De wereldreis van Jimmy Brown ^sitie van ens werk Muziektuin is ideaal bezit Kamerlid Cornelisse sprak op WD-vergadering Middenblok en VVD in het verkiezings-strij dperk UIT DE LANGEDIJKER DORPEN Stichting van tehuizen voor bejaarden r LAATSTE NIEUWS tiek verenigd VERVOLG STADSNIEUWS Zomers onvervangbaar lbert van Dalsum in „Koning Lear' Koedijk Speeltuin in Koedijk feestelijk geopend Leerlingen verlieten de lagere school NIEUWS UIT HEILOO Groeiende partij West-Graftdljk VIJFJARIG MEISJE VERDRONKEN De Rijp MELKWAGEN TE WATER Geslaagde bijeenkomst in Bergen Zal de gemeente zelf bouwen? BURGERLIJKE STAND 15 NIEUWE WONINGEN IN LANGEDIJK Kennemer ruiters gaven dressuurproeven J. DE JONGE IN GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN Op 1 October a.s. Geen regeringssteun dan geen televisie Koninklijk paar in Denemarken DINSDAG 1!) MEI 1953 n door een opsomming van zij, tonstelling van zijn beste wcr^ ;ing van de zijde van het KCB n. bouwtekeningen, maquettes, jjden van zijn kunstenaarschap, len getoond. Deze zeer stijlvol hijnt in het zaaltje achter Dj ie mogelijkheden te ontdekker, :s over de mens en zijn werk, aid niet archaiserend, doch mo. is zijn levenswerk, het nieuw-j Nassau Bergen in Bergen aai 3p deze expositie valt er mis, iets te nadrukkelijk het acceö igrijpelijk is dat wel. wanneej veet met hoeveel enthousiasip /een zich aan dit grote karw; Tekeningen geven een indrui 2 oorspronkelijke plannen, foto'; vorderingen van het werk ei tstekende, door Jaap Mooy ver. gde maquette schetsen de ont ling en de voleinding. Uit alle met hoeveel zorg de mogelijk van het terrein zijn gebruikt - :r aan de andere kant is gj tegen schending van het karaJ in het gebruikte duingebied. Hj lat is een gebouw, dat het eval van buiten gezien „doet'l sober en strak van vorm en bij en maakt in zijn opbouw ee ie indruk. rchitectuur heeft een sterk zakej e kant. Misschien is dat de oorzaak, waarom het aqta! •k van Roggeveen zo sterk is sch van inslag is geweest. H« de indruk van een compensate et gevoelsleven aan de ene kar et ware tekort komt, vult bt e andere kant aan. pressionistisch" noemde Roggil zijn oudere aquarellen, toen dagen met hem spraken. V( het de techniek betreft is 6a teristiek stellig juist. Naar zij is het werk echter volkomen sch. Er is een sterke voorkeu het mooie hoekje met de bijzi sfeer. Overigens gaat het micdj at hoekje dan om die sfeer. Nii laatje is belangrijk, maar het ki| van wat is uitgebeeld, accent valt in de aquarellen »p de sfeer, op het karakter, kt het duidelijkst in de fris hetsen, waarin Brugge een ijke plaats inneemt. Deze in sterke male op toon gebous zeer beperkte mate gedetailleei ioor het geheel aan eenht Maar ook blijkt uit zijn wei) er hij de intieme schoonheid, wezen van Bergen heeft Enige zeer fraaie impressies hillende jaargetijden zijn er e bewijzen. Bepaald indrukwe is de grote aquarel van de V« 4), evenzeer romantisch van sis ïonumentaal van opbouw, die" herinneringen aan Van ^middenmoot van het schifc] wordt gevormd door vijf in een sterk abstraherende wegend is hier de sameni de kïeurplekken, de vormjraf belangrijke mate geomöa' geheel is van een sterke de romantiek is hier volkc jlimeerd. Het is, alsof Rogge» a eindelijk de harmonie tus lende kunst en architectuur te en vinden. er het geheel genomen dus e goede expositie, die evenzeer Idigde als de huldiger J DE PACHTER VAN DE MUZIEKTUIN heeft de Raad gevraagd of hij nu eens mag weten wat eigenlijk de plannen zijn en dat is volkomen te begrijpen. Die pachter zit daar ook niet helemaal voor zijn pleizier. Zijn voorgangers heb ben de zaak, na korter of langer tijd, allemaal aan een nieuwe liefhebber over gedaan, maar toen zijn eigen meubeltjes gepakt stonden en er al een overeen komst tot overname van de inventaris was getroffen, kreeg hij bericht, dat hij de verhuiswagen maar moest wegsturen en alles weer moest uitpakken en neer zetten waar het gestaan had. Hij had nog altijd zonder getekend contract zich van dat alles niets behoeven aan te trekken als de Raad niet bepaald had, dat zijn opvolger er niet „in" mocht en omdat een opvolger, die geen pachter mag worden, geen enkel belang bij het overnemen van de exploitatie en de inventaris