Arbeid Nieuwe hoop de Koreaanse op regeling van oorlog De Westelijken betreuren Maliks weigering Drukke tijd voor koningin Elizabeth gaan Nederland gaat accoord met geheime voorstellen r Thans Reynaud formateur BB op mars Gevangenbewaker hielp bij een ontsnappingspoging aar igendijk NGEN IJMUIDEN Woensdag 27 Mei 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 122 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verbondenen deden grote concessies Duits jacht op de Maasvlakte gestrand Opvarende zwom twee uur naar Oostvoorne Rubber uit Burma naar Rood China oningin der nacht bloeide in Hamburg Jongetj e in zwembad verdronken Weinig kans op nieuw contact over Oostenrijks vredesverdrag Maandag de hengelaars voor West-Duitsland wil niet terug naar Potsdam Nieuw Nederlands record zweefvliegen Automobilist reed door na aanrijding Negen maanden geëist wegens dood door schuld F 114.2 millioen in het Rampenfonds Variatie op thema Hugo de Groot Rosenbergs vragen weer uitstel van executie Ruim vier weken van ontvangsten en officiële bezoeken Eén jaar geëist wegens meineed WEERBERICHT renlange praktijk via de hoofdhuid i Uw geld niet uit dt U met ernstige tg direct tot het STITUUT uur volgens afspr. morgen, 27 Mei, van devr. KESSELAAR- straat 28, Tel. 5310. [e stembureau's kun- uto gehaald worden. :n s.v.p.! ,AGEN an 19.30 af, bekend 3 Heemskerk, Breed- EN HERKEURING !N EN GEWICHTEN Burgemeester en wet- ïeente Langedijk brengen inis, dat dit jaar voor de maten en gewichten zit- gehouden irwoude op Woensdag 27 012 uur en 1316 uur achter het betaalkantoor ïg voorin) te Broek op p Langendijk op Donder- 3 van 912 uur en van et gebouw achter het be- LGC (ingang voorin) te endijk; pel op Donderdag 18 Juni 1 uur en van 1316 uur rni 1953 van 9—12 uur en in hotel „De Brederode" harwoude op Maandag 22 10—12 uur en van 13— hotel „De Brederode" te VOOR GEZINSVER- 50RGSTER Aan de Landbouw- te Alkmaar (Algemene Gezinszorg in N.-Hol- voor het diploma gezins- ;j. E. Leegwater, alhier. van Zaterdag: IJM f 3640; KW 91 f 4000; KW 17 460; KW 7 2290; KW 40 6490; KW CW 16 f 3130; IJM 213 3810; IJM 7 1040; KW r 21 1490; KW 12 f 1340: KW 30 1680; KW 12» .350. Aanvoer 3920 kisten. Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 cl per mm Vraag en Aanbod (alleen Ze hands goederen) tot li woorden f 1.-, elk woord meej cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs Dij vooi uitbetaling t 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t -J.49 DE NEDERLANDSE REGERING STEMT, blijkens een bericht uit Den Haag, volledig in met de nieuwe voorstellen, welke de onderhan delaren der Verenigde Naties op Pinkstermaandag te Panmoendjon Ier tafel hebben gebracht. Deze voorstellen zijn opgesteld na raad pleging van de Nederlandse regering en andere bevriende naties. Over de inhoud ervan is geen enkele officiële mededeling gedaan; beide partijen nemen de meest strikte geheimhouding in acht. Niettemin is er wel zoveel over uitgelekt, dat men zich enigermate een indruk kan vormen van de portée ervan. Het schijnt, dat de verbondenen aan zienlijke concessies hebben gedaan; dat en het feit, dat de voorstellen zeer nauw aansluiten bij de resolutie van India, welke in December door de Algemene Vergadering te Lake Success is aanvaard, wettigt naar verluidt hoop op welslagen van dit deel der onderhandelingen. De Zuidkoreaanse regering heeft echter reeds gedreigd met verbreking der betrekkingen met de VN, indien deze nieuwe voorstellen worden gehandhaafd. Haar voornaamste bezwaar schijnt te zijn, dat er geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen Koreanen en Chinezen bij de bepaling van het lot der gevangenen. Het Duitse jacht „Edith" is gisteren i met zes opvarenden voor de kust van Oostvoorne, op de Maasvlakte, ge strand. Toen geen hulp kwam opda gen, heeft een der opvarenden zich 1 