Ezel ontwierp „meesterwerk Dirig De Nederlandse Padvindersbeweging beweegt zich weer in stijgende lijn Nog steeds leiders gevraagd De N.P.V. telt 32000 leden Newyorks advocaat procedeert tegen Staat der Nederlanden Immigranten misdroegen zich in Australische „hostels" Degeboor van Remb Grote loterij voor het gebrekkige kind Agent sloeg student Brieven ontvreemd door PTT-besteller Hoe de critici werden bedot met „abstract" schilderij Grote hulp van Rood China aan Vietminh Het orkes er plezi Nasleep van zaak-Adonis Geadviseerd om NIET terug te keren? Het beleefdste Kamerlid Auto's en bromfietsen als hoofdprijzen TENTOONSTELLING van „Scheppend Ambacht" Half jaar gevangenisstraf geëist Delta-commissie bracht haar eerste rapport uit Eén jaar geëist wegens brandstichting Sleepschip op de Maas overvaren en gezonken Pensiongastenwilden zelf de regels stellen 99 Goede instelling onnodig in discrediet Paul van i jonge tc HOE ASTHIU BR0NCHIALE TE VERLICI e,estraat te Amst i -a».- M ZATERDAG 11 JIJII 1953 voeringen, zangnummers, acteren bij het kampvuur en naar het nachtcon cert." „Een nachtconcert?" „Ja zeker. Er wordt tegenwoordig meer aandacht besteedt aan de zoge naamde culturele training. De kamp vuurzangen werden uitmuntend gezon gen, het acteren stond op hoog peil. Het vorige jaar werd een fragment uit „De koopman van Venetië" gegeven en dit jaar kwam Sophocles aan de beurt. Bi.j het nachtconcert werden uit een prachtcollectie platen de Egmond-ou- verture van Beethoven en muziek van Brahms ten gehore gebracht. Ook de culturele training blijkt dus een voor name plaatst in te nemen." „ONGETWIJFELD. Met deze culturele training zijn aardige resultaten be reikt. Maar toch neemt het zogenaam de buitenspoor daaronder moet dan (Van onze Haagse redacteur) J-JET BERICHT, dat Z.K.H. Prins Bernhard in een helicopter een bezoek heeft gebracht aan de „Koempoelan", het grote leiderskamp van de Nederlandse Padvinders, dat elk jaar op de Goudsberg bij Lunteren wordt gehouden, heeft aller aandacht opnieuw op deze jeugdbeweging gevestigd. De laatste maanden heeft zij wel telkens van zich doen horen: de spontane hulp, die de jongens bij de ramp in het Zuiden des lands hebben geboden; de actie onder het motto „mouwen omhoog, het land moet droog", waarbij twee ton werd opgehaaldde campagne van „een heitje voor een karweitje" en dezer dagen de Koempoelan, waaraan Ï300 leiders en leidsters deelnamen, zijn tekenen, dat de Nederlandse Padvindersbeweging een krachtig leven toont. Een en ander was voor ons aanleiding ons te wenden tot de heer W. C. Burger, hoofdkwartiers commissaris voor pers en propaganda der N.P.V., die bereid was, ons wat meer over het padvinderswerk in Nederland te vertellen. pE KOEMPOELAN was dit jaar weer een buitengewoon succes. Er zit een stijgende lijn in onze beweging, aldus de heer Burger. U zult u herinneren, dat de N.P.V. na de oorlog enige moei lijkheden heeft gehad. Wij kregen een al te grote stroom jongens, waardoor er een ernstig tekort aan leiders ont stond. Bovendien was tengevolge van de oorlog de training en de oefening der groepen achterwege gebleven. Drie jaar geleden pakte de nieuwe hoofdcommissaris, mr J. H. Ravesloot, burgemeester van Almelo, het werk met kracht aan. Er werd een nieuw bestuur gevormd van achttien hoofd kwartierscommissarissen. „Zoveel bestuursleden?" „Ja,, u kijkt verwonderd. Maar men heeft er geen begrip van, hoe veel omvattend het werk is. Denkt u alleen maar aan het feit, dat de drie afdelin gen Welpen, Verkenners en Voortrek kers ieder hun eigen hoofdkwartiers commissaris hebben. Dan zijn er hoofdkwartierscommissa rissen voor Training, voor Zee- en Luchtverkenners, voor Bijzondere Eisen -padvinders, dat zijn invalide jongens, die in Augustus een groot kamp in België gaan houden; verder zijn er