heeft, zat er voor de heer Van Dijk niet anders op dan maar weer in het oude spoor voort te lopen. noods ook aan de andere zijde van het hoofdgebouw kunnen volgen. Een eer ste eis is daarbij, dat deze zalen goed verwarmd moeten worden, maar dat is in deze tijd geen probleem meer. Het behoeft althans geen probleem meer te zijn. De schaakvereniging V.V.V. heeft jaren lang in het gebouw zijn wekelijkse bijeenkomsten gehou den. Het wemelt tegenwoordig van klaver jas verenigingen, damverenigin gen en organisaties op elk gbeied, die van de muziektuin ook in de winter een nuttig gebruik kunnen maken, mits er daar een gezellige sfeer is. Misschien zal er hier of daar nog wat verbouwd of veranderd moeten wor den, maar dat is niet de hoofdzaak. Het voornaamste is, dat het gebouw in de wintermaanden meer in de be langstelling van allerlei organisaties en verenigingen komt te staan. Er kunnen repetities op elk gebied wor den gehouden, er kunnen voordrach ten worden gegeven en vergaderingen worden georganiseerd. Hoofdzaak is, dat men de wintermaanden op finan cieel bevredigender wijze doorkomt dan tot dusver het geval is. De zomer is en blijft voor dit eta blissement de voornaamste factor. Dan is de Muziektuin voor onze stad on vervangbaar. In een mooie, rustige omgeving gelegen, met een grote en fraaie tuin onder hoog geboomte, met een pachter, die elk gezelschap hoe groot ook in de kortst mogelijke tijd alles kan bieden wat doortrek- kenden kunnen verlangen, is deze ge meentelijke tuin een ideaal bezit, dat tal van aan Alkmaar gelijkwaardige steden ons van harte benijden. Laat men zich wel goed bedenken alvorens daarnaar een schendende hand uit te steken. G/e DE LAATSTE JAREN is er geen be grotingsvergadering geweest of er is over de bestemming van de Muziek tuin gesproken, maar tot een bepaalde conclusie schijnt men tot dusver nog niet te zijn gekomen. Er was altijd weer een reden om een definitieve beslissing uit te stellen en ergens op te wachten, dat de vorm van een toekomstig plan had, maar nog niet voldoende gestalte had gekregen om het in ernstige be spreking te brengen. Het gevolg daar- j van is, dat de pachter zich langzamer- hand gaat voelen als een man, die tot de strop veroordeeld is, maar op geen maanden na kan berekenen wanneer het vonnis voltrokken zal worden. THANS HEEFT HIJ opnieuw de I vraag gesteld: wat zijn de plannen met de Muziektuin? Uit de enthousiaste rede welke mr eesberg destijds bij de opening van Ideze tuin gehouden heeft bleek, dat Imen toen. wel degelijk wist wat men Ier mee van plan was. Het zou een muzikaal cultureel centrum worden 1 waarin zang en muziek hoogtij zouden Jvieren. Het zou allemaal op hoog peil Jtaan en de diverse muziekverenigin- Igen hebben zich destijds zelfs wel eens afgevraagd of zij ook wel kans zouden jgen daar hun muzikale prestaties te .demonstreren. Maar dat is allemaal 'verleden tijd geworden. De grote ivijand van de Muziektuin is de radio geweest, het aantal concerten is gelei delijk afgenomen en de tuin is in ver hoop van jaren volkomen van bestem- ning veranderd. HET IS EIGENLIJK als zovele Jendernemingen aan de zeekant een .eizoenbedrijf geworden: zomers druk bezocht en 's winters min of meer uit gestorven en dat laatste is eigenlijk de oorzaak, dat er voortdurend over het nut van de Muziektuin geklaagd wordt. De pachter moet er zomers zijn pacht verdienen en dan nog zoveel voor de wintermaanden overhouden dat hij er zonder al te grote financiële zorgen Van kan leven. Het karakter van een geizoenbedrijf is altijd de grote factor geweest, waardoor de Muziektuin zo weinig rendabel was en wanneer dat op de één of andere wijze verholpen kan worden, kan deze fraaie tuin voor kmaar weer een kostbaar bezit zijn. len HEEFT ER WEL eens-over ge-, dacht hier een gebouw te zetten,, dat uitstek geschikt zou zijn voor het houden van massavergaderingen, beto gingen enz. Wij hebben dat probleem kort geleden nog met een bij uitstek deskundige besproken, die ons duide lijk uiteengezet heeft, dat de behoefte aan; een dergelijk gebouw maar zeer kléin is, omdat massavergaderingen in Alkmaar tot de grote zeldzaamheden behpren cn eigenlijk zo weinig voor komen, dat het geen zin heeft daar voor een