Vragen staat vrij STRAATSBURG WERD UITGEHOLD DOOR STICHTING VAN G.K.S, Zwitsaletten BANDEN Veelheid van eenheden wordt op den duur een chaos r Caa het geluk van Peter Straatsburgers niet erg geestdriftig Goed begrip? De cursus Eerlijkheid Niet sportief De schoenen Oppassen Niet vergelijken Woord houden Reportage uit het Huis van Europa (2) ZENUWPIJN... Pirn, Pam, Pom en de wonderlamp H. Gordeau (oud-secr. CJMV) overleden Eerste Kamer zal 16 Juni weer vergaderen door Kitty Lessels LICHT yr LOPEND Luister eens naar Radioprogramma yOOR ONS ligt een lange brlel, een nogal verontwaardigde brief. Van een dame, die iets op afbeta ling kocht en nu niet betalen kan. In die brief komt onder meer het volgende voor: Waarom schrijft die firma met zoveel bedreigingen? Ik WIL toch wel betalen, maar ik kan alleen niet. Als je nu toch wel wilt, waarom dan die toon? Ik heb toch zeker al een heleboel betaald? Ze kunnen toch zeker rekening hou den met mijn tegenvallers? Kijk, dat klinkt allemaal heel aanvaardbaar, maar dat is het toch niet. Wij zijn helemaal geen voorstanders van ko pen op afbetaling. Maar als men het gedaan heeft, dient men ook te be- la.en. Die firma heeft er net volsta recht op, want stel je voor dat die nu werkelijk eens rekening moest houden met bepaalde „geldige" re denen om niet te betalen. U kunt een beroep doen op hun welwil lendheid, maar meer ook niet. Ten slotte zijn het geen weldadigheids instellingen, maar is het doel winst te maken. Hier wordt weer eens onderstreept het advies: koop niet op afbetaling. ]"\E CURSUS waarover een lezer ons schrijft, heeft een uitsteken de naam, maar kan evenmin de ga rantie geven dat hij zal slagen. Dat hangt nu eenmaal van de leerling zelf af. Er worden met schrifte lijke cursussen uitstekende resul taten bereikt, maar ook mislukkin gen geboekt. Het bezoeken van een school, waarbij persoonlijk contact tussen leerling en leraar bestaat en het persoonlijk overwicht van de leraar zoveel kan doen, is in de meeste gevallen te verkiezen bo ven een schriftelijke cursus. Eerlijkheid UIEROVER is een en ander te zeg gen. Herhaaldelijk, ook deze week weer, kregen wij vragen in de geest van: schrijft u nu eens in de rubriek dat ik verloor en niet terug kreeg. Dezer dagen verloor een dame een beurs. In de bus trof ze een briefje met gegevens aan die in de beurs gezeten hadden. Beurs foetsie. Dat is inderdaad een groot kwaad onder de zon. De vraag waarom men de eerlijkheid niet voldoende betracht is tevens het signaleren van een groot kwaad. De eerlijkheid „in kleinigheden" is van groot belang voor de samenleving. Daarom is het zo jammer, dat men op het gebied van gevonden voor werpen al zo spoedig denkt, het ge vondene te mogen houden. Omdat op „ontdekking" zo'n kleine kans is? Even omkijken, nee, niemand ziet het. Ziezo, dat is dan verdiend. Of de verliezer er wie weet hoe erg dóór in moeilijkheden raakt, doet er dan niet toe. Waarom ter we reld? Is het dan zó'n nood bij de vinder? Gek genoeg meestal niet. Het is alleen maar: oer, we hebben het en daarmee uit. Wil ieder zich op dit punt eens even goed onder de loupe nemen? Mede met het oog op de kinderen? CR KOMEN bepaalde situaties in het leven voor, waarin men moet aanvoelen hoe er gehandeld dient te worden. Daar is geen regel voor. Uw vroegere meisje heeft een schuld aan u, waarvoor u een be hoorlijke acte heeft. Ze is thans verloofd met een ander en mocht het tot een huwelijk komen, dan zal hij als haar echtgenoot voor die schuld eventueel aansprakelijk