Enige ondervindingen van een stuk „vliegende nul Overij sel bejubelde de koningin Tweede Kamer verorberde een deel der BW-conclusies Het Luchtmacht-jubileum kreeg een „luchtige" noot Bijna op het gevoel af Provinciale samenwerking voor Bescherming Bevolking Interpellatie-Roosjen valt nog voor het reces CTORIA Alkmaar voor I f 145.* met de wereld* (t alleen wef is! i LEERLINGEN a-rep. dienst IEL 5226 ngsvoorwaarden HET TRANSPORT VAN FLESSENMELK Doelmatige behartiging van de taak De financiering van Lager Onderwijs Kapitein van „Oranje" schuldig bevonden Gevallenen van de luchtmacht herdacht Puntertocht in Giethoorn had een Venetiaanse sfeer Twaalf eenden voor de prinsessen Prof. MEYERS gaf gratis college KNAC contra NS De maximumsnelheid op de spoorwegovergangen Steeds meer doden op Kioesjioe Wervelstorm nadert het eiland BOEKEN BULLETIN Bijbel voor kinderen DONDERDAG 2 JULI 1953 WS formaat 6x9" lachte: een boterham n en„Dat is heel margarine op mijn tafel.9* boekjeen... een kinderen genieten die door de king in de plaatjes alles van vertellen f CHNISCHE 00L SENS S, telefoon 7474 tcht 29 bis rkend) Externaat ergangen, welke igesteld IHOOL hnicus iftelijk-practisch) Diploma N.R.G.) (Rijkscertificaat) s koopt U i bij len in voorr. (Van een bijzondere medewerker) VANDAAG HEB IK HET VEERTIGJARIGE JUBILEUM van de Koninklijke Luchtmacht op bijzondere wijze meegevierd. Ik heb de „40" in spiegelschrift in de lucht gezien en dat kwam doordat ik zelf een deel van de „0" was. Dat „ik" is dan eigenlijk een beetje euphe- mistisch gesteld, want feitelijk was het de Harvard 196, die me op deze jubileumvlucht over de provinciale hoofdsteden en de grote steden meevoerde. Zes en twintig instructeurs van de vliegopleiding te Gilze Rijen waren de uitverkorenen van de formatie, terwijl er nog twee Harvards mee gingen voor het geval er uitvallers mochten komen. 99 99 UEN keer of vier oefenen voor de „4" en een paar keer voor de „O" was voor deze geroutineerde lieden vol doende geweest om de jubileumgroet op perfecte wijze over Nederland te voeren. „We gaan op 20002500 voet zitten, dan kunnen ze ons goed zien en horen ook", deelde de leider mee, „en als ik zeg take it easy" ga dan wat gemak kelijker zitten, maar blijf gediscipli neerd in lijn". Dit „zitten" dan in vliegtechnisch verband, wat dus zoveel zeggen wil als „neem iets meer afstand van je voor man, maar blijf hem goed volgen". Om kwart voor negen knetterden 28 motoren in de stille morgen over de basis en de schapen, die hier toch heus wel iets gewend zijn, lichtten nu toch even loom haar koppen op, om te zien of al dit lawaai nu heus wel nodig was. Een massale start van 28 Harvards en daar zweefde de formatie in vier rijen al boven Breda. „Prepare for forthy" kwam over de de radio de stem van de leider en dit commando zouden we op deze vlucht nog vele malen horen. Aan stuurboord dwarrelden even 14 Harvards langs en door elkaar en in minimum van tijd tekende in spiegel schrift de vier zich voor ons oog af. „40" denderden over het vliegveld op het moment dat op de grond de vlag plechtig gehesen werd ter ere van het jubileum. Fier vloog de formatie door, het geme chaniseerde symbool van een periode van strijd en doorzettingsvermogen, van kunde en uiteindelijk van erkenning, beloond met het praedicaat „konink lijke". „I INE ASTERN" klonk het door de koptelefoon en in een minimum van tijd was de „40" verdwenen en vormden zich vier formaties in lijn, die koers zetten naar het volgende punt. Arnhem. Dit was het moment voor even „gemak kelijk gaan zitten". Vóór ons lagen de grote rivieren en daarachter, zich koes terend in de ochtendzon de Voluwe, omzoomd door IJsel, Rijn en IJsel- meer. En even later was het weer „forma tion forty", gleden de Rijnbruggen on der ons door en zag men de Arnhem mers op straat stil staan om de veertig jarige luchtmacht over te zien trekken. Zwolle, Assen, Groningen, telkens weer in lijn er naar toe, om even voor de stad over te gaan in de „40", snel zonder een onbeheerste manoeuvre, bij na op het gevoel af, zoals alleen de geroutineerde vlieger dat doen kan. Toen de „40" over het Westen des lands zweefde, zat ik al weer in de trein