Kans op accoord in Korea is aanzienlijk gestegen Geen Duitse waarnemer naar Bermuda's Nieuwe ontwikkeling op atoomgebied Mendès-France faalde ook In Augustus proefvordering zeshonderd auto's van ,Rudo Pravo' is ontevreden Gemenebest-premiers achter jongste VN-voorstellen Menselijkheid Vrijdag 5 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN isoe Jaargang No. 130 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN STERKE KOERSDALING OP NEW YORKSE BEURS Aanhang bleek 13 stemmen te klein Bonn wordt dagelijks ingelicht over verloop der besprekingen Noordelijken hebben weinig bezwaren Socialisten vallen Adenauer aan Productie van splitsbaar materiaal is gelijk uan verbruik Voorlopig- nog geen „atoomfabrieken WEERBERICHT Reeds 270.000 bromfietsen op Neêrlands wegen Voor vervoer der ,,geproefmobiliseerde militairen van de derde divisie Noord-Holland valt er geheel buiten Tsjechische geldsanering wekt ongerustheid Impasse in België over EVG-verdrag Grondwet moet eerst worden herzien ,,De Ommelanden" Thans faillissement aangevraagd Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur. H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11. Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.-. elk woord mee. cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs DIJ vooi uitbetaling t 2.02 per mno f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 De ingang tan de autotunnel onder het A' oordzeekanaal bij Veisen, welke naast de twee treintunnels wordt gebouwd, is reeds ver gevorderd. AOK de radicale leider Pierre Mendès- France blijkt er niet in te zijn ge slaagd, een voldoende groot aantal le den van de Franse Nationale Vergade ring te overtuigen van de noodzaak van een program van drastische maatrege len. Hij kwam vannacht bij een niet- officiële stemming 13 stemmen tekort; hij behaalde er driehonderd en een van de voorgeschreven driehonderd en veertien. Des middags had hij vragen beant woord, die naar aanleiding van zijn programrede waren gerezen. Daarbij had hij o.m. te kennen gegeven, nat hij het vraagstuk van de verlenging van de diensttijd van achttien maanden tot twee jaar wilde bezien. Ook weigerde hij wijziging van de tot dusver gevolg de Atlantische politiek. Tenslotte gaf hij te kennen, zijn ministers te zullen kiezen naar gelang van hun bekwaam heid en niet volgens de eisen van de partijen. WEST-DUITSLAND ZAL NIET VERTEGENWOORDIGD mogen zijn op de conferentie der Westelijke Grote Drie op de Bermuda's, zo is gisteren te Washington medegedeeld. Wel heeft Herbert Blankenhorn, die als vertegenwoordiger van bondskanselier Adenauer in Washington vertoeft, zowel van Foster Dulles als van president Eisenhower de verzekering ontvangen, dat de Bondsrepubliek volledig op de hoogte zal worden gehouden van het' verloop der besprekingen. Bovendien zal de regering te Bonn van tevoren kennis kunnen nemen van de agenda der besprekingen. Inlichtingen omtrent het verloop der discussies zullen dagelijks worden verstrekt. ALLES WIJST ER THANS WEL OP, dat de kansen op een accoord te Panmoendjon sterk zijn gestegen. Zelfs in W ashington gelooft men thans, dat er overeenstemming op handen is. Er zijn aanwijzingen, dat de reactie der communisten tijdens de besprekingen van Donderdag in feite neerkomt op aanvaarding van de hoofdzaken van het voorstel der Verenigde Naties. Het vooruitzicht van een spoedige wapenstilstand heeft op de effectenbeurs te New York reeds geleid tot een instorting van de aandelenkoersen. De verkopen namen gisteren sterk toe als gevolg van de berichten uit Korea. Daardoor traden koersverliezen op, die tot twee dollar gingen. De noteringen daalden tot het laagste punt van het jaar. Daarentegen is van de conferentie der Gemenehestpremiers hekend geworden, dat de aanwezige ministers zich hebben uitgesproken voor steun aan de jongste voorstellen der Verenigde Naties. Enkelen hunner hebben bovendien te kennen gegeven, dat communistisch China zo spoedig mogelijk nadat het Koreaanse vraagstuk is opgelost, tot de Verenigde Naties moet worden toegelaten. 