zijn. U KUNT de winkelier niet aanspra kelijk stellen voor het feit dat u na twee dagen gebruik reeds niet meer op de nieuwe schoenen kunt lopen! Aan de schoenen mankeert niets. Wel aan uw voeten. Die schoenen heeft u kunnen passen, hetgeen u trouwens heeft gedaan. De fout zit in uw voeten en daarvoor is de schoenen-winkelier niet aansprake lijk. Mentor gelooft evenwel niet dat het op uw weg ligt, hem reeds thans over die schuld in te lichten. Dat zou onsportief zijn. U zult dat aan haar moeten overlaten. LIET IS MENTOR herhaaldelijk gebleken, dat men bij het kopen van meubelen moet oppassen. Een jonge vrouw kocht meubelen, be taalde deze contant en kwam over een dat de verkoper deze nog even zou bewaren. Toen de levering moest plaats vinden, bleek dat de stoelen waren verkocht. Voor de tweede keer dus. Ze moest nu wachten op het maken van nieuwe of kon haar geld, na aftrek van di verse kosten terugkrijgen. Afle veren van ondeugdelijke of bescha digde meubelen of van niet gekozen meubelen komt herhaaldelijk voor. De firma blijft dan met reparatie e.d. prompt in gebreke. Het blijft altijd zaak bij het aan kopen van zulke belangrijke dingen goed uit te kijken. Controleer de meubelen liever bij de aflevering, liefst voor ze het huis binnengaan. Is er beschadiging of zijn de meu belen niet volgens afspraak, dan niet aanvaarden. Moet men bij de koop een order-briefje tekenen, lees dit dan goed na. Teken pas, wan neer op dit briefje de meubelen goed zijn omschreven, zodat u er later verhaal op kunt hebben. En vraag een doorslag van dat briefje. IJ MOET NOOIT een vergelijking u maken tussen de premie en de ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeela over: juridische aangelegen heden woning-kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei- lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk. afgedaan. uitkeringen van de sociale-wetten en die van de verzekerings-instel- lingen. Deze laatste kunnen onmo gelijk hetzelfde doen. Bij enig na denken zal lezer wel duidelijk wor den, waarom niet. Dat in uw ge- val, na de opname van uw echtge note in een ziekenhuis, de instel ling een clausule op de polis eist, waarbij bedoelde ziekte wordt uit- jgesloten, is te doen gebruikelijk. Ook Mentor kan dit niet mooi vin- den, maar wanneer zo'n instelling geen winst meer maakt, is de zin van haar bestaan verdwenen. Wel is. men verplicht gedurende deze ziekte tot het einde toe te blijven doorbetalen. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat met de officier, die, zoals wij in onze vorige rubriek meldden, ter wille van een woningruil van alles beloofde, geen officier in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal is bedoeld. De betrokken officier vertoeft elders in ons land. MENTOR. (Speciale correspondentie) HOE IS HET VIERDE EUROPA, dat in 1949 te Londen werd opgericht, terecht gekomen in dit indrukwekkende gebouw aan de Place Lenótre te StraatsburgVolgens de legende ontsproot het denkbeeld hier de zetel vestigen van de te Londen opgerichte Raad van'Europa aan het brein van een mijnwerker uit Wales, Ernest Bevin, die in dat jaar minister van Buienlandse Zaken van Groot-Brittannië was. Hij vond, dat in deze stad, waar de Duitse cultuur en de Franse macht elkaar overlappen, het gesprekcentrum voor alle Europese vraagstukken diende te ontstaan. Een slimme gedachte, want dat gesprek heeft maar al te vaak Duitse macht en Franse cultuur tot onderwerp, ook al worden beide termen zorgvuldig vermeden. Een bezwaar is overigens wel, dat