HET COMMUNISME ALS GELOOF r Pennetje inkt.. Ontmoeting, niet in de eerste plaats op het vlak van politiek of economie maar op het terrein van de geest Scherp onderscheid tussen strategie en tactiek N. door- F. GOUDZWAARD J DE MENS Zwaluwgezin houdt van gezelligheid Nieuwe turf branden in Emmen en omgeving Nieuwe regering in Columbia Eerste balans van vrije staalmarkt Egyptische politici beschuldigd Corruptie en misbruik van bevoegdheden Mohammedaanse leiders beraadslagen Broer van Rudolf Slansky veroordeeld Nieuwe partij op de Philippijnen De geestelijke vader is generaal Romulo Belangrijke conferentie op Formosa Nieuwe Bloememzeep is de kennismaking waard Thans drie soorten Castella! Nog geen raketdiensten naar de maan Beruchte Mau-Mauleider doodgeschoten Lichaam van Hayhow is geborgen buitenlandse spionnen in Rusland terechtgesteld iARSCHALK STALIN stierf op 5 Maart 1953. We staan nu drie maanden na zijn dood. Malenkof, Beria en Molotof zijn de namen geworden, die dagelijks in onze krantenkolommen verschijnen. Het doet ons wat vreemd aan de naam Stalin alleen nog maar te lezen als een naam uit het verleden. Er is meer dat ons verbaast in deze weken. Eerlijk gezegd: we weten er niet helemaal raad mee. Wat wil het Kremlin met al die vredespogingenIn Korea komen de wapenstil standsbesprekingen op gang. In Duitsland nemen de Russen een ver zoenende houding aait. Wat moet dit alles? Is dit gemeend? Of wordt hier een verrassend spel gespeeld? Kunnen en mogen de democratische landen er op ingaan? D.w.z.: er zó maar op ingaan? Is grote voor zichtigheid niet geboden? De vragen rijzen aan alle kanten. MATUURLIJK zal het Westen geen enkele uitgestoken hand mogen af wijzen. Er staat teveel op het spel. Maar scherp moet het onderscheid ge zien worden tussen .strategie" en „tactiek". Lenin, de vader van de Rus sische revolutie in 1917, heeft de we reld van zijn dagen maar al te goed 1 geleerd wat het verschil is tussen stra- I tegie en tactiek. Zó goed heeft deze communistische grootmeester 1 et ons geleerd, dat we het onder de nieuwe man Malenkof niet 'wensen te verge ten. Strategie betekent voor de com munist: hoe win ik uiteindelijk een oorlog? Tactiek wil zeggen: hoe win ik tijdens die oorlog een bepaalde slag? Strategie is het gevecht op de lange baan, tactiek hetzelfde gevecht op de korte. Wordt nu in Moskou de strate gie gewijzigd of maken we slechts een verandering van tactiek mee. Een tac- tische wijziging kan voor het vrije Westen van groot belang zijn. Een dergelijke verandering met behoud van de uiteindelijke oorlogsdoeleinden I nl. de vernietiging van het „kapitalis- T me" roept op tot waakzaamheid. I Eveneens tot een diepere bezinning op het wezen van het communisme. „Als Stalin sterftOnder deze ti- I tel verscheen toevallig de Ne- I dcrlandse vertaling van een boek van I Curt Riess in de dagen vlak na Sta- lins dood. Ja, wat nu. Verandert het f wezen, het eigenlijke van het commu— Imisme na de dood van de grote makker J van Lenin? W/AT is dat communisme eigenlijk? j Hoe heeft het die vlucht kunnen ■hemen in ongeveer honderd jaren van 'lonze wereldgeschiedenis. In 1848 ver- [schijnt van Marx en Engels het com- I munistische manifest. Het is maar een [handjevol mensen, dat om deze twee ■figuren geschaard staat. En nu: een I vijfde deel van de bevolking van de ■aarde achter sikkel en hamer. T Wie dit op zich laat inwerken, moet jWei tot de conclusie komen, dat we net een machtig verschijnsel in de .wereldgeschiedenis te maken hebben. 3Üiet maar met een beweging, die een ^■jndere maatschappijvorm propageert of een nieuwe politieke vormgeving (Wil doorzetten. Dat is het communisme ook. Maar het is méér. Veel meer zelfs. Het is een geloof. Een geloof zonder fGori. Een valse (pseudo)-religie. Maar in ieder geval: een fanatiek geloof, dat waanzet tot daden. Dat een duidelijk aanwijsbare toekomst voor ogen heeft. En de wegen naar die lichtende toe komst zeer duidelijk weet aan te ge ven. Dit geloof heeft een doel. Het ■Weet de weg. Het kent de middelen. En is in het gebruik van die middelen lom het doel te bereiken zonder enige ■Schroom.