Be Alkmaarse Ambachtsschool bestaat zestig jaar MET PI1STÖ Bloemen in Uw f Kleine middenstand kantte zich tegen eerste onderwijs EchtpaarVan Veg ten in 'tgoui Kermiscenten kwamen uit kast van de buurman Landbouwhuishoudschool richt zich naar de practijk Schriftku: niet m ezerssprek Dertienduizend leerlingen AGENDA W ielerwedstrij den op het Sportpark Eis: acht maanden met aftrek Bedrijfsvoetbalcompetities Burgerlijke Stand De Vier Mullers terug in Het Gulden Vlies Tentoonstelling van leerlingenwerk De a.s. verkiezing Waaraan men zich dit\ te houden VERVC DEED VEEHC Zaak bevatte i twijfelpunte Bloemenschuit Kraante WESSELS KAMPIOEj DRIE-BANDEN De Nieuwe Kerkord de Vrijz. Hervorm WOENSDAG 20 MEI 1953 „Het een blijde dag voor de gemeente die\ zich vandaag met een nuttige instelling verrijkt ziet, inzonderheid voor de arbeidende stand, die zich ene gelegenheid tot doeltreffende opleiding zijner zonen geopend ziet". Deze woorden werden zestig jaar geleden gesproken door de Alkmaarse wethouder O. Bruinvis, toen hij in een bloemrijke rede de eerste ambachtsschool in Alk maar, het tegenwoordige arbeidsbureau, opende. Het was niet overbodig dal wethouder Bruinvis het adjectief „doeltreffend" gebruikte, want reeds vóór dat op die gedenkwaardige dag van de 19e Juli 1893 dit Alkmaarse onderwijs instituut zijn thans 60-jarige gang begon, kende men in Alkmaar al de burgeravondschool, een instelling die de „zonen van Alkmaar" allesbehalve doeltreffend opleidde, In 1869 was dit monstrum van een onderwijsinstelling ter wereld gekomen en leest men de vergeelde documenten, die haar geschie denis voor ons hebben geconserveerd, nog eens na, dan komt men tot do ont dekking, dat er aan het ambachtsonderw jjs in die jaren toch wel het één en ander mankeerde. In de 24 jaren van haar kwijnend bestaan bezochten name lijk niet meer dan 556 leerlingen deze „ambaehtsavondsehool" en van dit aantal zijn er in al die tijd maar 31 leerlingen met een einddiploma in hun zak (of onder hun pet) naar huls gegaan. TS op de keeper beschouwd het nij verheidsonderwijs in Alkmaar 84 jaar oud, het eigenlijke, goed gefun deerde onderwijs startte in 1893 en het Is de eerste directeur van deze school geweest, de heer H. J. de Groot, die, als voorvechter van de belangen van het arbeiderskind, de instructie zodanig organiseerde, dat van toen af het in stituut ambachtsschool begon te groeien. De stichting was een zaak van enkele jaren. Gemeente- en Rijkssub sidies kwamen vlot los. Het is grappig te lezen hoe verguld men was, toen de gemeente Alkmaar het initiatief sanctionneerde door zich voor een jaarlijkse bijdrage garant te stellen. In het eerste jaarverslag staat te lezen: „De gemeente Alkmaar gaf op schitterende wijze het voorbeeld en besloot tot het verlenen van een jaarlijkse subsidie van 2500,Deze „schitterende bijdrage" is inmiddels opgelopen tot 130.000,per jaar. Een nieuw gebouw verrees op de plaats van dé opgeheven Burger avondschool en ook het Rijk zette er zijn schouders onder. Het schoolbe stuur kreeg ƒ6000,subsidie toegewe zen en het heeft de heren toen wer kelijk een beetje geduizeld. Tegen woordig draait vadertje Staat er zijn hand niet voor om, een jaarlijks be drag van ƒ280.000,uit te trekken om de Alkmaarse ambachtsschool gaande te houden. De school begon met 48 leerlingen, het volgend jaar waren het er 96 en ondanks de „hetze", die de kleine middenstand voerde, breidde zij zich gestadig uit. De talrijke eigenaren van kleine bedrijfjes, die Alkmaar in die tijd rijk was, zagen zich hoe langer hoe meer bedreigd door een opko mend leger van handwerkslui, die zich met meer kans op succes in de stad zouden kunnen vestigen. In het begin had de jonge school nog wel met financiële moeilijkheden te