Ex-bokser Max Sehmeling is nu nertsfokker Uit de achtertuin van Oom Sam 4 Bergen" Stijger St. Pancras op projectiedoek ZFC verknoeide vele kansen rd papier nwedstrijden tijden van de jeugd ïa-GVAV, spel kat en muis luurkoolbeker Ouderen leefden weer in het verleden Heiloo Wit-gele kruis heeft voordelig saldo Oudorp Noordssharwoude BESTE VANGST IN DE WIERINGERMEER Broek op Langedèjk Maximumprijs gele en groene kool Zuid-Scharwoude Bergen Ouders schrijven aan gemeentebestuur Oude Niedorp Geen uitvoering en ook geen kermis Eindelijk begonnen met Kerkrestauratie Vervolg Stadsnieuws HET NUT in JUNI Aankopen op een Nederlandse farm Nog steeds een man met vele ambities EEN DOELPUNT bracht Oosterparkers zege OP EN NEER-HEEN EN WEER NEOPHREEN-NO, NEW YORK MAANDAG 6 JULI 1953 nsten) okken in Groet en is van het Kunstenaars- we in onze omgeving „Negen Eva's in het i werden opgehangen. dat volkomen buiten lehé-Stijger over enige n heeft het KCB haar tijdig, maar niettemin erk, waarom het hier i, het is toch goed het n volle waard. iet een kleine ruimte, zal worden benut voor van wat grafiek en teke- lijkt mij daarvoor ook dan voor aquarellen en cunstlicht is voor de be- kleur niet ideaal, g van het zaaltje is op jze geschied. Verschillen- len werken in. Zo wordt ïeel ingenomen door gra- e geestverwanten Jaap ?d Kouwenaar. Hun voor- e abstractie is bekend, g ervan eveneens. Dit in ienomen kan ik waarde- voor de toon van deze or mij zie liever de fijne nevrouw Reitsma-Valenqa er wat oudere houtsnede nevrouw Pot-Van Regte- ifan Jaap Sax is er een ig, van Jaap de Carpen- tal in abstracte richting ;lig geschilderde goua- erheid zijn vissen zijn ur en compositie. Henk rt zcmd een paar van zijn n. Het zijn allerminst de de serie. Jan de Leeuw minder dan in de aqua- j hier heeft hangen. Aan ichter domineert Jac. J. twee aquarellen, die op een rijke en verfijnde dus een dubbel-expositie, e delen, hoe verschillend kter, van een zeer goede De verzorging van bei als van ouds zeer goed; ft haast niet meer te ireven. Van W. ind werden te Zaandijk piranten-zwem wedstrijden i enkele goede resultaten everd. Zo won de gemak- mende I. Bijleveld van m. schoolslag in de fraaie ,1, die haar dicht bij het 1 brengt. De DAW-meis- en B. Obdam werden 2e 3 en 1.33,4. Tine Tenkink de rugslag en borstcrawl :ening. Op de rug won zij tijd van 39.met W. de als tweede in 43,en eus) als 3e in 43,2. Bij de het C. Koeman van Ne- crawlnummers voor zijn met J. Cloeck (DAW) als ag jongens: 1. C. Koeman J. Cloeck, DAW, 38,4; 3e gept., 39,1. 50 m. vrije slag Koeman, Ner., 28,7; 2e i.W, 29,8 en 3e Herm. v. d. 1,9. 100 m. schoolslag jon- v. d. Wall Bake in 1.31, ad, Nept., 1.32,5 en 3e C. NTer. in 1.36,7. 5 x 50 m. lisjes: le Nereus in 3.05,6,; in 3.11,3 en 3e DAW m 1 m. wisselslag estaf. jon- W in 2.41,—; 2e Neptunus Nereus in 2.44,1. De polo- sen een Nereus-combinatie eindigde in een 61 over- de Nereïden. iet de bedoeling van nc rijden zijn om te probe- groot mogelijke cijfers 'e e indruk kregen de toe an de wedstrijd Alcmaria .terdagavond echter wel -1 voor de Noordelijke rs, cijfers die boekdelen mag dan waar zijn lerste klasser is en Alcmana asser, maar een feit is dat ken zeker niet tot de noren. Alcmaria zou naar dan ook een beter res" 1 kunnen boeken als net 1 zo sterk mogelijke for* veld was verschenen. Na" en wij van de ï>°8inJ„ lcommissie om jeugdige t nederlaag-tornooi te tes ten leren. Wij hebben o Alcmaria met die neder- en tegen eerste klasse™ t gegrepen. Het moet, W1® igdige spelers, beslist on om telkens tegen een acht te moeten optornen- ook Zaterdagavond gee" de gelegenheid om m nu ;n met het gevolg dat til niet uit twee meer z- klassen bestond. om de Zuurkoolbeker^ beeft