GROOTSE ZEGETOCHT VAN ELIZABETH II Vreugde door koude en regen niet te verstoren Het Britse Imperium was bevangen door Kroningskoorts Dankwoord van hart tot hart Kabinet Wilopo afgetreden Peking-China niet in VN Parlement voor Benelux Woensdag 3 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 128 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Duizenden in het gedrang gewond De tocht Voor Buckingham Dinsdag 2 Juni Koudste Junidag in honderd jaar WEERBERICHT Congresleden menen: Amerika leidt actie tegen toelating Voorstel in Senaat van België TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mun Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f1.-, elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs bi) voor uitbetaling f 2.02 per mnd f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur. R M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, l el 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT ,,^U DEZE DAG TEN EINDE LOOPT, weet ik, dat mijn blijvende ber innering daaraan niet alleen verbonden zal blijven aan de plechtigheid en de pracht van de ceremoniën, doch ook en vooral aan uw bezielende trouw en genegenheid". Met deze woorden heeft koningin Elizabeth gisteravond in een korte toespraak haar volk dank gebracht. Het was haar antwoord op de overstelpende betuigingen van enthousiasme en medeleven die haar gisteren en in de laatste weken voor de kroning zo overvloedig ten deel waren gevallen. De koningin belogfde er altijd naar te zullen streven het vertrouwen van haar volk waardig te zijn. Zij zeide voorts, zich op haar kroningsdag gesteund geweten te hebben door 't ge bed en het medeleven van al haar volkeren in de wereld. „Ik heb niet alleen.de traditie van meer dan duizend jaar achter mij, maar ook de levende kracht en de majesteit van Gemenebest en Imperium: van oude en nieuwe gemeenschappen, van landen en rassen, verschillend van ge schiedenis en herkomst, maar allen door Gods wil verenigd in bezie ling en doel. Daarom ben ik er zeker van, dat mijn kroning niet het symbool is van een macht en een praal, die verleden tijd zijn, maar een uitdrukking van onze hoop voor de toekomst en voor de jaren dat ik bij de gratie Gods u zal mogen regeren en dienen als uw koningin", al dus koningin Elizabeth, die er verder bij baar volk op aandrong, de En gelse manier van sociaal en politiek denken te handhaven tot heil van alle mensen. J)EZE TOESPRAAK vormde het u officiële besluit van een dag, welke niet slechts herinneringen aan een sprookje rad opgeroepen, maar welke in feite een demonstratie was gewor den van de kracht en de verbonden heid van het Britse Imperium maar welke bovenal voor de jonge koningin een persoonlijke triomf was geweest. Zij was na de diep indrukwekkende plechtigheid in de Westminster Abdij da korte rit naar de kathedraal was reeds een zegetocht geworden ver trokken voor de eerste rijtoer door Lenden in haar nieuwe staat. Eu korte tijd had zij in de „annex" van de.kerk kunnen uitrusten van de vermoeienis sen van de kerkdienst. Met buitengewone zelfbeheersing had zij deze doorstaan, maar toer zij de kerk verliet,, had zij even gewankeld en haar gezicht was bleek en strak van moeheid geweest. De kleine prins Charles had slechts een klein deel van de dienst meegemaakt, nameliik het hoogtepunt: de kroning. Terwijl alle klokken van de Abdij Into den en een gestadige regen op de s'ad en op de mensenmenigten neer- plensde, begon omstreeks drie uur de rote tocht door Londen. Onder dave rend gejuich der duizenden, dat alle andere geluiden overstemdeverliet de Koningin, gehuld in de twintig me ter lenpe kroningsmantel zes hof dames konden deze slechts met moeite ophot den de imperiale kroon op net hoo*d en scepter en rijksappel in de hand de kerk. Op dat moment br ik even een zonnestraal door de wolken en lie de edelstenen in de insignia fonkelen. HE RIT BEGON. Tienduizend militat- ren liepen in de stoet mede. Blaas- orkesten vermengden hun sonve