het wel eens té veel Frans-Duits en Duits-Frans is wat de klok van Straatsburg slaat. En een bezwaar ook, dat Straatsburg een vrij ver velende stad is. Maar dat kon Bevin niét weten in 1949, want hij was er nooit geweest. Het Straatsburg-der-werkelijkheid is anders dan het Straatsburg-der verbeelding. De bevolking levert geen spoor van Europese synthese op. Zij is Duits qua volkstaal, maar de door haar gekozen gemeenteraad is Gaullistisch in meerderheid, Franser dan die van menig andere Franse stad. Zij eert de Duitser Gutenberg door middel van een Gutenberg- denkmal op de Gutenbergplatz en zij laat een gevelsteen op de Place Broglie met trots vertellen, dat op deze plek de Marseillaise is gedicht. Europa laat haar koud, ter^ij men Lohengrin-met-Franse-tekst als een uiting van Europese cultuur zou willen zien. pese regering en Europees parlement voor instellingen, die in feite Comité van Ministers en Raadgevende Verga dering heten. Het Comité van (10) Ministers ver gaderde het eerst te Straatsburg op 6 Augustus 1949 en besloot toen Grie- DE GEMEENTERAAD van Straats burg maakt zich zelfs bezorgd over dat Europese gedoe, dat hij naar een open plek aan de uiterste rand van de stad heeft verwezen. Men moet voor uitzien: als Europa wat wordt krijgt de hoofdstad van Europa grote poli tieke betekenis en dat brengt maar onrust mee. En, wie weet, onveiligheid. Onveilig is het al vaak genoeg geweest in de 2500 jaar van het bestaan van Straatsburg, dat achtereenvolgens Gal lisch, Romeins, Germaans, Frankisch, Lotharings, Duits, Frans, Duits, Frans én Duits is geweest en nu weer Frans is. Talloze geslachten in deze stad zijn herhaaldelijk tegen wil en dank van nationaliteit veranderd. Maar daardoor zijn het nog geen Europeanen gewor den; veeleer provincialen (in de zin van tweede-rangs-burgers) gebleven. Neen, de burgers van Straatsburg brengen geen Europese geestdrift op. Dan moeten de bezoekers, die hUD club hebben aan de rand van de Orangerie het landgoed waar José- phine de Beauharnais haar laatste jaren sleet, nadat Napoleon haar had ver stoten zelf maar doen. Welnu, zij trachten het. Het is misschien wat oneerbiedig te spreken over een club. maar dat woord brengt ons dichter bij de werkelijkheid dan termen als Euro- Bij de eerste aanwijzing van Khaumatische Fijn moet gij zeker Kruschen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiver heden worden afgevoerd en zo worder. rheumatische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zeïfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waar om zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie, ing Med.) kenland, Turkije en IJsland uit te nodigen tot de Raad toe te treden. Het Europa van 10 was toen een Europa van 13 geworden. Dit vijfde Europa werd een half jaar later het zesde, natdat in Maat 1950 West-Duitsland en de Saar toetraden als toegevoegd lid. Zo ontstond het Europa van 15. SCHUMAN-PLAN .IN DEZE KRING VAN 15 nu lan ceerde de Élzasser Robert Schuman, die als Duitser was geboren en in 1919 Fransman was geworden, het naar hem genoemde plan, dat leidde tot de op richting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dat men het Europa van 6 noemt, maar dat eigenlijk een Europa van 7 is, omdat de Saar ar ook in opgenomen is, zij het zonder er iets in te vertellen te hebben. Het ze vende Europa, Goed beschouwd werd Straatsburg, de Raad van Europa (van 15) uitgehold door de "stichtïBf "va'fl" dé' GKS, die Luxemburg tot haar zetel koos. Men voelt dat wel degelijk zo