hoofdkwartierscommissarissen voor Christelijke en Leger des Heilsgroepen, voor de Overzeese Gebiedsdelen, enz. PR ZIJN bijna 14.000 welpen, ruim 12.000 verkenners en een 1800 voor trekkers In de N.P.V. Voor deze ver schillende afdelingen hebben wij een kleine 4000 leiders en leidsters, dat is alles bij elkaar bijna 32.000, die tot de „Nederlandse Padvinders" behoren. Natuurlijk zijn er meer padvinders. Er is o.a. de V.K.J.B.: de Katholieke Verkenners, die hun eigen jeugdorgani satie hebben. Voorts zijn er de meisjes: het Nederlandse PadVindsterS Gilde en de Katholieke Nederlandse Gidsen Be weging. Deze vier organisaties hebben een voortreffelijk samenwerking ge toond bij de landelijke acties der laat ste maanden. „U zei, dat er een stijgende lijn te bespeuren is. In welk opzicht is dit merkbaar?" „Wel, in de eerste plaats in de betere discipline en training. De Engelse hoofdkwartierscommissaris voor bui tenlandse zaken, mr Robin Gold, die de Koempoelan in Lunteren bijwoonde, merkte op, dat de geest uitstekend was en dat een goede discipline bleek uit het feit, dat die 1300 jongens en meis jes zo stil konden luisteren naar rede- verstaan worden kamperen, oefeningen, training voor de verschillende insignes, enz. en kennis der natuur nog altijd het grootste deel van het programma in beslag. Een tweede factor, die tot het succes der beweging heeft geleid, is het pa trouille-systeem, dat gebaseerd is op de natuurlijke drang van jongens om klei ne groepjes onder een leider te vor men. En de grondslag voor dit alles zijn de padvinderswet en de belofte, waardoor dus spelenderwijs gewerkt wordt aan de karaktervorming van de jeugd. Deze wet en belofte worden over de gehele wereld als het ethisch funda ment der beweging beschouwd." \y/AT HET RECENTE WERK In de N.P.V. betreft, kan ik zeggen, dat het laatste jaar de arbeid op het Na tionaal Hoofdkwartier in Den Haag is georganiseerd. De penningmeester, de heer H. Th. Nieuwhuysen heeft door zijn goed beheer de hypotheek op het gebouw afgelost; er zijn nieuwe hoofd kwartieren ontstaan in Utrecht, Eind hoven. Alphen aan de Rijn en Rotter dam. Wij hebben een prachtig terrein bij Moergestel, ten Oosten van Tilburg, rondom een oud Trappistenklooster, ge kregen, dat speciaal bestemd is als bui tencentrum voor voortrekkers, die be zig zijn een en ander op te knappen en geschikt te maken voor kampeerplaats. Het grote trainings- en kampeercen- trum blijft echter nog altijd Ommen met zijn padvindersboerderij en uitge strekte bossen, waar des zomers vele groepen hun kampen houden. Daar wordt op 29 en 30 Augustus het feit herdacht, dat dertig jaar geleden in Nederland de Gilwell-training begon. Gilwall is het grote buitencentrum in de omgeving van Londen, waar jaarlijks uit de gehele wereld padvinders en leiders komen om de Gilwell-training te ondergaan. Zij moeten zich aan de hoogste eisen van self-help, kampeer- Qe president der Haagse rechtbank zal Maandag een kort geding behandelen, dat voortvloeit uit de zaak-Adonis en waarin de Staat der Nederlanden gedaagde en de Newyorkse advocaat E. L. Pal- mieri eiser is. De heer Palmieri is, toen in Am sterdam de zaak-Adonis speelde, van Rome, waar hij toen vertoefde, voor Amerikaanse opdrachtgevers naar Ne- Edouard Herriot, de 81-jarige voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering, heeft uit han den van Raymond Rodel, lid van een comité ter bevordering van de hoffelijkheid, de „hoffelijk heidsbeker" ontvangen. Hij wordt als het beleefdste en beminne lijkste Kamerlid beschouwd. Het brutaalste Kamerlid heeft reeds enige tijd geleden de halve we reld gekregen... De Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind, welke een belang rijke taak vervult op het terrein van de nazorg voor slachtoffertjes van kinderverlamming, heeft een grote zo- merloterij