Bad* en strandmode tonen fantasierijke overdaad OnZe BaDsMoEs S ^<0 55 1*1 g. <4 3 Iw 3 Melk op zijn Amerikaans Een vrouw op pa's borst A.R.B. let ook op Uw leven H. PESIE VEERTIG JAAR ZWEMINSTRUCTEUR r Zon en zee stellen eisen hoge Onze minne badaap: Bemerkingen van Barendje Bazzeroet AGENDA Thans uitgerust met walkie-talkies =5» "O Q I T> am (W ~o n> \o n - "3 vi n> P a m Z Vrijdag 28 Jan! 195» BERGER BAD COURANT (Van onze mode-medewerkster) WIJ HEBBEN HET DIKWIJLS BETREURD, dat de Zaterdagse vrouwenpagina niet wat groter is of met een extra kleine letter gezet wordt, zodat wij U wat meer zouden kunnen vertellen over de verschil lende aspecten van de mode. Doch zelden hebben wij dit zo sterk ge voeld als vandaag, nu wij moeten trachten in kort bestek een overzicht te geven van wat de nieuwe bad- en strandmode zo al te bieden heeft. Er is namelijk zo veel, en van zulke verschillende materialen, dat onze B.B.C. zeker voor enige weken geheel bezet zou zijn, als wij U hiervan een volledige beschrijving zouden geven. Uit deze fantasierijke overdaad is zonder meer af te lezen, dat niet overal ter wereld het Nederlandse zeeklimaat overheerst. Hij is omgekeerd evenredig aan het aantal zomerse dagen, dat ons gemiddeld beschoren is. LATEN WIJ BEGINNEN bij de bad pakken. Hier is het feit, dat de gebrei de wol niet langer alleenheerser is, de ontwerpers naar het hoofd gestegen. Ieder denkbaar materiaal wordt voor het badpak gebruikt en laten wij het maar duidelijk zeggen: vaak misbruikt Wonderlijke creaties worden in de han del gebracht, strijdig met ieder begrip voor de fucties, welke een badcostuum nu eenmaal dient te vervullen. Een hadpak moet het lichaam een maximum aan bewegingsvrijheid laten tegen (zout) water bestand zijn en liefst snel drogen. Wat moet men dan denken van een katoenen of acetaat rayon geval met dikke franje en een rokje tot halver wege de dijen? Door de vele gedrukte of glimmende stoffen, die goed tot hun recht moeten komen, is men veelal verleid tot ééndelige badpakken, die wel „glamour" effecten te weeg bren gen, maar ook de mooi gebruinde op pervlakte van onze huid tot aanmerke lijk geringere proporties terugbren gen. Wij trotseren de boze blikken van de zeer modieuzen en de zeer bezadig- den. wanneer wij ons onw-rholen voor stander van bikini-badpakken verkla ren, die zon, water en onszelf een maximum aan vrijheid laten. Wij stel len ons dan ook voor. binnenkort een patroontie voor een dergelijke bikini in deze kolommen af te drukken, te ma ken van een lapje nylon. MAAR WIE ER ANDERS over ckn' heeft dit jaar meer keuze dan onze medestandsters en bovendien behoeven zij vaak voor chique avondgelegenhe den alleen nog maar een rok te kopen; 1 scream, scream, we door J. MOREE you all scream for ice cream, Ice - Ice - Ice Dat ons „Kleen, kleen Dorpje", daar in het groen verscholen, me in één ruk terug kon brengen naar de States, heb ik me nooit kunnen indenken, maar is me gister tóch overkomen. Mechanische snuf jes, mixers, cock tails, milk-shakes en als phenomenale stunt de duurste apparatuur uit „de wereld van de geluidsweergave", dat begint, om het eens op z'n Bergens te zeggen: „te rooien op Broadway". Dit Amerikaanse wonder, dat ik het laatst aantrof te Christobal, is een afstammeling van de orgeltjes in de boerencafé's, die we vroeger met een plak (voor onze jongeren: „een vier- duitstuk" of „twee en een halve cent stuk") moesten voeren om muziek te krijgen. Aangezien de cafétje's ook nog na men hadden, als ,,'t Vergulde Paard" of „In 't Vrouwtje onder t Duyn", trof me ook de geëmancipeerde naamsverandering van deze melksalon. 