd door mr J. Visser (rechts), chef van het protocol van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. streven van de Synode onveran'woord Ds Van Luneen gaf 'n overzicht van de geestelijke achtergrond der nieuwe Kerkorde. Het is ten enenmale onmoge lijk, dat de vrijzinnige mens zich hier achter kan scharen. Zij, die dit wel doen verloochenen zichzelve. Wanneer men eens de moeite zou willen nemen de nieuwe Kerkorde door te lezen, komt men al spoedig tot deze conrlusie. Speciaal de artikelen 8 en 10 vormen hier het struikelblok. De vrijzinnige mens aanvaardt de Heilige Schrift naar de geest en niet zoals hier is aangege ven volgens de letter, dus niet als wet. Het is geenszins de bedoeling cnrust te stoken, want deze onrust leeft reeds bij de werkelijk vrijzinnigen; de Zwing- li-beweging is er een uiting van. Het gaat er hier om de zaak eens zan de andere ziide te belichten en spiit te be tuigen, dat men bij het opstellen van de nieuwe Kerkorde geen rekening heeft willen houden met de godsdien stige instelling van de vrijzinnigen. Gaarne samenwerking, doch ieder moet de gelegenheid hebben zijn innerlijke godsdienstige overtuiging te belijden. Aan een levendige discussie werd deelgenomen door de heren Sabel van Zaandam, Lauwaars uit Alkmaar en Nijdam uit Bergen. Te New Delhi zullen besprekingen beginnen tussen hoge ambtenaren van het Pakistaanse en het Indische mini sterie van Buitenlandse Zaken. Deze zullen dienen als voorbereiding voor besprekingen tussen beide landen op hoog plan, welke half Mei moeten be ginnen en de regeling van een groot aantal tussen beide landen hangende kwesties ten doel hebben. De premiers van beide landen, Mo hammed Ali en Nehroe. zullen tenslot te zelf de toestand in Kasjmir bespre ken. Gedurende het weekeind zijn zes Amerikaanse staten door tornado's ge troffen. Er zijn negen doden en meer dan honderd gewonden. Het ergst trof een wervelwind het 2000 inwoners tel lende stadje Hebron is Zuid-Oost Nebraska. Meer dan honderd auto's lagen vernield in de straten. In Min nesota kwamen zes leden van één ge zin om, toen hun huis werd verwoest. In een ander huis werd een boer met een baby gedood, doordat de auto, waarin zij zich bevonden, van de weg werd geslingerd. Malik te Londen aangekomen De nieuwe Russische ambassadeur te Londen, Jacob Malik, is gisteren op zijn standplaats aangekomen. Er waren vele journalisten en persfotografen, film operateurs en radioverslaggevers op het station aanwezig. Malik bezorgde hun de teleurstelling van de dag: hij weigerde een verklaring af te leggen en reed dadelijk na aankomst in zijn auto weg. k MET B ONGEËVENAARDE f GENEESKRACHT Advertentie. Ing Med.) r~ 14. Emir Pukkel bin Sukkel had zich heus niet zo behoeven te haasten om op tijd thuis te zijn. Het eten was nog niet klaar en hij werd beleefd verzocht om zelf maar in de keuken een bo terham te snijden. En zijn kamerdeur was op slot. Hij werd niet binnenge laten ondanks zijn voortdurend aan dringen en toen hij met een mistroostig gezicht tegen de deur leunde kwam één van zijn andere vrouwen langs en trok de sabel uit zijn schede. „Ahmed, je vindt het zeker wel goed, dat ik even je sabel oppoets?" De emir was zo teneergeslagen, dat hij knikte zon der antwoord te geven. „Duurt het nog lang, voordat ik in mijn kamer kan?" vroeg hij tenslotte, nadat hij al een uur buiten tegen de deur had geleund. „Een ogenblikje nog", klonk het uit de kamer. „We zijn zo klaar!" De emir begreep, dat het nog wel een uurtje kon duren en ging met somber gezicht op een trap zitten, terwijl achter hem zijn vrouwen dweilden, raagden en poetstén. Waarom was de emir er zo op gebrand om in zijn kamer te gaan? Het paleis was toch groot genoeg. Emir Pukkel bin Sukkel kon gemakkelijk in één van de andere vertrekken, des noods in de keuken, gaan zitten. Maar de reden was, dat de emir net zo'n horloge wilde hebben als dat van ba ron Van Pottum en om zo'n horloge