Gemeenteraad reed een kalme en vrij emotieloze etappe Uitlooppoging van VENNEKER brachtKVP-ploeg geen winst BERV0ETS BERVOETS De heer Daalder nam officieel afscheid van het onderwijs Goed werk van nieuwe prof Progressief paedagoog met veel liefde voor het kind NED. LEGER DES HEILS MAG NIET OP ZATERDAG BUITEN ZINGEN Enkele demarrages Doktersdiensten voor iets goeds! Voor iets goeds: AGENDA: Zeven-en-veertig jaar bij het onderwijs Geert openstelling op Zondagen VRIJDAG 10 JTTLI 1953 HET IS GISTEREN EEN TAMME raadsvergadering geworden. Een vergadering, die we konden verwachten na de spannende etappe, waarin heel wat verkiezingspremies waren verreden. Maar nu die bekend zijn voelden de raadsleden er weinig voor de kop te nemen. Ze bleven liever in het grote peloton meedraaien en het was eigenlijk alleen de KVP'er, de heer Venneker, die wat steviger op de pedalen drukte en een uitloop- poging waagde. liet gelukte hem echter niet een voldoende voorsprong te nemen, want wethouder Bakker hing dicht aan zijn wiel en belette hem enige winst uit zijn koene demarrage te slepen. Zelfs voor de extra premie voor het meest actieve raadslid kwam hij niet in aanmerking. Deze prijs zouden we willen toekennen aan mevrouw Koster-Schouw, die tenminste de voldoening smaakte, dat haar voorstel om nogmaals een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid van een kinderbewaar plaats, hij wethouder Coerts gehoor vond. Burgemeester Wytema zag geen kans een bres in de grote armee te slaan. Hij bleef ditmaal in de achterste gelederen hangen en verspilde zijn krachten niet aan een bij voorbaat tot mislukking gedoemde aanval. Dat was toen het voorstel aan de orde kwam niet in te gaan op het aanbod van Airghost om een reclamefilm in verschillende versies plus een projector te leveren voor de som van f 12.500.Alléén de burgemeester was vóór deze transactie geweest, maar de meerderheid van het college had afwijzend beschikt. ..Hulde", riep de'heer Torenvlied, die aan zijn vóórlaatste etappe van deze raadstour bezig is. En de heer Berkhouwer, door de keuzecommis sie ook voor de volgende ronden uitverkoren, merkte op: „Geesten spre ken niet". Hij doelde daarmede op de vreemde zwijgzaamheid van de voorzitter. Overigens was dit van hem tevens de enige opmerking. Hij had zich eerst halverwege het parcours bij het peloton kunnen voegen en wilde kennelijk geen adem verspillen om het risico te ontgaan na het sluiten van de controle binnen te komen. De startpremie van tien gul den had hij echter volkomen verdiend. rjE heer Venneker dan was één v van de weinigen, die gistermiddag van zich deed spreken. Hij lanceerde een' aanval op B. en W. naar aanlei ding van hun voorstel om alleen mede werking te verlenen aan de belegging met linoleum van de lokalen der St. Dominicusschool en het vernieuwen van de electrische verlichting, doch daarentegen de gevraagde medewer king te weigeren voor het aanbrengen van een ondervloer van hardboard, het vernieuwen van de plafonds en het aanbrengen van andere verbeteringen. Er gaat practisch geen raadsvergade ring voorbij,, .ajdys dé heer Venneker of er komen verzoeken aan de orde van de bijzondere scholen voor het treffen van voorzieningen. Het feit, dat deze aanvragen zelden worden af gewezen bewijst, dat de schoolbesturen geen dingen vragen, die onnodig zijn. Ook de voorzieningen in de St. Domi nicusschool, die op een bovenverdie ping van de St. Adelbertusschool aan de Nieuwlandersingel zal worden ge vestigd, zijn dringend nodig. De heer Venneker merkte op, dat het school bestuur zijn goede wil had getoond door enkele punten te laten vallen, maar dat het toch bleef aandringen op het leggen van hardboard op de ver sleten vloeren. Hoewel B. en W. had den aangevoerd, dat