kampen, al overschreed de begroting nimmer het bedrag van 12.000, Daar veel leerlingen uit de buitenge meenten de school bezochten, werd ook deze gemeenten gevraagd om een jaarlijkse bijdrage. Heiloo stond bo venaan met 100,Koedijk onder aan metƒ5,— per jaar. En dat. terwijl deze gemeente relatief het grootste aantal leerlingen uit de cate gorie buitengemeenten leverde. Maar alles was meegenomen. „Dat het be stuur de voormelde gemeenten dank baar is, zij onnodig op te merken", staat er in het eerste jaarverslag. Maar, ongetwijfeld een beetje tanden knersend, wordt er achteraan gezegd: „Moge in het volgend jaarverslag een hoger bedrag aan contributiën van de omliggende gemeenten vermeld kun nen worden Geen uitbreiding. DIJ de bouw van de nieuwe school had men echter een principiële fout gemaakt, daar men geen reke ning had gehouden met een eventuele uitbreiding. Al spoedig werden de metsellessen gegeven in de achterka mer van een particulier huisje in de Doelenstraat en de kleermakerslessen in de tegenwoordige Cinema Ameri- cain, dat toen nog geen bioscoop was. En na twintig jaar moest ten slotte een nieuwe school gebouwd worden, en dat werd de tegenwoordige am bachtsschool aan de Bergerweg. Een kast van een ding, dat toen het groot ste schoolgebouw in Nederland was. Zes jaar lang was met het ontwerp en de bestudering ervan gemoeid en op de 25ste April van het jaar 1913 kon de Alkmaarse Courant schrijven: „Hoog van de tinne van de Alkmaar- sche Ambachtsschool wapperde heden de vlag als symbool van de blijde stemming, welke daar binnen heerste, nu eindelijk tot de feestelijke opening kon worden overgegaan en uit tal van huizen was mede het vaderlandse dun doek uitgestoken". We hebben gisteren de heer Lan- genberg gesproken, één der oud leraren der school en hij glimlacht nog bij de herinneringen, toen op de avond van die dag, door het overhalen van een handle, het gehele gebouw in een zee van electrisch licht werd gezet. ..Half Alkmaar was uitgestroomd om dit eerste, geheel electrisch verlichte gebouw in onze stad te zien", zei hij. „Men gaapte van verbazing...." In die tijd bezag men het gebouw uit architectonisch standpunt blijkbaar met andere ogeri dan wij dit doen. In onze tijd imponeert het gebouw al leen door zijn onhandige grootte. Veertig jaar geleden schreef men ech ter, dat het gebouw van een „indruk wekkende schoonheid" was, al betuig de men in verhulde termen zijn spijt, dat geen Arabesquen, Atlanten en Carryahiden als versiering waren aan gebracht, waardoor het geheel, naar onze begrippen, helemaal een mon strum zou zijn geworden. Specialiteit. W/AT de ontwikkeling van het nijver- heidsonderwijs betreft, ziet men geleidelijk aan een zekere vervlakking optreden. Zestig jaar geleden sprak men over de ambachtsscholing als een zaak van „rechtvaardigheid". De la gere standen hadden tot dan toe geen specialistisch en door de staat gesub sidieerd onderwijs kunnen genieten, in tegenstelling tot de meer bevoor rechte klassen. In het tweede stadium was de ambachtsschool het instituut dat het ambacht als zodanig sterk sti muleerde en op hoger peil bracht. Mo menteel is het echter zo, dat alles en iedereen om specialisatie en specialis ten roept. Het ambachtsschoolonder- wijs is niet meer dan een heel pril be ginnetje op de lange weg. die zelfs de „eenvoudige" geschoolde arbeider moet afleggen, wil hij het nog eens tot baas of opzichter brengen. Wel wordt bijvoorbeeld nog het vak „smeden" onderwezen. Waar de jon gens vroeger wisten, dat zij dit vak geheel moesten beheersen, is het vol komen logisch, dat zij dit onderwijs met meer animo volgden dan nu, dat zij weten, dat het alleen maar een soort algemene vorming is. Uiteraard past het onderwijs zich aan de eisen