- Dit communistisch geloof heeft zijn eigen „kerk"-vorm: de com munistische partij. Het kent een wel- IjBeformuleerde en vastgestelde leer: het Stalinisme. En een onfeilbaar leer- j gezag ontbreekt al evenmin. Wat Sta- |lin te zeggen had op taalgebied was Itvet. Deed de Leider een uitspraak op Ihet terrein van de erfelijkheidsweten- lEchap, dan kon men er zeker van zijn, dat enkele hoofden van professoren, die een andere mening voorstonden, zouden rollen. Hetzij figuurlijk, hetzij letterlijk. Het communisme heeft een heils boodschap aan deze wereld te brengen, zo zegt de communist. Niet spoedig vergeet ik een ontmoeting in Den Haag met enkele jonge communisten. Het gebeurde enkele jaren geleden. Ze waren pas terug van een wereldconfe rentie te Warschau. Op een vergade ring, waar ik over het communisme sprak, kwamen ze in debat Rustig, maar wei-verzekerd. Beschaafd en op de hoogte. Ik beleefde er genoegen aan. Aan het slot van deze zin: „Wij geloven in het paradijs, dat komt. En dat heel spoedig komt". i i Dit communistisch geloof kent zijn „Verlossers"-figuur. Waarin de com munist gelooft. Onvoorwaardelijk ge looft. Zo dicht in 1951 Isakowski over Stalin: „Beschermer in de strijd van zware jaren, Wij hebben ongeschokt in U geloofd; Op U te bouwen liet ons kracht ervaren, Groter dan die van eigen hart en hoofd". INEZE RELIGIEUZE verering van Sta- lin heeft tijdens zijn leven reeds een uitweg gevonden. Het eenvoudige ge boortehuis van Stalin in Gori is om geven door een huis, opgetrokken in Griekse tempelstijl. Een prachtige tuin is aangelegd. Op deze wijze, op een MEN VINDT hierbij het eerste van een drietal artikelendat de heer F Goudzwaard te Rotter dam op ons verzoek heeft ge schreven over het Communisme. Vooral in deze maanden na Stalins doc-d sommigen menen van een nieuw tijdperk te mogen spreken is het Communisme weer een veelbesproken onderwerp. Bij elke discussie blijkt het echter noodzakelijk het wezen van het Communisme en zijn principiële kenmerken in het geding te bren gen. Alleen dan immers worden duidelijke omtrekken zichtbaar, die enige steun bieden bij het be oordelen van de actuele commu nistische politiek. De heer Goud zwaard, die bekend is door zijn studie van het communisme en die ten dienste van de Ned. Herv. kerk enige geschriften het licht heeft doen zien, zal in drie arti kelen de mensbeschouwing, de ethiek en het begrip democratie bij het communisme bespreken. godsdienstige cultus gelijkend, vereerde men Stalin. Zoals men 't Lenin deed, wiens gebalsemd lijk in het mausoleum op het Rode Plein in Moskou duizen den mensen trok. Wie het communisme niet ziet als een geloof, een religie, verstaat niets van deze politieke beweging. Begrijpt bijv. niet, wat het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet- Unie in zijn Verklaring van 5 Maart 1953 schreef: „De naam van Stalin is eindeloos dierbaar aan onze Partij, aan het Sovjetvolk, aan het werkende volk van de gehele wereld De onsterfelijke zaak van Lenin voortzettend, leidde kameraad Stalin het Sovjet-volk naar het tijdperk van de overwinning van het socialisme in ons land". (De Waarheid, 6 Maart '53) Zo spreekt de Christenheid over haar Verlosser Jezus Christus: „Want er is ook onder de hemel geen andere naam de mensen gegeven, waardoor wij moe ten behouden worden". (Hand. 3:12). De ontmoeting met het communisme is dan ook niet in de eerste plaats een ontmoeting op het vlak van de politiek of van de economie, maar op het ter rein van de geest. Onze positiebepaling tegenover het communisme zal pas dan juist zijn, wanneer ze geschiedt vanuit het geloof tegenover het pseudo-geloof. Een afwijzing van deze communis tische religie moet geschieden om mens en wereld te behouden. Want het com munisme heeft een eigen kijk op de mens en de wereld. spaart kilometer na kilometer geld R. S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 