uiterst kostbaar bouwwerk te laten verrijzen. Alkmaar heeft vol doende zalen voor wat er hier aan den volke vertoond moet worden en de practijk bewijst, dat deze zalen dan veelal nog lang niet gevuld zijn. Voor de enkele massavergadering een apart, gebouw van uitzonderlijke grootte te stichten zou niets anders zijn dan kapitalen uitgeven voor een doek- dat al dat geld niet waard is. Bovendien moet men bedenken, dat de Muziektuin eigenlijk een stuk van de Hout is en zich daarbij volkomen aanpast. Hoe lelijk en storend zou het zijn als daar ter plaatse een groot hou- Wn of stenen gebouw zou worden op getrokken. ïDaar komt dan nog bij, dat de Mu ziektuin in de zomermaanden al de Qfngewezen onderneming is, waar zich in groten getale kan verza- ielen. Dat zal wel weer in de verkie- isdagen worden bewezen en trou- !ns nu reeds worden er, zodra het :er enigszins meewerkt fancy-fairs diverse openluchtsamenkomsten [Ouden, waarvoor deze prachtige met haar entourage zeer bijzon- geschikt is. DE ZOMERMAANDEN heeft de piekluin een eigen bestemming en |is geen enkel gebouw dat zich Srvoor zo bij uitstek leent als deze peentelijke inrichting. zomer is en wordt steeds jer de tijd van de reisjes van Ben met ouden van dagen, met bolkinderen, met gezelschappen fcral uit den lande. Er gaat geen dag voorbij of een lange reeks bussen vol oude of jonge mensen, die er eens een -dagje op uittrekken, stopt in onze jaBK "0ut- De schoolkinderen, die men er .KMAARSE VEEM**1! Vejlig kan laten ronddolen, vermaken ijdagavond zal het Amsterdi el Gezelschap in het Gulden1# opvoering geven van een van de grote dramas am Shakespeare, het verhaal jderdom, welke uit kortzichtig- liefde voor zijn kinderen vera st en daardoor het slacnto ,t van liefde en verguizing titelrol wordt vervuld door van Dalsum, die hiermee een allergrootste rollen vervult. dan vier jaar staat "^0IJ ijl >p het repertoire van het a. M binnenkort zal gaan verdwijnen,! is niet onwaarschijnlijk, dat um als Koning Lear tevens d neemt van de planken, ulk een indrukwekkende loopt"] ;r de rug heeft. Ssi „Het Is steeds mijn streven geweest spelende kinderen van de gevaarlijke Kanaaldijk af te houden". Deze woor den sprak burgemeester Scheilinger, toen onder grote belangstelling de speeltuin op Oostwijk werd geopend. „Het heeft mij verbaasd wat hier in zulk een korte tijd tot stand is geko men. De bezielende leiding der initia tiefnemers breng ik namens de ge meente dan ook lof en hulde". Ook de heer W. Rol, voorzitter dei- speeltuinvereniging, sprak zijn grote voldoening over het tot stand komen van de speelgelegenheid uit. Veel voor bereidend werk moest worden verricht als het aanleggen van beplantingen, af rastering en 't plaatsen van werktuigen Hij bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming hadden gewerkt. Het hoofd der school sprak namens het schoolverbond en de kleuterschool en overhandigde het verenigingsbestuur twee enveloppen met inhoud. Ook de heren J. Molenaar, voorzitter der gym nastiekvereniging en P. Hart, voorzitter van „Goed Wonen", spraken waarde rende woorden. 's Middags werden voor de kinderen een poppenkastvoorstelling, een gecos- tumeerd bal en verschillende wedstrij den georganiseerd. Ook de muziekver eniging „Aurora" verleende deze dag haar zeer gewaardeerde medewerking. De jaarlijkse schoolavond der open bare lagere school, die in „Het Vergul de Paard" werd gehouden, is weer bui tengewoon geslaagd. De heer C. Rijn- ders, hoofd der school, heette de aan wezigen hartelijk welkom en sprak zijn grote voldoening uit over het mede leven der ouderen met de schooljeugd Aan 28 leerlingen die de school verlie ten, werd het getuigschrift uitgereikt. Allen kregen bovendien een boek, waarin door het hoofd der school en kele bemoedigende woorden waren ge schreven. Door de nog schoolgaande kinderen werd vervolgens opgevoerd de bekende operette „Het Goudhaantje en de Trou badour" van Geertruida van Vlade- racken. Vooral Marion de Waal (Goud haantje), Henk Visser (Troubadour) en Guus Scheilinger (Tovervrouwtje) ver dienen een compliment voor de manier waarop zij zongen en speelden. De verloting die in de pauze werd gehouden bracht f 103,35 op. (Advertentie, Ing- ;ht paarden van 7001100 