Sport en sportontaarding De wereldreis van Jimmy Brown UIT DE LANGEDIJKER DORPEN Vlugge vingers-vlugge geest DE MAN VAN HET MYSTERIE LAATSTE NIEUWS "atis en romen mpioenstitel De heer Jac. Rutsen ter aarde besteld Bestandsgesprek in Panmoendjon hervat De f 50.000 op 18522 Demonstraties lichamelijke opvoeding op ouderavond o.l. school Oude Niedorp Schoolreisjes vastgesteld Nieuwe Niedorp Jong en oud op reis Van het vissersfront Melk op school Heer-Hugowaard STEMMING WAS NIET STRIKT GEHEIM Bergen Tennisbanen weer open Egmond aan Zee Koedijk Hensbroek Beemster Vervolg Stadsnieuws Huis aan huis-collecte van het Roode Kruis Castricum Emile Moretti Uitgeest Opnieuw het slachtverbod ter sprake Men blijft optimistisch DONDERDAG 4 JUNI 1953 Heemskerk heel wat ritte en zwarte jassen, ïun dienblad vol best jofdprijs van 150. is niet alleen om het etchef of de kastelein :t Centraal Brouwerij ust geworden over het jfd per jaar bedraagt, narken respectievelijk like verschillen maakt il geruime tijd geleden ats naar moet worden e bier niets mankeert. en met dit doel voor biertapwedstrijden ge- de beurt en de deel- n. Er waren 39 teams Beverwijk, Enkhuizen, iraagd. Het ging bij hen an inval, hoe zij het glas in hielden, of ze het van den omgespoeld, kortom ngen, die tezamen nodig leider glas bier met een kraag te krijgen. ronde bleven er van de acht over en van die acht de finale tenslotte: De te Heiloo, hotel De Burg, café De Magneet ;rard Appelman en Max café Schuyt te Alkmaar akman en Henk v. Dam), rde bereikten zij de eind- resp. f 150, f 100, f 50 en vachten. De vijfde prijs ié Het Berger Wapen te Jager en Jan Kluft), n van De Oude Herberg -competitie intussen nog Het mag in Augustus de landelijke finale te iet de kans op een hoofd honderd gulden, id, die oorspronkelijk op n zou plaats vinden, werd op het onzekere weer bin- louden. Peter Knegjens, ter, zat de ganse middag ifoon, riep de teams op en maakte de punten be- (Adv. Ing. Med.) en RKAFC-kringen ver- ans in nerveuse spanning namelijk plotseling tot ®e ekomen, dat er nog een 1KAFC lopende is en dat olg gehad, dat de promo- Monnikendam-HSV tijd is uitgesteld. A*s irotest mocht winnen, zu'" naarders nog een wed- lonnikendam moeten spe- inzet de kampioenstitel r HSV intussen een on' e situatie. FC deze ontmoeting, dan i wedstrijd HSV-Monnj- Zondag j.l. gespeeld te vervallen. wijzersexamens skweekschool te Alkmaar voor het onderwijzers ieren: B. J. Brouwer w A. van Heerden te A*f" tman te Hoorn, J- M. a ïeer. J. H. C. Knook te iewezen werd één can° aan R.K. Lyceu"1 A. J. M. Bus. leraar "1 1- en letterkunde <*an voor jongens te pe' te Lyceum voor meisje' is met ingang ,van. dezelfde functie aar aan het R.K. Lyceum HET IS NIET WAAR, aldus de heer J. P. Schotsman op een ouder avond van de openbare lagere school in Oude Niedorp, dat een volk, dat op de Olympische Spelen het grootste aantal gouden medailles be haalt, tevens het volk zou zijn met de beste lichamelijke en geestelijke gezondheidstoestand. De geschiedenis leert juist het tegendeel. De sport- successen van de enkeling zijn volstrekt niet maatstafgevend. Men kan dan slechts spreken van sportverdwazing, waarbij aan de harmonische ontwikkeling van het lichaam weinig aandacht wordt geschonken, maar waarbij men er een zaak van leven en dood van maakt, om een tiende seconde sneller te zijn, een centimeter hoger te springen. De begrippen lichamelijke opvoeding en sport dekken elkaar dan ook in het geheel niet. Men kan het lichaam in uitstekende conditie brengen, ter wijl men