dealers en subdealers, «pveral in Nederland* (Adv. Ing. Med.) l/^S u verstandig bent, dan moet u dit I stukje niet lezen! Heus, ik meen het. U zult er niets in vinden, dat U boeit, niets dat U vormt, ver heft of inspireert. Totaal niets. Wees dus verstandig en wijd uw aandacht (uw kostbaarste goed) aan iets anders dan dit luttele pen netje inkt. WAT? Bent u nu nóg aan het lezen. H- Heus, ik verzeker u, dit nederige rubriekje heeft U ditmaal totaal niets, maar dan ook niets te zeg gen. Het is net een verkiezings redevoering. „Wij beloven niets", zeggen ze allemaal, maar toch blijft iedereen zitten wachten, of er soms nog wat komt. WAARLIJK, zo is het ook hiermee ge- j* steld. Nu bent U warempel nóg aan het lezen. Wees toch niet zo dom. Toon eens of uw wilskracht bezit en neem U voor nooit, nee nooit, nieuwgierig te zijn naar wat ik in dit stukje wilde zeggen. UET *s, #toch wel sterk! Daar kijkt u alwéér naar deze regels. Wat denkt U er eigenlijk in te vinden? Niets immers? Welnu dan, neem het be sluit van uw leven. U laat zich toch niet ringeloren door dit prulle-stukje. Gooi die krant toch in een hoek! TJONGE, tjonge, en nog maar steeds Hp lezen! Wat hebt U nu eigenlijk tot op dit moment geleerd of genoten? Niets immers? En zo zal het blij ven tot de laatste punt van dit stukje. Of koestert U ondanks al les nóg hoop? VIJK 'ns aan, daar begin ik al aan dc laatste alinea, en alles wat U weet is, dat U voor de gek bent gehou den, zoals dat wel vaker gebeur r met mensen die geen wilskracht willen tonen. Foei, daar wordt noe v geïnsinueerd ook. Maar zoals ik al aankondigde, het stukje is uit Dom, hoor. Een zwaluwpaar heeft de weinig ro mantische sfeer van een grote drukke fabriekszaal in Echt uitgekozen om een nest te bouwen en aangezien het per soneel de zwaluwen rustig hun gang heeft laten gaan, huist thans in een grote kachel van één der afdelingen van een stroohulzenfabriek, in de on middellijke nabijheid van gonzende machines een zwaluwpaar met vier jongen. Door een openstaand raam vliegen de zwaluwouders af en aan en weten met preciese zekerheid hun weg te vinden tussen de machines door naar het nestwaar de jonge zwaluwen steeds met zwaluwgejuich het voedsel van hun ouders in ontvangst nemen. De brandweer van Emmen heeft de laatste weken geen rust. De ene turf- brand is nog niet geblust of de volgen de breekt uit. Millioenen turven gaan de vlammen op. Maandag werd brand gemeld in Emmenerfscheiden- veen, waar het vuur in de turfbulten was geslagen. De schade bleef beperkt tot 2000 stuks persturf. Erger was, dat het vuur in de veenbodem sloeg, waar door de brandweer de gehele dag de handen vol had. Maandagmiddag werd de brandweei gealarmeerd voor een brand te Bargcr- compascuum, waar brand was uitge broken in zestig stobben bagger. De schade bedraagt minstens 600.000 bag- gerturven. Maandagavond kwam een brandmelding uit Bargercompaseuum. waar over een jroot oppervlak de turfvoorraad in lichterlaaie stond. De brandweer van Klazinaveen werkte hier met die van Emmen samen. De omvang van de schade is hier nog op geen stukken na te schatten. Correspondentie voor de landen overzee Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (22 Juni); Ned. Nieuw-Guinea: ms „Su matra (4 Juni); Ned. Antillen: ms „Hy dra" (3 Juni); Suriname: ss „Cottica' <10 Juni); Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Capetown Castle <30 Mei); Canada: ss „Nieuw Amster dam" (1 Juni); Zuid-Amerika: ms „Pa raguay Star" <1 Juni); Australië: ms Orion" (1 Juni); Nieuw-Zeeland: Via Engeland (30 Mei). De president van Columbia, dr Ro berto Urdaneta Arbclaez, heeft Maan dagavond een nieuwe regering ge vormd. De ministers zijn bij decreet benoemd. Zoals bekend hadden de leden van de vorige regering op 8 Mei hun por tefeuilles ter beschikking van de pre sident gesteld. Onder de leden van het nieuwe ka binet, van wie enige ook zitting in de oude regering hadden, bevinden zich Guillcrmo Valencia, Buitenlandse Za ken; Rafael