WEST-DUITSLAND staat voor de Bondsdagverkiezingen Meer zelfbestuur voor Indo-China Laaghartige roofoverval op hoogbejaarde man Russische tanks hebben Berlijn verlaten Duitse eenheid' voornaamste leuze in de strijd Bromfietser van 71 greep de twee jeugdige daders Herhalings oefening Robertson zet Syngman Rhee onder politieke druk Zater'dag 4 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN ,50e Jaargang No. 155 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SCHERPE aanvallen op ADENAUER Ronde van Frankrijk Wagtmans tweede en Roks derde Kardinaal Stepinac is ernstig ziek Minder zomers door Noordenwind WEERBERICHT Gesprek-V AN -VIER van de baan Tenzij MOSKOU een initiatief neemt Bespreking van alle bestaande grieven Franse regering zet een nieuwe koers uit JUIN opperbevelhebber NAVO in Midden-Europa Oude bekenden van de Justitie DE Botsingen aan de Poolse grens gemeld Bertus Aafjes ereburger van Hoensbroek Tien gulden per seconde W" ontvingen een blad, getiteld „De Desnoods beroep op Alg. Vergadering Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 DE ZITTENDE DUITSE BONDSDAG HEEFT GISTEREN afscheid genomen van het parlementaire strijdtoneel. De leden zullen elkaar in de komende weken op het verkiezingspad ontmoeten en naar men verwacht bitter bestrijden. Op het laatste moment heeft het scheidende parlement zijn eigen beslissing van Donderdag herzien en de schuldenregeling met Frankrijk alsnog aanvaard. Een aantal leden verklaarde, zich te hebben vergist. De regelingen, die indertijd in Londen zijn uitgedokterd voor de naoorlogse schulden van Duitsland, zijn thans doorgezonden naar de Bondsraad. Tevens is besloten, de zeventiende Juni voortaan elk jaar te vieren als de „dag van de Duitse eenheid". Op deze wijze zal de Oostduitse opstand in de herinnering Mijven voortleven. Het laat zich trouwens aanzien, dat de kiezers in de komende weken geen kans zullen krijgen om te vergeten dat Duits land verdeeld is. De eenheid van het land zal, zo verwacht men, in de verkiezingsstrijd wel het voornaamste thema worden. Als de nieuwe afgevaardigden, ten getale van vierhonderd en vier en tachtig in Sep tember opnieuw bijeenkomen, zullen zij kunnen zien, wat deze leus heeft uitgewerkt. BELANGRIJK is in de afgelopen vier jaar het feit geweest, dat de verhouding tussen regeringspartijen en socialistische oppositie steeds slechter is geworden. Dat heeft vaak tot zeer heftige tonelen geleid, zodat men het wenselijk achtte, de nacht zittingen die in dit opzicht een climax vertoonden af te schaffen. Slechts op een enkel punt hebben meerderheid en oppositie elkaar sorps gevonden, al hebben zij het nooit tot een demonstratie van eensgezindheid kunnen brengen: op dat der Duitse eenheid. Bij het jongste debat over deze kwestie, naar aanleiding van de op stand in Oost-Duitsland, bleek de kloof weer dieper te zijn geworden. De socialisten hébben opoffering van de Europese verdragen ten behoeve van Duitslands eenheid geëist. Ade nauer- en zijn meerderheid zijn daar niet op ingegaan. Zij hebben dus demonstratief de socialistische eis aangaande een conferentie van vier verworpen. Niet weinig commentatoren zijn van mening, dat Adenauer een ge vaarlijk spel speelde, toen hij zijn coalitie het sein gaf te stemmen tegen de conferentie van vier. Hijzelf had zich immers voor zulk een ont moeting verklaard, wanneer deze enige kans van slagen mocht hebben. Zij vrezen dan ook dat de socialis ten de afwijzing als een machtig wa pen in de komende strijd om de gunst van het volk zullen gebruiken. Uiter aard kan geen der partijen zich ver oorloven de indruk te wekken het streven naar eenheid niet zo ernstig te nemen. Reeds hebben de socialisten het af