't Huis heeft „Rosita" en 't café is „Bar". Melk heet Milk, en wordt met twee en vijftig duizend toeren per minuut tot cream geslagen. We zullen ons toch moeten verzoe nen met de idéé dat de „Oude We reld" zal moeten inschikken voor de „Nieuwe Wereld". De ice-creams zullen echter iedere Yank zich thuis doen voelen „daar •an de duinenrand", Geplisseerd zonnepakje met pof fend broekje. het badpak doet de rest. Dit is tenmin ste de theorie, in de practijk zullen niet velen het aandurven. Wat de materialen, betreft noemder wij reeds acetaatrayon in dof, zow als glimmend lastex materiaal, waarbij men echter wel moet oppassen, want Jang niet ieder kan dit met succes dragen. Dan katoen, met alle denkbare gedrukte en geweven motieven. Ever- "■laze. wol, nylon, orlon, alsmede com binaties vén deze De bovenstukken zijn zowel strapless als met een band om de hals of schouderbanden op ver schillende manieren verwerkt. Combinaties van bad-, strand- en na- middagcostuums ziiD ontelbaar. Ja, zelfs strandpakjes, sportensemble en pyama zijn uit dezelfde onderdelen samengesteld. Badstof is zeer en vogue voor jasjes, maar ook voor hele strandpakjes, vaak voorzien van losse valletjes met fran je. Broekjes, los of vast aan het bo venstuk, zijn ook in iedere denkbare stjjl uitgevoerd, directoire-model, strak met omgeslagen pijpen, overdekt met nog een rokje, of wijd, elck wat wils. DE COMBINATIEMOGELIJKHE DEN in de tegenwoordige mode zijn uiterst geslaagd: voor strand en stad hetzelfde pakje, jasje en/of rok uit, klaar voor het zonnebad of zelfs voor de zee. Maar vóór U zoiets maakt of koopt, bedenk dat het materiaal voor het doel geschikt moet zijn. Zon en zee zijn geen beste kameraden met kleurstoffen, I zodat kwalitatief hoge eisen worden gesteld. Aan de andere kant: een wer kelijk leuk en goed pakje gaat ettelij ke jaren mee. De nauwe 3/4 toreadorsbroek blijft populair. De Parijse couturière Mada me Schiaparelli brengt er de meest fan tastische variaties in: witte acetaat rayon kant, gecombineerd met een sjerp van helkleurig gestreept acetaat en witte wollen jersey blouse, maar ook in grijsblauw linnen met langs het rechterbeen vier zakjes, waaruit zak doekje hangen in helle kleuren. Om te besluiten: uit Amerika, waar eigenlijk de knapste ontwerpers op dit gebied wonen, die het klaarspelen de aantrekkelijkste producten voor een zeer redelijke prijs te brengen: een badstoffen poncho, een soort deken met een gat. zo gefatsoeneerd, dat hij met IU kunt alles doen en behoeft niets te een koord om het middel een alleraar- laten; geen vaste lijn, geen bepaalde digste variatie vormt op de badjas. I kleuren, geen beperking in de materi- Zoals U ziet uit deze kleine greep, I alen. De voorste jongedame toont de franje aan haar zonnepakje van badstof. De achterste draagt on der haar twee-delige japon een badpak van dezelfde stof, des avonds laat zij de blouse uit en is dan gekleedvoor een cocktail. Op apegapen IVEZE AANVANGSKREET slaat natuurlijk op de BBC. Dat is gewoon de waarheid, die niet altijd gezegd wil worden. Een goed verstaander heeft, zeggen ze, maar een half woord