P- koeien 6001350 per stuk- Ie KJ zich met de velerlei dieren van ons [béscheiden dierenpark en vinden aantal daarna aan de lange gedekte tafels m de [tuin koffie, limonade en alles wat bun hartjes maar kunnen begeren. De ouden van dagen komen er de lunch gebruiken en juist deze onderneming is speciaal ingericht om een groot aan tal! mensen in de kortst mogelijke tijd te [kunnen bedienen. Waar vindt men oeauiucuuc 2o'n service in een dergelijke ideale toch door de grote belangstel^ Jomgeving? Dat is een reclame voor •r*ziidp niet te groot. Niette^ Alkmaar, welke evenals een bezoek deze ruime animo, hebben aan de kaasmnrkt, voor velen een en de handel stug gehouden- Igrite attractie zal zijn. waren ook even meer kali jjEyp DOEL IS NIET MEER in de on deze dieren weer hoger eerste piaats het geven van concerten vamen, moest men wel kop terloor zang- en muziekverenigingen, dat we de handel gedwons hoewel dat altijd mogelijk blijft en er len noemen. Levend komt de «nog geregeld van geprofiteerd wordt. 1,25, afgeslacht op f L80 Het behoeft geen betoog meer, dat de d op f 2.40 per kg. j tuin in de zomermaanden in een grote 2,80—2,90, 2e kw. 2,60—2.80e» soorten 2,402,60 per kg: kalveren 30—65 per stak: t pen 100-135 per stuk; 46a svarkens en zware varken per kg, lichte varkens l.7e zeugen 1,601.68 per kg- ut niet onbeduidende behoeft geen betoog meer, dat de Kun in de zomermaanden in een grote >t het oog op de komende "«behoefte voorziet en het is nu alleen r wel wat varkensvlees ""„Jmaar de vraag op welke wijze men kwantum aangevoerde hem ook in de winter rendabel zal e dieren waren er niet veel o» «kunnen maken. Daar moet iets op te an ook geheel verkocht, tel® Ivinden zijn en met de medewerking van de vorige markt af«»' /van de pachter zal ook dat zeker in Orde kunnen komen. Reeds is één dev warandes verbouwd tot een vergader zaal en men zou dat voorbeeld des- niet van de vorige m: wordt in ™iand^™'b™wdeen vergader veek versteld van de ®5e sterdag) naar Dinsdag -® Gisteravond werd door de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, af deling Heiloo, onder voorzitterschap van de heer H. Riem, een propaganda- bijeenkomst gehouden, die in het teken stond van de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. De voorzitter merkte op, dat de afdeling de laatste jaren het dubbele aantal leden heeft van voorheen en hij hoopte, dan ook, dat dit een voorteken zou zijn, dat niet alleen de twee raads- zetels in Heiloo zullen blijven behou den, doch dat ook de kans op een derde vertegenwoordiger niet uitgesloten is. Spr. spoorde aan propaganda te maken in eigen kring en daarbuiten. Hierna kreeg de heer J. G. H. Cor nelisse, lid der Tweede Kamer en ver tegenwoordiger der Middenstandsgroe- pen, het woord. Spr. gaf allereerst een opsomming van wat een vertegenwoor diger in een nog zo'n kleine, doch groeiende partij als de VVD in de Tweede Kamer krijgt te behandelen. Van huis-uit gaan hem speciaal de middenstandsbelangen ter harte, niet alleen als het de landspolitiek betreft, maar zeker ook in het kader van de gemeentepolitiek. Spr. belichtte de moeilijkheid voor zijn partij, dat zij niet in het bezit is van een lijfblad, zoals KVP en PvdA, dat zij evenmin kon beschikken over propaganda voor radio of televisie, doch dat niettemin in 1946 zes kamerzetels bezet konden worden, in 1948 acht en dat in 1952 de partij bleek uitgegroeid te zijn tot negen vertegenwoordigers. Als men de propa ganda van de beide grootste partijen in den lande mocht geloven, waren zij de enigen die in Nederland iets voor de Nederlanders deden, maar uit het Ge meenteprogram 1953 van- de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, dat 81 punten omvat, is overduidelijk ge bleken, dat de VVD een belangrijke vinger-in-de-pap heeft. In deze 81 punten wordt duidelijk omschreven wat de taak van het gemeentebestuur is, hoe het financieel beheer moet worden ge voerd, wat het streven moet zijn inzake woningbouw en volkshuisvesting, wel ke richtlijnen er dienen te worden ge volgd betreffende het verkeer, de soci ale zorg en de volksgezondheid, wat de raadsleden moeten doen voor de middenstand, het bedrijfsleven, en voor het onderwijs en de volksontwikkeling. In