De levensduur van GEB-Bergen werd opnieuw verlengd De nieuwe gemeente secretaris met 9 tegen 6 stemmen benoemd Krijgt de burgerij lagere electrici tei ts ta rieven rN De wereldreis van Jimmy Brown De Sluismolen behouden wicht Parnassiapark thans bezit van gemeente Linkse groepering pleitte voor eigen plaatsgenoot RAADHEILOO VERGADERDE is om enschap eemster art stem te kort KTBERICHTEN Een zeer vreemde belasting-affaire Vermakelijkheden nog niet belastingvrij Nieuwe RK Kleuterschool AANBESTEDING VAN BRANDWEERGARAGE HEILOO Bijna 400 deelnemers aan Ouden van Dagen tocht Bergen MUZIEKFEEST OP 14 JUNI FEESTELIJK BADSEIZOEN ZATERDAG SO MEI 195S .25 en f 3,50 bij n agentschappen Lissone-Lindeman an officier f 0.75. en f 12.50 Ged. Nieuwesloot 97, Ing. Med.) 99 i gisteren een nieuwe ris benoemd. Iemand De loco-secretaris van eens naar deze betrek- iciteerd, is gepasseerd, e raadsvergadering zijn geprezen en hem alle eft toegezwaaid. Wij at dit is gebeurd omdat unnen afleiden, dat de n de WD zich bij de hun plaatsgenoot heb- De negen stemmen, die /oorschotense candidaat oken zullen dus m zekerheid grenzende id mogen aannemen K.V.P.-kamp, de Pro- ijke fractie en van (PvdA) die mede de ft opgemaakt. Wij wil- ileidooi voeren voor de )tjes, de loco-secretaris, ;t verschijnsel constate- bekwaam plaatsgenoot •d, omdat hij „het even toren". De burgemees- is niet katholiek en de enmin. Zoiets schijnt in eerbaar te zijn. Men wil ite-politiek „het even vervolgens tot deze on- enoeming gekomen. Let verwijt aan de katho- Zij werd trouwens ge- ndersdenkenden. Het is n datgene wat men ook tiek" meent te moeten agmorgen gehouden ver- centraal stembureau wer- e leden van de raad be an de Arbeid: P. S. Vis- n, M. Walda, S. Schageii ntelVeltrop; Prot. Chr.: KVP: J. C. van Baarsen, M. L. Groot en G. Weel; P. C. van Meurs en r staande blijkt, dat de frac* tij van de Arbeid in zijn mt met als nieuw lid mevr. De KVP ziet alleen haar in de raad terugkeren. D® Van Baarn, die voor deze hadden, werden niet her plaats zullen de heren H. M. L. Groot en K. Weel de politieke arena doen- met haar oude vertegen- ieuw zitting in de raadi D. Bakker door de üitbrel* aantal zetels voor dez« is toegevoegd, iristelijken zullen opnieutf Muntjewerff worden ver- Slechts de CPN werd iB uitgeschakeld door het ver enige zetel. Zij kwam doo? 1/4 stem niet toe aan kiesdeler, tengevolge waar* aanmerking kwam voor van een restzetel. ERLIJKE STAND Adrianus C-, z. van H- en C. T, Rotteveël. &n' van C. Oudejans en A- aas W. M-, z. van W. C. Ruiter. w d Petrus A. SW am, en Johanna M. Bib0, Reinder M. ter Wi«Jv en Catharina J- C. Mooy en Cornelia lelmus Th. L, Aupers, ^0lJ' en Elvira M. V. te Bakk^* Dirk Bierman, 78 M. M. Kroon, Adriaans weduwe van S. Haster. 29/5. Schotse aar* on 4653. Drielingen W 56, bloemkool 1854. s„j jarber 1113. peulen Jv 11—22, spinazie 14. aa"! 50, tomaten 100-'',, -—19. Winterjan apel 23—35. Goudreine» in 4292. oi, 1GE HEM. 29/5. 11.70. eerstelingen «G 0. peulen 1.70. bloem*"" eien 1.40—2.70. £N NU, GEACHTE LEZER, leggen wij u de vraag voor waarover de gemeenteraad van Bergen gisteravond o.a. heeft gesproken. U vermoedt het G.E.B.? Goed geraden. Inderdaad hebben de gemeente raadsleden, nauwelijks hekomen van de emotie van de verkiezingsstrijd, zich opnieuw geworpen op het probleem van het Gemeentelijk Elec- Iriciteits Bedrijf. Aanleiding tot het nieuwe debat was een adres van de V.V.H.B., de „Hanze" en de „Berger Winkeliersvereniging" waarin deze organisaties verzochten onderhandelingen voor overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N. te openen. Een geheime zitting ging aan de openbare behandeling van dit verzoek vooraf, doch