De woningbouwvereniging mag niet worden gepasseerd! FEIT Honderd t.b.c. millioen voor een -vrije veestapel Prof. mr Meyers zware taak nam een heel op zich Ze kopen 'm heus niet, om mij 'nplezier te doen... Appèl aan gemeentebesturen De export volksgezondheid en in het geding Publicatie ontwerp nieuwe B.W. in December verwacht „De huizennood is erger dan ooit" Leden moeten enig voorrecht genieten De Ommelanders worden steeds heetgebakerder en commentaar Speelhol in Delft Gokker verspeelde huizen en zaak Jonge vrouw bij botsing met tram gedood Het boerenkwartje KINGS De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Algehele herziening noodzakelijk DONDERDAG 4 JUNI 1953 DE GEMEENTEBESTUREN, die belast zijn met de uitvoering van de Woonruimtewet, mogen nimmer vergeten dat deze wet zuiver en alleen als noodrecht dient te worden aangemerkt, een noodrecht, dat welis waar een looptijd heeft van 10 a 15 jaar, doch daarom met destemeer voorzichtigheid moet worden gehanteerd. Heel vaak blijkt, dat de gemeentebesturen dit uit het oog verliezen en vergeten, dat dit recht een machtsingrijpen betekent, dat in een normale samenleving niet zou worden geduld. Wanneer men deze waarden zorgvuldig weet te onder- acbeiden" zal ook het besef doordringen, dat de woningbouwverenigin gen, die sinds 1902 een onnoemelijk sociaal werk hebben verricht, thans niet met een schouderophalen mogen worden gepasseerd. Toch gebeurt dit op vele plaatsen. Daar waar de gemeentebesturen voor de oorlog zich nooit met de volkshuisvesting hebben bezig gehouden is opeens een drang geboren zelf woningwetwoningen te gaan bouwen, zonder hiervoor de woningbouwverenigingen in te schakelen. Men gevoelt er weinig voor met de besturen van de verenigingen te discussiëren over de verdeling van de woonruimte en houdt de bouw dus liever in eigen hand. De woningbouwverenigingen hebben zulk een houding niet verdiend. Zij zijn het geweest, die in de eerste helft van deze eeuw de woonzeden hebben verbeterd en de arbeiders meer zelfbewustzijn heb ben gegeven. TYEZE woorden sprak gistermorgen de heer A. in 't Veld, wethouder van de gemeente Amsterdam en voorzitter van de Nationale Woningraad, die als spre ker was uitgenodigd op de contactver gadering van de Provinciale werkcom- l missie Noord-Holland inzake de toe passing van de woonruimtewet 1947, welke in de Rustende Jager te Bergen werd gehouden. Voor de bijeenkom sten van deze commissie, waarvan de heer A. W. H. de Kok uit Bussum voorzitter is en waarin uit onze naaste omgeving zitting hebben de heer J. Spaans, directeur van het Huisvestings bureau te Alkmaar en mr F. Zeiler uit Bergen, geniet een meer dan provin ciale belangstelling. Dat was ook gis teren het geval toen uit alle delen van het land vertegenwoordigers van ge meentebesturen, o.a. uit Overijsel, Drente en Noord-Brabant naar Bergen waren gekomen. Verder waren er afge- vaardigen van diverse ministeries en van de Stichting woningzaken van het Bedrijfsleven. Voor dit gezelschap hield de heer In 't Veld een inleiding over de vraag in hoeverre de woonruimte- wet het werkterrein van de woning bouwverenigingen beïnvloedt. Hij kwam daarbij tot de bovenver melde conclusie, dat er maar al te vaak gemeentebesturen zijn, die de woning bouwverenigingen passeren. ,.En", zo zei de spreker, „toch weet ik geen en kele gemeente in Nederland, die de woningen voordeliger kan exploiteren dan de woningbouwcorporaties". Spre ker gaf eerlijkheidshalve toe, dat som mige verenigingsbesturen te hoge eisen stellen en dat men er in de eerste plaats van moet uitgaan, dat de rechten, van de leden, ook al zijn zij