wijzende besluit van de regerings coalitie aangediend als „trouwbreuk jegens de slachtoffers van 17 Juni". Niet alleen tegen aantijgingen van deze kant zal dr Adenauer zich hebben te verdedigen, doch evenzeer tegen De eerste étappe van de Ronde van Frankrijk, van Straatsburg naar Metz, is voor de Nederlandse equipe zeer succes vol geweest. Dank zij een tweede plaats van Wout Wagtmans, een derde plaats van Thijs Roks en een elfde plaats voor Henk van Breenen, prijkt de ploeg van Pellenaars op de eerste plaats van het landenklaasement. Toch heeft de pechduivel onze jongens nog parten gespeeld. Thijs Roks was er met Metz in zicht, tijdens een zware on weersbui tussen uitgetrokken en zonder enige twijfel zou hij een étappezege heb ben behaald, als een gesloten spoorweg overgang hem. geen parten zou hebben gespeeld. In een dergelijke monstercourse moeten de deelnemers echter zwaardere tegenslagen kunnen incasseren. Als pleis ter op de wonde kwam de premie welke de wedstrijdcommissarissen aan Wout Wagtmans, die naar de mening van de beren de meest strijdlustige renner was geweest, toekenden. Wagtmans was het dan ook die het sein tot de beslissende aanval gaf met het gevolg dat vier ren ners, t.w. Schaer, Wagtmans, Roks en Lauredi met drie minuten voorsprong op een peloton van zestien renners en ruim negen minuten voorsprong op de grote groep met vrijwel alle cracks te Metz arriveerden. (Voor ons verslag zie men pagina 3) Volgens sommige berichten zou kardi naal Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, lijden aan een bloedziekte, bestaande in een overmatige aanwas van rode bloed lichaampjes. Zijn toestand zou zorgwek kend dreigen te worden. Het gelaat van de kardinaal is overdekt met rode vlek ken. Stepinac verblijft in afzondering in het dorp Krasjitsj. Hij heeft geweigerd deze plaats te verlaten, hoewel hij elders beter zou kunnen worden behandeld. Het is voortaan in West-Duitsland verboden, op politieke bijeenkomsten dan wel in het openbaar uniformen, delen van uniformen of soortgelijke kledingstukken te dragen als uiting van een gemeen schappelijke politieke gezindheid. Nu het Noordzeewater de laatste weken belangrijk warmer is ge worden, worden de temperatuurs verschillen tussen de kuststreek en het binnenland minder groot. Temperaturen van 20 a 22° Cel- cius zijn de laatste dagen langs het strand geen zeldzaamheid meer. Een Noordenwind is echter niet bevorderlijk voor de tempe ratuur. Toch moeten wij daar ge durende het weekeinde op reke nen, zodat het minder warm zal zijn dan in de voorafgaande da gen. Ook komt er vrij veel be wolking voor, maar de kans op buien zal zeer klein zijn. Vooral dit laatste maakt de vooruitzichten minder ongunstig, al zullen wij een niet zo warm en zomers weekend hebben als vorige week Zondag hier langs de kust het ge val was. Verwachting tot morgenavond: DROOG Droog weer met wisselende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Wei nig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 4.27, onder 21.02; maan op: 0.00, onder 15.31. MAANDAG: Zon op 4.28, onder 21.01; maan op 0.22, onder 16.55. die van een goed deel van de libera len, die bij monde van de Wurttem- bergse politicus dr Reinhold Maier, fel van leer zijn getrokken tegen de Adenauer verweten lauwheid jegens het lot van Oost-Duitsland. De C.D.U. spreekt reeds van beledigingen en van een schaamteloze inzet der ver kiezingscampagne. Het lijdt geen twij fel of er zal in West-Duitsland een tomeloze strijd ontbranden. Daarb j gaat het er voor alle partijen om zich het best te warmen aan de vlam mende eenheidswil van het grootste deel van het Duitse volk. EEN vier-mogendhedenconferentie met Rusland is voor onbepaalde