Uitgave losse staan van fotoboek kwam op schroeven te Historic met om De Gemeenteraad wilde ook andere uitgevers nog een kans laten De wereldreis van Jimmy Brown Crediet voor fotowedstrijd kon alleen genade vinden Braderie, verbroken zegels en de biertapwedstrijd De Gestoorde vriendschap kon nog niet worden hersteld r Geen krik-krak, Hi-ha-lio Besluit van comité kwam zeer traag Pan heet water door voorruit van auto NADEEL WEEGT NIET OP TEGEN VOORDELEN De brandweerkwestie Jeugdige chauffeuse ramde sluitboom Schrijfmachine defect FRANKENBERG AGENDA WIJ LUIDE] NOODKLt ZATERDAG 16 MEI 1953 HET IS NOG DE VRAAG of het boek, dat B. en W. van plan waren ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad te doen uitgeven, er inder daad zal komen. Niet alleen is er van de zijde van de plaatselijke uitgevers ge protesteerd tegen het feit, dat alleen de Bezige Bij te Amsterdam voor de uit gave in aanmerking scheen te komen, maar ook hadden de raadsleden tegen het voorstel nog het een en ander in te brengen. Toen burgemeester Wytema, die de grond langzamerhand onder zijn voeten voelde wankelen, een dringend be roep op de raad deed de behandeling van het voorstel niet aan te houden tot- een volgende vergadering, omdat van de fotowedstrijd, die de seizoenen voor jaar, zomer, herfst en winter moet omvatten anders niets terecht zou komen, opperde de heer Venneker (KVP) het idee de credietaanvrage van f 16.000 te splitsen en voorlopig alleen f 4.000 voor de fotowedstrijd toe te staan, zodat deze ongehinderd doorgang kon vinden. Dat was nu niet bepaald de richting, die het college wilde inslaan. Het kapte de langdurige discussies af door zich een ogenblik in comité terug te trekken. Maar toen de voorzitter en de wet houders Coerts, Eeesberg en Van Slingerland (wethouder Bakker was wegens ziekte afwezig) hun plaatsen weer hadden ingenomen, bleek er niets te zijn veranderd. Nogmaals deed de burgemeester een beroep op de raad de suggestie van de heer Venneker niet te volgen, maar ook dit laatste, dringende pleidooi stootte af op de vastberadenheid van de meerderheid, die zich niet wenste te laten beïnvloeden door het feit, dat B. en W. met hun onderhandelingen reeds in nauw contact waren getreden met de Bezige Bij. Met dertien tegen negen stemmen werd het voorstel Venneker aanvaard. Tegen stemden de vijf nog aanwezige leden van de PvdA. de heer Knuistingh Neven (CPN) en de wet houders Coerts en Eeesberg. Wethouder Van Slingerland verklaarde zich tegen het voorstel van zijn collega, maar dit bleek op een vergissing te berusten. Hij kon zich troosten met de gedachte, dat deze ene stem in dit geval toch niet van doorslaggevende betekenis was geweest. B. en W. zullen zich nu over de te volgen gang van zaken nader beraden, zo werd medegedeeld. Het was uit de besprekingen duidelijk te distilleren, dat de raad enigs zins ontstemd was over de geheim zinnigheid, die het college vam B. en W. had betracht bij de voorbereiding van het fotoboek en over het feit, dat het voorstel op het laatste ogenblik in de financiële commissie was gelan ceerd zcrdat deze zich onvoldoende had kunnen oriënteren. Naar uit het antwoord van de voorzitter bleek was het idee, dat oorspronkelijk af komstig was van mevrouw Potvan Regteren Altena, reeds .eind Januari besproken met de voorzitter van de Stichting Alkmaar 700 jaar stad, mr. G. A. de Lange. B. en W. waren toen van oordeel, dat de uitgave tot de werkzaamheden van dit comité be hoorde, doch daar was men een ande re mening toegedaan. De uitgave van het boek wilde men geheel los zien van de te organiseren festiviteiten en dus kwam het plan weer op de tafel van B. en W. te liggen. Dat zou niet zo erg zijn geweest als het Stichtings