aan de sport, zoals die nu in het middelpunt van de belangstel ling staat, weinig of niet doet. Voor die lichamelijke opvoeding bestaat ten plattelande wel eens te weinig be langstelling. Men vergeet daarbij, dat de lichamelijke opvoeding in het op voedingssysteem niet kan worden ge mist. Dat ze een schakel is in het op voedingssysteem. Dat roen er niet al leen komt met de geestelijke, de reli gieuze, de culturele opvoeding, maar dat het daarnaast van het grootste belang is, dat aan de harmonische ontwikkeling van het lichaam de grootste aandacht wordt geschonken. Een drietal leerlingen van de Ulo school uit Winkel gaf tal van demon straties, waaruit bleek, dat de wijze van lichamelijke opvoeding totaal ge wijzigd is en men oefeningen maakt, die ten doel hebben alle spieren van het lichaam beurtelings te doen ont plooien. Voor de rede van de heer Schots man had de heer Wolthuis medege deeld, dat het aantal leerlingen zich in stijgende lijn bevindt en thans 52 bedraagt. De gezondheidstoestand is over het algemeen bevredigend. De heer Der- lage verdient weer de dank van de ouders door het geven van verkeers- lessen. Wanneer de temperatuur stijgt zal men weer met schoolzwemmen be ginnen. De schoolreisjes werden vastgesteld. De kinderen van de laagste klassen zullen op 26 Juni uitgaan. Bestem ming al naar gelang van het weer, strand of bos. De leerlingen van de hogere klassen gaan 18, 19 en 20 Juni naar een jeugdherberg op Texel. Voor de tentoonstelling van door de kinderen onder leiding van juf Wiedijk vervaardigde handwerken be stond grote belangstelling. Zowel de schooljeugd als de ouden van dagen zullen binnenkort op reis gaan. De zesde en' zevende klasse van de o. 1. school zijn zelfs hedenmorgen al vertrokken voor een driedaagse tocht naar Bakkum, Begin Juli gaan de vierde en vijfde klasse naar Amster dam, terwijl de laagste klassen het tra ditionele bezoek aan de Duinstreek brengen. Het programma in Amster dam hangt nog af van de opbrengst van de lijsten. Maandag 22 Juni gaan de ouden van dagen op reis met als bestemming Amsterdam, terwijl daar naast een bezoek zal worden gebracht aan Hoorn en Volendam. Het bestuur van de hengelclub „De Niedorpen" deelt mede, dat de vis- en de loopvergunningen volgende week alle kunnen worden afgehaald bij de voorzitter, maar dan 's avonds na half acht. Zondag zal de eerste baarswed- strijd worden gehouden voor leden en adspiranten. Oproepen zullen alsnog worden rondgestuurd. Op de ouderavond van de open bare lagere school te Oude Nie dorp deelde de heer Wolthuis mede, dat dr Frens een poging in het werk zal stellen om de melk- voorziening op de lagere scholen ten plattelande ter hand te ne men. Dr Frens was door een on derzoek tot de conclusie gekomen, dat het melkgebruik ook ten plattelande onvoldoende is en dat dit de lichamelijke toestand van de kinderen nadelig beïn vloedde. Het ligt in de bedoeling, dat dr Frens zich over deze materie zal wenden tot de ge meentebesturen, met een verzoek om eventueel subsidie. Aan alle leerlingen zou dan vier maal per 'week een kwart liter melk ver strekt worden, waarschijnlijk ge pasteuriseerde melk in een flesje, te leveren door een in te schake len zuivelfabriek. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 3 Juni. Aardappelen: Schotse Muizen 31—33, Bevelanders 11— 16 en Koopmans Blauwe 16; peulen 1,90 —2,20; komkommers 26—32; tomaten: A 1,321,42 per 100 kg; bloemkool 53—76; rode kool 8; savoye kool 6,50— 12; spinazie 27—61; postelein 27—34; sla 3—6; andijvie 14—24; radijs 17,50—27; raapstelen 5,507; rabarber 11—19,50; rode bieten 4; bospeen 545; waspeen 55; bosuien 1222; selie 2,50—6; soep groenten 5—8; perziken 17; peren; suiker 22—24; pruimen S3 (per stuk); aardbeien 30—82 g?er doos); asperge» 44—1,23 tbos). BROEK OP LANGENDIJK, 4 Juli. 60 000 kg aardappelen 32,5035,50 en kleine 26.5031.50; 5000 kg rabarber 11,60 —14; 2500 kg rode kool 7. Doorge- araaid: 6000 kg kool. WARMENHUIZEN, 4 Juni. 34.000 kg rede kool (alles doorgedraaid); 6000 kg rabarber 9.50—9,80. BLOKKER, 3 Juni 1953. Sla 2— 2.50, rabarber 1115, bloemkool 18 46, bindsla 6—13, tomaten 80—1.42, aardbeien 1.802.30, Goudreinet 40—52. HEM, 3 Juni 1953. Sla 4.60—6.10, rabarber 7—11, bloemkool 4453, bos peen 3335, andijvie 11. MEDEMBIJK, 3 Juni 1953. Nieu we aardappelen, grote muizen 3336, drielingen 29—32. Aanvoer 5.000 kg. ZWAAG, 3 Juni 1953. Vr. aardap pel®" 16—47, late aardappelen 6.20— 14 20, spinazie 27—38, postelein 11—18, bieten 13, rode kool 13.20—15.30, slabo- ■V2,^2'42, PeuIen 1—1.15, tomaten 1.1(1-1.35, waspeen 17—51, bospeen 27 -53, rabarber 9-17, sla 2.60-4.90, bloemkool 11—53, komkommers 17—28, knolselderij B 8—10, perziken 9-38, aardbeien 1.453, bindsla 8—14 Sint ^emyin13M23D-W!nterjan 1447.' Win ston 18—92, Pippin 16—60. WOGNUM, 3 Juni 1953. Late aard- appelen 14, aardbeien A 2.30—2 70 B 1.80—2.10, slabonen 2.60, bloemkool' 12 35, sla 23 70, rabarber 310.80, >- peen 2343, rode bes'en 2.40. postelein 19, spinazie 11, Brederode 13, St. Remy GROOTEBROEK. 3 Juni. Vroege aardappelen, groot 31—33, kriel 23—30 aanvoer 350 kg. (Van onze corerspondent) Naar aanleiding van enkele klachten van de heer A. R. Molenmaker te Heerhugowaard-Noord hebben wij op de laatste verkiezingsdag, met de Kies wet en Het Kiesbesluit in de hand, een bezoek gebracht aan het stemlokaal te Heerhugowaard-Noord, in café „De Koffiemolen". Het lijkt ons geenszins onredelijk hieromtrent enkele regels te schrijven. Allereerst zijn wij zo vrij aanmer king te maken op het stemlokaal al daar. Op de spitsuren kwamen wel de gelijk de nadelen van het gemis van een voor het publiek bestemde ruimte, zoals vereist ingevolge artikel I 5 van het Kiesbesluit, aan het licht. Het ge volg was dat van. tijd tot tijd de 20 a 30 wachtende stemmers op een afstand van minder dan 1 meter voor de stem hokjes stonden en precies konden ga deslaan wie eri hoe er in de hokjes ge stemd werd. Als gevolg van deze overstelpende drukte bij en rond de tafel van het stembureau en de stemhokjes, kon de voorzitter van het stembureau in Heer hugowaard-Noord onmogelijk het in artikel I 27, 3e lid van de Kieswet ver eiste toezicht uitoefenen op de inle vering van het stembiljetEen stemmer uit Heerhugowaard-Noord stak het stembiljet, na invulling, bij zich en begaf zich tot buiten het stemlokaal ener was niemand die enige aanmerking maakte. Dan nog verbleef een partij-be stuurslid de gehele dag in het stemlo kaal, aantekening houdende van opko mende leden-stemmers. Hij nam echter zulk een plaats in ten opzichte van de stemhokjes, dat het hem zonder enige moeite opgevallen moet zijn, hoe zijn partijgenoten stemden, evenals wij dit met gemak konden constateren. Nog een enkel feit willen wij u noe men. Mej. X, stemgerechtigd in stem- district I, meldde zich bij het stembu reau te Heerhugowaard-Noord, stem- district 3. Hoewel een aanwezige secre tarie-ambtenaar protesteerde tegen de gang van zaken, stond de voorzitter plechtig toe, dat de genoemde juffrouw mocht stemmen in stemdistrict 3. Zij was pas verhuisd. Over het algemeen is onze conclusie dat