zwemmende naar Oostvoorne bege ven, waar hij twee uur later aankwam. [De politie te Oostvoorne waarschuw- [dc Hoek van Holland, vanwaar gis- Iteravond de reddingboot „President j Jan Leis" is uitgevaren om de twee li vrouwelijke opvarenden van boord te Ihalen. Het Engelse motorschip „San Am- fcosio" is gisteren in de haven van ïerueuzen tijdens het lossen, tenge volge van windstoten, aan de grond Belopen. Vijf sleepboten zijn er in ge jaagd het schip los te slepen. De Scheveningse schokker Sch. 86 Is gistermorgen in de buurt van Kijk- Tiuin op het strand gelopen, doordat Jen net in de schroef verward raakte. Toen de motor afsloeg, werd het schip ietuurloos en de harde wind dreef het snel op de kust. De opvarenden liepen peen gevaar. ■De regering van Burma heeft een uitvoervergunning verstrekt voor 2500 ton rubber voor communistisch China. ■Verwacht wordt dat een Pools schip de Tading naar China zal vervoeren. Dit is ge tweede keer dat Burma rubber naar phina uitvoert. De vorige maal heeft ge Amerikaanse ambassade een pretest bij de regering van Burma ingediend. DE OORSPRONKELIJKE voorstel len der VN zijn volgens berichten uit Londen ingetrokken. Deze hielden in, dat Koreaanse gevangenen, die niet naar hun woonplaats wilden terug keren, onmiddellijk na het van kracht worden van een bestand zouden wor den vrijgelaten. De Chinezen zouden daarentegen onder neutraal toezicht worden geplaatst, waarbij communis tische vertegenwoordigers de gelegen heid zouden krijgen, hun bezwaren tegen terugzending naar hun vader land met hen te bespreken. Uit, krin gen rondom de Zuidkoreaanse rege ring verluidt verder, dat de Verbonde nen hebben voorgesteld, de duur van het neutrale toezicht te bepalen op drie maanden (zij verlangden eerst twee maanden, de communisten vier maanden van neutraal toezicht) en dat zij hebben toegegeven aan de commu nistische eis, dat een politieke confe rentie zal beslissen over het lot van die gevangenen, die zich tegen repa triëring blijven verzetten. De Verenig de Naties zouden echter ook hiervoor een tijdslimiet willen stellen en na verloop daarvan een beslissing van de Algemene Vergadering willen vragen. De Zuidkoreaanse regering heeft in de afgelopen dagen vrijwel onondert broken vergaderd ter bepaling van haar standpunt en zelfs een paar maal duidelijk uitgesproken, dat zij haar in zichten ten aanzien van de grondslagen van een accoord in Korea handhaaft: zij wenst de souvereiniteit over het get hele schiereiland en wil in het over leg over de vrede worden betrokken. Wat nu in deze gang van zaken in zonderheid haar woede heeft opge wekt, is buiten en behalve de defini tieve verdeling van Korea inzonder heid het feit, dat bij de behandeling der gevangenen geen onderscheid meer wordt gemaakt tussen Koreanen en Chinezen. Dit nu is een moeilijk te ver werken brok. Aan president Rhee zou zijn beloofd zo verluidt althans te Seoel dat Noordkoreaanse gevange nen, die niet naar het Noorden terug willen, onmiddellijk na een bestand zouden worden vrijgelaten. Ook Londen heeft overigens zijn in stemming met de nieuwe voorstellen betuigd, evenals Nehroe, de premier van India. Pearson, de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede te Eugene', in de provincie Oregon, verklaard, dat Canada zal overwegen, de communistische regering te Peking te erkennen, indien een eer volle regeling in de Koreaanse oorlog wordt bereikt en de Chinezen uit Korea wegtrekken. Maandag is in het bosped Putten (Gelderland) de negenjarige Tijmen W. uit Nijkerkerveen verdronken. Ver moedelijk is de jongen al spelende in het diepe bassin geraakt, zender dat iemand in het druk-bezochte bad het heeft opgemerkt. Toen de vader, di met acht van zijn dertien kinderen het zwembad bezocht, zijn zoontje miste, werd het bad gesloten en is n.en gaan dreggen. Eerst na twee uur werd het ventje