Kolenproductie dient opgevoerd met 16-millioen ton HET DIJK-BEHEER IN NOORD-HOLLAND Chefarine 4 Onafhankelijkheid van V.S. is een eerste eis boeken bulletin r UIT DE LANGEDIJKER DORPEN Nieuwe telefoontarieven in de sector Noordscharwoude Om het geluk van Peter BANDEN LAATSTE NIEUWS Stevens ki te laat bin VER. STAT Oosten STRIJD TEGEN DE Vliegende storm Marionnettenspel van j. van Erkelens 6 Nederlander gedood in Venezuela Eerste reacties gunstig K.S.G.Hulpmotor voor Europa's eenheid (II) KARTELVORMING Luister eens naar: Radioprogramma 4 middelen in 1 labiel doen wonderen! Hulde aan provinciale Waterstaat BESOMM1NGEN IjMUIDEN Pim, Pam, Pom en de wonderlamp DRIE KLASSEN Opgeschoten jongelieden misdroegen zich Bergen Openlucht-voorstelling is uitstekend geslaagd door Kitty Lessels Kermisdrukte weer achter de rug Klassiek blijspel in openlucht-theater BURGERLIJKE STAND LICHT^LOPEKD Willem Teil m, I DJAKARTA WIL W< INGELICHT WEERBERIC1 WOENSDAG 8 JULI 1953 (Van onze speciale verslaggever) RUIM 16 MILLIOEN TON STEENKOOL, grotendeels cokes, hebben de zes landen van de Kolen, en Staal Gemeenschap in het afgelopen jaar nit de Verenigde Staten moeten importeren. Deze invoer is verant woordelijk voor 24 pCt. van het chronische dollartekort dezer landen. De Hoge Autoriteit heeft zich thans tot taak gesteld, dit tekort binnen afzienbare tijd geheel weg te werken. Het is nog niet mogelijk, precies aan te geven, welke objecten er op het ambitieuze investeringsprogram staan, dat uitbreiding van de Westeuropese kolenproductie met 16 mil- lioen ton mogelijk moet maken, zo vertelde ons een lid der Hoge Auto riteit. Een deel van de investeringen zal door auto-financiering kunnen geschieden, want de heffingen der aangesloten landen komen vlot bin nen. oorts zal een beroep op de Europese kapitaalmarkt worden ge daan. Hier zal echter moeten worden opgepast dat, gezien de schaarste aan risico-dragend kapitaal, niet een te groot deel van dit kapitaal naar deze sector wordt weggezogen. Ten slotte lijkt, als sluitstuk, het verkrij gen van particulier Amerikaans kapitaal tot de mogelijkheden te be horen, vooral na de recente reis der heren Monnet, Spierenburg en Etzel naar de V.S. MAAR hoewel een investeringprogram als zodanig nog niet is opgesteld, er is wel een bepaalde lijn. Vóór alles wil men de cokesproductie uitbreiden. Vervolgens wil de K.S.G. de kolenproductie in België en de staal- productie in Duitsland rationaliseren. Dit laatste is van groot belang, omdat, mocht er een crisis komen, Engeland er bij de huidige stand van zaken gunsti ger voor staat dan het Ruhrgebied. Niet, dat men deze investeringen aan de ondernemers zal opdringen. De on dernemers blijven vrij in hun doen en laten, dat is een der grondpijlers van de K.S.G. Maar de prijszetting door de Hoge Autoriteit zal de ondernemers zonder enige twijfel in de richting an rationalisatie en expansie stuwen. Daarbij wordt gewaakt tegen kartel vorming. Twee kartels heeft de Hoge Autoriteit reeds uitgeschakeld en een onderzoek is gaande naar andere. Die strijd tegen de kartels is een der vier richtlijnen, die voorzitter Jean Monnet vorige week in de gemeen schappelijke vergadering der Assemblee van de Raad van Europa en het KSG- parlement heeft getrokken. De drie zijn: productieverhoging, het waken voor de belangen der arbeiders en het streven near samengaan met Engeland. Engelse liefde LIET blijft Monnet en de zijnen een doorn in het oog, dat de Engelsen zich. evenals de Scandinavische landen, Zwitserland en de Verenigde Staten, vergenoegen met een delegatie een gezantschap zou men het eigenlijk noe men in de K.S.G.