Nehroe V.N. bijeen wil de Assemblee der doen komen In Oost-Duitsland vielen tientallen betogers Laniel heeft thans goede kans op succes Eisenhower zoekt een uitweg Doodstraf voor John Christie Voorburgs incident Weldra weer vrije import van voedergranen en veekoeken r DeNAVO-luchtmacht is weer aanzienlijk versterkt In een jaar 1000 Thunderjets Vrijdag 26 Juni 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 148 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koningin stelde Breedband in bedrijf I De ontwikkelingen in Korea Arbeiders zijn nog niet tevreden CGT verwekt weer een staking Minister Luns in Djakarta WEERBERICHT Churchills staf voor de Bermuda-conferentie Politiek debat te Bonn uitgesteld Robertson met een boodschap in Seoel Lang gekoesterde wens van bedrijfsleven Ridgwag kwam afscheid nemen Nieuwe „Sabres" naar West-Duitsland .Melkweg' wordt verlengd Indonesische arbeiders Geef oliebronnen aan B.P.M. terug Schilderij over feiten op Schouwen Timmerman verongelukte dodelijk Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 "N I wm PREMIER NEHROE VAN INDIA heeft Lester Pearson, de voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, een boodschap gezonden, waarin hij hem in dringende bewoordingen doet weten, dat het zijns inziens noodzakelijk is de Algemene Vergadering spoedig bijeen te roepen ter bespreking van de toestand in Korea, alvorens de situatie daar nog ernstiger zou worden. Een eventueel besluit daartoe liet Nehroe aan Pearson zelf over. De voornaamste Indische afgevaardigde bij de Verenigde Naties zou gisteravond nog een onderhoud hebben gewenst met de secretaris-generaal der VN, Hammerskjoeld. Henry Cabot Lodge, VS-gedelegeerde bij de Verenigde Naties, heeft zich onmiddellijk uit gesproken tegen het houden van een bijeenkomst van de Algemene Vergadering in het huidige stadium. De pogingen, die thans door de Ver. Staten worden gedaan, dienden eerst te worden afgewacht. Een woordvoerder van de Britse delegatie bij de V.N. stelde zich op hetzelfde standpunt. Het schijnt dat Eisenhower overweegt een van zijn naaste medewerkers, hetzij Foster Dulles, hetzij vice-president Nixon, naar Azië te zenden voor een conferentie buiten Zuid-Korea met Syngman Rhee. Als mogelijke plaatsen voor de conferentie worden Japan en Okinawa genoemd. Gistermorgen heeft H.M. de Ko ningin de nieuwe walserijen van de N.V. Breedband in bedrijf gesteld. Daarna maakte de Ko ningin een rondgang over het fabrieksterrein. Rechts president directeur ir A. H. Ingen Housz. De Londense klerk John Christie, die heeft bekend zeven vrouwen te hebben vermoord, is gisteren ter dood veroor deeld. De jury van negen mannen en drie vrouwen had een uur en twintig minuten nodig om tot de uitspraak te komen. Zij verwierp het verweer, dat Christie krankzinnig zou ziin. Christie gat geen antwoord op de vraag, of hij "og iets wilde zeggen voor hij werd veroordeeld. Daarna zette de rechter het traditionele zwarte kapje op en veroordeelde hem tot de dood door op hanging. Christie keerde zich bruusk om toen het doodvonnis werd uitgesproken. Hij weigerde de hand. die een politieman hem ter ondersteuning toestak. De ver oordeelde verliet met vaste tred de zaal en weigerde ook op de trappen, die naar zijn cel leidden, ondersteuning. Curtis Bennett, Christie's verdediger, antwoordde op de vraag van de rech ter of hij van plan was in hoger be roep te gaan: „Tien seconden geleden is het vonnis uitgesproken. Wij hebben tien dagen de tijd om beroep aan te tekenen". HET OOSTDUITSE KABINET heeft gisteren bekend gemaakt, dat vijf en twintig personen bij de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zijn gedood en driehonderd acht