van de tijd steeds weer aan en worden nieuwe, „actuele" vakken ingevoerd; maar den tendenz van „vervlakking" is, als wij enige gezag hebbende stemmen mogen geloven, algemeen aanwezig en, naar het ons voorkomt, ook onver mijdelijk. INMIDDELS is de „nieuwe ambachts school" dit jaar weer veertig jaren oud. Momenteel wordt er aan de ach terzijde der school druk gebouwd. Een „uitbreiding", die geen uitbreiding is, daar het onderwijs voor hetzelfde aan tal leerlingen slechts een betere en zeer noodzakelijke outillage behoeft. In het hoofdgebouw worden de ge hele electrische installatie en ook de verwarming vernieuwd. Bij elkaar be lopen bouw-, herstel- en inventaris kosten ongeveer één millioen gulden, een Dedrag, waarvoor men tegenwoor dig al een zeer ruime school zou kun nen laten bouwen. Men zit echter aan het oude gebouw vast Het jubileum. MEGENTIEN Juli zal het zestig jaar geleden zijn, dat de ambachtsschool gesticht werd. Men zal dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan, maar een feest organiseren, waarvoor door de heer Langenberg en zijn assisten ten reeds meer dan 2200 leerlingen zijn aangeschreven. Van de 13.000 leerlingen, die de school in haar 60- jarig bestaan hebben afgelopen, is dit al een behoorlijk percentage. Over alle wereldzeeën zwerven zij. Tot in Indo nesië, Afrika en Bolivia zijn deze 2200 achterhaald en het heeft de heer Lan genberg enorm veel moeite gekost om deze contacten te leggen. Velen heb ben reeds een bijdrage gestuurd om op de feestdag, die nog nader vastgesteld wordt, een passen geschenk te kunnen aanbieden. Men fluistert reeds over een projectieapparaat Men hoopt, dat het met de verbou wing een beetje vlot zal gaan ,want pas als deze voltooid is, wil men het 60-jarig bestaan der school herdenken. En dat kan nog wel eens tot Septem ber of nog langer duren. Maar dat vele fabriekseigenaren, ingenieurs, directeuren en leraren van andere ambachtsscholen, allen oud-leerlingen, elkaar in het „hok" weer zullen ontmoeten, dat staat nu wel vast. ,.De zonen van Alkmaar" in 1893 WOENSDAG. CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 uur: Mannen van staal (14 jaar). REX- THEATER, 2.30 en 8 uur: De trek naar het Westen (14 jaar). VICTORIA- THEATER. 2.30 en 8 uur: High Noon (14 jaar). HARMONIE-THEATER, 2.30 en 8 uur: Ivanhoe (14 jaar). SPORTPARK. 7.30 uur: Wielerwed strijden. GULDEN VLIES. 8 uur: Uitvoering gymastiekver. „Jong Holland". LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL: 24 uur: Tentoonstelling. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL: 24.30 en 79-30 uur: ten toonstelling. BERGEN, Rustende Jager. 8 uur: De leukste thuis (alle leeftijden). DONDERDAG. BIOSCOPEN als Woensdag. CINEMA AMERICAIN, Hervormde jeugdraad: „Zeg. luister eens even" 8 uur (alle leeftijden). WAPEN VAN HEEMSKERK. 2.30 uur: Receptie prov. Bond van Rund- veefokverenigingen- GULDEN VLIES. 8 uur: Propaganda- vergadering P. v. d. A. JULIANA VAN STOLBERGLAAN, 8, 8.30 uur algemene ledenvergadering Pro Juventute. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Concerto (alle leeftijden). DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst der apo theken wordt waargenomen door apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag 8.59 21.29 Donderdag 9.58 21.34 TE CAMPERDUIN. Woensdag 9.04 21.34 304 15.34 Donderdag 10.03 21.39 4.03 16.39 Dat Alkmaar wieler-minded is, werd Hemelvaartsdag wel bewezen met de start en de finish van de Ronde van Noord-West Nederland. Duizenden wil den getuige zijn van het imposante schouwspel dat een dergelijke massa start biedt en duizenden hadden hun huizen verlaten om de binnenkomst, na 230 afmattende kilometers, te kunnen zien. De wielervereniging Alcmaria Victrix heeft uit deze warme