-hoofdstad Luxem burg. Maar de Britse afgevaardigde George Chetwynd heeft in deze ver gadering de houding van het Verenigd Koninkrijk nog als volgt omschreven: „Wij kunnen het meisje niet trouwen, omdat wij al oudere en sterkere liefdes banden hebben. Evenmin kunnen wij een verhouding beginnen om a.h.w. een zondig leven te gaan leiden met alle voordelen van een huwelijk zonder de verantwoordelijkheid er van. Voor ons is het de vraag: Kunnen w(j komen tot die mate van begrip, verdraagzaamheid en afwezigheid van hartstocht, die een duurzame platonische vriendschap tus sen ons mogelijk maakt." Engeland blijft dus vooralsnog afzij dig, al zinspeelde de heer Monnet er in de vergadering op, dat er zekere voorstellen in bespreking zijn, die in de nabije toekomst een gemeenschappelijk overleg met de Engelsen mogelijk moet maken. Deze toenadering zal dan geschieden onder de druk der realiteit, dat de K.S.G. Engeland op zijn exportmarkten zal gaan belagen en als concurrent op treedt bij de aankoop van schroot. En geland profiteert op het ogenblik mee van alle discussies en van de research der K.S.G. en op het ogenblik is er dus nog eerder sprake van een „zondige verhouding" om de termen van de heer JUBILEUMOPDRACHTEN. Nog twee werken, in opdracht van de jubilerende AVRO gecompo neerd. Begonnen wordt met een vijfdelige Serenade van Henk Badings, waarvan het schema weinig nieuws openbaart. Dan volgt een zevendelige suite van Willem Strietman naar aanleiding van het verhaal van Edgar Allen Poe, De Maskerade van de Rode Dood. Het schrijven van zulk een werk is een hachelijke onderne ming. Muziek kan niet meer dan een sfeer uitdrukken, nimmer een nauwkeurige schildering van een of meer gebeurtenissen ge ven. Bijzondere aandacht dus voor dit programma (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m). DIE ZAUBERFLOETE, van Mo zart. Thans volgen fragmenten uit de tweede acte (Donderdag 23.15 over Hilversum I, 402 ml. DONDERDAG 9 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12-30—12.33 Land- en Tuinbouwmedede- lmen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.35 Omroeporkest en soliste. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Promenade Orkest. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing 18.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.35 „Op de stelling' 18.45 Leger des Heils-kwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht. 21.15 „Over grachten, wallen en kantelen", klank beeld. 21.45 Metropole Orkest en solist. 22.15 Piano-recital. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS- berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00—24.00 AVRO (7.50—8.00 VPRO). 7.00 Nieuws 7.10 Gram. (7.50 Dagopening.» 8.00 Nieuws, 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 935 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. mu ziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelspel. 12-50 Uit het Bedrijfsleven. 1300 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Gevar. programma. 14.30 Piano-recital 15.00 Voor de zieken. 16 00 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil. causerie. 17 40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Drs, F J. A. Terwisscha van Scheltinga: „Zuid en Z.-O.-Azië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Mil. Orkest. 18.55 Ronde van Frankrijk. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Re portage. 