statuair vast gelegd, ondergeschikt zijn aan het noodrecht van de woonruimtewet. Maar dit recht moet niet zo worden toegepast, dat er voor de woningbouw verenigingen geen reden van bestaan overblijft. Men moet een bepaald per centage, al naar gelang de plaatselijke woningnood dit toestaat, aan de leden van de verenigingen laten, opdat zij voort kunnen bouwen aan hun prach tige werk, dat in 1902 reeds werd be gonnen. Het is een kleine moeite, al dus spreker, om het ledental "van de woningbouwverenigingen te laten te ruglopen, maar ook in dft opzicht moe ten de huisvestingsbureaux en de ge meentebesturen hun dienende taak ver staan. Vragen. TTIT de vergadering kwamen naar aanleiding van deze rede vele vra gen naar voren. Een ervan betrof het tegenwoordige huurpeil, dat door de heer In 't Veld véél te hoog werd ge noemd. Hij stelde nadrukkelijk vast dat de grote schuld hiervan ligt bij de regering, die de stijging niet in de hand heeft gehad. In zijn kwaliteit van wethouder van Amsterdam deelde hij mede, dat men in de hoofdstad thans pogingen aanwendt om een extra bij drage te krijgen van het Rijk teneinde de huurprijzen van de nieuwe wo ningen in Amsterdam, die variëren van f 55 tot f 65, omlaag te drukken. Du- plexwoningen, zo zei spr., in antwoord op een andere vraag, zijn ondingen. Ook de jonggehuwden hebben recht op meer dan één woon- en slaapkamer. De minimumeis, die men aan een huis mag stellen is een woonkamer en twee slaapkamers. Woningruil dient altijd te worden toegestaan, ook door de confessionele woningbouwverenigingen die nogal eens de vrees schijnen te koesteren, dat andersdenkenden in hun woningen komen. Men vergeet, dat eigen leden soms met andere verenigingen ruilen, zodat dan weer een plaats openvalt. Gaat men deze zaken eng zien dan deugt men niet voor zijn verantwoor delijke taak als bestuur van een wo ningbouwcorporatie. De Nationale Woningraad, aldus spreker is altijd be reid bij voorkomende moeilijkheden te interveniëren. De bouwkas. IN de middagvergadering gaf de heer R. K. Kartsen, directeur van het kantoor West van de N.V. Bouwkas Noordnederlandse gemeenten een overzicht van het ontstaan en de groei van de vennootschap. De bouwkas heeft onder het motto „Bouw een huis van Uw huur" 1200 woningen in aanbouw, welk aantal in 1954 zeker 2000 zal be dragen. Verder bouwt zij bejaarden centra en een flat voor werkende vrou wen in 's-Gravenhage. De voorzitter van de werkcommissie de heer A. W. H. de Kok had er aan het begin van de vergadering op gewe zen, dat bij sommige mensen en zelfs in de Tweede Kamer de mening is ont staan, dat het met de woningnood nog wel los loopt. Zij is echter ernstiger dan ooit te voren, aldus spreker. In ne gentig procent van de gemeenten is het aantal ingeschrevene belangrijker ho ger dan in 1949. Van een verlichting van de nood is dus in het geheel geen sprake. Nogmaals drong spr. er op aan de woningruil onder alle omstandig heden toe te staan. Onze taak is de be schikbaar gekomen woonruimte te ver delen en niet onze burgers te plagen als zij onderling van huis willen ver wisselen, zo zei hij. Dr W. Huygens, de burgemeester van Bergen vond, dat de klant altijd koning moet zijn, ook de klant van het huisvestingsbureau. Het hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft bij de Gro ninger recherche een aanklacht ingediend tegen de landbóuwer H. te Groningen wegens poging tot zware mishandeling ln de afgelopen nacht zou de heer H., die een der opposanten is onder de melk- ieveranciers van „De Ommelanden", met een slinger van een tractor de heer Van der Ploeg getracht hebben te slaan. In zijn driftbui, aldus