belangstelling de moed geput om hedenavond op het Sportpark een wielerwedstrijd te orga niseren. De beste amateurs en nieuwe lingen van Alcmaria Victrix en De Ba taaf (Halfweg) zullen elkaar op de keu rig verzorgde sintelbaan van het Alk maarse Sportpark in een tweekamp naar de kroon steken. Nieuw voorjaarskleed voor de Accijnstoren De Accijnstoren staat al enige tijd in de steigers. Het gebouwtje krijgt een goede schoonmaakbeurt en wordt te vens weer flink in de verf gezet. In- plaats van de sombere donkergrauwe kleur, wordt het torentje nu met licht grijze verf bestreken. Het zal er straks nog vriendelijker uitzien dan het reeds deed. De burgeravondschool, opgericht in 1869, leidde een kwijnend bestaan, daar het nijverheidsonderwijs in die tijd slecht georganiseerd was. Op deze plaats tegenover Cinema Americain in de Doelenstraat thans het Arbeidsbureau, dat voordien als ambachtsschool en handelsschool dienst heeft gedaan. De jeugdige J. B. uit Beemster ver scheen gisteren voor de Alkmaarse reclhtbank omdat hij kermis had willen vieren van andermans geld. In de nacht van 5 op 6 April had hij bij zjjn buur man ingebroken en uit een kast een bedrag van f 65.en nog enige andere voorwerpen ontvreemd. De bestolene had opgegeven dat een bedrag van on geveer f 100.verdwenen was, hetgeen verdachte pertinent ontkende. Niette min had hij intussen f 100.terug betaald om, naar zijn verdediger mr W. A. Dumbar aanvoerde, berouw en goede wil te tonen. Er werd 8 maan den met aftrek tegen de nog niet meer derjarige jongeman geëist. Uitspraak over 14 dagen. Op 6 Maart was de vertegenwoordi ger P. V. uit Slootdorp 's ochtends half vier op de Kennemerstraatweg bij Heiloo tegen een boom gebotst. Naar hij voor de rechter, mr A. D. van Regteren Altena verklaarde, had hij die dag daarvóór niets gegeten, maar 's avonds wel zes glazen bier gedronken. Hoewel de officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, wel wilde aannemen dat hier sprake was van een ongeluk, veroorzaakt door oververmoeidheid, meende hij toch dat de zes glazen ook debet waren aan het ongeluk. „Slaap ten gevolge van drank" zei hij. Er werd f 100.of 40 dagen tegen V. geëist. De buschauffeur van de NACO, H. H„ had op een mistige winterochtend met zijn 11 meter lange voertuig een per sonenwagen willen passeren voor een plotseling uit de mist opdoemende tegenligger. Door scherp naar rechts uit te halen had hij de personenauto met het achterdeel van de bus geschampt, maar hiervan niets gemerkt. Hij was dan ook doorgereden en stond nu voor dat feit terecht. De officier was van mening, dat het alleszins mogelijk was, dat verdachte van deze aanrijding niets had gemerkt en vroeg vrijspraak. Tegjen de bestuurder van een vracht- De indeling voor de bedrijfsvoetbal- competities zijn op enkele plaatsen ge wijzigd. De definitieve indeling is nu als volgt: AFDELING A: Lichtbedrijven, SOVA, Pova.y 1, BBC. Ringers 1, Blackboys, Postiljon. Reiniging, Centra. AFDELING B: Hulskampboys, 't Hooge Huvs, Stoel, Telefonia, APSV 2, Krom, Melkboeren, POA. AFDELING C: Notenkrakers, Ak- maarsche Courant, Lastinabovs, Kofa- bovs. Ringers 2, Povay 2, Nagengast, APSV 3. Geboren: Antonius M„ z.v. J. Orij en A. T. Mooij. Elisabeth M., d.v. J. Orij en A. T. Mooij. Gehuwd: Cornelis Morauw en Fran- cisca A. Polman. Overleden: Albert Popken. 