ZOMERS MODELLETJE Let ook op kleinigheden in de Linnenmodieus - luxueus - degelijk De horizon wordt wijder SASKIA Er is geen Egyptisch linnen 3r bij aan het jaar Katoen remplacant Na lakjuwelen Drie dimensionale stoffen Voeringen komen „in de mode" Eén mislukking... DOOR ZATERDAG 3*1 MEI 1953 lwerken van de ke bij de kroning vervullen. Dui- kooi, waarin de ideting staren te honderden edel' zelden gebruikt liet bekend, doch e kostbare schat' ch onmogelijk ze als een dief één er, dat hij zowel het feit, dat het das van de kooi ;fst met 2.783 dia- 17 saffieren, 11 sma- en is bezet irwerpen, welke uit ïwell stammen, zijn de gouden ampul. Je zalving gebruikt; rm van een adelaar schenken; de lepel, irmige parels is be houden. Tijdens de ia in de Westminster tsbisschop van Can- ers in de olie dopen kruis op de borst ekenen. itse regalia behoren Sporen. Ze symbo- ïap en werden vroe- van de koning ge- dat deze gekroond raakte men alleen de vorst met de koningin Victoria zich de prachtig be- op een kussen liet rwachting is, dat ko- het zelfde zal la- >EN zwaarden van vorstin zullen wor- symboliseren officie, barmhartigheid. De en een scherpe punt; zgn. Curtana, is de 1821 dateert, is onge- «baarste zwaard van oningsprocessie gedra- Het heeft zestigduizend is kunstig met dia- n en robijnen be is bedekt met de Verenigd Koninkrijk: [eland, de distel van daver van Ierland, gedurende de plech- en van de koningin is het zinnebeeld onder het kruis. Hij van koning Karei II globe, die overscha- een kruis. Bij het de rijksappel aan de Aartsbisschop de vol- woorden uitspreken; Wanneer gij deze appel ziet, bedenkt dan dat de hele we reld aan de macht en het rijk van Chris tus onze Verlosser onderworpen is. De gouden ring, welke de vorstin aan de v-ierde vinger van de rechterhand zal worden geschoven, duidt haar vereniging met het volk aan. Hij is met een grote, gloedvolle robijn be zet, een saffier cn een cirkel van veer tien diamantjes. TOT DE ENGELSE regalia behoren niet minder dan vijf gou den scepters, waar van koningin Eliza beth II er twee n> haar handen tal houden. De eerste, die met een kruis ge tooid is, is eea acht; de tweede, waarop itgespreide vleugels staat echtvaardigheid. welke zinnebeeldig 1 ke macht, wordt dot1 teen ter wereld opgf 516% karaats en wereldberoemde Co)' (gewicht 1% pond!). regering van Transva' dward VII aangebode» kroonjuwelen tenslo''4 ider dan zeven krone»; lullen in de Westmii>ste ungin Elizabeth II w0t' ïamelijk de zogenaanw [eland en de impcria. eerste, een gouden, voor koning-stadhoud aakt en weegt liefst 6 i een zilveren, is, zoa, hebben, met ewe' lstenen bezet. crige vijf kronen is gekost hebbende kro kostbaarste. Mary van Medena, James II, is de o door koningin Man; koning Willem HL het een grote vr3ff, abeth II de kroon v dan een paar m'n hebben. Van alle eft haar vader, k°' kroon nog het 13^, neiijk iets meer dan a" Deze wordt veroorzaakt door de vele bewerkingen, die de grondstof moet ondergaan voor de stoffen gereed zijn. Ook spreekt wat betreft de toepassing voor huishoudtextiel mee, dat linnen minder goed dan b.v. katoen bestand is tegen chloor, een dikwijls gebruikt bleekmiddel. Ook in Nederland wordt tegenwoor dig aanzienlijk minder vlas verbouwd dan vroeger, terwijl toch het Neder landse en ook het Belgische vlas als zeer goed bekend staat. Een van de grote fabrieken van Noord-Ierland, dat bekend staat om zijn prachtig Iers Lin nen, schrijft zelfs in een na-oorlogse publicatie, dat zij het grootste deel van hun vlas uit de „Low Countries' betrekken. Zij fabriceren o.a. de mooie Moygashel stoffen, hetzij linnen, rayon of wol, welke om hun goede eigenschappen bekend staan en door de allerbeste