tijd van de baan, zo oordelen diplomatieke krin gen te Londen, nu de conferentie op de Bermuda's is uitgesteld. Alleen door een Russisch initiatief kan de moge lijkheid van zulk een contact in de ko mende weken aan de orde komen. Men meent te weten, dat op de agen da van de conferentie der drie ministers die on 10 Juli te Washington begint, geen sprake is van de mogelijkheid van een gedachtewisseling met Malenkov. Churchill stelde deze in Mei voor. De toestand van Churchill blijft vol gens berichten van Chartwell goed vooruitgaan. De lijfarts van de pre mier, lord Moran. die tot dusverre op het buitengoed logeerde is naar Londen teruggekeerd en bezoekt vandaar zijn patiënt thans dagelijks. De schoonzoon van Churchill. Duncan Sandys die minister van Bevoorrading is, heeft een kleine operatie aan de lin kerhand ondergaan, Hij hoopt Maandag zijn werk te hervatten. De Poolse luitenant-vlieger, Javwins- ky, die met een MIG naar Bornholm vluchtte, gaat als gast van de Ameri kaanse luchtmacht naar de Verenigde Staten. I ANIEL, de Franse premier, heeft aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Vietnam. Cambodja en Laos nota's overhandigd, waarin de Franse rege ring zich bereid verklaart, deze landen e. grotere mate van zelfbestuur toe te staan, en hun grieven te bestuder»n. De Franse militaire en economische be langen moeten echter worden gegaran deerd. in Franse diplomatieke kringen acht men deze nota's een grote stap voorwaarts. Tevens wordt uit Parijs gemeld, dat de Franse regering geen krachtige maatregelen zal nemen, indien koning I ters, waarbij de „liberale" groep t,en- Norodom Silhanoek van Cambodja de slotte de overwinning behaalde. voorstellen verwerpt. In dat geval zul len de Franse troepen het land ontrui men en de koning en zijn aanhangers aan hun lot overlaten. Het bericht, dat Frankrijk zijn standpunt aangaande de onafhankelijkheid van het land heeft herzien, heeft in Cambodja grote ont spanning teweeggebracht. Men is over het nieuws zeer voldaan, al was het eerste commentaar van Sam Sary, de staatssecretaris van Cambodja te Parijs, aanzienlijk minder gunstig. Hij ver klaarde dat een breuk onvermijdelijk zou zijn, wanneer Frankrijk wilde on derhandelen op basis van de bestaande overeenkomsten. De Franse regering heeft haar besluit Donderdagavond na een langdurige bij eenkomst genomen. Het kv am daarbij tot heftige botsingen tussen de minis- Generaal Ridgway, de aftredende At lantische opperbevelhebber in Europa, heeft bekend gemaakt, dat de Franse maarschalk Alphonse Juin met ingan. van Augustus bevelhebber v.n de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in Midden- Europa zal worden. Juin was bevelhebber van de NAVJ- landstrijdkrachten in deze sector. De Amerikaanse generaal Lauris Norstad, de huidige bevelhebber van de luchtmacht in de centrale sector van Europa, zal over een maand de Britse luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders als plaatsvervanger voor de luchtmacht van de N.A.V.O.-opperbevelhebber op volgen- De Britse luchtmaarschalk Sir Basil Embry wordt dan bevelhebber van. de luchtmacht in de centrale sec tor. (Van één onzer redacteuren) JWEE JEUGDIGE AMSTERDAMMERS, de negentienjarige J. v. Z., en de eenentwintigjarige F. IJ. B., hebben gisteren een brutale en lafhartige roofoverval gepleegd op de eenennegentigjarige P. Broer, die aan de dijk bij het dorp Scharwoude woont. Broer pleegt in opdracht van de Hoornse hengelaarsbond, visvergunningen voor de achter zijn huis liggende put af te geven. Toen om kwart over vier, gistermiddag, de twee jongens zijn woning binnenstapten en hem om een vergunning vroegen, bukte de oude man zich over de tafel om de papiertjes uit te