De N.E.S.B., een nieuwe partij aan het politieke firmament Hier rokers - Ontroerende opvoering van moraliteit „Elckerlyc" de Noordhollands landschap in het gedrang Leider Paul van Tienen: „Het fascisme zal herleven VIRGINIA De Hagenaars worden aan de zeelt gezet Nieuwe transfer-regeling in Indonesië In 1956 deelneming aan verkiezingen Stadsschouwburg A 'dam „Nederlandse Comedie" 3 jaar vaste bespeler Nederlandse werken voor radio-Frankfort Amerikaans schip brengt Rol met vijfduizend handtekeningen van kinderen Oproep tot het behoud ons aller garantie voor de zuiverheid en kwaliteit van Chief Whipde beste sigaret voor ieders gezondheid! Wim Dussel gaat een wereldreis maken Dwergrepubliek gaf voor het Rampenfonds Overbevolking van vele binnenwateren dreigt Toneel in het Holland Festival Ook ,,De Storm een gebeurtenis Explosie te Ouderkerk Nog hoop voor zwaar gewonde employé Man zonder costuum Drastische beperking VRIJDAG 26 JUNI 1953 (Van onze Haagse redacteur £EN PLANT, die tot nu toe zij het niet helemaal in het duister dan toch op een donker plekje opgekweekt is, is dezer dagen in de volle grond van Nederlands politieke tuin geplaatst. Opgericht is namelijk de Nationaal-Europese Sociale Beweging, waarin zijn opgenomen de Nederlandse en de Vlaamse organisatie van de Europese Sociale Be weging. Dat is medegedeeld in een communiqué, dat ondertekend is door de algemene leider P. van Tienen. Deze Nederlandse organisatie zal ten nauwste samenwerken met de Deense, Duitse, Franse, Hongaarse, Italiaanse, Noorse, Oostenrijkse, Zweedse en Zwitserse organisaties, waarin als men het communiqué geloven mag ruim zes millioen „nationaal-hewuste" Europeanen zijn verenigd De nieuwe Nederlandse beweging zal strijden voor nationaal herstel, Europese samenwerking en sociale rechtvaardigheid en zij zal zich met kracht weren tegen iedere vorm van dirigisme, die het particulier initiatief ondermijnt. Zij wenst een sociaal, geen economisch dirigisme. Men mag de heer Van Tienen zijn beweging gunnen, Er zijn er meer van dit kaliber en tot nu toe hebben zij weinig kwaad gesticht, al is er reden voor voortdurende waakzaamheid. DE NATIONAAL-EUROPESE Socia le beweging zal echter in 1956 deelne men aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. ZU proclameert zich zelf daarmede tot nieuwe politieke par- tii en aangezien zij zich tot het gehele Nederlandse volk richt, is het van be lang de antecedenten van deze publiek optredende politieke partij na te gaan. Door wie kunnen we ons beter laten voorlichten dan door de heren zelf? Sinds kort verschijnt „De Dialoog", een maandblad van de Werkgemeenschap Europa in de Lage Landen. In het num mer van April 1953 publiceert Paul van Tienen een hoofdartikel „Zal Europa democratisch zijn?" over de onvermij delijkheid van de herleving van het nationaal-socialisme en fascisme. Hij schrijft: „Alle catastrophale fouten van personen en partijen uit het jongste verleden kunnen niet verhinderen, dat de grote fundamentele waarheid van deze wereldbeschouwing ook nu nog een waarheid is, waarvoor millioenen mensen bereid zijn te strijden. Er zijn nu reeds 6.000.000 mensen, die strijden voor een sterk en onafhanke lijk, nationaal en sociaal Europa Mr J. Wolthuis, die kort geleden, is afgetreden als voorzitter van.de Stich ting Oud Politieke Delinquenten, schrijft in hetzelfde nummer over: De onafwendbaarheid van het Neo-Fascis- me. Hij maakt een vergelijking tussen de Franse revolutie en de „nationaai- 6ocialistische" revolutie. Ondanks de veroordeling van de Franse evolutie door het Wener Congres, werden haar principes in de moderne staatkunde op genomen. Zij hadden daarvoor een pe riode van 1813 tot 1848 nodig. De na- tionaal-socialistische leer zal het wat sneller doen. omdat de communicatie middelen beter zijn en het tempo der wereldgeschiedenis als het ware werd versneld. Aangenomen kan worden dat zij na 1945 nog twintig jaar nodig heeft om als leidend politiek systeem