confectionnairs verwerkt worden, doch ook per meter worden verkocht. Helaas is het ons niet be kend, of dit ook in ons land het ge val is, doch dat er linnen in de goede zaken verkrijgbaar is, is wel zeker. Een smaakvolle creatie uit linnen vervaardigd BIJ DE GROTE VLUCHT, welke het verbruik van rayon (zoals de vroegere kunstzijde thans genoemd wordt) in de laatste decennia genomen heeft, en bij de grootscheepse propaganda-acties voor het gebruik van verscheidene andere textielsoorten dreigt het linnen voor kledingdoeleinden meer en meer op de achtergrond te geraken, evenals het op het gebied van huishoudtextiel goeddeels door katoen verdron gen is. Het dient gezegd te worden dat linnen, en zeker de goede kwaliteiten, duurder is dan de meeste andere stoffen, doch daar staat tegenover, dat er een sfeer van luxe en tegelijkertijd van degelijkheid van uitgaat, welke men bij andere stoffen tevergeefs zoekt, behalve bij de nog duurdere. DIT MAAKT HET ook 'verklaar baar, dat er b.v. in de Amerikaanse stoffencollecties een duidelijke neiging bestaat van linnen zoveel mogelijk te benaderen door het op speciale manier verweven van andere grondstoffen. Dan krijgt men stoffen als „lintm- type" en „linen-like rayon", waarvan allerlei soorten kleding gemaakt wor den, van japonnen en mantelpakken tot blouses en mantels. Ook linnen zelf heeft veel succes in korte avondjapon nen, mouwloze zomerjurkjes, sportkle- ding en mantelpakken. Dit aanknopen aan de goede renomme van linnen is overigens niets nieuws, want reeds jarenlang worden allerlei katoenen stoffen byvoorbeeld, met het etiket „linnen" bestempeld. Heel opvallend is dit wel by het zogenaamde Egyp tisch linnen, dat voor 100% uit katoen bestaat; in geheel Egypte wordt na- melyk geen vlas verbouwd. Wat U dus als Egyptisch linnen regenjassen in de winkels krijgt aangeboden, is niets anders dan katoen, waarmee wij niets ten nadele van het product willen zeg gen. Integendeel, de Egyptische ka toensoorten, die van nature een beige achtige tint hebben, staan zo goed bekend, dat men er wel toe overgaat stoffen uit andere katoensoorten in dezelfde tint te verven om zo hun aan zien te verhogen; dit is ook de oor zaak van de veel verbreide mening, dat een regenjas van Egyptisch „lin nen" altijd beige zou moeten zijn. De term „Egyptisch linnen" is zelfs zo ingeburgerd, dat men U in uitstekend bekend staande winkels zelfs volko men te goeder trouw zal verzekeren, dat de daar aanwezige regenjassen toch werkelijk van Egptisch linnen zijn, maar ja, wat andere zaken bren gen BEHALVE Egptyisch linnen hebben ook namen als graslinnen, verpleeg sterslinnen, keizerslinnen, congolinnen en glorialinnen door het lange ge bruik burgerrecht gekregen. Dit wil echter niet zeggen, dat deze stoffen ook inderdaad linnen zijn, integendeel, zij bestaan geheel uit katoen. Paklin- nen en matraslinnen daarentegen zijn zuiver jute, terwijl zijdelinnen niets met zijde, noch met linnen te maken heeft, maar niets anders is dan een bepaalde soort rayon. Uit de namen van al deze stoffen spreekt echter duidelijk de goede faam, welke lin nen zich in de loop der jaren te recht heeft verworven. Wat zijn nu de voordelen van lin nen boven andere stoffen? Dit is een vrij moeilijk te beantwoorden vraag, omdat de appreciatie van een be paald soort vezel heel sterk van de persoonlijke smaak afhangt. Het is echter een feit, dat linnen in prachtige, diepe kleuren te verven is, welke ja renlang hun gloed kunnen behouden. Hierdoor zal de kleding, mits niet te uitgesproken ingesteld op de mode van een bepaald seizoen, jarenlang dienst kunnen doen. Hierbij is het ook een voordeel, dat linnen zeer sterk is en goed gewassen kan