het hier een post van achterstallig onderhoud betreft en geen nieuwe voorziening, vond de heer Venneker, dat door het college niet de juiste weg was bewandeld. Het ware beter geweest als een deskundige van gemeentewerken en een deskundige van het schoolbestuur deze gevallen hadden opgenomen. Noch het hoofd van de afdeling Onderwijs, de heer J. H. Weil noch de secretaris van het schoolbestuur de heer P. Hilbrand zijn in deze materie voldoende deskundig, aldus spreker. Even scheen het alsof de heer Van der Borden (CH) de uitlooppoging van het vcrrige raadslid zou steunen, toen hij zei, dat hij het volkomen met hem eens was, maar de heer W i e s e (PvdA) drukte het tempo met de op merking, dat er een plafond als men er voldoende zorg aan besteedt en zorgt dat het droog blijft, mensenlevens mee kan gaan. Op dat ogenblik kwam wethouder Bakker naar verren om de vermetele demarrage in deze rustige etappe te nivelleren. „Als er sprake moet zijn van deskundigen dan was het toch de zaak van het schoolbestuur geweest om met het gemeentebestuur in contact te treden en niet omgekeerd", zei hij. Spreker was van oordeel, dat het schoolbestuur zijn verzoek niet deug delijk had voorbereid en het college in een dwangpositie had geplaatst door eerst cfp het laatste ogenblik de aan vrage in te dienen. Een half jaar gele den wist men toch ook reeds dat de vloeren uitgesleten waren en het pla fond verwaarloosd. Over dit laatste be stond bij wethouder Bakker geen en kele twijfel. Hij was op de zolder ge weest, die door een jeugdorganistie wordt gebruikt en had geconstateerd, dat daar niet zachtzinnig is huisgehou den. Op één plaats was zelfs een gat in het plafond getrapt. De verantwoor delijkheid voor dezè schade berust uit sluitend bij het schoolbestuur en de voorziening van de plafonds kan alleen op rekening komen van de post onder houd, aldus de heer Bakker. Hij ver klaarde zich echter bereid een tege moetkomende houding aan te nemen en aangezien de heer Venneker daar aan niet in het minst wilde twijfelen, liet hij zich terugvallen in het peloton, dat deze schermutseling kalm had ga degeslagen. Het voorstel van B. en W. kon daarop zonder stemming worden aangenomen. TWEEDE SPRINT. P"en tweede opleving kwam van de kant van het nieuwe raacMid me vrouw Koste rS c h o u w (Pv.d.A) die nog slechts kort.e tiid tot de profs behoort en nu voor het eerst liet zien waartoe zii in staat is. door ovpr de wenselijkheid tot oprichting van een kinderbewaarplaats was opgesteld, maakte zij de opmerking, dat h. i. het onderzoek te eenzijdig was geschied. Zij meende dat in dit rapport alleen de financiële consequenties van de creche waren bekeken en dat het be langrijkste de sociale taak van de kinderbewaarplaats niet voldoende bij het onderzoek was betrokken. Men kan van Oordeel zijn, dat de vrouw in haar gezin thuis hoort, aldus spreek ster, maai- het is nu eenmaal de prac- ti.id, dat vele vrouwen moeten werken om voor zich en de kinderen de kost te verdienen. Hiervoor moet een mo gelijkheid worden geschapen Deze vrouwen, speciaal zij die niet voor een uitkering van M. H. in aanmerking komen, moeten hun kinderen veilig' onder dak weten. Nu worden de kin deren uitbesteed bij buren of pleeg gezinnen, waar vaak minder zorg aan hen wordt besteed. Volgens spr. is het in Alkmaar zeer wel mogelijk een crèche te exploite ren. In Amsterdam bedragen de kosten 1.40 per dag per kind en vele wer kende vrouwen in Alkmaar zijn be reid dit te betalen. Wethouder Coerts repliceerde, dat men met de vorige kinderbewaarplaats weinig prettige ervaringen heeft opge daan. Er is een tweeledig onderzoek ingesteld. Niet alleen de financiële kant is bezien, maar ook zijn 14 ge meentebesturen aangeschreven om in lichtingen. Het resultaat