op weg naar de stad waar de staf is gevestigd, de organisatie die het hart vormt van deze luchtmacht, waar Nederland, ondanks het feit, dat er nog wat te wensen over blijft, met recht trots mag zijn. Op de tweede dag van het vijfde in ternationale kleinmelkhandelscongres, dat te Amsterdam wordt gehouden, is giste ren gesproken over het transportvoertuig van de detaillist, vooral met het oog op het vervoeren van flessen melk. Het is zo, dat de gebezigde voertuigen voor het vervoer op doelmatige wijze van flessen- melk, volkomen ongeschikt zijn. Deze voertuigen dienen zo ingericht te zijn, dat de melk niet de schadelijke invloe den van warmte en licht kan ondergaan. Op Dinsdag 14 Juli zal te Vee- nendaal de jaarlijkse grote bijenmarkt worden gehouden. De commissarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht heb ben besloten een gemeenschappe lijke regeling vast te stellen voor de samenwerking, welke zij nood zakelijk achten voor het gebied der drie provincies met betrek king tot de behartiging van de Telkenjare vóór 1 Maart moeten de gemeenten de bedragen vaststellen, die door de gemeenteraden per leerling be schikbaar worden gesteld voor de scho len voor gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid en buitengewoon lager onder wijs, voor zover deze bedragen dienen ter bestrijding van de zogenaamde ma teriële exploitatiekosten. De aldus vastgestelde bedragen gel den ook voor de bijzonder lagere scho len. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft in een dezer dagen ver schenen uitgave uitvoerig materiaal hieromtrent voor het jaar 1952 verza meld. Onze kaart geeft een overzicht van de aantallen gemeenten in de ver schillende provincies, die per leerling een bedrag vaststelden van minder dan f 20,van f 20,tot f 25,van f 25, tot f 30,van f 30,tot f 35,en van meer dan f 35, Het blijkt dat de gemeenteraden in de zuidelijke provincies over het alge meen lagere bedragen vaststellen, dan die in de andere provincies. Blijkens de publicatie van het C.B.S, kan een der oorzaken van deze verschillen gelegen zijn in de omstandigheid, dat het ge middeld aantal leerlingen per school in de zuidelijke provincies dat in de noordelijke verre overtreft, hetgeen de exploitatiekosten der scholen in eerst genoemde provincies drukt. In de gro te gemeenten zijn de bedragen vrijwel steeds hoger dan in de kleinere, hoewel de bedragen in de gemeenten met min der dan 2000 inwoners bijna steeds ho ger zijn dan die in de gemeenten met 2000 tot 5000 inwoners. De Raad voor de Scheepvaart heeft in zijn schriftelijke uit spraak inzake de aanvaring tus sen de „Oranje" en de „Willem Ruys", op 5 Januari in de Rode Zee, de gezagvoerder van het eer ste schip, schuldig bevonden. Hem werd de bevoegdheid om als kapi tein te varen ontnomen voor de tijd van een week. De Raad was van oordeel, dat de „Oranje", als koerskruisingsschip ver plicht was bij gevaar voor aanvaring, voor de „Willem Ruys" uit de weg te gaan. Dit heeft men nagelaten. De naderiugsmanoeuvre, die men op zichzelf niet wilde veroordelen, had onder de gegeven omstandigheden (er naderde een derde schip) geheel ach terwege dienen te blijven. Internationale conferentie van jonge boeren In verband met de Europese weken te Roermond wordt dezer dagen aldaar een internationale conferentie van jon ge boeren gehouden. Deze is georgani seerd door het Nederlands comité voor het Europees jeugdwerk en de drie centrale jonge boeren-organisaties in ons land. Aan dit congres nemen ook Denen, Duitsers en Belgen deel. KAAS VOOR KONINGIN ELIZABETH DE TWEEDE Vrijdagmorgen zullen vele leden van het Corps Diplomatique een be zoek brengen aan de Nationale Zui- veltentoonstelling „De Melkweg" in Den Haag. Zij zullen dan tevens in de gelegenheid zijn een bijzonder fraaie kaas van 24 kg, bestemd voor Koningin Elizabeth de Tweede van Engeland, te aanschouwen. Gegevens C.B.S. MWI Minder den 20gulden 1 l il 20 - 25 gulden 1////A 25-30gulden fi.iiïj 30- 35 gulden meer dan 35 gulden Aantal gemeenten in 1952 volgens de per leerling beschik baar gestelde bijdrage voor de materiële kosten van het Oewoon Lager Onderwijs. taak dier provincies inzake de Be scherming