worden. Bovendien valt het mooi, omdat het stevig is, en zal toch, ondanks deze stevigheid, in dc zomer niet te warm zijn. Dit komt door het grote hygroscopische vermo gen van deze vezel (linnen kan zeer veel vocht opnemen, zonder dat men dit bij het aanraken van de stof voelt. De reprise, d.w.z. het overeengekomen percentage vocht in de handel, is reeds 12%). Een van de voornaamste redenen, waarom linnen in de loop van de laatste vijftig jaar steeds verder is teruggedrongen, ligt in de hoge prijs. OP WARME DAGEN zal menige jonge vrouw graag zo'n luchtig char mant japonnetje hebben, iets wat voor de zelf-naai- sters niet zo erg moeilyk te verwezenlijken is. Het eerste jurkje is van bedrukte dunne zijde gemaakt en vraagt ca i,50 M. stof van 90 breed. De voorpassen met de aangeknipte mouwtjes wor den op de aangegeven plaats ingerimpeld en aan het voorpand gezet, dat van fi guurnaden voorzien is. Het rugpand knipt u aan één stuk. U stikt er de figuur naden in en sluit de zij- en schoudernaden. De halsrand en de mouwtjes worden met schuine biesjes afge werkt. De wijde rok bestaat uit vier even grote banen en wordt sterk ingerimpeld met het lijfje verbonden. Links maakt u een taillesplit in de zynaad met druk knoop- of treksluiting EEN AMERIKAANSE firma heeft dezer dagen een nouveauté op de En gelse markt gebracht in de vorm van vingernagels met juwelen bezet, welke bestemd zijn om de feestvreugde op de recepties en andere feestelijkheden ter gelegenheid van de Kroning te verho gen. De bedoeling, dat de dames van dergelijke „opzet" nagels er één aan elke hand zouden dragen, b.v. op de duim of wijsvinger, schijnt doorkruist te worden door het grote succes en het verlangen, ook de andere vingers op een dergelijke manier te versieren. Als vervolg op de vingernagels zal men over enige tijd dergelijke teennagels in de handel brengen, welke, naar men verwacht, tijdens het badseizoen goede diensten zullen bewijzen. Dat de Ame rikanen van deze producten ook in eigen land veel succes verwachten, zal niemand verbazen. HET WOORD drie-dimensionaal ken nen wij allen, na de publicaties over het nieuwe soort films. Er is echter in de wereld der textiel, voorhands nog speciaal in Amerika, sprake van „drie dimensionale stoffen". Hiermee worden dan stoffen bedoeld, welke op een andere manier een diepteeffect geven Dit kan bereikt worden door speciale dessinering, of door de manier van weven. Alles wat maar een bobbeltje of in enig ander opzicht een regelmatige verhoging heeft, heet, vooral in adver tenties, „drie-dimensionaal", waarbij m-tn speculeert op de belangstelling vtfor de nieuwe films. U kunt de rok ook als één rechte lap van 2,50 M. lengte dwars knip pen, als het dessin zich daartoe leent. U heeft dan totaal maar U M. nodig. B\j een streep of een rands1 is dit wel de weg, maar ook bij gebruik van tweeërlei stof, zoals het andere pajon- netje, kunt u ze heel eenvoudig de rok met één of twee randen ma ken. Voor dit jurkje wordt het rug patroon langs de ingetekende lijn doorgeknipt. Aan de middenvoorlijn van het voorpand tekent u een over slag je van 2 cM. aan en een Jj cM. breed belegje. U vouwt dit naar bin nen en brengt de knoopsluiting aan. Is dit geen aardig ideetje om twee kleinere coupons te combineren of van een oud een nieuw toiletje te to veren? DE TIJD der saaie voeringen, van iets lichtere of eventueel iets donkerder tint dan de stof zelf, doch uitsluitend toegepast, omdat de mantel of het jasje nu eenmaal afgewerkt moest worden, is voor lopig voorbij. In alle modecentra duiken tegelijkertijd dezelfde ideeën op, waarin steeds weer de voering gebruikt wordt als integrerend on derdeel in de garnering van een mantel, of