Eisenhower beraadt zich over conflict met Zuid-Korea Vandaag geldzuivering in Tsjechoslowakije Duitsland zal verdedigd worden aan eigen grenzen Twee boodschappen aan Rhee Drie ernstige aanrijdingen gedurende het weekeinde Maandag 1 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 126 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NOORDELIJKEN WACHTEN VERLOOP AF.... Mendès-France naar Assemblée Woensdag stemming over premierschap Pjoens dreigementen ingetrokken Waarde kroon wordt een vijfde Scheveningen opent badseizoen Hoe koud het was en hoe guur.... Eerste steen gelegd voor tweede crematorium Mej. H. E. Reuses wordt directrice Slecht beloond Zandbak bij Goeree omgeslagen Arbeider wordt vermist Drie doden bij explosie op Staatsmijn Emma f 114.7 millioen in het Rampenfonds De bromfiets-verwarring KNAC dringt aan op spoedige regeling Diensttijd van een jaar en zes maanden Gezin verdronken Autobestuurder buiten vervolging gesteld Koninklijke Luchtmacht De afzwaai-data zijn vastgesteld Eerste Europese TV-proef is geslaagd Drie dodenacht gewonden Opvarende van de „Edith" gearresteerd WEERBERICHT Directie: J BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur, a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES eD ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.n. Vraag en Aanbod (alleei 2e hands goederen) tot i: woorden f 1.-, elk woord met cent Uitsluitend contan Abonnementsprijs dij vouj uitbetaling f 2.02 per mm f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.41 TERWIJL DE NOORDELIJKEN de bestandsbesprekingen hebben uitgesteld om de ontwikkeling van het conflict tussen Zuid-Korea en de Verenigde Naties te kunnen afwachten, beeft president Eisenhower Zaterdag druk met een aantal intieme medewerkers geconfereerd. Onder meer kwamen bij hem de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Foster Dulles en Wilson, en de stafchef van het leger, Lawton Collins. In Washington acht men de toestand, geschapen door het dreigement van Syngman Rhee, dat Zuid-Korea desnoods de strijd tegen de communisten alleen zal voortzetten, zeer bedenkelijk. Eisen hower is dan ook vastbesloten, zich zowel tegenover de communisten sis tegenover de Zuidkoreanen zeer krachtig te betonen. Het gaat, zo werd opgemerkt, in beide gevallen om de veiligheid van de Ameri kaanse strijdkrachten in Korea. Eisenhower heeft in enkele dagen t'jds twee boodschappen aan Svngman Rhee gezonden om de geschillen op te lossen. I' Pierre Mendès-France, de vierde Franse politicus, die met de vorming ran een nieuwe regering is belast, zal Woensdag aan de Nationale Vergade ring zijn benoeming tot premier ver zoeken. I Ter voorbereiding van de geesten heetf hij in een krantenartikel be toogd, dat in de Franse koloniën drin- j gend hervormingen nodig zijn. Een gezonde politiek zou de tragedie in j Indo-China hebben kunnen voorkomen. Thans dreigt men in Noord-Afrika de zelfde fouten te maken met veel ramp zaliger gevolgen. Het overschakelen van een steriele naar een productieve economie zal in het ebgin offers vra gen. Verder acht Mendès-France wij ziging van de grondwet nodig. DE REGERING in Seoel begint intus sen enigermate bij te draaien. Demeest- besproken man, de minister van Bui tenlandse Zaken Pjoen Joeng Tai, heeft verleden week een keer gezegd, dat Zuid-Korea zou gaan schieten, wanneer Indische troepen in Korea aan land zou den gaan ter bewaking van de gevange nen, die na het sluiten van een bestand niet naar huis zouden willen terugke ren. Pjoen heeft deze uitlating moeten in slikken. Hij heeft laten verklaren, dat hij zich tegenover een journalist, die hem een vraag had gesteld over de mo gelijkheid van bewaking der gevange nen door Indiërs in schertsende zin had uitgelaten. Deze scherts kwam echter in de vertaling van het bericht niet tot haar recht. Een secretaris van de minister vertel de later, dat India in het gesprek niet was genoemd. Pjoen zou hebben ver klaard, dat er zal worden geschoten op alle militaire of burgerlijke vertegen woordigers van Tsjechoslowakije of Po len. die zonder toestemming van de re gering zouden landen. In soortgelijke zin heeft Sygman Rhee zich tijdens een redevoering te Tsjinhae uitgelaten. IN Tsjechoslowakije zijn vandaag vrijwel alle winkels gesloten in ver band