in zijn bezit te krijgen, moest hij in zijn kamer zijn! In het gebied van Oidos in Brazilië is het water van de Amazone zo hoog gestegen, dat men in kano'3 boven de daken der huizen vaart. De rivier is nog hoger gestegen dan in 1922, tóen een record-hoogte was bereikt. Het gebied tussen Manaos. hoofdstad van de staat Amazonas, en de zee (een afstand van 1.500 km) is gedeeltelijk door het overstromingswater verwoest en men schat, dat zeventig prooentvan de oogst in een groot gebied ls vernield. Afgevaardigden van de katholieke, socialistische en liberale partijfracties in België hebben besloten een wets voorstel in te dienen, dat de positie van de kinderen van koning Leopold en de prinses De Rethy, de 10-jarige prins Alexander en de vierjarige prin ses Maria Christina moet regelen. Ko ning Leopold, koning Boudewiin en de regering zouden in principe reeds hun goedkeuring hebben gehecht aan dit wetsvoorstel. De Israëlische politie heeft de hoofdredacteur van een communistisch blad gearresteerd, beschuldigd van op ruiing, n.a.v. het a.s. bezoek van Foster Dulles. Batavtts-dealcff (Advertent'* mg. Métt.' Plaatsing van deze stukken oelekem niet, dat de redactie met de Inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang Alkmaar, 5 Mei 1953. Waarde onbekende lezer, Uw stukje in de krant van 4 Mei jl. zal wel vele gemoederen in beweging hebben gebracht. Op het door u ge schrevene ga ik niet in. Er zit m.i. een „luchtje" aan. Eén ding wil ik u ad viseren! Vertrek zo spoedig en zo ver mogelijk Duitsland in en laat u zich dan heel vlug „naturaliseren". Kom alstublieft nooit meer in Nederland te rug, dan hoeft u ook nooit meer de ver jaardag van onze Koningin en onze Nationale Bevrijdingsdag te vieren. Hoogachtend. EEN ANDERE LEZER. Met enige verbazing las schrijver de zes in uw blad van Zaterdag j.I. een anoniem ingezonden stuk. Dat iemand zijn mening over de sociaal-economi sche toestand zich wel eens uitleven wil in een blad, daar is niets op tegen, maar dan mag men toch zeker ver wachten, dat hij zijn naam er onder durft te schrijven. Want boze tongen beweren, dat mensen die hier in gebre ke blijven, gebrek aan politiek fatsoen hebben. Vervolgens gaat hij verder en schrijft: Nederland naar de afgrond? Het is wel opmerkelijk, dat juist te genwoordig zoveel vooraanstaande fi guren uit het buitenland naar hier ko men en hun grootste waardering uit spreken over de snelle vooruitgang in ons vaderland en de grootste bewon dering hebben voor de arbeidszaamheid van de Nederlanders. Het valt niet te ontkennen, dat men hier ook flink de handen uit de mouwen kan steken. Tot slot zou ik een goede raad willen ge ven. schrijf nooit meer anonieme stuk ken, maar kom er mee voor de dag welk principe u bent toegedaan. Velsen. J. MEURS. Ik ben u zeer erkentelijk, mijnheer de hoofdredacteur, dat u mij in de ge legenheid stelt,een enkele kanttekening te maken bij de twee bovengenoemde reacties op mijn artikeltje „Nederland naar de afgrond". Dat ik niet met volle naam onderte kende kan zijn oorzaken hebben; het behoeft echter niets af te doen aan de waarde van de gelanceerde opmerkin gen. In het eerste artikel laat de „andere lezer" blijken dat hij slecht Nederlands kan lezen. Hier in mijn stuk is met geen enkele regel gewaagd van een sympa thie naar de zijde van Duitsland of Duitsers. Integendeel! Het artikeltje was juist een waarschuwing tegen die na tie: Nederland, let op uw saeck, er staan mensen klaar u in uw economie (e be springen en u schade te doen. Kijk uit en laat u niet overvallen! In welke re gel staat een sympathie-uiting? Die sympathie hebben de Duitsers wel on dervonden van Amerikaanse zijde (ge tuige nog de ontvangst van Adenauer in dat land). Mijn verbanning behoeft wat dat betreft dus niet plaats te heb ben. In het tweede artikeltje wordt ge zegd, dat het in Nederland toch wel goed gaat na de oorlog mijn uit zich immers, dat hier flink de handen