als completering van een mantelpak, De voering van een mantel in een frisse imprimé, een mantelpakjasje gevoerd met een effen stof in afstekende tint, waar van ook de blouse gemaakt is, de collecties zijn er vol van. Soms maakt men ook nog de handschoe nen of het hoedje van deze „voe- ring"stof. Al blijft het uiteraard een vereiste dat de hiervoor gebruikte stoffen soe pel en zacht zijn, toch wijkt men bij deze nieuwe methode meer en meer af van de traditionele, in confectie- kleding soms minder goede, kwalitei ten, welke tot voor kort nog wel goed genoeg voor voering gevonden wer den. Zuivere zijde is voor deze toepas sing wel favoriet en ook de shantung zijde (van de wilde zijderups) of mooie katoenen popeline zijn niet te versma den. Hiermee willen wij niet zeggen, dat een werkelijk mooie rayonstof niet in aanmerking zou kunnen komen, doch men dient zich bij de keuze daarvan wel te realiseren, dat deze stoffen soms minder geschikt zijn voor het maken van de bijbehorende blouse. Alles hangt hier van de kwaliteit en daar door van het „vallen' en van de kleur van de stof af. Deze luttele regels over voeringstof- fen kunnen wij niet besluiten, zonder even de „metal insulated" stoffen ge noemd te hebben, welke in Amerika zo'n enorme opgang maken en waar van hier ook de eerste tekenen al te bespeuren zijn, hoewel ze nog niet regelmatig in de winkels verkocht worden. Dat men zich in ons land wel degelijk rekenschap geeft, van de gro te waarde welke de Amerikanen aan deze voeringen, hechten, blijkt uit het feit, dat alle mantelcollecties van con- fectiefabrikanten, die naar Amerika exporteren, met dergelijke voering- stoffen geleverd worden. Wat is dit nu voor een geheimzinnig soort stoffen? Deze voeringstoffen worden aan één kant als het ware besproeid met klei ne metaaldeeltjes, waardoor zij po reus blijven, doch 's winters de warmte van het lichaam terugkaatsen, en dus binnen de mantel houden, terwijl in de zomer de lichaamstemperatuur ook constant blijft, omdat de zonnewarmte van bulten af ook teruggekaatst_ wordt en het lichaam niet kan bereiken. Deze stoffen zijn, zoals gezegd, slechts aan één kant met deze metaaldeeltjes be sproeid. De andere kant ziet er net uit als gewone voering, zodat aan de man tel, als de voering er in zit, niets bij zonders te zien is. Wat men er mee wint is duidelijk; een dergelijke man tel kan onder veel meer weersomstan digheden gedragen worden dan anders het geval zou zijn, terwijl de soepel heid van de voering in geen enkel opzicht door deze behandeling beïn vloed wordt. Sprekende over voeringstoffen komt ons ook het materiaal in gedachten, (Advertentie. Ins. Med.) AANGEZIEN deze kolom langzamer hand een soort vrije tribune geworden is, voor vrouw- zowel als manvolk, ben ik allang niet meer verbaasd over de meest uiteenlopende verzoeken, sug gesties of vragen die mij worden toe gestuurd. Ik sta open voor allerhande mening en wil graag gelegenheid geven tot het slaken van hartekreten, mits de briefschrijvers niet het onmogelijke van mij vergen. Zo kan ik er waarlijk niet aan be ginnen een methode ter genezing van kanker op te nemen, aangezien ik dan en terecht de gehele Maatschap pij voor Geneeskunde aan mijn arme hals zou krijgen. Saskia is nu eenmaal niet bevoegd in dezen. Maar wel wil ik in een samenvatten de kolom alle ijverige dames antwoor den die, mede naar aanleiding van Saskia's onvermoeid gehamer, zichzelf bij het nekvel hebben gepakt en flink dooreengeschud, en daarna vast beslo ten zijn iets aan haar ontwikkeling te gaan doen door te beginnen met de studie van een vreemde taal. Nou ja, studie maar dan toch een serieuze poging om haar lang ver zonken schoolse kennis weer op