de verklaring van de heer Van der Ploeg, zou H. evenwel mis hebben geslagen en alleen de auto heb ben beschadigd. Temidden van alle cijfers, die ons in de dagen van de gemeenteraadsverkie zingen gewerden, kwamen er op onze redactietafel ook enkele, die bijna in de stroom van getallen waren verloren gegaan, maar die mogelijk nog meer de aandacht verdienen dan de cijfers, die hier een zeteltje winst brachten voor de P.v.d.A. en daar weer een ver liespost betekenden voor een andere partij. De cijfers, waar wij op doelen, wer den door ons geput uit het marktbe richt van Noordscharwoude, vermel dende, dat op de dag na de verkiezin gen waren doorgedraaid 100.000 kg rode kool, 3500 kg bieten en 12.000 kg spinazie. De gehele aanvoer van ge noemde producten bleek onverkoop baar te zijn, wat impliceert, dat de rode kool en de bieten voor de koeien worden geworpen en dat de spinazie aan de vernietiging wordt prijsgegeven. In het licht van dit ontstellende feit verbleekt menige schone verkiezings leus, omdat het hier een verschijnsel betreft, waar tot dusverre alle politieke partijen, zowel afzonderlijk als geza menlijk, vrijwel machteloos tegenover hebben gestaan. Een verschijnsel, dat niet nieuw is omdat men het hier reeds kent uit de jaren vóór de oorlog, toen de kostelijke producten van onze vruchtbare bodem bij millioenen kilo grammen op de belt werden gedepo neerd, omdat men het ook kent uit Amerika, waar het graan in de loco motieven 'werd verstookt en waar met name in Brazilië de koffie met scheeps ladingen naar de bodem der zee ver dween. Zonder de geleide economie in ge breke te stellen, mogen wij er in dit verband toch wel op wijzen, hoe kwets baar ons land in de agrarische sector is, hoe zeer niet alleen afhankelijk van klimatologische invloeden, maar ook van de export. Thans is het nog zo, dat men ten tijde van de zaai de aller hoogste zegen afsmeekt voor een rijke oogst, maar dat men daarbij welhaast in stilte moet bidden, dat deze maar niet al te overvloedig zal zijn, omdat de producten anders toch maar verhui zen naar de belt. Ongetwijfeld heeft dit probleem, zo- wel nationaal als internationaal diverse facetten, die in kort bestek onmogelijk kunnen worden belicht. Wel zal het voor de tuinders en dit achten wij belangrijk zaak zijn zo veel moge lijk de weg te verlaten van eenzijdige productie en zich meer te richten naar spreiding van de cultures, waardoor niet alles op één kaart wordt gezet. KORT GELEDEN werden er in de Krimpenerwaard ongeveer 6000 schoolkinderen op t.b.c. onderzocht. Hierbij kwam aan het licht, dat er ongeveer vier maal zoveel boerenkinderen reageerden als stadskinderen, liet feit, dat wij hier signaleren, staat niet op zich zelf. Wij noemen het geval-Voorschoten, waar bij een dergelijk onderzoek bij de kinderen van niet-veehouders tien procent en bij die van veehouders dertig procent positieve reacties werden waargenomen. Buitendien zijn er tal van voorbeelden, die aantonen niet alleen dat op het platteland veel meer tuberculose voorkomt dan in de steden, maar ook en vooral, dat in streken, waar veel runderen reageren het aantal reagerende school kinderen mede een hoger percentage vertoont. Hiermede is, vooral waar door het meerdere verblijf in de stallen over het algemeen, meer jongens dan meisjes reageren, wel komen vast te staan, dat het contact met het vee op de verspreiding van de tuberculose wel van over wegende invloed is. In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft de Delftse politie een in val gedaan in een clandestiene speelgelegenheid in het huis van de slager Den H. Nadat de recherche het pand had omsingeld, belde een inspec teur aan. Men deed open en hij stapte met enige van zijn mannen naar bin nen. In de voorkamer trof hij negen mensen aan nl. de bankier, diens as sistent en zeven spelers. Roulette-tafel en fiches werden in beslag genomen, benevens een bedrag van f 550.