„Ommelanden-conflict" groeide tot felle prestigekwestie KRUISWOORDRAADSEL Een verd McCa r Slechts één oplossing: De Boer verdwijne Cm het geluk van Peter Britse filoso Gevaarlijke si De wekelijksi wereldschoui Knap óp die enogelijke schuur mei Een onverkwikkelijke affaire Hartelijk welkom.... Gemotoriseerde rovers in Italië Kunt U niet slapen door Kitty Lessels Pirn, Pam, Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor dit week-end Luister eens naar PUZZLE-RUBRIEK Een „fantasie" d werkelijkheid ka worden ZATERDAG SO MEI 1953 £R ZULLEN ZO LANGZAMERHAND nog maar weinig Nederlanders zijn, die begrijpen wat er gaande is bij de Groningse zuivelfabriek „De Ommelanden". Wat oorspronkelijk liet conflict zelf was geschil tussen bedrijfsleiding en de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, omdat aan „De Ommelanden als enig zuivelbedrijf in Nederland de bindend voorgeschreven pensioenregelen niet in acht genomen werden is zoals bevoegde kringen menen achteraf beschouwd niet meer dan een aanleiding geweest om een bedenkelijke mentaliteit bloot te leggen. „DE OMMELANDENis een coöperatieve zui- velfabriek, waarbij aan een bestuur het beheer en de dagelijkse leiding is opgedragen. Een colle ge van commissarissen houdt toezicht op de handelingen van het be stuur, dat ingevolge de statuten wordt bijgestaan door een beheerder. Die beheerder zich noe mende directeur wordt alweer volgens de sla- tulen benoemd door de ledenvergadering uit een voordracht van drie, die opgemaakt dient te zijn door bestuur en commissarissen samen. De heer F. de Boer heeft zich lange tijd die directeur-beheerder kun nen noemen. Als zodanig deed hij zijn intrede in het bedrijf op een mo ment, dat „De Omme landen" noodlijdend was. Met voortvarendheid en goed commercieel inzicht wist hij van deze fabriek een rendabel bedrijf te maken. Ook van buiten zijn fabrieksrayon sleep te hij de melk naar ,j)e Ommelanden" en hij be taalde de boeren daarbij een halve cent per liter meer dan de coöperatie ve en de speculatieve be drijven in zijn omgeving. Deze handelwijze maak te de heer De Boer wei nig bemind bij zijn col lega-concurrenten. Ge volg: „De Ommelanden" nam in nationaal ver- WIE ECHTER met de heer De Boer hebben samengewerkt weten maar al te goed, dat er grote verschillen wa ren. Tegenover zijn personeel was de heer De Boer een uiterst onaangenaam mens, die er desnoods niet voor terug deinsde een scène te organiseren, om iemand, die hem onaangenaam was, te kunnen ontslaan. De Algemene Nederlandse Agrari sche Bond, waarin de meeste zijner personeelsleden georganiseerd zijn, probeerde talloze malen contact met de heer De Boer te krijgen om langs minnelijke weg gedaan te krijgen, dat de gestelde regels tegenover de men sen in acht genomen zouden worden. Telkens echter gat de heer De Boer niet thuis en overigens hield hij de zaak slepende. Zo, tot het uiterste mis kend, proclameerde de A.N.A.B. Een en twintig Augustus 1952 de staking. Een begrijpelijke, maar foutieve be slissing, omdat men daarmee eigen rechter speelde. In plaats hiervan had men een vordering moeten indienen bij de Burgerlijke Rechter. Enfin, die staking brak uit. Sterke partijen met harde koppen kwamen te genover elkaar te staan. Geen wilde meer van wijken weten. Toen heeft het C.N.V. in Januari van dit jaar zijn be middeling aangeboden. Dat inter mediair is aanvaard. Een acte van com promis werd opgesteld, waarbij het C.N.V. werd opgedragen een commis sie van arbiters samen te stellen. Par tijen verbonden zich bij voorbaat zich bij de komende arbitrale uitspraak neer te leggen. Het werd een zeer re presentatief college, deze arbitrage commissie. Professor dr A. H. M. Al- bregts, prof. mr W. F. de Gaay Fort man, en prof. mr