men de bepalingen in Heerhugo waard-Noord veel te gemoedelijk op neemt. a Nieuwe dijkgraaf Bij enkele candidaatstelling is de heer H. Stuijt uitverkoren, tot het ambt van dijkgraaf van de polder Heerhugowaard. De heer Stuijt is vijf-en-vijftig jaar en een bekende figuur in de gemeente. Het zomerseizoen is weer aangebroken en de gasten nemen hun tijdelijke intrek in Bergen en Bergen aan Zee, om daar hun ontspanning te vinden. Een van de vormen van deze ontspan ning is stellig de tennissport. Het tennispark „De Molenkrocht" te Bergen-Binnen is, zoals bekend, reeds ge opend, terwijl op 6 Juni ook de vier banen te Bergen aan Zee in gebruik zullen wor den genomen. De prachtige omgeving, waarin deze banen gelegen zijn, is bij uitstek geschikt om een ieder zoveel mogelijk te doen ge nieten van deze zo mooie sport. Misschien wordt dit seizoen een ouöe traditie in ere hersteld, in die zin dat het vanouds bekende Badgasten-tornooi weer te Bergen aan Zee wordt gehouden. Dit hangt echter nog van verschillende fac toren af. Te zijner tijd komen wij hierop nader terug. BURGERLIJKE STAND Geboren Maria J., d. van J. H- Beer en Th. E. Stam. Johannes J. G„ z. van J. de Boer en M. J. Orij. Jan W., z. van P. de Groot en G. Kooijman. Angeline L-, z. van M. Rietmeijer en K. de Groot. Anka, d. van K. Blok en J. Visser. Peter M., z. van M. Dek ker en E. A. Brouwer. Ondertrouwd Maarten Zwart en Aafje E. Wijker. Arie Wijker en Agatha M. Hoeben te Bergen. Getrouwd Willem J. Schipper, wo nende te Zaandam, en Jacoba Zwart. Overleden Cornelis Zeun, 80 jaar, wednr. van M. Ch. P. Hoogendijk. Johan Koeman, 68 jaar, ,chtg. van G. van der Plas (overl. te Alkmaar). Geertruida M. avn der Veldt, 70 jr, wed. van F. Bak, won. te Alkmaar. GESLAAGD Onze plaatsgenoten Adriaan Nieuwland en Jacob Boon zijn geslaagd voor het examen B electro technisch vakonderwijs. Beiden slaagden de afgelopen winter ook voor het diploma ambachtsavondschool. GESLAAGD VOOR EERSTE STUURMAN Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Koppenol Jr. thans woonachtig te Amsterdam, slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het examen eerste stuurman grote vaart. BURGERLIJKE STAND Geboren Theodora V., d. van Th. Braak en G. Roet. Overleden: Cornelia de Haan, 71 jaar, weduwe van H. E. Fritzen. Damkampioenschappen houden 24 dammers bezig De wedstrijden om het kampioenschap van Alkmaar in hoofd-, eerste en tweede klasse werden deze week met animo voortgezet door vier-en-twintig dammers. Vooral in de hoofdklasse-afdeling waar vier spelers nagenoeg gelijk staan heerst grote spanning. Mekken en Kruider spèelden een spannende remise. Door de nederlaag van D. Kiewitt tegen K. Tuinman (uit Heiloo) in de eerste klasse is de strijd in deze afdeling weer geheel open geworden. In de tweede klasse staat J. Jorna ste vig boven aan. De uitslagen van deze week waren: Hoofdklasse: J. Mekken—H. Kruider 1—1; N. Oud—J. Schuit 0—2; M. Oud— P. Smolenaars 20; G. Woonijk—M. J. Langras Jr. 1—1. Eerste klase: C. BijwaardD. Stam 02; D. J. HeyesJ. Slijkerman 11; D. KiewittK. Tuinman 0—2. Tweede klasse: N. LengersA. Bos man 02; A. MoskD. Bruggeman 20; N. VisserJ. Kool 2—0; D. Korn—G. Sijm 2—0; J. JornaJ. Helder 2—0. Stand Hoofdklasse: le J. Schuit 5 p. uit vier partijen; 2e G. Woonijk 5 p. uit vier partijen; 3e J. Mekken 5 p. uit vier partijen; 4e H. Kruider 4 p. uit drie par tijen; 5e M. Oud 3 p. uit drie partijen; 6e M. J. Langras Jr. 2 p. uit 2 partijen; 7e N. Oud 2 p. uit drie partijen; 8e P. Smolenaars 0 p. uit drie partijen. Eerste klasse: le D, Wiewitt 6 p. uit vier partijen; 2e D. J. Heyes 5 p. uit drie partijen; 3e K. Tuinman 4 p. uit drie partijen; 4e J. Slijkman 4 p. uit vier partijen; 5e D. Stam 2 p. uit vier par tijen; 6e C. Bijwaard 1 p. uit vier partijen Tweede klasse: le J. Jorna 8 p. uit vier partijen; 2e A. Mosk 6 p. uit vier partijen; 3e D. Korn 6 p. uit vijf par tijen; 4e J. Helder 5 p. uit vier partijen; 5e A. Bosman 5 p. uit vier partijen; 6e K. Meyer 4 p. uit drie partijen; 7e N Visser 4 p. uit vijf partijen; 8e G. Sijm 2 p. uit drie partijen; 9e J. Kool 2 p. uit vier partijen; 10e D. Bruggeman 2 p. uit vijf partijen; N. Lengers 0 p. uit drie partijen. Gevonden voorwerpen Gevonden over het tijdvak van 28 Mei tot en met 3 Juni en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur de volgende voorwerpen: handschoenen, on derbroekje, zadelde, kwitantiebloc, broche met stenen, sleutels, vulpennen, bidprentje, medaille, insigne, alpinomuts, actetas, portemonnaies, ceintuur, deel van hengel, gebit, ballpoint, ijzeren steun, regenjas, riem, rozenkrans, benzinetank- dop, sandalen, aansteker, étui met inhoud, kindervesten, geldsbedragen, capuchons, gereedschapstas, armband, rijwieltas en wantje. ZUIDSCHARWOUDE. Zeer groot was de belangstelling voor de teraarde bestelling van wijlen de heer Jac. Rut sen, wiens verdiensten voor de ge meenschap wij reeds in een afzonder lijk artikel hebben geschetst. Nadat het stoffelijk overschot, bedol ven onder een schat van bloemen en kransen in de groeve was neerge laten, voerde een reeks van sprekers het woord. Burgemeester Schelhaas sprak namens het gemeentebestuur, daar de heer Rutsen de voormalige ge meente Zuidscharwoude op voor beeldige wijze gediend heeft als ge meente-opzichter en commandant van de plaatselijke brandweer. Hierdoor was het ook verklaarbaar, dat het volledige brandweercorps in uniform op de begraafplaats aanwezig was. Ver dere sprekers waren de heer Doek- heer, voorzitter afdeling Langedijk van het Witte Kruis, .H Metselaar namens de bouwvakpatroons W. Dirkmaat uit Alkmaar voor de vereniging Vakonder wijs in West-Friesland, J. Duburck na mens de Coöperatieve Boerenleenbank en M. Kuiper voor de afdeling Lange dijk van de Nederlandse Vereniging voor afschaffing van alcoholhoudende dranken en voorts nog een vertegen woordiger namens de Nederlandse Aan- nemersbond. Wika Tromp, die een geestelijk woord sprak en het Onze Vader bad, dankte tenslotte namens de familie voor de betoonde belangstelling. DE DRANKBESTRIJDINGS- COLLECTE LANGEDIJK; De lijstcollecte voor de dankbestrijding heeft aan de Lan gedijk f 129.- en. te St. Pancras f 41.90 opgebracht De blauwe bloempjes-ver koop was voor beide gemeenten resp. f 7.50 en f 71.10. NOORDSCHARWOUDE. Hoewel met minder tam-tam dan met de ramp, vestigen wij de aandacht op het voornemen van de afdeling Lange dijk van het Nederlandse Roode Kruis om in de loop van de week in de ge meente een huis-aan-huis-collecte te houden. Het nuttige en menslievende werk van het Roode Kruis gaat onvermin derd door. Dit alles is echter mogelijk als er veel geld binnenkomt. Laat een ieder daarmee rekening houden als de collectebus gepresenteerd wordt. IvAO organiseert excursies Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling is voornemens deze zomer enkele excursies in het duinterrein te organise ren, speciaal ter bestudering van de plan tengroei. Op Maandagavond 8 Juni zal de eerste excursie worden gehouden. Op Zondag 14 Juni organiseert men een fietstocht naar Bergen, waar gezamenlijk met de af delingen