uit uitlatingen van de verschillende sprekers konden wij zo om en nabij wel bevroeden wat B. en W. in deze comité-vergadering hebben geopperd. Het eindresultaat was, dat het adres in handen werd gesteld van B. en W. om „bericht en raad", zoals dit zo keurig op de agenda was vermeld. Als motieven werden aangevoerd, dat B. en W„ alvorens besprekingen jnet het P.E.N. te voeren, de gemeenteraad een juist inzicht willen geven in de financiële positie van liet G.E.B., en zich op de hoogte willen stellen van de verhoudingen tussen de provinciale productie bedrijven en de gemeentelijke distributiebedrijven in Nederland. Na 1 Juli, de datum waarop de jaarrekeningen van het G.E.B. gereed zullen zijn, zullen B. en W. op de kortst mogelijke termijn het resultaat van hun zeer uitvoerig en diepgaand onderzoek in een wel gefundeerd prae-advies neerleggen. Deze overwegingen waren mogelijk voldoende geweest om ieder gevaar te bezweren, doch kennelijk wilde men, na de dreigende woorden in de vorige vergadering, geen enkel risico lopen. En zo sijpelde dan tussen de redevoeringen het bericht door, dat een overbruggingsregeling voor de tarieven in het leven zal worden geroepen, waarmede men de burgerij gedurende de wachttijd tegemoet wil komen. Deze verlaging van de G.E.B.-tarieven deed de deur dicht. Met volle zeilen en de vlag in top voer het voorstel van B. en W. in rcilige haven. NAUWELIJKS was burgemeester Huygens met de verdediging van het voorstel van B. en W. gereed of de heer Van Rees Vellinga (WD-Mid- denblok) werd door de KVP-fractielei- rier, de heer Ellis uitgenodigd om eens het standpunt van de commissie van bijstand uiteen te zetten. De heer Van Rees Vellinga, sprekende als lid van de commissie, ondersteunde het voorstel van het college volkomen en gaf voorts als zijn persoonlijke mening, dat een beslissing inzake overdracht eerst ver antwoord kan worden genomen als het bet rapport van de commissie-Hupkes bekend is. Zouden wij nü tot over dracht beslissen en de commissie-Hup- tes over een half jaar een gunstig rap port uitbrengen, waardoor het mogelijk sou worden dat het G.E.B. dezelfde tsrieven zou kunnen berekenen als het DE GEMEENTE BERGEN is gister avond eigenaresse geworden van het Parnassiapark met het museum, par keerterreinen en enkele bouwterreinen te Bergen aan Zee, welke voordien bezit waren van de erven J. van Ree- ncn en de N.V. Bouw- en Exploitatie- maatschappij „Bergen aan Zee" Met algemene stemmen schaarde de ge meenteraad zich achter het voorstel van B. en W. om deze objecten voor de som van f 31.755 te kopen. Naar burgemeester Huygens mede deelde, worden de kosten van de par keerterreinen door de verpachtingsmo gelijkheden gedekt. Deze ontboezeming ontlokte de heer Van Rees Vellinga VVD-Middenblok) de opmerking, dat hij het betreurenswaardig blijft vin den. dat de automobilisten overal waar zii in Nederland hun wagen neerzet ten, moeten betalen. Hij hoopte dat in de toekomst in Bergen gratis gepar keerd zou kunnen worden. De voorzit ter repliceerde, dat langs de weg gra tis geparkeerd kan worden, maar dat de wegen nu eenmaal niet op massale autostalling zijn berekend. Indien spe ciale voorzieningen worden getrof^Jn, is het heffen van een kwartje parkeer- geld volkomen verantwoord, temeer als men deze f 0.25 vergelijkt, met het dubbeltje, dat de fietser voor stalling van zijn karretje moet betalen. Dat de wegen niet geschikt zijn om alle auto's een parkeerplaats te bieden is niet de schuld van de automobilisten, aldus de heer Van Rees, die in zijn toekomst wens automobilisten en fietsers gaarne over een kam geschoren zag. Mr. Sluis (Prot. Chr.) vond kwartjerjagerij niet sympathiek, maar naar