te del dat reeds enige tijd ook in ons land verkrijgbaar is voor versteviging van alle onderdelen van mantel of mantel pak, welke zulks behoeven. Daar dit Vlieseline niet geweven is, doch on der grote hitte als het ware „samen gesmolten", heeft men het nadeel van paardehaar en linnen, resp. loswerken de haren, die gaan prikken, en krim pen en trekken door de gevoeligheid en de draadrichting, ondervangen. Dit materiaal bestaat uit een mengsel van Perion, wol en kameelhaar, en is, be halve poreus en licht in gewicht, be stand tegen wassen en stomen, en zal daarbij zijn vorm niet verliezen. maar toen werd ze wijzer Moeder en moeders moeder gebruikten al Maizena DURYEA, dus bestelde *t jonge vrouwtje 'took. Maar... zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nög doen toezien dat ze ook Maizena DURYEA krijgen. De naam op 't pak daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge inder daad Maizena DURYEA koopt, die vermaarde Maïzena voor *t binden van groenten, soepen en sausen. (Adv. Ing. Med.) U VOELT ZICH NATUURLIJK echt „gekleed", wanneer U een nieuwe, naar de laatste mode gemaakte japon of mantel aantrekt, maar denkt dan niet, dat U er reeds bentImmers, de accessoires spelen een zeer voorname rol. Onder deze benaming worden gerekendtas, handschoenen, byoux en wat dies meer zij. Het gaat nu eenmaal niet aan om een schoudertas bij een gekleed deux-pièces te dragen of andere uiter sten met elkaar saam te brengen. Het kan zelfs in één slag Uw toilet een „gunst, dat staat toch niet aan Uw vriendinnen doen ontlokken. Geen enkele vrouw, die daar niet gevoelig voor is.Daarom hier iets over de tas, een van de moeilijkst te kiezen accessoires! Welnu, de sportieve tas van zacht kunstleder, met aniline-verven in beige, geel en sherry, wordt onder de afdeling relax gerangschikt. De modellen van deze tassen doen denken aan een kleine city-bag, teacosies en hoedendozen, welke voor de sportieve vrouw onmisbaar zijn, daar er van alles ingestouwd kan worden, zonder dat het model er onder behoeft te lijden. Tot het meer geklede genre behoort de beugeltas, met aan de beugel r prachtige plooitjes. De herfstkleuren donkergroen en kastanjebruin, wer den ook hier benut en staan zelfs op het eerste plan. Bij de bontmantel wordt een aparte leersoort gedragen en wel struisvogel leder (zeer sterk). De Weense model len, natuurlijk import, zagen wij tijdens een tassenshow in beige, grijs en bruin. Voor de vrouw met de rui mere beurs is het krokodil-leder be stemd. Kostbaar materiaal in bruine kleuren en zwart. Deze tassen zijn zeer mooi gevoerd. Een model bijv. had een grijze lederen voering, welke bij de sluiting boven aan de vakjes in de binnenzijde overging in zwart. De enveloppe-tas, het meest klas sieke model in de tassenwereld, ziet men soms, waarbij het lak-leder wel de voornaamste plaats inneemt. De mannequin van de afbeelding draagt het bij een complet; een kanariegele mantel met opstaand kraagje. Als gar nering manchetten van nerz. Onder de mantel hult Marianne zich in een middagjapon met fijn geplisseerde rok, overgaand in een blouse, waar van het middenvoor glad gehouden werd met een sluiting van een enkele stofknopen-rij. Na het gladde gedeelte gaat het over in plissé, doorlopend over het rugpand. Om de taille een wildlederen ceintuur met breed taille stuk. De andere afbeelding toont de dra perie, welke in Frankrijk door me nige vrouw met gratie wordt gedra gen. Jean Bailie is de schepper van dit zwarte middagtoilet, dat verder eenvoudig van opzet is. Men lette op de twee-rijïge knoopgarnering van het lijfje, eindigend bij de diepe V-hals. Wat de draperie van Baille betreft, deze is aan één kant zichtbaar en ver dwijnt