georganiseerd, met vier Re nault automobielen en acht Kaptein's Mobylette-bromfietsen als hoofdprij zen. De Stichting, welke door de Fe- bruari-ramp in moeilijkheden is ge raakt, streeft naar de bouw van een revalidatie-internaat met school voor de Nederlandse kinderverlammings patiëntjes van alle gezindten. De be doeling is dit internaat in Kennemer- land te bouwen. Men kan de loten ad Vijftig cent bestellen door storting op gironummer 552000 t,n,v, de NSGK te Amsterdam met vermelding „Zomer- loterij". Het is bekend, dat er in Ne derland een ernstig tekort in nazorg mogelijkheden voor slachtoffertjes van kinderverlamming bestaat. De stichting Scheppend Ambacht Gelderland houdt gedurende de Heide week (15—22 Aug.) te Ede een ten toonstelling op het gebied van kunst nijverheid. Als expositieruimte zal het femeentebestuur het nieuwe dienstge- ouw, dat zijn voltooiing nadert, ter beschikking stellen. De officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft gisteren zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de dertigjarige agent van politie T. W. te Bloemendaal, die werd verdacht van mishandeling van een 27-jarige student uit Santpoort, nadat deZe met zijn meisje was aangehouden wegens een verkeersovertreding. Volgens de agent had de student een dreigende houding aangenomen, waarop hij hem met zijn gummistok te lijf was gegaan. Voorts was de agent meineed ten laste ge legd, daar hij onder ede had verklaard, dat hij gezegd had, de student te zul len voorgeleiden voor de hulpofficier van Justitie. De student en het meisje verklaar den, dat er van een dreigende houding geen sprake was geweest en dat bo vengenoemde woorden niet door de agent waren gesproken. derland gegaan om contact te zoeken met de heer Adonis. Nu beschuldigt de heer Palmieri het Nederlands ministerie van Buiten landse Zaken ervan, dat dit aan Ame rikaanse autoriteiten in een brief zou hebben medegedeeld, dat de heer Pal mieri een bezoek had gebracht aan Adonis en dat Adonis sindsdien had geweigerd met de procureur-generaal van de staat New Yersey naar zijn land terug te reizen. De heer Palmie ri meent, dat door dit schrijven ten onrechte de indruk is gewekt, dat hij aandrang zou hebben uitgeoefend op Adonis om in Nederland te blijven. Daar een dergelijke handelwijze van een advocaat in Amerika als ontoe laatbaar wordt beschouwd, zou de heer Palmieri in grote moeilijkheden zijn geraakt. De heer Palmieri eist nu, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken zal mededelen, dat dit ministerie niets bekend is van een door hem, Palmieri, aan Adonis gegeven advies om niet naar Amerika terug te keren en dat het ook niet de bedoeling van de be wuste brief is geweest om een derge lijke indruk te wekken. De delta-commissie, ingesteld om ad vies te geven inzake de afsluiting van de zeearmen tussen de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde. heeft haar eerste rapport uitgebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Dit rapport betreft de verhoging van de Schouwense dijk. De commissie zegt o m. van oordeel te zijn, dat met spoed dient te worden overgegaan tot de ver hoging en verzwaring van de Schou wense dijk tot een deugdelijke Water kering. In een dorp in het Noorden van Wales werd een internationaal volkdansfeest gehouden. Op de foto enkele Nederlandse deel nemers, die met begeleiding van accordeonmuziek zich naar het feestterrein begeven. Een jaar met aftrek is er gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 51-jarige P.T.T.