bestuur maar wat eerder van zich had laten horen. Ondanks herhaalde ver zoeken van B. en W. kwam de beslis sing pas medicr April en toen werd de tijd van voorbereiding al heel kort. Het was n.l- het plan een veertigtal kunstfoto's in het boek te verzamelen. Foto's, die een indruk moeten geven van de sfeer van Alkmaar zoals, het leeft en werkt in de vier jaargetijden. Het is zeker niet de bedoeling een boek met documentaire foto's te bren gen, in de geest van: zo ziet die gracht er uit en dat is de gevel van perceel Langestraat nummer zoveel. Het gaat hierbij niet om de uiterlijke verschij- ningsvormen die aan vele verandenn- gen onderhevig zijn, maar om het we zen van de stad. Aangezien, het voor jaar langzamerhand bezig is plaats te maken voor de zomer was het, toen eindelijk de beslissing van het feest comité kwam, nodig zo snel mogelijk met een voorstel te komen. Tegen de opmerking 1 Venneker, dat Arti te duur vam de heer de uitgeverij Arti in Alkmaar, die evenals de Be zige Bij in de gelegenheid was gesteld een prijsopgaaf te doen, niet over de zelfde gegevens had beschikt als de Amsterdamse firma, waardoor te ver klaren zou zijn, dat zij in prijs 1700.— hoger lag, tekende de burgemeester bezwaar aan. Hij noemde deze voor stelling van zaken geheel onjuist, om dat beide firma's in het bezit waren van dezelfde gegevens en voorwaar den, waaronder B. en W. tot zaken wilden komen. Als voorbeeld had een fotoboek over Parijs gediend „Grand Bal du Printemps". Zo zou het Alk- maarse fotoboek moeten worden, was er gezegd. Duizend exemplaren dien den gratis ter beschikking van de ge meen te te worden gesteld, die ook de kosten van de fotowedstrijd voor haar rekening zou nemen, alsmede de ho noraria voor aiuteur en vertalers. Een bepaald bedrag zou door de gemeente worden betaald voor afkoop van het risico van de uitgever. De totale oplai- ge zou exclusief de exemplaren voor de gemeente, 4000 boeken mogen be dragen, die voor 5.90 per exemplaar voor het publiek verkrijgbaar moesten zijn. Het ging natuurlijk in hoofdzaak om het bedrag, dait de uitgever zou vragen voor de afkoop van zijn risico en tussen de opgaven van de Bezige Bij en Arti lag een beduidend ver schil, dat B. en W. had doen be sluiten zich tot de eerstgenoemde fir ma te wenden. Deze was bereid voor 11.250.het risico te aanvaarden. „We dienen goed te bedenken", zo Vervolgde de burgemeester, „dat deze uitgave op internationaal niveau moet worden gebracht en dat niet iedere uitgever dit boek zei kunnen verzor gen. De keuze is wat dat betreft niet groot. Bovendien zijn er in Nederland een of misschien twee firma's die het koperdiepdrukprocedé beheersen. Van de rasterdruk is afgezien, omdat dan te veel van de details verloren zou gaan. Dit boek moet van dezelfde al lure zijn als ieder dergelijk exemplaat elders in de wereld". Spreker zou het onfatsoenlijk vinden als in dit stadium het contact met de Bezige Bij zou wor den verbroken. „We moeten, ais er een duidelijk verschil in prijs is ge constateerd, onze stadsgenootschappe- lijke gevoelens niet te ver doorvoe ren", aldus de burgemeester. Op de vraag van de heer Kirpen- steyn (PvdA) of het inderdaad no dig is een letterkundige te zoeken, die de tekst kan schrijven, antwoordde burgemeester Wytema bevestigend. Het zullen geen onderschriften bij aardige stadsgezichten worden, maar uitingen van een kunstzinnige geest, die zich aanpast aan de sfeer, waarin de foto's zijn opgenomen. Soms zal het bijschrift een gedicht kunnen zijn. „Het Alkmaarse fotoboek zal een eer ste uitgave van deze aard in Neder land zijn en wij zijn het aan onze eer verplicht deze zo goed mogelijk te verzorgen". Krik, krak IV lieer Berkhouwer (VVD) her- imierde