Reden tot hoop op een spoedige wapenstilstand in Korea Vijftig uitvallers op eerste warme en zonnige dag Onderzoek vóór huwelijk zeer gewenst Wagtmans 1 en G. Voorting 3 V. S.en Engeland willen basis aan Suezkanaal houden Kabinet-De Gasperi handhaaft aanspraken op Triest Dieter bereisde de pampa s De weg terug Woensdag 22 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 170 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe Tour-triomf BUTLER VERKLAARDE IN LAGERHUIS: De Vierdaagse te Nijmegen Veel waterjodium en zwachtels Steun aan eenwording van Europa Stijgend dodental op Honsjoe Meer dan vijfduizend slachtoffers Vierde Super-Connie voor de K.L.M. is onderweg Vragen over ongelukken met straaljagers Benelux - ministers Vrijdag bijeen Nederl. concurrentie wordt ingeperkt Open brief aan de Kamers Van grote waarde voor gezin en volk Millioenste margarine-album De proefmobilisatie in Augustus Moskou protesteert bij Turkije Wegens vlootbezoek aan Istanboel WEERBERICHT Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 AARSCUE COURANT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— ellc woord meet 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Straks in de Alpen krijgt de Neder landse ploeg wel een terugslag, evenals dat na Bordeaux in de Pyreneeën het geval is geweest. Dat was niet alleen de mening van de buitenlandse volgers in de Tour de France, maar ook van de Nederlanders, die deze voor ons zo suc cesvolle ronde volgen en van de hon derdduizenden landgenoten die op de radio- en krantenverslagen moeten teren. Deze mogelijkheid blijft bestaan, maar wat ons ook op de Col de Vars en op de grimmige Izoard te wachten sut it, het succes van de zeventiende etappe van Monaco naar Gap over 261 km kan ons niet meer ontnomen wor den. Wout Wagtmans winnaar, Gerrit Voorting in dezelfde tijd als Barlali derde on Wim van Est op de zeven tiende plaats. Ziedaar de resultaten van Pellenaars grootste troeven, die er gedrieën voor zorgden, dat Nederland weer eens de dagprijs voor de beste ploeg won en dat-de Nederlandse equipe in het algemeen ploegenklassement haar achterstand op Frankrijk Noord-Oost- Centraal tot 10 min. 48 sec. verkleinde. Wagtmans klom in het algemeen klas sement naar de 10e, Gerrit Voorting naar de 15e en Wim van Est naar de 16e plaats. Jan Nolten arriveerde giste ren met vrijwel alle cracks in het grote peloton, dat vijf minuten achter stand had op Wagtmans. Hoewel Roks, Van Breenen en Suykerbuyk zich niet in de grote groep wisten te nestelen, was hun achterstand op Wagtmans slechts tien minuten. Alleen Adri Voor ting moest zijn moed om opnieuw een rol van betekenis te spelen duur be talen. Hij finishte drie kwartier na de winnaar en werd 74e geklasseerd. (Zie verder elders in dit blad). Onder veel belangstelling trekken de Engelse bobbies door Eist tijdens de eerste dag van de Vierdaagse. Mede door de drukkende warmte telde de eerste dag vijftig uitvallers IJ HEBBEN ALLE REDEN om te hopen, dat er in Korea zonder verwijl een wapenstilstand zal kunnen worden gesloten, zo heeft de waarnemende premier van Groot-Brittannië, Butler, gisteren in het Lagerhuis verklaard, toen hij een tweedaags debat over de buiten landse politiek inleidde. Het debat wordt op verzoek van de oppositie partijen gehouden. Butlers mededeling aangaande Korea was niet het enige belangrijke punt uit zijn redevoering. Hij vertelde voorts, dat er in Washington door Dulles en Salisbury uitvoerig was gesproken over de toestand in Egypte. Daarbij bleken beide staatslieden het er over eens te zijn, dat de handhaving van een doeltreffende basis in het gebied van het Suezkanaal van groot belang voor de wereldvrede is. Butler verklaarde, dat Engeland bereid is de onderhandelingen te hervatten wanneer de Egyptische regering dat wenst. „Inmiddels blijven wij vastberaden en geduldig", aldus de minister. De 22-jarige J. van G. te Rotter dam is gistermiddag onder ^en sta- pel hardboardplaten bedolven en zo ernstig verwond, dat hij vrijwel op slag overleed. De eerste dag van de Vierdaagse, waarop de route door dc Betuwe leid de was een stralende dag. Het sombere