Bevolking. Blijkens deze gemeenschappelijke re- geiing wordt voor de uitvoering van beschermingsmaatregelen een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam inge steld. Dit heeft ziin zetel te 's-Graven- hage en draagt de naam „Gewest voor de Bescherming Bevolking der provin cies Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht". Het „Gewest" is belast metde zorg voor een doelmatige behartiging van de taak der genoemde provincies met betrekking tot de Bescherming Be volking. Het bestuur van het „Gewest" bestaat uit een gewesteliike raad, wel ke wordt gevormd door de commissaris sen der Koningin in de genoemde pro vincies. Voorzitter is de commissaris d. Koningin in de provincie Zuid-Holland. Do gewesteliike raad stelt voor de Bescherming Bevolking in zijn gebied een beschermingsplan vast. De raad wordt bijgestaan door een secretaris en een comptabele en voorts doet hij zich bijstaan door een gewestelijk com mandant. die belast is met de dage lijkse leiding van de dienst. De gewes telijke commandant wordt bil de uit oefening van ziin taak bijgestaan door een staf. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het graanpakhuis en stro-opslagplaats van de firma van Meever-Verrips te Meerkerk uitge brand. Ongeveer 70 ton graan ging verloren. - - Een „dure" sigaret .(Advertentie. Ing. Med.) Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de militaire luchtvaart zün op de vliegbasis Soesterberg kran sen gelegd bü het monument der ge vallen vliegers. Na een inspectie hield de chef van de Luchtmachtstaf, luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler, een toespraak, waar in hij er de aandacht op vestigde, dat alvorens de feestelijkheden te beginnen, men op deze historische plaats was bij eengekomen om gezamenlijk de geval len kameraden in de gedachten op te roepen. Spreker eindigde zijn toespraak met het gedicht van Kees Borstlap „Zij zijn bij ons". Na deze plechtigheid reikte de mi nister van Oorlog o.m. de volgende onderscheidingen uit: prof- dr J. Jong bloed, ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, de oud-vlieger M. van Meel, officier Orde van Oranje Nassau. Aan Z.K.H. Prins Bernhard werd voor de eerste keer door de voorzitter van de vereniging „Onze Luchtmacht" uitgereikt de eremedaille van de vereni ging. De tweede, die deze medaille ont ving, was de bekende oud-vlieger Wil lem Versteegh, Generaal Aler ontving van de voorzitter een wandtegel. J/V de Noordwesthoek van Overijsel weet men spontaan en hartelijk te zijn. Men leeft er wel sterker met en voor elkaar dan in de grote steden in het Westen van het land, maar toch kan iedere vreemdeling zich verzekerd houden van een gulle en gastvrije ontvangst, waar hij ook komt. Hoe begrijpelijk was dus de vreugde, toen gisteren H.M. de Koningin voor de tweede maal in Haar leven een bezoek aan deze$ streek bracht. Van alle huizen wapperden de vlaggen en honderden mensen verdrongen zich langs de straten en wegen, welke de auto's van de Koningin en Haar gevolg passeerden. Tot in de kleinste dorpen langs de route klonk het gezang van kinderkoren, die de hoge bezoekster een muzikaal welkomtoeriepen. MAD AT de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir J. B. G. M. Ridder van der Schueren de Hare Majesteit maakte in gezelschap van de Commissaris der Koningin een puntertocht. (Van onze parlementaire redacteur j\/[R ROOSJEN (A.R.) zal nog voor het zomer-reces de regering mogen interpelleren over het uitblijven van de toegezegde nieuwe salaris regeling voor leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs. Aldus besloot de Tweede Kamer Woensdagmiddag bij bet begin van haar vergadering. De rest van de vergadering, die tot kwart vóór zeven duurde, was gewijd aan de B.W.