70ALS wij gisteren nog in een deel onzer edities konden melden, hebben de delegaties van de Verenigde Naties en de communistische strijdkrachten gisteren na een onderbreking van tien dagen de besprekingen over een wapen- stilstandsverdrag hervat. Zoals men weet, gaat het hierbij nog vrijwel uit sluitend om een regeling van de kwestie der krijgsgevangenen. Nadat de dele gaties vijf kwartier bijeen waren ge weest generaal Tsjei Doek Sjin, de voornaamste onderhandelaar van de Zuidkoreaanse regering was er niet bij; hij is dezer dagen afgetreden uit woede over de concessies, die de V.N. aan de rtE socialistische partij in West-Duits- land heeft intussen formeel haar standpunt bepaald. In een resolutie van het partijbestuur wordt dr Adenauer ervan beschuldigd, pogingen in het werk te stellen om besprekingen van de Grote Vier te voorkomen. Het be stuur acht besprekingen tussen de grote mog -ndheden van West en Oost nood- OP HET GEBIED VAN DE ATOOMENERGIE is een belangrijke nieuwe ontwikkeling geboekt. Men is er namelijk in geslaagd, tenminste evenveel nieuw splitsbaar materiaal voort te brengen als bij de ver vaardiging werd verbruikt. Tot nu toe is de omzetting van de ene energiesoort in de andere nog altijd met verlies gepaard gegaan. De voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, Gordon Dean, die deze mededeling deed, verbond er de waarschuwing aan, dat men in deze ontwikkeling nu niet het begin van atoomenergie in de industrie moet zien. Zij houdt echter wel de belofte in, dat op lange termijn een niet-m.Iita.re atoomindustrie nog beter mogelijk en nog aantrek kelijker zal zijn dan thans. De nieuwe ontdekking is gedaan in het atoominstituut te Arco in de Amerikaanse staat Nevada. .95 TER verduidelijking van hetgeen hij had medegedeeld, heeft Gordon Dean een voorbeeld gegeven. Een wereld, die honderd eenheden benzine tot haar beschikking heeft, zal niets meer heb ben, wanneer deze voorraad is ver bruikt. zo zei hij. Als wij echter, door de benzine met water te verbranden, voor elke honderd eenheden negentig nieuwe terug zouden krijgen, zouden vrij langer met onze voorraad toe kunnen. Zouden wij er echter in sla gen, voor elke honderd verbruikte een heden er door verbranding met water honderd terug te krijgen, dan zou het Verwachting tot morgenavond; IETS HOGERE TEMPERATUREN Droog, wisselend bewolkt en over dag weer iets hogere temperatu ren. Matige tot zwakke verander lijke wind. ZATERDAG: Zon op 4.23, ondei 20.55. Maan crp 1.21, onder 14.53 mogelijk zijn, langzamerhand al het water in benzine te veranderen. Er zou dan geen tekort aan benzine meer be staan. Dean heeft verder nog gezegd, dat men uranium op het ogenblik nog niet mag besChouw,n als een brandstof die f-f. J n'ets 'cost- *s het moge- j 'le' Sevolgde procédé kan worden vervangen door een dat econo mischer is. Nu is ""bruik gemaakt van atoomreactor voor „broedpvocé- een dé's". Pli reactor te Arce verbrandt uranium- -30. Daarbij verandert niet-splitsbaar uranium (U-233) in splitsbaar pluto nium. Volgens berekeningen van de KNAC oearoeg het aantal motorrijtuigen per Juni 1953: 190.000; 172.721 personen- 'inclusief 6600 taxi's), 6200 (blö3) bussen, 86.600 (82.196) vracht- autos en bestelauto's, 3700 (3645) rekkers, 3500 (3460) speciale voertui- gen, 132.000 (123.370) motorrijwielen Innü? driewielers en scooters) en '0000 (217.658) bromfietsen. Het to- «ntal Per 1 Juni 1953 bedroeg dus De tussen haakjes geplaatste cijfers de dooi het CBS verstrekte gege- "s per 1 Augustus 1952. zakelijk om de spanningen in de we reld te verminderen en hereniging van Duitsland in vrijheid mogelijk te ma ken. De Duitse buitenlandse politiek dient zulk een ontmoeting eerder te bevorderen dan te verhinderen. De partij heeft voorts de regering ver zocht, er bij de hoge commissie op aan te dringen, het vraagstuk bij de Russi sche Hoge Commissaris aan te snijden. Adenauer heeft enige dagen "geleden te kennen gegeven, dat hij de tijd voor een ontmoeting van de Grote Vier nog niet gekomen acht, hoewel hij deze zou toejuichen, wanneer zij uitzicht op re sultaat zou bieden. Te Washington is thans officieel be kend gemaakt, dat de - conferentie der Westelijke