in 1955 tröle al jager gestort Verkenning in het web van gek geworden spinnen de Syngman Rhee draait bij Wij moeten ontwikkeling naar zelfbestuur bevorderen Hier vervagen alle nuances, behalve de politieke Stembiljetten -strubbelingen Hulp en voorlichting aan het buitenland in nieuwe banen Oosterse landen wantrouwen Verenigde Staten lerlamp reld int-vlieger jekomen 5te kersen te '1 geveild Reportage uit het Huis van Europa (I) Vier verschillende Europa's Hulp en verdrag voor wederzijdse defensie hoofdverlangens De Verenigde Staten wensen bestand Japan vraagt vrijlating oorlogsmisdadigers Westduitse douanier doodgeschoten Advocaat van Rozenbergs vraagt lichtere straf Amerikaanse lening voor Europese zware industrie Nedersaksen distancieert zich van uitlevering Nog één paard aanwezig.. Ingrijpende plannen van Eisenhower DULLES OVER AZIATISCHE REIS: Nauwere samenwerking tussen Arabische landen Azië belangrijker dan Europa Microscoop vergroot 60.000 maal.... Dr Drees bezocht de Van Gogh-tentoonstelling Geestelijk leven Stand van zaken in Geref. Kerken BEROEPINGS WERK DINSDAG 2 JUNI 1953 ces hebben, want op k stegen baron Van echtgenote in de bus, i havenplaats moest e boot, die hen weer i brengen al onder ieter, ik ben toch blij, Holland ga", zei me- sag, terwijl ze in de is hier wel allemaal int, maar zo vuil! Geef r hoor. Ik ben erg be er op het kasteel uit- zal alles wel in bloei ook niet?" De baron angde ook weer naar wsgierig hoe Pim, Pam ikten. Zouden zij goed jpast hebben? tion te Hoek van Hol- rekening nemen; de ge- im zal voor de overiga sten opkomen. De kos- worden geraamd op ■adaruitrusting zal wor- d door de Nederlandse om half drie is een •aaljagcr van de vlieg- n in Lopikerkapel en- te Lopik tutrecht) in neergestort. De piloot reservc-sergeantvlieger nlt Utrecht, kwam hier- en. •jet was met nog een i hetzelfde type van de [hoven opgestegen voor een oefenvlucht. Enkele Westen van de brug bij Serré met ziin toestel De andere Thunderjet a de basis teruggekeerd, id worden van het onge in commissie van onder lijk uit Eindhoven naar ietuwse kersen van de egste van de markt" zijn gisteren door emge it Varik en Heesselt aan ["iel aangevoerd. De mooi- erden gekocht door een em, voor f 1.70f 1.80 per senoogst staat er in dit i goed voor. Wel neeft laar wat vorstschade. regenachtige weer van de heeft een gunstige in- gewas. verpachtingen worden de- e week gehouden. Ook de vroege meikersen of early de komende veertien da- toenemen- Daarna kan echte meikersen worden IND HET,PT TURKIJE .g van de nood onder de ian de aardbevingen, die jeel van Turkije teisterden sn in ons land verzameld f 12.600 overgedragen aan ide Maan. een Eode Kruis- dat land. JE RUNDERMARKTEN heidscommissie voor die- tichting voor de landbouw kelijkse rundermarkten te in Apeldoorn erkend als ndermarkten. G krpiswoordpuzzle 1. bis. 3 vrees, 8 hop, D n. 14 mr, 15 B.N.A., 16 Son, H.T.M22 gems, 24 alt, 25 28 lei. 29 ui, 30 romance, t, 35 held. 38 p.s-, 37 station, t, 44 om, 45 nr, 46 W.NW' liin, 51 Riga, 52 pop, 54 zus, grienen, 60 t.t., 61 nut, 6S I. bureau, 2 ik, 3 vla, Em„ 7 sas. 9 om. 10 prosit 3 nog, 15 brt. 17 pel. W hom, 21 mijn. 23 melding, schor, 30 ras. 31 abt. 32 een, 1 amp.. 39 Inn, 41 zwakte. Is, 48 dog 50 «ken, 51 run, Zet, 56 au, 58 ir, 59 NS- DEN HERSENGYMNASTIEK (Vren (1632-1723). - 2. Zang" omend tn Zufd-Afrlka. 1. Diepte tn de vroegere Zu1' 1932 het laatste gat tn de i gedicht. 