uitgespeeld is, al een geslagen. Deze ploeg Uedig uit, en dit moge e excuus zijn voor he :ie vertoonde spel. x t weer een zeer matige w was wel iets beter, m eel kon de wedstrijd s chenken. De ploeg U1 na twintig minuten Koning en deze stand t gehandhaafd. Na de ;ige spel. Vrone verg r het einde de voorspr Zeegers. - 3 3 0 O 6 3 2 0 1 4 4 0 0 4 0 „Dat benne Willem Groen en Ma Kant en deer hij je de ouwe Vol kers met zun hondensjees, nei jo ut is hem krek". Deze en meerdere uit roepen hoorden we Vrijdag- en Zater dagavond tijdens een druk bezochte bijeenkomst in het lokaal van de heer Bouwstra, waar een dorpssamenkomst plaats vond met vertoning van pro jecties van oude foto's van Sint Pan cras. De heren W. Bakker, hoofd der bijzondere school en de heer G. Tol, luisterende naar de naam Gert en wonende in „de Geist" (ook al weer zo'n Westfriese uitdrukking), aan de Burgemeester v. d. Vijzellaan, hadden de leiding van dit, voor Sint Pancras zo belangrijke evenement. Een plaatselijke commissie, met aan het hoofd de jonge burgemeester Kroonenburg, is al enige jaren bezig oude dorpsfoto's te verzamelen en met succes. Iedere bewoner van dit aardige dorp heeft kasten en vlierin gen nagekeken om deze foto's voor de dag te halen. Ze werden afgestaan aan de commissie en er werden plaat jes van gemaakt voor een projectie apparaat. Met onverdeelde aandacht en een interesse, die getuigde van in tens medeleven, werd een en ander gadegeslagen. De commissie is al in het bezit van 250 oude foto's, die tot dia's werden omgetoverd. Tal van oude herinneringen werden opgeroepen, vooral bij de oudere ge neratie. Dit is wel verklaarbaar als men weet, dat er afbeeldingen bij waren van 50 en 60 jaar geleden. Burgemeester Kroonenburg, die zelf voor een microfoon de nodige toe lichting gaf, liet zich in zijn openings woord o.a. waarderend uit over het verdienstelijke werk van de heer Bakker, die wegens een benoeming te Arnhem, de gemeente op 1 Augustus gaat verlaten. Een speciaal welkom richtte spereker tot een aantal inwo ners van het Hof van Sonoy, alien oud-inwoners van Sint Pancras. Na de pauze vertoonden de heren Bakker en Tol een tachtig kleuren foto's van diverse dorpsgezichten, schilderachtige plekjes, die opnieuw bewezen hoe mooi of dit dorp eigen lijk wel is. De kleuren waren natuur getrouw, zoals b.v. met de tulpenvel den, bloeiende pere- en appelbomen, oude boerderijtjes, enz. Ook hier ont brak niet het persoonlijk element. De eerste was de heer P. Kliffen, de dorpsomroeper, die met zijn bek ken de gemeente bekend maakte, dat deze avonden zouden plaats vinden. Tal van dorpsfiguren, zoals P. Kloos terboer, Westra en niet te vergeten Piet Smit met zijn lachende snuit, gingen onze ogen voorbij. De heren Bakker en Tol hebben in totaal 160 kleurenfoto's van het dorp genomen. Zaterdagavond werd de tweede serie vertoond. liet mooi-te bij dit alles is, dat al deze fotobeelden voor het na geslacht bewaard blijven. Beide samenkomsten werden druk bezocht. Vermelden we nog, dat som mige foto's zelfs in Parijs ontwikkc'd moesten worden, daar dit niet in Ne derland plaats kon vinden. De meeste foto's waren in Agfa-kleuren vervaar digd. Het projectieapparaat was van de firma Van der Horst „Flandria" uit Alkmaar. De Jaarvergadering van het Wit- Gele Kruis, gehouden in het Wijkge- bouw was matig bezocht. Zelfs 4 van 7 bestuursleden hadden verstek laten gaan. De voorzitter de heer M. Brink deed mededeling van het vele werk door zuster Helsding'en gedaan. De toestand aldus de voorzitter is gunstig. Het nadelig saldo is veranderd in een voordelig saldo. Toch geeft het leden tal 872 geen weerspiegeling van de groei der gemeente. Uit de jaarversla gen van de secretaresse en penning meester bleek, dat de "Wijkzuster 2868 bezoeken heeft afgelegd, waarvan 466 voor de t.b.c.