nodig, zodat wij bijna nooit hele tvoorden zullen gebruiken. zult beslist wel aan de code wennen. Zoekt U er echt maar iets achter. Dat moet U niets kunnen schelen. Zulke groentjes zijn wij tenslotte ook niet. Bergen laat trouwens geen groentjes toe. Die voelen zich outcasts in een mikrokosmos van ge durende drie maanden doenige lieden. jfET WEL: wilt Ge iets van Bergen snappen, dan moet Ge proberen een manier van doen aan te schaffen (in een zelfbedieningswinkel), die de indruk geeft, dat de anderen iets doen en Gij niet. Het dubbeltje in Uw zak vertienvoudigt aldus in waarde. IJIJ LEGDE „Le Spleen de Paris" van Baudelaire (met de titelpagina naar bovenop het tafeltje neer en zette zijn zwaar-hoornenbril af. Maar wij wisten toch wel, dat hij aan politiek doet en dat alleen het „air" van Baudelaire iets voor hem betekent. f]ET VALT ONS op, dat de uitbundigste vrouwen de kortste shorts dragen, vermoedelijk, omdat zij haar teveel aan zelfcritiek willen afreageren. jPOMEN WIJ IN een volgende incarnatie terug, dan willen we groundhostess van het KCB worden. Krantenabonnementen en soesah krijg je gratis. Alsmede iets onzegbaar kunstzinnigs. rtE STRIJKENDE MUZIKANTEN van een bijna roemrucht amateur-klassiek ensemble hebben ons op erewoord toegezegd voortaan een stemfluitje mee te nemen. Indien ze dan een halve toon ho ger spelen, zijn ze beslist altijd zuiver. tyE BERGER Kamer Muziek Vereniging ook niet mis gaat een echt feest organiseren. Alleen voor intimi en achter gesloten deuren. In de pauze een schlager van Bach met een tik van Buxtehude, als die namen U iets zeggen. JJN BEKEN HET in deze regel maar eerlijk: Dat doen ze natuurlijk niet! QP EEN SCHILDER: hoe linker hoe flinker. jyEZE VERFKWAST lijkt me geschikter dan die andere. JjEBT U de zee al voelen lichten? UET C. PAARD zwom met zijn achterste staart bij Curasao naar binnen. Het was er niet vol, en evenmin leeg, wat moest hij toen beginnen? VXPIREMENTEEL VERSJE. Dit is iets anders dan experimenteel. Ex-pirement wil zeggen: gewezen draaiorgel: Eune, deune, dip. Fijngemalen kip, fijnge malen vinkenogen. Eun, deun, dip. (Mèt onze verschuldigde eerbied). C. PAARD. Vrijdag 26 Juni 1953 BERGER BAD COURANT s „IK BEN ZON-DAG thuis ge-weest", vertrouwde Ba rendje Bazzeroet ons toe, toen we hem aantroffen in een diepe kuil in het strand, bezig met het bereiden van een fles dropwater. „Mijn ou-we-lui waren zo nieuws- gie-rig naar me! Nou ja, als je je na-kroost ook een week niet hebt ge-zien Wij deden zeer geboeid en vroegen: „Wat heb je alle maal gedaan, Barendje, toen je thuis was?" „We zijn op vi-si-te ge weest bij ken-nis-sen van pa. Een tram-con-duc-teur. E-nig was 't. Nou! Je moet we-ten, mijn pa heb ge-lo- pen. met de vrouw van die con-duc-teur, maar dat is na-tuur-lijk al lang ge-le den. A-fijn, dat be-zoek van Zon-dag is voor pa een pe-ni-ten-tie ge-weest, zeg! Hij voel-de zich als die men-sen in Bre-da, die plei ten voor een muur dwars, door hun zwem-bad, zodat de jon-gens de mei-den niet kunnen zien. Pa is te-gen- woor-dig een groot voor stan-der van die klaag muur. Moet u maar ho-ren. We wa-ren daar dan in het huis van die con-duc-teur, maar hij-zelf had dienst op lijn drie. Pa en moe za-ten ge-zel-lig met de vrouw van de comdue-teur te pra-ten, toen die op-eens zei: „En, Ko-buj (zo heet mijn pa als ie in z'n hemds-mou-wen zit), ga jij