5. Texas. p utrument met uitschieten et aftappen van bloed ui* v*n lletje. 7. Rood. 8 Om* - 9 Sinds 1888. l0' ka; 20 milli^ën k-m2 tege0 17.6 inillioen km2. (Speciale correspondentie uit Straatsburg) DE STAD LIGT IN DE ZON TE STOVEN. Het grote stations plein maakt een slordige indruk. Grauw zien de gebouwen er uitschuil gaande onder een nimmer verwijderde dikke laag roet uit de schoor stenen van duizenden locomotieven, die hier in de loop der jaren zijn voorbij gegaan. Des te meer valt de frisse kleur van de gevel van het reusachtige Terminus-hotel op, dat nog in aanbouw is; over een jaar of wat echter zal het even grauw zijn als de omgeving. Natuursteen ver kleurt snel in het klimaat van de Elzas. Alle nuances vervagen hier. Alle kleurnuances tenminste; de politieke allerminst En daar is het ons om te doen op deze reportagereis, die de alhier zetelende Raad van Europa tot onderwerp zal hebben. Er zijn zojuist een paar internationale treinen aangekomen. Mensen massa's stromen het station uit. Een diplomatieke auto haalt een minister af, Kamerleden uit verschillende landen wenken een taxi, journalisten en studenten springen op lijn 3 of 13. Hun aller doel is hetzelfde de Place Lenótre, waar het Huis van Europa is opgetrokken. Het gebouw heeft een indrukwekkende gevel, hoog opgetrokken met veel glas. De erewacht, Franse soldaten Europese zijn er nog niet in blauwe uniform met witte uitmonstering, maakt de aanblik nog indrukwekkender. Een grote menigte stroomt naar binnen: mensen, die bouwen aan de eenwording van Europa. En nieuwsgierigen, die met bussen worden aangevoerd, maar meestal spoedig teleurgesteld zijn, omdat er van dat bouwen zo weinig is te zien. ER WERKEN DRIEHONDERD amb tenaren in het gebouw. Driehonderd Europese ambtenaren, die 15 nationali teiten vertegenwoordigen. De versten komen uit Turkije en uit IJsland. Een naburig land als Zwitserland 'of Oosten rijk is echter niet vertegenwoordigd bij de staf, noch Spanje of Portugal. Finland evenmin, Om van de Oosteuro- pese landen maar te zwijgen. Die zijn door het IJzeren Gordijn van het oude Europa afgesneden. In de grote hal hangt ergens een lichtbak, waarop een gekleurde kaart van Europa is aangebracht. Er floe pen lichtjes aan en uit. Zo ziet men achtereenvolgens het Europa van de Kolen en het Staal, het Europa van de O.E.E.S., het Europa van de 15. Sommige landen, hoewel Europees, blijven donker. Die spelen het spel van Europa niet mee. Sommige zouden wel willen, maar mogen niet. Andere willen niet. Weer andere zijn niet uit genodigd mee te doen. Die vormen met elkaar het Europa buiten Europa. Kunt u mij nog volgen? Europa is een wonderlijke legpuzzle geworden vol politieke nuances. Er lopen on zichtbare verbindingslijnen van het ene land naar het andere. Sommige zijn gebundeld, andere niet. Er is op velerlei gebied een innige samenwerking, die soms té ver schijnt te reiken, ander maal niet ver genoeg. Een verwarrend beeld. Een Engels Lagerhuislid staat naar de lichtbak te kijken en maakt er een opmerking over. De Europese samen werking, zegt hij, lijkt wel een web van een hele hoop gek geworden spinnen. Een vreemde beeldspraak, maar hjj zegt het zo: mad spiders. Toch is die opmerking tekenend, zij het niet vleiend voor de diplomaten en de parlementariërs, die dit vreemd soortige Europa hebben samengesteld. Hij heeft er zelf ook aan meegewerkt. Misschien voelt hij er zich wel mede