-bestrijding, 1380 artike len werden in bruikleen afgegeven, 11 patiënten werden verpleegd in zieken huizen of thuis. Het Consultatie-bu reau voor zuigelingen werd geleid door de artsen Janssen en Van Sehoo, met resp. 279 en 195 patiënten. Door zuster Klein uit Castricum werd een Moedercursus gegeven welke was be zocht door 34 personen. De rekening sloot met een bedrag van f 11570.18, voordelig saldo f 118.66. Onder instemming van de vergade ring bracht voorzitter allen dank voor het vele werk inzonderheid door zus ter Helsdingen verricht. Bij de be stuursverkiezing deelde spr. mede dat de heer Festen nog niet geheel is her steld. In zijn vacature werd voorgedra gen en benoemd de heer Cees Ranzijn. De periodiek aftredende heren J. Ran zijn en Arie Borst werden herkozen. Van het Gemeentebestuur was inge> komen een schrijven dat de doorlich ting van de bevolking zal geschieden in September. Bij de rondvraag volgde de medede ling dat de bode met 1 Januari de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. POSTDUIVENVLUCHTEN D.V.S. Bovengenoemde postduivenvereniging hield gister twee postduivenvluchten, w.o. èèn voor jonge duiven vanaf Roo sendaal en èèn met oude duiven vanaf St. Quentin. De jonge duivenvlucht had het volgende resultaat: 1. Slieker- Bakker, 2. J. Peute, 3. A. Zwart, 4. Slieker-Bakker, 5. A. Zwart, 6. Slieker- Bakker, 7. v. d. Veen, 8. Slieker-Bak ker, 9. Massee, 10. Massee, 11. v. d. Veen, 12. De Nijs, 13. P. Verdonk, 14. Slieker- Bakker, 15. De Nijs, 16. A. Zwart, 17, H. Pel, 18. H. Pel, 19. Massee, 20. Mas see. De jeugdafdeling bereikte het vol gende resultaat'. 1. Bennink. 2. De Wit, 3. de Vries, 4. Kraakman, 5. IJpelaan, 6. v. Schooten. De oude duivenvlucht vanaf St Quentin, had het volgende resultaat: I. P. Verdonk, 2. Slieker-Bakker, 3, P. Verdonk, 4. H. Pel, 5. Dick de Nijs, 6. P. Verdonk, 7. Dick de Nijs. Een eerste prijs voor de zangver. Sursum Corda De Gemengde Zangvereniging „Sur, sum Corda" o.l. van Cas Himmelreich behaalde op het Bondsconcours te Am sterdam in de Eerste Afdeling Ge mengde koren met 323 punten een eerste prijs. Als verplicht werk werd gezongen „De Sirenen" van Eduard Flipse, als vrij nummer „Salve Regina" van Ober hoffer. Onderwijzersbenoemingen Onze plaatsgenoten de heren Sprinkhuizen en H. Bleiiendaal onder wijzers resp, aan de R. K. Jongensschool te Oudorp en aan de R. K. school te Zwaag, zijn met ingang van 1 Septem ber as. benoemd als onderwijzer aan de St- Dominicusschool te Alkmaar. De hengelclub „Ontspanning" hield Zondag haar tweede wedstrijd in Wie- ringermeer. Evenals de vorige keer kon men ook nu weer van een beste vangst spreken. In totaal werden 378 stuks gevangen. De uitslag was: 1 W. Jonker, grootste baars 23 cm, 2 J. Blokker, 50 stuks. 3 H. Dekker 33 stuks. 4 S. Wormsbecher 32 stuks. 5 K. Pranger 29 stuks. 6 S. Kuiper 27 stuks. 7 A. de Vries 22 stuks. 8 D. van Sevenster 20 stuks. 9 P. Zwa ger 19 stuks. 10 A. Timmerman 18 st. De producten-commissie stelde de volgende minimumprijzen vast: van 6 Juli25 Juli: gele kool A f 5,B f 4, Van 27 Juli—29 Aug. is dit respec tievelijk f 4,en f 3, Voor groene kool is de min. prijs van 6 Juli—29 Aug.: A f 6,— en B f 4,—. Alles per 100 kg. Café was te lang geopend Een caféhouder uit Zuidscharwoude, die na de officiële sluitingstijd 's avonds elf uur nog bezoekers in zijn café had, werd door de Rijkspolitie geverbaliseerd. De bezoekers, die ook in overtreding waren, kregen eveneens een bonnetje. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juli. 101.000 kg aardappelen 1416.50, Droé 19,60—20,90, rode Schotten 19,50—20,30, Eigenheimers 20,90—21,40, blauwe idem 20,90, Saskia 14,30—15,20, grove 13,50— 14,60, drielingen 1012 en kleine 5,30— ,90; 20.000 kg rode kool 7,40—-IQ,10; 5500 witte kool 12,3013,10; 1000 stuks bloem kool: AI 33—38 en All 16—18; 400 stuks tomaten: A 73, B 64 en C 61; 400 bos peen 13,8015. NOORDSCHARWOUDE, 6 Juli. 71.000 kg aardappelen: Eerstelingen 14,10 —16,30, grove 13,40—14,90, Eigenheimers 9,5921, drielingen 411 en kriel 2,30 —6.40; 24 sloffen aardbeien 1,43—1,6 De oudercommissie van de Van Ree- nenschool heeft aan het gemeentebe stuur van Bergen de volgende brief gestuurd „Aansluitende op de uiteenzetting van de heer Schekkerman wil de Oudercommissie, in grote veront waardiging over het in discrediel brengen van het onderwijsbeleid var. de heer Nijdam, U dringend verzoeken op zeer korte termijn een commissie samen te stellen, die tot taak krijgt, de achtergronden en feiten aan het licht te brengen, waaruit blijkt, hoe de werkelijke situatie is, vooral t.a.v.: a. het geven van verkeerd advies aan ouders; b. het tekort schieten bij de selectie van leerlingen op de O.L.school; c. het onthouden van mogelijkheden aan deze kinderen. De Oudercommissie wil hierbij ver klaren, dat zij unaniem achter de heer Nijdam staat, daar het haar volle overtuiging is, dat de kinderne op de O.L.school op een juiste en pretitge wijze onderwijs ontvangen". De brief was getekend door de heren C. Sijp- heer, voorzitter en C. Daalder, wnd.- secretaris. In Oude Niedorp staat het er naar wij vernemen nog slechter voor dan in Moerbeek. Niet alleen dat de kermis daar in de loop der jaren ten zeerste aan gezelligheid had ingeboet, iets, waaraan de Floraliatentoonstelling niet geheel vreemd zal zijn geweest, heeft de heer Ooteman naar wij vernemen het besluit genomen dit jaar maar geen kermis meer te houden. In de plaats daarvan zou dan komen een balavondje in Juli. Voor de toneelvereniging „Molière", die voor de kermis reeds een stuk in studie had ge nomen en reeds enkele malen had gere peteerd, een tegenvaller. Ook de zomer- uitvoering zal nu niet doorgaan. Geluk kig dat het zwembad nog de nodige drukte brengt, anders was het in Oude Miedorp helemaal de dood in de pot. Er waren heel wat mensen in Oude Niedorp, die zich met enige ongerust heid afvroegen, of er met de restau ratie van de Ned. Herv. kerk soms moeilijkheden dreigden. Immers reeds geruime tijd geleden hebben aanbe steding en gunning plaatsgehad, stenen waren aangevoerd, maar men begon maar niet. Moeilijkheden zijn er in derdaad geweest. Het was een puzzle voor de aannmers, de geschikte steen soort te vinden. Naar wij vernemen moest er zelfs een oud Fries boerde rijtje voor worden afgebroken. Natuur lijk zijn er ook voor de restauratie- commissie nog wel enkele moeilijk heden. Het is een hele toer om Je laatste zeshonderd gulden bijeen te krijgen, maar gisteren is men met man en macht aan de werkzaamheden begonnen. Misschien dat daardoor het 500 kg bieten: A 8,809,30. "WOGNUM. 4 Juli. Vr. aardappelen j één of ander denkbeeld aan het brein middel 12.80—14.30; Grof 12.40—13.40; van de commissie zal ontspruiten. Drielingen 5.40—6.10; Kriel 3.504; Naar wij vernemen zal het werk In de loop van de maand Juni werd bij de Nutsspaarbank alhier op de spaarbank boekjes ingelegd f 451.790,73 (vorig jaar f 394.694,97 en terugbetaald f 392.688,90 (v. j. f 347.568,89). Er werd dus meer in gelegd dan terugbetaald f 59.101,83 (vorig jaar f 47.126,08). Het aan de inleggers verschuldigde ka pitaal, bij het begin van het jaar f 11.607-572,38 bedr. thans f 12.222.149,85. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bil het begin van het jaar 28.539, be draagt thans 28.659. Nog geen goed curing op uitbreidingsplan Bij de aan de Raad gerichte stukken bevindt zich in de mededeling van Gede puteerde Staten, dat zij hun beslissing op het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en tot intrekking van gedeelten van het uitbreidingsplan „Overdie en Achter- meer" hebben verdaagd. Verder bevat de portefeuille een af schrift van een brief van B. en W. aan de Vereniging van Kermisvakgenoten met de mededeling, dat de verhoging van de kermispachtsommen wegens ad ministratiekosten met ingang van 1954 is terugebracht van 5 tot 3 pCt. Ont vangen zijn voorts de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, een rapport van Sociale Zaken betref fende het onderzoek naar de wenselijk heid van een kinderbewaarplaats, een rapport van de GGD met betrekking tot het bevolkingsonderzoek en het verzoek van „Oud-Alkmaar" om niet tot demping van Schelphoek en Zan- dersbuurt over te gaan. De vereniging Zorg voor leerlingen en oud-leerlingen van het BLO heeft gevraagd om een subsidie uit de gemeentekas voor uit zending van leerlingen naar een vacan- tiekolonie en van de Centrale voor katholieke militaire tehuizen is een subsidie voor het jaar 1954 gevraagd. Eenzelfde verzoek bereikte de raad van de bond van mobilisatie-invaliden. P. A. JACOBSE KOOPT GROND OP HET INDUSTRIETERREIN De handelmaatschappij P. A. Jacobse heeft een verzoek tot het gemeentebe stuur gericht om een perceel grond, groot 2085 m2, op het industrieterrein „Noord" te mogen kopen voor f 29.190. Tevens werd gevraagd een terrein, dat onmiddellijk achter dit perceel ligt, te mogen huren, met recht van koop, voor de tijd van tien jaar, tegen een huur prijs van f 382.50 per jaar. Het college van B. en W. stelt de Raad voor de nodige toestemmingen te verlenen. (Van onze speciale verslaggever) DEZER DAGEN BEZOCHT Max Sehmeling, oud-wereldkampioen boksen in de zwaargewicht-klasse ons land. Hij was hier sinds 1938, toen hij speciaal gekomen was om Bep van Klaveren te zien boksen tegen Gustav Eden, niet meer ge weest. Dit keer kwam hij niet hierheen voor zijn oude geliefde sport, maar voor zaken. Hij be zocht de grootste Nertsfarm van ons land, de farm „Renard" in het nabij de Rijn gelegen Stichtse Eist. (van een onzer redacteuren) WANNEER ZFC ooit sterker is ge weest dan zijn tegenstander, dan is dat gistermiddag het geval geweest in de beslissende wedstrijd tegen Oosterpar kers. Gelijktijdig "moét men échter ook zeggen: wanneer ZFC er ooit in ge slaagd is kansen te verknoeien, dan heeft het dat gistermiddag gedaan. Het was voor de Zaankanters om wan hopig van te worden! De eerste minuten was Oosterparkers sterker en toen heeft het ook zijn over winning tot stand gebacht. Er was nog maar acht minuten gespeeld of uit een vrije schop vloog de bal via het hoofd van midvoor Wolda over de han den van keeper Lust heen het doel in. UI U.tU'U.IU, J.VI Itl U.UVJ X1 Ctav vvij V UV-lUWl Z-IXX J-JLAÖO uouu "til UUOI xxx- Doré 12.70—16. Aanvoer 20,000 kg. ongeveer 15 October gereed moeten J Daarna was het vrijwel gedaan met Oosterparkers. Toen immers ging de ZFC-maehine zo'n hoog toerental lo pen, dat er voor de Groningers vrijwel geen houden aan was. En in het laat ste kwartier van de eerste helft was het zelfs zo ,dat ZFC bijzonder goed speelde en Oosterparkers het mes op de keel zette. Maar als steeds ontbrak de afwerking. Het zelfvertrouwen werd daardoor zodanig ondermijnd, dat men .er„halverwege de tweede helft toé over ging het hele elftal onderste boven te gooien. Spil Kuijper belandde in de voorhoede, midvoor Van der Horst kwam in de achterhoede, linksbuiten De Graaf werd rechtsbuiten en rechts buiten Prijs ging linksbuiten spelen. Van die technisch zo veel betere ZFC- ploeg bleef niet anders over dan een hyper-nerveuse