Alkmaar en Heiloo, onder des kundige leiding, een excursie naar de Ver-t brande Pan zal worden gemaakt. Eerste hengelwedstrijd De Castricumse hengelaarsvereniging zal Zondag het seizoen openen met éen wedstrijd in de zogenaamde tankval. Er zal bij deze wedstrijd, die Zondagmorgen van 912 uur wordt gehouden, speciaal worden gevist op karper. De prijsuitreiking zal na afloop in Ho tel Kuilman plaats vinden. VEILINGNOTERING De Castricume veilingnoteringen van Woensdag zijn: aardbeien per doosje van 52—75; spinazie 9—23VtJ bospeen 30—38; rabarber 18; bosuien 914; sjalotten 23; boskroten 24; sla 56. 120. Jimmy en Plet Potlood besloten de terugreis niet geheel per auto te ma- *5?n' Z'J reden rechtstreeks naar de «chtstb.jzijnde havenstad om daar te wachten op een schip, dat hen naar Europa zou kunnen brengen. Lang behoefden zij niet te wachten, want juist toen zij arriveerden,liep er een Nederlandse vrachtvaarder binnen. De kapitein was dadalijk bereid hen met auto en al mee te nemen. Juist op het ogenblik dat deze aan boord werd ge hesen, hoorde Piet Potlood in een der kisten die tot hun bagage behoorde, enig gerucht. Hij waarschuwde dadelijk Jimmy, die geen ogenblik aarzelde en de kist open sloot. Hun beider verba zing was niet gering.Helemaal in el kaar gedoken zat daarRiwi, de kleine Roekiraki die destijds in Oekoe roewanda door commissaiis Rednose aan de woede van het publiek was prijs gegeven en wiens leven toen door Jim my was gered. Hij had zich zelf in een der kisten verstopt, teneinde bij Jim my te kunnen blijven. Nu Jimmy hem ontdekt had en hem niet al te vriende lijk aankeek, begon hij angstig met z'n ogen te knipperen. „Ik wouik wou zo graag bij u blijven. Woewoesoeki", stamelde hij op fluisterende toon. „Neem mij alstublieft mee, ik wil mijn hele leven bij u blijven Jimmy keek Piet Potlood eens aan met een gezicht, waarop te lezen stond: wat moet ik met hem in hemelsnaam be- grnnen? „Neem hem maar mee Jim my." zei Piet Potlood. „Je kunt dat ar me dier toch onmogelijk hier op de ka de achterlaten." Jimmy haalde zijn schouders op. ,,'t Zal we 1 moeten", bromde hij. En tot de kapitein riep hij: „Hé schipper, wilt u nog een pas sagier boeken? Kan 't niet voor halt geld, want hij is nog onder de zes jaar....!" Zo keerden Jimmy Brown en Piet Potlood in gezelschap van de kleine Riwi naar het vaderland terug. Wij weten niet of u wel eens het ge noegen hebt gehad, kennis te maken, met Emile Moretti. Mogelijk is dit wei het geval, misschien ook niet. Is dit laatste juist, dan volgt hier bi) voorbaat een waarschuwend woord. Mocht ge nog #>ns met hem in contact treden, tien tegen één, dat u bedrogen zult uitko men. Dit schrijven wü hier zonder enig voorbehoud, zoals Moretti zelf ook geen enkel voorbehoud maakt. Hij waar schuwt u vooraf en toch, daar zijn we van verzekerd, trapt ge er in en ge zult er nog bij glimlachen op de koop toe. Want deze Moretti, die daar ergens rustig aan de buitenkant van Alkmaar woont, is de man van duizend wonde ren, die u laat zien, wat er niet is en die zo nodig maakt, dat u niet ziet wat er wel is, die een vlot praatje verkoopt en onderwijl zo even handig goochelt met z'n handeir en z'n geest, die u om het nu maar heel kort te zeggen knollen voor citroenen verkoopt. Die e. zelfs zijn beroep van maakt om dit te doen. Zelf zijn wij een paar maal het slachtoffer van zijn manipulaties ge weest en we vonden dit, laten we eer lijk zijn, nog prettig ook. „Kijk", zegt Moretti, „hier hebt u een compleet spel kaarten. Trekt u er maar eens een uit". We