aan de woorden van de voorzitter, dat er slechts enkele fir ma's in Nederland zijn, die de koper diepdruk kunnen verzorgen. Dit im pliceert dus, dat alle uitgevers bij deze specialisten terecht moeten komen en dat het dus weinig verschil uitmaakt, wie dan het boek uitgeeft. Z. i. had iedere uitgever in de gelegenheid moeten zijn op deze uitgave in te schrijven. Spreker was er huiverig voor alle bevoegdheid uit handen te geven. Zou het voorstel worden aan vaard, dan staan B. en W. vrij de let terkundigen te kiezen, tot wie zij zich aangetrokken voelen. Het kan wel een existentialist zijn, die gedichtjes pleegt in de geest van „Krik-Krak, Hi, ha ho". En daarover zou ik toch heel graag nog een vinger in de pap hou den", aldus dit raadslid. Hij juichte overigens de idee van de uitgifte ten zeerste toe en zeide het volste vertrouwen te stellen in me vrouw Potvan Regteren Altena als jurylid voor de fotowedstrijd. Wel had het hem bevreemd, dat in deze jury geen plaats was open gehouden voor een fotograaf, die toch weer een an dere kijk op de inzendingen zal heb ben dan een grafica. Wat de vertalingen betreft zei de voorzitter, dat het niet het voorne men was de Hollandse tekst te vertalen, maar aparte uitgaven te verzorgen in het Frans, Spaans en Engels. Zou in de Nederlandse versie een gedicht van bijvoorbeeld Jan Prins zijn opgenomen dan is het heel wel mogelijk, dat de Engelse uitgave een citaal bevat van Shakespeare. „U kunt gerust vertrou wen schenken in het college", aldus spreker. „Wij zullen zeker niet met buitenissigheden komen. Het Krik- krak en het Hi, ha, ho is evenmin iets voor ons. Tot in derde instantie werden de de batten voortgezet, totdat de heer Ven neker zijn voorstel lanceerde de credietverlening te splitsen en alleen 4000.voor de wedstrijd beschik baar te stellen. Over de uitgever zou dan verder kunnen worden gesproken. Een dergelijke houding zou de za kenwereld tegen ons in het harnas jagen, aildus de burgemeester. Ik verzoek U dringend»het voorstel van de heer Venneker niet te accepteren. „WIJ maken ons niet belachelijk", repliceerde daarop de heer Berk houwer. „Het is toch waarlijk niet de schuld van de raad, dat U met de Bezige Bij zo ver is gegaan". Nadat de heer Kirpensteyn ver klaard had het standpunt van de voor zitter te delen, trok het college van B. en W. zich een ogenblik terug. De burgemeester deelde na de her vatting van de vergadering mede, 'dat B. en W. de raad vergelijkbare groot heden met betrekking tot de twee uit gevers hadden verschaft en dat er dus geen reden was op het eerder ingeno men standpunt terug te komen. Met dertien tegen negen stemmen werd daarna het voorstel-Venneker aanvaard. Tweede onderzoek Dij het voorstel tot instelling van een sociaial-economisch onderzoek door drs. J. Kwantes ten behoeve van het uitbreidingsplan-in-onderdelen merk te de heer Holsmuller (VVD) öp, dat na de uitvoerige analyse van de planologische dienst dit nieuwe onder zoek wel wat vreemd aandeed. Hij hoopte niet, dat dit aanleiding zou zijn tot een duplicering van het werk, dat reeds was gedaan. Uit het antwoord bleek, dat crver bepaalde zeiken thans meer gegevens ter beschikking staan, zodat het B. en W. gewenst voorkwam op verschillende punten een nieuw en meer gedetailleerd onderzoek te doen instellen. Wellicht zal dit tot andere conclu sies leiden, maan- van een principiële aantasting van het eerste onderzoek is stellig geen sprake. Naar aanleiding van een opmerking van de hr Siets- ma (PvdA) zei de burgemeester, dat het rapport van de verkeerscommissie nog wel geruime tijd zal uitblijven. Dit vraagstuk is van zo ingrijpende bete kenis, dat het beter is het rapport iets later te laten verschijnen dan te gauw