aan. Niet voor niets heeft het Comité van Ministers in zijn laatste bijeen komst te Straatsburg in een resolutie de uitspraak gedaan, dat Straatsburg de zetel van het Europees overleg, het gesprekcentrum derhalve, moet blijven. Daar moeten, zo vindt men, allé grote vraagstukken eerst in grote trekken van alle kanten bekeken worden. Er staan of komen er vele op de agenda. Tal van Europese Gemeenschappén zijn in staat van wording: een voor de afzet van landbouwvoortbrengselen, een voor spoorwegverkeer, een voor paspoorten, een voor waterwegen, een voor elec- trische energie, een voor kernonder zoek. En zo meer. Die kunnen leiden kortom alle pijnen bestrijd U met: JDG arjtl-pijn tabletten (Adv. Ing. Med.) tot even zovele zelfstandige lichamen naar het model van de GKS met even zovele eigen Comité's van Ministers en even zovele eigen Wetgevende Verga deringen, die alle in meer of mindere mate het gezag van het Straatsburgse Comité van Ministers en van de Straat- burgse Raadgevende Vergadering ver der zullen uithollen. En de mogelijkheid bestaat, dat al die Gemeenschappen een wisselend aantal leden zullen heb ben. Zo zullen dan het achtste, het negende en het tiende Europa ontstaan enzovoorts. ONGEZOND ER ZIT IETS ONGEZONDS in deze ontwikkeling. Europa wordt op deze wijze nooit een eenheid; integendeel, het wordt hoe langer hoe meer een veelheid van ongelijke en ongelijksoor tige eenheden, die opvelerlei wijzen in eikaar zullen grijpen en de toestand in het land hoe langer hoe ingewikkel der zullen maken. Want ai die gemeen schappen zullen door elkaar heen gaan regeren en daardoorheen zullen de na tionale regeringen blijven regeren, Had die Engelsman ongelijk, die sprak over een web van gek geworden spinnen? Natuurlijk weet elke Straatsburgse politicus, dat het zo de verkeerde kant op gaat. Daarom zoeken zij naar iets anders. Aanleiding tot dat gaan zoeken was het plan tot oprichting van een Europese Defensie Gemeenschap. Ware dit onderwerp niet nu reeds aan de orde gekomen, dan zou men wellicht zijn blijven doorgaan met het stichten van los van elkaar staande Gemeen schappen, Nu zoekt men tenminste naar de samenstelling van het cement, dat het Huis van Europa bij elkaar moet houden. 31. Toen emir Pukkel bin Sukkel bij het Grand Hotel arriveerde, hoorde hij al gauw, dat baron Van Pottum en zijn echtgenote vertrokken waren. „Zij zijn naar Basra vertrokken, edele heer", had de portier hem verteld, „en daar zullen zij de boot nemen". „Ver trokken.... maar hoe?" vroeg de emir. „Met de bus van 5 uur, edele heer", antwoordde de portier. „Als U voort maakt kunt U zo nog inhalen". De emir verloor geen (ijd en stoof er van door, maai'.... toen hij bij de bushalte aankwam, wrs de bus net vertrokken. „Duizend kromsabels en tulbanden" knarsentandde de emir. ,,Zo'n autobus heal ik nooit meer in, maar wacht, misschien als ik een binnenweg neem". Weer zette hij zijn paard tot het uiterste aan en het lukte hem op de hoofdweg naar Basra te komen, net voor de autobus daar passeren zóu! Nauwelijks had hij zich opgesteld of daar kwam de bus al aan. Woest zwaai de de' emir met zijn armen. „Stop!" brulde hij. Toevallig zaten da heer en mevrouw Van Pottum vóór in de auto bus, vlak bij de chauffeur en zij merk ten de emir dan ook dadelijk op. ,,0at is nu de emir, van wie ik je vertelde", riep baron Van 'Pottum. „Dat is zeld zaam aardig, dat hij is gekomen om'rnij vaarwel te wuiven". Vrolijk zwaaide hij terug. „Tot ziens, tot weerziens", nep hij zo hard hij kon en even later