M. G. Levenbsch kregen er zitting in. Beide partijen dienden met bekwame spoed hun nota's in. Twee maal vond mondeling overleg plaa's. Zes Maart viel de be slissing, dat de staking beëindigd zou worden. De A.N.A.B. en „De Omme landen" aanvaardden deze beslissing. Vijf en zestig mensen zouden in het bedrijf terugkeren. Uit de overige tachtig a honderd stakers zou geput worden, wanneer er de eerstkomende zes maanden nog meer personeel aan getrokken zou moeten worden. Er werd een commissie-Biewenga ingesteld, met wie de directie overleg zou hebben te plegen over de aanstelling van perso neel. Via deze commissie zou de direc tie ook san het college van arbiters kunnen verzoeken dispensatie te geven, wanneer zich onder de 65 mensen, die onmiddellijk zouden terugkeren, naar de mening van de bedrijfsleiding onge wenste elementen zouden bevinden. Uiterlijk 30 Maart zou dit alles zijn beslag hebben moeten krijgen. mAT DEED NU ECHTER de heer De Boer? Voor drie en vijftig van de vijf en zestig mensen, die voorgedragen waren voor onmiddellijke terugkeer in het bedrijf, vroeg hij dispensatie aan. Andermaal probeerde de arbitrage commissie te bemiddelen. Nieuwe fei ten of lichtpunten kwamen daarbij echter niet op tafel. Er bleef de com missie niets anders over dan het dis- pensatieverzoek van de heer De Boer af te wijzen. Slechts tien mensen keer den echter terug. Ze werden gedwon gen hun excuus te maken, dat ze zich tegen de heer De Boer gericht hadden, werden naar een stookhok verwezen, dat als schaftlokaal dienst zou kunnen doen, waarbij het roken hun zelfs ver boden werd, enz. enz. Inmiddels schreed de tijd voort. De tijd die een zeer kostbare tijd ge worden was voor „De Ommelanden", omdat in de arbitrale uitspraak op elke overtreding een boete gesteld was van f 1000. En in die tijd ontwikkelde zich het arbeidsconflict ook tot een in tern conflict in de bestuurs- en com- missarissenkamer Verscheidene be stuursleden waren in deze tijd de schel len van de ogen gevallen. Men ging de persoon van de heer De Boer in zijn puur menselijke gedaante zien. Men zag zijn kwaliteiten, maar ook zijn kwade kanten. En verscheidenen gin- §en langzamerhand deze kwade kanten et zwaarst laten wegen. Tot scherpe discussies kwam het in de besloten bestuurderskring, waarbij de heer De Boer ook weer niet kon na- kiten te doen, wat hij al zo veel jaren inet succes gewend was te doen: te dreigen met zijn ontslag. Dat ontslag werd nu echter op een maal aanvaard. De heer J. T. Wieringa Werd met de algemene leiding belast, en andermaal leek het, of de rust in bet bedrijf zou terugkeren. Maar zo gemakkelijk bleek de heer Be Boer zich echter niet gewonnen te f;even. Onder het mom afscheid te wil- en nemen van zijn boeren, organiseer den vertrouwden van hem vergaderin gen waarin de oude fabels van de „re- Volutionnaire A.N.A.B. die poogde het bedrijf te nationaliseren" andermaal opgeld deden. Onder het mom nog steeds het be drijfsbelang voor ogen te hebben, ont ketende zich een strijd voor het per soonlijk prestige van de heer De Boer, die geen grenzen meer kende. De jongste ontwikkeling ligt nog vers in het geheugen: de bezetting van het fabriekskantoor door de heer De Boer c.s.; de bestuursmutaties, die de heer De Boer een meerderheid geven in het bestuur, maar nog niet in het college van commissarissen, dat ten slotte de voordracht moet opstellen voor de benoeming van een directeur; de kronkelingen om onder deze statu taire bepalingen uit te komen, enz. enz. Het conflict om de pensioenregelen voor het personeel nageleefd te krij gen, is op de achtergrond gekomen. De band een zeer eenzame positie in, bleef ongeor ganiseerd. Nog zou dit alles mis schien te rechtvaardigen geweest zijn, wanneer de heer De