zijn mening vergat de heer Van Rees, dat als er geen parkeergeld geheven wordt de kosten van de parkeerterreinen op de schouders van de belastingbetalers ko men te rusten en de autobezitters dan zeker naar het kwartje zouden terug verlangen. Dat het gemeentebestuur Bergen aan Zee uitstekende parkeergelegenheden wil bieden, bewees ook het voorstel om op de plaats, waar voorheen het hotel „Nassau Bergen" stond, een par keerterrein te doen aanleggen. De kosten worden geraamd op f 7122. Voor f 900 per jaar werden de parkeerter reinen te Bergen aan Zee verpacht aan de heer H. Schuddeboom. Volgend jaar zou de heer Ellis (KVP) gaarne een openbare inschrijving voor de duur van drie jaren zien tegen een hogere pacht prijs. De heer Maassen (PvdA) reken de in ijltempo uit, dat de huurder al leen reeds om de kosten van pacht en personeel te dekken per seizoen 6700 wagens moet parkeren en grondde hierop zijn bewering, dat de paeht-nriis zeker niet laag was. Voor dit tear bracht de gemeenteraad hierin da 1 ok geen verandering. P.E.N., dan zouden wij ons, om het populair te zeggen, „voor de kop slaan". Om een grove blunder te voorkomen moeten wij B. enW. gelegenheid geven te bestuderen wat het GEB waard is en wat de eventuele consequenties van overdracht of handhaving zijn. Dr. J. Hemelrijk (PvdA) had twee redenen om B. en W. te volgen. Primo: de redelijke wens om het prae-advies zo goed mogelijk uit te brengen en se- cundo: de kans, dat gedurende de wachttijd dank zij een fonds de tarie ven verlaagd zullen worden. Mr. Sluis (Prot. Chr.) vond het voor stel van het college niet alleen in het belang van het GEB maar van alle Bergenaren en herhaalde zijn mening, dat de kwestie van overdracht aah de nieuwe raad moet worden overgelaten. De heer Ellïs (KVP) liet een ander geluid horen. Weliswaar wilde hij zich niet tegen het voorstel verzetten, maar van harte ging dit niet. B. en W. heb ben een handige zet gedaan, aldus spr. De beslissing is nu weer tot na 1 Juli verschoven. Voor het voorstel-Sluis is wel wat te zeggen, doch aan de andere kant betekent dit afschuiven van de verantwoordelijkheid op de nieuwe raad. De overbruggingsregeling is een lapmiddel. Er moet nu eens een eind komen aan dit gezeul. Als men ons er van kan overtuigen, dat de handhaving van het GEB in het belang van de Bergenaren is, dan zwaai ik om. Zo niet, dan kunt U op de eerste vergade ring na 1 Juli van mij een voorstel verwachten de onderhandelingen met het PEN te openen. Hiermede zouden de gemoederen gelucht zijn als niet mr Sluis met het elan de jeugd eigen een interruptie in de richting van dr Hemelrijk had ge plaatst, waarin hij de suggestie deed alsof laatstgenoemde zou zijn omge zwaaid. Dit liet de rector niet op zich zitten. En zo kregen wij dan een flit sende schermutseling tussen de leer meester en de man, die jaren geleden onder het rectorsoog van zijn huidige opponent, toelating tot het gymnasium poogde te verkrijgen. „Als ik nu het voorstel zou doen, zou ik niet, maar mr Sluis in een lastig parket komen", aldus dr Hemelrijk, „Het zou de zaak voor hem zeer peni bel maken, want vanavond zou zijn stem de doorslag geven". „Als politieke telg van Abraham Kuyper zeg ik met hem, dat het boete kleed de man niet ontsiert", zo repli ceerde het Prot Chr. raadslid. „Als B. en W. mij kunnen overtuigen, dat het GEB moet blijven, dan zwaai ik om. Vanavond is dr Hemerlijk evenwel in moeilijkheden. Jaren heeft hij uitge kraamd, dat het G.E.B. moet worden overgedragen, maar nog nimmer is hij met een voorstel gekomen". De vrede werd getekend toen beide heren tot de overtuiging kwamen, dat zij het in wezen met elkaar eens zijn. De heer Driessen (KVP) besloot het