overal In de wereld te worden erkend. Letterlijk zegt hij: „Het ligt in de lijn der historie, dat de fascistische en nationaal-socialisti sche systemen moesten ontstaan en even duidelijk is het, dat zij de /oast- lopende democratie zullen vervangen. De snelle ontwikkeling in de rich ting van het rieo-fascisme, die zich thans reeds overal ter wereld open- haart, wordt grotendeels veroorzaakt door de practische noodzaak. Het is onbestaanbaar, dat in een wereld waarin vijandelijke grootmachten te genover elkaar staan, een inefficiënte democratie, waarin iedere gerichtheid ontbreekt, enige kans maakt tegen over een dictatuurstaat als de Sovjet unie, waar de gezamenlijke kracht inspanning gericht is op expansie en oorlogsvoorbereiding. Er is nog een derde reden, waarom de huidige democratieën zullen ver dwijnen Democratiën zijn staatsvor men, die passen in een voorspoedige tijd. Zij worden tot een onding in een neergaande, harde tijd als de onze, waarin de Europese volkeren een zware economische concurrentiestrijd moeten voeren met hun gele en bruine broeders om de wereldmarkten. Het zijn deze drie redenen: de na tuurlijke, de militair noodzakelijke en De vaste bespeling van de Amsterdamse Stadsschouwburg is voor de tijd van drie jaar, te weten van 1 September a.s. t.m- 01 Augustus 1956, opgedragen aan de stichting „Amsterdams Toneelgezelschap de Nederlandse Comedie" onder artistie ke leiding van Johan de Meester, en Hans Bentz van den Borg en onder za kelijke leiding van Guus Oster, tot nu toe allen leiders van „Toneelgroep Ne derlandse Comedie". De Amsterdamse raad heeft besloten aan de stichting voor het seizoen 1953/1954 een subsidie te ver lenen van ten hoogste f 188.000. Ter gelegenheid van een „Week van nieuwe muziek", die wordt verzorgd door radio-Frankfort, zullen o.m. nieu we werken van drie moderne Neder landse componisten ten gehore wor den gebracht. Op het programma, dat gisteravond begon, staan o.m. de mu ziek die Marius Flothuis schreef bij een gedicht van Jan Campert, drie Breton se liederen van Henk Badings en een Partita piccola van Lex van Delden. Het Amsterdamse Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel zal in deze week voor radio-Frankfort optreden. de economische, die de democratie zul len doen verdwijnen". Prof. Maurice Bardéche schrijft in een artikel over „Een Europese ar beidsdienst: „Wij dromen van de dag, dat onze arbeidstroépen van de Noordkaap tot Kaapstad schouder aan schouder stuw dammen aan de rand van de Sahara zullen bouwen. Wij dromen van de dag, dat onze jonge generatie uit alle Europese landen na de terugkeer van hun arbeidsveldslagen met ontblote, gebruinde bovenlichamen en geschou derde spade in rijen van twintig over onze brede boulevards voorbij zullen marcheren". Zuiver ras AL TE WRANG herinneren we ons uit een nabij verleden de verkondiging van allerlei bizarre rassentheorieën en daarop gebaseerde gruwelijke praktij ken. „De Dialoog" van April j.l. komt met een artikel over „Inleidende Euge netische maatregelen, die door het over grote deel op basis van vrijwilligheid moeten worden gesteld, zolang de euge netica als wetenschap niet ten volle „uit-geëxperimenteerd" is. Deze vrij willigheid „moet echter in hoge mate worden gestimuleerd door een diep gaande eugenetische voorlichting". In het algemeen mag volgens het ar tikel datgene „verplicht" gesteld wor den, wat niet wezenlijk ingrijpt in de persoonlijke vrijheid en een welbegre pen belang voor individu en gemeen schap vormt (o.a. onderzoek voor het huwelijk, instelling medische persoons boekje): een op eugenetica berustend belasting wanneer „officieel toestem ming wordt' gegeven" voor een huwe lijk. Een huwelijkverbod moet mogelijk zijn, indien men erfelijk belaste kinde ren verwacht. Maar het kan worden opgeheven in dien de betrokkenen zich vrijwillig on derwerpen aan medische maatregelen (zonder castratie) waardoor voortplan ting onmogelijk wordt. Over Straatsburg wordt gesproken