sprookjesstoet trok over de Braderie Rijdende gisteren Verlicht bloemencorso voor allen een openbaring werd Standwerken inspannend maar dankbaar werk EGSTERS Evenement op de tweede dag LAATSTE NIEUWS BRADERIE-PROGRAMMA Goede reclame Dienende taak „RECLAME KOST ALTIJD GELD" Weer vele bezoekers Gezellige drukte Dorst Twee gedetineerden uit Norg ontsnapt *Öe vets,'htapmoo. van ctemsk teng. Donderdag 2 Juli Vrijdag 3 Juli Textielman achter ijsbuffet DONDERDAG 2 JXTLI 1953 nd aan te zien als ze lag in het donker, im nog eens naar Ne- omdat ze dacht: als .tsen weerzie, zal de >ken worden. Begia Holland aan. ond van zijn vertrek and ging John naar i hij zijn plaats in de 'as de voorstelling al 'aal was donker. Vóór auw en de rook van ig in zijn neus. Plot- •echtop zitten; al zou worden, hij zou da igaret niet vergeten, voorover en zag het v in het schemerdon- hadden het gefluis- iet zich bewust was: e het hoofd met een aarde hem aan. John, klankloos. 1 niet meer hoe ze uit 'komen. Ze stonden in armen om elkaar en at spreke:.. Door een i hij hees, een sigaret, ren niet meer bestaat, hoofd, er waren tra nt, De hand van de sei ze. Die sigaret is al die jaren weer te haar liggen en kocht ieder trekje dacht ik: glimlachte en vond na hun weerzien: de compleet, zei hij: jij ocktail. Onvergetelijk ilok-verrassings- ieau. Speelgoed lorwerpjes voor euw plezier et BEKER IN OOOSKI LEUK ZAHBSCHEPIE ;ekeurd door de Jederlandse Ver- niging van Huis- rouwen. In wist U, dat Uw ritte en bonte was lugger en gemak ijker uit- poelt,als te spoel- pel Klik iNTlE Slok* C. Niets deze 'Jnnaeustraat 89, is, die in October lorna of een ge- Min. leeftijd 19 de Directrice, ot ■12.30 u. beh. op i hem alle uitzicht; ser slingerde kon hu s langs de parachute Frank! „Hij zal toch t!", schreeuwde Von- hij verwachtte, dat kon. Hij herinnerde /an een aviateur, die 1 had.... Nog steeds werd al kleiner e® lan 3t oog onttrok- cam! En nog steeds DE HEER W. HARTONG VAN ARK lieeft een paar slapeloze nach ten achter de rug, maar nu mag hij de welverdiende complimenten in ontvangst nemen, die hem toekomen als verantwoordelijke man voor het verlichte bloemencorso, dat zich gisteren om tien uur op de Nieuwe- «loot in beweging zette om zijn triomftocht door de stad te beginnen. ant dat is het geworden. Dikke hagen toeschouwers verdrongen zich op de trottoirs om een glimp op te vangen van dit feeërieke schouw spel, dat op deze aangename zomeravond een wonderschoon effect teweeg bracht. Het licht van de honderden lampjes, die als sierlijke guirlandes over de wagens lagen geslingerd, het beweeglijke schijnsel van de fakkels in de handen van de padvinders en het uitbundige licht uit de zoeklichten van de brandweerauto's, dat alles vormde met de bloementinten, die in deze kunstmatige zonnetjes nog goed tot hun recht kwamen, een verhaal uit andere tijden. Iets dat niet paste in deze nuchtere eeuw. Dat terugging naar die tijd toen er nog elfen en kabou ters waren. UET is van het Braderiecomité een gokje geweest, want niemand wist het effect dat een verlicht corso zou maken. Nergens kon men het vragen, omdat het nog nooit was vertoond. Het lucces was boven verwachting. Evenals Dinsdagavond toen het „on verlichte" bloemencorso precies op t'jd vertrok begonnen gisteravond op het afgesproken tijdstip de praalwagens, scooters en auto's hun rondrit door de stad. De duizendkoppige menigte, die 1 de gehele avond al de Braderiestraten had gevuld, werd door de verkeerspo litie in twee dikke hagen gesplitst en daar tussendoor bewoog zich het rij dende sprookje. Reeds van verre kon digde het zich aan door het lichtschijn sel. dat als een