64 jaar, wed. van A. C. H. van Helvert. wagen, E. de J. uit Lippenhuizen (Fries land), die „op zijn beurt" een autobus had geschampt en was doorgereden, werd echter een boete van f 60.of 30 dagen geëist, daar de officier aannam dat de bestuurder wel degelijk had ge weten dat hij een aanrijding had ver oorzaakt. Het gezelschap Johan Kaart zal tij dens de beide Pinksterdagen in Het Gulden Vlies een reprise geven van De Vier Mullers, een kostelijk blijspel, waarin op „gijnige" wijze de joodse 'familie Muller wordt uitgebeeld. Opa Muller, zijn zoon en zijn kleinzoon be twisten elkaar in dit verhaal de hege monie in de Oostenrijkse textielbran che en Johan Kaart dwarrelt door de ze familie als neef Mendel, een sjofel soebattertje, dat door hem op onna volgbare wijze wordt getypeerd. Een stuk vol milde humor. Het echtpaar Van Vegten, dat morgen 50 jaar getrouwd is. „UOE haal je het in je hoofd die man te vertrouwen", werd er zestig geleden tegen een rijke boer op de kaasmarkt gezegd, toen hij zijn lende portefeuille aan de kaaszetter van de markt, de heer G. van Vej toevertrouwde. „Diezelfde man", antwoordde de boer toen, „zou ik m'n boerenplaats toevertrouwen". Dit is een voorval, dat de heer Van Vegten nog veel pleizier vertelde toen wij hem dezer dagen opzochten naar aan lei van het feit, dat hij morgen 50 jaar getrouwd en ongeveer 63 jaar aan marktwezen in Alkmaar verbonden is. Ook het karakter van de „oude" k markt, waar toen nog honderden boeren iedere Vrijdag uit de omgt samenkwamen en waar voor enorme bedragen verhandeld werd, lichtte tij dit gesprek nog even op. „Nu is het niet veel meermijnheerzegt de 75-jarige, „de echte gemoedelijkheid is eraf". LIET was plezierig werken met de boeren van vroeger. Ze waren ge moedelijk en dronken een borreltje met je". „Toch schijn ik in m'n werkplunje niet altijd evenveel vertrouwen te hebben ingeboezemd. Op een keer bracht ik weer eens geld naar een bsink. Op klompen en nu niet bepaald om door een ringe tje te halen stapte ik over de mai^ne- ren vloer van de hal naar het loket waarachter een juffrouw zat. Ze keek me met wijdopen ogen aan en pakte de telefoon. „Nou juffrouw" zei ik, toen ze klaar was met bellen, „komt er nog wat? Maar wat er kwam, dat web agent Kraan die me ineens van achter op mijn schouder tikte. Hij was in allerijl gealarmeerd, in de veronderstelling, dat men met een ongure bankrover te doen had. Maar Kraan wist wat voor vlees hij met mij in de kuip had en bracht de zaak dik voor elkaar". „We hebben een goed huwelijk ge had" zegt mevrouw van Vegten. Zes kinderen kwamen er en 14 kleinkinde ren. Maar U moet toch heus even ho ren, hoe we elkaar „gevonden" heb ben. En dan vertelt ze here haar man, kort voordat ze elkaar leerden kennen, naar de kaartlegster Hil Schermer was gegaan. Hil had, nai de kaarten te heb ben geschud gezegd: „Jij?jij krijgt een meisje van de overkant". „Ik begreep er niets van", zegt de heer v. Vegten, „want aan de overkant van de Baansingel stonden helemaal geen huizen waarin een meisje zou kunnen wonen. En ik stak m'n verwon dering tegenover Hil niet onder stoelen of banken. „Nee, zo bedoel ik het natuurlijk niet", zei de kaartlegster, ze komt van overzee. Dat bedoel ik met overkant". „Nou, ze heeft gelijk gehad" lacht de jubilaris, want m'n vrouw komt van Texel" In de Landbouwhuishoudschool aan de Kennemerstraatweg hebben de leer lingen een tentoonstelling ingericht, die op zeer overzichtelijke wijze laat zien wat het onderwijs daar omvat en welke resultaten er mee worden bereikt. Uiteraard wordt de meeste aandacht op de school besteed aan huishoudelijke vakken als koken, naaien en stofversicren, maar de landbouwhuishoudschool verschilt met haar leerprogram van andere huishoudscholen door de wijze, waarop bepaalde vakken speciaal aan de behoeften op het platteland worden getoetst. De meisjes krijgen bijvoorbeeld onderricht in eenvoudige tuinbouw- vakken, en wie bü de stands met het naaiwerk een kijkje neemt, bemerkt aan de overhemden en overalls, dat hier veel wordt onderwezen wat op de prac tijk van de toekomstige huisvrouw ten plattelande is afgestemd. En toch is het waarlijk