als een „heterogeen gremium van lang zaam afstervende praters", die ons ver der afbrengen van de Europese een heid. *„Wij mogen niet dulden dat daar in Straatsburg Europa wordt doodge- praat". De Werkgemeenschap Europa van Paul van Tienen is nu dus veranderd in een Nationaal Europese Sociale Bewe ging (NESB), die een onderdeel vormt van de Europese Sociale Beweging. Als „nationale" beweging heeft zij tot taak het nationaal bewustzijn in de Ne derlanden te versterken. Als „Europese"beweging heeft zij tot taak in onze volksgemeenschap Euro pees besef te kweken. Als „Sociale" .beweging heeft zij tot taak een waarlijk socialisme en de vrij heid van particulier initiatief samen te bundelen tot een vrij socialisme. Als „beweging" heeft zij tot taak bo ven alle partijtegenstellingen uit de schakel te vormen tussen mens en maatschappij. Het klinkt allemaal heel mooi. Doch als de vos de passie spreekt, boer pas op jè kippen. Vrijdag 17 Juli zal het trainingsschip „Empire State" van het New York Ma ritime College een bezoek aan Amster dam brengen. Bij deze gelegenheid zal de kapitein aan de burgemeester van Amsterdam een ro! overhandigen met vijfduizend handtekeningen van kinde ren uit New York. Deze namen zijn ver zameld ter gelegenheid van het 300-ja- rig bestaan van de stad New York en als sympathiebetuiging aan Nederland met de watersnood- In April is deze rol door de burgemeester van New York, Vincent R. Impellitteri, overhandigd aan een vertegenwoordiger van de Ne derlandse jeugd, het dertien jaar oude dochtertje van prof I. Hunninger. Naar wfj vernemen is bij het de partement van Economische Zaken een wetsvoorstel op het cadeaustelsel in stu die. Het is nog niet te zeggen wanneer het wetsontwerp zal worden ingediend. Noord-Holland is een prouincie met een zeer afwisselend landschap. Moge lijk is het in de ogen van velen te weinig spectaculair en heeft het mis schien daarom helaas nog niet die grote belangstelling, welke voor het landschapsschoon in andere provincies aan de dag gelegd wordt. Zeer ten on rechte overigens, want juist in onze provincie bevindt zich een aantal ter reinen van een buitengewoon belang rijke natuurhistorische waarde, die meer dan elders in hun voortbestaan worden bedreigd. De Stichting „Het Noordhollandsch Landschap", een dochterorganisatie van iAdvertentie ing iVlea De 33-jarige Wim Dussel, die het eer ste jaar van de oorlog in Korea daar oorlogscorrespondent was voor de Ned. Legervoorlichtingsdienst, zal 1 Juli star ten voor een reis om de wereld per scooter. Deze reis welke twee jaar zal duren, onderneemt hij als free-lance journalist in samenwerking met een aantal dag-, week- en maandbladen en een radio omroep vereniging. Tent, benzine voor 1000 km en olie voor 5000 km, camera, schrijfmachine en taperecorder worden op de scooter meegevoerd. De twaalfduizend inwoners van het in de Apennijnen gelegen dwergrepu- bliekje San Marino hebben voor de Ne- derl. watersnoodslachtoffers 1.400.459 lire (ruim f 8400) bijeengebracht. (Van onze Haagse radactie.) GELET OP DE UITGEREIKTE VISAKTEN, beeft bijna 1 op de 20 zielen in ons land iets met zoetwatervis te maken. Schakelen we de babies, oma's en nog enkele andere groeperingen uit, van wie gezegd kan worden, dat hij of zij daadwerkelijke belangstelling heeft voor deze bewoners van onze pol dersloten, vaarten en meren. Noch- f» (Van onze Haagse redacteur.) £EN AMERIKAANS JOURNALIST, die de gehele wereld bereisd beeft en ontelbare bezienswaardigheden heeft bewonderd, verklaarde verleden jaar op een wandeling door het avondlijke Delft, dat bij nog nooit door zoveel stedelijke schoonheid getroffen was geworden. Tegen de wallekanten van de oude, dromerige grachten was een indirecte verlichting met eenvoudige, zeer smaakvolle bloemversiering aange bracht en de bruggenbogen voorzien van rijen lampjes, weerspiegelden zich in bet water. De imposante Oude Kerk en zijn scheve toren aan de Oude Delft staken, overgoten door het