de Denen bereidden de hoge gasten een groots welkom DE WIT V.S. krijgen steunpunten in Spanje Twee Seafury's van de MLD verongelukt RDAGEN Jacob de Jonge weer in een Nederlandse cel Churchill naar Eisenhower? Bestandsbesprekingen te Panmoendjon uitgesteld DIENING Woensdag 20 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ^50e Jaargang No. 117 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN de kw#. oladerepen linda's 250 gr. 42 ct anse rondjes KONINGIN EN PRINS IN KOPENHAGEN Grote waardering voor houding tijdens de watersnood Klemtoon op wat beide f landen verbindt Drie ontsnapten nog ,in West-Duitsland rd* Goedkoop WEERBERICHT Hoge Raad beslist: Doodsoorzaak moet worden opgegeven Britse militaire kapel naar Warschau WEER 'N MIG GELAND OP BORNHOLM Eerste vrouw door geluidsbarrière Marinehavens en vliegvelden in ruil voor groot bedrag aan hulp Accoord wordt in Juni ondertekend Beide piloten gedood Kano was slagveld voor autonomisten Tweehonderdvijftig doden en gewonden Twee burgemeesters in één gezin Buitenkansje Voorstellen der VN worden herzien Baggermolen was niet zeewaardig meer Negende atoomproef in Nevada De Belgische loodsen in Vlissingen staken Amerikaanse luchtmacht wordt snel sterker Directie: 1 B1JLSMA en C KRAK Hoofdredacteur, a M KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN; Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot lt woorden l 1.-, elk woord mee' 5 cent Uitsluitend contani Abonnementsprijs DU vooi uitbetaling f 2.02 per mnc f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen per fles 78 - 89 ct per 3/t Literlies 29 ct i100 gram 15et 100 gram 18ct of puur, per stuk ct nksterdag 100 gr. 4T ct lm Zaterdag 23 Mei es van 52 voor 45 ct van 35 voor £ONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD, die thans een staatsbezoek P aan Denemtaken brengen, blijken ook daar zeer populair te zijn. De gewoonlijk nog al stroeve Denen hebben dat gisteren, op de eerste dag van hetlbezock, reeds ondubbelzinnig doen blijken. Zij zijn inderdaad volkomen „uit de plooi gekomen. Hun belangstelling is zeer groot en ook de kranten wijden veel aandacht aan de hoge gasten. De koninklijke gasten hebben dat, zo lis medegedeeld door mensen die het kunnen weten, te danken aan hun houding tijdens de watersnood, in ons land. De Denen, hechten niet aan uiterlijk vertoon, maat stellen eigenschappen als menselijkheid en medeleven in hun eigen koningshuis zeer op prijs. Zij hebben deze ook in het Oranjehuis beÊfiaamd gezien. Daarom hebben zij de vorstelijke gasten gisteren, wanneer zij door Kopenhagen reden, hartelijk toegejuicht. DRINS BERNHARD bestuurde gisteren de Dakota, waarmee de Koningin en hij naar Denemarken vlogen. Precies op tijd zette hij het toestel op het vlieg veld _Kastrup bij Kopenhagen aan de grond. Ter begroeting waren koning Frederik IX en koningin Ingrid op het platform aanwezig. Na een zeer harte lijk en ongedwongen verwelkoming in specteerden de gasten de erewacht en lieten zich vervolgens voorstellen aan oe leden van de regering en de burge meester van Kopenhagen. '.Toen de stoet het vliegveld afreed om zich naar 't slot Amalienborg te be geven, troffen de hoge gasten bij de uitgang een groepje kinderen van de Nederlandse kolonie, dat met oranje vlaggetjes stond te zwaaien. Koningin Juliana en koning Frederik wuifden vriendelijk terug. Aan de buitenrand van de stad ston den de eerste belangstellenden. Hoe dichter men bij het feestelijk versierde centrum kwam, hoe dichter de rijen toe schouwers werden. Politie-afzetting was er weinig. Slechts in de naaste omge ving waren een paar straten afgezet. DUIZENDEN wachtten de Koningin en u de Prins op het grote plein binnen het complex Amalienborg op, en ver maakten zich intussen met het schouw spel, dat het optrekken van de in gala uniformen gestoken wacht bood. Een luid gejuich steeg op, toen de stoet het plein onzwenkte en de