Boer de sinds 1942 bindend voorge schreven rechtsregels in het zuivelbedrijf, tegen over zijn personeel maar even loyaal gehandhaafd had als hij de economi sche belangen der aan gesloten leden behartig de. het prestigekwestie-De Boer staat in centrum. En inmiddels wordt met dit alles een economische belangrijke eenheid als het bedrijf der „Ommelanden" ten gronde gericht. Er is maar één mogelijkheid dit te voorkomen. De kwade genius van de heer De Boer in dit ganse conflict, af te stoten. Misschien hebben al deze verwikkelingen de heer De Boer sociaal toch wel iets geleerd. Is dat het geval, dan zal hij elders in ons land, of zelfs buiten onze grenzen, met zijn kwaliteiten wellicht nog zeer nuttig werk kunnen doen. Bij „De Ommelanden" echter zeker niet. Daar kan hij alleen nog maar nog groter schade maken. Zo niet economisch, dan wel sociaal. Opnieuw zijn .bij enige Nederlandse toeristische organisaties klachten bin nen gekomen over berovingen tijdens vacantieverblijven in Italië. Het betreft hier automobilisten, die door vriendelijke „helpers" van hun geld en papieren worden afgeholpen. Meestal is het verloop van deze „pro cedure" als volgt. Men parkeert zijn auto ergens en gaat eten, een museum bezoeken of iets dergelijks, doorgaans op een wat afgelegen plaats. Een vrien delijke man verschijnt en waarschuwt, dat de auto met een lekke band staat. De eigenaar spoedt zich er heen en besluit het euvel even te verhelpen door het wiel te verwisselen. De fami lie kan dan immers weer op tijd ver trekken. Dies gaat het colbertje uit, de mou wen worden opgestroopt en dan dan verschijnt zo kwansuis een belang stellende, natuurlijk per scooter, die dan onopvallend de inventaris van het colbertje van het belangrijkste ont doet. De vriendelijke waarschuwer de medeplichtige die de autoband lek stak is dan inmiddels reeds per scooter verdwenen. De Italiaanse politie doet, wat zij kan, maar de gemotoriseerde rovers zijn zo onopvallend en snel, dat zij moeilijk te grijpen zijn. De raad wordt gegeven, geld en waardepapieren, zo nogelijk ingenaaid, in broekzakken te dragen. Het gilde der zakkenrollers *s namelijk ook zeer actief. Zo kan men voorkomen, dat men zijn vacantie in het zonnige zuiden ontijdig noet afbreken en zich om hulp tot een tonsul moet wenden om de terug tocht te kunnen financieren. Op Dinsdag 2 Juni a.s. zullen circa 1000 leden van de Britse kolonie in de hoofdstad in de gelegenheid worden ge steld de kroning van koning Elisabeth II op de televisie te volgen. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (adv. I.M.) Horizontaal: 1 nog eens, 3 bangheid, 8 plant, 11 kleintje, 12 petroleumven- ter, 14 titel, 15 architectenbond, 16 vocht, 18 rivier (Sp.), 20 Haags ver voerbedrijf, 22 berggeit, 24 lage vrou wenstem, 25 onderwijs, 26 verfrissing, 28 dakbedekking, 29 plant, 30 muziek stukje, 33 officier, 34 kist, 35 moedig mens, 36 naschrift, 37 standplaats, 40 inzake, 42 meisjesnaam, 44 voorzetsel, 45 nummer. 46 windrichting, 47 me taalbewerker, 4 leed, 51 Europese hoofdstad, 52 kanarie, 54 meisje, 55 on der andere, 57 huilen, 60 geheel de uwe, 61 voordeel, 62 jongensnaam, 63 dicht. Verticaal: 1 kantoor, 2 pers. voor- naamw., 3 nakost, 4 legeronderdeel, 5 droogoven, 6 titel, 7 sluis, 9 rond, 10 wel bekomen het u, 12 windrichting, 13 tot nu toe, 15 ruw gewicht, 17 schaal, 19 natuurverschijnsel, 20 deel van vis, 21 onderaardse gang, 23 boodschap, 25 zinspreuk, 27 hees, 30 soort, 31 klooster voogd, 32 telwoord, 36 muziekinstru ment, 38 eenheid van stroomsterkte, 39 rivier, 41 krachteloosheid, 43 wenk, 46 zeker, 48 hond, 50 merken, 51 storm loop, 53 voor, 54 duw, 56 uitroep van pijn, 58 titel, 59 vervoerbedrijf, 60 ten opzichte (afk.). (Voor de oplossing zie men ons num