licht der schijnwerpers, .scherp af tegen de donkere hemel. Dezer dagen tooide de antieke Prinsenstad zich opnieuw in deze ingetogen feestkledij. En terwijl de schone grachten een onvergetelijke indruk maakten op landgenoot en vreemde ling, werd op het binnenplein van het Prinsenhof het voormalige paleis van Willem van Oranje, de Zwijger aan een grote schare bezoekers „den spieghel der salieheyt van Elckerlyc" voorgehouden. van den Berg in de titelrol Ank van der Moer, Ellen Vogel, Ton Lutz en andere leden van de „Nederlandse Comedie". De dood. vriendschap, het aardse bezit, deugd, kennis, geloof kracht, schoonheid, wijsheid, de vijf zinnen worden op het tonee! voorge steld door personen. Met hun hulp houdt de dichter de lichtzihnige, ver dwaasde mensen van de wereld voor Elckerlyc is de verpersoonlijking van „iedereen", van elk onzer hoe ze zich kunnen redden, wanneer de' Dood hen komt oproepen om rekenschap af te leggen voor God- Allen zullen zij moeten sterven: rijkdom, vrienden en familie zullen zij moeten achterlaten: schoonheid, kracht, wijsheid, de vijf zintuigen zullen hen in de steek laten, doch slechts de deugd zal hen verge zellen. Orgelspel door Joop Schouten en zang van het Delfts Madrigaalkoor en van het dameskoor van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, uitgevoerd de Waalse Kerk, vormden een treffen de muzikale achtergrond. De bronzen klanken van de zware luidklok hoog uit de toren van de Oude Kerk. toen Elckerlyc het tijdelijke met het eeuwi ge verwisselde, verleenden dit „spel van sinne" een treffende, reële onder grond. DAT is traditie geworden. Tijdens het Holland Festival staan telkenjare enige opvoeringen in Delft van „Elckerlyc", dat tegen het einde van de vijftiende eeuw geschreven werd door Petrus van Diest en dat men rekent tot de „morali teiten" of „spelen van sinne". op het program. Het binnenplein van het Prinsenhof is daartoe, ondanks de min der fraaie gevels aan de zijkanten uit stekend geschikt. De kleine Waalse kerk vormt een decoratieve achter grond; de massale toren van de Oude Kerk, die hoog boven de speelplaats uitrijst, draagt bij tot de devote stem ming, waarin „Elckerlyc", gelouterd door zijn penetentie. afscheid neemt van het aardse leven om zich voor Gods rechterstoel te verantwoorden voor zijn daden. In nog altijd schone taal behandelt de vijftiende-eeuwse auteur een universeel „probleem", waardoor het kiiken naar dit stuk tot op deze dag een wonder schone helevenis is gebleven, mede door het sublieme spel van vooral Han Bentz Zoals Han Bentz van den Berg excel leerde in „Elckerlyc" deed deze steeds meer op de voorgrond tredende Neder landse toneelspeler het ook in „Een moeilijk mens", een blijspel in drie be drijven van Hugo von Hofmansthal, dat onder regie van dr Ludwig Berger in het Holland Festival in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag door de Nederlandse Comedie werd opgevoerd. Naast Han Bentz van den Berg tra den Mien Duymaer van Twist en Ton Luntz op de voorgrond. Ook Ellen Vo gel mag met ere genoemd worden, maar toch liet deze voorstelling geen grootse indruk achter. Van „Elckerlyc", geregisseerd door Johan de Meester, zou men wensen, dat de Nederlandse Comedie ook het pu bliek buiten „de randstad Holland" er van laat genieten. Dat zelfde verlangen geldt niet ten aanzien van „Een moei lijk mens". Wel .zou men daar ook „De storm" van William Shakespeare, in de vertaling van Martinus Nijhof onder regie van Cees Laseur door „De Haag se Comedie" ten tonele gebracht, moe ten zien. Want de opvoering van „De storm", dat algemeen verondersteld wordt Shakespeares laatste toneelwerk te zijn. is tot een evenement in het Holland Festival geworden. Daartoe droeg niet alleen bii het prachtige spel van acteurs en actrices als Albert van Dalsum (als gast), Myra Ward. Kathen- ka van de Werff. Jan Retél en anderen, maar ook de fantastische enscenering décors en costuums waren van Wim Vesseur die in de scènes op het on