erewacht het ge weer presenteerde. Het gejubel hield aan, totdat de vor stelijke personen op het balcon waren verschenen en voor de hulde dank brachten. Een grote menigte bleef ech ter voor het paleis staan wachten tot het moment, waarop eerst het Deense °P. tweede Kerstdag ontsnapte fWlQ^smisdadiger Jacob de Jonge, be- 'Bidtj zich op het ogenblik weer in een •cdefiandse gevangenis, namelijk die i Schevoningen. Enige tijd geleden was ij in Duitsland aangetroffen en aldaar i verzekerde bewaring gesteld. De be oegde Duitse rechter heeft op 16 Mei eslist. dat het Nederlandse iiitleve- ngsverzoek niet kon worden ingewil- [AAR, 18 Mei. Aardappel*^ Hij I werd ec^ter op gr0na vall een Muizen, nieuwe, 71—1,26; torna gdsleerder gedaan verzoek, 3an de witlof 21—32; bloemkool - nts^ bezettingsautoriteiten 'kool 7—14; savoye kool 1- in, di 8—35; postelein «*—43, i mdijv kers uitlevering, evenmin als in het ge val van Faber. Zoals men zich herin nert werd deze week nog de aanhou ding van Willem Polak gemeld, zodat er thans vier van de zeven uit Breda ontsnapte gevangenen „tere t" 35—431 ie 17—64: radijs 4—9: rabarber 50- raap' IJ-17.50; overgege die er voor zorgden, dat De Jonge de Nederlandse grens aan de be- instanties werd overgedragen liddellijk is De Jonge naar Scheve 43—64; winterpeen 6—10; gebracht en in de strafgcvange- 2.50—5.50; 4364; wimcipccu - 1-46; prei 45-52; soepgroen^l aBaar mgesloten. 50; sèlie 9—15.50; aardbeien Klaas Carel Faber en Hubertus Bik- er'ges 33—1,40. H .die reeds geruime tijd geleden - 'or de Duitse politie werden gearres- I n, ?rd£zullen voorlopig in Duitsland nog KKllig ötaatSlOiei'J arrest worden gehouden Officieel is ctaalt'rklaard, dat er nog geen besluit is ge- nmorgen had in de oiae „jemen inzake toelaatbaarheid van Bik- de trekking plaats van de i 1 n de vierde klasse. De e prijzen zijn: 18708 16540 Verwachting tot morgenavond: 10363 18094 18322 130li HOGERE TEMPERATUREN 1525 4972 8497 900" .„jji Morgen geleidelijk toenemende 16412 18521 18591 195J4 bewolking met later op de dag 1039 4331 8587 891» „jj; kans op enkele buien in het Zul 15910 16147 19902 206M 6(J den van het land. Matige en tij 1280 1854 2306 4499 deljjk vrij krachtige wind tussen 7250 7852 7936 8b44 Zuid en Oost. Hogere temperaturen 10001 10338 13092 13408 DONDERDAG: Zon op 4.38, onder 15084 15891 16144 174"' {11 20.36. Maan op 12 50. onder 01.45 13676 18740 18746 2047J 20983 21616 j zijn De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van dr J. B. S., di recteur van het Tilburgse gemeentezie kenhuis, die in een overlijdensacte de doodsoorzaak van de patiënt opzettelijk niet had ingevuld, zich op het ambts geheim beroepende. De kantonrechter le Tilburg legde zes gulden boete op, welk vonnis werd bevestigd door de rechtbank te Breda. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de arts verwor pen. Het arrest werd ter zitting niet motivee.-c, De militaire kapel van de Britse 7tn Queens own Hussars' zal op 3 Juni het kroningsfeest van de Britse ambassade in Warschau opluisteren en daarna een week in de Poolse hoofdstad nigven en enige concerten geven, al dus is in Londen vernomen. 9e Britse ambassadeur in Warschau had de Poolse regering verzocht toe stemming voor een bezoek van de ka pel te geven, waarop de Poolse regering vroeg of de militaire band dan tevens enige openbare concerten zou willen geven na het kroningsfeest van de am bassade. Het Koninklijk Paar werd op het vliegveld te Kopenhagen verwel komd door (v.l.n.r.) Prinses Caroline Mathilde van Denemarken. Ko ningin Ingrid en Koning Frederik. en da.arna het Nederlandse konings paar zich per auto naar Christiansborg begaf, waar de lunch werd gebruikt. 