mer van Dinsdag). Mil FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND 18. Met andere woorden: hij was niet van zichzelf vervuld en zo doende waren zijn reacties niet ver wrongen door zelfingenomenheid. Wan neer hij een vrouw ontmoette, die hem interesseerde, deed hij niet zoals de zelfgenoegzamen doen, moeite om haar persoonlijKheid zo te versnoeien, dat die b.j zijn eigen gemoed paste. Integendeel hij liet die de vrije loop en verkreeg dus een onbevooroordeelde inrduk. Zijn indruk van Lynne Carrick was reeds zo duidelijk dat, hoewel hij nooit een lijstje van zijn idealen had gemaakt, hij het gevoel had dat zij met hem harmo nieerde. Hij wist dat hij Beatrice Penda mede lijden verschuldigd was. Maar dat dwong hem daarom nog niet om Lynne Carrick te doen verdwijnen zoals de tijd in deze binnenplaats verdwenen was. Lynne, die levende, beweegeli.ike, warme werkelijkheid, waarnaast Bea trice iets werd als een bloedloze scha duw. En hij zei: „Binnenkort zullen wij hier een avond eten aan dit tafeltje, is 't niet? Oleanders in de maneschijn; je hebt geen idee hoe ,,'n Toneel-effect?" „Waarschiilijk wel. Maar romantisch. En zie je die poortjes? De schaduwen daarin worden donkerblauw en er heerst stilte je kunt bijna je eigen gedachten horen verschuiven; en het is koel'. Zij aarzelde. Zij vond hem aardig en hij was als 't ware een koppel met Peter en Philip was er niet om 't op bekrompen wijze af te keuren. Zijn stem drong door haar gedachten heen: „En we zullen kleine kreeften eten, in boter klaargemaakt en bedekt met champignons en Chileense wijn drin ken, als met sterrenlicht erin". Zij zei opeens: „Die donkerblauwe schaduwen en die kleine kreeften, klaar gemaakt in boter, die doen het m; daar kan ik niet tegen op!" Zijn hand sloot om haar arm, zo dankte hij haar. De gedachte vloog door zijn hoofd: „Beso las manosik kus je handen". Hij keek haar strak aan en nam elk fijnbesneden onderdeel van dat betoverende gezichtje in zich op. Toen zei hij, nog zachter: „Manana", en was verdwenen. De donkere kellner kwam om de lege glazen en het volle asbakje weg te halen. „Wat betekent: manana?" vroeg zij. „Dat betekent: morgen, juffrouw". „Zo spoedig?" zei zij. Hij herinnerde zich dat haar begelei der knap en vurig geweest was. „Te spoedig, juffrouw?" „Ik weet het niet", antwoordde zij en verliet haastig de binnenplaats. Zij ging naar haar kamer; die was weelderig, met overal ramen en een schitterend uitzicht over de Stille Zuid zee en met ultra-moderne meubels in roomkleurig gelakt berkenhout en een badkamer ernaast, die blonk van de chroom. Het was alles zeer overvloedig, maar het onderstreepte alleen maar de gedachte, dat zij de Casa Garron was uitgezet. Haar koffer stond op het kofferrek. Zij maakte die nog niet open, zij was het er nog net over eens of zij wel zou blijven. Zij stond voor het raam en instinctief (Adv. Ing. Med.l regelde zij alles voor Peter tot zelfs het menu van het souper. Toen draaide zij zich om ener was geen Peter. Zij keek om zich heen naar de prach tige kamer en naar de leegheid daarin en zij voelde dat aan haar hart iets ontnomen was. En vreemd genoeg was er geen voldoening te weten, dat Phi lip op haar terugkomst wachtte. Er was alleen een bittere wrok, dat hij haar geweigerd had Peter mee te bren gen bij haar toekomstig huwelijk. Haar gedachten begonnen te dwalen. Donkerblauwe schaduwen onder witte poortjes, maanbeschenen oleanders pn Chileense wijn, een zonverbrand ge zicht, de mooie gloed van grijze ogen. Zij weerde die gedachten af en met een misschien wat schuldig geweten, ging ze de kamer uit en zocht een te legraafkantoor. Zij zond een telegram aan Philip, om hem te zeggen dat zij veilig aangekomen was. Dat hielp haar om weer dadelijk, de