GEB-debat met erop te wijzen, dat de commissie van bijstand voor het be drijf wel degelijk een open oog heeft voor de moeilijkheden van de ver bruikers. In het verleden is men de bedrijven in Bergen tegemoet geko men en ook in de toekomst kan men ervan verzekerd zijn, dat zal worden onderzocht wat voor de bedrijven kan worden gedaan. Het verzoek van de drie oganisaties werd vervolgens met algemene stemmen in handen van B. en W. gesteld. HET TWEEDE AGENDAPUNT, dat deze avond de aandacht trok, was de vaststelling van de zevende suppleloire begroting. Mr Sluis (Prot. Chr.) had op deze begroting een post van f 2000 voor de VVV ontdekt en vroeg of hei hier een nieuwe subsidie betrof. De f 2000, opbrengst van de in het Open luchttheater geheven vermakelijkheids belasting, zou aan de VVV worden te ruggegeven. Mr Sluis vroeg zich af of dit wel juist was tegenover de parli- culiere exploitanten van amusementsbe drijven. Burgemeester Huygens ontkende, dat het een subsidie gold. Volgens hem heeft de VVV nimmer aan bezoekers van het Openluchttheater vermakelijk heidsbelasting in rekening gebracht. De post op de begroting had ten doel de raad mede te delen, dat geen ver makelijkheidsbelasting wordt geheven. Een openluchttheater is niet door een particuliere ondernemer te exploiteren, zodat een vergelijking mank gaat. In middels is het college van plan het volgend jaar een andere regeling te treffen. De VW zal dan worden uitge nodigd het openluchttheater voor of namens de gemeente Ie exploiteren. De heer Driessen (KVP) wees de voorzitter erop, dat de bezoekers reeds twaalf jaar vermakelijkheidsbelasting „Dan zijn wij twaalf jaar voor de betalen. mal gehouden", aldus mr Sluis, die niet kon aannemen, dat B. en W. dit niet wisten. Wethouder Den Das (P. v. d. A.) bleek wel degelijk op de hoogte te zijn van het feit, dat er vermakelijkheids belasting in het Openluchttheater wordt geheven en dat de opnbrengst hiervan de WV ten goede komt. Hij achtte deze regeling minder juist en voelde meer voor een normale afdracht van de vermakelijkheidsbelasting aan de gemeente en een teruggave, indien zou blijken, dat de exploitatie van het Openluchttheater een tekort zou ople veren. Burgemeester Huygens verklaarde daurop, dat hij van het feit, dat er wel vermakelijkheidsbelasting werd gehe ven, niet op de hoogte was. Er is hier sprake van een misver stand. In ieder geval komt er volgend jaar een nieuwe regeling, aldus de voorzitter. Zowel mr Sluis als de heer Ellis von den de gang van zaken zeer onbevre digend. De voorzitter: ,.B. en W. hebben het niet geweten". Mr Sluis: „De W in ieder geval wel. Dit bevestigt de heer Den Das". De suppletoire begroting werd ver volgens vastgesteld. ALKMAAR, 29 Mei. Aardappelen: Bevelanders 6.5016; slabonen 2,40: peu len 2,202,70; tomaten 1,051,49; bloem kool 20—54; rode kool 8,50; savoye kool 6,50; spinazie 838; postelein 712; sla 2,50—5,50; andijvie 1233; radijs 4,50 16,50; raapstelen 4,50; rabarber 10 20.50; rode bieten 4; bospeen 2241; uien (bos) 1423; selie 5,5014,50; soepgroen ten 724; prei 26; asperges (bos) 1,28 1,36; aardbeien (per doos) 2261. 116. „Wat enig leuk is dat!" riep Piet Potlood enthousiast uit. „Je wordt ereburger van Oekoeroewanda, Jimmy. Dat had je nóóit kunnen di'omen!" Jimmy knikte. „Nee Piet", zei hij, „dat had ik inderdaad nooit kunnen dromen, maar ik zal het ook nóóit worden, want in de eerste plaats bedank ik er feeste lijk voor ereburger te worden van een stad, die bewoond wordt door een troep dierenbeulen en in de tweede plaats vertrouw ik deze brief voor geen drie centen. Neen Piet, daar tippelt Jimmy niet in. Ik heb die Rednose de verschrikkelijkste beledigingen naar zijn