19.50 Gram. 20 00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.10 Cabaret. 21.50 Amu sementsmuziek. 22.20 Disco-causerie. 23.00 Nieuws. 23-15 Sportactualiteiten. 23.30— 84.00 Gram.muziek, Bij de internationale uitgeversmaat schappij het Wereldvenster te Baarn zijn de memoires verschenen van Klaas Toxopeus, de schipper van de redding boot „Insulinde" en de broer van de al even bekende Mees Toxopeus. In een onopgesmukt en eerlijk verhaal vertelt deze zeeman-in-hart-en nieren van de tochten, die hij met de reddingboten van Rottum en Oostmahorn over het wad maakte. Hij schrijft over de vergeefse tochten, over de zware .brekers, die het note- dopje met de ondergang bedreigden en over moeilijke reddingen, waarvoor de hoogste graad van zeemanschap werd vereist. Vliegende Storm is geen boek van een redder, die zichzelf op de borst slaat. Het is een eenvoudige re portage, maar tussen de regels door be merkt men de sterke moed van de be manningen, die met hun reddingboten het zwaarste weer en de woedende bre kers trotseren om andere zeelui te red den. Chetwynd te gebruiken) dan van een platonische vriendschap. Maar de afwezigheid van Engeland zal er de zes kolen- en staallanden niet van mogen weerhouden, op de ingesla gen weg voort te gaan. Want de Kolen- en Staal Gemeenschap is op dit ogen blik het enige plechtanker, dat het schip genaamd Verenigd Europa be hoedt voor afdrijven naar de oceaan van woorden te Straatsburg: -waar de golven van nationale en belangentegen stellingen het huikje onvermijdelijk moeten verpletteren. Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door desamenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ■n4tj e doei wonderen! (Advertentie Lng Med.) Bij de behandeling van een brief van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland over herstel van de aan de zeeweringen in Noord-Holland op 31 Januari en 1 Februari aangebrachte s.aade en verdere voorzieningen heb ben enkele leden in de Dinsdagmid dag gehouden vergadering van de Provinciale Staten hulde gebracht aan de Provinciale Waterstaat voor bet werk door deze dienst verricht. De heer Blaauboer (VVD) was van mening, dat de toestand bij de Honds- bosse zeewering gevaarlijk blijft. Hij vroeg een proef te nemen om de duin- aanwas te bevorderen. De heer Lanser (Comm.) sprak zijn voldoening uit over hetgeen op Te: -1 tot stand is gekomen en over de plan nen bij de Hondsbosse zeewering. Het geen in Noord-Holland verricht is steekt gunstig af bij andere provin cies. Hij hoopte, dat Gedeputeerde Staten diligent zullen blijven. De heer Volkers (Comm.) beval samenwerking tussen de polderbestu ren op Texel aan, waardoor een z.g. dijkring z: 1 ontstaan. De heer Mul (CH), was eveneens te vreden met hetgeen in de provincie geschied is en herinnerde aan hetgeen bij de opening van de Wageningen- week gezegd is over samenwerking tussen kleine gemeenschappen bij be heer van dijken. Rijkstoezicht bij dij ken verdient aanbeveling, evenals bij herstel er van, omdat dijken van na tionale betekenis zijn. Nadat de heer Sietsma (Arbeid) de wens had uitgesproken, dat de maat regelen mogen strekken tot heil van de provincie, sloot de heer De Vries (Arbeid) zich namens Gedeputeerde Staten aan bij de hulde aan de Provinciale Waterstaat gebracht. Hij had er zich over verbaasd, dat de dignst zo veel tot stand heeft gebracht bij de herstelwerkzaamheden. De tech nische zaken wilde spreker overlaten aan deskundigen. De door de heer