klanken met het doordringend genm- zel van de doedelzakken der Schotse Hooglanders. Detachementen van alle wapenen en uit alle delen van het machtige rijk vormden de „procession van drie kwartier gaans lang. Overal waar de stoet passeerde, sloeg een golf van emotie omhoog, zo dra de gouden koets in het zicht kwam. Vooral op Trafalgar Square, waar de optocht driemaal passeerde, was de menigte bijna niet te houden. Zo groot was het gedrang, dat er tallo zen flauw vielen. Zeker vierduizend personen werden gewond, meer dan honderd zeventig moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De Koningin was nu zichtbaar ver moeid. Maar toch beantwoordde zij elke nieuwe uitbarsting van genegenheid met een dankbare glimlach. Prins Philip leunde achterover in de koets om het gezicht op zijn gemalin vrij te laten. De Koningin zelf zat strak rechtop en deed alle moeite, om on danks het schommelen van de karos de kroon recht op het hoofd te houden. Troepen uit de koloniën en het Gemenebest openden de stoet. Rhode- smrs. Pakistani. Australia's Parfcwa's, Maleiers al deze volkeren waren vertegenwoordigd, met hun eigen aardige uniformen en hun vaandels. De strijdkrachten van de Britse eilanden brachten eveneens hun regimentsvlag- gen mee boven alles deinden de vederbossen van de parade-uniformen en zo gaf het geheel de indruk van een kleurige operette. Er volgden koetsen met heersers uit de koloniën, rijtuigen met de eerste- ministers der Gemenebestlanden, Sir Winston Churchill met zijn escorte van huzaren het laatst, daarna de rijtuigen der koninklijke familie en tenslotte de stoet van de Koningin. Met name in Hyde Park, waar een half millioen mensen zich op de grasvelden had ver- Hef hoogtepunt van de kronings plechtigheid was het ogenblik waarop de Aartsbisschop van Canterbury de eeuwenoude kroon van St. Edward óp het hoofd van de Koningin plaatste. Onze foto toont de pas gekroonde vorstin op haar troon omgeven door de edelen des lands zameld, was de belangstelling voor het schouwspel zeer groot. De militaire afdelingen, die de afzet ting verzorgden, gingen groep voor groep stram in de houding staan, wan neer de koets van de Koningin nader de. Ondanks de regen handhaafden de gardisten in de stoet hun paradepas en de officieren te paard bleven ondanks de gladde .wegen strak in de lijn. Incidenten deden er zich vrijwel niet voor. Even wilde een der appelschim mels voor de gouden koets op Trafalgar Square gaan trappen, maar een rij knecht had het dier spoedig gekalmeerd Een officier kreeg per ongeluk een steek met- een bajonet, maar werd op een eerste-hulppost verbonden. TOEN DE STOET tenslotte via de Mall Buckingham Palace naderde, kon men de kleine prins Charles en zijn zusje prinses Anne. bij een raam zien zitten. De kleine, iongen werd op dat moment door het enthousiasme buiten zo aangestoken, dat hij met zijn vuistjes wild op het nlas begon te trommelen. Zijn gouvernante moest hem in bedwang houden. Inderdaad was zelfs toen het enthou siasme nog uitbundig. De vele tiendui zenden, die hier een gehele dag en nog lanver in de omgeving van het paleis in de regen en de koude hadden staan wachten op het grote moment, dat de „procession" zcru passeren, waren door weekt van de regen, en op van koude en vermoeidheid. Maar hun harten waren warm gebleven en dat bewezen zij door toejuichingen, zo vurig en wel gemeend, dat zij de jubel van anderen naar de kroon staken. Ongeveer kwart voor zes verscheen de Koningin met de hertog van Edin burgh, prins Charles en nrinses Anne en hun gevolg op het balkon van het paleis. De Koningin maakte toen aller minst een vermoeide indruk. Zij was levendig en vroliik en dankte met een gracieus gebaar de menigte voor het paleis, die het politiecordon verbrak en de hekken van het paleis vernielde om de Koningin te kunnen zien. Even later begon de luchtnarade. Honderd acht en zestig straaljagers, zes escadrilles Meteors en een esca drille Sabres brulden on driehonderd meter hoogte vnor het naleic langs. De koningin-moeder en de hertog van Gloucester hadden z;ch even tevoren bil hgt koninklijk gezin gevoegd. Na de oarado bleef de Koningin nog even on het balkon toeven, om de me nigte mef een enkel handgebaar te dan ken voor de ononderbroken toeiniehin- een. Daarna trok zii rich met de andere leden van de koninklijke familie in het n-ieir terug. 