dit program wordt gewaarschuwd tegen aanstelling van overtollig perso neel in dienst der gemeente. Als laat ste punt is er de toepassing van de Zondagswet, waarin wordt geadviseerd een ieders gevoelen te dien aanzien te eerbiedigen, zonder echter de vrijheid der burgers te beknotten. Uitvoerig ging sor. in on al deze onderwerpen, waarbij hij constateerde, dat de volkshuisves ting en woningbouwpolitiek in Heiloo niet één van de slechtste was, In vele andere plaatsen wordt echter alleen aandacht geschonken aan de arbeiders woningbouw en verwaarloost men tot eigen schade de bouw van mid denstandswoningen. Spr. behandelde vervolgens de nood- liidendheid van diverse gemeenten, die in hoofdzaak is ontstaan door de grote werkloosheid vóór de oorloe De eniee mogelijkheid om uit de financiële moei lijkheden te geraken is een eigen ge meentelijke belast infpolitiek. Ook het lidmaatschap van de VVD werd onder de loupe genomen en spr. constateerde, dat de partii voor alle ge zindten vgn de bevolking openstond, precies als dit het geval is bij de PvdA. Spr. nam de gelegenheid te baat nog eens het middenstandscongres te releveren, dat door de PvdA in Utrecht 's gehouden. wa=r tal van klachten <*n onjuiste inzichten ten aanzien van e middenstanders werden te berde gebracht. Z.i. was dit congres een grote mislukking geweest en het bewees, ai- dus spr., dat de partij die zich eerst alleen bezig hield met arbeidersbelan gen, op het terrein van de midden stand grote moeilijJdieden ontmoet. Ook over de afschaffing van de omzetbelas ting is gesproken, Hpt bleek, dat dtwe in 1936 zestig millioen bedroeg en thans 1280 millioen. Door de Duitse in stanties is verordonneerd, dat deze om zetbelasting in de prijzen verdiscon teerd moet worden. Maar op het eind van iedere drie maanden blijkt toch tel kens weer, dat deze belasting funest is voor de bedrijven. Waarom worden deze inkomsten niet bij de bron ver kregen? zo vroeg spreker zich af. Men dient er echter tevens rekening mede te houden, dat wanneer dit geschiedt, hierdoor niet de ambachts-middenstan- ders getroffen worden. De heer Cor nelisse achtte het verkeerd, dat mid denstanders die hard gewerkt en zui- ni» geleefd hebben, nu hun belegde gelden zien opgesoupeerd door de vogeltjes-zonder-zorg, zoals spr. die genen noemde, die nergens voor heb ben gezorgd en zich rustig overgeven aan de Noodwet Drees. Spr. hoonte ten slotte, dat hij de aan wezigen had aangetoond wat de WD- erc willen en hij sprak de wens uit,' dat spoedig de tiid zou aanbreken, dat het verbond tussen KVP en PvdA door de VVD zal kunnen worden doorbroken en dat dit zijn weerslag zal vinden in de gemeentepolitiek ter plaatse. Na een dankwoord van de heer Riem en een. korte discussie over een op te richten jeugdorganisatie van de VVD sloot de voorzitter deze op hoog peil staande vergadering. WEDVLUCHT VANAF QUTEVRAIN De postduivenvereniging „Door Vriendschap Sterk" hield gisteren een wedvlucht vanaf Quievrain (afstand pl.m. 254 km.) De duiven vlogen ruim 80 km. per uur. De eerste duif arri veerde om 11.0.35 en was van H. Pel; 2 J. Peute (die enkele seconden later arriveerde): 3 SliekerBakker; 4 P. Verdonk; 5 P. Verdonk; 6 Slieker Bakker; 7 H. Pel; 8 P. Verdonk; 9 Mannes Jr.; 10 J. Peute; 11 A. Zwart: 12 Mannes Jr.; 13, 14 en 15 H. Pel. Maandagmiddag is het 5-ja.'ig doch tertje van schipper M. Plomp uit Am sterdam spelenderwijze over boord gevallen en verdronken. Het schip lag nabij West-Graftdijk om grint te lossen, toen het ongeval gebeurde. De plaatselijke arts, de heer C. Maschhaupt, heeft gedurende een uur kunstmatige ademhaling toege past, wat echter niet mocht baten. Het slachtoffertje was enig kind. Zaterdagmorgen wilde de heèc H. Marrees zijn bakfiets de Tuinbuurt indraaien. De bakfiets die echter zwaar was beladen met 5 bussen melk, flessen pap, dozen boter en margarine en tubes room, dacht hier anders over. Zonder dat de heer Morrees iets an ders kon doen, dan zichzelf in veilig heid te stellen, geraakte de gehele zaak in het water van de Tuingracht. De melk en andere zuivelproducten gingen bij dit ongeluk verloren. De schade was aanzienlijk. WEDVLUCHT „DE REISDUIF" Bij de Zondag gehouden wedvlucht door de postduivenvereniging „De