bewoonde eiland een sprookjesachtige, tere sfeer opriep en van het in de storm heen en weer geslingerde schip een spookachtig geheel maakte. De Haagse Comedie koos ditmaal „De storm" voor het Holland Festival niet alleen omdat het stuk met ziin blijmoe dige sfeer tegen een achtergrond van tragische gebeurtenissen zo uitermate geschikt is als festival dus als feestvoorstelling, maar evenzeer, om dat het de gelegenheid biedt een groot Nederlands dichter te eren. die ons on langs, te vroeg ontvallen is: Martinus Nijhof, de vertaler van „De storm". De Haagse Comedie heeft daar goed aan gedaan. tans is de consumptie van zoet watervis hier te lande minimaal. Zoetwatervis eten de Nederlanders pas als ze over de grens komen... Thuisgekomen kunnen ze hun vrien den opgetogen verhalen doen over de visgerechten, die hun in het buiten land werden voorgeschoteld. Over de met warme azijn overgoten „Schleie fciau". die was t 's ten zalfje oo de tongen die niets anders was dan de uit Nederland geïmporteerde zeelt. Diè zeelt, wel daar zal Den Haag de komende weken van te proeven krij- gci. Het Vcovlichtingsbureau van de Voedingsraad gaat in samenwerking met de Ned. Heidemaatschappij een zeeltactie beginnen. Want het is nu zeelttijd in onze overbevolkte binnen- watere'". Om te voorkomen, dat er onder de visstand hongersnood zal ko men. zal er een opruiming gehouden moeten wol den. Bij wijze van proef, zal Den Haag en misschien ook Utrecht geleerd worden, dat deze vissoort ten onrechte zo weinig be kendheid geniet bij de fijnproevers. Een groep Haagse winkeliers zal de zeelt vers aangevoerd krijgen in zeer speciale auto's met water-tanks, waar op een luchtpomp en/of zuurstofappa raat geplaatst is. De zeelt kan namelijk alleen leven als er voldoende lucht in het water is. Met deze auto's er zijn er een stuk of vijftien vindt gewoonlijk de export plaats. Hoofdzakelijk uit de omgeving van Woerden zal de Haagse zeelt worden aangevoerd. Woerden is met zijn hel dere poldersloten vanouds een zeelt centrum. Nog niet zo heel lang gele den kcm men bij het station Woerden steeds „aquarium-wagons" vinden. Al vroeg 's morgens brachten de tiental len binnenvissers uit deze omgeving hier hun zeeltvangst, die dan per aquariumwagon naar het buitenland werd afgevoerd. Voor wie het nog niet mochten we ten, vermelden we ten slotte nog, dat de zeelt een rose-vlezige vissoort is, die niet geschubd behoeft te worden, eigenlijk niet geschubd mag worden. Een doodgewoon gekookte zeelt laat zich zonder enige moeite van z'n door velen zelfs nog extra begeerd omhulsel ontdoen. de Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, heeft tot taak om van hetgeen nog aan natuurruimte rest, met overleg, kennis van en gevoel voor het historische, datgene te bewa ren, dat gespaard móet worden. Hoe wel een voortgezette industrialisatie, de huisvesting van een talrijke bevol king en agrarische belangen factoren zijn welke zwaar wegen, mogen toch de belangen van recreatie en weten schap niet veronachtzaamd worden, opdat wij en ons nageslacht niet in een huizenwoestijn en cultuursteppe komen te wonen, geschuwd door de vreemdeling en verfoeid door zijn be woners. Het beschermen van kleine en wetenschappelijk belangrijke gebieden ligt in de eerste plaats op haar weg naast het in overleg met de provinciale en gemeentelijke overheden verzorgen van het landschap, teneinde verdere ontluistering te voorkomen of zo ge ring mogelijk te doen zijn. Het is hiertoe dat „Natuurmonumen ten" deze Stichting in 1936 in het leven heeft geroepen. Van haar wordt ver wacht, dat zij met liefde voor ons ge west uit eigen initiatief en niet eigen middelen iets tot stand zal brengen. Teneinde deze taak te kunnen volbren gen, heeft zij de steun van vele parti culieren nodig. Zij verwacht daarbij vooral de hulp van de vele grote in dustriële ondernemingen in deze pro vincie. De grote steun, die de Twentse industrie aan de natuurbescherming in die provincie