niet alle maal bedrijfskleding wat onder de handen van de meisjes vandaan komt. Er zijn heel fraaie werkstukken bij en een van de leerlingen van de naai cursus heeft het zelfs gepresteerd een mantelpakje te maken, waarvoor op de tentoonstelling een bijzondere plaats is ingeruimd. Op de bovenverdieping is verder een stand met boetseerwerk en verder liggen hier tal van voor beelden van stofversiering. Bijzonder aardig is het poppenhuis, waarvan de „muren" door leerlingen van de arm bachtsschool zijn vervaardigd en het interieur door de meisjes van de land bouwhuishoudschool. Dit laatste is ge heel gemaakt van .lucifersdoosjes, van aanrecht en kastjes tot het ^bankstel toe. Op de benedenverdieping krijgen de bezoekers op de huishoudelijke af deling en passant een lesje in voe dingsleer. Er staat een slecht ontbijt en een goed ontbijt, en verder kan men hier leren hoe het meeste pro fijt is te trekken uit een peulvruchten- maaltijd. Ook zijn er voorbeelden van de werkzaamheden, die de leerlingen in een jaar tijds krijgen te doen; das sen wassen en strijken, koper poetsen, herencostuums persen, boeken inbin den, bloemen schikken en wat de gastronomen zeker plezierig zal aan doen: taarten bakken. Er staan er ver schillende, maar men mag er alleen maar naar kijken. Op de school, die o.a. ook opleidt voor gezinsverzorg ster, wordt voorts Engels onderwezen. Dit laatste met het oog op de vele emigranten in landbouwkringen. EXAMENCOMMISSIE ENGELS De commissie belast met het afne men van de examens van de Neder landse Vereniging van leraren in de Engelse taal „Britannia" te Alkmaar, is samengesteld als volgt: de heer F. van 't Sant, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het Petrus Canisius Ly ceum te Alkmaar, voorzitter; de heer drs. C. M. Breed, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het Utrechts Lyceum te Bilthoven, gecommitteerde van de Raad van Toezicht. Morgen is het feest in het ander stille Westerhofje, waar het ecbu woont. Veel mensen, kinderen ent! kinderen zullen er in en uit lopen J toe bijdragen dat het een onverl lijke dtig wordt. De burgemeester van Alkmaar e ter openbare kennis, dat op 27 Mi: van 8 tot 17 uur de stemming j vindt voor de verkiezing van de van de gemeenteraad. Artikel 111 het wetboek van strafrecht luid!] volgt: „Hij, die -opzettelijk zich vooj ander uitgevende, aan een krat: wettelijk voorschrift uitgeschrevs kiezing deelneemt, wordt gestraft gevangenisstraf van ten hoogste jaar". Krachtens artikel I 9 der kiesi ieder, die volgens het kiezersre; QM DE VERLENGING vai Boekelermeer te Heiloo t advocaten zijn er aan te pas j bij de hogere instanties aann Alkmaarse rechtbank een niet als verdacht van het doen van beweerd, dat men twee verkl; een pachtduur van zes jaar, Deze aangifte nu had de pol het opmaken van proces-vi deskundigen, professor dr C. Hesselink, schriftkundige te verbalisant was gekomen. Zij overtuiging gekregen, dat de h De derde schriftkundige, mr i verklaren, dat de handtekenir officier van Justitie, mr J. verdachte. Er waren voor hen De gewraakte brieven date van Februari en Maart 1946 e ten de mededeling, dat pachter genoegen nam met een pachtf de boerderij voor de tijd van Eerst verleden jaar ontdekte Z Grondkamer het bestaan van d ven en hij deed prompt daa gifte van valsheid in geschrif vankelijk zou Olij hem de voor langere tijd hebben verl hem zelfs het recht van kooj toegezegd. Daarna scheen de vi van gedachten te zijn verande het contract werd de clausule men, dat de duur van de vei zou zijn voor twaalf jaar, c indien Olij zelf zijn boerderij 1 trekken, deze na zes jaar zot Worden ontruimd. Op de korte termijn van wenste de Grondkamer voor pachting geen toestemming te doch toen naderhand de brie