daarvan was niet bepaald hoopgevend. Met dit antwoord kon mevrouw Koster geen genoegen nemen. Ze handh?afde haar voorstel deze zaak nader te doen nagaan en ook de des betreffende vrouwen via de vrouwen organisaties naar haar mening te vra gen. Haar verzoek tot aanhouding werd gesteund door de heren De Jong (PvdA) en Torenvliet (CPN) en daar na verklaarde de wethouder zich be reid het rapport te herzien. Restauratie Aok de heer De Zeeuw KVP) kromde zich nog even over het stuur bij het voorstel het subsidie voor de restauratie van de Kapelkerk met 5 tot 15 te verhogen. Deze verhoging was veroorzaakt door de mededeling van Gedeputeerde Staten, dat zij geen hogere subsidie wensten te geven dan de gemeente. De heer De Zeeuw was van oordeel, dat men het ook zonder de verhoging zou kunnen stellen omdat in eerste instantie voldoende geld aan wezig zal zijn om met de restauratie te beginnen. Is men aan het tweede sta dium van het herstel toe dan is inmid dels de 55 Rijkssubsidie wel vrijge komen, aldus spreker. De burgemees ter bestreed deze opvatting. Door het gemeentesubsidie te verhogen wordt het mogelijk de restauratie terstond ter hand te nemen, en ook in snel tempo uit te voeren. Ieder uitstel betekent in dit geval een onvermijdelijke hogere uit gave. Hier moet snel worden ingegre pen, zo besloot de burgemeester, na welke woorden de heer De Zeeuw zich bij het voorstel van B. en W. neer legde. De laatste sprint in de etappe van gistermiddag was van de heer K n u i s- tingh Neven (CPN). Hij had het college vragen gesteld waarom arbeiders, werkzaam in de werkvoorzieningsregeling, geen tiebonnen en geen vacantiegeld toegekend. Zij zijn het toch, aan de sociale vacan- werd dié dit extraatje wei het meest van allen no dig hebben. Wethouder Coerts ontkende dit geenszins, doch hij herinnerde er aan, dat het Rijk van een dergelijke toelage niets wil weten omdat dan het verschil .tussen de lonen in de werkvoorzie ningsregeling en het gewone bedrijf te gering zou worden. De werkvoor zieningsregeling moet men beschouwen als een ondersteuning waarvoor door de betrokkenen een contra-prestatie wordt geleverd. Zou de gemeente de voorschriften van het departement in de wind slaan dan bestaat er kans, dat de subsidie (95 van het loonbedrag) wordt ingetrokken en dit risico is te groot. „Dan zal ik het proberen via de vak organisaties", aldus de heer Knuistingh Neven. De burgemeester: „Als dat met legale middelen gebeurt staat niets U daartoe in de weg". Nadat de raad op verzoek van de heer Venneker (KVP) zich in co mité-vergadering had teruggetrokken om over een bepaalde benoeming aan het Murmelliusgymnasium van ge dachten te wisselen, konden de vol gende vacatures worden vervuld. De heer J. B. te Voortwis te Buurse werd met algemene stemmen benoemd tot tijdelijk leraar oude talen; de heer C. P. van Nieuwkasteele te Alkmaar werd met 16 stemmen gekozen tot tij delijk leraar wiskunde, terwijl de heer W. A. Barten 7 stemmen op zich ver enigde en tot tijdelijk leraar aardrijks kunde werd met algemene stemmen gekozen de heer P. Pronk te Utrecht. FINISH. Voor verdere uitlooppogingen bleek geen gevaar meer te bestaan. Slechts de wethouders Coerts en Leesberg wa ren niet meer aanwezig toen de ganse groep tegelijk finishte. Voordat het zover was werd de wijziging van de ■winkelsluitingsverordening vastgesteld, keurde men enkele aankopen goed en werd medewerking verleend aan de aanschaffing van een aantal leermid delen voor bijzondere scholen. Voorts werd besloten tot verhuur van de bo venverdieping van het schoolgebouw Brillesteeg aan het christelijk lyceum. Het verzoek van de speeltuinvereni ging „De Watertoren" om een subsidie voor het plaatsen van een zweefdraai- molen werd afgewezen. Aan mevrouw