-besteller-ex- pediteur R. F., uit Amsterdam, die na zijn arrestatie op 17 April erkende ja renlang brieven te hebben verduisterd. In zijn requisitoir deelde de officier mede, dat verdachte steeds probeerde die brieven weg te nemen, waarin de afzenders geld verzonden. „Het enige, dat ten voordele van hem gezegd kan worden, is, dat hij al het verduisterde geld gebruikt heeft voor zijn gezin." Wegens het in brand steken van zijn eigen opslagplaats, teneinde van de verzekering de hoge uitkering te krij gen, is gisteren tegen de 32-jarige elec- trotechnicus J. P. Th. uit Amsterdam door de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank een gevange nisstraf van 1 jaar geëist met aftrek van Z'A maand voorarrest en met het verzoek, dat van het resterende gedeel te 3 maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar en met onder toezichtstel- ling. Op de Maas ter hoogte van de Feyenoordkade te Rotterdam is gister morgen het met zand geladen 453 ton metende sleepschip „Sint Anthonie" door het Rijnschip „Vulcaan" overva ren, in tweeën gebroken en onmiddel lijk gezonken. De schipper A. J. P. M. en de matroos A. de B., beiden uit Rotterdam, konden worden gered. De matroos is met inwendige kneuzin gen in een ziekenhuis opgenomen. NATIONALE HEIDE-RALLYE IN GESTELD Ter gelegenheid van de „heideweek", die van 15—22 Augustus te Ede gehou den wordt, heeft men voorbereidingen getroffen voor de instelling van een nationale heide-rallye, die op de ope ningsdag van de feestweek (15 Augus tus) voor de eerste maal verreden zal worden en die men telkenjare wil her halen. Aan deze rallye kan deelgenomen worden door automobilisten en motor rijders. (Van onze correspondent te Sydney) ONGETWIJFELD ZAL ER OOK IN NEDERLAND wat zijn doorgedrongen van de strijd, welke reeds maanden woedt tussen de leiding van Commonwealth Hostels Ltd. in Australië en een 20% van de in deze „hostels" wonende immigranten. Hoewel het allergrootste deel van de zich met wettige en onwettige middelen tegen de leiding van Commonwealth Hostels verzettende immigranten uit Engeland af« komstig is, heeft de organisate, welke deze strijdt voert, de laatste tijd ook immigranten uit Nederland en andere Europese landen voor haai; wagen weten te spannen. En zo zal hierover door particuliere corres pondentie, ingezonden stukken en wellicht ook krantenberichten iets tot het publiek in Nederland zijn doorgedrongen. Waar thans ook de politie en de rechtbank in deze strijd betrokken zijn, is het wellicht goed deze zaak even in zijn juiste proporties te bezien. (Van onze Parijse correspondent) EN VAN DE SCHILDERIJEN waarover aan het begin van deze eeuw het meest is gesproken, is het werk geweest van een ezel. Niet een ezel op twee benen, maar een echte op vier poten, Lolo heette deze Langoor en hij was het eigendom van de beroemde cabaretier Frédé. Deze Frédé zong iedere avond zijn liedjes in het en vogue zijnde caba ret van Montmartre, het Lapin Agile. Lolo liep in dat caba- het vrij rond, aangezien hij deel uitmaakte van de attracties. De klanten konden hem geen groter plezier doen dan een suikerklontje eerst in de cognac en dan in zijn bek te stoppen. Het schilderij van Lolo heeft men nu, na meer dan dertig jaar weer terug gevonden. De ezel vertoeft natuur lijk al lang in het dierenparadijs. Maar zijn schilderij zal binnenkort op een grote expositie worden tentoongesteld, waarbij de bezoekers zich weer zullen verwonderen over het „meesterwerk" van de ezel. Maar Iaat ik u eerst eens mogen vertellen, boe dit schilderij is ontstaan. AAN het begin van deze eeuw werd Parijs, de arti stieke hoofdstad van de we reld, overstroomd met steeds maar nieuwe ismen. Het im pressionisme in de schilder kunst (Manet, Renoir, Cé- zanne) begon af te lopen. Daarvoor in de plaats kwam het fauvisme (Matisse, Vla- minck) het expressionisme (Modigliani) het cubisme (Picasso). Maar naast deze nieuwe richtingen die voor de ontwikkeling van de schilderkunst van het groot belang zijn geweest, ont stonden allerlei andere ismen, die voor het grootste ge deelte alleen bedoeld waren om de burgerman