-. De spelers werden naar het politiebureau overgebracht. Onder hen bevond zich ook een Relg De bankier en zijn hel per waren al viermaal wegens ha- zardsDel gearresteerd. Een der spe lers bleek reeds ver-chf idene van zijn eigendommen w.o. enige huizen en zijn zaak te hebben vergokt.... Door gisternacht geen voorrang te verienen aan een tramtrein van de N.H.Z. Vervoermij, botste een per sonenauto aan het einde van de Ad miraal de Ruvterweg te Amsterdam tegen de motorwagen van de tram Een der inzittenden, de 26-jarige mej. M. A. A. Brinkman werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. De chauffeur liep snijwon- den op evenals een andere passagier the bovendien beide benen brak. De vernield'4 aa" de rechterkant geheei Deze en de hierop volgende gegevens ontlenen wij aan een inleiding, die de heer D. Rempt, directeur van de Stich ting van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in N.-Holland voor een bij eenkomst van doktoren en artsen heeft gehouden. De tuberculose aldus de heer Rempt is een van.de oudste ziekten van mens en dier. Het onderzoek van mummies uit de Ramses-dynastiën (omstreeks 33 eeuwen geleden) heeft zelfs tuberculeuze verschijnselen aan het licht gebracht en oude geschriften Hindoes maken reeds melding van t.b.c. bij de mens. Ook bij de huisdie ren is de tuberculose al lang bekend ?n a°W^ 'n de Mozaïsche boeken als in de Talmoed vindt men er aanwij zingen van. Toch duurde het tot de tweede helft vonge eeuw, alvorens men een in zicht kreeg In de ware aard der ziekte en het verband tussen de t.b.c. van mens en dier. Daarbij werd aan het Degin van deze eeuw het standpunt van „°°ert Koch inzake de betrekkelijke ongevaarh,kheid van de t.b.-bacteriën ererl voor de mens door de wetenschap losgelaten. Het tegendeel kwam wel degelijk vast te staan en met Slechts met betrekking tot de ren'i maar 00k wat betreft geiten, 2nvnen'j en zelfs ziW er ver- e ma'en wederkerige besmet gen waargenomen van mens en pa pegaai. Hieruit blijkt reeds, dat de besmet ting niet slechts overgaat van dier op mens, doch ook van mens op dier. Zo a m Friesland een boerenknecht met een actieve open long-t.b.c. e» ïds honderd runderen tweetal bedrijven, welke reeds ja ren en jaren t.b.c.-vrij waien. .!'k,c\"hestrjj(ting onder het rund vee, die w'j hier onder de loupe willen "Th*!Til en die van een niet te onder- atten belang moet worden geacht voor de volksgezondheid en mede vooi e exnort. dateert niet van vandaag ot ?:S.ei.en- Reeds in 1905 kwam een be- sinjtling op vrijwillige basis tot stand ei bijdrage in de kosten van Staats wege. In de halve eeuw, welke hierna is verlopen, heeft deze bestrijding een lange en moeilijke weg doorlopen, tot zij wettelijk verplicht werd gesteld, waarmede een zeer belangrijke mijlpaal werd bereikt. Dit had b..v tot gevolg, dat alleen in N.