ELIZABETH II HEDEN GEKROOND Praal en vroomheid in Westminster Abbey oude Aankomst van de gouden koets Iets groots kostbare strijd Viervoudig God save the Queen was betuiging van trouw Hardlopen in korte broek ook nu door Regent Street voor Westminster Abbey Dinsdag 2 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 0e Jaargang No. 127 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GOUDEN SPROOKJE IN ALLE LUISTER VERWEZENLIJKT iseit besprekingen te Athene GoD SAVE THE QUEEN", WAS DE ROEP: God behoede de Koningin. Hij daverde door de hoge, grijze booggewelven van de Westminster Abbey heen en langs de tien kilometer lange kro ningsroute met haar twee millioen mensen. Hij vermengde zich met trompetgeschal en tromgerojfel en tverd overstemd door zivaar kanongebulder. Hij steeg op naar de wijde, bewolkte hemel, die grauw en kleurloos over de kleurige Britse hoofdstad was gespannen. Hij drong door in millioenen huiskamers en tot in de verste en meest verlaten uithoeken van de wereld. Het was half één 's middags. De climax van deze historische tweede Juni was bereikt. Het was de climax van dit kroningsjaar ja van het leven van Engelands zeven-en-twintigjarige koningin. Onder doodse stilte was de zware kroon van St. Edward op haar hoofd neergedaald. Met diepe ontroering hadden de prinsen en prinsessen en al die andere burgerlijke en kerkelijke dignitarissen in de Westminster Abbey naar deze jonge, zichtbaar bewogen vrouw gezien. Zeven en een half duizend paar mensenogen en tientallen cameralenzen waren gericht op deze tengere gestalte in de grote, vierkante stoel. Het uitgestrekte Britse Imperium had een nieuw gekroond hoofd gekregen: Elizabeth de Tweede, bij de gratie Gods koningin van het Ver enigde Koninkrijk, van Noord-Ierland, van haar Rijken en Gebiedsdelen overzee, Hoofd van het Ge menebest, Verdedigster van het Geloof Een nieuw en naar de Engelsen verwachten: veelbe lovend tijdvak ivas aangebroken. De tweede Elizabeth en de zesde regerende vorstin, de een-en- veertigste Engelse souverein was gezalfd, gekroond en plechtig ingewijd. De Koningin komt In de Kathedraal Ononderbroken rij van edelen Onze foto's KRONINGS VARIA Mensen stonden 20 a 30 rijen dik Directie: J BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: H. M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per tn.ro Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot lt woorden f 1.-, elk woord mee- i cent Uitsluitend contani Abonnementsprijs Bij vooi uitbetaling f 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.49 iFC gestuit. De ver- igen omgeving de :n naar een beschei- De Volendammers ijken en liepen keer dat de machtige veldoverwicht werd Toch waren de felle lelijk buitengewoon ïggen en de rijzige spil echte defensie bezit. In oest het voornamelijk oor Van Es, een terrier, rt en daarbij opvallend und door de handige Jong. Bij Volendam o best, deze keer. De fraaie figuren op de an afwerken kwam men rappende en ingrijpends •hoede maar zelden toe. ;erhoede kwamen spil •al ook rechtsback Kar- hun normale vorm. Er eweifeld met Ingrijpen. elden een wedstrijd ge- ploeg zo op buitenspel J in Volendam. Keer op if oranjehemden me- DFC-defensle. Voor een ils de heer Bronkhoret gesneden koek. Volen- nelijk geen kaas van ge le eigen achterhoede het nadoen kwam DFC aan ilpunt. ds na tien minuten de lepper een hoge bal ver- ?n Van Es een vrij veld Na de thee, toen het as recht oplaaide, bracht gave aanval de ploegen icht, doch kort daarna ipnieuw alleen naar Kei- n brak wel het schot, lopen De Jong zag daar- el (1—2). Volendam viel aan en op zeer fraaie en minuten voor tijd Tol et uit een zwerm verde- iuwen. De neutrale toe met die 2—2 wel vrede ertegenwoordigers van Turkije en Joegoslavië g te Athene bijeen voor over de verdediging in deel der Middellandse Balkan. Op deze wijze we samenwerking tussen die in het onlangs ge- chapsverdrag wordt om- Fanfae. s" Westwoud-Hoogkar- Koning. ch veel-eisend stuk als mer, nl. Coriolanus Bes- jn Jenkins. Men slaagde zuiver van stemming en ikgehalte te spelen, uit- :ele technische oneffen tuk naar keuze Wienca t brillante fanfare's inge- lirigent verder een