met een drastische geldzuivering. Tegelijkertijd wordt de rantsoenering van alle landbouw- en industriepro ducten opgeheven. Deze maatregelen komen neer op een zeer scherpe ver mindering van het in omloop zjjnde geld en gaan gepaard met verlaging van alle salarissen en verlaging van de prijzen, zo wordt beweerd. We hebben dit weekend eerder naar een hete kachel en een kop warme anijsmelk verlangd dan naar een fris bad in zee. Niettemin w ren er -.ater- dag ruim honderdvijftig liefhebbers van een zeebad naar Scheveningen, die met veel enthousiasme deelnamen aan de traditionele ren naar zee, welke elk jaar bij wijze van opening van het badseizoen door de maatschappij Zee bad Scheveningen wordt uitgeschre ven. Het was bepaald geen badweei Het was niet alleen koud. maar het re gende bovendien flink, zo af en toe werd de bui zelfs een stortbui. En op de Noordzee stonden witte schuim koppen. Al met al kregen dus ook de weinige toeschouwers een even onge wenst als onaangenaam bad. Tempe ratuur van iet water: 12 graden C. De burgemeester van de gemeente Rheden. de heer J de Bruin, heeft Za terdagmorgen de eerste steen gelegd voor het tweede crematorium in ons land, dot thans in aanbouw is op een terrein ter grootte van acht en een halve hectare aan de Imbosweg te Die ren. Zoals bekend bedragen de totale stichlingskosten f 740000. De opening zal in het naiaar plaats vinden. Als directrice is aangesteld mej. H. E. Reuses, die reeds dertig jaar te Velsen werkzaam is. Dp Israëlische politie heeft een ondergrondse beweging opgerold, wel kt verantwoordelijk is voor de mis lukte aanslag op het ministerie van onderwijs te Tel Aviv op 26 Mei jl. Er worden nieuwe kronen in om loop gebracht. De loontrekkenden mo gen een bedrag van driehonderd kro nen omwisselen in de verhouding van vijf oude kronen voor een nieuwe; ver der wordt al het oude geld omgeruild in de verhouding van vijftig oude kro nen voor één nieuwe. Particuliere spaartegoeden, die vóór 16 Mei bestonden, worden omgewisseld volgens een bepaalde schaal, die af loopt van een verhouding van 5 tegen 1 voor de eerste vijfdfuizend kronen tot een van 30 tegen 1 voor alles boven de vijftigduizend kronen. Gelden, die na 16 Mei zijn ingelegd, worden omge wisseld tegen een koers van 50 tegen 1. Alle Ionen en salarissen worden met tachtig procent verlaagd: sinds 1945 ge blokkeerde rekeningen vervallen geheel aan de staat. De prijs van brood is bepaald op 2.80 kroon per kg, van cubasuiker op 14 kr. per kg, van rundvlees op 20 kr. per kg. van margarine op 24 kr., van boter op 44 kr., van aardappelen op 0.72 tot 0.84 kr. en van melk op 2 tot 2.40 kr. per liter. Sigaretten gaan 1.80 tot 2.40 kr per tien kosten. De waarde van een kroon wordt ongeveer 55 cent. Een regeringswoordvoerder heeft nog gezegd, dat er geen twijfel kan bestaan aan de goede wil van Zuid-Korea tegen over India. De regering is echter niet slechts gekant tegen het zenden van Indische troepen, doch tegen het gehele denkbeeld van een bestand met de com munisten in dit stadium. Overigens zijn de kansen op een be stand iets gestegen, nu ook de Chine zen blijkens een perscommentaar de voorstellen van tweede Pinksterdag een vooruitgang achten, vergeleken bij die van twaalf dagen tevoren. Ondanks zijn volharding en zijn moed zal de jonge Weense tandarts Gerard Scholz de kroningsplech tigheden in Engeland niet te zien krijgen. Hij heeft verschillende pogingen gedaan om over Liet Kanaal te komen, maar geen er van is gelukt. Eerst heeft hij het zwemmend geprobeerd; na ander halve kilometer moest hij de strijd tegen de golven en de koude op geven. Zondag ging hij in een gehuurde kano opnieuw op weg. Ditmaal slaagde hij er in, tot dicht onder de Britse kust te ko men. Toen is hij tot zijn grote teleurstelling door vissers opge- pikP en naar Boulogne terugge bracht. Zijn kano was door de hoge golven reeds vrijwel Vol water gelopen, toen hij werd ont dekt. De tandarts is nu naar We nen teruggekeerd om een beter vaartuig te halen. Bij het herstelwerk aan de dijken aan de Noordzijde van GoereeOver- flakkee, in de omgeving van Middel- harnis, is een met zand geladen bak omgeslagen. Deze werd getrokken door een sleepboot en was met twee perso nen bemand. Eén van de opvarenden wist zich op de bak te werken en