tot sloping en demping over te gaan. De heer Van der Borden (CH) vond het betreurenswaardig, dat slor digheid de oorzaak was, dat de ge meente zich nu een uitgaaf moet ge troosten van f 8200 om de verwarming van het Murmelliusgymnasium te ver beteren en hij achtte het zeer laakbaar dait men de ongewenste toestand acht jaar lang had gehandhaafd. Hoewel de burgemeester geen blaam wilde wer pen op degenen, die met de verzorging van de verwarmingsinstallatie zijn be last gaf hij toe dat er enkele tekort komingen zijn geweest. Het heeft ech ter weinig zin hierover te gaian na kaarten. Belangrijker is, dat de ver warming zo spoedig mogelijk wordt voorzien en dat zal dan nu gaan ge beuren. Tot de bouw van een r.k. kleuter school in de Overdie en een Christe lijke kleuterschool op de Mauritskade, hoek Frederik Hendriklaan werd zon der discussie besloten. Ook het beschik baar' stellen van het schoolgebouw aan de Ruysdaelkade voor het neutraal en rk kleuteronderwijs en de verhuur van de school „Oostwijk" aan de Alk maarse fröbelschool ontmoetten geen bezwaren. Tot tijdelijk lerares in Ne derlands werd benoemd mej. E. Koel- ma te Amsterdam en de aftredende le den van de commissie tot wering van schoolverzuim de heren J. H. de Haas en M. J. Lutterot werden herkozen. Bij de vaststelling van de rekening 1951 van de sociale werkplaats infor meerde de heer Venneker naar de huidige stand van zaken. Wethouder Coerts legde als antwoord een lange lijst met cijfers op tafel, waaruit bleek, dat er in 1952 nog een belangrijk te kort is geconstateerd. Dank zij de tot f 4500 verhoogde subsidie is nu echter een gunstiger toestand ingetreden. Zon der subsidie is de werkplaats echter niet te exploiteren. Het arbeidstempo van de mensen is niet zo hoog, dat men de productiekosten in overeenstem ming kan brengen met die van de ar tikelen, welke in massa worden gepro duceerd. Men moet de werkplaats dan ook alleen zien als een groot sociaal be lang, aldus spreker. Hetzelfde is het geval met de krui dentuin, welke nu aan zes mensen werk verschaft, die anders niet in het arbeidsproces zouden kunnen worden ingeschakeld. De gasprijs De heer Knuistingh Neven (CPN) kantte zich tegen de verhoging van de gastarieven met een halve cent. Hij betreurde het, dat de Europese ge meenschap al terstond zulke nadelige gevolgen had voor de arbeidersklasse en wenste dan ook zijn stem afin dit voorstel te onthouden. Ook de heer Couwenhoven (P vdA) verklaarde zich tegen de verho ging. Deze stijging van de gasprijs wordt doorgevoerd om de begroting van de lichtbedrij ven niet in gevaar te brengen, zo zei hij. Men moet niet ver geten, dat heel wat begrotingen van ontelbare huisvrouwen thans in de war raken. Elke prijsverhoging is, speciaal voor de arbeidersklasse ondragelijk. Met de stemmen van de beide, heren tegen werd het voorstel daarop aange nomen. In comité werd vervolgens besloten tot deaankoop van de perc. sectie 1 1239 en 1240, gelegen aan de Ropjeskuil te gen een nader overeen te komen prijs. Aan de heer P. C. Klaver werd een stukje sloot van ongeveer dertig vier kante meter verkocht, gelegen aan de Helderse weg voor de prijs van 2,50 per vierkante meter. Verder werd besloten tot het invoe ren van het machineschrijven op de Handelsschool, het herstel van de gas houder, vaststelling van een vacantie- regeling voor slagers, brood- en ban ketbakkers en kappers en het nemen van maatregelen tegen verontreiniging van de openbare wateren. Burgemeester Wytema, di« drie kwartier vóór het einde vam de verga dering het voorzitterschap overdroeg aan wethouder Van Slingerland, omdat hij wegens een afspraak elders niet langer de bijeenkomst kon leiden, had aan het begin wethouder Leesberg