doorzichtig plafond bo- ven de stoet hing en zij, die dit niet hadden opgemerkt werden wel wakker geschud door de muziekcorpsen en de drumbands, die een fors rhythme uit hun trommels sloegen. Waren het gis teren St. Caecilia en Soli Deo Gloria die de stoet begeleidden, nu zorgden maakt van iets moois, dat eigenlijk niet meer in deze wereld bestaat. Dit onwerkelijke maakte het verlangen, deze indrukken goed te bewaren, nog groter. IJET was op het Braderieterrein nog een drukte van belang toen om elf uur omroeper A. Driesen de 220ste gramofoonplaat opzette en de stand houders onder de tonen van Moulin Rouge hun spullen bij elkaar zochten om ze vctor de nacht een veilig pl ats- je te geven. Nog lang bleef het gezel lig in de stad, zoals dat ook 's middags het geval was toen The Hodlars op het podium op de Laat een drom volk trokken. De belangstelling was zo groot dat de leider van het gezelschap het optreden van twintig minuten splitste in tweemaal tien minuten, zodat de mensenmassa zich kon verspreiden. Er was geen doorkomen aan en dat is te begrijpen als men de goede show zag, die dit groepje accordeonnisten bracht. Het zijn de helpsters van de Roode Kruis-colonne, die wij van daag eens in ons zoeklicht wil len nemen. Zij hebben geen stand, ze behoeven niets aan te prijzen en ze zijn niet naar de Braderie gekomen met het voornemen er iets aan te verdienen. Haar taak is een zuiver dienende. De colon ne is met twaalf helpsters gemo biliseerd. Vier doen er tegelijker tijd dienst. Twee hebben een post in de hall van de Victoria-bios- coop betrokken en twee zitten op de Laat. In haar witte unifor men wachten deze vrouwen tot haar hulp wordt ingeroepen. Het kan iemand zijn, die zijn hiel heeft stukgelopen, het kan een jongen wezen, die te lang in de brandende zon heeft gestaan en met eau de cologne moet worden De terrasjes, die men overal op het Braderieterrein kan vinden, heb ben op deze warme dagen niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. Het is er soms zo druk, dat de kastelein zelf een koel glas aan de lippen moet brengen om zijn nobele taak, het laven der dorstigen, vol te houden. de Postharmonie en Excelsior voor de muzikale begeleiding. Alle wagens waren van een afzon derlijke verlichting voorzien en het meest kon ons die van garage Chris de Vries bekoren, die in elke toef bloe men een verborgen lampje meevoerde. De binnenkant van de paddestoel was ook met vele lichtpuntjes bestrooid en de kaboutertjes wierpen met gulle hand de bloemen naar het publiek. Te gul soms naar het oordeel van hun aanvoerder, want af en toe moest hij roepen: ,Hou nou maar weer op. Hier hebben ze genoeg". De kabouters waren niet de enigen, die de Braderiebezoekers met bloemen bedachten. Ook miss Braderie 1953 en de Lastina-girls wierpen geurende an jers naar het publiek, maar zij deden het wat sierlijker en niet met handen vol tegelijk. Het verlichte corso is een schouwspel geworden, dat nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. Omdat het iets exclusiefs was en op de mensen een diepe indruk heeft ge- The Hodlars kregen het publiek zelfs zo ver. dat het de potpourri van popu laire melodieën meezong en dat wil op straal heel wat zeggen. HE hitte die ook gisteren op het Bra derie-terrein zinderde weerhièld de meesten toch niet van een bezoek aan Langestraat en Laat. Er waren er ook, die voor de stands weinig interesse toonden en van het ene terrasje n^ar het andere winten. Zij hielden het best uit. Toen 's avonds een aangenaam koeltje kwam opzetten, werd het dui delijk, dat het Braderieterrein voller zou werden dan ooit. Er w?s een enor me mensenmenigte op de been, die