wolkendek van Maandag was verdwe nen en de zon en de blauwe hemel ga ven kleur en glans aan het landschap, waardoor zich de bonte stoet burgers en militairen langs boomgaarden en weiden slingerde. Eist was het centrum waar de wandelaars voor alle routes bij elkaar kwamen. Het was -in dit anders zo rustige dorp een ongekende drukte, die zich concentreerde rond het raad huis, waar de stafmuziek van de Lim burgse Jagers opgewekte marsen liet horen. In het raadhuis vond de officiële ont vangst plaats. De loco-burgemeester wethouder H. J. Jonker en de heer J. N. Breunesse, leider van de Vierdaagse, herdachten de onlangs overleden heer K. Boessenkool, groot steunpilaar van de NVBLO, die de gehele ontwikkeling van de Vierdaagse heeft meegemaakt. Ook in dé andere Betuwse dorpen Valburg. Oosterhout. Lent en in de och tenduren te Bemmel en Huisen gaven de inwoners blijk van hartelijk medele ven met de wandelaars. Hier en daar waren teilen en emmers water langs de weg geplaatst. Van deze gelegenheid tot verfrissing werd een druk gebruik ge maakt. Met de behoefte aan water steeg de vraag naar zwachtels en jodium. De gevolgen van de lange mars deden zich bij velen op pijnlijke wijze gelden. Ove rigens is het aantal uitvallers meegeval- Dc Italiaanse premier Alcide de Gapperi heeft ;ïst -en zijn nieuwe christen-democratische minderheidsre gering aan het parlement voorgesteld met een redevoering, waarin hij steun beloofde aan de NAVO, de Europese Verdedigingsgemeenschap en van alle maatregelen, die zouden kunnen lei den tot de eenwording van West- Europa. Hij vroeg de steun der geallieerden in het geschil met Zuidslaviè over j Volgens de jongste officiële opgave ■zijn er thans meer dan vijfduizend slachtoffers te betreuren bij de över- stroming op het Japanse eiland Hons- joe. Er zijn 669 doden en 3374 gewon- den geteld; 1221 personen worden ver- Jmist. Het aantal huizen, dat onder water staat, wordt geraamd op 27.000. In het noodgebied hebben zich thans veertien gevallen van dysenterie voor tgedaan. Vliegtuigen van de Ameri kaanse marine hebben voedsel afge worpen. De Nederlandse ambassade te Tokio heeft ongeveer vijfduizend gul den aan de Japanse regering overge dragen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Triëst en zei, cat afwijzing van Italië's aanspraken op deze stad een fatale invloed op de Italianen zou hebben. Zolang deze kwestie niet opgelost is, zo betoogde hij verder, kan er met Zuidslavië geen militaire samenwer king bestaan naar het voorbeeld van het bondgenootschap van dit land met Griekenland en Tu .ije. Op het stuk van de binnenland"? politiek noemde De Gasperi o.m. de navolgende punten: ter bestrijding van werkloosheid en verhoging van de productie, moet vooral in het arme Zuiden kapitaal beschikbaar worden gesteld. Dit gecombineerd met ande re maatregelen moet er toe leiden, dat de industriële productie met veertig en de opbrengst van de landbouw met vijftien procent stijgt, in de loop van vijf jaar. De verdeling van grote land goederen onder kleine boeren moet voortgaan. Binnen vijf jaar moet de begroti g in evenwicht worden ge bracht. Ook moeten er maatregelen worden genomen tegen communisten en neo-fascisten, zoals een zekere mate van perscensuur, verbod van politieke stakingen en een stakings verbod voor ambtenaren. Men verwacht dat het debac over de regeringsverklaring eén week zal duren. Vermoedelijk zal de regering een vertrouwensstemming winnen, wanneer de rechtse monarchisten zich van stemming onthouden. De KLM Super-Constallation TFUlPho- ton is in New York aangekomen en is gisteren doorgevlogen naar Schiphol. De Photon is de vierde Super-Connie, die door de Lockheed-fabrieken aan de KLM is afgeleverd. Zoals bekend heeft de KLM dertien van deze toestellen besteld. De Photon zal waarschijnlijk heden op Schip hol arriveren. len- Van de 9582 deelnemers, die 's morgens on mars waren gegaan, waren slechts 50 voor de volgende dag uitge schakeld. De intocht van het grote leger gaf 's middags bij de Waalbrug te Nijmegen het vertrouwde beeld van talrijke toe schouwers en lange files wachtende auto's, die voor deze