schuldig aan. HOE HET GROEIDE ENGELAND ALS GEHEEL is zeker schuldig aan het ontstaan van dit al lerwonderlijkste naoorlogse Europa. Aan Straatsburg trouwens ook. Toen Adolf Hitler in 1939 begon met op zijn wijze de eenheid van Europa tot stand te brengen hij zou het héél ver bren gen stelde sir Winston Churchill, eerste minister van Groot-Brittannië, aan Frankrijk voor, beide landen hecht aaneen te smeden door aan de inwoners van beide een dubbele nationaliteit, de Brits-Franse, te verlenen en daaruit voortaan alle consequenties te trekken. Het voorstel kwam te laat om verwe zenlijkt te worden. Maar toen de oorlog achter de rug was en de leider der Conservatieven de regering aan Clement Attlee had moeten overdragen her haalde Churchill herhaalde malen zijn voorstel, nu uitgebreid tot een groep van landen. Het verdrag van Brussel, een mili tair bondgenootschap tussen Engeland, Frankrijk en de Drie-van-Benelux, scheen een eerste stap in de richting der verwezenlijking te zijn. De volgende stap was echter niet een inniger aan eensluiting van de Vijf-van-Brussel, maar een groter bondgenootschap, de Noord-Atlantische Verdrags-Organisa- tie, bekend geworden als de NAVO of de NATO, waardoor de te Brussel on dertekende overeenkomst in het ver geetboek raakte, in feite overbodig werd. De V.S. namen in deze grote organi satie de leiding; zij verwierven zich daardoor een belangrijke status in de Europese politiek. Zij hadden trouwens in Europa al heel wat in de melk te brokkelen. Enerzijds door de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Duitsland, an derzijds door de Marshall-hulp. De hulpverlening dwong de Europese sta ten tot overleg; zo kwam in feite op Amerikaans initiatief, de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (OEES) tot stand. HISTORISCH CONGRES HET ENE EUROPA bleek echter niet identiek te zijn aan het andere. Dat van de NATO omvatte 12 Europese landen, dat van de OEES 19. Boven dien bleek in de practijk het ene Europa het andere niét of nauwelijks te „kennen". NATO en OEES groeiden uit tot zelfstandige organisaties, die in feite niet met elkaar samenwerkten. Er was ondertussen nog een derde Europa ontstaan: dat van de Beweging der Europesé Federalisten. Een Europa, dat alleen bestond in de verbeelding van al degenen, die streven naar zoiets als de Verenigde Staten van Europa. Aanvankelijk omvatte dit imaginaire Rijk alle Europese landen buiten Rus land. Al spoedig echter was men ge dwongen de Oosteuropese landen buiten beschouwing te laten. Bovendien had men weinig geestdrift voor de Iberischg landen. Maar voor het overige moesten alle staten opgaan in een federatie, een bond, een superstaat, machtiger dan Rusland, dat men vreesde, machtiger ook dan de V.S., die men te opdringerig vond. Een droombeeld... Een droombeeld echter, dat leidde tot het Congres van Europa in Den Haag in 1948, waarvan men thans zegt. dat het van historische betekenis is geweest. Van dit congres leidde de weg naar Londen, waar op 5 Mei 1949 het Statuut van de Raad van Europa werd getekend door 10 landen. Ziedaar het vierde Europa, dat na de ratificatie van het statuut op Brits voorstel een eigen hoofdstad koos: Straatsburg, JJE ZUIDKOREAANSE PRESIDENT, SYNGMAN RHEE, heeft het jongste beroep van Eisenhower, om het verzet tegen de nieuwe bestandsvoorstelien der Verenigde Naties te laten varen, verworpen. Aan de andere kant heeft Syngman zich bereid