langzaam langs de stands schuifelde en met belangstelling de attracties in ogenschouw nam, waarmee de midden standers de aandacht op hun artikelen trachten te vestigen. Bij de firma Kos ter was dat de meneer op de veloci- pède, bij de firma Cloeck een kleer- bijgebracht. Op alles zijn deze Roode-Kruishelpsters voorbereid. De diensttijden die zij hebben, lopen nogal uiteen. Mej. S. Lan- deweer bijvoorbeeld, die ge links op de foto ziet, had gistermiddag dienst van 124, maar mej. F. J. Steeman (rechts) moest een wachtje kloppen van maar liefst zeven uur. Om twaalf uur gister middag was ze in de hall van de bioscsiop gaan zitten en om zeven uur avonds zat haar dienst er op. We nemen daar eerbiedig onze pet voor af. De dienst van deze helpsters is dienen. En dit devies moet ge tegenwoordig mft een complete batterii van schijn werpers zoeken. Wellicht nog zonder resultaat. (Ongecorrigeerd) hi v Xli Uit het strafgesticht Norg (Veen tuizen) zijn twee gedetineerden ont vlucht. Zij slaagden erin tijdens het [Werk aan de bewakers te ontsnappen. Zodra hun afwezigheid bekend werd, is er op uitgebreide schaal een onder zoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. De bossen werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, maar dit onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Twee we tten geleden zijn cok twee gevangenen gevlucht uit het strafgesticht Veen huizen. Eén daarvan is later wee: gearresteerd. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Cristal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken- citroen, sinaasappel, frambozen enz Aan de doorschijnende, kristal heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit Let op de naam RANG op her bescher mend omhulsel van cedei .Rangetie* maker uit vroeger eeuwen, bij Flandria een openluchtfilmvooxstelling, bij V. en D. binnenshuis een miniatuurstad en wat nie* al. Voor de dorstigen waren er onderweg de gezellige terrasjes en voor de mensen, die trek hadden in een kop warme soep was het al heel ge makkelijk gemaakt. Zij konden zowel op de Laat -is in de Langestraat voor niets en niemendal terecht. Ook de tweede Braderiedag heeft ten zeer geanimeerd verloop gehad en rioewel over het algemeen het bezoek 's middags door de hevigheid van de zennenitte niet zo groot was werd de schade 's avonds dubbel en dwars in gehaald. Ook vanavond zal het weer druk zijn als op het Canadaplein het Japanse d-gvuurwerk wordt afgesto ken met bommen, die een regen van waardebonnen over de menigte zullen uitstrooien. Degelijk speelgoed en een vernuftige strandstoel De Braderie is een schitterende gele genheid, om het publiek iets te laten zien waarmee het doorgaans niet zo gauw in aanraking komt. Dat is bij voorbeeld het werk. dat .in de sociale werkplaats wordt vervaardigd en dat nu op de Laat is tentoongesteld. Men kan het om misverstanden te voor komen tevens kopen. Hier is een collectie speelgoed bijeengebracht, die het critisch oog best kan velen. Hel zijn meest houten speelgoederen, die door de invalide arbeiders ziin gemaakt maar behalve dat is er ook nog een bij zonder vernuftige strandstoel, die men gewoon op kan vouwen en achter on de fiets kan binden om hem op het strand in elkaar te zetten. Opening met mechanische muziek. Attracties bij de deelnemers. Modeshow in het Gulden Vlies. Op het attractie-podium Frcd Johnson, rijwielaccro batiek. Modeshow in het Gulden Vlies. Familie Kok met Hammondorgel in het Wapen van Heemskerk. Max Woiski's Surinaams orkest op een showwagen, af wisselend in de Langestraat en op de Laat. Modeshow iri het Gulden Vlies. Rijwielaccrobatiek op het attractie-podium