nog wei-eens naar het strand? Weet je nog wei van die keer, dat we sa-men naar Zand-voort zijn ge-weest. Wat had-den we toch een plei-zier hè?" Mijn pa schrok vre-se-lijk en hij riep, dat hij de melk rook. „Nee, dat kan niet", zei de vrouw van de con- duc-teur," want ik heb niks op-staan". Mijn moe-der zat er heel ar-ge-loos bij, maar pa deed erg nër-veus. Op eens zei de con-duc-teurs- vrouw: „Gunst, ik moet nog wat kiek-jes heb-ben van ons twee-en op het strand. Ik zal ze eens op-zoe-ken." „Moe-ten we niet weg?", vroeg pa, maar mijn moe der zat er nu eens echt voor en ze prak-ki-zeer-de er niet o-ver om weg te gaan. Ef-fe la-ter kwam die me-vrouw terug met een dik al-le-bum. Ze leg-de het op de schoot van mijn moe der, en zei doet ze het maar eens moest door-bla-de-ren. Nou, 't wa-ren leu-ke fo to's, hoor. Ik zag mijn va der, he-le-maal in 't bloot, met me-vrouw de con-duc- teur aan zijn arm. Zij had ook bij-na niets aan. „Héb je dat blo-te bad-pak nog?" vroeg mijn ma. „Ik heb 't nooit van je ge-zien!" Mijn va-der zei iets o-ver een in-za-me-ling voor de ar men in Cam-bod-ja en o-ver, mot-gaat-jes. „O gunst", riep mijn moe der op-eens. „Wat leuk zeg!" Ik keek over haar schou-der in het al-le-bum en zag me-vrouw de con- duc-teur op de schouders van mijn pa zit-ten. „Wel .een tik-kie zwoe-lig", zei mijn moe-der. „Je hebt mij an-ders nooit ge-vraagd om op je schou-ders te ko-men zit-ten". Mijn pa kleur-de en zei dat zijn dom-me-krach- ten-tijd voor-bij was. „Hm", zei mijn moe-der, een blad om-siaand. En toen opeens: „Nee maar, Mol-ly" (zo heet na-tuur-lijk me-vrouw de ccrn-duc-teur in haar bad pak), „daar sta je wa-rem- pel bo-ven op Ko-bus zijn borst. En hij tobt toch al tijd al zo met zijn hart. Dat zegt hij te-gen mij ten-min ste! En wat is dat daar?" Ik keek gauw en zag me vrouw Mol-ly en mijn va der sa-men on-der het zand be-gra-ven. Al-leen hun kop-pen zag je nog. „Dat is Tie-be-taans", zei pa. „Als de man be-gra-ven wordt, gaat de vrouw mee." Maar mcfe-der vond er niks an, aan dat mop-pie. Me vrouw Mol-ly wel. Ik denk dat mijn va-der zich wel een beet-je blo-te-rig voel de, zo tussen de da-mes in. Me-vrouw Moi-ly had daar zo geen last van. Die ge-noot van de ver-ba-zing van mijn moe-der. En toch wa-ren het leu ke kie-ken. Je zag pa en me-vrouw Mol-ly, terwijl ze li-ma-na-de dron-ken, uit één fles-sie, maar met twee riet-jes, je zag ze sa-men in een au-to-bin-nen-band en knus-sies te-gen mei-kaar aan. Net de Hof van E-den op die plaat van de Zon dag-school. Toen we ein-de-Iijk naar huis gin-gen was pa erg stil. En ma had een ge-zicht als een oor-wurm. Wat er nou was heb ik niet ge snapt, maar toen pa en ma naar bed ging-en, hoor-de ik ma zeg-gen: „Wat staat die lang-e on-der-broek je toch on-ge-la-fe-lijk leuk, lie-verd!" Bedachtzaam schudde het schrandere ventje zijn fles dropwater, maar dromerig in de verte starend toen de leidster van zijn kolonie huis hem riep. „Altijd die vrou-wen, hè?", zei hij wijs gerig. ALBERIK door J. DE BRUIN WIE een zomerse dag aan het Bergense strand doorbrengt zal af en toe de schorre klank van een toeter over het water horen waaien. Dat be tekent, dat een zwemmer zich te ver in zee heeft gewaagd en het betekent ook, dat de mannen van de Alkmaarse Reddingbrigade paraat zijn. Van af hun uitkijkto ren houden ze de baders zorgvuldig in gaten en op die strandgedeel- ten, die