nogmaals gecomplimenteerd met de hoge koninklijke onderscheiding, die hem te beurt was gevallen, toen H. M. de Koningin hem op 30 April had be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een merkwaardig ongeluk deed zich gisterochtend omstreeks half 10 op de Laat voor toen een personenauto met een gangetje van 25 km per uur in de richting van de Limmerhoek reed. Plotseling stak tussen enkele aan de straatkant geparkeerde auto's een man over met een pan heet water in zijn handen. Hij liep tegen het linkerspat bord van de auto op, waarop de pan door de voorruit vloog, die geheel ver brijzeld werd. De gevolgen waren: een beschadigd spatbord en een snijwond in de kin van de onfortuinlijke water man. Ook zijn arm werd gewond. De schade is onderling geregeld. ZOALS TE VERWACHTEN WAS is de Braderie tijdens de gisteren houden raadsvergadering nogmaals ter sprake gekomen. De heer De J (PvdA) haakte aan op het antwoord van B. en W. aan de winkeliers van en Langestraat en het verlenen van de vergunning aan het Braderie-comité i het verhuren van de trottoirruimte. „Er is bij dit besluit weinig rekening j houden met de kleine winkeliers", zo meende de heer De Jong, en hij dra er op aan nauwlettend toe te zien op een handhaving van de één meter stro] tussen de gevels en de „vreemde" stands. Liever ware het hem als men trottoirs geheel vrij hield en de stands op de straat plaatste. Spreker vond bij de burgemeester met zijn suggesties geen gehoor. In de eerste plaats, zo zei deze, is het een onmogelijkheid de trottoirs vrij te hou den. De politie zal het zeker niet kun nen toestaan, dat het publiek achter de stands langs dromt en bovendien zou het tegenover de deelnemers die een stand voor hun eigen winkel hebben, een onaanvaardbaar gebaar zijn als men hen verbood hun stand bij de win kel te doen aansluiten. Ook het ver zoek van de heer De Jong om voor de stands een maximum-hoogte voor te schrijven, achtte spreker niet voor ver wezenlijking vatbaar, en evenmin zou hij het juist vinden de tarieven voor de trottoirs te verlagen. Wil men de Braderie op hoog peil handhaven dan is het nodig attracties te doen houden. Dat kost veel geld, wat uit de verhuur van de trottoirs moet worden geput. Overigens, zo vervolgde burgemeester Wytema, weegt het nadeel, dat de niet- deelnemers zullen ondervinden, niet op tegen de grote voordelen welke de Braderie heeft voor de gehele stad en de middenstand, de niet deelnemers in cluis. Spreker wees er op, dat het col lege zich reeds van de goede kant heeft getoond door de 70 centimeter- strook tot 1 meter te verlengen. Draadje Het draadje en het zegeltje aan de electriciteitsmeter werden in de be sprekingen betrokken toen de heer Kirpensteyn (PvdA) bezwaar maakte tegen het antwoord van B. en W. aan één der „slachtoffers", die f 5 zal moeten neertellen omdat het zegel tje bij hem thuis was gebroken. Er zijn wel 300 van dergelijke gevallen. Het bleek zelfs, dat ook één der geachte raadsleden, de heer Couwenhoven, fi guurlijk gesproken met een gebroken zegel in z'n maag zat en dit raadslid wilde dan ook wel eens weten of de f 5.een boete dan wel een vergoe ding is voor de gemaakte kosten, i houder Leesberg vond, dat stroomlevering veilig moet zijn ep.l trok met stemverheffing van leer f gen de raadsleden, die het geprobt hadden te veronderstellen, dat ambtenaren hun plicht niet deden, hebben tot taak bij iedere meteroj me de loodjes te controleren en i dit ook. Een I Burgemeester Wytema vond het deze opmerking tijd de discussie! sluiten, maar mevrouw Kosll Schouw had nog een kleinighel te zeggen. „Bij puj thuis is het zej.I al een jaar kapot", zei ze fijntjes! Wethouder Leesberg zweeg en burgemeester haastte zich de