boei- vertolking te geven. Fijn- ering en reine stemming •ke kanten van deze ver- Assendelft, dir. J. Hey- irps bereikte in Coriola- ns uitstekende momenten, niesche passages klonken jngeliik en wat onryth- symphonische schets inslag van Boedijn, en onmiddelijk op een Het werd een waarlijk ffectvolle prestatie. g Harmonie. Bovenkarspel, dir. W. licht werk „bimson" Or- H. Scheifer. Met dit k ook min of meer mo- en technisch niet steeds :n moment was men er ;g „even uit" Er viel wel eren, maar het stuk kwam voldoende uit de verf. bekende Bloemenwals ed en beschaafd uitge- U<1. a". Heemskerk 92 p., 2e pr. Hem en Venhuizen, 96 p„ St. Caecilia", Wervershoof Kunst n. Kracht, de Goor- 99 p., Ie pr. Harm. Den Helder 105 p., Ie pr. Westwoud-Hoogkarspe' „Crescendo". Assenrielft Crescendo, Bovenkarspel 'dstrijd. Kracht, Goorne-Berkhout Dr. Nuyens. WesUvoud- 90 p.. 2e pi. - „Crescen- tarspel 102 p., Ie pr. s „z\ppollo". Hoorn 99 P' Istrjjd. leling Fanfare. ia". Heemskerk 276 p. i ia", Hem en Venhuizen „St. Caecilia". ^'erJ p. Ie pr. „Excelsior rmonie) 256 p., 2e pr. ding Fanfare: Hoogwoud 264 p.. Ie Pr' kracht, de Goorne-BeiK* ie pr. Titmuntendheid Harmonie: innubst", Den Helder ig Fanfare: :ns". Westwoud-Hoogkar* e pr. Crescendo" As* p., Ie pr. Ere-afdeling Haf* icendo", Bovenkarspel z' van 300 punten, en hoger romotie. De extra prijs een ïer naar keuze, voor n 1 punten over de eer,,, geschort kon Hoor Thieroj re te Roozendaal werd „Crescendo^ sCHBEÜfté"' De aankomst van de gouden koets (Telefoto) Enige edelen worstelden bij aan- van het koninklijk gezin giften mee- komst bij de Westminster Abdij met de zwarg mantels, die zij in jaren niet meer gedragen hadden. Eén struikelde en viel bijna, toen hij uit zijn auto stapte. Een ander verloor zijn kroontje en een derde, rijk gekleed, kwam doornat aan in een open auto. DIJ gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth in Londen is er in de wereld iets groots verricht. Ter wijl staatslieden zich inspannen om tot een goede onderlinge samenwerking te geraken, heeft een aantal technici het bestaan een televisie-net te ontwerpen, dat het sprookje van een jonge Ko ningin in de meeste landen niet alleen hoorbaar, maar ook zichtbaar maakt. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen van hoeveel waarde deze samenwer king is, waarin tot onze vreugde de Nederlandse TV-mannen geen gering aandeel hebben gehad. Bij het overdenken van dit „wonder der techniek" zijn wij bewust aan on ze inderdaad aanwezige verba zing over wat er in 1953 mogelijk is voorbijgegaan. De kroning van Elizabeth zegt ons véél meer: in de eerste plaats, nat er in onze vermaterialiseerde wereld tóch nog plaats is voor een sprookje; terwijl wij vaak vergeten onze kinde ren de verhaaltjes van Andersen voor te lezen. Het gaat de honderdduizen den kijkers niet om de belevenis van een uitermate belangrijk staats- en volkenrechtelijk gebeuren. Weineen; men wil de „glimlach" van de Koning in opvangen; het goud, het purper, het blauw en de schittering aanschouwen; net als in „duizend en één nacht" Men wil weten „hoe ze zich houdt", of „ze er leuk uitziet". Dat klinkt misschien enigszins oneerbiedig, maar het is al lemaal zo hyper-menselijk, omdat wjj' door de dag geen tijd voor deze zaken hebben. Dan zijn het onze besognes, onze zorgen, onze handel, onze taak! Daar in Londen lacht vandaag de stijfste Engelsman, een beetje trots om wat een historie van eeuwen aan pracht en praal bijeen weet te brengen; een beetje trots ook, omdat al die be kende straten en pleinen er zo laaig end geestdriftig uitzien in hun spe ciale feestpakken. Een Engels blad heeft deze kronings plechtigheden volkomen onjuist „the greatest show on earth" (de grootste vertoning van de wereld) ge noemd. Onjuist, want dit is geen show. Het is een puur verhaaltje voor oud en jong en het begint aldus: „Er was eens een jonge prinsesen er komt een prins in voor en ook „dat zii gelukkig leefden". En wij vluchten in de romantiek, die overigens door de opperceremonie- meester met de centimeter is uitge meten 6 Dat is allemaal niet anders dan groots. Het feest duurt een maand. Dan begint de plicht weer. Er fT) is het