-Holland ieder jaar pl.m. 200.000 runderen onderzocht die nen te worden. Dit gebeurt onder auspi ciën van de Provinciale Gezondheids dienst, terwijl de bestrijding door een 50-tal practiserende dierenartsen wordt uitgevoerd. Natuurlijk staat hierbij de volksge zondheid voorop,maar ook het belang van de export mag, zoals de heer Rempt betoogde niet worden verwaar loosd. Het buitenland vraagt zo veel moge lijk tbc-vrije exportproducten. Zowel levend fokvee als kaas en boter. Denemarken is on de kaas- en boter markt een geweldig concurrent van Nederland, want in Denemarken zijn grote gebieden vrii van runder tuber culose en zo kunnen de Denen bij hun exportleveranciers garanderen dat hun boter en kaas van tbc-vrije melk zijn gemaakt. De Deense kaas mag bij aankomst in Amerika direct in consumptie gebracht worden. De Hollandse kaas moet 3 maanden opgeslagen worden na aan komst in Amerika alvorens voor con sumptie vrijgegeven te worden. Dat kost wicht door indroging, dat kost geld, dat kost deviezen. In 1949 ontging Nederland een le verantie van RO OPO kg melk per week naar de Amerikaanse zone in Duits land omdat wij niet konden garande ren. dat het tbc-vriie melk was. De Denen konden dat wel en krpgen de leverantie terwijl zij duurder èn in liet vervoer èn in de kg prijs waren. Ook daarom, terwille van onze ex nort. en wij exnorteren voor grote be dragen. is het dringend gewenst, dat onze veestapel tbc-vrii wordt. Een vijfjarenplan In de Stiefiting van de Landbouw, waar de tbc-bestriiding steeds de volle aandacht heeft gehad, is na amnele be sprekingen de volgende suggestie naar voren gekomen. Wanneer de boeren een kwartje per 100 kg geleverde melk per jaar willen offeren, zou dan de Re gering bereid zijn daar een ongeveer equivalent bedrag tegenover te stellen zodat men dan over ong. f 0.50 per 100 kg melk zou kunnen beschikken ten behoeve van de tbc-bestrjjding? De Regering Is op deze suggestie in gegaan en momenteel is het zo ver, dat men van Regeringszijde, dank zij de Marshallhulp, een bedrag van 50 millioen ter beschikking van de tbc-bestrijding heeft kunnen reserve ren. Uit het melkgeld komt ook 50 millioen vrij door heffing van het zogenaamde „boerenkwartje". In totaal dus f 100.000.000.— en bedoeld om Nederland in 5 jaar vrjj van run. dertuberculose te maken. Voor dit plan heeft iedere Provinciale Gezondheidsdienst een bestrijdings- schema opgesteld. Hoe dit schema met name in Noord- Holland werkt en in welk stadium men zich momenteel met de bestrijding bevindt, vormde het onderwerp van een vraaggesprek dat wij dezer dagen met de heer Rempt hadden. In een volgend artikel komen wij hierop terug. Want als King's Cross niet goed zou zijn, dan zou ik kunnen praten als Brugman, het zou me geen steek helpen. Maar juist omdat deze Virginia werkelijk de sigaret onder de sigaretten is, zijn het de rokers,die elke dag opnieuw het bewijs leveren XX 1" i c* i&Zr1' is en blijft: (Advertentie. Ing Med.) (Van onze parlementaire redacteur) „IR BEN MIJ ER TEN VOLLE van bewust, dat bet ontwerpen van een algemene herziening van ons Burgerlijk Wetboek wel een heel zware taak is, die ik zes jaar geleden in jeugdige overmoed op mij heb genomen". Aldus gistermiddag de 73-jarige prof. mr E. M. Meyers in de Tweede Kamer, waar hij als tijdelijk raadadviseur minister Donker bijstond bij de behandeling van de eerste reeks vraagpunten inzake dit nieuwe Burgerlijk Wetboek. Prof. Meyers, wiens rede met grote aan dacht door de Kamerleden werd gevolgd, zei te streven naar een nationaal wetboek, dat jong en krachtig is maar tot ons volk ook zal spreken als een oud en wijs man. WIJ beleven op dit ogenblik een his torisch moment in onze rechtsont wikkeling, meende minister Donker. Naast zijn oordeel is een algemene her ziening van ons B. W. niet alleen een nuttige, maar ook een beslist nodige arbeid. Zowel de minister als prof Meyers toonden aan de hand van tal van feiten aan, dat de eenheid van ons B. W. vei-broken is, het burgerlijk recht schier volkomen onoverzichtelijk en de rechtsonzekerheid in de laatste vijftig iaar in sterke mate toegenomen is. Zelfs grote