Reisduif" werden de volgende resul taten behaald; J. Sassen, 1, 5, 20, 23, A. Dootjes: 2, 9, 12, J. F. Riteco: 3, 14, G. Klinkhamer: 4, P. Riteco 6, 7, 11, 17, 18, 22, J. Knegt: 8, 10, C. Hottentot: 13, J. Schipper 15, Gebrs. Boots: 16, C. Nieweboer: 19, 21. De overduif was van de heer J. Schipper. Dr. Steinz, die gisteren de propa- ganda-avond vrm VVD en Middenblok inleidde, merkte daarbij op. dat thans bij de weldenkende arbeider een zekere bezorgdheid valt te constateren Over de vraag of men wel in staat zal blijven de stroom van sociale voorzie ningen vol te houden. Door de fiscale terreur wordt zelfs de arbeider huive rig vrm het beleid van zijn eigen partij. Mevr. Broekman gaf hierna een uit leg waarom het vereist is dat een vrouw zitting verkrijgt in de gemeente raad. De medezeggingschap van de vrouw op het gebied vrm woningbouw, Onderwijs, gezondheidsdienst en gelde lijk beheer achtte zij zeer noodzakelijk. Om deze taak en noodzaak practisch aan te tonen, was mevrouw Weismül- ler. lid van de Amsterdamse gemeente raad, uitgenodigd, die hiprover een duidelijke uiteenzetting gaf. Van de veertien punten van het program der VVD werden o.a. behandeld; beporde- ring vrm „kunstzinnige verdieping bij de schooljeugd", „Onthouding van in menging op het gebied van de KunqJ van Overheidswege" en het houden van „Openbare aanbestedingen", waarbij critiek werd geleverd op het gebeurde met de Bergerweg. Verder werd aan- dricht geschonken aan de bouw van goed geoutilleerde woningen voor de arbeiders. B. en W, van Langedijk zullen de Raad van deze gemeente een voorstel ter' behandeling voorleggen, inzake de stichting van tehuizen voor bejaarden. Het bestuur van de stichting „Buiten zorg", en de stichtingsbesturen voor een Protestants-Christelijk en een RK-te- iiuis voor bejaarden, hebben B. en W. verzocht om medewerking voor da oouw van deze tehuizen in Zuidschar- woude, Broek op Langendijk en Noord- scharwoude. „Buitenzorg" wil gaarne te Zuid- scharwoude een tweede tehuis voor ouden van dagen exploiteren, waarbij gedacht wordt aan een verbouwing van de Ned. Herv. pastorie tot een rusthuis, dat circa 30 personen kan herbergen. Hieruit volgt, dat er een nieuwe pas torie zal moeten worden gebouwd. De N.H.-kerk wil haar pastorie af staan voor het beoogde doel, tegen een nader/Overeen te komen prijs, benodigd voqr de bouw van een nieuwe pastorie. DeN.H.-gèm"êë'hfëT~ën 'de "Gerefor meerde kerk; te Broek op Langendijk, de Gereformeerde kerk te Noordschar- woude en de Chr. Ger. kerk te Broek oj> Langendijk willen te zamen een stichting in het leven roepen, die een gebouw voor bejaarden te Broek op Langendijk zal exploiteren. De R.K. land- en tuinbouwbond, de R.K. Arbeidersbeweging, de R.K. mid- denstandsyereniging „de Hanze" en het R.K. Armbestuur allen te Langendijk willen te zamen een stichting in het le ven roepen die een gebouw voor be jaarden te Noordscharwoude zal ex ploiteren, Met verwezenlijking der vo rengenoemde plannen zal het probleem van de bejaardenzorg in onze gemeente goeddeels verdwenen zijn. Voor de verbouwing van het bestaan de gebouw te Zuidscharwoude is waarschijnlijk geen bouwvolume beno digd. Het zal nodig zijn voor de tehui zen te Broek op Langendijk en Noord scharwoude tot nieuwbouw over te gaan. B. en W. schrijven: „Het voor deze nieuwbouw benodigde volume zullen wij zo spoedig mogelijk aanvragen. Het zal hiergenoemde stichtingen bijzon der moeilijk vallen het nodige kapitaal voor de financiering van de nieuwbouw LANGEDIJK. Geboren: Marian, d. van G. Swager en H. Dekker. Petrus Th.f z. van R. Mul en A. Beemsterboer. Anny, d. van P. Verburg en O. S. van der Stok. Alize M., d. van J. Timmer man en W. Wagenaar. Jacob P., z. van J. Timmerman en W. Wagenaar. Nico- laas P., z. van N. Jol en A. M. Bruin. Arian, z. van J. Zwaag en G. Balder. Vera, d. van J. Compas en Tr. Kaas. Ondertrouwd Martinus Zijp en Geertruida Smit. Ov e r 1 e d e n Aaltje van Doornum, 23 jaar, dochter van F. van Doornum en Tr. Kansen. aan te trekken. Het komt ons daarom gewenst voordat de gemeente zelf tot de bouw overgaat en de gebouwen na gereedkoming verhuurt aan de stichtin gen. De huurprijs zal in dit geval gelijk moeten zijn aan de hieruit voortvloei