werd gered. De andere, de 47-jarige V. uit Lemmer, wordt vermist. Zaterdag is bij de zuurstoffabriek van de Staatsmijn Emma II in Beek (Lim burg) een ingebouwde compressor ont ploft, waarbij drie personen werden ge dood. De slachtoffers zijn de 53-jarige J. H. F. uit Maastricht, de 41-jarige J. H. R. uit Meers-Elsloo en de 36-jarige M. N uit Brunssum. Het ongeluk geschiedde door nog onbekende oorzaak bij het stopzetten van de luchtcompressor. Be halve de drie slachtoffers werd nie mand getroffen. Bij het Nationale Rampenfonds is sinds Vrijdag weer honderdduizend gul den binnengekomen. Het totaal bedrag is nu f 114.7 millioen. De Prinsessen Beatrix en Irene ivaren Zaterdag bruidsmeisje bij het huwelijk van Jonkvrouwe G. Siekinghe, de verzorgster van de Prinsessen, en jonkheer mr A. de Beaufort, burgemeester van Markelo. Het huweliik werd in Den Haag op het nieuwe stadhuis voltrokken. Naar aanleiding van de recente uit spraak van de Haagse kantonrechter, waarbij is bepaald, dat de bromfietsen in 's-Gravcnhage niet op rijwiel paden mogen rijden zolang geen ken tekenbewijs is afgegeven, heeft de KNAC de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gevestigd op de steeds toenemende verwarring, die mede tengevolge hiervan bij de weggebruikers omtient de positie van de bromfiets ontstaat. De bovengenoemde uitspraak is n.l. geheel in strijd met een recente uit spraak van de Rotterdamse rechtbank, die de bromfiets als fiets aanmerkte, en dientengevolge tot consequentie heeft dat de bromfiets wél op het rijwielpad moet rijden. Naar de mening van de KNAC kan aan de steeds groter wordendver warring alleen een einde komen door invoering van de wijziging van het wegenverkeersreglement. De automo bielclub heeft derhalve de minister verzocht, deze invoering spoedig te doen plaats hebben, of, zo invoering van de gehele wijziging op korte ter mijn nog niet mogelijk is, tenminste dat gedeelte van de wijziging waarin de bromfiets-materie wordt geregeld, op korte termijn van kracht te doen worden. DUITSLAND HEEFT DE VERZEKERING ONTVANGEN dat het niet aan de Maas of aan het Kanaal zal worden verdedigd, doch aan zijn eigen grenzen, zo heeft Theodoor Blank, de Westduitse commis saris voor de veiligheid in een rede voor de CDU te Geversberg verklaard. De Duitse eisen voor gelijke rechten en politieke doelmatig heid waren bij de opstelling der Europese verdedigingsplannen ingewilligd. Te Gladbeck vertelde hij verder, dat in Duitsland een diensttijd van achttien maanden zal worden ingevoerd: met een Duits land, dat 460.000 tot 480.000 man onder de wapenen heeft, zal Europa verdedigd kunnen worden, er zonder niet, aldus verder Blank. MAAR de New York Times weet te melden, heeft Adenauer aan Eisen hower medegedeeld, dat een conferentie van de Grote Vier de kansen voor het Europese Leger volkomen teniet zal doen. Het zou daarbij vooral gaan om de invloed, die het uitzicht van zulk een conferentie op Europa zou hebben. De bezwaren van de Duitse bondskan selier zouden door Walter Hallstein, de staatssecretaris voor Buitenlandse Za ken. zijn overgebracht aan de speciale In Augustus 1952 is de heer S. J. S. uit Hamont (België) in Nederland ge arresteerd, nadat hij met zijn auto, waarin zijn vrouw en kinderen zaten, op weg van Helmond naar Hamont in de Zuid-Willemsvaart is gereden, waarbij zijn vrouw en kinderen om kwamen. S. werd verdacht van moord op zijn vrouw en kinderen, door de wagen opzettelijk in het water te rij den. Na behandeling van een verzoek tot invrijheidstelling heeft het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch hem destijds uit de voorlopige hechtenis ontslagen. Thans heeft de officier van Justitie bij de arrondissementsrecht bank te 's-Heitogenbosch besloten S. niet verder te vervolgen, op grond van onvoldoende aanwijzing van schuld. vertegenwoordiger van Eisenhower te Parijs, David Brute. Volgèns een officiële mededeling uit Bonn heeft Hallstein weliswaar met Bruce gesproken, maar geen boodschap van Adenauer overhandigd. Integendeel acht de kanselier volgens deze verkla ring een conferentie van vier dringend noodzakelijk, indien er kans op een positief resultaat bestaat. Verder is bekend gemaakt, dat Hall stein en Bruce de in Juni te houden be sprekingen over de vorming van een