samenscholing van elf spelers, die elkaar tot grote vreugde van de Oosterparkers zo voor de be nen liepen, dat alles mislukte en groen wit na afloop van de ene vreugdedans in de andere kon vervallen.... (Van onze correspondent in New York) VERGEEF ONS EEN ZOMERSE. uiterst-licht-philosophische stemming. Maar het waren niet de wisselende gang van het Amerikaanse zakenleven, of de moeizame tred van internationale politieke en diploma- tieke onderhandelingen, die ons voor de zo veelste maal doordrongen van het feit, dat 's mensen leven een aaneenschakeling van ..ops'' en „neers" is. Het was de Otis-fabriek. waar het vervoermiddel van alle ops en neers wordt gemaakt de lift die het op spec taculaire wijze duidelijk maakte, hoe betrek kelijk dit naar boven en naar beneden gaan toch wel is. De Otis-fabriek is een uiterst modern gebouw, even buiten New York. Op weg naar kantoor gaan wij er dagelijks langs. Doch vandaag voor het eerst, werden wij ons er van bewust, dat de Otis-mensen kennelijk niets voelen voor het koekje van eigen deeg. De Otis-fabriek ge zult het begrepen heb- slaat slechtséén etage. Wil men U een ben is hypermodern geconstrueerd en be- demonstratie geven van het Otis product, dan neemt men U per auto mee naar de dichtstbijzijndste wolkenkrabber. WIJ MAAKTEN KENNIS met een bekwaam ingenieur met een ongebruikelijke naam, John L. Senior, Jr. Deze jongere Senior is een lucht vaartingenieur van vermaardheid. Het is voor namelijk aan zijn initiatief te danken, dat het brandend probleem der luchttaxi's een keer gaat nemen. Dank zij de helicopter. Senior, Jr., heeft een luchtvaartmaatschappijtje opgericht, uitsluitend ingesteld op het luchtver voer over de korte afstand. In onze metropolis is dit een zegen. New York wordt nl. door drie vliegvelden bediend, La Guardia, voornamelijk voor binnenlandse lijnen, Idlewild, waar de K.L.M. en de andere buitenalndse maatschappijen hun vluchten beëindigen, en Newark, het terrein waar beide categorieën landen, wanneer het erg mistig is. Het komt meer en meer voor, dat een buiten lander, die op Idlewild landt, tracht een verbin ding te krijgen met een lijndienst naar een Amerikaanse stad, die van La Guardia vertrekt Moet de gaar-gezeten luchtreiziger over de weg een „dodenrit" trachten te maken om z(jn aan sluiting te halen, dan kost het hem op zijn minst een goed half uur. Heeft hij de pech. dat zijn vliegtuig uit Newark vertrekt, dan is hij ten minste anderhalf uur kwijt. Het New Yorkse verkeer is nl. wat intensiever dan het straatbeeld van Amsterdam, Veere, Bergen-aan-zee, en Zut- phen bij elkaar. Het is op dit gebied dat Senior, Jr. de reddende engel is, of beter de reddende helicopter brengt. La Guardia is, door de lucht, hoogstens een minuut of tien van Idlewild ver wijderd, en het is mogelijk geworden binnen het half uur van Newark naar Idlewild te pendelen. Het publiek is aan deze luchttaxi's nog niet helemaal gewend. Men staart nog veel geïnteres- eerder in onze blauwe zomerlucht, wanneer er zo'n hefschroefvliegutig knort dan wanneer het een voorbijgierende straaljager betreft. Maar Se- nior Junior's maatschappij heeft de handen al vol aan het postvervoer. Twee keer per dag onder houdt hij een superbesteldienst tussen de drie vliegvelden, het dak van een centraal gebouw vlak bij het hoofdpostkantoor, en de buitenwijken. Zodat wij, in ons landelijk dorpje, waar niets de bewoners aan een metropolis herinnert, ook al ligt het onder de rook van de mammouth-stad, post uit Amersfoort en Zwolle 36 uur na de ver zending al in handen hebben. Mét de melkboer, de bakker en de postbode is de helicopterchauffeur hard op weg vriend des huizes te worden. BEROEPS- EN AMATEUR-TONELISTEN zullen zich