's Avonds heeft de koningin, ingeleid door Sir Winston Churehill. uit haar rustige zitkamer on Buckingham Palace de radiotoespraak gehouden, die wii in de aanvang van dit verhaal samenvat ten. De stem van de ionge vorstin was krachtig, hoewel enigszins bevend van aandoening, maar toch fris en zonder haneren. toen zii de belofte uitsprak, dat zii er naar wilde streven, het ver trouwen van haar volk waardig te ziin. Fen duidelijke trilling was hoorbaar, toen zii haar toespraak besloot met de wens God ze^ene u allen". Londen vierde op dat moment on danks het sleohfi* weer nog volop feest. Op vele plaatsen in de stad werd ge danst: buurtbewoners sleenten piano's en tafels, beladen mPt broodies en keek, naar buiten. Langs de kroningsroute be- Zo zagen millioMpn langs de weg hun vorstin glimlachend in de gouden koets. gonnen toen de straatvegers al met het opruimen van de vertrapte kranten en het andere vuil, temidden van mensen, die nog in een vaak zeer vrolijke stem- ding waren. Het grootse vuurwerk het grootste ter wereld bracht het einde van het feest van deze grote dag. Voor een uitgebreide fotoreportage ver wijzen wjj naar elders in dit blad. Het Indonesische kabinet-WUopo is gisteravond afgetreden nadat de gehele dag besprekingen waren gevoerd in de leidende organen van de Masjumi, de mohammedaanse partij. Op het mo ment, dat het bericht bekend werd, kwam het aftreden onverwachts, hoe wel men er op was voorbereid Te De Bilt was de hoogste tem peratuur gisteren slechts 9,2 gra den Celsius. Nog nooit was het gedurende de meer dan honderd jaar dat er daar waarnemingen worden verrichtvoorgekomen, dat de temperatuur een oeheel etmaal fin Juni onder 'de W gra den bleef. Tot nu toe hield 12 •funi 1916 het record: toen werd 10.8 graden Celsius bereikt. Gis teren bleet de temveratuur daar dus 1,6 graden onder. Verwachting tot morgenavond: OPKLARINGEN f~Wla-r bewolkt met opklaringen en hier en daar enkele buien, zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Dezelfde temperatuur of iets hogere. Donderdag: Zon op 4 '24; onder 20.53 Maan r>n 0 52: onder 12 0b Republikeinse congresleiders hebben een voorstel van Eisenhower aanvaard, um 'n geen geval de Amerikaanse fi nanciële bijdrage aan de Verenigde Na ties in te trekken, indien mocht worden besloten tot toelating van communis tisch China tot deze organisatie. Daarentegen heeft de Amerikaanss president zijn Instemming betuigd met de gedachte dat de Senaat en het Huis van Afgevaardigden openlijk zullen uitspreken, dat zij op het ogenblik on der elke omstandigheid tegen toelating van de Chinese communisten ln de VN zijn. Zoals het nu staat, zullen de Ver enigde Staten de leiding nemen ln de actie tegen de toelating. 'f1 Belgische Senaat ls een voor stel ingediend, dat oprichting beoogt van een adviserende interparlementaire raad voor de Beneluxianden. Dit zal advies moeten uitbrengen over ontwerp overeenkomsten tussen de drie landen, voordat deze door de regeringen wor den ondertekend. De Senaatscommissie voor buiten landse zaken heeft zich met het voor ste) actoord verklaard, doch eraan toe- dat de 'eden van deze raad leaer twee plaatsvervangers dienen te •wT' H,et Be'^he en het Neder landse parlement zouden dus ieder drie u en en hiaatsvervangers moe- tf» inplaats van een en twin tig, zoals in het voorstel werd voorzien. B^halveü^WE(NS- VAN CHÜRCHILL Behalve Koningin Elizabeth heeft ook premier Churehill een gelukwens- Ded&tgeZOn<de.n naar de BÏitee ex- heri er,th is geslaagd de hoogste beklimmend Moimt Everest'

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1