gokken op klaver-boer en we zijn wel zo leep, ons niet in de kaart te la ten kijken, althans door Moretti niet. „Zo, schudt u ze nu maar weer door elkaar". Wij schudden volgens alle regelen der kunst. „Welnu", zegt Moretti, „dan hebt u deze kaart uitgezocht" en hij houdt ons ruiten-tien voor. Ons triomfantelijk lachje bewijst, dat Moretti heeft misgeloot. „Sorry. Steek die kaart dan maar even in uw za.k". Dat doen wé en voor alle zekerheid houden we de hand er maar op. Moretti wil een andere kaart grijpen, maar bedenkt zich op het laatste mo ment. „Mag ik die ene kaart nog eens van u zien?" vraagt hij. Wij halen onze ruiten tien te voor schijn, jawel, dacht u, want de kaart, die we zo krampachtig vasthielden, heeft een grondige metamorphose on dergaan. In onze hand houden we een klaver-boer. Dit is maar een simpel voorbeeld, een uit de talloos vele, die bewijzen, dat ge tegenover deze vingervlugge man op uw qui vive moet zijn, hoewel deze overtuiging zal u duidelijk worden dit geenszins baat. Maar, Moretti tovert niet met kaar ten alleen. Hij voert allerlei attributen met zich, waarmee hij geheimzinnige dingen verricht. Hij verbrandt papier geld voor nw ogen en verpulvert de resten van het biljet, waarvan ge het nummer nauwlettend hebt genoteerd en even later toont hij u een noot of een ei, die ge stuk moogt slaan en het ver loren gewaande biljet komt er weer on geschonden uit. Ongeacht welk voorwerp Moretti in handen neemt, hij verricht er wonderen mee, zowel op illusionistisch als op equilibristisch terrein en voegt men daar zijn erkende telepathische gaven nog bij, dan mogen wij hem hier on getwijfeld cum laude promoveren tot de man, die duizend wonderen ver richt. Het begon in Koegras. Dezer dagen hebben we eens een praatje me t Moretti gemaakt. W" hadden reeds veel van hem gezien, maar vonden het toch wel de moeite waard iets van hom te horen ook, te meer, waar hij ondanks zijn artisten- naam een ras-echte Noórdhollander is, wiens wieg in Warmenhuizen stond. Reeds jong trok hem de sfeer van het toneel en zo kwam het, dat nij op 17-jarige leeftijd zijn debuut maak te te Koegras, waar hij zijn eerste gage ad. vijf rijkdaalders opstrijken kon. Nadien heeft hij de vleugelen wijder uitgeslagen en leerde hij o.m. als tra pezewerker en evenwichtskunstenaal diverse facetten van het artistenleven kennen, waarbij hij zich meer en meet specialiseerde in het illusionistische genre. In dit opzicht heeft hij veel aan zijn grote leermeester Otto Schreiner te danken, want hij opende voor Mo retti de poorten tot het succes, ook buiten de grenzen van ons land. Wan neer hij op de planken staat en hjj heeft weer contact met het publiek, voelt hij zich eerst recht in zijn ele ment. Maar ook achter de schermen zit Moretti niet stil. Hij geeft les in goochelen en velen, die op de bühne staan, hebben van hem hun opleiding gehad. Nog niet zo heel lang geleden werden op een internationaal con cours twee van zijn leerlingen be kroond met de eerste en tweede prijs. De meeste trucs, die hij demon streert, zijn ook van hem zelf. In meerdere gevallen heeft hij zijn vin dingen verkocht aan goochel-appara- tenfabrieken. Dus: bij Moretti is de geest vaardig en de vingers zijn vlug. Hij maakt een gemoedelijk praatje met u en htj neemt u bij de neus, al uw voorzorgs maatregelen ten spijt. Hij speculeert er op, dat de wereld nog altijd bedro gen wil zijn, maar hij doet dit op een nette manier, niet een lichte glimlach om de mond. En U als zijn slachtoffer glimlacht ook en u zult zich afvra gen, hoe