uit de mouwen worden gestoken. Maar ook dat heb ik niet ontkend. Ik zeg alleen (en ik zeide dat ook): let op, want een ander gaat harder vooruit dan u! Vorige week was er het bericht van onze plaats in de wereld kaasmarkt: wij gaan snel achteruit. Minister van de Kieft heeft deze week gesproken over de uitvoer van Nederland naar België en andersom. België stond er, mijnheer Meurs, dubbel zo goed voor als wij! Zo is er natuurlijk veel meer, te veel om op te noemen. Er is niets tegen een herdenking van Koninginnedag, van Vrijheidsdag; van 1 Mei, maar laat er dan ook iets te doen zijn! Op Koninginnedag wat kin derfeesten, op 5 Mei herdenking in de avonduren, op 1 Mei geen wijds doorge voerde feestvieringde (progressie ve) regering bezag het voor een deel immers gelijk als ik: de herdenkings dagen coördineren. Is minister Drees met de zijnen dan ook al een club om uit te bannen? Maar zelfs die halve dag de machines te laten stil staan is niet nodig als er geen zaken zijn, waai mee men iets herdenken kan. Op 30 April hééft men de machines laten stil staan en de mensen in ledigheid doen door brengen. Of is dat niet waar? En daar om alleen ging het maar. Heeft de bur gemeester van Amsterdam dan ongelijk gehad toen hij het feit hekelde dat men in de rampgebieden van Vrijdagavond tot Maandagmorgen de herstelwerken liet stil liggen terwijl daar hard wer ken geboden was? Men moet niet blind voor feiten zijn ik ontken niemands recht om op 1 Mei feest te vieren, de Bevrijding te herdenken, Koninginnefeest te gaan vieren, maar laat men dat ook kCmnen doen met iets om handen te hebben. Laat men niet „zomaar vrijaf" geven., dat is onnut geld uitgeven. En juist het uitdrukken 'van dat ge voel van vrees wps tot voordeel van ons eigen land en van geen vreemde staat. ..Het zal wellicht tegen doven praten zlJn men kan dat meermalen be merken maar iemand die zijn ogen de kost geeft, iemand die kan lezen, zal dat vele malen bemerken: in gestage arbeid ligt de kracht van een volk' EEN LEZER. Den Helder 7-5-'53. Als antwoord aan „een lezer" het volgende: De belangensfeer van Amerika ten opzichte van Duitsland heeft met be wondering weinig uit te staan. Duits land is het grote stootblok tussen twee wereldmachten en elk dier twee mach ten probeert daar een overheersend» positie te verwerven. Dat is de nuchter» realiteit, waarbij geen tijd wordt ver sleten met bewondering. Erger dwaalt „een lezer" af met z'n voorbeeld over de watersnood. Weet „een lezer" dat mensen, die Vrijdagsavonds naar huis gaan tot Maandagochtends, ln de regel een paar weken van huis zijn en in, die paar weken ook vaak Zondags nog werken? (over lanterfanten gesproken). Wat de arbeidsprestaties betreft zijn de statistieken daar om „een lezer" vol doende in te lichten; dan zal hij zien, dat het heus nog niet zo „godgeklaagd" is. „Een lezer" schijnt totaal geen be grip te hebben van de vele en zware offers, die de arbeiders hebben gebracht vanaf de bevrijding tot op de dag van heden en wanneer „een lezer" eens een blik slaat op verschillende balan sen van Nederland ten opzichte van het buitenland in monetair opzicht, zal hij ziien, dat èn regering èn het onder- nemersdom nog niet zo slecht boeren. Daar staat dan altijd nog tegenover: da consumptiebeperking voor de arbeiders. Nederland behoort tot de weinige lan den, waar sinds de bevrijding het pro ductieproces zich ongestoord heeft kunnen ontwikkelen. De regering in sa menwerking met de organisaties heb ben de belofte gegeven, dat deze opof feringen en zelfbedwang van de ar beiders beloond zullen worden. Dit is acht jaar geleden gezegd en geduldig wachten de arbeiders op de inlossing van deze belofte. De Australische cor respondent van dit blad sloeg de spijker op z'n kop in z'n beschouwing over da vakbonden, dat de Australische arbei der veel strijdvaardiger is dan zijn Ne derlandse collega. De Nederlandse ar beider heeft meer dan z'n plicht ge