's Middags begaven de Koningin en de Prins zich naar Mindelunden, het kerkhof, waar de Deense verzetshelden begraven liggen. Zij legden daar een grote krans van dubbele witte anjers, waaraan twee rood-wit-blauwe linten met een gekroonde J en B bevestigd waren. Na deze plechtigheid liepen plotseling twee jongetjes van een jaar of vier ar geloos het pad op, elk met bloemen in de hand. Ze raakten tussen de konink lijke gasten en keken verwonderd om zich heen naar het geschitter van uni formen en onderscheidingstekenen Even wisten de kinderen niet meer wat ze- moesten doen. Toen stapte een der peu ters vastberaden op koningin Ingrid af en drukte haar gul zijn bloemetjes in de hand. Later ontvingen de Koningin en de Prins op het paleis Christiaan VII het corps diplomatique. IRONING FREDERIK heeft 's avonds aan het op Christiansborg gehouden staatsiebanket een tafelrede gehouden, waarin hij wees op het gemeenschappe lijke in de na-oorlogse buitenlandse po litiek van beide landen: de aansluiting bij de NAVO, en de samenwerking op economisch, sociaal en cultureel gebied. De koning memoreerde de taaiheid, waarmee ons volk na de oorlog het her stel van de oorlogsschade nastreefde en de verbetenheid, waarmee het ook de stormvloed en zijn gevolgen het hoofd bood en besloot met hartelijke wensen voor de vooruitgang van Nederland. Woorden van dank voor de in tijden van nood geboden spontane en over vloedige hulp heeft koningin Juliana vervolgens gesproken. H.M. verklaarde, dat Nederland in soortgelijke omstan digheden stellig Denemarken te hulp zou komen. Ook heeft zij er op gewe zen, dat uit de samenwerking in het verband van de NAVO een veel grotere en veel nauwere saamhorigheid zal moeten ontstaan. Koningin Juliana en Prins Bern- hard kort na htm aankomst in het Amalienborg paleis te Kopenhagen, tezamen met Konigin Ingrid en Koning Frederik van Denemarken. Vanochtend is weer een straaljager van het type Mig-15 in Denemarken geland en wel op het eiland Bornholm. Het toestel komt uit Polen of de Sovjet- Unie, aldus te Kopenhagen ontvangen berichten. De piloot heeft zich onmiddellijk Dij de militairen van het vliegveld gemeld, die hem aan de politie hebben overge geven. De piloot bleek later een 22-jarige Pool te zijn. De Amerikaanse Jacqueline Cochran is de perste vrouw, die de geluidsbar rière doorbroken heeft. Zij deed dit Maandag op een gesloten circuit met een F-86 Sabre straalvliegtuig, waarin zij een snelheid van 652,337 mijl per uur behaalde. Zij brak twee wereldre cords: het snelheidsrecord voor vrou wen met straalvliegtuigen, dat met 534,375 mijl op naam stond van Jacque line Auriol, de schoondochter van de Franse president, en het snelheidsrecord over 100 kilometer, dat met 635 mijl per uur op naam stond van kolonel Fred Ascani van de Amerikaanse lucht macht. De eerste vestigde haar record op 21 December 1952 en de laatste het zijne op 17 Augustus 1951. ^MERIKA EN SPANJE zullen in de loop van de volgende maand een overeenkomst aangaan, op grond waarvan tegen afstand van een aantal vloot- en luchtbases aan de Spaanse regering economische en militaire hulp tot een bedrag van 225 millioen dollar zal worden verstrekt. Dit geld zal worden gebruikt voor de vernieuwing van de uitrusting van het Spaanse leget en voor verbetering van wegen en spoorwegen, waarbij aandacht zal worden besteed aan de verbindingen met Portugal. Voorstellen dienaangaande zullen op zeer korte termijn, voorzien van door de ministeries van Buitenlandse Zaken en Landsverdediging aangebrachte wijzigingen, aan de betrokken commissies van het Amerikaanse Congres worden voorgelegd. DE Amerikaanse marine zal aanvan- kelijk over één, doch uiteindelijk over drie Spaanse havens mogen be schikken. Er is niet medegedeeld, wel ke vlootbases de V.S. zullen mogen ge bruiken, doch genoemd zijn de steden In de omgeving van Rhydwen (N. Wales) zijn gisteravond twee éénper soons vliegtuigen van de Nederlandse Marine-luchtvaartdienst met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De twee piloten kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde, toen de toe stellen, die tezamen met een derde vliegtuig van de M.L.D. in formatie vlogen, na een oefening in het landen op vliegdekschepen, naar hun basis Anthorn (N.W.