Blaauboer genoemde proef over duin- aanwas zal hij doorgeven, maar hij weet niet of zij kans van slagen heeft. De vraag is of er voldoende zand voor het doel is. De adviseurs zijn over de toekomst tevreden, wat Texel en de Hondsbosse zeewering betreft. Over de financiering van de herstelwerken moet nog overleg met de regering worden gepleegd. De regering wil ech ter alleen het rampgebied (waarbij ook Texel bc'ioort) helpen. Wat de samenwerking op Texel betreft tus- De besommingen van Dinsdag 7 Juli zijn: Kotters: IJm 208 f 5500. De t 'ale aanvoer bedroeg 180 kisten. Per kg: Heilbot 2.45; Tong: gr. 2.25, grm. 1.50, kim. 1.791.69; Tarbot I 1.80—1.66. Per 50 kg: Schol: kim. 65, kl. I 40, kl. II 30—20; Schar 17.50; Schelvis: grm. 36.50, kim. 40—50, kl. I 38—37.50 en kl. II 2513; wijting 14; gr. gul 43; kl. gul 16. Per 125 kg: gr. kabeljouw 184—94. sen de polderbesturen zag spreker ad ministratieve bezwareneen sterk "i- nancieel lichaam is nodig. Hierna werd de brief van Gedepu teerde Staten voor kennisgeving aan genomen. 61. Vol verbazing staarden de drie broertjes het negertje na, dat met zijn hoepel het bospad afhoepelde. „Snap jij er iets van?" vroeg Pim aan zijn broer tjes. „Jullie hebt het toch óók gezien, hè?" Pom en Pam knikten, terwijl ze met grote ogen het bospad afkeken, waar Ali nu om een hoek verdwenen was. „Zou hij terugkomen?" vroeg Pim, die nog steeds de wonderlamp in zijn hand had. „Nou we merken het wel" antwoordde Pom, die nu eindelijk zijn sokken kon aantrekken. Hij had zijn voeten met zijn zakdoek afgedroogd en die zakdoek kreeg nu bijna precies zo'n kleur als het vodje, dat Pim in zijn broekzak had. „Vooruit jongens, naar huis toe", gebood Pim. „Moeder weet niet, vaar we blijven". Op een holletje sloegen zij nu de weg naar huis in en weldra stonden ze voor Moeder, die ogen tekort kwam om de mooie souve nirs te bekijken. ,,Kijk Moeder, een zak mes met een' priem en een glassnijder enne.... 'n blikopener en een kurke- trekker", riep Pam en hij duwde Moe- der het begerenswaardige mes vlak onder haar neus. „En ik heb een echte padvindersriem gekregen, Moe der", riep Pom blij. „Mag ik nu ook een sleutel alsublieft om er aan te hangen?" „Eventjes stil, kinderen, mijn oren tuiten", riep Moeder lachend, maar haar ogen zochten Pim, die wat op de achtergrond gebleven was. „En jij, Pim?" vroeg ze. „Wat heb jij ge kregen?" Voor de aangeslotenen op de tele foonnetten Broek op Langedijk, Bur- gerbrug, Heer Hugowaard, Nieuwe Niedorp, Noordscharwoude, Obdam, Oterleek, Oude Niedorp, Spanbroek en Warmenhuizen zal binnenkort het tarief voor het uitgaande interlocale telefoonverkeer inet automatisch be reikbare netten worden gewijzigd. Het nieuwe tarief zal 3 tariefsklassen omvatten n.l.: Tariefklasse A voor gesprekken met aangeslotenen op de netten: Dirkshorn, Egmond, Heer Hugowaard, Koedijk, Kolhorn, Limmen, St. Maartensbrug, Nieuwe Niedorp, Noord-Scharwoude, Obdam, Oterleek, Oude Niedorp, Scha- gen, Schagerbrug, Schoorl, Spanbroek, Stompetoren, Ursum, Warmenhuizen, Wieringerwaard, Winkel, 't Zand NH en Zuid-Schermer. Op gesprekken binnen het eigen te lefoonnet blijft het locale tarief van toepassing 3 cent per gesprek, onge acht de duur) Tariefklasse B voor gesprekken met aangeslotenen op de netten: Abbekerk, Avenhorn, Benningbroek, Berkhout, Blokker, Edam, Hippolytushoef, Hoorn NH, Medemblik, Middenbeemster, Mid- denmeer, Midwoud,Monnikendam, Nw. Almersdorp, Den Oever, Oo9thuizen, Oostwaard, Oude Zeug, Purmerend, de