toekomst te zien, haar huwelijks-toekomst in Londen met Philip Mallard. Later wandelde zij naar beneden, naar de Malecon. Zij stond op de muur langs de zee en keek naar de eilanden la de baai. Flamenco en Naos, Culebera en Pericozij waren als vlekjes in de reusachtig saffier, die Stille Zuidzee heette. Zij merkte niets van modieus Panama, dat achter haar rug langs golfde. Zij voelde een overweldigende behoefte om de Garrons de oneindige liefde te doen gevoelen, die er gewpest was tussen Lorna en Michael. Indien zij dat begrepen, dan zouden zii Lorna's gëest toelaten tot daar, waar haar baby was. Maar de Garrons wilden niet be grijpen. Zij huiverde, hoewel de zon heet was op haar lichaam. Toen begon zij de wandeling terug naar haar hotel. Zij liep langzaam, er scheen niets meer te zijn waarvoor zii zich moest haasten. HOOFDSTUK UI. Er heerste volkomen rust in de Casa 28. „Zeg schurk", schreeuwde de emir woedend. Wil jij me wijsmaken dat je dat lampje als souvernir voor één kwart e ve. Kocht hebt? Daar geloof ik geen woord van! Ik ken je! Je staat er voor bekend, dat je de vreemdelin gen altijd afzet en nu wil je mij wijs maken dat je voor een lampje uit het paleis maar één kwartje ontvangen hebt?" „Ik zweer het, Hoogheid, ver klaarde de voddenman, die er wel voor oppotte om te vertellen,. d"t ij te gelijkertijd een horloge van de baron gestolen had. „De dame drukte mij ge woon een kwartje in de hand en wan delde toen weg. Ja, wat kon ik doen?" De voddenraper maakte een gebaar met zijn handen. „Ik geloof, dat ik weet, waar die toeristen logeren, edele heer" vervolgde hij. „In het Grand Hotel..* Op dat ogenblik klonk er plotseling eeij vrolijk wijsje. Een tinkelend helder ge luid kwam er onder het hemd van de voddenraper vandaan. De emir spitste zijn oren. Waar had hij dat heldere ge tinkel meer gehoord? „Pling-plang, oling-plangl! Hij wist het. Dat was het horloge met slagwerk, dat hij nog geen uur geleden zo bewonderd had. Met één beweging greep de emir de vodden raper bij de keel en keerde hem ont alsof hij een voddenzak was. „Lelijke dief", riep hij. „Hoe kom jij aan dat horloge hè?" Hij schudde de verschrik, te koopman heen en weer tot er ieta op straat rolde. Het was het horloge van Baron van Pottum! ZONDAG 31 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 NCRV. 9.30 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45— 24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9 30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.45 Cembalo-gezelschap en sol. 12.15 Apolo gie. 12.35 Gram. 12.40 Matrozenkoor. 12.55 Katholiek Thuisfront Overal. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Lunch concert. 13.30 „Madame Butterfly", opera (Ie bedrijf). 14.25 Boekbespreking. 14.40 Residentie-Orkest en solist. 15.30 Olym pische Dag. 16.30 Vespers. 17.00 Namid- dagdienst. 18.00 Voor de jeugd. 18.45 „De Kerk luistert naar uw vragen", cau serie. 19.00 Samenzang. 19-30 „Gelooft U dat?", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Alles of niks". 20.45 Promenade- Orkest. 21.20 Actualiteiten. 21.30 Mu- sette-Orkest en solist. 21.45 „Proeftijd een jaar", hoorspel. 22.45 Avondgebed en Li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO, 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws, weerberichten en postduivenberichten. 8.20 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Gram. 8.55 Sport- mededelingen en postduivenberichten. 9.00 „Langs ongebaande wegen", causerie. 9.10 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", cau serie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Remon strantse kerkdienst. 12.00 Postduivenbe- riechten en Hammondorkest. 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Oosterse mu ziek. 13.00 Nieuws. 