hoofd geslingerd en die zou hij op slag allemaal vergeten zijn? Kom nou, zeg, kan jij zo iets geloven? Ik niet. Ik geloof ook geen woord van dat ere- burgerscnap Dat is alleen maar lokaas. Jij bent vermoedelijk vergeten, dat zij ons niet zo neel lang geleden nog met politieauto's achterna hebben gejaagd en dat dat bevel tot in hechtenisne ming van ons allebei vast en zeker nog niet is'ingetrokken. Leer van mij Piet, dat je met een politiecommissaris, die je zwart op wit voor uilskuiken hebt uitgemaakt, altijd héél voorzichtig moet zijn". Piet Potlood zag zijn oude vriend met grote ogen aan. „Jimmy", zei hij met een stem vol eerbied, „jij hebt van a tot z gelijk. Zoals jij het zegt, is het. En als je van uilskuikens spreekt, dan ben ik er één om je aan te raden naar Oekoeroewanda te gaan. Wat een gemene huichelaar is die Rednose". „Meer dom dan gemeen, Piet", ant woordde Jimmy, terwijl hij voor de laatste maal naar de hoog opgeladen vrachtwagens liep, teneinde er zich van te overtuigen, dat alles goed was vastgebonden. 1NEZE herstemming kreeg een gans andere wending dan men aanvanke lijk had verwacht. De burgemeester had de raad er op gewezen, dat het voor- stel-De Vries impliceerde, dat niet al leen de amateurverenigingen, maar ook beroepsgezelschappen, dansavonden, circussen e.d. vrij van vermakelijk heidsbelasting zouden komen. Dit kan toch nooit de bedoeling zijn, aldus bur gemeester Kalff en de heer Joh. de Vries (PvdA) haastte zich dit te beamen. Zijn voorstel waarover In de vorige zitting de stemmen met 77 staakten beoogde zuiver en alleen de verenigingen in Heiloo te steunen. Toch zag spr. er bezwaar in de sugges tie van de burgemeester te volgen om het voorstel af te stemmen, teneinde B. en W. in de gelegenheid te stellen bij de begroting 1954 met een gefundeerd plan te komen. „Waarom?" vroeg burgemeester Kalff. U vreest toch niet, dat wij om het deftig te zeggen U een loer willen draaien?" „Nee, dat niet", luidde het ant- UET BEHOORT o.i. tot de taak van het huidige geslacht de weinige mo lens, welke het Hollandse weideland schap nog sieren, zo goed mogelijk te bewaren. Het doet ons daarom oprecht deugd, dat de gemeenteraad van Ber gen, in samenwerking met de besturen van de „Sluispolder" en de „Uitwa- terende Sluizen" een regeling heeft getroffen waardoor de Sluismolen voor verval zal worden behoed. Naar gis teravond in de vergadering van Ber gens gemeenteraad werd medegedeeld, zal elk der belanghebbenden ongeveer een gelijk deel der totale instandhou- dingskosten op zich nemen. Tot het kleingoed op deze vergade ring behoorde het voorstel van B. en W. om een nieuwe vloer in de kleuter school van „Volksonderwijs" te laten leggen. De raad zag de noodzakelijk heid hiervan in en ging voorts accoord met de aanleg van een ongefundeerde klinkerweg, de Rehbockweg, te Bergen aan Zee en een trottoir langs de Zee weg van het Van der Wijckplein tot de Paulineweg. De kosten van deze projecten zijn resp. f 11360 en f 4000. Het werk zal nog voor het seizoen ge reed zijn. Pro forma besloot de ge meenteraad de stormvloedschade aan de strandafgangen en het tegelpad te Bergen aan Zee te laten herstellen, een werkje dat inmiddels is geschied. De kosten ad f 1998.75 mogen op het rijk worden verhaald. Het college van B. en W. heeft zich in de afgelopen weken nogmaals hét hoofd gebroken over een goede naam voor d« verbindingsweg tussen de Dorpsstraat en de Loudelswêg. Tot een nieuwe naam kwam het niet, zodat aan de in de volksmond reeds gebrui kelijke betiteling van Gasweg sanctie werd verleend. Voor de prijs van f 1.50 per m2 werd een bouwterrein aan de Jaap Weijand- weg en de Foeke Kamstraweg aan het r.k. kerkbestuur