verklaard, zyn agitatie te staken, wanneer de Verenigde Staten beloven een verdrag voor wederzijdse verdediging met Zuid-Korea te sluiten, zodra het bestand van kracht is geworden. Bovendien zou dit land militaire en financiële hulp moeten ontvangen. Overigens heeft minister Pjoen Joeng Tai nog eens verklaard, dat buitenlandse troepen, die na het sluiten van een wapenstilstand toezicht zouden moeten uitoefenen op de krijgsgevangen „zouden moeten vechten om Korea binnen te komen". De minister verklaarSê, dat dit ook voor Indische troepen zou gelden. Het hoofd van de Zuidkoreaanse de legatie bij de wapenstilstandsbespre kingen, generaal-majoor Tsjoi Doek Sjin, heeft Maandag te Moensan een onderhoud gehad met het hoofd van de geallieerde onderhandelaars. EISENHOWER heeft in zijn jongste boodschap aan Rhee de nadruK ge legd op zijn voornemen, in de eerste plaats rekening te houden met de wens van de Verenigde Staten en hun bondgenoten, spoedig een wapenstil stand met de Noordelijken te sluiten. Echter zou de Amerikaanse president ook hebben beloofd, dat de hulpverle ning aan Zuid-Korea zal worden voortgezet. Reeds is Zaterdag catego risch tegengesproken, dat de Ameri kaanse regering met stopzetting van elke vorm van hulp zou hebben ge dreigd, wanneer de Zuidkoreanen zich mochten blijven verzetten tegen een bestand. Op dit punt zullen beide partijen het dus spoedig eens kunnen worden. Of de andere wensen van Syngman Rhee ook zo gemakkelijk zullen worden in gewilligd, is een tweede. Rhee ver langt namelijk ook, dat tegelijkertijd alle buitenlandse troepen, de commu nistische evengoed als die van de Verenigde Naties, dadelijk na het slui ten van een bestand zullen worden teruggetrokken, nadat ook de gevan genen zullen zijn uitgewisseld. Ten slotte zullen de Verenigde Naties even min als Amerika, Zuid-Korea mogen verhinderen, te streven naar hereni ging van belde landsdelen. Dit laatste, zo verluidt te Washing ton, sluit niet in, dat Zuid-Korea na het sluiten van een bestand de oorlog tegen de Noordelijken wil voortzetten. Echter lijkt militaire actie ook niet geheel uitgesloten. De bijzondere commissie voor de re patriëring van Japanners overzee van het Japanse Huis van Afgevaardigden heeft de Britse regering telegrafisch verzocht ter gelegenheid van de kro ning van koningin Elizabeth gratie te verlenen aan alle Japanse oorlogsmis dadigers die op het Australische eiland Manus zijn gedetineerd. Het Japanse Ministerie van Buiten landse Zaken deelde gisteren mede, dat 38 Japanse oorlogsmisdadigers, die door Franse rechters zijn veroordeeld zullen worden vrijgelaten. De president van Frankrijk, Auriol, had toestem ming tot deze maatregel gegeven. fdcoritenmcihgahinjz «Advertentie Ing Med.) Een Westduitse douane-ambtenaar is Maandag doodgeschoten door een agent van de Oostduitse grenspolitie. Westduitsers, uit de nabijheid van de plaats van het incident zeiden, dat de Oostduitser vijf schoten loste. De douane-ambtenaar werd in nek en arm getroffen. Het Amerikaanse federale hoi' van beroep heeft een verzoek van de ver dediger, om het tegen het echtpaar Ro senberg gewezen doodvonnis om te zet ten in een gevangenisstraf van twintig jaar, in behandeling genomen. Een uitspraak heeft het echter nog voorbe houden. De verdediger, Bloch, voerde in zijn verzoek aan, dat hij de ken schetsing „verraad" voor het optreden van ziin cliënten aanvechtbaar acht te. Volgens Duitse en