13 05 Mededelingen of gram. 13.10 Lichte muziek. 14.00 Boek bespreking. 14.20 Orkestconcert. 15.20 Toneelbeschouwing. 15-35 Italiaanse mu ziek. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Gesprekken met luisteraars", cau serie. 17.20 „Van het kerkelijk erf", cau serie. 17.30 Voor de jeugd. 17-50 Sport journaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Hammondorgelspel. 18.45 Spontane reacties. 19.15 Weense muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 21.05 Cabaret. In de pauze: interview. 21.35 Strijkorkest. 22.05 Voordracht. 22.20 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram.muziek. 23.0524.00 Gram.muziek. Televisie. Uit Londen: 20.40—22.35 „The passionate Pilgrim", TV-spel. MAANDAG 1 JUNI HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV, 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.10 Sportuit slagen. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram. 10-30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gev. pragr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15 15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano-trio. 17.00 Voor de kleuters- 17.15 Gram. voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Garron, sinds de storende invloed van Lynne Carrick door de voordeur ver dwenen was en opgenomen was in de oneindigheid van Panama City. Het terras werd niet langer ontheiligd door een verdwaalde hutkoffer en het oudé gezicht van Pepita was een en al vriendelijkheid. Het gekwelde ge moed van mevrouw Garron was tot rust gekomen en Beatrice had er nooit vrediger uitgezien. Wat Peter betrof, die liet het vertrek van Lynne onverschillig. Als kleine, zich er niet van bewust ziinde verra der, ging hij achteloos er aan voorbij en was hij gelukkig zonder ar. hoe wel zij zijn alles geweest was. Hij lag op de grond, plat op zijn buik en hield een gevecht met de geel flu welen banaan, die zo stevig aan de poot van de aap vastzat, dat hij al zijn pogingen weerstond. Hij was een beetje buiten adem van de inspanning. Zijn gezicht was rose en zijn ogen hadden die glans, die komt wanneer de slaap niet ver weg is. Op zijn naar boven gekeerd broekje was een vochtig plekje mevrouw Gar ron had niet gauw genoeg begrepen toen hij begon te draaien en iets zei dat klonk als „Susie". Mevrouw Garron, van haar hoekje op de divan af. nam elk van zijn be wegingen in zich op. Er was een ge zellige moederliike blik in haar o*en Zij was zich bewust van et wonder dat een klein kind is, zoals misschien alleen een grootmoeder zijn kan. het wonder der schepping dat kind ge noemd wordt. Beatrice uitte de weerklank van haar gedachten, zeggende: ,,'t Is heer lijk om hem helemaal voor onszelf te hebben". Zij reed haar stoel tot waar hij lag en bukkende, probeerde zij hem op te tillen. Dat was te moeilijk voor haar en zij legde dus haar handen ge duldig weer op haar schoot, zonder protest (Wordt vervolgd) SOCRATE, symphonisch drama van Eric Satie. Deze componist, die leefde van 1866 tot 1925, is een van de merkwaardigste figu ren geweest. Hij was een zeer on afhankelijke geest, die merkwaar dige pianostukken heeft geschre ven. Zijn Socrate, in 1920 voor de eerste maal uitgevoerd, is het beste, dat hij heeft gecomponeerd. Het is gezet voor vier sopranen en orkest. De tekst is ontleend aan de Dialogen van Plato, Deel I, Portrait de Socrate, is een mono loog van Alcibiades; deel II een levendig gesprek tussen Socrates en Phaedrus. In deel III horen wij Phaedons beschrijving van Socra tesdood. De techniek van het werk is zeer sober, de sfeer van een zeer verfijnde, nimmer sen timentele schoonheid. (Zondag 23.25 over Hilversum II, 298 m MADAME BUTTERFLY, Japans treurspel in twee bedrijven van Puccini. Ditmaal