opgehaald. DE PLAATSVERVANGERS VAN DE MINISTERS van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote mogendheden hebben gisteren, na een ver gadering die de gehele dag duurde, in een brief aan de Russische am bassadeur te Londen, Jacob Malik, hun spijt uitgesproken over diens weigering, deel te nemen aan een nieuwe conferentie over een Oosten rijks vredesverdrag. Zij menen, dat het met de goede wil van de Sovjet- Li nie nog steeds mogelijk is, tot een vergelijk over deze kwestie te komen. Waarnemers zijn overigens van oordeel, dat de Westelijke mo gendheden thans weinig meer kunnen doen om de onderhandelingen weer op gang te brengen. Waarschijnlijk zal de Oostenrijkse kwestie ook op de conferentie op de Bermuda's ter sprake komen. Het visseizoen is in aantocht en daarmede zijn de voorbereidin gen in volle gang. Deze oudjes hebben maanden hun geduld op de proef moeten stellen, maar kunnen nu weer spoedig hun sport beoefenen. Aan het vis water worden zij weer jonge kerels. TN PARIJS is men van oordeel, dat de Russische weigering bewijst, dat Moskou slechts oppervlakkige wijzi gingen in zijn politiek wil brengen, doch in belangrijke kwesties van geen toegeven wil weten. De Franse a^" bassadeur te Moskou, Louis Joxe, heeft aan zijn regering gerapporteerd, dat hem niets is gebleken van bereidheid der Russen, om met het Westen tot een vergelijk te komen. Men is dan ook van mening, dat de Russen met hun vredesoffensief slechts de bedoeling In het tropenhuis van de inter nationale tuinbouwtentoonstel ling te Hamburg bloeide op Pinksternacht de Koningin van de nachtDe praal, welke deze Zeldzame bloemdie uit Haiti afkomstig is, tentoonspreidde duurde slechts enkele uren. De Venlose zweefvlieger Jan Selen is op eerste Pinksterdag van Venlo naar het vliegveld Zuid- „imburg bij Maastricht gezweefd en vervolgens zonder tussenlanding weer naar Venio teruggevlogen. Hij heeft daarmee indien althans de sportcommissie van de KNVVL de bewijsstukken voor het ronden van het doel-vliegveld in orde bevindt het eerste Nederlandse re cord voor doelvlucht met terugkeer naar het startveld gevestigd. Selen legde met de Olympia van de Venlose Zweefvliegclub de afstand van 118 km in 4 uur 15 min. af. DODELIJK ONGEVAL OP EEN ONBEWAAKTE OVERWEG De 69-jarige ongehuwde heer V. uit Achterveld is Zondag op de onbewaak te overweg nabij de boerderij Oud Bakelaar door de trein Amersfoort Ede gegrepen en gedood. De heer V. reed op een bromfiets. Hij zou gisteren naar familie in Canada zijn vertrok ken. hebben, de handel tussen Oost en West weer op gang te brengen. Dit zou ver band houden met toenemende econo mische moeilijkheden in de communis tische landen, China niet uitgezonderd. De uiteenzetting in de Prawda van de politieke opvattingen der Russische regering heeft in de Westduitse hoofd stad Bonn een regeringscommentaar uitgelokt, dat een absolute afwijzing van een terugkeer naar de principes van het verdrag van Potsdam inhoudt. Men acht de conferentie op de Ber muda's zeer Menselijk, daar een ge sprek tussen Oost en West moet wor den voorafgegaan door de bepaling van een gemeenschappelijk standpunt. Het verwijt, dat de Westelijke landen de hereniging van Duitsland zouden te genwerken, klinkt weinig bemoedi gend, temeer, omdat Moskou op de laatste nota's van de Westelijken over deze kwestie nog steeds niet heeft ge antwoord. De procureur-generaal bij het Am sterdams Gerechtshof heeft gistermid dag negen maanden gevangenissstraf en het ontnemen van de rijbevoegd heid voor de tijd van twee jaar geëist tegen de 38-jarige directeur van een melkfabriek H. S. uit Veenendaal, ver dacht van het veroorzaken van een aanrijding bij Scherpenzeel met een fietser, die aan de bekomen verwon dingen is overleden. Verdachte gaf toe vooraf wel alco hol te hebben gebruikt, doch meende in staat te zijn geweest een auto