Rijp, Slootdorp, Spierdijk, Wagen- dop», Wieringerwerf, Wognum en Wijdenes. Tariefklasse C voor gesprekken met aangeslotenen op de overige automa tisch bereikbare netten. De kosten van gesprekken in tarief klasse A bedragen f 0.06 voor de eerste minuut, elke minuut meer f 0.03. In tariefklasse B f 0.18 voor de eer ste minuut, elke minuut meer f 0.06. In tariefkasse C f 0.36 voor de eerste minuut, elke minuut meer f 0.18. Voor gesprekken met netten, welke nog niet automatisch bereikbaar zijn, blijven de bestaande tarieven van kracht tot het tijdstip waarop ze au tomatisch worden. De wijziging van de tariefsappara- tuur wordt geleidelijk in het tijdvak van 8 Juli tot en met 26 Augustus 1953 uitgevoerd. Gedurende dit tijdvak zal een deel der gesprekken volgens het oude en een ander deel volgens het nieuwe ta rief worden geregistreerd. Na 26 Aug. a.s. geldt uitsluitend het nieuwe tarief. Bij de gesprekken waarvoor het nieu we tarief geldt, komt de waarschu- wingstoon vóór het einde van elke pe riode van 3 minuten te vervallen. Bedoelde toon zal dan alleen 10 sec. vóór het bereiken van de gespreksduur van 9 minuten worden gegeven. Na deze gespreksduur wordt de verbin ding automatisch verbroken. Een ergerlijk staaltje van baldadig heid heeft zich in de nacht van Zon dag op Maandag voorgedaan. Opge schoten jongelui hebben zich niet ont zien, de nieuwe skeletwoningen in plan-centrum te bevuilen. Niet alleen de WC, maar ook de douchecel van meer dan één woning werden besmeurd. Zelfs de muren sche nen niet met rust te kunnen worden gelaten. Verder werden enkele keu kenrekjes vernield. Het lijkt wel ge woonte te worden, dat er na afloop van een kermis of bal, dergelijke stre ken moeten worden bedreven. Het is te hopen, dat de politie de daders weet te grijpen. Gevoelige strafft-, zijn..hier zeker op hun plaats. Willy Vervoort, die zijn devies „Goe de gijn behoeft geen krans" wel zeer hoog in de mast had gehesen, heeft er voor gezorgd dat de voorstelling in het openluchttheater weer uitstekend ge slaagd is. Met zijn medewerkers Willy Wal den en Piet Muyselaar heeft hij de toe schouwers laten schudden van het lachen. De „Chico's" brachten hun cowboy liedjes waarna Tonny Boucher en Wil ly Vervoort voor het daverende slot van de avond zorgden. Tonny Bakkenes als pianist en accor deonvirtuoos kreeg een zang-graag pu- bliek gewillig mee. Twaalf-honderd bezoekers konden aan het slot op een kostelijke avond te rugzien. GESLAAGD VOOR MULO-EXAMEN Voor het Mulo B-examen aan de open bare Ulo-school te Bergen slaagden K. Leeuwenkamp te Groet en J. Vlam te Warmenhuizen. Er werden geen pandidaten afgewezen. 51. „Bryce, ik kan onmogelijk vergeten wat er gebeurd is met Lorna's portret, 't Zelfde zou met het mijne kunnen ge beuren. En, totdat ik zeker ben, dat het niet zo is, totdat ik met je op de Casa kan komen zonder dat men mij doet voelen dat ik als een inktvlek op het vloerkleed ben, totdat er geen voor oordelen meer zijn en je moeder mij kan aanzien en niet uit wanhoop voor Beatrice siddert, tot dan.." haar stem brak afhebben wij nog ons taf ei tje op de binnenplaats, is 't niet lieve ling?" „Ja, dat hebben we nog", had hij ge voelvol gezegd, „Ik zal vanavond op je wachten en elke avond, dat je kunt komen." Maar hij had niet geprobeerd de hinderpalen waarmee zijn familie te genwerkte, af te breken; hij had niet gezegd door haar verblind: „Wij gaan trouwen en zullen ons eigen huis heb ben; wij kunnen niet meer wachten, Lynne; we kunnen onmogelijk langer wachten. De een of andere dag houden zij wel op met iets tegen je te hebben en tot dat ogenblik hebben wij elkaar, wij moeten." 