wordt het eer ste bedrijf uitgezonden. De melo dieën zijn overbekend; niettemin vestigen wij hier nog eens de aandacht op dit fraaie werk. (Zondag 13.30 over Hilversum 1, 402 m). WERKEN VAN RICHARD STRAUSS. Ditmaal zijn Josephs legende, een balletmuziek, die hij in 1913 voor het ballet van Diaghilev schreef, gevolgd door de walsensuite uit de Rosenkava- lier. (Maandag 16.15 over Hilver sum II, 298 m). ELISABETTA d'INGHILTERRA, een opera van Rossini, welke een fragment uit het leven van de grote koningin Elisabeth behan delt. Hiermee leidt de BBC de kroningsfeesten in Engeland in. (Maandag 19.30 en 21.10 over Hil versum II, 298 m). Dr. K. A. H. Hidding: „Godsdienstig leven I in Zuid-Oost-Azië". 18.00 Gemengd koor. I 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwintet. 18.451 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat", causerie. 19.45 Lichte muziek. 20.00 Radio krant. 20.20 Gram. 21.00 „Intern. Samen-1 werking", discussie. 21.15 Kamerorkest en soliste. 22.05 Speurtocht door Zuid- Afrika. 22.15 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.151 Gram. 23.2524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 1 AVRO. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Actualiteiten. 7.40 Gram, 8-00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9 05 1 Morgenwijding. 9.15 Religieuze liederen, 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 11.00 j Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw- mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 1300 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.2 Lichte muziek. 14.00 „Wat gaat er om hij de wereld?", causerie. 14.20 Gram. 14.301 Voordracht. 14.45 Pianorecital.- 15.15 Voorl de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de pad-I vinders. 17.45 Gram. 17.50 Militaire cau-l serie. 18.00 Nieuws. 18.15 „Met de AVBOl uit vissen". 18.30 Amusementsmuziek.I 19.00 Muzikale causerie. 19.15 RegeringsT uitzending: Landbouwrubriek: Dr. Ir. P.l H. Boekei: „Het 13e Internationale Zui-f velcongres" en de Zuiveltentoonstellinll „De Melkweg". 19.30 „Eiisabetta d'InghtlT terra", opera. 20.50 Nieuws. 20.55 Grair-I 21.05 Inleiding tot het 3de bedrijf vilT „Eiisabetta d'Inghilterra". 21.10 ,,Elisi| betta d'Inghilterra". opera. 11.15 „Een H gels Vorstenkind". klankbeeld. 23.01 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.4524.HJ Gram.muziek. PUZZLE 295. EEN PINKSTER-PÜZZLE De 11 goede woorden, die uit de telkens bij elkaar behorende lettergrot pen konden worden gevormd, waren: 1. sinta-naben is Tennisbaan. 2. clant-hoept is Alpentocht. 3. dralo-vroeg is Grootvader. 4. leker-spind is Kinderspel. 5. lames-heter is Hamersteel. 6. vocht-lurnd is Rondvlucht. 7. glond-rinze is Zonderling. 8. greno-kaval is Kraam gel. 9. snite-duris is Duisternis. 10. nerig-revis is Versiering. 11. hoeso-doend is Hoedendoos. De vijfde verticale rij, beginnend de letter I geeft van boven naar ber.t f den gelezen: INTERVENTIE En dat was het bedoelde woord. Onze wekelijkse prijs van f 5 is maal ten deel gevallen aan: H. 0.® Wagensveld, Schermerweg '0 te Al»' I maar. Gefeliciteerd! i Deze prijs zal worden toegezonden' En nu krijgen onze puzzelaars telt tijd rust. 5 September wordt ww gestart. QFSCHOON WIJ in vorige os rikanen, doch ook voor de gevaarlijke gedragingen van de een niet zo verre achterhoede si ij aan deze zaak opnieuw a: uitlatingen van Taft ten aanzie de Ver. Naties, doch meer noj v/aarscliuwend artikel van de B Bertrand Russell, zeer onlangs de „New York Times". Bertra bezig met de internationale vei jaren tot omstreeks het jaar 2 bepaalde nu op de voorgrond wereldbeeld onbelemmerd en Russell spreekt in zijn artikel atoombomgeweld. Neen, hij bi omstreeks het jaar 2000 volled kroon