verkocht. Op dit ter rein zal een tweede r.k. kleuterschool verrijzen. De heer E. J. van Rees Vellinga (VVD-Middenblok) stelde de vraag of de prijs ver afwijkt van de normale, waarop de voorzitter, dr W. Huygens antwoordde, dat als het bouwrijp maken van de grond, de aan leg van riolering e.d. in rekening zou brengen de prijs bijna tweemaal zo hoog had moeten zijn. Daar de bouw van dit schooltje evenwel een alge meen belang is, heeft men alleen het ophogen van de grond gerekend. De raad kon zich hiermede con amore verenigen. De heer A. A. Olthoff te Zaandam zag zich voor f 3.15 per m2 in het bezit gesteld van een perceel bouwterrein aan de Gasweg, groot 546 m2. Aan de heer D. J. van Sonderen te Alkmaar werd 630 m2 bouwterrein aan het Me- zenlaantje verkocht prijs f 4 per m2) en aan de heer A. ten Bruggeneate te Bergen een stuk van gelijke grootte aan dezelfde weg en voor dezelfde prijs. Teneinde de losse gemeentewerk lieden in het bezit te kunnen stellen van vacantiebonnen gaf de gemeente raad zijn fiat aan de toetreding tot het pensioenfonds van de „Unie van land arbeiders". Nadat de jaarlijkse Bonnefaasschouw was vastgesteld op 9 Juni restte als laatste punt van de agenda de rond vraag. De heer Van Rees Vellinga (WDMiddenblok) greep deze gele genheid aan om ernstige bezwaren te uiten tegen een gedeelte van de inhoud van een circulaire, welke de plaatse lijke afdeling van „Volksonderwijs" aan de ouders van toekomstige leerlin gen van de o.l. school heeft gezonden. In deze circulaire zijn pertinente on juistheden over de kosten van onder wijs op een van de andere Bergense scholen vermeld. De heer Van Rees Vellinga zou het betreuren indien in een kleine gemeenschap als Bergen een schoolstrijd zou ontbranden. Te meer waar de circulaire is vermenig vuldigd op een apparaat, dat de ge meente ter beschikking van de geza menlijke schalen heeft gesteld, ver zocht spr. de burgemeester de auteur van het epistel op het hart te drukken zich voortaan van onwaarheden te onthouden. De tweede kwestie, welke de heer Van Rees Vellinga bij de behandeling van de notulen ter sprake had probe ren te brengen, was het beroepschrift, dat de Alkmaarse advocaat mr Bon dam namens zijn cliënte mevr. Van Beuzekom in de bekende woningkwes tie-Van Herwijnen had ingediend. Spr. legde een verklaring van mr Bondam over, waarin deze in tegenstelling tot hetgeen de burgemeester in de vo rige vergadering had verteld mede deelde, dat het beroepschrift niet is ingetrokken. De heer Van Rees Vel linga was dan ook van mening, dat het beroepschrift alsnog besproken diende te worden en maakte hier een voorstel van. Burgemeester Huygens bleef bij zijn bewering, dat mr Bondam hem telefonisch had medegedeeld, dat nu B. en W. in deze zaak niet de We- deropbouwwet, maar de Woonruimte- wet toepassen, hij volkomen bevredigd was en het beroepschrift als ingetrok ken kon worden beschouwd, Mr Sluis <Prot.-Chr.) bracht de oplossing. Z.i, had de heer Van Rees Vellinga for meel gelijk doch hadden zowel het VVD-raadslid als mr Bondam uit het oog verloren, dat het beroep onder voorwaarde was gesteld. Nu aan deze voorwaarde is voldaan, is het beroep schrift automatisch vervallen. B. en W. hebbfn de zaak handig opgelost, ai kon mr Sluis de houding niet bewon deren. [)E HEER P. H. J. VAN LOON, hoofdcommies ter secretarie van de gemeente Voorschoten is gisteravond door de raad van Heiloo met negen tegen zes stemmen tot gemeente-secretaris benoemd in de vacature Eesten. Tevoren had de heer Bosma (C.P.N.) er zijn verwondering over uitgesproken, dat de loco-secretaris, de heer M. C, Bootjes, wiens kwaliteiten boven alle critiek zijn verheven, op de derde plaats van de