ende lasten der gemeente als renteaf schrijving, onderhoud, belastingen enz Over de exploitatie zullen wij nog ver schillende besprekingen met de bestu ren dienen te voerenzeggen B. en W. LANGEDIJK Nog voor de ge meenteraadsverkiezing van 27 Mei, zal de oude raad van Langedijk bijeen ko men. Op de agenda staan enige zeer belangrijke plinten, o.a. een voorstel om te komen tot de bouw van 15 nieuwe woningen, nl, 8 te Noordscharwoude en 7 in Broek op Langendijk. Het be treft hier een extra bouwvolume. Er is in deze contact opgenomen met de woningbouwvereniging „Langedijk", gens de z.g. skeletbouw met 6 a 7 slaapplaatsen. De raad, die Woensdag avond samenkomt, wordt hiervoor het benodigde crediet gevraagd. Dan is van veel importantie een voor stel om te komen tot de bouw van een drietal tehuizen voor ouden van dagen, een in Broek op Langendiik, een in Zuidscharwoude en een in Noordschar woude. Bijzonderheden hiervan volgen nog. Voorts komt aan de orde een voorste] tot het verstrekken van een crediet aan de woningbouwvereniging „Langedijk", en het aanvragen van een voorschot uit Rijkskas, ten behoeve van de vernieu wing van 24 schuurtjes aa.n de wonin gen aan de Oosterstraat te Noordschar woude. Verkoop van gronden Evenals de vorige keer zal de raad een beslissing moeten nemen over verkoop van woningbouw- en industrieterrei nen in plan „Centrum" te Noordschar woude. Genoemd worden C. Leegwater, die 356 m2 wil kopen voor f 7.50 per m2, Nic. Droog Pz., Harenkarspel 315 m2 tegen dezelfde prijs en aan de fir ma Jacob Jong, te Noordscharwoude, een perceel groot 1320 m2 gedeeltelijk voor f 6-50 en f 7.50 per m2. Verder wordt voorgesteld in te trek ken het raadsbesluit van 1 April jl„ waarbij aan H. Jong te Broek op Lan gendijk, die de gemeente gaat verlaten, bouwterrein was verkocht. In deze raadsvergadering zullen de geloofsbrieven onderzocht over de toe lating beslist worden als raadslid van de heer Jac. Wagenaar uit Broek op Langendijk, die de plaats zal innemen van de heer L. Kalverdijk, die onlangs bedankt heeft. WEER EEN SOCIALE WERKSTER LANGEDIJK De gemeente Lange dijk heeft als sociale werkster benoemd mej. de Poter uit Rotterdam. Na on geveer twee jaar vacant te zijn ge weest, is in deze nuttige betrekking weer voorzien. 107. Toen Jimmy vrijwilligers had gevraagd om een tocht naar Oekoeroe- wanda te ondernemen, stormden er op hetzelfde ogenblik wel dertig, veer tig Roekiraki's op hem af. „Ik, 'ik, ik, laat mij dat doen Woewoesoeki" riepen zij om het hardst. Jimmy keek "heel te vreden. „Nu ziet gij allen!" riep hij tot de verzamelde dierenwereld „hoeveel dappere kerels ons volk rijk is". Er ging éen goedkeurend gebrom op onder de dieren. Jimmy keek even om zich heen en toen koos hij een der oudere Roekiraki's uit, een stevig gebouwde chimpansee, die verstandig en helder uit zijn ogen keek. „Gij zult het zijn" zei hij de Roekiraki op zijn schoudei kloppend. „Hoe luidt uw naam?" „Ik heet Grawoes, chef", zei de uitverkoren chimpansee. Jimmy knikte. „Meld j< over twee uur bij mij en maak je ge reed voor een lange, moeilijke tocht Grawoes trok zich terug. Verschillen de Roekiraki's benijdden hem. Intussei veheten de dieren de ruïnestad. Hel feest liep ten einde. Nog een uur zou Na de pauze voerden nog drie kers, die op de candidatenlijst staan, het woord. De heer Swaag behandelde het „voorkeurstelsel bij de gem.raads- verkiezingen", mej. Kreb belichtte de taak van de plaatselijke overheid ten aanzien van de VVV, en de heer Ha- jonides v. d. Meulen hield een techni sche beschouwing over de „Financie ring der gemeente". Door velen werd gebruik gemaakt Vein de gelegenheid tcrt het stellen van vragen. De zeer druk bezochte demonstratie van de „Kennemer ruiters" die te Ber gen werd gehouden, heeft, enige regen buien ten spijt, een geanimeerd ver loop gehad. Zeventig ruiters hadden aan de op roep gevolg gegeven, zodat het tweede gemeente-sportterrein een fleurige aanblik bood, niet in het minst door de opstelling van het „gerij". Uit Wormer, Schermer, Purmer, Zaanstreek, Heiloo en Bergen, hadden de deelnemers zich verenigd. De morgenuren werden besteed aan individuele dressuurproeven. De dres- suurproef, welke in klasse B moest worden