-Engeland) terugvlogen. Twee van de machines beide Sea- fury-jagers kwamen in een wolken dek met elkaar in aanraking. Enkele seconden later kwamen ze met een enorme slag op de grond terecht. Het Volgens de jongste berichten zijn bij de ongeregeldheden in Kano, op twee na de grootste stad van de Britse kolonie Nigeria, 43 personen om het leven gekomen en meer dan 200 ge wond. De ongeregeldheden begonnen Zaterdagavond, nadat een bijeenkomst georganiseerd door de Actiegroep, een partij in het Westen van het land, wel ke voor 1956 zelfbestuur wenst, was verboden. Men gelooft, dat de ongeregeldheden het gevolg zijn van een demonstratie van aanhangers van het Noordelijk Volkscongres tegen die van de Actie groep. De eersten willen alleen zelfbe stuur „indien dit uitvoerbaar is". De elf millioen Mohammedanen in het Noorden vrezen namelijk, dat zij door de veertien millioen Christenen en an deren in het Zuiden zouden worden overheerst. In hel kleine Franse plaatsje Magnils- Reignier in de Vendée werd onlangs madame Nau, de echtgenote van de al daar afgetreden burgemeester, tot hoofd der gemeente gekozen. Aangezien mon sieur Nau dezer dagen tot burgemees ter van Lugon is gekozen, doet zich het ongewone feit voor, dat van één gezin twee burgemeesters deel uitmaken. derde vliegtuig uit de formatie landde onbeschadigd op een vliegveld in de nabijheid van Rhydwen. Naar dit vlieg veld zijn ook de stoffelijke resten der twee verongelukte piloten vervoerd. De vliegtuigen behoorden tot het squadron nummer III van de Marine- Luchtvaartdienst, dat zich al sinds ge ruime tijd in Engeland bevindt voor voortgezette oefeningen. r\E Belgische schooljeugd heeft u Dinsdag een feestelijke dag be leefd. De onderwijzers gingen na melijk zeer officieel en in alle vorm een dag in staking, omdat zij verhoging van hun salaris wensen. Volgens hun vakbond hebben er maar weinigen de da gelijkse dosis opvoeding en ken nis aan hun pupillen uitgedeeld. De stakers bleven thuis uitslapen en mediteerden de rest van de dag over het grote gat in hun porte- monnaie. Er waren er echter ook, die wel naar school gingen, doch overigens volkomen passief ble ven. Zij handhaafden de orde on der een kinderschare, die overi gens ten volle van het buiten kansje kon profiteren en er dus een dagje van gezellig „vrij wer ken" van maakte. We hebben er niet van gehoord, dat de kinderen nu ageren tegen het hierin ver vatte verschil in behandeling. Cadiz en La Coruna. De eerste Ameri kaanse basis zal spoedig voor haar doel worden ingericht door de ontscheping van zwaar materiaal. De Europese pers heeft verder mede gedeeld, dat de vliegvelden bij Madrid, Burgos en Sevilla door de Amerikanen zullen kunnen worden gebruikt. De terreinen zullen worden uitgebreid en gemoderniseerd. Op de ter beschikking komende steunpunten zullen aanvanke lijk alleen ingenieurs en andere tech nici worden gelegerd. Het is niet de bedoeling, er troepen ter bescherming van de bases onder te brengen. Wel echter zullen op de vliegvelden strate gische bommenwerpers dus voor vluchten op lange afstand ten behoeve van bombardementen op steden en mi litair belangrijke doelen worden ge- stationneerd. Deze zullen onder bevel staan van generaal Curtiss Le May. Hoewel de Amerikaanse ingenieurs reeds twee jaar bezig zi.in plannen op te stellen voor het gebruik van Spaan se vliegvelden, zal het waarschijnlijk nog wel tot 1954 duren, voordat deze volledig kunnen worden benut. In Washington noemt men de over eenkomsten een compromis tussen het huidige militaire isolement van Spanje en zijn toetreding tot de NAVO. Men beschouwt ze daar als een overwinning voor het ministerie van Landsverdedi ging. Voorstanders van de „verdediging van Europa langs zijn omtrek" zullen echter door dit resultaat