sprookje uit. mi PRECIES ZES EN TWINTIG MINUTEN OVER TIEN WAS de prachtige, door acht schimmels getrokken statiekoets het voorplein van Buckingham Palace opgereden. Toen was koningin Elizabeth II stralend in het blikveld der wachtende wereld getreden. Rondom het Victoria Memorial was een daverend gejuich opgestegen. Daar was de Koningin eindelijk! Daar stond zij: een stralend haar zat prinses Margaret, de zuster van koningin Elizabeth II. De beide vrouwen reden in een fraaie glazen koets voorbij: zij werden daverend toegejuicht. Kapiteins van de koninklij ke ruiterij zorgden voor een stijlvol es corte. Hun lange rode tressen wapper den in de stijve wind. Een hunner droeg het rood-goud-blauwe regiments vaandel. AL DIE GROTERE en kleinere pro- cessies vormden als het ware de inleiding tot het grote moment, waar op al die toeschouwers hadden ge wacht: de Koningin en de Hertog van Edinburgh. Eerst verscheen er een lange rij hoogwaardigheidsbekleders te voet. te paard of in het rijtuig, hof artsen en geestelijken. Vervolgens de generaals en andere hoge officieren als vertegenwoordigers van de strijdkrach ten van het Gemenebest. Het was eei; schittering van medailles, gouden tres sen, kleurige ordelinten. Escortes van de Horse Guards, en toen eindelijk het hoogtepunt. De koninklijke sta tiekoets kwam in het zicht. Deze twee eeuwen oude wagen met zijn kleurige panelen en gouden ornamenten werd door acht prachtige grijze paarden ge trokken. Op de paarden zaten postil jons in witte kuitbroeken en blauwe uniformen. Yeomen of the guard in hun purper kleurige uniformen en met hun fraaie hellebaarden zorgden voor een prach tige omlijsting. Achter de koets reden de koninklijke standaarddrager en de beide persoonlijke adjudanten van de Koningin, graaf Mountbatten von Bir ma en de hertog van Gloucester. Een grote groep adjudanten van de Household Cavalry besloot deze pro cessie. die om elf uur aan de West minster Abbey arriveerde. QNDER DAVERENDE toejuichingen van de menigte, die hier de straten in de omgeving, het plein voor de kerk en de reusachtige tribunes vulde, be trad de Koningin om elf uur d» ka thedraal. De hofmaarschalk en de her tog van Norfolk leidden haar naar haar plaats in de tweehonderd en zestig personen tellende processie, dadelijk achter de drager van de Bijbel. ,Zie vervólg pag. 3) De binnenkomst van Hare Majesteit Koningin Elizabeth in de Westminster Abbey. (Telefoto) diadeem op het hoofd, een mantel van karmozijn-rood fluweel om de schouders, daarop het witte hermelijn, dat scheen op te lichten onder de fluorescerende buizen in het plafond van de koets. Haar uiterlijke verzorging was volmaakt, haar houding een en al gratie. Kaarsrecht zat naast haar, het gelaat enigermate gespannen, de hertog van Edinburgh. Hij droeg onder zijn rode kroningsmantel de admiraalsuniform van de Britse marine. Daar ging het paar, waarop duizenden toeschouwers uren en zelfs dagen hadden zitten en staan te wachten, waarvoor tientallen de halve wereld waren omgereisd. Deze koets vormde het sluitstuk van de vele reeksen rijtuigen en auto's, die al van even over half tien vooifcij de wachtenden waren gereden op weg naar Engelands beroemdste kathedraal. TN DIE EERSTE auto's zaten r.even en nichten van de Koningin en en kele andere familieleden, als de graaf en de gravin van Harewood, gravin Mountbatten van Birma. de hertogin van Milford Heaven. De volgende reeks auto's bracht afgezanten van bui tenlandse regeringen; prins Bernhard was er bij, prins Albert van België, premier De Gasperi van Italië. Rijtui gen brachten de koloniale gasten aan. en ook de minister-president van Engeland. Sir Winston Churchill, als mede de premiers van de andere lan den van he-. Gemenebest Elk rijtuig had een eigen militair escorte. Naarmate het uur van de plechtig heid naderde, kwamen e- hogerge plaatste gasten. Engelse prinsen en prinsessen van den bloede, als de graaf en gravin van Athlone, de hertogin van Kent. de hertog en de hertogin van Gloucester zij allen begaven zich in hun purperen mantels naar de kathe draal. De laatste twintig minuten voor het tijdstip, dat de koningin zou ver schijnen, trok de kleine processie