op de Laat. Max Woiski speelt voor de laatste maal op de Laat en in de Langestraat. Modeshow in het Gulden Vlies. Japans dagvuurwerk op het Canadaplein. Vijf-en-twin tig shownummers en een aantal reclamebommen, welke bonnen bevatten voor honderden ontbijtkoeken, yswa- fels, ballpoints, pakjes pudding, waardebonnen van 1,00 2.50, motorbrillen, potjes wrijfwas, croquetten, enz. Familie Kok met Hammondorgel in het Wapen van Heemskerk. Laatste avond-Modeshow in het Gulden Vlies. Op het attractie-podium Fred. Johnson, rijwielaccro batiek. Vanaf 's morgens 10.30 tot 's avonds 11.00 uur op het Attractie-podium: Variété-show ..DE VLIEGENDE HOLLANDERS". De Hongaarse danseres Bianca. De Russische danseres Jozephine. Rosalinda, het CAOUTCHOUC MEISJE. De Gezusters Mullens: PARTERRE ACCROBATEN. Stoelenbalans-nummer. LOULOU met zijn vermaard balnummer. DE DRIE LEONARDI'S, ladder-accrobatiek. Muzikale lichtpantomime, enz. enz. De gehele dag rondritten per feesttreintjes - Mechanische muziek en attracties bij de standhouders. 10.00 uur: 11.00 uur? 11.30 uur: 2.00 uur: 3.30 uur: 3.305.00 uur: 4.00 uur: 4.15 uur: 7.00— 8.00 uur: 7.30 uur: 7.30 uur: 8.00 uur: 9.30 uur: 10.00 uur: 10.00 uur: Opening met mechanische muziek-attracties bq de deel- 1 nemers. Feesttreintjes. Met het oog op de kaasmarkt voorlopig geen andere attracties 5.00 uur: SLUITING VAN DE BRADERIE. „LANG ZAL PLOTSKE LEVEN, LANG ZAL honderden kinde ren hebben tijdens de Braderie dit schone lied aangeheven, niet omdat die meneer Plotske toevallig jarig was, maar omdat hij had plaats ge nomen in een ijscowagen met de stellige bedoeling ijsjes uit te delen. (Advertentie, Ing. Med.) Dit bonte tafereel heeft op de Laat al heel wat verkeersopstoppingen te weeg gebracht. Een nieuwe stunt op de Braderie, die het goed doet. En met die wetenschap wilde de zang best vlotten. De beloning volgde prompt. Een tros handen ging omhoog, de blikken met icafels wankel- den gevaarlijk en temidden van het geschreeuw van de jeugd smeerde oom Ah, zoals hij bij de jongeren bekend staat, de ene wafel na de andere. Waarom hij dat deed? „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", vertelde hij. „Op de Braderie moet je niet gaan staan met de idee van „Ziezo, nu ga ik een extra omzet in de wacht slepen". Dan kom je be drogen uit. Je moet deze zaak uitsluitend uit het oogpunt van de reclame bekijken en aangezien de „cost" nu eenmaal voor de „baet" uit gaat, moet je er rekening mee houden, dat de Braderie geld gaat kos ten. Geld, dat niettemin goed besteed is, omdat overal tv de reclame doel treft. Mits men het maar goed aanpakt". waar mensen zijn RN dat is deze meneer Plotske wel toevertrouwd. Verleden jaar maakte hij op de eerste Braderie zijn debuut ais standwerker. Het ging hem best af. En ook nu weet hij het publiek naar zi.ln stand op de Stenenbrug te lokken. Als het stil is gaat hij de mensen een voudig uit de Langestraat halen. „Luis ter eens." zegt hij dan. „Nu moeten we even een kwartiertje ernstig met el kaar praten. Ik ga wat weggeven, gra tis. Cadeau geven mag ik niet, want dan kom ik in conflict met de wet op het cadeaustelsel, maar voor niks weg geven is toegestaan. Hier gaat ie dan. Pakt u dit zakdoekje eens. mevrouw.. Heeft het een waarde van 45 cent? Ja, prachtig. U mag 't houden. Neem maar mee naar huis. En u ook. Pak aan de derde. Niet zo dringen, mensen. Me vrouw, een zakdoekje? Gratis hoor. En nu gaan we beginnen. Hier heb ik een zakdoekje van 45 cent, hier een tweede, en een derde, nog een en de laatste. Deze vijf doekjes hebben een winkelwaarde van f 2.25, maar dat ga ik u niet berekenen. U betaalt de eerste drie, de