daan. Dat ook de Nederlandse regering haar plicht kenne. Dit over plichten ge sproken. Dit is het antwoord aan „een lezer" van een progressieve, die heet IJ. GERRITSEN, Ruijghweg 137. (Wij stellen „Een lezer" nog in de gelegenheid deze inzender desgewenst van repliek te dienen en sluiten dan de discussie). Daarachter Colombo: internationaal en zeer verschillend van de ordelijke ver-Amerikaanse collega-haven van Christobal in 't Panamakanaal. Hier gmgen de passagiers van de Santa Marta elk hun weegs. Dit was de eind bestemming van de boot en dus werd Lynne de langdurige langzame sensa tie ontzegd om door het Kanaal te varen. Maar, rijdende in de trein van de Atlantisèhe kust naar die van de Stille Zuidzee met de Panama Spoor, was zij bekoord door de vergezichten op het Kanaal, terwijl Peter meer ver diept was in een vlieg, die hulpeloos op zijn rug lag te trillen in een hoek van de coupé. 't Ging langs Gatun en Monte Lirio. Gamboa en Nieuw Culebra, door de Pedro Miguel vallei; daarna liep de ,e'n, blina viak naast het Kanaal tot dathij het eindstation aan de Stille Zuidzee genaamd Panama City bereikte. En toen hadden Lynne en Peter ein- deluk hun bestemming bereikt. In de benauwde hitte van de middag zag Lynne de Stille Zuidzee voor de eerste maal en die zag er helemaal met anders uit, dan de Atlantische Oceaan. Het was een opluchting vpor haar. dat zij Peter die lange weg vei lig naar hier had gebracht. Maar haar nart bleef in spanning door een vreem de opwinding, een ongeduld, maar ook een tegenzin om Peter's grootouders te ontmoeten, terwijl zij lichamelijk verlangde naar thee. een sigaret en een koel plekje. Ze had niet veel bagage; 't kleding- tekort was oorzaak dat zij slechts twee hutkoffers had kunnen vullen. 5®" zwetende negerkruier stopte haar. Peter en de hutkoffer m een taxi. waarvan de chauffeur Engels sprak. N" was dus het laatste stukje reis n?uLonden naar 't Casa Garron aange- Procentsgewijs bleek het 't langste stuk te zijn, want de chauffeur 2 z®er ondernemend. Zijn rit naar 't 5™* ^er Garron's hield een rondrit ?a.°ama city in- waar hii een hoge prijs voor berekenen kon. chfu"eur was rad van tong en k„n 0rm'iiden goed te ma- c!?Pr te fungeren als een handige r o jvees kaar de Malecon van Los Bovedas en vertelde over de oude Sf-Ï ?e?'lseT daaronder; hij reed AvJn .vu, 'hdependencia-plein en in de Avemda Central vertelde hij haar: "1?ier z«n de winkels en de Ameri- ri f p, "r." de strijkjes. A. seno- liwa bl' naokt! de muziek dansln- de lichtjes en het geld nat rolt en de mooie meisjes-" Toen hij be' °,^.r -meisjes" had keek hij be langstellend naar haar. Hii staarde Z1i" glanzende bruine Rit r er hem attent op maak te aat hij bijna tegen een tegenligger botste. y'opkte in het Spaans zonder de romantische blik in ziin ogen te ver hezen, en reed nog maar net niet te gen de andere auto aan. Hij toerde langs de Kathedraal, de Regeringsgebouwen en het Nationale Theater; zi; had zo'n vermoeden dat hu steesd in cirkels reed. maar protes teren gaf toch niets. Zij genoot eigen lijk zeer van het vluchtige kijkje in Panama City en het vertraagde het ogenblik van de eerste en beslissende ontmoeting met de Garrons. Hij reed helemaal door tot de buiten wijken en toen opeens draaide hij zijn wagen in een oprijlaan van ceders. Én daar. was het Casa Garron. het opeens opdoemend witte huis, van een typi sche. lage bouw met een rood dak, met koele patio's en groene blinden een breed terras van tegels en onver wachte poortjes, bedolven onder de goudgele alamanda-struiken. Hier was het dal zij op een zekere dag afscheid van Peter zou nemen en vergeten zou worden. De chauffeur reed de taxi voor de treden van het terras en stapte uit. Hij tilde Peter van haar schoot, droeg hem de treden op en over het terras naar de voordeur van cederhout. Peter, die zijn beste pakje aan had van zacht groen en die heerlijk soezerig was van de hitte, protesteerde