't Was pas nadat zij de hoorn had opgehangen, dat zij zich dat realiseer de. Hij was verlangend geweest naar hun ontmoeting; zijn liefde was even dringend als altijd. Toch voelde zij een terughoudendheid; de dringende on stuimigheid was er niet; en zij was er verwonderd over en een beetje uit het veld geslagen. Maar vanavond, aan hun tafeltje, wanneer de sterren in hun wijn zouden duikelen, zou hij het haar duidelijk maken. Om vijf uur gaf zij de dienst over 1 aan de wufte Anton die, al was hij dan erg gevoelig voor een aardig ge zichtje, ook een kundige apotheker was. Zij ging naar de personeelsafdeling, en toen zij vlak bij de hoek van de gang was, hoorde zij stemmen. Eerst José's stem, onvoorzichtig luid en wanhopig, alsof al haar ongeduldige vrouwelijk heid verdrukt was; „Op deze manier, Mae, zullen wij steeds blijven wachten en ik zal gau wer oua worden dan jij. Tegen de tijd dat ik vijfenveertig ben zal ik te oud zijn, want dan kan ik geen kinderen meer krijgen." Zij sprak bijna vloeiend Engels, met slechts heel weinig accent. „Je bent nu pas negentien, José". „Daarom smeek ik 't je, Max. 't Is nu, dat ik wil leven; nu, dat ik negen tien ben en je alles kan geven...." Lynne liep met veel lawaai over de stenen vloer om hen te waarschuwen dat zij er aan kwam en draaide toen om de hoek, terwijl zij deed alsof zij niet zag dat zij haast beschaamd uit elkaar gingen. Zij kwam bij haar kamer en sloot de deur, stak een sigaret aan en legde de parelgrijze chiffonjurk klaar. Zij hoorde José de kamer er naast bin nen komen en voor een poosje was het stil. Toen drong een zacht geluid door van José's kamer. Het verpleeg stertje snikte. Hartbrekende snikken waren het, 't snikken dat voortkomt uit de diepe afgrond van een gemarteld hart. Lynne stond te kijken naar de grij ze chiffon op het bed, maar zij kon nergens haar gedachten bij bepalen door José's huilen. Zij dacht: „Het leven eindigt met negentien jaar...." Dit huilen was als een klaagzang door zijn diepe smartelijkheid. Opeens drukte zij haar sigaret uit, liep door de kamer en over de gang en toen zij bij José's deur was, maak te zij die zonder aarzeling open. En hier op het bed was er geen betoverend waas van chiffon. Er was alleen maar een Spaanse verpleegster, niet veel ouder dan een kind, die in elkaar gekropen daar lag, haar gezicht verborgen in het kussen, haar handen tot vuisten gebald aan beide zijden van haar donker hoofdje. Een smal voetje hing over de rand van het bed en de witte verpleegsterschoen was er afgegleden en lag op de vloer. Lynne deed de deur zachtjes dicht, liep naar voren en haar handen na men de dunne schouders beet, terwijl zij daaronder al het verdriet van bet krampachtig snikken voelde. „Vertel mij eens, wat er aan de hand, is José", zei zij en er was zoveel vriendelijk heid in haar stem, dat er opnieuw een siddering van verdriet door het kinderlijke kleine figuurtje ging. De adem van het meisje stokte in haar keel. Maar zij hief haar gezicht niet op uit de kussens en zij weigerde te antwoorden. Toen stelde Lynne een vraag: „Dok ter Leon, José?" De uitwerking was als een dolksteek in het hart van het meisje. Zij hief haar hoofd met een ruk op: „Ja, het is Max". De bekentenis was gedaan voor zij tijd had die te overdenken. Zij staarde naar Lynne over de smalle lijn van haar schouder, haar ogen brandend van gemartelde liefde. Toen, bijna