dag haar plaats op de rijweg met de wandelaars moesten delen. De laatsten die binnen kwamen, wa ren de leden van een groep Engelse mi litairen uit de Britse bezettingszone van Duitsland, die eerst 's middags om twee uur gestart waren, omdat ze zich in de datum vergist hadden en pas op de morgen van de eerste vierdaagse dag na een reis met weinig slaap waren aan gekomen. Met het oog op de Vierdaagse af standsmarsen zal op Vrijdag 24 Juli 1953 het gedeelte Niimegen-Mook van de rijksweg (Niimegen-Venlo) voor alle verkeer in beide richtingen zijn afgeslo ten van 13 tot 18 uur of zoveel langer als noodzakelijk of korter als mogelijk zal blijken te zijn. Het verkeer naar Nijmegen zal te Mook worden verlegd over Groes- beek, het verkeer naar Venlo over Kei zer Lodewijkplein. Grote Markt. Lange Hezelstraat. Voorstadslaan. Dikkeboom- weg. Wolfkuilseweg. Graafseweg. Weg door Jonkerbos. Mollenhutseweg. Ha- tertseweg. Maldenseweg. Malden. Rijks weg. De verleggingen zullen met borden en niilen worden aangeduid Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft aan de minister van Oorlog schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1- Wil de minister een opgave ver strekken van het aantal straaljagers, dat sinds 1 Juli 1952 is verongelukt, van het aantal personen, dat daarbij om het leven is gekomen, en van de schade, welke de staat daardoor heeft geleden? 2. Acht de minister de blijkens de dagbladberichten met een tragische re gelmaat voorkomende ongelukken met straaljagers een niet te vermijden con sequentie van het gebruik van deze toe stellen door onze luchtmacht? 3. Zo ja, behoort dan niet tot het ge bruik van andere toestellen te worden overgegaan? 4. Zo neen, welke maatregelen denkt de minister te nemen of heeft hij geno men om het aantal ongelukken 'lot het uiterste te beperken? HE BEDOELING van de voorgestelde conferentie van Bermuda was vol gens Butler geweest, dat de drie Wes telijke mogendheden eerst overleg met elkaar zouden plegen, voor en aleer er besprekingen met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk zouden worden geopend. Butler herinnerde aan de uitnodiging aan Rusland, om in September aan een conferentie der vier grote mogendheden deel te nemen en zeide te hopen, dat deze besprekin gen zoudeh leiden tot „onbeperkte be raadslagingen op hoog niveau", gelijk Churchill had voorgesteld. Het eerste essentiële vraagstuk, dat met de Rus sen moet worden besproken, is dat van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de vorming van een vrije Duitse regering. Wij hopen, aldus Butler, dat de Russische regering op deze basis met de Westelijke mo gendheden zal willen onderhandelen. De waarnemende premier betoogde voorts, dat de NAVO, de voorgestelde Europese Verdedigingsgemeenschap en de Europese politieke gemeenschap in wording niet slechts zijn bolwerken van Europa tegen de Russische drei ging. Zij beantwoorden ook aan de ver langens van de moderne wereld naar een nauwere samenwerking van grote en kleine volkeren in het belang van vrede, veiligheid en voorspoed. Butler verklaarde dan ook van mening te zijn, dat deze organisaties moeten blijven best-an. ook al zou er een accoord met de Sovjet-Unie worden gesloten. Butler besloot zijn rede aldus: Als inderdaad de internationale toestand thans beter is, is dat in grote mate te danken aan het succes van de NAVO- landen. Wij moeten ons ecjjter niet alleen blijven inspannen voor de ge meenschappelijke verdediging, doch ook op economisch en financieel gebied nog nauwer samenwerken, omdat dit ver dedigingsstelsel op een stevige basis moet worden opgetrokken, wil het kun nen stand houden. Wij kunnen nog niet alle gebeurtenissen in de Sovjet-Unie volledig beoordelen. Bovenal kunnen wij niet nagaan hoe groot de betekenis is van de verdwijning van de tweede figuur in het driemanschap, dat na de dood van Stalin de macht in handen nam. Wij moeten daarom ons geduld en onze zelfbeheersing blijven bewa ren. yRIJDAG komen ministers der Bene- luxlanden in Den Haag voor nieuwe besprekingen bijeen. Deze zuilen het contact afsluiten, dat hoge ambtenaren de laatste maanden enige