stónd de emir weer alleen op de ,weg. (Advertentie. Ing. Med.) In het Diaconessen-ziekenhuis te Naarden is gisteren, na een kort ziek bed, in de leeftijd van 76 jaar overle den de heer H. Gordeau, van 1919 tot 1940 algemeen secretaris van het Chris telijk Jongemannen Verbond, dat op Hemelvaartsdag jl. het eeuwfeest vier de. Na zijn pensionnering werd de heer Gordeau hoofdbestuurslid van het Verbond. De heer Gordeau, die aan vankelijk de'onderwijzersloopbaan had gekozen en o.a. werkzaam was aan de wezeninrichting „Neerbosch", is bijna tien jaar directeur geweest van de stichting voor kinderbescherming „Kin- derzorg" te Amersfoort. In Maart 1924 deed hij zijn intrede als raadslid in >-de i Bussumse gemeen teraad. waarin hij onafgebroken zitting had tot 1943. De laatste acht jaar was hij wethou der van onderwijs. Ook in kerkelijke kringen was de overledene een bekende figuur. Zijn verdiensten zijn door H.M. de Koningin erkend door zijn benoeming op zijn 60ste verjaardag, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.s. goedgekeurd het wetsontwerp tot wij ziging der Invaliditeitswet, de -Ziekte wet en de Wet tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbe- sluit. De Kamer zal Dinsdag 16 Juni weer vergaderen. De motie-Moienaar inzake opheffing van de spoorlijn Wassenaar- Scheveningen zal dan behandeld wor den. FINS ZEEMAN NAAR DE CEL De Finse stoker A. N. T. die in de nacht van 5' Februari j.l. aan de Veer haven in Rotterdam een walbaas met" een hamer dodelijk verwondde, is gis teren door de Rotterdamse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. 21. Terwijl zij naderbij kwam keken haar oude ebbenhout-kleurige Ogen Peter strak aan. Zij was als iemand uit een andere wereld met haar lange zwarte japon en haar geweldig grote witte schort aan. En ondertussen was al haar deftige en ouderwetse conven- tionalisme in 't geheel niet in overeen stemming met 'haar zigeunergezicht, zodat 't geheel net zo'n wonderlijke indruk maakte ais wanneer men zigeu- nermuziek zou spelen op een kerkdrgel. Pepita bezat een primitieve levens wijsheid en ging af op haar instinct, dat bijna onfeilbaar zuiver was. En, daar Peter ook iets primitiefs was, was zij op bekend terrein en dat wat hij nodig had, zag zij heel duidelijk en eenvoudig voor zich. Dat wil zeggen dat zij, net als Bryce, de ziekte begreep en de genezing ken de Maar daar waar hij zichzelf be dwongen had, was dat haar onmogelijk en de waarheid kwam rechtstreeks en puntig als een pijl uit haar hart vlie gen. Zij kon 't niet inhouden. Zelfs hoewel zij deze familie met een heftige toewijding gediend had en de muur van bescherming kende, die rondom de met een stralenkrans versierde Beatri ce opgetrokken was. kon zij 't niet in houden. Want Pepita '-ad een diep, ge voelig medelijden voor de verweesde baby opgevat en zij voelde zich ge noodzaakt zijn welvaren boven alles te stellen. „Senora, hij niet huilt omdat hij heeft pijn of tand krijgt of leeg maagje heeft. Hij huilt, omdat hij eenzaam voelt en van ons erg geschrokken is. want wij zijn vreemden voor hem, alles is vreemd. Hij huilt omdat hij zijn moeder nodig heeft, 't Enige wat kleintjes nodig heb ben, is moeder". „Maar hij heeft geen moeder, Pepita", herinnerde Beatrice haar. „Si, si, hij moeder heeft", hield Pepi ta aan, „die ene die hem met schip bracht. Hij haar nodig heeft, zodat zijn klein hartje nu bedroefd is". „Wat heb je daar een goed idee!" Bryce sprak met saamgeknepen lippen. „Zelfs ik wist dat, meteen toen ik naar hem