Franse persberich ten bestaan er plannen voor Ameri kaanse leningen ten bedrage van acht honderd millioen dollar aan de zware industrie van Frankrijk en West-Duits- land. Het hoge gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft deze berichten tot dusverre niet tegengespro ken. Monnet, de voorzitter van de KSB, maakt momenteel een reis naar de V.S. Deze heeft naar verluidt een financieel doel. Het ministerie van Justitie van de Westduitse staat Nedersaksen' heeft in een communiqué verklaard, dat de uitlevering van de Nederlander De Jon ge is geschied op initiatief van de ge allieerde bezettingsautoriteiten. De Jon ge is een der zeven mannen, die uit de gevangenis van Breda is ontsnapt NIEUWE SECRETARIS OECUME NISCHE RAAD VAN KERKEN Tot algemeen secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland is benoemd dr W. F. Golter- man, lector vanwege de Algemene Doopsgezinde Sociëteit aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Dr Golterman neemt deze unctie over van dr H. v. d. Linde, die de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg al? predikant gaat dienen. De nieuwe functionaris is jarenlang Doopsgezind predikant te Amsterdam geweest. Hij zal het lecto raat eveneens blijven vervullen. Een onbekende heeft Maandag vruchteloos gepoogd, de Tunesische mi nister van Handel, dr Ben Rais, dood te schieten. VEN LID VAN DE Haagse gemeenteraad, de KVP-heer mr H. Schürman, heeft naar aanleiding van de num mering der stembiljetten voor de raadsverkiezin gen in Den Haag, enkele boze vragen aan B. en W. gesteld, die veel opschud ding hebben verwekt. Het raadslid wilde namelijk weten, of het nou alle maal wel mocht, dat op het stembiljet de met lijst l verbonden lijst genum merd was met lb, terwijl de lijst zelve het nummer la had gekregen. De heer Schürman vroeg, waarom was afgeweken van de Kieswet, welke immers uitdrukkelijk voorschrijft, dat een lijst, welke met een andere lijst is verbon den, het nummer der hoofdlijst krijgt met toe voeging van de letter u, zodat de lijsten hadden behoren te worden ge nummerd 1 en la. Het raadslid meende, dat de lijsten la en lb niet als geldige lijsten kunnen worden beschouwd. In Den Haag doen namelijk geruchten de ronde, dat de ruim vierduizend stem men, die op lijst lb zijn uitgebrachteigenlijk voor lijst 2 KVPbe stemd waren geweest, waardoor ongewenste ver schuivingen zouden zijn opgetreden. De heer Schürman bleek zich echter te hebben ver gist en dat veroorzaakte nogal wat hilariteit. Het hoofd van het Haagse stembureau deelde name lijk mee, dat op grond van een wetswijziging van IS Maart 1953 de indeling van de Haagse stembiljet ten volkomen juist was geweest. De heer Schürman aan vaardde gaarne zijn onge lijk en verklaarde inder daad de laatste editie van de Kieswet ter hand te hebben genomen, daar de wijzigingen nog niet in druk zijn verschenen. Hij kan zijn vragen echter niet terugtrekken, zodat hij ook officieel nog eens antwoord zal krijgen. Eerste jeeps - geschenk van Canada, aangekomen In aanwezigheid van een aantal mi litaire autoriteiten en de militaire attaché van Canada, kolonel Johnson, heeft de Canadese ambassadeur in ons land, Th. A. S. Berton, gisteren vijftig jeeps overgedragen aan de Staatssecre taris van Oorlog, mr F. J. Kranen burg. De plechtigheid vond plaats aan de IJsselhaven te Rotterdam. Deze jeeps vormen een deel van een zending van in totaal 824 stuks, die ons land