van de koningin-moeder voorbij. Naast TyOOR bijzondere maatregelen zijn wij in staat onze abonné's reeds enkele uren na de kroning van Koningin Elizabeth in Londen een aantal tele-foto's te tonen van de plechtigheden van heden in de hoofdstad van het Britse Gemenebest. Daar de slechte weersomstan digheden nadelig werkten, zullen wij morgen bouendien een nog uitvoeriger foto-reportage bren gen. REDACTIE. Prinses Margaret Rose betreedt de kathedraal Telefoto PJET NIEUWS UIT FEESTEND LONDEN stroomde vanmorgen in allerlei vorm en variaties binnen. Zo werd verteld, dat koningin Elizabeth om zeven uur opstond. Vóór zij vandaag haar grootse taak begon, ging zajj eerst naar de kamers om haar zoon en dochter, prins Charles en prinses Anne, te begroeten. Prins Charles wer'd later, langs een geheim gehouden weg, naar Westminster Abbey gebracht. Buckingham Palace, de woning van de konin gin, is het enige openbare gebouw in Londen, dat niet is versierd. Desgevraagd verklaarde een functionnaris: „Men drinkt toch ook niet op zijn eigen ge zondheid, wel?" Ai vroeg vanmorgen begonnen de genodigden bij Westminster Abbey te arriveren. Prins Bemhard, in gala-uniform van vice-admiraal, was ook reeds vroeg aanwezig. Hij werd met luid gejuich doo de menigte begToet en kreeg een plaats in het koor. Ook de Nederlandse ambassadeur, mr Stik ker, en zjjn echtgenote, was daar een plaats toegewezen. Langs de route was het koud en regenachtig. Ondanks dat heerste er een opgewekte stemming. Een man van middelbare leeftijd, die elke ochtend langs Regent Street hard loopt in korte broek en vest, als dagelijkse lichaamsoefening, deed dit ook vanmorgen. Natuurlijk tot groot vermaak van de talrijke toeschouwers langs de route, die hem hartelijk toejuichten. De drukte langs de route van de stoet was reeds vroeg enorm. Op som mige plaatsen stonden de mensen twin tig tot dertig rijen dikOveral wa ren afdelingen van de E.H.B.O. actief. Vrouwen en kinderen, die door het lange wachten flauw vielen, werden geholpen. Buiten Buckingham Palace onder vroeg een radio-commentator toeschou wers en zeide, dat zij een liedje korden noemen, dat zij graag wilden horen, Enige minuten later hoorde men het gevraagde door de radio. Gelach en gejuich weerklonk uit de menigte langs de route, toen ouderwetse particuliere koetsen van drie edelen voorbijrolden, op weg naar de West minster Abbey. De oppereeremoniemces- ter had alle koetsen, behalve die welke in de stoet worden gebruikt, verboden. De edelen reden in hun versierde koet sen, geflankeerd door livreiknechten, uitdagend door de menigte. Een onderwijzeres, die moeilijkheden had om 20 kinderen door de menigte te leiden, loste dit probleem op door hen met een stuk touw aan elkaar vast te binden en als eircusdieren achter zich aan mee te voeren. Aan het Koreaanse front bombardeer den kanonniers van het Gemenebest vandaag Noordelijke stellingen met ton nen rode, witte en blauwe rookgranaten ter gelegenheid van de kroningsdag. In alle delen van het Gemenebest en in de Britse koloniën wordt de kroning met allerlei feestelijkheden gevicd Koningin Elizabeth heeft vanmorgen een telegram naar Katmandoe, Nepal, gezonden, waarin zij de Britse expedi tie, die de top van de Mount Everest heeft bereikt, geluk wenst. De expe ditie had de koningin het succesrijke resultaat van haar moeilijke onderne ming als kroningscadeau aangeboden De Hertogin van Sutherland ontdek te even voordat zjj en haar echtge noot naar de Westminster Abdij zouden Vertrekken, dat juwelen ter waarde van drie honderd duizend gulden wa ren gestolen. In 1950 werden de hertog Premier Sir Winston Churchill tijdens de plechtigheid (Telefoto en hertogin juwelen ter waarde van 500.000 gulden ontstolen. Een Indianenopperhoofd. Joe Ma- thias. in kleurige kledij en met de ka rakteristieke hoofdtooi van zijn stam. bracht door middel van een geroffel op zijn tom-tom een groet, toen koningin Elizabeth kwam voorbij de tribune waar hij stond opgesteld. Hij is afkom stig uit het gebied van Vancouver, waar hij aan het hoofd staat van een stam van 650 leden. Hij heeft voor alle leden gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1