zij niet kunnen overzien, lo pen andere leden van de groep met walkie talkies langs de vloedlijn. Ze staan in directe verbinding met de toren en kunnen in geval van nood de reddingploeg terstond „in de zwemvliezen" roepen. Vroeger en zelfs vorig jaar nog was dat allemaal anders. Primitiever ook. Toen werd eveneens langs het strand gepatrouilleerd, maar als er dan iemand in verdrinkingsgevaar ver keerde moest eerst een mannetje op een draf naar de reddingpost worden gestuurd om de brigade daar te waarschuwen. Voordat deze dan op de plaats van het onheil was en zich te water had begeven waren er zeer kostbare minuten verloren gegaan. De ARB heeft dat reeds lang inge zien, maar aangezien men practisch alle materiaal uit eigen zak moet be kostigen, bleef de wens voor een be tere communicatie onvervuld. Tot ver leden jaar de kas de aanschaffing van een drietal walkie talkies toeliet. Eén staat er nu op de uitkijktoren en de twee anderen zijn in gebruik bij de patrouilles, waarvan er één in Zuide lijke en één in Noordelijke richting gaat. OP 29 JUNI IS HET veertig jaar geleden, dat de heer Pesie gediplomeerd zweminstructeur werd. Voordat hij in het zwembedrijf begon, had hij bij zwemwedstrijden ruim zeventig prijzen gewonnen. Zijn oudste broer was kampioen en recordhouder van Nederland en België. We zouden dus kunnen spreken van een zwemmers familie. Ook zijn vader was vertrouwd met het water en had hierop uitgeblonken doch in andere vorm. Wegens het redden van vele mensenlevens was hij o. m. begiftigd met de bronzen medaille en een diploma van H. M. Koningin Wilhelmina. DOOR ZIJN grote ervaring op zwem- sportgebiedi werd de thans jubile rende instructeur door vele vereni gingen aangezocht als trainer. Hij werd lid van de trainingscommissie van de K.N.Z.B. en werd in 1935 als trainer benoemd voor de Olympi sche spelen in de kring Amsterdam, door P. BEYNEVELD waarbij twee van zijn leerlingen het Olympisch kampioenschap behaalden. Vóór de aanleg in 1936 van het in heel Nederland bekend staande, prach tige Pesie's Natuurbad was de heer Pesie drie en twintig jaar lang be drijfsleider van de Zaandamse Bad- en Zweminrichting te Zaandam. Zo stapje voor stapje breidt de ARB haar materiaal uit. Zij hoopt nog steeds, dat de gemeente Bergen haar tegemoet zal komen in het ver langen naar een betere en ruimere wachtpost. Een voorlopig plan en een begroting zijn daarvoor reeds inge diend. Maar al moeten zij zich dan nu be helpen, het patrouilleren langs het strand en het waarschuwen van de roekeloze zwemmers gaat niettemin door. 's Morgens om een uur of tien wordt elke Zondag het dagrooster in gedeeld en dan trekken de ploegjes van twee man elk er op uit, de wal kie talkie op de rug gesnoerd. Voor hen betekent iedere Zondag dienst, een vrijwillige taak weliswaar, die zij zonder morren en zelfs met plezier vervullen, maar die hun toch zekere verplichtingen oplegt, waaraan zij hebben te voldoen. MUSEUM Museum van Oudheden, Oude Prins- weg: Dagelijks geopend 10—12 en 14— 16 uur. Zondags 1416 uur. EXPOSITIES Huis met de Pilaren; (Bovenzaal: Gé Koeman, Schilderijen-miniaturen en te keningen, Dagelijks geopend tot 22 uur. De Rustende Jager: Kunstenaars Cen trum Bergen. 