buiten het gemeenschappelijk militair hulpprogramma van Canada ten ge schenke kreeg. Tussen de nuchtere cijfers van het jaarverslag van de Amsterdamse Rij tuigmaatschappij, die zoals men weet in de hoofdstad o.a. een taxibedrijf exploi teert, en waar men het heeft over een bezit van 173 personenauto's en 113 vrachtwagens, komt een opmerking voor die ons eigenlijk met enige wee moed vervult. Daar lezen we nl„Op 31 December 1952 was nog één paard aanwezig". Als ge u de befaamde koetsjes met de hooggehoede koetsiers van weleer herinnert, zult ge het met ons eens zijn, dat men dit paard als enige nazaat van die vele geduldige koetspaardjes uit de jaren der laatste eeuwwisseling, bij de Rijtuigmaat schappij maar in hoge eer moet houden. Ook landingsterrein voor helicopters in Den Haag? Naast een bestudering van de econo mische aspecten van het luchtverkeer per helicopter is thans een onderzoek gaande naar de stedebouwkundige mo gelijkheden voor de inrichting van een helicopterhaven in het centrum van Den Haag en naar de uit verkeersoog- punt te stellen eisen aan een dergelijk landingsterrein. Autobestuurder verdronken Gisteren is nabij de sluis tussen het Twente Rijnkanaal en het kanaal Alme- lo-Nordhorn een personenauto door de leuning van een brug gereden en te water geraakt. De enige inzittende, de 39-jarige Almelo'er J. Kroon, is ver dronken. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De chauffeur was een bekwaam rijder, die zelf ook les sen gaf. Hij was gehuwd. Woensdagmiddag 17 Juni zullen zestig oorlogsgewonden, w.o. dertig Engelsen, een bezoek brengen aan het paleis Soestdijk. Een deputatie van hen zal aan de Kningin worden voorge steld. PRESIDENT Eisenhouwer heeft een voorstel bij het Amerikaanse Congres ingediend, om alle diensten voor hulp en voorlichting aan het buitenland onder het ministerie van Buitenlandse Zaken te brengen. De betreffende bood schap ging vergezeld van vier voor stellen tot reorganisatie. Volgens een dezer voorstellen zal het bureau voor wederzijdse veiligheid (MSA), dat thans onder leiding staat van Harold Stassen, worden vervangen door een bureau voor buitenlandse taak, onder bestuur van Foster Dul les. Een ander plan voorziet in de vor ming van een bureau, dat de voorlich ting zal overnemen van de betrokken afdelingen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de MSA, het Punt- Vierprogram en de besturen van be zette gebieden. Bovendien zal het een deel van het programma's van De Stem' van Amerika gaan verzorgen. Voorts zal er een nieuw bureau wor den gesticht dat aan het buitenland het officiële Amerikaanse standpunt ten aanzien van verscheidene vraag stukken zal mededelen. Hieronder zal ook het voornaamste deel van de werk zaamheden van De Stem van Amerika vallen. Deze naam van het buitenland se radioprogramma der VS zal waar werkzaamheden met een uitgebreidere schijnKik vervallen. De Franse enndidant-premier Mendès-h rance. geeft bij liet ver laten van het Elysee enig coin- mentaar aan de journalisten De te Beiroet gehouden conferentie van ministers van Financiën en Econo mische Zaken van de Arabische landen is Zondag geëindigd met een reeks beslissingen, welke een zeer nauwe eco nomische samenwerking tussen de be trokken staten zullen mogelijk maken. Er zullen geen invoerrechten meer worden geheven van landbouw- en veeteeltproducten, welke de Arabische landen onderling verhandelen. Voor In