C. BekAdmiraal werd een bijzondere uitkering toegekend ter aanvulling van haar ouderdomspensioen. Op een vraag van de heer Koot deelde wethouder Coerts mede, dat een regeling betref fende de aanstelling en bezoldiging van het losse personeel is te verwachten. Tot slot werden twee geldleningen van ieder 500.000 aangegaan en schaarde de raad zich achter het voor stel niet in te gaan op de aanbieding van de N. V. Airghost. Een raadscom missie werd benoemd, die zich zal be lasten met het nazien van de rekening 1949 welke op de gewone dienst een batig slot vertoont van 598.402,79 en op de kapitaaldienst van f 866.005,62. De tourploeg heeft nu rust tot 20 Augustus. Tijdens het weekend worden de doktersdiensten waargenomen door de artsen: ALKMAAR: dr J. Lourens, Oudegracht 297 (2892) en dr. A. H. F. M. Corthals, Nieuwlander singel 59 (3193). BERGEN: dr H. W. J. M. Poot (2423) LANGEDIJK en ST. PANCRAS, dr H. Wilmink te Zuid-Schar- woude (K 2260—424). SCHOORL en KOEDIJK: dr. H. J. Piers te Koedijk (K 2201-202) HEILOO, LIMMEN en AKER SLOOT: dr. P. Nijenhuis te Aker sloot (K 2513-309). DE RIJP en OMSTR. dr S. Schermerhorn te De Rijp (K 2997- 355). H.HUGOWAARD en OBDAM: dr. H. B. Lohman te Obdam (K 2265-231). (Advertentie. Ing. Med.) VRIJDAG CINEMA AMERICAIN, 8 u.: S.O.S. held in nood (14 jr.) REX THEA TER, 2.30 en 8 u.: Alina, de begeerde vrouw (18 jr.) VICTORIA THEATER, 8 u.: De Jantjes (14 jr.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Een nachtkoningin (alle leeft.) BERGEN. Openlucht-theater, 8 uur: De gordel van Hippolyta. Rustende Jager, 8.30 uur: Mensen die men schuwt (14 jr.) ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag, 7 en 9.30 uur; Rex Theater bovendien 2.30 u. matinée. BERGEN. Rustende Jager, 8.30 uur: Papa Boem (alle leeft.) N.SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: „De Gouden Poort (18 jaar), DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend Apo theek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN A. ZEE Vrijdag 3.05 15.36 Zaterdag 3.52 16.23 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 3.10 15.41 21.10 9.41 Zaterdag 3.57 16.28 21.57 10.28 Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN (Advertentie, Ing. Med.) HOEWEL U MEERMALEN HEBT GEZEGD, dat U tijdens Uw loopbaan als onderwijzer altijd maar een ouderwetse schoolmeester bent gebleven, heeft dat toch geen betrekking op de tijd waarin U sinds 1947 aan de Berger Meisjesschool verbonden bent geweest". Deze ivoorden sprak burgemeester dr W. Huygens toen gisteravond in een geheel bezet Gulden Vlies de bekende paedagoog, de heer D. L. Daalder, officieel afscheid nam als onderwijzer en leraar. „Integendeel" vervolgde burgemeester Huygens, „wij hebben U leren kennen als een autoriteit op onderwijsgebied met geprononceerde en vooruitstrevende ideeën en wij zijn er trots op, dat U degene bent geweest, die het direc teurschap van de Berger Meisjesschool op zich heeft genomen". Hierna herinnerde de heer Huygens aan de benoeming van de heer Daalder tot officier in de orde van Oranje Nassau, waarin hij niet alleen de Konink lijke waardering zag voor de persoon van de heer Daalder, maar tevens voor zijn werk en de onderwijsinstellingen waar zijn ideeën verwezen lijkt werden. Onder grote hilariteit der aanwezigen maakte de heer Huygens de opmerking: ..Van toen af was V geen Bergense Daalder meer, maar een Rijks-Daalder IN een geestige betoogtrant schetste vervolgens de heer S. Keyser, direc teur der R.H.B.S., namens de directeu ren der Alkmaarse middelbare scholen het karakter van de heer Daalder: „Hoewel ik veel van je gehoord heb," zei hij, „en van je geschriften steeds met veel belangstelling kennis heb ge nomen, ken ik je eigenlijk pas goed sinds de laatste twee jaar. Dat is des te meer opmerkelijk, daar de wiegen waarin we eens spartelden, Ook het verzoek van het Nederl. Leger des Heils aan de raad om ver gunning tot het houden van straat zang op Zaterdagavond heeft geen re sultaat opgeleverd. B. en W. hadden een soortgelijk verzoek reeds eerder afgewezen en het college kreeg van de raad nu ook het tweede schrijven ter afdoening. Over het antwoord be staat dus geen enkele twijfel. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden wwden in orde bevonden. Bij de ingekomen stukken bevonden zich verschillende aanvragen van de vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen. Van de Staatssecretaris van Econo mische Zaken was de mededeling ont vangen, dat het raadsbesluit tot open stelling op Zondag van bepaalde groe pen win' els van 26 uur niet voor goedkeuring aan de Kroon kon wor den voorgedragen. Dit stuk werd in handen van B. en W. gesteld om be richt en raad. Verder waren van de Vereniging tot bevordering van Christelijk School onderwijs enige verzoeken ontvangen om medewerking bij het aanschaffen van nieuwe leermiddelen. niet verder dan 1 kilometer van elkaar vandaan stonden. Jij was in Oosterend de oudste zoon van mijn eerste onder wijzer en we noemden je dat mag ik hier wel zeggen „Dirk van meester". Je bent altijd een buiten beentje geweest en nog herinner ik me de tijd dat je als vegetariër met grote haardos, een wijd-open Schillerhemd en sandalen aan je voeten weigerde het vlees te eten dat je moeder voor je klaar maakte. Maar je bent steeds een buitenbeentje geweest in de goede in van het woord, ook in de onderwijs- ideeën die je lanceerde en propageerde. Doordat je het in de eerste plaats voor het kind opnam, liep men bij de toe passing van je denkbeelden het gevaar dat de categorie der leraren het loodje zou moeten leggen. En dat mag toch in geen geval. Ik was dan ook blij dat je artikelen van de laatste tijd in een voorzichtiger toon gesteld waren." Onder een daverend applaus over handigde de heer Keyser de scheiden de functionaris een waardebon voor een boekwerk. De inspecteur van het middelbaar onderwijs in de provincie Noord-Hol land, de heer A. J. L. van Dam, legde nadruk op het feit, dat de onderwijs- ideeën van de heer Daalder diep door dacht waren. Hij sprak voorts zijn be wondering uit voor de eenvoud waar mee deze autoriteit op onderwijsgebied steeds zijn weg is gegaan. „Bovenal," aldus de heer Van Dam, „was het zijn democratische gezindheid die ik zo zeer heb leren waarderen, een gezindheid waaruit hij ook steeds heeft geleefd." Een andere kwaliteit van de heer Daalder werd nog eens belicht toen de spreker wees op het boven-middelmatig peil dat de leerlingen, die onderwijs van de heer Daalder hadden genoten, in hun taalgebruik bereikten. Deviezen DE woorden van mejuffrouw G. Scholten getuigden eveneens van een grote waardering voor de persoonlijke hoedanigheden en capaciteiten van de heer Daalder, die, naar zij zeide, voor haar de grondslagen hadden gelegd waarop zij als directrice verder zou kunnen bouwen. „In zes jaren heb je de school tot grote bloei gebracht," sprak zij, „en j weet dat er daardoor voor mij eei grote taak is weggelegd." Zij dankte hem tenslotte voor de uit. stekende samenwerking waarin zij met elkaar de school hadden geleid ei overhandigde hem namens de leerlin gen der M.M.S. een deviezenboekje, t» gebruiken tijdens een welverdiends reis. Geen tranen DE heer J. Lienesch voerde namen de docenten der M.M.S. het woord: „Het is dat er een betrouwbare bur gerlijke stand en zoiets als een even eens betrouwbare kalender bestaat," constateerde hij, „want anders zou ik niet kunnen geloven dat je nu al aan ja pensioen toe bent. Maar het is nu eenmaal een feit, waar helaas niets