aanbeveling was geschoven. De heer Rootjes heeft zich als een bekwaam en ijverig ambtenaar doen kennen, aldus spreker, en het is daarom alleszins billijk hem als nummer één van de voordracht te plaatsen. Men zegt wel eens: „Wat men ver haalt is lekker", maar ook „koopt toch in den vreemde niet, wat uw eigen plaats u biedt". De heren Olivier (P.v.d.A.) en De Jager (V.V.D.) schaarden zich achter de woorden van de vorige spreker. Burgemeester Kalff onderschreef eveneens de lof, die de heer Rootjes was toege zwaaid, maar vroeg zich af, waarom men over deze benoeming verder moest spreken. Bij de stemming is er alle gelegenheid candidaat num mer drie de voorkeur te geven. Met negen stemmen voor en zes tegen werd daarop de heer Van Loon als secretaris gekozen. Een ander punt dat de aandacht trok was de herstemming over het voorstel De Vries tot afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting. woord, „maar zeker is zeker Wethouder Rus (PvdA) stelde er prijs op het advies van de gevormde Verenigingsraad af te wachten om een goed inzicht te krijgen in de financiële omstandigheden van de verenigingen. Het voorstel-De Vries werd vervol gens met algemene stemmen verwor pen. Ook de voorsteller zelf stemde onder hilariteit tegen. Geen tabak op Zondag. ÜET verzoek van zeven tabakswinke- liers om op Zondagen gedurende een aantal uren hun zaken te mogen openen werd door de raad verworpen. Men volgde daarmee het advies van de Gemidza, de overkoepelende mid denstandsorganisatie, die zich tegen een openstelling had verklaard. De bakkers krijgen hun vacantie wel, al schudde de heer De Jager (WD) het wijze hoofd over de figuur, dat vrije burgers in een vrij land aan een gemeentebestuur moeten vragen wanneer ze met vacantie mogen gaan. ,,'t Is te mal om over te praten", zei hij en de burgemeester was het met hem eens. De heer Bolten (KVP) herinnerde er aan, dat de betrokkenen zelf om deze regeling hadden gevraagd. „Treurig genoeg", vond de eerste spreker. „Laat er dan tenminste één mens zijn, die de sokken op zijn eigen hielen kan houden". Lang en breedvoerig werd gespro ken over een aansluiting van twee percelen aan de Kanaalweg en Boeke- lermeerweg op het waterleidingnet. Het betreft hier onrendabele aanslui tingen, waarbij de gemeente en de provincie ieder voor de helft bijdragen in het ongedekte gedeelte van de aan- legkosten. Voor deze aansluitingen be tekent dit voor de gemeente een jaar lijkse bijdrage van f 100,35. De bewo ners hebben zich bereid verklaard jaarlijks de helft van dit bedrag terug te betalen en daarover ging het in dit geval. Sommige raadsleden waren van oordeel, dat het een taak is van de gemeente de kosten geheel voor haar rekening te nemen, anderen vonden, dat wanneer iemand een gedeelte van de onkosten kan en wil terugbetalen het een vreemde houding is hierover te redetwisten. Met de stem van de heer de Vries tegen werd tot het ver lenen van de bijdrage en het aanvaar den van de restitutie door de betrok kenen besloten. Voorts werd besloten tot wijziging van de verordening op de heffing der reinigingsrechten en tot het bevorde ren van de tuinman J. C, Wassenaar tot voorman. Dansvloer. f)E heer Van Nek (VVD) wierp u zich op als pleitbezorger van het Roode Kruis, dat voor de volgende propaganda-avond in Ter Coulster een dansvloertje moet aanleggen, waarmee f 40 gemoeid is. Hij vroeg of de raad bereid was het Roode Kruis met een gelijke bijdrage tegemoet te komen en daartegen bleken noch bij het college noch bij de raad bezwaren te bestaan. De heer Bosma (CPN) sprak er tot slot zijn teleurstelling over uit, dat de vijfde Mei in Heiloo zonder enige fees telijkheid was gepasseerd. Hij vroeg zich