politieke gemeenschap van de Schuman- landen hebben voorbereid. Ook zouden zij over de Bermuda-conferentie hebben gesproken. Vermoedelijk heeft Halls'ein ook de mogelijkheid van deelneming van een Duitse waarnemer ter sprake gebracht. In het afgelopen weekend is de verloving bekend gemaakt van de dochter van Sir Stafford Cripps met Joe Appiah, een neger uit Ashanti, aan de Afri kaanse Goudkust. Voor de dienstplichtigen van de eer ste, tweede, derde en vierde ploeg van de lichting 1952 der Kon. Luchtmacht is de tijd vastgesteld, waarop zij met groot verlof zullen gaan. De korporaals en dienstplichtigen van de eerste ploeg zwaaien 30 September van dit jaar af, die van de tweede ploeg 31 December, die van de derde ploeg op.31 Maart '54 en die van de vierde ploeg op 31 Juni 1954. Voor sergeanten en korporaals der eerste klasse zijn deze data resp. '-tl De cember 1953. 31 Maart 1954, 30 Juni 1954. en 30 September 1954. De eerste uitzendingen op het West- europese televisienet zijn ins ons land vrijwel zonde, storingen ontvangen. Di NTS no-mde de uitzendingen tech nisch geslaagd. De verbinding? ijn Londen- ParijsBrussel—Breda—Ham burg heeft het uitstekend gedaan, zo dat men goede hoop heeft, dat de dui zenden kijkers op het continent Dirs- dag zullei kunnen genieten van de uitzending der kroningsplechtigheden te Londen. Gedurende het weekeinde hebben verscheidene ernstige auto-ongelukken plaats gehad, waarbij in totaal drie doden en acht gewonden zijn te be treuren. Te Swalmen (L) vloog een grote personenauto met tien inzitten den gistermiddag uit de bocht en ram de achtereenvolgens een lantaarnpaal, een telefoonpaal en een tuinhek. Twee inzittenden, de 40-jarige II. J. uit Horn en de 36-jarige H. G. uit Roermond, werden op.slag gedood Een andere In zittende mevr. E. uit Maasniel werd ernstig gewond- Toen burgemeester mr. F. M. A. Schokking van 's Gravenhage Zaterdag middag. uit de richting Utrecht ko mende op de Hoge Rijndiik te Leiden reed. is een wielrijder. de 64-jarige heer J van A uit Leidenolotseling vlak voor de auto van het fietspad naar links afgeweken, met het noodlot tige gevolg. dat hii door de wagen van Het „Amtsgencht" in Hamburg heelt via de criminele voorlichting in Den Haag de aanhouding verzocht "an de 50-jarige dr ir S. H L. uit Hambuig— Wandsbeck Deze opvarende van de „Edith" het bootje, dat tijdens de Pinksterdagen op de Maasvlakte bij Hoek vari Holland strandde, wordt nl. verdacht van oplichting. De politie in Hoek van Holland heeft hem gearres teerd en naar het hoofdbureau van po litie te Rotterdam overgehracht Eden de Britse mmistei van Bui tenlandse naken vertrekt Vrijdag naar i-nstor nm daar mie (jen oner1 lig wegens r.ijn galaandoening te ondergaan. de burgemeester werd geschept. Na overbrenging naar het academisch zie kenhuis moest worden vastgesteld, dat de heer J. van S. overleden was. Gistermorgen is op het Hildebrand- piein te 's Gravenhage een personen auto met zeven inzittenden met een vaart van omstreeks 60 km tegen een lichtmast gereden Mogelijk heeft het stuur niet goed gewerkt. De bestuur der en de overige passagiers werden uit de wagen geslingerd. De gevolgen waren zeer ernstig. Allen werden naar een ziekenhuis vervoerd. Drie perso nen onder wie de bestuurder hadden een schedelbasisfractuur opgelopen en waren bij aankomst in het ziekenhuis buiten kennis. Vrouw over petroleumstel gevallen en verbrand Te Vianen is Zaterdag de 49-jariga vrouw L. N. van D. in een schuurtje bij haar wonin verbrand. De vrouw was aan het werk in het schuurtje, waa. een brandend petroleumstel stond. Door onbekende oorzaak kwam zii boven op het toestel te vallen. On- middelliik vatten haar kleren vlam. Buren, die rook uit het schuurtje za gen komen, snelden toe, maar konden haar niet meer redden. De Poolse piloot, die veertien dagen geleden met een MIG-straaljager in De nemarken landde, gal als politieke vluch teling worden beschouwd Ziin machine word) aan Polen teruggegeven. Verwachting van Maandagavond tot Dinsdagavond: AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de nacht. Overwegend matige wind uit N. richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Ï"NSDAG: Zon op 4.25, onder 20.51; Maan op 0.15, onder 9.14.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1