gelijktijdig, en haar stem zakte weg in een bevend gefluister: „Laat mij alleen „Ik wil je helpen, José. Misschien kan ik dat". „Nee", de langwerpige ogen waren, zelfs door hun tranen heen, zo donker, dat de iris niet te onderkennen was van de pupil. „Nee", herhaalde zij, „u zou mij nooit kunnen helpen, nooit". En zij liet haar gezicht op haar armen terugvallen en lag onbeweeglijk, be halve dat haar schouders neefden. Lynne keek naar haar en Injseling wist zij het was geen gissen to het wilde weg, maar een helder, vaststaan de overtuiging, gegrond op vroegere voorvallen dat het verdriet van dit kleine schepseltje terug te voeren was naar zijn oorsprong in de Casa Garron. De oorzaak was die van meerdere verdrietelijkheden: het brein van Beatrice Penda. Vandaar stroomde het als een modderige bron, Max Leon omsluitend, sneller wordend en ten leste aanzwellend om José's hart te overstromen. Zij voelde een smartelijk medelijden, toen zij naar José Colina keek, wier huilen was als dat van een kind; maar het was dat van een vrouw, die be vrediging zocht in de armen van een man. (Wordi vervolgd; Hew? RIJWIEL t MOTOR De kermis te Bergen die gisteravond om half twaalf werd gesloten heeft een geanimeerd verloop gehad. De inzet op Zaterdagmiddag werd door de exploi- tanten zeer goed genoemd. Ook Zondag was er over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Wel waren enige exploi tanten over de middagsluiting van 16.30 tot 20 uur 's avonds zeer ontstemd. Als men echter in aanmerking neemt dat hiervoor de Zaterdagmiddag beschik baar was gesteld is het duidelijk dat voor klachten weinig analeiding kon bestaan. De grootste drukte concentreerde zich om de gok-apparaten. De omzetsnelheit bij het bumperspel was op sommigt tijden 1 ronde per minuut, zodat hiei uitstekende zaken werden gedaan. Veel animo bestond er voor de onder neming waar een dubbeltje op een prijs moest worden gegooid. De tref kans bleek hier echter zeer klein te zijn. De exploitant van de Zweefmolen was minder over de resultaten te spreken en verklaarde „alleen voor de gemeen, te te hebben gewerkt". Een enkele uitzondering daargelaten hebben de café's in Bergen het zeer druk gehad. Het bezoek aan de dan cings liep echter terug. Jan van Erkelen heeft één dezer dagen aan de Zuidlaan gedemonstreerd dat het marionettenspel in de open lucht en onder primitieve belichting en begeleiding een apart karakter krijgt als men de poppen en hun mas kers omhult met fijne weefsels, als tule, gaas en zijde. De opvoering van „De Moerasgeest", „Angst" en „Een insect" kwam het begrip „spookachtig" zeer nabij. De muzikale begeleiding (met fluiten door van Erkelen zelf verzorgd) deed het eveneens uitstekend en onder streepte het frêle karakter der figu ren. Het valt eigenlijk te betreuren dat van dergelijke demonstraties een te klein publiek getuige kan zijn. Dat zij op de toeschouwers een die pe indruk maken is gebleken. Vrijdagavond, 10 Juli, zal door he! toneelgezelschap „De Piankeniers" on der regie van Jan Lemaire het pikante blijspel van Julian Thompson ..The Wornors Husband" worden opgevoerc Om het stuk voor openlucht geschil' te maken heeft de Nederlandse bewf -u. ker van dit blijspel mr H. M. Plan! tamelijk ingrijpende wijzigingen aar# bracht. Het verhaal speelt zich af de tijd en in het rijk der Amazon# een matriarchale volksgroep, die vrot ger aan de noord-kust van Klein-Afi geleefd zou hebben en wier gebied „De gordel van Hippolyta" werd d' j noemd. De vrouwen van dit