dit alles bestaat. Maar dat is nu juist het geheim van de smid. 50,000 18522 1.500 16166 1.000 3389 5811 11083 11483 11616 17834 18346 19742 f 400 2744 4358 4549 4890 6565 8557 10238 11395 18502 19549 21324 21346 21467 200 1356 2938 3023 3185 3383 3691 3715 8315 8561 8824 8893 9218 9426 9584 9846 10194 10936 11163 11218 11223 11345 11424 12126 12154 13963 14464 14648 14695 14912 15278 15533 15700 16102 17163 17866 19383 19661 20043 (ongecorrigeerd) Niet minder dan zestien punten telt de agenda voor de hedenavond te houden raadsvergadering. Een van de belangrij'kste problemen is wel het verbod tot slachten te Uitgeest. Het zal de derde vergadering worden waarin deze zaak wordt besproken. Het gedwongen slachten een uitvloeisel van, een in 1937 door de Raad genomen be sluit in het slachthuis te Beverwijk kon geen genade vinden in de ogen van. de fracties van de KVP en CPN. Door het gemeentebestuur van Bever wijk is reeds tweemaal een schrijven aan de Raad verzonden, waarin wordt aan gedrongen on uitvoering van de overeen komst, zodat de meerderheid van B. en W. voorstelt om thans het verbod tot slachten in Uitgeest vast te stellen. Verder wordt voorgesteld om een vrij gekomen perceel, eigendom van de ge meente Uitgeest, liggend aan de Lagedijk, te bestemmen tot standplaats voor woon wagens. Hierdoor zal de Burgemeester van Roosmalenstraat van het bezoek van woonwagens in de toekomst verschoond blijven. Verder vermeldt de agenda onder meer een verzoek van de woningbouw vereni ging „Goed Wonen" om haar een bouw- voorschot van f 73.100,— en een grond- voorschot van f 6.100,— te willen ver lenen voor de bouw van acht woningen aan de J. E. de Witstraat. STATION WORDT OPGESCHILDERD Naar wij vernemen zal de verlichting op het perron van het station Uitgeest geheel worden vernieuwd, terwijl ook de gebouwen geschilderd zullen wor den. Vooral het laatste zal geen over bodige luxe zijn. (Ongecorrigeerd) De delegaties van de Ver. Naties en de Noordelijken hebben vandaag in Panmoendjon hun besprekingen her vat. Tien dagen geleden was het ge sprek verdaagd om de Noordelijken gelegenheid te geven de nieuwe voor stellen der V-N., die een oplossing van de impasse beoogden, te bestuderen. De besprekingen duurden vijf kwar tier. Op verzoek van de Ver. Naties werden ze daarna tot Zaterdagmorgen verdaagd. De voornaamste onderhande laar van Zuid-Korea, generaal Tsjoi Doek Sjin, maakte ditmaal geen deel uit van de onderhandelingsdelegatie. Hij zou zijn afgetreden nadat hij had gesproken over het protest van Zuid- Korea tegen de jongste voorstellen van de V.N. In kringen der V.N. te Tokio is men van mening, dat op de bijeenkomst van heden. Donderdag, voortgang is gemaakt. Men gelooft, dat de Noorde lijken de jongste voorstellen der V.N. hebben aanvaard, maar zeker voorbe houd hebben gemaakt en tegenvoorstel len gedaan, hetgeen de verbondenen er toe zou hebben gebracht tot Zaterdag uitstel te vragen om Washington te kunnen raadplegen. Men blijft in kringen der V.N. te Tokio optimistisch en verwacht, dat de onderhandelingen spoedig met succes zullen worden bekroond. Men is voorts van mening, dat Syngman Rhee, on danks het feit, dat de voornaamste Zuidkoreaanse onderhandelaar niet aanwezig was op de bijeenkomst van heden, reeds besloten heeft zijn in stemming te betuigen met de gang van zaken bij de wapenstilstandsonderhan delingen, maar dat hij zich voor het ogenblik buiten de besprekingen wil houden. 519e Staatsloterij, 4e klasse, 16e lijst:

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3