partiële herzieningen kunnen in deze geen uitkomst meer brengen. Met de grootste klem waarschuwde vooral prof. Meyers voorts tegen het uiteenrukken van wat bijeen hoort Het recht mag niet opgaan in detail- 'isme en specialisme. Door synthese zal men steeds het geheel moeten kunnen blijven overzien. Geval voor geval zal moeten worden beslist of de voordelen van een afzonderlijke regelin overwe gen over de bezwaren van weglating uit het nieuwe B. W. Uitvoerig ging minister Denker voorts in op de gevolgde procedure. Hij wees er op, dat over deze aangelegen heid sinds 1949 reeds uitvoerige be sprekingen tussen de Kamercommis sie, de fractievoorzitter en de minister van Justitie hadden plaatsgevonden. Met prof. Lemaire (K. N. P.), die in een korte, zeer knappe redevoering de betekenis schetste, was hij van oor deel, dat het grote voordeel der vraag punten is, dat op belangrijke punten een beslissing wordt verkregen. Dan weet prof. Meyers, wat terzake de heersende overtuiging is. Met grote kiem kwam minister Don ker op tegen de opvatting van prof Oud <V, V. D.) als zou het werk te overhaast geschieden. Over alle be twiste punten zijn reeds bibliotheken vol geschreven, nieuwe argumenten worden vrijwel niet meer aangevoerd Het is nu de tijd om beslissingen te nemen. Uiteraard zullen belangrijke ontwik kelingen in ons burgerlijk recht in de komende jaren dwars door deze pro cedure heen door de wetgever kunnen en moeten worden behandeld. Minister Donker achtte een straffe lijn noodzakelijk voor het tot een goed einde brengen van dit grote werk. Prof. Meyers is reeds met zijn voorbereiden de arbeid gereed; hij wacht op het be antwoorden der vraagpunten om de laatste puntjes .op de i te zetten. Zo alles volgens schema verloopt, kan de publicatie van zijn ontwerp nog in De cember a.s. worden verwacht. In Sep tember 1954 kan dan het regeringsont werp hij de Tweede Kamer woiden in gediend. De scherpe uitlatingen van prof. Ger- brandy (A.R.) van de vorige dag over de beginselen, waar minister Donker en prof. Meyers bij hun arbeid van uitgaan, gaven freule Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) aanleiding hem te verwijten, dat hij de eerbied voor de overtuiging van een ander miste. Mi nister Donker wond zich zo zeer op, dat hij niet aarzelde te zeggen, dat hem ae uitlatingen van prof. Gerbrandy buitengewoon onaangenaam hadden getroffen. Hii achtte vooral prof. Meyers onjuist en onheus bejegend. Hier kwam prof. Gerbrandy met klem tegen op. Onder instemmend ge- knik van prof. Meyers verklaarde bij de persoon van de ontwerper van ons nieuwe B.W. op geen enkele wijze kwa lijk te hebben bejegend, hem integen deel van zijn grote waardering te hebben doen blijken. Prof. Gerbrandy had alleen de beginselen van prof. Meyers bestreden en hij achtte dit mede op grond van een uitspraak van een vooraanstaand C.H.-staatsman ook ziin goed recht en zijn harde plicht. Minister Donkers bleek echter niet be reid aan het verlangen van prof. Ger brandy te voldoen om zijn woorden terug- te nemen. Vermelden wij tenslotte nog, dat mi nister Donker in antwoord op het be toog van de heer Gortzak <C.P.N.),die met vele citaten van Marx voor een marxistische vervorming van ons bur gerlijk recht opkwam, te verstaan gaf, dat het B.W er niet is om een nieuwe maatsohapnii te vormen, maar ook niet om een nieuwe maatschappijvorming tegen te gaan. Wat de communisten willen, is geen privaatrecht, meende de minister terecht. Donderdag zal de Kamer acht vraag punten van de eerste reeks voor het nieuwe B.W. in afzonderlijke behande ling nemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5