keek. Ik zag dat hij de kluts hele maal kwijt was en 'k hoorde 't in zijn gillen, maarZijn stem stierf weg; hij had Beatrice aangekeken. Pepita keek ook naar Beatrice en zij voelde medelijden met Beatrice, maar zij had nog meer medelijden met de baby. Op dat ogenblik lag Peter uitgeput in Beatrice's armen, zijn ademhaling ging hortend, zijn oogjes waren half dicht. De kleur was uit zijn gezichtje verdwenen en maakte plaats voor een dodelijke bleekheid; er was een lijden de trek om zijn mondje. Mevrouw Garron boog zich over hem heen in een hevig gewetensconflict, weifelend, geslinge. tussen haar lief de voor hem en al het dwaze medelij den, waarmee zij Beatrice omgeven had. Zij keek op en stamelde: „Maar hij moet leren 't zonder haar te kunnen; hij moet aan ons wennen. Per' slot van rekening heeft zi.i haar eigen leven in Engeland, haar betrekking; en zij is, iong en kan niet voor eeuwig aan hem vastzitten". „Zou 't niét mogelijk zijn. dat zij liever aan hem vast zat dan van hem gescheiden te worden?" zei hü. RIJWIEL a MOTOR DIRECTEURSWISSELING BIJ DE STICHTING B-B.B. De heer F. E. Moglander, die van d# oprichting af directeur was van het bureau van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking, heeft op I Juni jl. deze functie neergelegd, ten einde zich weer geheel te wijden aan zijn adviesbureau voor public relationi te Den Haag. Tot zijn opvolger als directeur van het bureau der stichting B.B.B. is benoemd mr L. Tielenius Kruythoff. (Advertentie. Ing. Med.) „Geloof je, dat zij zoveel van hem houdt?" „Ik wéét t". En zijn ogen voegden er aan toe: „En dat weet U ook". Zij ontweek zijn ogen, maar daar door viel haar blik op Beatrice en met een gingen haar goede voornemens te niet. En zij hield hardnekkig vol: „Hoe dan ook, vroeger of later moet zij naar Engeland terug, en 't is vanzelfspre kend dat hij moet leren 't zonder haar te doen. Als wij hem nu zijn zin geven, waar is dan 't einde? Maar als wij ons niet laten vermurwen, zal hij 't spoe dig vergeten zijn". „Vergeten?" zei hij en 't klonk alsof hij tegen metaal geslagen had. „Hoe dapper van ons hem te doen verge ten". 't Leek alsof Beatrice buiten dit alles stond door haar bezorgdheid over Pe ter. In feite luisteide zij met gespannen aandacht en zo fijn was haar gehoor, dat zij in zijn stem de ondergrond van een zeer persoonlijke heftigheid kon horen. Met andere woorden, zij reali seerde zich, dat zijn opgekomen voor 't kind eigenlijk een opkomen voor het verontrust tot diep in de meest ver- Engelse meisje betekende en zij werd borgen plekken in haar hart. Zij wist dat ais zij Peter niet kon kalmeren en dat dan ook nog heel spoedig, me vrouw Garron toe zou geven. Zij ves tigde haar blik op 't kind en hij, hoe wel zo onbetekenend, was nu de voor naamste bedreiging van haar over heersing. Maar haar ogen konden hem niet bedwingen en, alsof hij haar op op hem als middelpunt gerichte vijand schap voelde, maakte hij zich klaar voor een nieuwe huilbui. Een spotziek tweede „ik" scheen zich van haar los te maken, toe te kijken en te smalen: „Moet jij over wonnen worden door dit jammerende gevalletje in je armen" Moet jouw he le plan voor de toekomst door hem mislukken?" Zou jij werkelijk 'toe staan dat deze Lynne Carrick terug gebracht wordt, alleen omdat een kind van dertien maanden zo brult? Ben jij acteraf, zo zwak en ondeugdelijk als dat?" Lpnne Carrick, de tegenstrijdige in vloedssfeer, de tegenstandster, de tegen partij. In de duistere plekken van Beatrice's hart was die Lynne Carrick