Kirpensteyn gelegenheid te ven te vertellen, dat hij 5 pet. afl nistratiekosten bij de kermisverpT tingen wel wat hoog vond. SpJ stelde voor eens bij andere gemeel te informeren en de heer BerkhoiJ deed tussen het betoog door het sell voorstel de gehele raad voor eenl cursie uit te nodigen. De burgemeester meende, die 5 pet. al zo in het gebruik kerd liggen, dat het beter zou zijnhl aan niet te tornen. De pachters kesj het tarief en ze houden er bij 1 schrijvingen rekening mee. In antwoord op een verzoek heer Knuistingh Neven (fl om de bewoners van de Slingerd: steunen bij hun adres voor een 1 wegdek en verlichting werd gez| dat dit buiten de competentie gemeente valt. Deze zaken ressorli resp. onder de polder Schermeerl het PEN. rvE brandweerkwestie is er gisteren in' de raad weer eens bij gesleept doordat de heer Hoytink (AR) de vragen stelde, die hij bij de begrotingsbehandeling reeds liad aangekondigd als de zaak van de nitgetreden brandweerlieden niet vóór 1 Mei was afgehandeld. „De datum is gepasseerd zonder dat er iets gebeurd is", aldus de heer Hoytink, die van B. en W. nu toch wel wilde "weten welke stappen er zijn ondernomen om het conflict uit de wereld te helpen. Spre ker vond het verkeerd, dat er brandweerlieden waren benoemd, die niet tot het voomalige laddercorps hebben behoord en hij vroeg zich af of dit betekent, dat er in de brandweerkringen Tust komt. Het college van B. en W. dient de betrok kenen in te lichten. Of ze komen terug of niet en als dit laatste het geval mocht zijn, moet de uitgetredenen duidelijk worden verteld wat de reden is. DE BURGEMEESTER herinnerde er de heer Hoytink aan, dat hij destijds reeds verzucht had hem niet aan een termijn te binden. Gestoorde vriend schapsbanden laten zich niet voor een bepaalde datum forceren. Over de voordracht van de drie brandweerlie den, die van de brandweer nog geen deel hadden uitgemaakt had het colle ge zich uitvoerig beraden. Het had de commandant gevraagd of deze voor dracht impliceerde, dat de pas voor de Een 21-jarig meisje dat een auto be stuurde, reed gistermiddag om ongeveer 2 uur, komende van de Kanaaldijk, te gen de dalende sluitboom van de Friese brug. De boom werd verbogen en het dak van de auto beschadigd. Naar zij verklaarde had zij het rode stoplicht bij de brug niet opgemerkt. Een wielriidster, die gisteravond ko mende van de Texelsebrug linksaf de Geestersingel wilde oprijden, gaf aan vankelijk voorrang aan het passerende verkeer, maar stak plotseling over naar het fietspad. Ze werd door deze onvoorzichtige manoeuvre van achteren door een per sonenauto aangereden en liep enige ontvellingen op. Haar fiets werd be schadigd. anderen was afgesneden, hetgeen ont kennend werd beantwoord. De voor dracht was gemaakt omdat men in de zomer over getrainde reserves moet be schikken. Het was bovendiend gewenst in het oude corps nieuwe leden op te nemen. Na dit antwoord hadden B. en W. besprekingen gevoerd om de hemel opgeklaard te krijgen. Daarin zijn zij niet geslaagd. Voor een rustige en evenwichtige opbouw van de brand weer is het nodig, dat er geen interne spanningen worden opgeroepen, aldus de burgemeester. Ik verzoek U dan ook de discussie uit te stellen tot een vol gende vergadering, zodat eerst de com mandant nog weer geraadpleegd kan worden. De heer Hoytink merkte nog op. dat hij het een tactische fout vond, dat bij de eerste benoeming na het conflict geen uitgetredenen waren voorgedragen, met uitzondering dan van de heer Erkamp Jr. Er gelden hier twee soorten gezag, zei hij tot de bur gemeester. Dat van U had hier moeten domineren. De eerste plotsters In het ROG-gebouw zijn gisteravond de eerste tien meisjes, die als piotster dienst zullen doen in het