te be sturen. Hij had een klap gehoord, maar had niets gezien tn was daarom door gereden. Bij thuiskomst had hij aan zienlijke schade aan zijn wagen gecon stateerd, maar ook dat had hem nog niet aan een ongeluk doen denken, zo verklaarde hij. Een getuige, die in op dracht van verdachte de deuken uit het spatbord had verwijderd, verklaar de, dat 3. had gezegd: „Denk er aan, je hebt alleen de bougies gerepareerd". De uitspraak volgt op 9 Juni. Tot gisteren is er een bedrag van f 114,2 millioen in het Nationale Ram penfonds bijeen gebracht. Dit betekent sinds Zaterdag een vooruitgang van drie ton. De Franse president Auriol heeft thans een derde politieke figuur aan gezocht voor de vorming van een nieu we regering. Het is de gematigd-con servatieve Paul Reynaud, premier van de laatste regering voor de Duitse be zetting van 1940. Reynaud heeft de op dracht aanvaard en zou heden probe ren, van de Nationale Vergadering zijn benoeming tot premier te verkrijgen. Tweehonderdduizend vrijwillige»» heeft de Bescherming Bevol king ongeveer nodig, om op verant woorde wijze haar taak te kunnen ver vullen. Tweehonderdduizend mannen en vrouwen zullen een plaats in het grote raderwerk moeten innemen zullen zich moeten voorbereiden op een taak als brandweerman, redder, lid van de sociale dienst of van een vervoers- colonne, om als de nood aan de man komt, de kwade gevolgen van een ramp zoveel mogelijk te beperken. Dat wordt het kan geloven we wel dui delijk worden gezegd niet uitsluitend een oorlogstaak. Er is een wetsontwerp in voorbereiding, dat het mogelijk zal maken, BB ook in te schakelen in tij den van „vredesnood", zoals we er be gin Februari in het Zuidwesten van ons land een hebben meegemaakt. De be hoefte aan een goed getrainde organi satie, die snel kan werken, is toen wel gebleken. Die tweehonderdduizend vrijwilligers zijn nog niet bijeen, maar het ziet er toch wel naar uit, dat ze er zullen ko men. Nu de wervingsactie in het gehele land op volle toeren draait, blijkt wel, dat alom de belangstelling voor de or ganisatie BB verheugende afmetingen aanneemt. Men beseft, wat er op het spel staat. Natuurlijk lopen maar wei nigen in een impuls naar een meldings bureau. Ons volk is weinig impulsief. Het overweegt zijn beslissingen en dat is vooral hier zeer goed. Men dient te weten wat men doet. Men dient te weten, dat men de verplichtingen aan kan, die men aanvaardt. Aan de andere kant mag de bedacht zaamheid niet ontaarden in nietsdoen, in passief afwachten of in een afschui ven van eigen verantwoordelijkheid in dezen op een ander. Zeg niet: „Een ander moet het maar doen". De eerste vraag dient te zijn: „Wat kan ik zelf doen?" Daarom vestigen we hier nog eens de aandacht op de werving voor BB. Elders in het land, waar de werving trouwens al geruime tijd langer loopt dan in Noord-Holland, heeft men het benodigde aantal vrijwilligers vaak al vrijwel bijeen. Hier is men nog niet zo ver. Men zal hier echter ook aan zijn doel komen, wanneer allen, die het aangaat meewerken. De Noordhollander theoretiseert niet zo graag. Hij dóet bij voorkeur en let op andermans daden. Een goed mens is in zijn ogen degene, die goed handelt. Welnu: hier kan goed worden gehan deld. Hier kan het werk van BB in korte tijd volkomen op gang zijn, wan neer ieder die kan en die zich nog niet heeft aangemeld, alsnog een goed be sluit neemt, en zich naar een meldings bureau begeeft. Dusdoende kunnen wij er toe bijdra gen, dat de honderdtwintigduizend man, die thans bijeen zijn, in korte tijd twee honderdduizend worden. De politie heeft de 43-jarige stoker- gevangenbewaker J. G. gearresteerd, die de gedetineerde Van der O., die de vorige week uit de Scheveningse straf gevangenis ontsnapte, doch inmiddels weer gegrepen is, bij zijn ontvluch tingspoging behulpzaam is geweest. G. had Van der O. de gelegenheid gegeven