te bedu velen. Het wonderlijke was, dat deze vreemde gewroch ten die met kunst niets te maken hadden, toch verkocht werden. Vele snobs konden de echte kunstwerken niet van de onzin onderscheiden, met het gevolg dat vele keu rige families de zotste doe ken in hun salon hadden hangen. Dit heeft een jonge en begaafde journalist, de sindsdien bekend geworden schrijver Roland Dorgelès er toegebracht een geniale grap te gaan uithalen. Hij ging naar zijn vriend Frédé, de chansonnier van het La- pin Agile en hij stelde hem voor de ezel Lolo een schil derij te laten maken. Frédé voelde voor de grap en zo werd op een goede zonnige dag op het terras van het Montmartrejaarse cabaret een schildersezel opgesteld. Voor die schildersezel plaat ste men de echte ezel en wel achterstevoren. Aan de staart van Lolo bond men een verf kwast die eerst in de rode verf gestopt werd, waarna de ezel die wat nerveus was geworden, met zijn staart langs het doek begon te ve gen. Vervolgens werd de kwast in de groene, de blau we en de gele verf gestopt. Zo ontstond een wonderlijk klodderwerk, bestaande uit grillige rode, groene, blauwe en gele strepen. Het schilde rij was klaar. Nu moest er nog een naam voor worden verzonnen. Ook dat leverde geen bezwaar op: „En de zon sliep in boven de Adria- tische zee" doopte men het. Daarna stuurde men het naar de beroemde „Salon des Indépendants", waar alle vooruitstrevende schilders jaarlijks hun werk expose ren. Men gaf op dat het ge schilderd was door Joachim- Raphael Boronali, voorstan der van een nieuwe richting, het excessivisme geheten. Op de Salon stond het pu bliek er heel ernstig naar te kijken. De critici bestu deerden het met zorg en schreven in hun kranten dat die meneer Boronali over een origineel talent beschik te. Slechts één krant schreef dat het een schande was een dergelijk onzinnig prul op te hangen. De volgende morgen ver telde de grote ochtendkrant Le Matin met grote kop pen over heel zijn voorpa gina, welke grap men met dit .abstracte meesterwerk" had uitgehaald. Dat „En de zon sliep in boven de Adria- tische zee" het werk was van een gewone ezel die het met zijn staart had ontwor pen. Het schijnt dat erg veel mensen bijzonder boos zijn geweest om deze geslaagde grap. Om te beginnen na tuurlijk al die critici, die er in gevlogen waren. Maar verder ook wel verschillende serieuze amateurs van de schilderkunst, die het geheel toch wat goedkoop vonden. Zij meenden dat je het pu bliek op deze manier nog verder van de schilderkunst vervreemdde. Dit alles heeft niet weg genomen dat het chef d'oeu- vre van Lolo voor de som ma van 600 guldens is ver kocht. In diezelfde tijd kon je voor tien gulden een Ma tisse kopen, waarvoor nu 10.000 guldens betaald moet worden. COMMONWEALTH HOSTELS LTD. is een maatschappij, welke door de federale regering van het Australische gemenebest belast is met de verzor ging van hospitiums, karavanerails of hoe men deze op jeugdherbergen lij kende tijdelijke kosthuizen voor im migranten ook wil noemen. Niet met de ontvangstcentra dus de „reception centres" zoals Bonegilla in de staat Victoria waarin ook de zogenaamde schema-immigranten uit Nederland na aankomst terecht komen, doch met de „hostels" waarin immi granten met hun gezinnen tijdelijk een onderkomen kunnen vinden, wanneer zij wel werk doch nog geen onderdak voor het gezin gevonden hebben, heeft zij te maken. De ontvangstcentra, zoals Bonegilla, staan onder leiding van het federale departement voor arbeid en immigra tie, evenals de zogenaamde „holding centres", waarin vrouwen en kinderen van elders werkende immigranten tij delijk onderkomen kunnen vinden. Hiermede hebben de meeste immigran ten uit Nederland te doen. Het zijn en blijven kampen zij het dan ook goede kampen en zij dragen na tuurlijk het karakter van een zuiver