afgelegd, werd gewonnen door P. Beets, van Sterneo op „Gregor", met 131.75 punten. De individuele proef in klasse N, werd gewonnen door mej, G. Prinse op „Amion", van Amethyst. Des middags werd een schitterende dressuurpfoeg verreden door mej. Nel Wonder van de Landelijke Rijvereni- ging Heiloo. Ook de prestaties bij de dressuur proeven voor viertallen en achttallen waren uitstekend. De grote parade van alle deelnemers werd afgenomen door burgemeester dr Huygens en dr Bom uit Amsterdam, voorzitter van de N.H. Bond van Lan delijke Rijverenigingen. Met „men-wedstrijden" werd deze sportieve dag, waarvan instructeur P. Rozing de leiding had, besloten. ENKEL GEBROKEN Het „geros" op Zondag met auto's en motoren, om zo vlug mogelijk weer uit de mooie omgeving van Bergen weg te komen, had ten gevolge, dat me vrouw KI. in de Eeuwigelaan kwam te vallen. Met een gebroken enkel moest zij door de treinsportcolonne van het Rode Kruis naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar worden vervoerd. Dr Lugten verleende de eerste hulp. ONGELUKKIGE VAL MET FIETS De heer J. H. R. kwam een dezer dagen zo ongelukkig met zijn fiets te vallen, dat hij met een gebroken arm in het Centraal Ziekenhuis moest wor den opgenomen. Hij is daar enige da gen ter observatie opgenomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina E. M„ d-, van F, G. Vrasdonk en E. W. van Straaten. Ondertrouwd Hendrik Kaandorp (won. te Alkmaar) en Geertruida M. Schaaper. Petrus A. M. Swinkels (won. te Alkmaar) en Elisabeth C, M, Dekker. Getrouwd: Jacob Hopman en Anna - wiiiém D: beth S. Dalloyaux. Lambertus Kruk en Antsje Beuckens. Overleden Johannes Brakenhoff, 72 jaar. de godsvrede onder de dieren voort duren en dan nam het leven in de ,ungle weer zijn gewone loop. Jimmy Brown trok zich terug in de vertrek ken, die voor het stamhoofd bestemd waren. Hij vroeg aan Piet Potlood een velletje papier en diens vulpenhouder Tegen Piet Potlood zei hij: „Nu zullen e eens proberen of we meneer Red- ose Smith tot rede kunnen brengen Ik. ga hem eens een gepeperd briefje schrijven en dat moet diè Grawoes wegbrengen". Hedenochtend is de op 26 December 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delinquent Jacob de Jonge wederom in een strafgevange nis hier te lande en wel te Schevenin- gen, ingesloten. Nadat hij enige tijd geleden in Duits land was aangetroffen en aldaar in ver zekerde bewaring was gesteld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 16 Mei be slist, dat het Nederlandse uitleverings verzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd overgegeven aan de Britse bezettingsautoriteiten, die hem als ongewenste vreemdeling op 18 Mei hebben overgegeven aan de Nederland se grensautoriteiten, waarna zijn over brenging naar en insluiting in de Sche- veningse strafgevangenis is gevolgd. nE Televisie-uitzendingen zullen op 1 October a.s. beëindigd moeten wor den, wanneer er geen positieve beslis sing is genomen omtrent een regerings- bijdrage, zo heeft het bestuur van dè Nederlandse Televisiestichting vandaag verklaart. De omroepverenigingen zien zich na melijk geplaatst voor het feit, Jat de biidrage, die zij uit eigen middelen voor het televisie-experiment beschikbaar hebben gesteld, groot f 1.200.000,—. het maximum is wat in het licht van hun werk op omroeneebied verantwoord moet worden geacht. Het bestuur van de Televisiestichting acht de tot dusver bereikte resultaten bevredigend, maar dringt voorts aan op een verdere verlaging van de kos ten voor de kijker en een redelijke uit breiding van het aantal zenduren en van het zenderpark. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn hedenmorgen omstreeks half elf met hun gevolg op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aangekomen. Zij werden ontvangen door Koning Fre- derik IX en Koningin Ingrid. Koningin en Prins insoecteerden na de begroeting de erewacht van de Deen se luchtmacht en daarna vertrok de stoet naar het koninklijk slot Amaliën- borg, waar de Nederlandse koninklijke gasten zullen logeren. Het regende van- irhf-nH |n Koo«nhacen doch kort vóór het Koninklijk paar arriveerde hield de regen op en brak de zon door de wol ken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3