zich in zijn klerenkast ie ver bergen. Toen Van der O. vermist werd. De beide advocaten van het echtpaar Rosenberg dat wegens atoomspionnage 'er dood is veroordeeld, hebben van- caag een nieuw verzoek tot uitstel van de terechtstelling ingediend. Rechter Vinson heeft dit verzoek zon dermeer afgewezen. £ONlNGlN ELIZABETH de Tweede van Groot-Brit- tannië gaat een drukke tijd tegemoet. Van einde Mei tot einde Juni zal zij, met de hertog van Edinburgh een vrijwel ononderbroken serie van officiële bezoeken, ontvangsten en dergelijke moeten volbrengen, in het bijzonder omstreeks de Kro ningsdag van 2 Juni. j Heen reeds in de week van de kroning zal de ko ningin, behalve vier rij toeren door de buitenste districten van Londen, twee staatsiediners en een avondontvangst in Bucking ham Palace moeten houden en verder een dienst in de St. Paulskathedraal en een gala-voorstelling in de Ko ninklijke Opera moeten bij wonen. Op elf Juni, haar verjaar dag, zal de koningin de pa rade afnemen bij <je „Troo ping the Colour", de jaar- QP 23 Juni begint het be zoek aan Schotland met een staatsierit naar het pa leis van Holyroodhouse, na dat de koningin de sleutels van de stad Edinburgh zijn lijkse schouw van haar lijf brigade. Dan is er op 15 Juni de kroningsvlootschouw bij Portsmouth (Spithead). Ver volgens zal de koningir aanwezig zijn bij de drie laten durende rennen te Ascot. aangeboden. Op dezelfde dag zullen de Schotse debu tantes ten paleize worden voorgesteld. De rest van de week zal in beslag genomen worden door allerlei plicht plegingen en rijtoeren in Schotse steden. Vrijwel on middellijk daarop volgt een bezoek van drie dagen aan Noord-Ierland. Wederom in Londen te ruggekeerd zal de koningin oud-strijdersformaties in specteren en dan een korte tocht door Wales gaan ma ken. In dezelfde week zijn er nog een inspectie van de Royal Air Force te Odiham in Hampshire en twee tuin feesten in Buckingham Pa lace. Verder zijn er dan nog het „Household Brigade Ball" te Hampton Court, een lunch in de Guildhall in de City van Londen, een be zoek aan Windsor en Eton, het planten van herinne ringseiken in Windsor Park en een ontvangst in het ge bouw van het Londense graafschap. werd de gevangenis geheel afgezocht. Gekomen bij de kast van G. bleek deze afgesloten te zijn, zodat men niets on regelmatigs vermoedde. Nadat de duisternis was ingevallen, kwam Van der O. uit zijn schuilplaats te voorschijn en wist met een ijzeren haak, die hij van te voren had klaar gelegd, over de muur te komen. De officier van Justitie bij de recht bank te 's Gravenhage heeft gisteren een jaar gevangenisstraf wegens mein eed geëist tegen de 22-jarige mej. C. Ph. V., aan wie ten laste was gelegd, dat zij als getuige valselijk onder ede had verklaard, dat haar verloofde Van O. vorig jaar in een Haags café aan een mevrouw S. een bedrag van drie duizend gulden had gegeven. Mevrouw S. hield vol, het geld, dat zij aan Van O. in bewaring had gege^ ven, nooit te hebben terug ontvangen. Wel had zij Van D. in het bewuste café ontmoet, maar diens verloofde was daarbij niet aanwezig geweest. Toen verdachte op een politiebureau met mevrouw S. was geconfronteerd, liet zij blijken haar niet te kennen. De rechtbank wees het verzoek van de raadsvrouwe om onmiddellijke invrij- heidsstelling van verdachte af en zal over veertien dagen uitspraak doen. De Verenigde Staten hebben de Roemeense eerste gezantschapssecreta ris Christache Zambeti gelast, onmid dellijk het land te \erlaten. Hij wordt ervan beschuldigd, een Amerikaanse staatsburger van Roemeense afkomst te hebben willen pressen tot collabo ratie met de Roemenen. Verwachting geldig tot Donderdag avond. AANHOUDEND KOEL Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG: Zon op 4.30, ondei 20.45; Maan op 21.17, onder 3.39.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1