voor meer dan de begrijpelijke redenen, een bijzonder gevaar. Lynne Carrick, diemeter bij meter veld zou winnen in de vesting die haar eigendom was ge weest, zou op 't gevoelig doek van Pa tricia Garron's gemoed een teder portret schilder van haar gestorven zuster en Michael. (Wordt vervolgd) CONCERT CAN AARON COP LAND. Copland is een van de belangrijkste hedendaagse Ame rikaanse componisten. Hij werd in 1900 te Brooklyn geboren, stu deerde in zijn geboorteland en in Frankrijk muziek en beleefde in 1925 de eerste uitvoering van zijn Music for the theatre, een van zijrfé&rste belangrijke wer ken. Nac^i is zijn muziek een paar maal bekroond. Thans is hij directeur van het Berkshire Mu sic Centre in Tanglcwood en lec tor aan Harvard University. In zijn muziek komen Jazz, Stra- winsky, Negro Songs, Midden- eh Zuidamerikaanse folklore samen, gedompeld in de typische nostal gie van het Joodse volkslied. Thans wordt uitgevoerd zijn con-' eert voor klarinet, orkest, harp en piano, dat in 1948 voor Benny Goodman werd gecomponeerd. (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m.) DONDERDAG 4 JUNI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 QewTjda muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgisch# kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. "9.45 Gram. 9.55 Waterstanden. 10.00 Ge wijde muziek, 10.30 Morgendienst. 11,00 Voor de zieken. 11.45 Mannenkoor. 12,00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13,20 Sopraan, klarinet en fagot 13.50 Gram. 14.00 Promenade-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Bijbellezing. 1Ö.S0 Pianorecital. 17.00 „Eben Haezer", hoor spel voor de jeugd. 17.30 Pianospel. 17.401 Voordracht. 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Gram. 18.35 „Op de Stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00; Radiokraut. 20.20 Vossenjacht. 21.30 Gy#mJ 21.45 Metropole-Orkest. 22.15 piano»; recital. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden» king. 23.00 Nieuws en S.Q.S.-berichtM, 23.1524.00 Grammuziek HILVERSUM H. 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.80 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Religieuze liederen. 9.25 Voor de huis» vrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kinderen, 11.00 Gevar. muziek. 12.00 Zang én piano. 12.25 „In 't spionnetje", 12.30 Land- ea Tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumen' taal kwartet, 12.50 „Uit het Bedrijfs» leven", causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Me* dedelingen of gram. 13.20 Populaire hm» ziek. In de pauze: Klankbeelden Röódf Kruis. 13.40 „Désirée", hoorspel. 14.30 So praan en piano. 15.00 „Nieuw® Staats- manswijsheid", toespraak. 15.15 „Van hart tot hart", causerie. 16.00 „Drie maal één", cultuurprogramma. 16.45 Voor de jeugd' 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. Regeringsuitzending: R. Boissevain: „V* Radio-Omroep te Paramaribo", causerie' 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen. 18.!"' Reportage of gram. 18.30 Lichte muziek 19-00 Gesproken brief uit Londen. 19-0 Hammondorgel. 19.20 Lichte muziek. 20.0 Nieuws. 20 05 Radio Philharmonisch-Or kest en solist. 21.20 „Een partij schaak' hoorspel 22 30 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23-15 Sportactualiteiten. 23.3ÏH 24.00 Gram.muziek. Televisie. Uit Londen: 21.00—2U* Journaal. 21.15—21 45 Basketball, 21 '-2.00 Votksb'edjes. 22 00—22.35 „Downy011 go", wedstrijd-programma. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6