af of men ook hier soms al verge ten is welk een kostelijk goed Neder land herkreeg toen het acht jaar gele den werd bevrijd. Hierover volgde nog enige discussie, waarbij het zwaartepunt viel op de vraag of nu inderdaad maar alles moet worden opgevolgd wat van hogen hand wordt gedecreteerd. Burgemees ter Kalff meende, dat iedere gemeente vrij is haar eigen feestelijkheden te organiseren, waarop de heer Bosma opmerkte, dat Heiloo dan het goede voorbeeld had moeten geven door de gemeenteambtenaren een vrije dag te schenken, zoals ook de gemeente Alk maar had gedaan. Burgemeester: „Maar daar was de 5de Mei als vrije dag vastgelegd in het ambtenarenreglement!" Bij de aanvang van de vergadering feliciteerde de heer G r e e u w (PvdA) de burgemeester met zijn herbenoe ming en stelde met volledige in stemming van de raad voor de secretaris, de heer Festen, met het her stel van zijn ziekte door middel van een bloemstukje geluk te wensen. Aan de jaarlijkse Ouden van dagen- tocht, die op Dinsdag 16 Juni wordt gehouden, zullen niet minder dan 370 personen deelnemen. Ruim 40 luxe auto's zijn beschikbaar gesteld, terwijl voorts vijf grote touringcars mee zul len rijden. Er zijn twee hoogtepunten op deze dag. De deelnemers wordt na melijk een filmvoorstelling aangebo den en er is een gemeenschappelijke maaltijd in „De Rustende Jager" te Heiloo. De trip gaat via de Beemster naar Volendam, Hoom, Enkhuizen, Schoorl, Bergen en Egmond a/d Hoef. Vertrokken wordt vanaf de oude straatweg om kwart over acht. Dr. van Hoolwerff gaat weer mee en Roode Kruisleden en EHBO'ers zullen assiste ren. Ter gelegenheid van het 55-jarig be staan van „Bergens Harmonie", zal op Zondag 14 Juni a.s„ een Muziek-festi- val worden gehouden, waaraan alle Muziekverenigingen deelnemen welke onder dirigentschap staan van de heer D. Visser. Dit zijn de verenigingen uit Zuid- Scharwoude, Noord-Scharwoude, Dirks- horn. Winkel en Bergen. De viering van het jubileum heeft reeds in intieme kring plaats gehad, zodat thans bij de intrede van het badseizoen te Bergen wordt volstaan met dit concert. Het programma omvat o.m. werken van Meindert Boekei, Gerard Boudijn en De Slavische Rhapsodie van Friede- man. Ook zullen enige Concours-num mers 1953 ten gehore worden gebracht. Gedurende het seizoen zal het Open luchttheater voorlopig tien voorstel lingen geven, zowel 's middags voor kinderen als 's avonds voor ouderen. De eerste opvoering zal worden ver zorgd door de Federatie van Bergense Verenigingen. Vervolgens „Snip en Snap", De Plankeniers en De Kilima's met Mieke Telkamp en Gerard van Krevelen. Voorts worden gegeven een neger revue (Keita Fodeba), een showavond met Joop de Knegt, een opvoering van de Stichting Ned. Volkstoneel en een uitvoering van het Gemengd Koor van de Ned. Seintoestellen Fabriek teza men met een Ziiricher-Jodelkoor. Ook de AVRO geeft in de maand Augustus tweemaal avondvoorstel lingen in het theater. Te Bergen aan Zee is voor de kinde ren een lange rij festiviteiten uitge stippeld. Remidol-Kinderkermis. auto pedraces, schatgraverii en een speciaal samengesteld strandfeest. Vermoedelijk op 22 Juli zal de ver- liehtingsavond plaats vinden, terwijl op Vrijdag 7 Augustus het Bloemencorso zal worden gegeven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ernst Chr. en Peter R., zoons van J, M. P. Lugten en L. M. J. Gregory. Klaas, z, van U. de Vries en H. Heins. Ondertro uwd: Cornells E. Slin ger, won. te Alkmaar, en Elisabeth C. M. Dekker. NOORDSCHARWOUDE, 30 Mei. 95.000 kg rode kool 7; 2000 kg bieten: A 5 en B 4; 360 kg rabarber 9,80. Doorgedraaid: 92.000 kg rode kool en 2000 kg bieten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3