verleent, moge hier ten voorbeeld strekken. Nieuw project op stapel. Reeds veel is door de Stichting gedu rende haar bestaan tot stand gebracht. Momenteel heeft men het plan om het Ilperveld, een uniek plassengebied in de naaste omgeving van de hoofdstad en de Zaanstreek, een natuurmonu ment van voldoende omvang te stich ten. Voor de verwezenlijking van dit en andere projecten is echter voors hands een bedrag van f 100.000 nodig. De overheid heeft financiële steun toe gezegd onder voorwaarde, dat van particuliere zijde eveneens wordt bij gedragen. Wie het werk van de Stichting als contribuant wil steunen of dit wil doen door de verlening van een gift ineens, kan dit doen door storting van zijn bijdrage op postrekening 299215 ten name van de penningmeester van de Stichting „Het Noordhollandsch Landschap" te Amsterdam of op de rekening van genoemde penningmees ter bij de Rotterdamse Bank, even eens ie Amsterdam. Anton Hendrikse. de 36-jarige em ployé van de kruitfabriek bij Ouder kerk, die Woensdagavond als gevolg van de ontploffing met levensgevaar lijke verwondingen naar -het O. L. V.- ziekenhuis te Amsterdam werd ver voerd, maakt het zo goed als men on der de gegeven omstandigheden kon hopen. Gisteren was zijn toestand wel iswaar nog zorgwekkend, doch levens gevaar acht men nauwelijks meer aan wezig. Intussen is de oorzaak van de ont ploffing nog niet bekend. Onmiddellijk hebben deskundigen van het gerechte lijk laboratorium van het departement van Justitie uit Den Haag een officieel onderzoek ingesteld. Dit onderzoek zal nog wel enkele dagen in beslag nemen. Van 27 tot 29 Juni worden in da Ionische zee manoeuvres gehouden van Italiaanse en Griekse vlooteenheden en vliegtuigen. De bestuurder van een trein, die Woensdagmiddag van Den Haag naar Rotterdam reed, zag bij het passeren van de viaduct over de viaductweg in Den Haag tot zijn grote ontsteltenis, dat een man, die op de viaduct stond, 'wankelde en viel. De bestuurder bracht de trein tot stilstand, een agent van politie toog op zoek naar de overredene. Het enige dat hij vond was een hoopje kleren, waarbij hij tot zijn grote verbazing een nat geel zwem broekje zag liggen. In het Laak- kanaal zwom een man; deze wei gerde gevolg te geven aan het bevel van de politieagent om uit het water te komen. Ten einde raad heeft de politie de kleren mee naar het bureau genomen. Tot nu toe is de eigenaar van de kledingstukken niet komen op dagen De trein had negen minuten vertraging. Met ingang van 1 Januari van het ko mende jaar zuilen in Indonesië nieuwe regelingen van kracht worden voor het overmaken van spaargelden, verlofsalarissen, premies van levens verzekeringen en pensioenfondsen e.d. naar het buitenland, welke in wezen neerkomen op een drastische vermin dering van deze bedragen. Alleen voor reeds lopende verzeke ringen zal geld naar het buitenland moge. worden gezondenvoor alle overmakingen te zamen kan niet meer dan twintig procent van het salaris worden verzonden. Dit geldt ook voor bedragen, bestemd voor het onderhoud van in Nederland wonende gezinnen van in Indonesië werkzame personen. Dat betekent dus, dat Nederlanders in Indonesië niet meer automatisch recht op transfer hebben. Een vergun ning zal slechts worden verleend aan uit het buitenland „geimporteerde des kundigen. Daarbij zal dan nog in overweging worden genomen, of zij voor het land noodzakelijk zijn en of het bedrijf, waarvoor zij werken, in het buitenland over deviezen beschikt. Verder wordt ce mogelijkheid van transfer verdeeld volgens de aard van het bedrijf. Voor tal van ondernemingen, zoals de cultuur-ondernemingen, de industrieën, de bouwbedrijven, energie-productie bedrijven en mijnen, is transfer in de meeste gevallen toegestaan, voor ban ken, handelskantoren, verzeke*ings- maatsc' i ppi jen en vrije beroepen is zij zeer beperkt, voor transportbedrijven, culturele instellingen, pers, hotels e.d, geheel verboden. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 9