Azuro, Binnenlandse Za ken en Antonio Alvarez, Financiën. Vijftig vertegenwoordigers der staal- verbruikende industrieën uit de zes landen der Kolen- en Staalgemeen schap zullen op 10 Juni te Luxemburg bijeenkomen, teneinde gezamenlijk na te g-,an. hoe de ontwikkeling van de gemeenschappelijke staalmarkt sinds haar instelling op 1 Mei jl. is ge weest. De uitnodiging hiertoe is uit gegaan van de Hoge Autoriteit der KSG, die bovendien aan alle staalver bruikers in de aangesloten landen heeft verzocht, alle wenselijke opmer kingen te maken over de gevolgen van de oprichting der staalmarkt. (Advertentie (nu Men Binnenkort zullen enige Egyptenarcn, die onder het regime van koning Fa- roek een belangrijke rol hebben ge speeld, voor een speciale rechtbank moeten verschijnen op beschuldiging van machtsmisbruik. Hun wordt met name ten laste gelegd, dat zij in de jaren 1950 tot en met 1952 de katoen- beurs van Aiexandrië hebben „be werkt". Als zodanig zijn aangeklaagd Foead Serag el Din, minister van Financiën in het laatste Wafdistische kabinet, de echtgenote van ex-premier Moestafa Nahas Pasja en haar broer, Abdel Ha- mid el Wakil, en nog enkele oud ministers en regeringsadviseurs. Voorts zijn een oud-minister en twee vroegere parlementsleden aangeklaagd wegens verduistering van overheids gelden. De twee ex-parlementsleden zijn broers van Serag el Din. De 36-jarige heer A. L. S. bevond zich gisteren in zijn graanpakhuis te De Bilt tussen een muur en een uit rijdende personenauto, toen deze door een passerende auto aangereden en opzij gedrukt werd. De heer S. werd daardoor tussen de muur en de wagen doodgedrukt. Tijdens storm en regen-weer zijn gistermorgen de haring vissers in IJmuiden uitgevaren om de „Hollandse Nieuwebin nen te halen. De KW 144 ver laat de haven. Over orilruimisig van de Suezkanaalzone Mohammedaanse leiders uit vele delen der wereld, zullen op 2 Juni, de Britse kroningsdag, beraadslagen over de maatregelen die zij moeten nemen om Groot-Brittannië te dwingen de Suezkanaalzone onverwijld te veriaten. De voormalige Groot-Moefti van Jeru zalem zal op het congres, dat te Cairo wordt gehouden, aanwezig zijn. De „Bond ter bevrijding van de Moham medanen", welke het congres organi seert, heeft alle Mohammedaanse sta ten verzocht, de Britse kroningspiech- tigheden niet bij te wonen, als Drotest tegen de Britse houding jegens Egypte. Richard Slansky, een broer van de verlenen jaar terechtgestelde secreta ris-generaal van de Tsjechoslnwaakse cornrr unistische partij, is te Praag ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. Hij was, tezamen met drie ande ren, schuldig bevonden aan verraad en spionnage. Een tweede beklaagde kreeg even eens levenslang. De twee anderen kre gen ieder 25 jaar gevangenisstraf Zij verliezen hun burgerrechlen en hun bezittingen vervallen aan de staat. Generaal Romulo heeft Dinsdag dc oprichting van een derde Philippijnse partij, de democratisch liberale partij, bekend gemaakt. Deze groep zal de candidaten van generaal Romulo en de huidige vice-president Fernando Lopez voor resp. het presidentschap en het vice-presidentschap der Philippijnen steunen. De verkiezingen hiervoor zul len in November plaats vinden. Zoals bekend brak generaal Romulo dezer dagen met de liberale partij, nadat zijn verzoek om de partijcandidaten bij geheime stemming aan te wijzen was verworpen en de huidige president, Quirino, tot candidaat voor het presi dentschap was gekozen. Er zijn tot dusverre drie candi daten voor het presidentschap, nl. ge neraal Romulo voor de nieuwe demo cratisch liberale partij, president Qui rino voor de liberale partij en de voormalige minister van defensie Mag- saysay voor de nationalistische naitij. Dinsdag is in het paleis van Tsjiang Kai Sjek te Taipeh op Formosa een zeer belangrijke militaire conferentie begonnen. Hieraan nemen vijf en twin tig officieren van de Chinese nationa listische strijdkrachten en een groep Amerikaanse adviseurs onder voorzit terschap van vice-admiraal