niet toen hij zo. net als een koffertje, door de goedwil- ende Spanjaard werd opgepakt. Lynne volgde en nam Peter bij de voordeur over. De man laadde toen de twee hutkoffers af. bracht ze een voor een hoven en zette ze met een plof op het terras neer. Toen noemde hij een veel te hoge prijs en verzekerde haar, dat zij een beeldschone dame was. Toen dat blijkbaar weinig indruk op haar maakte, werd hij sentimenteel en zei. terwijl hij Peter aanstaarde: „Ik heb er zo zes thuis en als ik geen geld vraag, dan huilen zij omdat zij een lege maag hebben". „Zes net als Peter?" zei zij. Alle man! even oud. en die een sappige biefstuk en een glas wiin voor hun middagmaal lusten?" Toen beaon zij te lachen „Hier is wat ie toekomt en houdt op met je leugens!" Hij vertrok met nog glanzender ogen dan tevoren. Zij drukte op de electrische bel en zei tegen Peter, terwijl zij stond te wachten: „De Garrons zijn Engels, dat betekent dus: een kopje thee. Zij zijn je grootouders, dat betekent: alles, wat ik hoop dat het voor jou mag beteke nen, Pieps". De deur draaide op zijn goed ge smeerde hengsels. Alle hengsels wa ren goed gesmeerd in het Casa Garron zon soort huis was het wel alles uit een ruime beurs. Een vrouwelijke bediende stond voor Lynne. klein, met olijfkleurig vel. met ogen als donker ebbenhout: de oude Spaanse vrouw zag eruit alsof zij af stamde van de Andalusische zigeuners. Haar ogen bekeken Lynne met krl- m zi-ï waren ondoorgronde lijk. Toen vestigden zij zich op Peter en lichtten op in haar gelaat als kaar sen m de kerk. Zij hief haar handen op en maakte zachte klokkende geluidjes in haar keel en Peter lachte vriende- luk. „De baby!" riep zij uit. „de kleine baby uit Eigeland. Heilige Maria, de arme kleine baby zonder vader". ■En zonder moeder", voegde Lynne erbij. Middenin haar gebaar naar Peter bleven haar handen steken. Zij staar de Lynne op een vreemde, ondoor grondelijke manier aan en zei niets. Toen bewogen haar handen weer en zii aaide Peter's wangetjes: het waren oude. gekromde handen, bruin als de varens in de herfst. Zij brak in een woordenstroom uit: „Hii lijkt op zijn vader behalve ziin ogen, die zijn te blauw en moeten wel van de andere kant komen. Hii heeft iange benen; hij zal groot wor den net als de Garrons. Hii heeft een rechte rug de rug van de Garrons. En als hij lacht, dan is het de dode die teruggekomen is O, wat is dat jam mer van zijn ogen". (Wordt vervolgd) )\f DE TRACTATIE VOOR (Advertentie InR Med.) OPLOSSING KRUISVVOORDPUZZLE Horizontaal: 1. Vadem, 5. schop, 10 eter, 12 Aïda, 13 rok, 14 bed, 16 ter, 17 el, 18 meter, 20 R.K., 21 moes, 22 M.O., 24 ivoor, 27 vat. 29 goot, 3o' sjees, 32 Ier, 33 aluin, 35 nr. 36 pruik. 37 Co, 38 krum, 39 hor, 40 plebs, 41 kade, 42 boa, 43 allen, 44 ma. 46 klem, 47 R.M., 49 stoom. 51 op, 52 dor. 54 ale, 55 c.m i., 56 edel, 58 spet, 59 rekel. 60 krans. Verticaal: 1. vereniging, 2 atol, 3 dek, 4 er, 6 ca, 7 hit, 8 Oder, 9 parket, 11 Bets, 14 beer, 15 de, 18 moot, 19 R.M., 21 Moor, 23 oven, 25 voer. 26 ajuin, 28 a.s., 30 sluis, 31 eik, 33 Aruba, 34 toren spits. 36 pre, 37 code. 38 klam. 39 halm. 40 P.O., 41 klem. 42 border, 43 aloë, 45 as, 46 kolk, 48 mode, 50 t.a 51 omen. 53 rek, 55 Spa, 57 le, 58 sr. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Uit Japan stammend siergras met hoge, bruine pluimen. 2. Dal in de Franse Pyreneeën, op 135Ó meter hoogte, met talrijke watervallen. 3. Aan baron Hop, gezant der Oostenr. Nederlan den in Den Haag van 1773—1794. op wieni initiatief de Haagse Hopjes gemaakt wer den en nog steeds gemaakt worden. 4 Door de Nederlander C. Pot. 5. Door Schouten en Lemaire. 6. Anna Paw- lova. 7. Lid van de hoge Engelse adel; titel gaat alleen op oudste zoon over. 8 Viool met 5 snaren. 9. Slede, n.L een platte, met de voeten bestuurbar» slede, Bergsport. - 10 Naar Amerigo Vespucci (1451 1512) de Italiaanse k»r- tograaf.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7