schrijven. Terwijl hij dit deed, sloegen de twee bezoe kers hem ieder met een stuk hout op het hoofd en in de nek. De klappen kwamen zo hard aan, dat één van de knuppels finaal door midden brak. De oude man had echter de tegenwoordigheid van geest hard te schreeuwen: „Help mensen, ze vermoorden me!" twee aanvallers namen hierop terstond de vlucht en klommen over de dijk. Enkele hengelaars aan de put, hadden het noodgeroep ge hoord en de mannen zien wegrennen. VOLGENS belichten uit West-BerHjn zijn de Russische tanks uit Oost-Bcrlijn teruggetrokken en geconcentreerd op bepaalde punten rondom de stad. De troepenbewegingen zijn op 25 Juni be gonnen, toen honderd tanks de stad ver lieten. Nadien zijn iedere avond groe pen pantserwagens en troepen wegge gaan. Geruchten in West-Berlijn leggen verband tussen het vertrek van de tanks en berichten over onrust aan de nen bevestigen, wist de Noordwest- Duitse radio-omroep gisteren te melden dat zich in het gebied langs de Oder- Neissegrens ernstige moeilijkheden heb ben voorgedaan tussen de Poolse bevol king en de Russische troepen. Zo zou een bioscoop, waar een Russische film werd vertoond, vernield zijn. In Kue- strin zouden de demonstranten de te rugtrekking van Russiche troepen heb ben geëist. In Oost-Duitsland is thans de rust geheel hersteld. Neues Duitschland. het partijblad van de SED, heeft de vakbeweging in Oost- De in het kasteel te Hoensbroek wonende dichter Bertus Aafjes is <f >or het gemeentebestuur van Hoens broek onderscheiden met de erepen ning in zilver van Hoensbroek, welke werd ingesteld in Januari 1950. Deze penninto is Donderdag aan de dichter in tegenwoordigheid van vel» autori teiten overhandigd door burgemeester J. H. Martin. Tot dusver ontving nog niemand anders een Hoensbroekse erepenning. Po^e grem. Zoge'ooft *dc Neue Zei- SefieVen Van de timp;, het blad van de Amerikaanse ODStaRd van 17 J"n' hoge commissie, dat de tanks mei spoed op weg zijn naar het Oosten. Hoewel geallieerde functionarissen te Berlijn de berichten over onlusten langs óe Poolse grens niet hebben kun- De UNESCO zal haar hoofdbureau in Parijs vestigen. De Franse regering heeft de grond voor een gebouw beschik baar gesteld, alsmede een renteloze lening van 2.1 milliard francs. Het was de 71-jarige M. Kind, die voorzitter is van de Hengelaarsbond, die onmiddellijk op zijn bromfiets stapte en de vluchtelingen nazette. De beide boeven hadden inmiddels echter een flinke voorsprong, op hun bejaarde achtervolger. In het dorp Scharwoude haalde de heer Kind de twee vluchtelingen eindelijk in. Hij sneed ze de pas af met zijn brom fiets. De mannen waren misschien wat verbluft door dit kordate optreden van de oude heer, en mede omdat er zich al spoedig een kringetje nieuws gierigen om het drietal vormde, za gen ze geen gelegenheid om wederom de vlucht te nemen. Hengelaars-escorte J7EN passerende automobilist uit Am sterdam ging de politie te Aven- horn waarschuwen, maar middelerwijl arriveerde de zoon van de heer Broer, die bij zijn vader inwoont, en die op de bouw aan het werk was toen de aanslag gebeurde, met zijn Volkswa gen. Geëscorteerd door een paar Hoornse hengelaars werden de beide misdadigers in de Volkswagen naar het gemeentehuis gebracht, waar ze werden ondervraagd door de Rijks politie. Naderhand werden ze met de oude man, die gelukkig niet ernstig was gewond, geconfronteerd en her kend. Later op de dag werden .de twee mannen naar Hoorn gebracht en ingesloten op het politiebureau. Zij hebben al diverse veroorde" ïgcn achter de rug, zo vernemen wij. Het schijnt dat ze in gezelschap van twee handlangers met de bus naar Schar woude zijn gekomen. Van dit twee tal ontbreekt tot dusver elk