de door Zw. ondertekende v werden gedeponeerd, kwam m besluit terug. Getuige C. Olij Sr had in e stantie verklaard, van beide ten niets af te weten, maar w: hand tot de ontdekking gekoi ,fèn ervan door zijn toen nog jarige zoon was opgesteld. Het niet bekend wie het briefje ha en evenmin kon hij zich h( wanneer en waar het was i j» De raadsman van verdachte, de Vrieze uit Amsterdam, vr af of het zo moeilijk was ge te gaan wie het concept had tikt. Hij veronderstelde niet, op iedere boerderij een schrij rijk was en dus was het z.i. makkelijk geweest de typist o; ren. Verder verbaasde hij zich dat getuige Olij en zijn zoon grote nauwkeurigheid de biji met Zw. in 1946 konden he maar dat juist op dat éne r geheugen faalde. Niemand scheen verder te w de brieven naar de Grondka verzonden. Verdachte Zw. ontl getuigenverklaringen ten stelli was nooit een dergelijke oven met Olij aangegaan en had ze der ondertekend. Mr Meischke vond het onwa lijk, dat een jongen van zest zulk een belangrijk stuk moei ■ken, maar Olij Jr vertelde, dat bevoegd is tot de keuze mede te| tegen melktijd was en dat hij ken, verplicht zich binnen de vi stemming bepaalde tijd aan te ffij bij het stembureau van het voo:| aangewezen stemdistrict. GERANIUMS in alle klef PETHUNIA's - LOBEUl SALVIA'S - AFRIKA'! SNIJBLOEMPLANTEN 25 stuks per bos Zinnia's - Asters Leeuwenbekken - Afrik" Kortom al Uw planten voor Uw tuin bij de welbekende (Advertentie, mg- Het is te doen gebruikelijk biljartkampioen van het distric maar en Omstreken na het bel zijn titel wordt toegesproken voorzitter van het district. Aan van de finale om het dri: kampioenschap afdeling A. een j welke in het café van de heer j Bos werd gespeeld, werd op <ie!;| de regel een uitzondering genie'm was niet omdat de heer G- Wessij maal geen interesse voor zijn 1 broeders had. Integendeel, zijn P| se was ditmaal zelfs zeer ?rJ'| groot dat hij nu eens een ü'e zich zelf opeiste. In een hes[« partij tegen D. Stam zegew'l met juist een carambole versd®B seis werd kampioen omdat zijn ne iets beter was. De eindstand 1 G. Wessels D. Stam C. Haakman P. Rolie Th. Schot Si- Th. Schot Jr. J. Sluis D. Wester Studie aan de Handelsschool b de pen kon omgaan dan zijn v Vervolgens was het woord beide schriftkundigen, die tot clusic waren gekomer., dat de kèningen van Zw. afkomstig w de vraag van mr De Vrieze o heren bekend was, dat er met troleren van korte handtekenin Plaatsing van deze stukken b niet, dat de redactie met de instemt. Zij acht kennisneming wel van algemeen belang Geachte Redactie, L De grote kop „Vrijzinnig H den verzetten zich tegen de Kerkorde" boven het verslag blad van de door enkele kerk ên te Alkmaar belegde verg wekt ten onrechte de indruk, di de Vrijzinnig Hervormden een van enige betekenis zou bestaa de Nieuwe Kerkorde. Dit is alj waar. De Vereniging van Vrij: b.v. staat in grote meerderheii ter de Nieuwe Kerkorde, die komen democratische wijze to is gekomen. Een vergadering als deze, v, leen kerkvoogdijen en geen aadsleden vertegenwoordigd an niet beschouwd worden al: sentatief voor het Vrijz. Hf Godsdienstig leven in deze stre niet-ingewijde lezer zou verde mening kunnen verkeren, dat vertegenwoordigde acht en kerkvoogdijen instemden met sprokene. Ook dit is niet het ge Door alleen te vermelden, c' de levendige discussie werd di men door de heren Sabel, L?uv Nijdam" komt niet uit, dat d noemde heren met grote be stelling werd genomen tegen 1 de inleiders naar voren gebra dat de Nieuwe Kerkorde in c haters warme voorstanders v Vertrouw, dat u er geen bezwa; zult hebben deze aanvulling no némen. s Hoogach Bergen (N.H.), Mei '53. S. J. r Notabel der Nee Gem. te Bergen. is a: +Jk

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2