worden ge sterkt in de propaganda voor hun in zichten. Hun opvattingen vinden bij vele Congresleden weerklank. Sir Winston Churchill, de Britse pre mier, zal trachten te komen tot een spoedige conferentie met president Eisenhower ter bespreking van de in ternationale toestand, zo verluidt te Londen. Men gelooft echter dat hij eerst de premiers van het Britse Gemenebest - na de kroning van koningin Elizabeth - zal willen raadplegen. De conferentie zou kunnen dienen ter opheldering van de huidige Brits-Amerikaanse menings verschillen. DE HERVATTING der bestandsbespre- kingen in Panmoendjon is uitgesteld tot Maandag 25 Mei a.s., zulks op ver zoek der verbondenen. Men verwacht namelijk in de kringen der '.N. te New York, dat de voorstellen der verbon denen aanzienlijk zullen worden gema tigd wanneer de onderhandelaars weer bijeenkomen. De Amerikaanse regering heeft met afgevaardigden van de ge allieerde landen en van India bespre kingen gevoerd en de standpunten dezer landen volledig bestudeerd. Vermoedelijk is aan de Verenigde Staten verzocht, de voorstellen van het opperbevel der V.N. in Korea meer in overeenstemming te brengen met oe In dische resolutie, die in December door de Algemene Vergadering is goedge keurd. Verleden week hebben de ver bondenen voorgesteld, de Koreaanse De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren verschillende getuigen en des kundigen gehoord, om te kunnen komen tot een uitspraak inzake het vergaan van de baggermolen „Afrika" van de Ned. Mij. voor Havenwerken te Am sterdam op 3 December van het vorige jaar voor de kust van Portugees Oost- Afrika Bij deze ramp kwam een En gelse employé van Smits sleepdienst te Maassluis om het leven. Gehoord werd o.m. de kapitein van de sleep dienst „Hudson" die verklaarde dat de baggermolen, welke reeds 27 laar oud was. absoluut niet zeewaardig meer was. Enkele deskundigen bevestigden dit en de inspecteur voor de Scheep vaart nam deze conclusie over. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Premier Josjida herkozen De 74-jarige Sjigeroe Josjida Is gis teren met 204 tegen 116 stemmen door het Parlement herkozen als premier van Japan. Het is zijn vijfde ambtstermijn. De Senaat heeft de be noeming met 141 tegen 89 stemmen be vestigd. gevangenen die niet naar huis willen terugkeren, onmiddellijk na het sluiten van een bestand in vrijheid te stellen, en twee maanden nadien alle Chinezen, die niet naar hun vaderland willen gaan. De communisten hebben dit voor stel verworpen. Voor de negende maal in de huidige serie proefnemingen is Dinsdagochtend vroeg in de woestijn van Nevada een atoomontploffing teweeg gebracht. De luchtdruk van de ontploffing was merkbaar op 120, kilometer afstand. Er hebben geefi troepen deelgenomen aan deze proefneming. Gisteren hebben alle Belgiscne zee- en rivierloodsen in Vlissingén en alle andere plaatsen waar zij zijn gestation- neerd, het werk neergelegd. De loodsen willen niet mededelen, wat hun motie ven zijn, doch het schijnt dat deze in de loonsfeer liggen. Het gevolg van deze staking is dat de beloodsing in de Wie lingen stil ligt en ook de beloodsing van de uitgaande schepen in het Oostgat, terwijl ook de Belgische rivierdienst niet meer werkt. De kracht van de Amerikaanse lucht macht is bijna verdubbeld sinds de re- publiekeinen in Januari het bewind overnamen, heeft Dewey Short, voor zitter van de commissie voor de strijd krachten uit het Huis van Afgevaardig den verklaard. In Januari bestond de Amerikaanse luchtmacht uit 47 volledig uitgeruste groepen. Thans zijn er 73 en men hoopt binnen twee tot drie maanden de be schikking over 93 groepen te hebben. President Eisenhower wil aan het Amerikaanse Congres voorstellen, niet over te gaan tot verlaging of afschaffing van belastingen Zijn partijgenoten wil len de inkomst nbeksting met tien pro cent verlagen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1