vierde en vijfde krijgt u gratis. En ook voor die drie zakdoekjes wil ik niet het volle pond hebben. Pak aan, deze vijf zakdoeken ter waarde van f 2.25 voor één gulden." Zo kunt ge de heer Plotske deze Braderie-dagen op de Stenenbrug vin den. Als hij een schorre keel heeft gaat hij weer ijs uitdelen of vlaggetjes. „Dat is ook business," verklaart hij eerlijk. MEN zou de Alkmaarse Braderie 1953 tekort doen als niet een enkel woord Het valt moeilijk te peilen, waar aa bezoekers van de Braderie vandaan, komen, maar zo af en toe wordt het toch duidelijk, dat heel wat mensen uit de wijde omgeving van Alkmaar naar hier zijn gekomen om te zien wat onze middenstand hun heeft te bieden. Die veelzijdige belangstelling bleek o.a. uit het feit, dat op het Braderiekantoor twee vondelingen werden gebracht, één, uit Castricum en één uit Zijdewind en. zij sprak eveneens uit de nummerborden van de geparkeerde auto's. We zagen wagens uit Utrecht, Zuid-Holland, Zee land en Gelderland en dit duidt zelfs op een meer dan gewestelijke interesse voor het Alkmaarse verkoopfeest. Men dient goed te beseffen, dat het hoofd doel van de Braderie de reclame moet zijn. Dat dit nog wel eens uit het oog wordt verloren is ons .gebleken uit de gesprekken, die wij met enkele midden standers hebben gehad en waarin zij uitdrukking gaven aan hun twijfel of zij de gemaakte onkosten er uit zouden kunnen halen. Natuurlijk is het voor te deelnemers prettig als ze de Braderie met gesloten beurzen door zouden kun nen komen, we zijn nuchter genoeg om dit te beseffen. Maar toch dient men een piinder zakelijk element niet te verwaarlozen. Dat zijn de reclame en de goodwill, die weliswaar niet recht streeks hun baten zullen afwerpen, maar zeker tot in de verre toekomst zullen nawerken. Uit het feit, dat de eerste twee dagen een grote menigte da Braderie heeft bezocht, mogen we con cluderen, dat het feest is geslaagd. Het heeft aan zijn doel, Alkmaar in de aan dacht van het publiek te brengen, be antwoord. De winkelstand zal daarvan ongetwijfeld profiteren. De een nu, de ander in de toekomst. werd gezegd over het standwerk van de Alkmaarse studio ..Merveiile" van het Verdrorkenoord. die met haar man in jacquet en hoge hoed, de heer J. van Balen een debuut maakt aat in haar soort, althans in Nederland, nog niet bekend is. Iedere Braderiedag van 's ochtends 11 tot 's avonds II uur staat de heer Van Baaien de lof van de middenstand ta bezingen en de manier waarop hij dat doet is soms werkelijk amusant. Men kan niet van iemand die biina twaalf uur achter elkaar in touw is verwach ten dat hij altijd even origineel is, maar gisteren was de improvisatiegeest dan toch vaardig over hem geworden. „Het geeft niet of je je keel schor schreeuwt", vertelde hij. „Als je maar merkt, dat het publiek enthousiast is, dat is het voornaamste. Want dan doe je je werk met plezier. De heer Zon- .derhuis, die als de onbenullige Pierrot werkt, jaagt de kindern de lachstuipen op het lijf. Aanvankelijk stond het Braderlebe- stuur wat huiverig tegnover het initia tief van „Merveiile", maar men heeft nu gemerkt, dat de 22 firma's die door de studio geacquisiteerd werden zeer tevreden ziin over de intensief en aan trekkelijk gevoerde reclamecampagne. Sinds gisteren hadden zii de belange loze muzikale medewerking van de „Mocnplayers" uit Egmond aan Zee, dia het standwerk met accordeon en gui taar afwisselden. Oom Ab Plotske: „Niet voor twee vijf en twintig, niet voor een daal der en niet voor één vijf en twintig". De kinderen staan al klaar om met hem de sprint naar de ijscowagen te ondernemen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5