en zeventig ge wond. De getallen werden verschaft door de minister van Staatsveilig heid. Onder de slachtoffers bevon den zich vier politiemannen en vier burgers, die niet aan de be togingen deelnamen. De anderen waren demonstranten. De Oost- duitse regering dankte de politie voor haar „moediggedrag". Deze cijfers kloppen ongeveer met de opgaven van Westduitse zijde, doch men voegt er hier aan toe, dat het aantal terechtstellingen nog stij gende is. HET Oostduitse persbureau ADN ver klaarde gisteren, dat ondanks de be- DE KANS, DAT Joseph Laniel van- laag door de Nationale Vergadering ajs premier zal worden aanvaard, werd gisteravond in Parijs zeer groot geacht. Hij zou vanmorgen om tien uur voor de afgevaardigden verschijnen om te trach ten een meerderheid voor zijn program te winnen. De meesten van de acht en tachtig Volksrepublikeinen, die de oor zaak waren dat Pinay zich terugtrok, tullen vermoedelijk wel hun stem voor De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, is gisteren op het vliegveld Kemajoran bii Djakarta aangekomen, waar hij werd Verwelkomd door de Nederlandse Ho ge Commissaris en door de adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Subardjo. Tegen de pers noemde minister Luns bet een vreugde en voorrecht de Indo nesische hoofdstad te kunnen bezoeken. Hij verzekerde, dat de Nederlandse re gering alles wil deen om de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië zo goed mogelijk te doen ziin. Hij noemde ziin bezoek aan Djakarta bet hoogtepunt van ziin reis. Verwachting tot morgenavond: ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, voornamelijk in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG- Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 21.47, onder 4.09. Laniel uitbrengen. Het is voor Frank rijk zeer te wensen, dat Laniel zal sla gen. En ook voor Europa. Ofschoon de samenstelling van een eventueel kabinet van Laniel nog niet bekend is, lijkt het zeer waarschijnlijk, dat Laniel zelf zijn land zal vertegen woordigen bij de besprekingen op de Bermuda's. Bidault zou de conferentie dan als minister van Buitenlandse Za ken bijwonen. Intussen heeft de bij de communis tisch gezinde CGT aangesloten vakver eniging voor de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven gisteren besloten een etmaal in staking te gaan o.m. om, eisen tot verhoging van de lonen mi pensioenen kracht bij te zetten. De directie van het Parijse gasbedrijf heeft reeds moeten besluiten de gas druk te verlagen. Ook in Riissel, Lyon en Chateauroux werd dientengevolge gestaakt. In Marseille werd de oproep slechts door 15 procent der arbeiders opgevolgd. De electriciteitsvoorziening van Parijs bleef normaal. De Christe lijke-, Socialistische- en Onafhankelijke vakverenigingen hebben geweigerd aan de staking deel te nemen. In Londen is officieel bekendgemaakt, dat premier Sir Winston Churchill op zijn reis naar de Bermuda-eilanden voor het bijwonen van de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" o.m. zal worden vergezeld door zijn echtge note en door lord Alexander, minister van Defensie, en lord Cherwell, pay master general, raadsman van de pre mier voor wetenschappelijke en ato- mische vraagstukken. Churchill zal er bij president Eisen hower op aandringen te trachten toe stemming van het Amerikaanse Con gres te krfjgen voor een overeenkomst van Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied van de kernphysica. Bij een door het Congres aangenomen wet is het de Amerikaanse regering verbo den inlichtingen over het atoomonder zoek in de VS aan andere landen te verschaffen. loften der regering veel arbeiders nog niet tevreden zijn en meer verbete