tijdelijk onderkomen. De laatste tijd hebben echter ook verscheidene gezinnen van immigran ten uit Nederland een tijdelijk onder dak gevonden in de oorspronkelijk uit sluitend voor Britse immigranten be doelde „hostels", welke onder leiding van genoemde maatschappij staan. In deze barakkendorpen, welke over geheel Australië verspreid liggen, vindt de immigrant in gezinsverband een tijdelijk onderkomen. Zulks in tegen stelling tot de van overheidswege ge leide „Holding centres" waar de vrou wen en kinderen van elders werkende immigranten tijdelijk „opgeborgen", kunnen worden. IN DEZE „HOSTELS" leeft men na tuurlijk, zoals men in ieder ander pen sion zou leven. Men vindt er volgens een bepaald tarief zijn bedje gespreid en zijn potje gekookt, net als in een pension. Heeft men er genoeg van steeds weer hetzelfde pension-leven te leiden, dan moet men maar zien eigen privé accomodatle te vinden. Het eten en de ligging zijn er goed. Doch natuurlijk verveelt op den duur het allerbeste hotel- en pensioneten. En wanneer het zover is, dan gaat men eens uitzien naar kamer, apartement of huis, waarin men zijn eigen potje kan koken. Allemaal heel gewoon. Doch kennelijk niet gewoon in het verwar de brein van degenen, die de huidige strijd tussen de leiding van de hostels en een deel der immigranten hebben uitgelokt en die helaas ook een aantal volkomen misleide immigranten uit Nederland hebben meegesleurd. Het pensiongeld is ons te duur, zo zeggen deze raddraaiers. Wij willen jullie alleen het logies betalen en dan verder op de daartoe niet ingerichte kamers ons potje koken. Wanneer men dergelijke grapjes in een gewoon pension zou uithalen, dan zou de hospita zeer terecht de man of de vrouw, die op deze manier meent het „recht" in eigen handen te nemen, de deur wijzen. En zij zou daartoe in ieder land volkomen gerechtigd zijn. Dit heeft natuurlijk ook de leiding van Commonwealth Hostels gedaan. Het gevolg was echter, dat de „ver zetslieden" weigerden heen te gaan en zich letterlijk verschansten om zich tegen mogelijke uitzetting te kunnen verzetten. Zodoende moesten de politie en het gerecht erbij komen en heeft de hele zaak, ook in het buitenland, een ver velend luchtje gekregen. OP DE KEPER BESCHOUWD ls de gehele kwestie natuurlijk uiterst ab surd. Commonwealth Hostels tracht immigranten, die nog geen eigen on- derdak gevonden hebben, een behoor lijk onderkomen te verlenen en heeft in eigen huis natuurlijk eigen regels vastgesteld, zoals ieder hotel of pen sionhouder dit gerechtigd is te doen. Niemand wordt gedwongen In derge lijke hostels te wonen, net zomin als iemand hier gedtvongen wordt in een bepaald hotel of pension te verblijven. Zelf de regels willen vaststellen in het huis van een ander is natuurlijk de waanzin ten top gedreven, doch hierop komt de actie van de zich tegen Commonwealth Hostels verzettende im migranten neer. Het typische van deze gehele onver kwikkelijke geschiedenis is wel, dat de raddraaiers veelal, met hun eigen auto's op de protest vergaderingen komen auto's die ze hebben kunnen kopen juist omdat ze in een van ds hostels en niet in eigen huis woonden. Daarbij is het soort raddraaiers van een slag, dat zijn nek zou breken om gedurende een vacantie in een Butler kamp of een jeugd-herberg te komen, doch dat zich hiertegen de reglemen ten van de op dezelfde leest geschoei de „hostels" verzet. Persoonlijk heb ik verscheidene „hos tels" gezien, waarin ik best een vacan tie zou willen doorbrengen. Natuur lijk zou men er niet altijd in willen wonen, doch dat is nu juist ook niet de bedoeling. Het staat als een paal boven water, dat de raddraaiers van deze „verzets beweging" aan het kortste eind zullen trekken en reeds nu beginnen zjj veel van bun oorspronkelijke aanhang te verliezen. Doch z\j zijn er Inmiddels in geslaagd talrijke misleide Immigran ten narigheid te bezorgen en in het buitenland een vreemde indruk te wekken. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Singapore krijgen de Viet- minh-opstandelingen in Indo-China it toenemende mate steun uit commu nistisch China voor de luchtverdedi- ging. In de afgelopen drie jaar, zo «F men, hebben de opstandelingen een groot aantal stukken luchtdoelge schut ontvangen. Of deze stukken ooK door Chinezen worden bemand, is n.!f' bekend. Men acht dit onwaarschijnlijk Wel worden steeds meer Vietmiwi-nj1* litairen in communistisch China gebruik van het nieuwe geschut ge* oefend. Functionarissen te Singapore klaren voorts, dat Chinese stafon1' eieren optreden als adviseurs bij d9 troepen der opstandelingen. Men v* schikt echter niet over betrouwbare gegevens, waaruit zou blijken, dat Chinezen daadwerkelijk aan de sM» deelnemen. MALAN EN DE VER, NATIES. Premier Malan heeft gisteren in i' Volksraad verklaard, dat Zuid-A?* geen rapport zal indienen bii de missie der V.N. inzake de rassen*»' tie in de Unie- De Zuidafrikaanse n gering beschouwt het bespreken deze kwestie als in striid met het o« vest der VN. aldus Malan. VELEN VAN OA ten, grote symphoni opera's. Wy zitten i kers en van orkestle moeilijke passages di. ook in de zaal. Een gent verschijnt. Hy heft het stokje in z[ begint. Wat doet deze dit wel een eerste vere tempo dienen te spe grote metronoom bijt apparaat vervaardig juiste ogenblik aang Er is echter blijk maken zelfs onderscl die een orkest kunne van de man in quaes, het partituur lezen, heden waarover iedet DIRIGENTEN word zij worden geboren, slechts terdege weter zij moeten dit ook z: anderen weten op te 1 Op de dlrigentencui Nederlandse Radio Ui wordt gehouden, in r Jaarlijkse cursussen t< maakt men dan ook Daartoe zouden zelfs i de docenten, Paul van Zecchl niet in staat zi ls aan de jonge Iiec strenge selectie overb gen geven, hoe men „bespeelt". De toeschouwer den aan de wijze, waarop r muziekinstrument leer dien iemand ten enen leg heeft om bijvoorbee spelen, zullen zelfs de ten van Jacques Thibau nuhin van hem geen Is deze aanleg er even toch nog het „handwer af moeten leren. AU van rechterhand met s hand op de snaren; d: geroefeningen, toonladc Precies zo gaat het i dirigent, In Hiiversdr besteed aan de houding lichaam, aan de soep: bewegingen, aan het hankelijk zijn van de de andere, kortom er ware gymnastiek geda Pas daarna komt de ren-taal aan de beurt, middellijk te begrijper delijk en eenvoudig, de repetities kan de herhalen, aftikken en bedoelingen kenbaar r hij wil. Dit alles is ge voering niet meer mog hij er niet op vertrouv kest het nu „wel wi moet hij ook dan de v len. Dit zijn nu enkele de dirigentencursus v Het is zoals Paul va uitdrukte: men moet 1 orkest te spreken, zon: ONDER DE CURSIST schillende, die reeds g ben. Anderen zetten hu den op het dirigentenp' genen die zich aanmeld strenge selectie een gro len. Met de overigen werkt aan een gewone r, sisten komen eerst voor tet waar de vijf. strijk het orkest slechts enkei partijen van de blazers beslist noodzakelijk een vierhandig bespeel: na enkele dagen word: orkesten ingeschakeld; e orkest vervolgens het I (Advert«ntl« Wat zou U er niet voi ben om Uw benauwen vallen te kalmeren? er een middel dat zijn heid bewezen heeft en zenden lijders aan asth chiale hoest verlichtir bracht. De Adozo-tabl: samengesteld, dat één t ste aanval in 30 secor f" .d® normale, rustige in 5-15 minuten herstel ?rv?,e!i aa' vandaag zo-tabletten bij Uw a drogist. Advertenti Woensdagochtend 15 J ^dseum Het Rembrand mgenheid van de he Rembrandt's geboortedag stelling van grafisch wei brandt's leerlingen geop: Des middags en des av gemeenschappelijke bez deze tentoonstelling gehc

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 10