-conclusies. Niettegenstaande de lange duur van de vergadering slaagde de Tweede Kamer er niet in geheel met dit onderwerp gereed te komen. Dit was te wijten aan de wel zeer uit voerige behandeling van de vraag of de clausule in een overeenkomst, waarbij een werkgever zijn aansprakelijkheden voor de tekortkomingen van zijn arbeiders uitsluit, toegelaten moet blijven. Om een voorbeeld te geven: iemand stalt zijn auto in een te goeder naam en faam be kend staande garage. Na enige tijd komt hij zijn auto weer ophalen, maar ver neemt dan dat de garage-chef inmiddels met deze auto is verdwenen. Op grond van het feit, dat zij haar verantwoorde lijkheid voor de ge- en misdragingen van haar ondergeschikten heeft uitgesloten de zogenaamde Bovag-clausule wijst de directie van de garage een eis tot schadevergoeding zonder meer af. Uit de redevoeringen der Kamerleden bleek zonneklaar, dat de wens der rege ring deze aansprakelijkheidsuitsluiting als algemeen beginsel toe te staan de Kamer te ver ging. Vandaar, dat minister Don ker tenslotte voorstelde, dat het nieuwe B.W. ter bescherming van het grote pu bliek tegen de economisch veel sterkere bedrijfs- en andere organisaties bepaalde uitzonderingen op het algemeen beginsel zaï maken. De Kamer zal zich over dit voorstel Donderdagmiddag uitspreken. SneUer tempo Met de volgende acht clausules ging het aanmerkelijk vlugger. Algemeen was men, zij het op ietwat verschillende gronden, van oordeel, dat het op het ogenblik gezien ook de snelle ontwik keling van de rechtspraak terzake niet wel mogelijk is definitieve regelen inzake een verhoogde rechtsbescherming van de burger tegen de overheid te geven. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie aanvaardde de Kamer, dat de persoon lijke aansprakelijkheid van hem, die in andermans dienst by de vervulling van de hem opgedragen taak onrechtmatig handelt, geen byzondere regeling behoeft. De büzondere aansprakelijkheid van eigenaars van gevaarlijke voorwerpen gaf aanleiding tot enige discussie. Prof. Meyers verzekerde mejuffrouw Zeelen- berg (P.v.d.A.), dat dakpannen en bloem potten niet als gevaarlijke voorwerpen zullen worden beschouwd. Een uitvoerige beraadslaging vond plaats naar aanleiding van de volgende conclusie: „Schade, veroorzaakt door geestelijk gestoorden, behoort door hen te worden vergoed". Mr van Ryckevorsel (K.V.P.) wilde het schuldbeginsel in deze niet geheel uitsluiten; de heer Gortzak (C.P.N.) was beducht voor de gevolgen voor de familie van de geesteiyk gestoor de. Mejuffrouw Zeelenberg was van oor deel, dat deze conclusie de consequentie is van de ontwikkeling in ons schade- vergoedingsrecht in de periode na 1919. De correctie zal moeten gevonden worden in het de vorige dag zo vurig bediscus sieerde matigingsrecht van de rechter. Pof. Meyers sloot zich goeddeels bij haar aan; hij achtte het in hoge mate onbillijk, dat een bemiddelde geestelijk gestoorde de medici zullen in deze het beslissende woord moeten spreken - een arme stakker, die hij schade heeft toege bracht, niet schadeloos zou moeten stel len. Zonder hoofdelijke stemming ver enigde de Kamer zich met deze opvat ting. Bevreemdend Nadat de Kamer zich eveneens met bet opnemen van bepalingen tegen onge oorloofde mededinging had accoord ver klaard, deed zich het vreemde geval voor het was inmiddels al ver na zessen! dat zich vóór het erkennen van het mis bruik maken van omstandigheden als grond voor vernietiging van rechtshan delingen uitspraken prof. Lemaire (KNP) en mejuffrouw Tendeloo (P.v.d.A.) en niemand tegen dit voorstel bleek te zijn. En dat, terwijl de meerderheid van de vaste commissie voor privaatrecht uit de Tweede Kamer zich hier destyds tegen had gekeerd. By deze stand van zaken kon het geen verwondering wekken, dat het voorstel zonder hoofdehjke stem ming werd aangenomen. Onder grote belangstelling van justi tiële zijde is Dinsdag voor de kanton rechter te Meppel gepleit in een pro ces dat de K.N.A.C. aanhangig heeft gemaakt teneinde een principiële uit spraak uit te lokken over de vraag of de op de spoorwegovergangen vastge stelde maximum snelheid van 20 km/h rechtsgeldigheid heeft. De automobielclub is nl. van mening dat deze maximum snelheid, die is vastgelegd in het algemeen reglement voor de dienst op de spoorwegen, niet verbindend is, aangezien regelen om trent maximum-snelheden voor motor rijtuigen slechts volgens art. 7 van de wegenverkeerswet kunen worden ge steld. De kantonrechter zal over veer tien dagen schriftelijk vonnis wijzen. CLARENCE HÜNTER ONDER SCHEIDEN De heer Clarence E. Hunter, het scheidende hoofd van de missie