Truman Hedding deel. De conferentie heeft ten doel, een algemeen beeld te verkrijgen van de sterkte der nationalistische strijdkrachten met het oog op de tac tische vraagstukken bij de verdediging van de Stille Oceaan. Hedding wordt beschouwd als opvolger van admiraal Arthur Radford, de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Pa cific. BROODGEBREK IN OOST-DUITS- LAND? De algemene voedselschaarste in Oost-Duitsland laat zich de laatste tien dagen ook bij de broodvoorziening ge voelen. In vele steden van de distrie ten Gera, Erfurt, Chemnitz, Rostok en Kottbus moet men weer in de rij staan voor brood, zoals reeds maanden lang voor vlees, groente er. margarine. Men rekent er niet mede, dat de broodschaarste voor de nieuwe oogs! opgeheven zal worden. Hebt U al kennis gemaakt met de nieuwe Castella Bloemenzeep? Onver pakt, in vier zachte tinten, verkrijg baar voof slechts 20 cent! Vraag er vandaag nog naar. Omgeef U met dc geur van ontluikende rozen. Er is nu keus uit drie verschillend! Castella-soorten. Vraagt Uw huid vooral om dik en overvloedig schuim dan is er Castella Spécial (32 ct) voor U. Voor weer andere dames zal dr klassieke Castella Schoonheidszeep (3? ct) de aangewezen zeep zijn voor een intensieve huidverzorging. Tijdelijk kunt U twee stukken Castella Schoonheidszeep kopen voor slechts 50 cent een uiterst aantrekkelijk aanbod! En tenslotte: wilt U voor een klein bedrag toch het genot hebben van eer echte, erkende merkzeep.... dan is er nu dus ook de fijne Castella Bloemen zeep. die U maar 20 cent kost. Keus is er dus voor letterlijk Iedere beurs! (Adv Ing. Med.) President Auriot doet onver moeide pogingen om een nieuwe regering samen te stellen. Hier ziet men enkele vooraanstaande politici na een onderhoud met de Franse president. Van links naar rechts: Lanet, Mitterand en Lemaitre. lIET IS nog niet mogelijk een raket te bouwen, waarmee men een recht streekse reis naar de maan zou kun nen maken, aldus heeft dr. Gartmann, de secretaris van het genootschap voor interplanetaire studie, op een bijeen komst te Düsseldorf verklaard. Voor een reis zonder tussenlanding zou een raket nodig zijn met een gewicht van dertigduizend ton, dat is ongeveer zo veel als een slagschip. Men zou dus aangewezen blijnen op het gebruik maken van een „ruimtestation" voor een tussenlanding om nieuwe voor raden aan boord te kunnen nemen. De Duitse raket-deskundige Werner von Braun maakt thans in Amerika ontwerpen voor een dergelijk ruimte station, dat op een afstand van onge veer zestien a. zeventienhonderd kilo meter van de aarde zijn plaats zou moeten krijgen en in twee uur tijds om de aarde heen zou draaien, aldus dr Gartmann. Tijdens de internationale tennis wedstrijden, die in Frankrijk ge houden worden, versloeg de Amerikaanse Maureen Connolly de voortreffelijke Belgische speel ster Mercellis. Hier ziet men Maureen Connolly na haar over winning. Een beruchte leider van de Mau- Mau. brigadier Sim ba, is door veilig heidstroepen bij Nanjoeki in Kenya doodgeschoten, toen hij met zijn bende terugkeerde van een overval op een boerderij. De troep heeft talloze over vallen op haar conto. In andere delen van Kenya zijn de laatste dagen veer tien Mau-Mau-leden gedood en veertig gevangen genomen. Een Amei tkaanse reddingsploeg heeft )£bij Salzburg de resten bereikt van het sportvliegtuig, waarmee de Britse vlieger Tom Hayhow, destiids is ver- mgelukt toen hij probeerde het record './OndenBelerado te verbeteren. Het loffelijk overschot van Tom Hayhow, van wie men sinds 10 April niets meer had gehoord, werd op enkele meters afstand van hef wrak gevonden. Hay how had reeds 28 records voor sport- vnegtuigen op zijn naam strnn. De Sovjet-Unie heeft vanmorgen ueciegedeeld, dat vier personen die vorden aangeduid ais Amerikaanse pionnen, zijn gegrepen en terechtge steld. De mannen waren, aldus de des betreffende Sovjet-verklaring, boven de Oekraïne met parachutes afgezet.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5