Drie niet op 17 Juni zal worden geopend. Deze datum was aan vankelijk aangehouden. Het hangt nu van de vorming van een Franse re gering en van het verloop der bc sprekingen te Panmoendjon af, wanneer de ministers uiteindelijk wèl zullen bij eenkomen. Overal is men in het noodgebied bezig, om die huizen, welke men door middel van noodreparatie weer bewoonbaar kan maken, te herstellen. Hiermede" hoopt men het woningruimtetekort aanmerkelijk te reduceren daar dit uiteraard sneller in de be hoefte voorziet dan de nieuw bouw. Bij de familie J. Dorst aan de zwaar gehavende Stoof- dijk te Stavenisse metselt men de iveggeslagen buitenmuur aan de tuinzijde weer dicht. communisten hebben gedaan is het gesprek onderbroken tot Zaterdag. Weliswaar is er officieel over het verloop van deze ontmoeting niets be kend gemaakt, maar de in deze dagen nog al spraakzame „betrouwbare Zuid koreaanse zijde" weet te vertellen, dat de Noordelijke afgevaardigden slechts enkele kleine bezwaren tegen de voor stellen der Verbondenen inbrachten. Naar genoemde „zijde" meende, zou elk ogenblik overeenstemming kunnen worden verwacht; daarbij is wijselijk in het midden gelaten, of president S.vngman Rhee de bestandsovereen komst uiteindelijk zal ondertekenen. Te oordelen naar zijn uitlatingen van de laatste dagen lijkt de kans op zijn hand tekening toe te nemen. In kringen van de V.N. te Tokio heeft men ook in dit opzicht goede hoop. Men meent echter, dat hij zich, om zijn gezicht te redden, voorlopig nog buiten de besprekingen wil houden. Optimistisch is men te Tokio even eens ten aanzien van de kansen op een accoord. Het uitstel tot Zaterdagmorgen heeft men toegeschreven aan de wens, om nog met Washington contact te kunnen opnemen over het voorbehoud en de tegenvoorstellen van de Noorde lijken. In het onderstaande grafiekje wordt een overzicht gegeven van het aantal slachtoffers, dat sinds Juni 1950 in Korea is gevallen. De cijfers spreken voor zichzelf. Slechts valt nog te vermelden, dat Nederland 107 doden en 362 gewonden telt, Turkije resp. 536 en 1770, Groot-Brittannië resp. 585 en 1921. De verliezen buiten gevechtshandelingen onder de legers der VN zijn niet in cijfers opgenomen. HE Vereniging Van Inspecteurs van 's Rijks Belastingen heeft de goede idee gehad op haar jaarvergadering in Utrecht de bekende psycholoog, prof. dr J. Waterink, het woord te laten voe ren. Dat is niet alleen een uitstekende, maar bovendien een originele gedachte geweest. Inspecteur van belasting zijn is niet alleen een zaak van „geld in nen", van „heffen", het is in deze tijd misschien in de eerste plaats een psy chologische en niet minder een sociale taak. Prof. Waterink heeft voorwaar geen blad voor de mond genomen. Hij roem de het aanslagbiljet voor een normaal mens onbegrijpelijk, zelfs een bedrei ging; belastingambtenaren moeten be grip tonen voor het publiek; een wel willende houding is onder alle omstan digheden noodzakelijk, lagere ambte naren, vooral wanneer zij teleurgesteld zijn in hun carrière, zijn niet altijd een steun voor de dienst en zo meer. De spreker merkte zelfs op, dat bij velen de oneerlijkheid een natuurlijke basis heeft, maar ook een historische achtergrond. „Tot voor enkele tiental len jaren kwam het er niet zo op aan wat men opgaf, als men het maar niet te bont maakte. Tot elke prijs zal men maatregelen moeten vermijden, die vol. gens het volksbewustzijn onrechtvaar. dig zijn. omdat zij op de duur toch niet gehandhaafd kunnen blijven". Het is voortreffelijk, dat deze dingen eens openlijk worden gesteld. Het is in derdaad zo, dat de belastingambtenaar van hoog tot laag wordt geïdentificeerd met de impopulariteit van de maatrege len, welke hij heeft te nemen. Het moet er hem om gaan die maatregelen op menselijke wijze uit te voeren. Wij geloven, dat de fiscus bij niemand geliefd is of hij socialist dan wel libe raal is. En er zijn mensen, die tot ont duiking worden genoopt, omdat zij in het andere geval het hoofd niet boven water zouden kunnen houden. Vooral deze dingen zullen niet slechts de belastinginspecteurs begrip moeten hebben, maar vooral de lagere