in Ne derland van het Amerikaanse bureau voor de Wederzijdse Beveiliging (MSA), is begiftigd met het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Dr W. Drees, heeft deze onderscheiding aan de heer Hunter uitgereikt tijdens een diner, dat de Nederlandse regering de scheidend^ functionaris Woensdagavond aanbood. POGING TOT MOORD BERECHT De Middelburgse rechtbank heeft de los-werkman A. V. te Grijpskerke, die op 2 October 1952 had getracht zijn vrouw te worgen, tot vier jaar met af trek en terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld. REL IN TEHERAN Bij een aanvtvan aanhangers van Mossadeq op het hoofdkwartier van de monarchistische partij in Teheran ging het warm toe. Men vocht met stokken messen en flessen met brandende pe troleum. Er waren 20 gewonden.. vorstin had begroet, werd een bezoek gebracht aan Wanneperveen. De bur gemeester van deze gemeente vertelde Hare Majesteit enkele bijzonderheden van Wanneperveen. Met belangstelling luisterde de vorstin naar hetgeen er gezegd werd over de eendenkooi, de aardgaswinning en het toenemende vreemdelingenverkeer in deze streek. Zij ontving een originele hulde, toen zij „De Blauwe Hand" passeerde. Hier waren de zeilboten van twee water sportverenigingen aanwezig, die een kleine demonstratie gaven. De schooljeugd van Wanneperveen kwam de koningin als geschenk uit Waterland een twaalftal eenden aan bieden, bestemd voor de prinsessen. De dieren zullen mettertijd de paleis- vijver op Soestdijk mede bevolken. Later op de dag maakte de koningin een boottocht over het Giethoornse meer, waarna zij in Scheerwolde een deputatie van het Ambonezenkamp „Benderribben" ontving. De konink lijke auto stopte verder nog in de buurtschap Gelderingen, Oldemarkt en enkele andere dorpen. In Steenwijk bekeek onze landsvrouwe de tuinen van een aantal deelnemers aan een wedstrijd om de mooiste tuin. Giethoorn, dat later op de middag werd bezocht, zou Giethoorn niet zijn, als er niet een punter klaar lag, waar mede de koningin en haar gevolg zich naar het gemeentehuis van dit Neder landse Venetië konden begeven. Het was trouwens een echt-Venetiaansè tocht, want de schooljeugd voer op vlotten langs het vaartuig van "de ko ningin, onder het zingen van het dorps- lied. Als herinnering aan deze merkwaar dige tocht, ontving HM. uit handen van de oudste inwoonster van Giet hoorn een klein, volledig uitgerust puntertje. Tegen half vijf vertrokken de auto's van het gezelschap weer in de richting Soestdijk. Het aantal slachtoffers van de over stroming op het Zuidjapanse eiland Kioesjioe is thans gestegen tot 622. Er wordt nog naar 630 vermisten gezocht. Vermoed wordt, dat velen hunner zijn verdronken of onder het puin der Inge» storte huizen hegraven liggen. Men doet al het mogelijke om het uit breken van een epidemie van dysenterie te voorkomen. Reeds zyn vier personen aan deze ziekte overleden; vyftig geval len zijn reeds gemeld. Volgens berichten van de weerkundig# dienst is in het Westen van de Stille Oceaan een wervelstorm langzaam op weg naar Kioesjioe. Deze zal het eiland waarschynlijk binnen enkele dagen ba- reiken. Op IJsland zyn verkiezingen gehouden voor het parlement. De onafhankeiyk- heidspartij verwierf 21 zetels (winst 2). de progressieve 16 (verlies 1), de com munistische 7 (verlies 2), de socialistisch# 6 (verlies 1), de Titoïstische een nieuw# groep) 2. Het leven begint bij veertig - ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liegen op de loe*. Neem U In acht neem Kruschen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, wor den pijnverwekkende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet.,.. (Advertentie. Ing. Med.) Ds J. S. Krol uit Sappemeer heeft op verdienstelijke wijze getracht de Bij bel voor de jeugd toegankelijk te ma ken. Hij deed dit in de vorm van een zestal boekjes, waarvan er drie het Nieuwe en drie het Oude Testament behandelen. In voor kinderen begrijpe lijke taal vertelt hij van het leven van Jezus Chris'us. De boekjes zijn onder verdeeld in korte hoofdstukken, die voorzien zijn van een passende illustra tie. De uitgave is van „De Torenlaan" te Assen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7