aan valt te veranderen. Bij dit afscheid ben ik overigens he lemaal niet geneigd om tranen te plen- gen," vervolgde de heer Lienesch, „daar ik weet, dat je voorlopig nog aan de school verbonden blijft en ik aan een verdere toekomst uiteraard hele maal niet denk. Er is één voordeel en dat is, dat je tijdens de leraarsvergadering nu eem eindelijk vrijuit zult kunnen spreken Mejuffrouw Scholten moet dan maat zien hoe ze het klaar speelt Mejuffrouw Lyda Leeuwerik sprak tenslotte namens de oud-leerlingen, mej. Nel Reitsma uit naam van de leer lingen en de heer Visser als persoon lijk vriend van de familie Daalder. 47 Jaar HET was de heer A. M. de Lange, voorzitter der Berger Schoolvereni ging, die in zijn openingswoord ii korte trekken de carrière van de heer Daalder naging. „Weinigen zullên misschien weten! zeide hij, „dat de heer Daalder 47 ja! bij het onderwijs is. Van 1906 tot 195 was hij bij het lager onderwijs, waai. van 5 jaren in Indonesië. In 1922 weii hij benoemd tot leraar aan de R.H.B.S, te Alkmaar en in 1947 tot directeur der M.M.S. Maar al vóór 1947 heeft hij in relatie gestaan met onze vereniging," vervolg de spreker. Toen onze vereniging der tig jaar geleden in moeilijkheden ver keerde, vroegen wij hem bestuurslid t« willen worden. In 1925 werd hij voor zitter, een functie die hij heeft waar genomen tot 1943. Niet alleen als directeur, maar ooi als bestuurslid heeft hij onschatbare diensten aan onze vereniging bewezen Ik heb het voorrecht gehad heel veel jaren door de vereniging met hem ii contact te zijn geweest." Tenslotte stipuleerde de heer De Lan ge, dat de beer Daalder niet in (ii eerste plaats af ging op wat de mensa doen, maar op de manier waaróp zij werk gaan, iets wat z.i. getuigenis al' legde van een waar democratisch be grip. Namens het bestuur overhandigd hij mevrouw Daalder een bloemsts als bewijs van waardering voor aandeel dat zij in het werk van ha' man heeft gehad. Het was dan ook de heer De Lat' die speciaal door de heer Daalde'' zijn beantwoording betrokken we"., „Ik dank je buitengewoon harts'- voor het uitstekende cimtact dat? steeds met je gehad heb," aldus heer Daalder, daarmee doelend op i' eerlijkheid en onbaazuchtigheid, waa" mee de voorzitter der Berger Serf' vereniging de belangen van de M.MS- heeft behartigd. „En wat het overige betreft," zei d! heer Daalder in zijn toespraak, „iss ergens een anecdote, waarin een dent op de muur van een kerkt" schreef: „Hier liggen de doden en bj-j liegen de mensen". Nu lig ik nog en ik ben het ook nog niet van pi® maar ik kan toch moeilijk geloven. vanavond de gehéle waarheid g ken is. Er is zoëven gezegd, dat v*| neer leerlingen uit de klas gestunt werden en zich bij mij moesten me den, ik ze ontving alsof ze op theej visite kwamen. Ik geef achteraf toe, dat ik niet altijd streng gen®, ben geweest en erken dan ook neder" schuld." Retf DE revue, die na de pauze werd WL gevoerd, was een welsprekend I wijs van het, men zou haast zeggen' enthousiaste hart dat de leerling'- en leraren de heer Daalder toedras® Het begon met een formidabel „table»- de la troupe" en het zette zich voort j»1 tal van originele sketches. Ook de &-'y geestige Westfriese dialoog bracht 3-, kwaliteiten van de heer Daalder <'t van de M.M.S. duidelijk naar voren- De existentialistische sketch aan slot deed aan kwaliteit en inhoud n onder voor de vorige nummers, waa I onder meer de (vermeende) Tur'J escapades van de heer Lienesch het licht kwamen, een sketch die s j storm van vrolijkheid ontketende Men kan niet anders zeggen dan®,, de M.M.S. de heer Daalder en t vrouw, die hem in zijn arbeid niet r veel opgewektheid terzijde heeft I staan, een grandioos afscheid u( bereid.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2