verheugen over een nieuwe vinding, als gevolg waarvan décors minder kostbaar, lich ter van gewicht, realistischer van atmosfeer en gemakkelijker te verzenden zullen zijn. De vinding zich als gips laat gieten, de vorm aanneemt van is „neophreen", een rubberachtige substantie, die het afgietsel, doch zich tevens laat oprollen zon der deze vorm te verliezen. Wij ergeren ons vaak blauw (of groen) aan de gruwzame décors van boven, waarmee reeds zo menig geesteskind van zoveel auteurs zich gegriefd moet hebben gevoeld. Dank zij „neo phreen" heeft de ontwerper van het décor niet veel anders te doen dan een assistent te sturen naar het dichtstbijzijnde bos. De eerste-de-best.e boom wordt bestreken met een mengsel van lever traan en alcohol: daartegenaan wordt een plas- tieke substante gedrukt.. Door de chemische uit- werkng van de levertraan-alcohol-combinatie laat dit. alles los zodra de plastieke huls de vorm van de boomstam heeft aangenomen. Terugge keerd in de studio kan de assistent deze substan tie verharden tot het equivalent van een gips- vorm. Neophreen komt er dan aan te pas en wordt in een oven „gebakken". Na het verhar dingsproces wordt dit neophreen dan gescheiden van de vorm en is, in wezen, de zuiverste copie van een boomstam, die men nog ooit zag. Met zulk realistsch décor heeft men alleen nog maar een toneelschrijver nodig. Eilacie, geestes producten laten zich niet zo gemakkelijk in be paalde vormen gieten. DE STAD NEW YORK, vol liften, vol schouw burgen, doel van vliegtuigen en helicopters, die er hun passagiers uitladen, vol met bussen en auto's, pleziergangers en arbeiders, zakenlieden en kun stenaars, heeft een rijk verleden achter de rug. Dit jaar herdenkt men, dat Peter Stuyvesant, 300 jaar geleden, deze stad heeft gesticht. Het was reeds om deze, toch belangrijke gebeurtenis, op enigermate passende wijze te herdenken, dat Prins Bernhard hier een officieel bezoek bracht in het begin van dit jaar. Op dat tijdstip had geen New Yorker nog maar iets gedaan om dit driehonderd jarig bestaan te vieren of herdenken. Een paar Nederlands-Amerikaanse organisaties herdachten het feit in intieme kring. Doch de feestelijkheden, zoals men die onder soortgelijke omstandigheden in de kleinste Nederlandse stad zou hebben ge organiseerd, bleven achterwege. Burgemeester Impellitteri verklaarde, dat er tot zijn diepe spijt geen geld in de gemeentekas was om de viering ook maar op enigerlei wijze te doen plaats vinden. Dat er voor uiterst onbe langrijke kwesties wel geld in de kas was, vergete men maar; het beheer van de stad New York is van zodanige aard, dat de gemeenteontvanger van Tietjeksteradeel er zich voor zou schamen. Enige zakenlieden hebben tenslotte een uitweg gevonden. Zij organiseerden een „winkelweek". Wat Nederland en de kolo nisten uit de zeventiende eeuw hiermee uit staande hadden, is elkeen duister. Deze win kelweek vindt thans echter plaats. En een aardig Nederlands studentje, Mieke Meurs, zwaar gebukt onder haar titel als „Miss 300e Verjaardag van New York", heeft een lint doorgeknipt. Dit is nagenoeg het enige con tact geweest tussen Nederland, de winkel week en het 300-jarig bestaan van New York. Het is bitter teleurstellend dat een van 's wereld's meest trotse steden op deze erbar melijke manier aan zijn groots verleden is voorbijgegaan. Deze thans 42-jarige Max Schme- ling is zelf Nertsfakker. Hij heeft een grote farm, met ongeveer twaalfhonderd van deze marter- achtige pelsdiertjes op de Lunen- burger Heide tussen Bremen en Hamburg. Een edel bedrijf, zeggen insiders, •vaar hoe kan het an ders weer gestreefd wordt naar eerste kwaliteit. Na enige uren rondgedwaald te hebben tussen de koeien van de fokkerij „Renard," en vele malen één van de gevaar lijke rovertjes in handen genomen te hebben, deed hij de toezegging een aantal kleur- en standaard nertsen van dit Nederlandse be drijf te zullen kopen. IAE hier gefokte kwaliteiten en ma- ten stonden hem uitstekend aan, en bover.