legenda!' sche rijk der Amazonen regeren, voe ren oorlog, jagen en bewerken het land. j De mannen zijn er niet veel andss j dan luie nietsnutten. In de loop van het verhaal drinfö i de „manneliike" Grieken het Ama®' nenrijk binnen en voeren met de Am8' zonen een striid. die tenslotte door M ingrijpen van Eros in pais en vree 2® slot vindt. De Griekse goden- en half god®' wereld is in dit amusante gegeven, d8' tal van kosteliike verwikkelingen situaties bevat, een niet onbelangnil1® rol toebedeeld. Geboren Anna J-, d. tfan W- H- Smit en C. F. Morsch. Hendricus P M., z. van F. Metselaar en M. Sandkuijl' Ondertrouwd Jacobus J- Groot en Catharina M. Spoelder, won. te Amsterdam. Getrouwd Hendrikus J- Lansen en Gerarda M. J. van de Kamer. (Advertentie, lng. Med.) Maandagochtend is op de eew{j stuurman van het m.s. „Poseidon' heer Th. P. Kuiper, in de haven ,8 Laguaira (Venezuela) bij ongeluk <j°" de nationale garde geschoten. De Kuiper is in het hospitaal van Las»' afra aan zijn verwondingen overleaf j De overledene was 43 jaar oud en gehuwd. De reden van het schieten niet bekend. De politie heeft de 2® in onderzoek. Directie: J. BIJLSMA en C. KR) Hoofdredacteur: H.M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5! ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 32 Postgiro 187294 $83m UELLER nog dan in de vijf étappen, heeft het gioen van Jacques Goddet g streden. Een harde tegen niet beletten, dat er met delde van tegen de veertig werd gereden en het laat z pen, dat onder deze omst; de étappe-zege van de Belf neugden in het kamp vin derburen met grote vreugde groet. Vreugde was er echt de Nederlanders. Hein vai was in de zesde étappe losg hij heeft het gepresteerd kopgroep van zeven man op plaats te eindigen in dezelfi de winnaar. Ook Adri Voor zijn gezicht eens in de vo< deren laten zien. Enkele meters voor de finish sproi het peloton en eindigde op de .plaats vóór vrijwel alle ten, die in gesloten geler1-: Mans arriveerden. Slechts derlanders zaten niet in deze Het waren Jan Noiten en J venr Laatstgenoemde kwam tijd na het sluiten van de binnen en voor hem behoort de France 1953 inmiddels al het verleden. Jan Nolten h met zijn dolle jacht in de vi, pe geforceerd. Hij eindigde op de 89e plaats en kreeg twintig minuten achterstand vorieten. (Voor de verslagen zie men De nieuwe zaakgelastigde donesië in Australië, dr Tam bij aankomst in Sydney verki Indonesië inlichtingen wenst jongste besprekingen tussen nisters van Buitenlandse Ze Australië en Nederland. Volgens diplomatieke krin Cairo hebben de Ver. Staten c sche landen militaire hulp aai voor de verdediging van het Oosten. Het begin zou een huil waarde van 140 millioen dol! ae staten in het midden-Oostc bij ook Israël en Perzië. De e acties op dit aanbod kwamen zijde van Egypte en waren „z stig". Deze Amerikaanse militaire wordt gezegd, is slechts bedi maatregel op korte termijn, 1 een regeling van het Brits-I geschil over de basis in de Sut zone en in afwachting van de i li.ike vorming van een region; nisatie voor de verdediging midden-Oosten, volgens de op het Noordatlantisrh verdrag. Amerikaanse woordvoeiders er de nadruk op. dat de A staten, die voor deze hulp in king willen komen, moeten bek Verwachting, geldig tot Vri avond: PLAATSELIJK BUIEN Koel weer en plaatselijk I met een kans op onweer. M af en toe krachtige wind, ruil van Zuidwest naar West Noordwest. VRIJDAG: Zon op 4.32, 20.58; Maan op 3.24, onder

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 6