onder de linker gladde voor baan. De nauwe rok wordt daardoor enigszins gecamoufleerd. ven öf resoluut een nieuw braakliggend terrein te gaan ontginnen. Zowel voor haar eigen genoegen als ten gerieve van haar kinders, voor wie zij niet met de mond vol tanden willen zitten. Als u mij hiervandaan niet luidkeels „Hoe ra!" hoort roepen ligt het waarlijk niet aan mijn gebrek aan bijval. Nu zijn er briefschrijfsters die mij met een op de vrouw af vragen: Bij wie kan ik dan het beste les nemen? Daar op kan ik om verschillende redenen met de beste wil van de wereld geen antwoord geven. Eerlijk gezegd staat mij dat ook niet vrij. Mijn enig advies kan zijn: Speurt u eens ijverig de advertentie-kolommen na, sluit u voor Engels bijv. bij een emigrantencursus aan of informeer eens bij het hoofd van een U.L.O. of de directeur van een middelbare school. Die helpen u graag verder. Maar als u ergens verloren op het platteland leeft, of misschien uw school se ondergrond voldoende stevig vindt om alleen op voort te bouwen: wel, waag het dan eens met zelfstudie. Dat heeft óók zijn aantrekkelijkheden. OM TE BEGINNEN kunt u het zo vlug of zo langzaam doen als u zelf verkiest. U behoeft niet-te-blozen-of te hakkelen tegenover een lesgever, of alwéér met het verhaaltje aan te ko men dat u geen tijd hebt gehad om een oefening te maken of woordjes te leren. En het kost u geen extra uren om van en naar uw les te wandelen of te fietsen om van het sparen van lesgeld maar te zwijgen. Dat laatste is voor heel veel vrouwen trouwens het grote struikelblok om zo'n studie ter hand te nemen: ik zou dolgraag willen, maar het kan er een voudig niet af. Zoekt u het dan eens in de kracht van uw eigen volharding, want die is bij al dergelijke ondernemingen van doorslaand belang. Waar een wil is, is altijd en overal een weg, zelfs in de allerafgelegenste negorij. Alles wat u nodig hebt is een goed woordenboek en een paar eenvoudige leesboekjes om mee te beginnen. Lees boekjes: want de bedoeling is toch al lereerst dat u de vreemde taal vrij be- hoorlijk leert lezen; dat is ook de op één na beste weg om tot het spre ken ervan te komen. De beste is nog altijd om een poosje helemaal alleen in uw eentje in het desbetreffende land te gaan logeren, maar de kosten daarvan zal Bruin voor lopig wel niet kunnen trekken. Geen nood: wie leest, vooral modern en be hoorlijk geschreven proza, zal zich on gemerkt vaste uitdrukkingen en zegs wijzen, termen uit de dagelijkse om gangstaal en de meest gebruikte woor den eigen maken. U kunt u, hoe vlot u een taal ook leest, dan nog niet direct tegenover een vreemdeling zonder ha peren uitdrukken, maar u staat in elk geval een klein beetje vast in uw schoe nen. Welke boekjes zult u nu gaan ge bruiken? Mij dunkt dat de schooluit gaven met aantekeningen het meest voor de hand liggen. Dat is in de regel lichte, gemakkelijk aansprekende lec tuur en de ergste plaagwoorden zijn al voor u vertaald. Voor Frans denk ik bijv. aan zulke dingetjes als: La belle Nivernaise, Sans Familie, Poil de Carotte, Crainquebille; voor Duits aan Das fliegende Klassen- zimmer. Emil und die Detektive, Was tun, Sibylle?; voor Engels aan Three men in a boat, Misunderstood, The scarlat Pimpernel. Voor wie zich al wat verder waagt op het slappe koord in die taal zijn de Penguins, Bantams en Pans, al die plezierige goedkope uitgaven een uit komst. Ik denk aan „The wind in the willows" en „The Doll's House" (Alba tross); „Cimarron" (Penguin); „The grapes of wrath" en „The power and the glory" (Zephyr). Met genoegen zal ik, zoals vele brieven mij al verzocht hebben, af en toe eens zo'n deeltje be spreken.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7