ambte naren, die het dagelijks contact met het publiek onderhouden. Is het misschien de schuld van het publiek, dat het belas tingkantoor meestal een kille plaats om te verblijven is? Prof, Waterink besloot zijn rede met de opmerking, dat de belastingambte naren „het recht moéten handhaven in een sfeer van liefde". Wij zijn een héél stuk verder, indien wij zouden ervaren, dat dit werkelijk het f7") geval is. ftzti ft ZOALS BEKEND zal in Augustus voor de 3e divisie een proef- mobilisatie gehouden worden, met daaraan verbonden eeu proef vordering van auto's. Deze proefvordering zal in totaal 600 motorrijtuigen omvatten, verdeeld als volgt: 56 personenauto's, 352 bestelauto's en 213 vrachtauto's. Gisteren en Dinsdag zijn namens de minister van Oorlog aan de burgemeesters van veertig daarbij betrokken gemeenten de aanwijzingen en richtlijnen voor de vordering uitgegaan. De burgemeesters zullen aan bezitters van daarvoor in aanmerking komende auto's een oranje z.g. „lastgeving proefvordering" zenden. Met dit biljet zal men zich dan op de dag van de proefmobilisatie moeten melden bij een verzamelpunt dat door de burgemeester zal worden aangegeven. HET tijdstip van de proefmobilisatie zal een dag tevoren via aanplakbiljet ten en radio worden bekend gemaakt. Ter geruststelling diene dat de auto's tijdens de proefvordering, die enige uren in beslag zal nemen, be stuurd zullen worden door de eigenaren of hun gemachtigden. Men zal zich s morgens om zeven uur moeten mel den en als regel kan men dan om 12.00 uur die dag weer over zijn wa gen beschikken. De vergoedings-declaratie moet men op de daarvoor bestemde formulieren binnen 14 dagen overleggen en de overheid hoopt dan binnen een maand met de. uitbetaling gereed te zijn- Aangezien de vordering alleen gedaan wordt ten behoeve van de troepen van de derde divisie houdt dit in. dat als pgel alleen gevorderd zal worden in de omgeving van die plaatsen waar deze troepen mobiliseren Daardoor zal b.v. in Noord-Brabant vrij veel gevorderd worden en valt Noord-Holland er geheel buiten. Voorts zullen er in het Noorden wat auto'^ gevorderd worden en verder o.a. In de omgeving van Leiden en Den Haag. In het buitenland bestaat grote be langstelling voor deze proefvorderiri en men is zeer benieuwd hoe zij, gezien de korte tijd van voorbereiding, zal verlopen. Het leidende Tsjechoslowaakse com munistische blad „Rudo Pravo" schrijft m zon editie van Donderdag, dat de „huidige moeilijkheden op het gebied van het geldwezen" ongerustheid onder de bevolking hebben verwekt. In een hoofdartikel oefent het blad in het bijzonder critiek op het feit, dat een „aantal partijleden, te zamen met resten van de burgerij die ontevreden zijn over de onlangs ingevoerde hervór ming van het geldwezen, omdat zij een groot deel van hun gespaarde geld hebben verloren, trachten voordelen te halen uit de huidige moeilijkheden". LIET VERDRAG inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap blijkt on verenigbaar te zijn met de Belgische grondwet. Wijziging van deze zal dus noodzakelijk zjjr Zelfs de regering is zo langzamerhand tot dat inzicht ge komen. Voor de kleine katholieke meer derheid in het Belgische parlement is dit onaangenaam. Ten eerste zou de homoeeen-katholieke regering dan niet gedurende de recordtijd van vier jaar aan het bewind zijn geweest en boven dien bestaat de kans, dat de katholieke partij bij nieuwe Verkiezingen haar meerderheid verliest. De liberalen hebben thans te kennen gegeven, dat zij voor het verdrag zul len stemmen, Jndien op hetzelfde mo ment in het parlement een begin wordt gemaakt met de herzieningsprocedure. De socialisten blijven zich om prin cipiële redenen tegen deze oplossing ï,e,r.zÊ,tten- Naar hun mening kan de E.V.G. pas na de herziening van de grondwet in hot parlement aan de orde worden gesteld. Bij de arrondissementsrechtbank te Groningen, zo vernemen wij, is gistermiddag het faillissement van „De Ommelanden" aangevraagd. "P de griffie der arrondissements- reehthanfc kon men niet mede delen van welke zijde de aan- \iage komt.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1