spoor* Om een indruk te geven van de geweldige financiële offers welke het herstel van de schade in de watersnoodgebieden vraagt, heeft een vooraanstaande functionaris van „Waterstaat" zich gisteren in voor ieder verstaanbare termen uitgedrukt. Welnu: op het ogen blik kost het herstel tien gulden per seconde, en dat dag en nacht door. Het is een aardig reken sommetje voor de middelbare scholen, om uit te maken hoeveel millioen er met het herstel over slechts één maand gemoeid zal zijn Militaire vertegenwoordigers van de Ver. Staten, België, Canada, Engeland, Frankrijk en de Deen se gezant ontvingen gisteren van minister ir C. Staf de eerste watersnood-oorkonden voor de militairen uit deze landen, die bij de overstroming hebben geholpen. Reserve-Officier", orgaan van de algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren. In een hoofdartikel wordt geconstateerd, dat de reserve officieren, die dit jaar voor hp-h .rings, oefening onder de wapenen zijn ge weest, hebben kunnen vaststellen, dat de .iu de herhalingsoefeningen van 1950 en 1951 geuite critiek maar zeer ten dele tot verbetering heeft geleid. De organisatie rond ^eze oefening heeft een absoluut onbevredigende indruk achtergelaten, waarbij ook de legering in hoge mate onvoldoende is geweest. Om een voorbeeld te noemen: toen et met hel pistool zou worden geschoten, bleek de schietbaan niet aan de veilig heidseisen te voldoen. Er moest een stoet auto's worden samengesteld om op een andere baan, die misschien 40 km verder gelegen was, 12 schoten te gaan afgeven. De „herhalingsoefening" ko-tte een hele dag tijd en bovendien 400 liter benzine. Wij willen wel zeggen, dat het ons ontzaglijk moeilijk voorkomt een mili tair apparaat levendig en enthousiast te houden. De herhalingsoefening moet in de eerste plaats tot dit doel dienen. Nu reed- in 1950 bleek, dat de met de voorbereiding en uitvoering van deze oefening belaste organen bii de hogere legerleiding niet in staat waren huil werk naar behoren te verrichten, had den er maatregelen genomen moeten worden om aan deze onbevredigende toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken. Het schijnt tot sommige kringen in de hogere legerleiding nog steeds niet te zijn doorgedrongen, dat het Neder landse volk bereid is terwille van zijn vrijheid zich belangrijke financiële of fers te getroosten, maar dat het niet bereid is te tolereren, dat er met dit geld een stemming van potverteren on der officieren en manschappen wordt gekweekt. Indien Nederlandse officieren niet in staat zijn de moeilijkheden te overwin nen, dan lijkt het ons nuttig, Ameri kaanse officieren uit te nodigen hier een efficiënte werkwijze te introdu ceren. Doen wij dit niet, dan zullen hoe afschuwelijk dit moge klinken na de totstandkoming van het Europese leger, Duitse officie- f/ü ren ons hier de les komen lezen. L)E AMERIKAANSE PRESSIE OP SYNGMAN RHEE heeft een nieuwe vorm aangenomen. Heeft Eisenhowers speciale afgezant Robertson, tot dusverre langs de weg van overreding getracht, Rhee te brengen tot aanvaarding van een bestand met de communisten, thans heeft hij laten weten, dat de Verenigde Staten desnoods de zaak aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zullen voorleggen. Hij hoopt, dat Rhee zal inzien, hoezeer zijn verzet tegen het sluiten van een wapenstilstand, de Algemene Vergadering tegen hem inneemt. Na zeer moeizame onderhandelingen hebben de beide staatslieden thans op twee punten overeenstemming bereikt. De voorzitter van de Alg» Vergaderine, Lester Pearson, wil dit college tegen 15 Juli bijeenroepen, tenzij een wapenstilstand in Korea zeer spoedig en met zekerheid te

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1