ringen eisen. Een lid van de Oostduitse volkspolitie heeft een Westduitse dou aneman bij de Sovjet-sector te Berlijn door een klap met zijn karabijn ernstig gewond. Een groep Oostduitse vluchte lingen heeft gisteren bij het Russische oorlogsmonument in de Amerikaanse sector van Berlijn een meer dan zes meter hoog houten kruis geplaatst, dat is bedoeld als blijvend gedenkteken voor de slachtoffers van de ongere geldheden. De Westberlijnse posterijen hebben besloten een herdenkingspost zegel uit te geven voor de slachtoffers van de 17e Juni. De burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, heeft gezegd, dat er in Oost- Berlijn weer sportdemonstraties mogen worden gehouden. Diverse Oostduitse gemeenteraden hebben krachtens het amnestiebesluit vrijgelaten gevangenen hun bezittingen weer terugegeven. Om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke toestand, waarin de voed selvoorziening in Oost-Duitsland is ge komen, heeft het kabinet-Grotewohl besloten aanzienlijke hoeveelheden le vensmiddelen uit de staatsreserves te verkopen. Vanaf 1 Juli zullen de bon kaarten geheel gehonoreerd worden, zo is beloofd. Aan groenten en fruit zal voor vijf millioen roebel worden inge voerd. Ook zal 50.000 ton meer brood worden gebakken, dan men eerst van plan was. Er wordt ook extra textiel ter beschikking gesteld. Er zullen meer huizen worden gebouwd. Vijftig leden van de Britse Labour- partij hebben in een brief aan de re gering van de Sovjet-Unie geprotes teerd tegen het optreden van Russische militairen tegen de Oostduitse arbei ders. Door een links lid van d- Labour- partij is bij het Lagerhuis een motie in gediend, waarin de VS worden be schuldigd van het uitlokken van de onlusten in Oost-Duitsland. De Westduitse Bondsdag heeft giste ren besloten het debat over de buiten landse politiek, dat vandaag gehouden zou worden, uit te stellen tot Woensdag 1 Juli. De Socialisten stemden tegen dit uitstel. De Vrije Democraten hadden om dit uitstel verzocht met het oog op hun partijdag, die het komende weekeinde te Luebeck zal worden gehouden. In de Amerikaanse staten Texas, Oklahoma, Arkansas en Louisiana ver schroeien de gewassen op het veld en komt veel vee om door de grote droog te. gepaard gaande met een hittegolf. PRESIDENT EISENHOWER heeft gisteren de Republikeinse en Demo cratische leiders van de Senaat op de hoogte gebracht van de stappen, die hij wil ondernemen om te komen tot een oplossing van het Koreaanse pro bleem. Deze maatregelen zijn vervat in een schrijven, dat onderminister Robertson, die gisteren uit Washington in Seoel is aangekomen, zal overhandi gen aan president Rhee. Zijn onder houd met de Zuidkoreaanse president zal vandaag plaats hebben. De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrach ten, Senator Styles Bridges, verklaarde na afloop van bovengemelde bijeen komst op het Witte Huis, dat de toe stand in Korea „zeer ernstig" is en het Koreaanse vraagstuk in zijn huidige vorm „delicaat en moeilijk om op te lossen". Tevoren had hij reeds gezegd, dat de Ver. Staten het in Korea „alleen moeten doen als de besprekingen in zake een wapenstilstand zouden falen en onze bondgenoten geen gehoor ge ven aan een eis tot actievere samen werking". De Senator voegde er aan toe, te geloven, dat „wij gerechtigd zouden zijn atoomwapens te gebruiken bij een poging om de oorlog volledig te beëindigen". Gisteren was het drie jaar geleden, dat de Koreaanse oorlog een aanvang nam. De bevelhebber der Ver. Naties, generaal Clark, verklaarde in dit ver band: Ons uiteindelijk doel blijft het zelfde: een eervolle wapenstilstand, gevolgd door een vreedzame hereni ging van Korea. De Zuidkoreanen hebben zowel