op het werk betekenen president McCarthy van de Malenkov. Doch Welk een vred J AAT ONS het betoog van Bcrtr Russell in het kort weergeven, het jaar 1953 als de spanning tu: West en Oost een hoogtepunt ber< begint tevens een ontwikkeling, die verandering in de wereld te v, brengt. Ongeveer gelijktijdig zijn in Sovjet-Unie en de Ver. Staten niei mannen aan het roer gekomen: Ma kov en Eisenhower. Malenkov staat de aanvaarding van zijn taak voor t problemen. Ten eerste de groeie ontevredenheid onder de Sovjetvol tengevolge van het slechte welvaa peil. Ten tweede voor het gevaar, China door het geweldige en grol reservoir aan mensenmateriaal w; over het beschikt, op den duur mae gcr kan worden dan Sovjet-Rusl zelf Eisenhower op zijn beurt ra verward in een strijd om de macht het Congres, .waarbij hij de nederl lijdt omdat de eigenlijke macht in VS in handen is gekomen van sen: Robert Taft en vooral van McCar' Omdat de gemiddelde Amerikaan tvel het communisme als te hoge be tingen vreesde, werd McCarthy's steom het communisme inplaats var Azië en Europa in de VS te bestrij een groot succes .omdat het tevens 1 minder gelden eiste. Dit had tot volg, dat McCarthy in -1956 met g: meerderheid tot president van de werd gekozen. Zich gesteund wetend door de mi te Amerikanen, aldus schrijft Rus in zijn artikel (dat meer een „tei blik vanuit het jaar 2000" dan een v< uitzien heet te zijn), kon de niei president de kroon op zijn werk zei door het sluiten van het McCart Malenkovpaet. Dit verdrag verdeelt wereld in twee helften. Europa Oosten van de Elbe en geheel i voor de Sovjet-Unie; Amerika. Afr Australië, West-Europa en een van Japan voor de Ver. Staten. Het verdrag gaf Malenkov gelei heid te ontwapenen, meer consump goederen te produceren en zijn vol op deze wijze beter tevreden te stel Het gaf hem ook de kans vooral d de inlijving van het Midden-Oos India, Indo-China, etc. een uitein lijk overwicht over China te verk gen. Ook de Ver. Staten konden ontwapening overgaan en begrot en belastingen aanzienlijk verlagen Daardoor bevestigde McCarthy zijn pi tie. Ontdaan van buitenlandse vijanc kon hii zich met des te meer kra tegen binnenlandse tegenstanders ren. Dit ter bescherming van volk. Tussen beide wereldblokken stond niet de geringste handel of c tact van ander aard. behalve een den voorkomende ontmoeting van beide leiders op Spitsbergen. W< Europa behield in naam onafhan lijkheid en de toezegging de staatsvc gebaseerd op het systeem der politii partijen te mogon handhaven. M: geen enkele Europeaan mocht m de Ver. Staten betreden om de Ar rikanen niet met Europese ideeën „besmetten" IMMERS in de Ver. Staten hadc zich sinds het aan de macht komen McCarthy grote veranderingen voltri ken. Men was er overgegaan tot één-partiisysteem (Republikeinen) n: het voorbeeld van Moskou. Om v spreiding van anti-Amerikaanse „anti-democratische" gedachten tei te gaan werden pers. radio, film en teratuur aan een strenge censuur het Congres onderworpen. Critiek het systeem werd gestraft. De w vaart echter groeide- Omdat men wel in de Sovjetlanden als in het bied der VS aan niet-blank°n elke n disehe en hvgiënische verzorging o hield, werd het gevaar voor het bh ke ras zowel in Azië als Afrika af: Wend. Tussen de twee weroldruken 1 stond de afspraak. d=t wederzijds c tiek achterwege zou blijven. Doo'dat McCarHw en Malenkov v Persoonlijke en politieke inzichten 1 treft goed bii elkaar bleken te pass> leerden zii ook vertrouwen in elkf stellen. Beide benoemden onvolgersn gelijke opvattingen en gelijk geril Streven, waardoor men tonstntto o streoks het iaar 2000 de vrede on Wereld als gevestigd kon beschouwer Behalve een verdwijnende mind:

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 12