-'ien was het sterfterisico der dieren aanzienlijk minder bij een reis van Nederland naar Duitsland, dan bij een rechtstreekse import vanuit Amerika, de bakermat van verschil lende mutaties en stammen, die in dit Nederlandse bedrijf reeds te vinden zijn. Per auto was de heer Sehmeling even naar Nederland overgewipt. Zijn vrouw, de eenmaal zo gevierde film ster Annie Ondra, was niet meeg - komen. „Wie zijn vrouw liefheeft, laat haar thuis", schertste deze nog altijd in prima conditie verkerende ex-bok ser. Onmiddellijk liet hij er echter ernstig op volgen: „Nee, er moet iemand thuis blijven om het oog te laten gaan over de farm. Vooral in deze warme dagen. De dieren eisen een voortdurende zorg. Hoe licht wordt er iets vergeten. Wij wonen bij de farm en kunnen dus gemakkelijk op alles letten. „Heeft uw vrouw er liefhebberij in?" „kfijn vrouw heeft overal l lang stelling voor, waar ik belangstelling voor heb. Over acht dagen zijn we twintig jaar getrouwd. Kinderen heb ben we niet. Alleen honden. Ik fok Cocker Spaniels". „Doet u nog aan bepaalde tak ken van sport?" „Ja, tennis, golf, zwemmen, de bokssport niet meer. Alleen nog als scheidsrechter kom ik in de ring. Boksen is een sport, die een ongeloof lijk snelle reactie eist. In fracties van seconden moet je reageren. Daar ben ik te oud voor geworden. Het felle gaat eraf. De grens ligt in het begin van de dertiger jaren voor kam pioenen. Met kracht alleen heeft deze sport niets te maken. Je moet er ie hersens bij gebruiken en snel weten 'e reageren". „We hadden verwacht een zwaar der beschadigd gezicht te zullen zien", bekennen we de ex-bokser, in de ver onderstelling, dat deze ex-zwaarge wichtkampioen toch wel eens rake klappen te incasseren gekregen zal hebben. Max Sehmelinglacht breed, wan neer we die opmerking maken „Ik had alleen maar wat yit te delen, niets te nemen", beantwoordt hij schertsend deze opmerking. „Het zijn niet de besten, die de zwaarste klap pen krijgen. Nee, ik heb van mijn bokssport, behalve m'n wat platte neus, geen nadelige gevolgen overge houden. Het lichaam kan. wanneer je op bepaalde situaties bent inge steld, veel meer verdragen, dan je denkt". Zijn titelgevecht met Joe Louis in 1938 is Max nog steeds niet vergeten. „In 1932 ben ik wereldkampioen geworden. Zes jaar hebben er tussen gelegen, voor ik Louis ontmoette. Dat is funest, Dan ben je te veel gesetteld als kampioen. De spanning om het uiterste eruit te halen, ontbreekt. Het is veel moeilijker je op een bepaalde plaats te handhaven, dan die plaats te veroveren". „Mogen we u nu nog een pijn lijke vraag stellen?", vragen we „Ik ben geen lid van de Partij geweest", reageert hij met fabelach tige snelheid, nog voordat we de be treffende vraag gesteld hebben. „Als valschermjager ben ik in 1941 boven Kreta gedropped. Toen ik op de grond kwam, zakte ik in elkaar. Zoiets als een voetbalknietje aan de beide benen. Acht dagen na mijn on gelukkige landing lag ik in Athene in een hospitaal. Na de oorlog heb ik me weer laten opereren. Nu heb ik er geen last meer van". „Nog andere liefhebberijen dan uw fokkerij en sporten?", brengen we het gesprek weer op een ander onder werp. „Ja", lacht Max, „vertelt u maar, dat ik nog een champagnefabriek heb in Mainz, een Iikeurfabriek in Lubeck en een tabaksplantage in Virginia in Noord-Duitsland. En weet u, wat daar nu het bijzondere aan is? Zelf rook noch drink ik...."

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3