27 Juni t/m 2 Juli: Loek Damsté-Peletier en Nel Timmers. Schil derijen-Kunstnaaldwerk. AMUSEMENT Café Restaurant „De Oude Prins": Dagelijks 7.30 uur: Trio Gé Bakker. Woensd. Zat. Zond. matinee 36 uur. Cafe Restaurant „De Rustende Jager": Dagelijks Trio Pim Tholen. Dancing La Cubana: Dagelijks tot v.m. 2 uur, Vrijd., Zat. tot v.m. 4 u. La tin Night Club. Dancing Café Nieuwendijk; Zaterdag en Zondag 27 en 28 Juni, n.m. 20 uur Trio .Aldert Dekker. Dancing De Rustende Jager; Zaterdag en Zondag 27 en 28 Juni, n.m. 20 uur Orkest Freddy Huil. Bar de la Ruïne: Dagelijks tot v.m. 3 uur: Bar entertainment Jackson en Pe tersen. Bioscoop De Rustende Jager: Vrijdag 20.30 uur: The Crimson Pirate (a.l.)Za terdag 20.30 uur: Misstap van dr Talbot (14 jr.), Zondag 14.30 uur en 20.30 uur; The Crimson Pirate (a.l.); Maandag 20.30 uur: Misstap van dr Talbot (14 j.); Dinsdag 20.30 uur The Crimson Pirate (a.I.); Woensdag 20.30 uur: Misstap van dr Talbot; Donderdag 2 Juli 19 uur en 21.30 uur: Othello SPORT Bridgeclub BBC: Maandag 20 uur in de Rustende Jager. Ook toegankelijk voor gasten. VOLKSHOGESCHOOL De Zandhoeve: 2229 Juni Cursus voor leerkrachten bij het Montessori- onderwijs, met als hoofdonderwerp? „Moderne Kunst". 29 Juni11 Juli Cur sus voor arbeiders, studenten, ambtena ren etc., met als hoofdonderwerp: „Plaats en taak der jongeren". ,,'t Oude Hof": 27—28 Juni Weekeinde voor degenen, die inschreven op de rei zen naar Noorwegen en Zweden, ter voorbereiding voor deze reizen. 28 Juni 4 Juli Cursus voor a.s. onderwijzer! met als hoofdonderwerp: Onze duinen. 4 en 5 Juli Weekeinde voor Volksdan sers. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt Zondag a.SL waargenomen door de arts: A. II. van Gelder. Van Reenenpark 2. tel. 2027. De jubilaris is dus welbekend in het vak en wie eens een praatje met hem maakt, merkt hoe ter zake kundig hij is en hoe hij opgaat in zijn werk. On danks het klimmen der jaren, die men hem niet aanziet, werkt hij 's zomers geregeld veertien uur aan één stuk, want het zwembad is geopend van ze ven uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Overbodig te zeggen, dat duizenden dank zij hem de zwemkunst machtig zijn geworden en velen bij hem de fijne kneepjes hebben geleerd. In dit verband dient zeker onk ver meld te worden het vele goede werk, dat de populaire zwemonderwijzer voor de jeugd doet en in het bijzonder voor de schooljeugd van Bergen. De leerlingen van de hogere klassen der lagere scholen uit Bergen en die van de openbare ULO-school komen nl. in de zomermaanden wekelijks schoolzwemmen. Tot besluit van de cursus worden dan wedstrijden gehouden tussen de ver schillende lagere scholen. Door de heer Pesie is een grote wisselbeker beschik baar gesteld, die in 1951 (in 1952 wa ren er geen wedstrijden in verband met de kinderverlamming) door de O.L. school gewonnen werd. Ook dit jaar zullen deze voor de ^jeugd van Bergen zo buitengewoon aardige wed strijden weer plaats vinden. De pres taties van de leerlingen worden niet alleen in schoolverband beoordeeld, maar bovenal met tal van persoonlijke prijzen en prijsjes door de heer Pesie beloond. Op Woensdag 5 Augustus organiseert de heer Pesie evenals 't vorig jaar spe ciaal voor de gasten van Bergen vaar digheidszwemtochten over één en twee kilometer. De deelname is gratis en wie de tocht over 1 of 2 km volbrengt, verwerft een waardevol aan dit pres- tatiezwemmen verbonden diploma, De heer Pesie in zijn domein

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 11