dustrieproducten zullen deze drastisch worden verlaagd. Ook het betalingsver keer wordt aanzienlijk vereenvoudigd. Nagegaan zal worden, of er mogelijk heden ziin voor oprichting van een in stituut ter financiering van grote wer ken in de Arabische landen en voor de oprichting van een Arabische scheep- 1 vaartmaatschappij. POSTER DULLES, DE AMERIKAANSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn drie weken durende reis door twaalf landen van het Nabije en het Midden-Oosten de ervaring opgedaan, dat daar tegen de bedoelingen van de Westerse landen een sterk wantrouwen bestaat. De bewoners dezer gebieden verdenken, zo zei hjj, de Verenigde Staten ervan, dat zij Engeland en Frankrijk steunen bij het in stand houden van hun oude koloniale belangen en instellingen. Foster Dulles voegde hieraan toe, dat de politiek der Verenigde Staten in dezen onnodig dubbelzinnig is geweest. Overigens erkenden de leiders in deze gebieden, dat een breuk tussen Amerika, Engeland en Frankrijk een ramp zou zijn. Wij kunnen, aldus verder Dulles, zonder de Westerse eenheid te verstoren, ons op de voor ons gebruikelijke wijze blijven wijden aan de bevordering der politieke vrijheid in de wereld De Westerse mogend heden kunnen er slechts bij winnen, wanneer zij een ordelijke ontwikkeling in de richting van zelfbestuur bevorderen. Oosten en Zuidoost-Azië. Onze na oorlogse aandacht is vooral gericht ge weest op West-Europa, zo vervolgde hij. Dat gebied is zeer belangrijk, maar niet van alles overheersende betekenis. Het is voor de VS een grote en on IN DIT verband pleitte D lies er voor. dat de Verenigde Staten meer aandacht gaan besteden aan het Nabije vrienden rekenden, onder communisti sche overheersing kwamen. Soortge lijke en even gevaarlijke ontwikke lingen kunnen zich in het Nabije Oos ten en Zuidoost-Azië voordoen. Daar om is het dringend nodig dat de VS zich gaan bezighouden met wat daar gebeurt. Ten aanzien van de kwestie Egypte deelde Dulles mede, dat de Verenigde Staten bereid zijn mede te werken aan het zoeken van een oplossing voor het geschil met Engeland," indien dit van hen verlangd zou worden. Hij meen de. dat geen enkele onoverbrugbare te genstelling bestaat tussen het Egypti sche verlangen naar souvereiniteit en de Westerse bezorgdheid over de toe komst der bases aan het Suezksnaal. Stassen en ik hebben met generaal Naguib beraadslaagd en met en.g suc ces verzocht om meer tijd voor het vinden van een vreedzame oplossing aldus de minister. Te Cairo verwacht men, dat de Brits-Egyptische onderhandelingen over De burgemeester van Amsterdam heeft Zaterdag in het laboratorium voor microbiologie en electronenmis- croscopie van de gemeentelijke uni versiteit de nieuwe electronen-micros- coop in gebruik gesteld. Bij een de monstratie met dit apparaat werd op een scherm o.a. een 60.000 maal ver groot beeld van z.g. kiezelwiertjes ge bracht Gedurende de eerste acht dagen sedert de openingvan de grote Van Gogh-tentoonstelling op de Hoge Veluwe .bezochten ruim acht duizend personen, bij wie bijna vierduizend buitenlanders, deze expositie. Ook tal rijke vooraanstaande Nederlanders o.a. de minister-president Drees, behoorden tot de bezoekers. Buitenlanders zijn vol lof over de wijze, waarop de ten toonstelling is samengesteld. NIEUWE SECRETARIS VAN DE ,N P. V. Het leidersconvent van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" heeft in de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering de heer B. M. van Griethuyzen benoemd tot secretaris van devereniging In deze functie volgt hij de op 1 Maart ji. overleden reserve kolonel G. Pruys op. Aan ds S. Kranenburg, tot 30 Mei waarnemend secretaris van de N. P. V., werd de gouden Jacobsstaf uitgereikt voor de uitmuntende wijze, waarop hij het secretariaat heeft waargenomen. aangename verrassing geweest, dat 450 de ontruiming van het Suezkanaal spoe- mUlioen Chinezen, die wij tot onze dig zullen worden hervat. jSt Aan het zoeven uitgekomen Jaar boek ten dienste van de Geref. Ker ken in Nederland ontlenen we, dat er 31 December 1952 totaal 814 kerken waren, w.o. 18 in het buitenland. Het aantal dienstdoende predikanten be droeg 905 tegen 887 in 1951. Daaronder zijn er 14, die in het buitenland werk zaam zijn. Het totale aantal vacaturen bedroeg 202 tegen 209 in het vooraf gaande jaar. Daaronder zijn er 5 in het buitenland. Het zielental steeg van 693.592 op 698242 en het aantal belij dende leden van 364.374 op 369.249. In het buitenland (classis Buenos Aires, classis Oost-Friesland en classis Bent- heiml tellen de Geref. Kerken 6536 zielen en 3667 belijdende leden. Het aantal emeriti-predikanten daalde van 155 op 154. De 8 predikanten in dienst van de kerken in het algemeen zijn onder deze getallen niet begrepen. Het zielental van de Geref. Kerken, dat in 1944 door de kerkscheuring daalde van 686.353 op 626.642, is thans dit verlies ruimschoots te boven gekomen en heeft thans het cijfer van bijkans 700.000 bereikt, welk getal in haar ge schiedenis niet eerder werd aange troffen. Uit de Geref. Kerken onder houdende artikel 31 K.O. zijn 845 per sonen teruggekomen, terwijl 195 zich daarbij voegden 981 personen kwamen over uit de Ned. Herv. Kerk, maar 1156 vertrokken daarheen. Uit de Chr. Geref. Kerken kwamen 122 personen, tewijl 88 zich bij deze kerken voegden. 53 kwamen uit de R. Kath. Kerk en 48 gingen uit de Geref. Kerken naar de R.K. Kerk over. De meeste Geref. Kerken worden gevonden in de pro vincie Zuid-Holland, namelijk 156, in de veel kleinere prov. Friesland 152. Daartegenover staat, dat er in Zuid- Holland 226 en in Friesland maar 134 predikanten werkzaam zijn. Ned. Herv. kerk. Aangenomen naar Amsterdam-West (toezegging): A. J. Jörg te Almelo. Aangenomen naar Lingen (toezegging): P. H. de Pree, vicaris te Vreeland, die bedankte voor Tjamsweer (toezeg ging). Aangenomen naar Scharne-on- tum (toezegging): C. P. an Andel te Pureerdam. Aangenomen naar Utrecht: J. T. van Veenen te Rotterdam-Hille- lersberg. Bedankt voor Huizen (NH): L. Trouwborst te Monster. ieref. kerken. Beroepen te Emmen: R. Ypma te Groningen. Aangenomen naar Rranton (Ontario) (Christian Reformed Church): J van Harmeien te Assen. Bedankt voor Bennebroek en voor Boskoon: C. Griffioen te Willemstad. Bedankt voor Borger: S. de Vries te Sellingen. ■"dankt voor H ornsterzwaag: A. Lan- geler te Pesse. Bedankt voor Rotter- lam-Centrum: J. P. Hörchner te Voort huizen Beroeph 'stelling: de heer J. •n te st de stelt zich be roepbaar. Israel geeft alle Duitse kerkelijke bezit vrij De Israëlische regering heeft zich bereid verklaard, de bezittingen van Duitse rooms-katholieke Instellingen in Israël vrij te geven. Zij zal boven dien desgewenst alle schade vergoe den, die door de oorlog tegen de Ara bieren aan de bezittingen der r.k. kerk is toegebracht.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7