in de hoofdstad Seoel als in de havenplaats Poesan grote betogingen tegen hef sluiten van een bestand volgens de huidige voorwaarden gehouden. Presi dent Rhee sprak een menigte van 50.000 mensen toe, waarin hij nog maals weigerde dit bestand te aan vaarden. Generaal Soen Joep Paik viel hem bij door te zeggen, dat zo Rhee het leger van Zuid-Korea bevel zou geven op te rukken, het hieraan „met kokend bloed" gehoor zou geven. De invloedrijke politieke leider en vice-president van de Zuidkoreaanse Vergadering, Joen Tsji Joeng, oogstte stormachtige bijval toen hij Engeland van „mogelijke sympathie" met 't com munisme beschuldigde. Hij noemde Sir Winston Churchill „de voornaamste samenzweerder, die Korea aan de communisten wil verkopen". Wij vra gen ons af of Sir Winston communist of anti-communist is, zo riep hij uit. Aan het Westelijke deel van het centrale front duurden gisteren de ge vechten tegen sterke Chinese aanval len nog voort. De geallieerden hielden goed stand. De zomeruitverkoop zal dit jaar worden gehouden van 11 Juli tot 8 Augus tus, in tegenstelling tot andere jaren, toen deze uitverkoop werd gehouden van 15 Juli tot 15 Augustus. Qnlang heeft een onafhankelijk plaat selijk weekblad in de goede ge meente Voorburg, onder de rook van Den Haag, ter kennis van zijn abonné's gebracht voortaan geen berichten en advertenties me'er te zullen opnemen van het Humanistisch Verbond, van de Vrijmetselarij, over spiritisme en ge boortebeperking. De redacteur-uitgever is naar zijn zeggen hiertoe gekomen onder druk van Rooms Katholieke zijde. Er was een prominente Rooms-Katholiek bij hem geweest om zijn krant te kopen. Toen de eigenaar hierop niet inging, is hem de pen op de neus gezet met het trieste gevolg, dat de man zwichtte en toezegde aan de bovengenoemde eisen te voldoen. Het gevolg was, dat het Humanis tisch Verbond een vergadering beleg de, waarop getuigd werd tegen deze aanranding van de geestelijke vrijheid: in Vooihurg. Anderen, ook niet Hu manisten, sloten zich bij dit protest aan. Men zal wellicht opmerken, dat Voor burg nogal ver van Noord-Holland ver wijderd is en dat ons de gebeurtenis sen daar maar matig interesseren. Wat wij evenwel zo bijzonder jammer ach ten, is het feit dat juist in een tijd, waarin de wederzijdse .verdraagzaam heid niet een ijdel woord, maar dage lijkse praktijk moet zijn, bepaalde groepen blijk geven de „eenheid in verdeeldheid", welke een der belang rijkste pijlers is met name van onze Nederlandse samenleving, niet te waar deren. Wij moeten als onafhankelijk den kende mensen ieder het zijne, zelfs ieder het beste gunnen. Het zou een gruwel zijn, indien wij allen gin gen pogen dit beste over de rug ["Tl van anderen heen te verkrijgen! t&J Omstreeks 1 September zal de import van voedergranen en veekoeken weder om in handen worden gesteld van de par ticuliere handel, aldus deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede. Tengevolge van dit besluit Peale, de president van een van de belangrijkste Amerikaanse labrieken voor straaljagers, heeft gis teren in Parijs verklaard, dat de Noord- atlantische Verdedigingsorganisatie nu met de snelle „Thunderjets" alle belang rijke industriële centra in de Sovjet- Lnie, ook die daar waar atoomwapenen worden gemaakt, met atoombommen kan aanvallen. Volgens hem was <in het laatste jaar de toevoeging van ruim duizend „Thunderjets" aan de lucht machten van de NAVO, die werden ge- stationneerd op een boog an vliegvel den van Noorwegen over Portugal naar Griekenland en Turkije, een enorme versterking voor de NAVO. Europese militaire deskundigen wa ren van oordeel, dat deze versterking van de luchtstrijdkrachten misschien een factor van betekenis is geweest bij ae onlangs door de Sovjet-Unie onder nemen vredesstappen. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren bekend gemaakt, dat nog een j.vving" jachtbommenwerpers, (de 50e) binnenkort naar West-Duitsland zal worden gezonden. De vijftigste „Wing" is uitgerust met 75 „Sabres" van het nieuwste type. Deze „Wing" is de tien de van de tactische luchtmacht, die m Europa wordt gestationneerd. Gisteren bracht de aftredende opperbevelhebber van de HAVO. generaal Ridgwayeen afscheids bezoek aan ons land 's Middags werd hij door H.M. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvan gen. De Koningin onderscheidde de generaal met het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Op onze foto v.l.n.r. H.M. de Ko ningin. mevr. Ridgway, de gene raal en prins Bernhard. Gisteravond hood premier dr IV. Drees de hoge gasten in Den Haag een regeringsdiner aan. Het bestuur van het Nederlandse Zuivelbureau heeft besloten, gezien het zeer drukke bezoek, de nationale zui- veltentoonstelling „De Melkweg" in Houtrust, Den Haag, met een week na 30 Juni te verlengen. Het gemiddelde dagbezoek bedraagt thans reeds meer dan 10.000. zal een einde komen aan de sedert 1939 bestaande regelingen, waarbij de import van vcevoedergranen en dergelijke geheel was voorbehouden aan de overheid. Zoals bekend is, werd 1 April jb de distributie van veevoeder opgeheven. Bo vendien werd tegelijkertijd het systeem van vaste verkoopprijzen vervangen door een stelsel van wisselende prijzen, welke regelmatig op basis van de wereldmarkt noteringen worden vastgesteld. Waar thans aan de essentiële voorwaarden voor een vrije import is voldaan was het mo gelijk het bovenstaande besluit te nemen, waarmede aan een lang gekoesterde wens van het bedrijfsleven kan worden tege moetgekomen. Nadere bijzonderheden om trent de juiste datum en de eventuele voorwaarden, waarmede bij de aankoop van granen en andere veevoeders in het buitenland moet worden gerekend, zul len binnenkort door de desbetreffende bedrijfschappen aan de belanghebbenden worden bekend gemaakt. Het hoofdbestuur van de te Pangka- lan Brandan (Sumatra) gevestigde or ganisatie van olie-arbeiders ..Serikat Buruh Minjak" dringt er in een ver klaring bij de Indonesische regering op aan dat. zulks in overeenstemming met het standpunt van de minister van Economische Zaken, de heer Sumanang, de oliebronnen in Noord-Sumatra aan de Bataafse Petroleum Maatschappij zullen worden teruggegeven. Zoals bekend, wenst de PNI de olie bronnen te nationaliseren. Deze kwes tie vormt een der geschilpunten tussen de PNI en de Masjumi. Rijksautoriteiten hebben do vraag in overweging genomen, of het aanbe veling verdient, belangrijke gebeurte nissen op Schouwen-Duivelahd door bekende schilders te doen vastleggen. Vier schilders zullen binnenkort een bezoek aan het eiland brengen. Pas daarna zal over het verlenen van een opdracht worden beslist. In de Plantage Middenlaan te Am sterdam is gistermiddag een 53-jarige ,I.nJmerrTlan' werkzaamheden ver richtte in de Hervormde Kweekschool, over een plank gestruikeld. De man viel achterover en kwam met ziin hoofd op de eerste trede van een trap terecht. Hu overleed ter nlaatse. BAO DAI STELT REIS NAAR FRANKRIJK UIT. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, heeft opnieuw zijn voorgenomen vertrek naar Frankrijk uitgesteld. De datum, die het laatst werd vastgesteld, was 28 Juni. De Times meldt, dat een bronzen beeld van Mercurius ter waarde van ongeveer duizend gulden is gestolen uit de tuin van een café. in Kent, dat eigendom" is van de deken van Canter bury, dr Hewlett Johnson.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1