kader van de luchtbescherming psycho-analystisch getest. De Milva's (Militaire Vrouwen afdeling) zullen in geval van nood in het thans in aanbouw zijde luchtwacht- centrum tot taak hebben de routes en de sterkte van binnenvliegende forma ties aan te geven. "A Van de andere ingekomen stutl vroeg het adres van het Alkmil drankweereomité nog even de dacht. De heer De Jong (PvdA treurde het, dat B. en W. aan de tapwedstrijd hun toestemming hal verleend. Het college stelt de opesl weg beschikbaar om het drankgekf te bevorderen, betoogde hij, maarj gemeester Wytema vond dat te uitgedrukt. Men kan iemand, die I eens van alcoholhoudend vocht ge| niet over één kam scheren met der, die onder het toezicht van| consultatiebureau thuis hoort, conclusie. De motie van de heerl Jong om B. en W. in overwegirj geven de verleende vergunning trekken, werd met 3 tegen 21 steij verworpen. Vóór stemden mevr. Schouw en de heren De Jong en| allen PvdA. Voorts was ontvangen een veil van de schoenwinkeliers om een j plichte Maandagmorgensluiting, verzoek van de speeltuinverenia Watertoren om een subsidie vanl voor de bouw van een zweelij molen. Wij helpen U spoedijl Langestraat 24 Telefoon 2394 105. Toen het feest in de ruïnestad het hoogtepunt had bereikt, vroeg Jim my Brown een ogenblik stilte. Hij wenste een korte toespraak te houden. „Hooggeëerde aanwezigen" zei hij op plechtige toon, „als stamhoofd van de zegevierende Roekiraki Chimpansees heet ik u allen welkom en ik dank u voor uw komst. Ik weet, dat gij allen 't hebt betreurd, dat wij Roekiraki's in de macht zijn geraakt van enige mis dadige elementen, die getracht heb ben ons dapper en verstandig volk in het ongeluk te storten. Het gevaar, dat wij op den duur tot de laatste man zouden zijn uitgeroeid, was zeker niet denkbeeldig en ook gij zult beseffen, dat dit een groot verlies voor de ge hele dierenwereld zou betekend heb ben. Het was mij een bijzondere vreug de er het mijne toe te hebben kunnen bijdragen de Roekiraki's van het juk te bevrijden dat de onwaardige Grauw Grauw had opgelegd. Ik verzeker u echter, dat ik daarin nooit geslaagd zou zijn zonder de ongeëvenaarde dap perheid, die mijn stamgenoten in hun vrijheidsstrijd betracht hebben". Alle dieren zaten ademloos naar de woor den van Jimmy te luisteren. De deftige taal, die hij sprak, maakte grote indruk op hen en toen een grote mannetjes leeuw „bravo, bravissimo!" begon te roepen, ging er een luid gejuich op, dat uitgroeide tot een ware ovatie. „Móar", riep Jimmy, „nóg zijn alle moeilijkheden niet achter de rug. Er blijven ons nog twee problemenIn de gevangenis van Oekoeroewanda zuchten nog enige honderden Roekira ki's en een andere vraag is: wat doen wij met de gevangen genomen Grauw Grauw en zijn trawanten?" (Advertentie, lng. Al ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 u: nen van staal (14 jr.); Rex Tht 2„30, 7 en 9.30 u.: De trek naarj Westen (14 jr.); Victoria Theater 9.30 u.: Captain Scarlet (14 jr.); Hi nie Theater, 7 en 9.30 u.: Ivanhoe1 Gem. Museum, 25 uur: Tentooi ling UNESCO. Wapen v. Heemskerk, 8 u.: <1 avond Adola. Gulden Vlies, 8 u.: Danza met nerliefde. Café Tom, 8 u.: Judowedstrijdetj BERGEN. Rustende Jager, 8 u.i denkingsavond M. Nijhoff; biosci uur: De leukste thuis (alle leeft.). N.SCHARWOUDE. Tivoli, M| Tramlijn Begeerte (18 jr.) ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanval 4.30, 7 en 9.30 uur. Gem. Museum, 25 uur: UN1 tentoonstelling. Wapen v. Heemskerk, 7.30 u.: H bare dansavond. Baptisten gem., 7.30 u.: Zangavij BERGEN. Rustende Jager, 2.30] uur: High Noon (14 jr.) N.SCHARWOUDE, 7 en 9.30 Zaterdag. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Mannf« staal (14 jr.); Rex Theater', 2-3(1[f uur: De trek naar het Westen '9 Victoria Theater, 8 uur: High (14 jaar); Harmonie Theater, Ivanhoe (14 jr.) Luth. Kerk, 8 u.: Verg. Chr. Ga onthouders. BERGEN. Rustende Jager, 8 Ui leukste thuis (alle leeft.) DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der ken wordt waargenomen door ap®' Kruisinga, Koorstraat 59, DOKTERSDIENST Gedurende het weekend vvo". doktersdienst waargenomen door C. A. Koppejan, Oudegracht 200 J en dr A. H. F. M. Corthals, Nieu»] dersingel 59 (3193). V1ELE LEZERS ZULLEN richt uit Warmenhuizer lui uit Oudkarspel, dat c van de oude Ncd. Herv. k< dieping is gezakt en op e gekomen. Wonder boven v arm van een der jongens, kwam het idee van restau opnieuw in onze gedachte, vraagd hebben, waarom ei niets komt. Daarom leek 1 mooie kerk in het licht te TJIT historische gegevens 1 zo idyllisch met klimo oude kerk van Warmenhui van kort na 1500. Ze is ge Heilige Ursula, de Brits dochter, die naar verluidt maagden èen bedevaart na? dernam. De legende van di rès heeft ook in Holland: kwartier sporen nagelaten, naam van St Ursula kerk. Hecht en sterk hebben c j van Warmenhuizen en wijc hun mooie kerk gebouwd, j heel lang geleden. Sommij ■schrijvers beweren zelfs, Ispronkelijke kerk omstreeJ K300 gebouwd is. Van groi is liet feit, dat de priester-: jvan Scorel het gewelf voi ■van een aantal besehilde jigetuigt van grote srhoonht PENS waren in het kerkf lenbogen met prachti bouwde kapitelen, eikenhoi «leringen, fraaie koperen 1 Hyeel van al dit schoons is onachtzaamheid verloren f schilderingen zijn ten dele zijn in het Rijksmuseum dam terecht gekomen en voor het nageslacht bewaar Veel IS er de laatste jar oude kerk te Warmenhuizi ■yen, die men van plan was ciele steun van rijk, provir pjke en burgerlijke gemee Itaureren. De kosten werde op f 250.000,Voor de k kerkelijke gemeente 15 pre ciperen en de burgerlijke g procent. Het rijk zou 60 r I dragen en de provincie ook ■[Voor de toren, die zoals eigendom is van de burg tieente, waren de cijfres, r cent, gemeente 35 procent i |vincie 15 procent. Het stond alles zo mooi zodat er geen vuiltje aan jBcheen. Maarineens werd al gedaan, daar van de burg |»eente Seen steun werd i Met 3—4 stemmen werden i tot kerkrestauratie de grot boord. Het sierde één van wethouders, dat hü m< protestantse raadsleden vóó: .Als een klap op de vuurp gaarna het bericht, dat hei Oorspronkelijke subsidietoezi ■rox. Op een brief van de r icommissie, geschreven in Fe pai tot dusver nog geen antv vangen.... HOOG WATER TE BERGEN AA>'j Zaterdag Zondag Maandag 5:47 6.33 7.17 TE CAMPERDUIN Zaterdag Zondag Maandag Hoog 5.52 18.21 6.38 U.05 7.22 19.37 Laaf;- 23.52 1 0.3! 1 1,221 Onder slopt EN andere vraag, nu rest: niet te laat is, is of er rang vanuit de gemeente om de zaak opnieuw Jicht te stellen. We denken 1 Protestantse kerkvoogdij meente bestuur van Warmenh van dc kerk is <7 >w lnS van muren en schrijdt voort. De to ok zwakke plekken, getuige i1 van de vloeren hier noemd. De Noordzijde vertooi :1f,Je"!'1Sst beeld, zoals van i uuidelpk te zien is. We spraker- dezer dagen Herv. predikant, ds Post, die ,„f'd, ^eer ter harte gaat ei zeer teleurgesteld is, dat de z beloop hebben gekregen. No ger is, als we horen, dat de dij sceptisch staat tegenover tuele restauratie. Als de kerk eenmaal, wat hopen, evenals te Koedijk 1 was, onder slopershanden za Beschreeuwt men moord en bra dan is het te laat! We ontve: niet, dat de positie van het k tal protestanten in Warn zwak is, maar toch willen r deze plaats de noodklok luidi dit historische kerkgebouw nageslacht bewaard zal kun ven. Het unieke kei Haringbuizen WARMENHUIZEN is niet V gemeente waar kerkrestau

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2