malen heb ben gehad. In officiële kringen te Brussel heerst de overtuiging, dat de bijeenkomst van Vrijdag zal leiden tot een accoord ter verzachting van de ge volgen der Nederlandse concurrentie op de Belgische markt. £en aantal specialisten op erfe- lijklieidsgebied, hoogleraren en leden van de rechterlijke macht, heeft in een open brief aan de Staten-Generaal naar aanleiding van het nieuwe burgerlijk wetboek de overtuiging uitgesproken, dat het in het belang is van ons volk, dat ook hier te lande een genees kundig onderzoek vóór het huwe lijk wordt ingesteld. De schrijvers van de brief menen, dat een ver plicht stellen van een dergelijk onderzoek een praeventieve waar de zal hebben, omdat men zodoen de ertoe wordt gebracht, zich reeds in een vroeger stadium dan vlak voor het huwelijk te bezinnen over de betekenis hiervan en zich meer bewust te worden van de verant woordelijkheid, welke men heeft le dragen. Voorts wordt gezegd, dat de urgen tie van het onderzoek vóór het huwe lijk voornamelijk is gelegen in geva ren van besmetting van de huwelijks- /WET in zijn bagage sou venirs uit Midden- en Zuid-Amerikaeen echte pijl en boog, een levensgrote sombrero, een groot aantal munten en postzegels en nog veel meer, is Dieter Krupp, een veertienjarige Duitse schooljongen, gisteren van Schiphol naar Ham burg teruggekeerd. Als millioenste koper van het plaatjesalbum „Mit- tel und Süd-Amerika", een uitgave van een Duitse margarinemaat schappij heeft hij een reis mogen maken naar de landen in kwestie en bij die gelegenheid 37.000 km door de lucht afgelegd. Drie weken nadat Die ter, die met zijn moeder en jonger broertje in Hamburg een eenvoudig leven leidtvan bijeen- gespaard zakgeld een exemplaar van het plaat jesalbum had gekocht, ontving zijn gehele klas se een uitnodiging tot het bezichtigen van de mar garine fabriek. Daar werd hem het heuglijke nieuws medegedeeld. De 23ste Juni stapte Dieter, bege leid door de perschef der fabriek, in het vliegtuig naar Mexico, waar het tweetal veertien dagen lang genoot van het kli maat aan de Caraibische zee. Van Mexico ging het via Venezuela naar Bra zilië, waar zij eveneens een paar weken door brachten. Dieter had al veel gelezen van de avonturen, die te bele ven waren in het Ama- zonegebied, van de wil de indianenstammen, van de gevaarlijke dieren die het gebied onveilig ma ken, en kon dit alles nu met eigen ogen aanschou wen. Vandaag zit Dieter weer op school. Dan ver telt hij de meester en zijn klasgenoten van zijn vier- weekse wereldreis die voor weinig jongens van zijn leeftijd is weggelegd. Van de Zuidamerikaanse pampa's naar de rustige nauwe straatjes van Hamburg. De cowboy- riem voor zijn broertje heeft hij in Amsterdam gekocht, vertelde de klei ne wereldreiziger, die weer hard gaat werken om een goed instrument maker te worden. partner, van de ongeboren vrucht en het jonge kind (bijv. door geslachts ziekten), in het fatale van ongunstige ouder-combinaties, die ernstige ziekte en dood van het kind tengevolge kun nen hebben (b.v. bij de z.g. rhesus- factor). en voorts in die anthropogene- tische aspecten, die in extreme geval len een bepaalde toekomstige huwe lijkscombinatie tot een ongunstige kunnen stempelen. De sehrijvers zijn, vooral op me- disch-genetische gronden, voorstanders van het door alle eeuwen in de rooms-katholieke kerk gehandhaafd gebruik, om het huwelijk van volle neef en nicht te verbieden met dis pensatie-mogelijkheid na deskundig medisch familie-onderzoek. Overigens geven zii in overweging, geen verdere uitbreiding te geven aan de in ons land reeds geldende be palingen inzake huwelijksverbod. Wel menen zij, dat een wettelijke regeling, die een verplichting inhoudt van het zich onderwerpen aan een onderzoek voor het huwelijk, ook zonder* de sanctie van een huwelijksverbod, van grote waarde zou ziin voor de gezond heid van gezin en volk. Hierdoor zou ook in ons land van staatswege een bij drage worden geleverd voor het wel zijn van de gezinnen, zoals dit reeds in vele landen en dan meestal door veel ingrijpender maatregelen ge schiedt. In de eerste helft van Augustus - de juiste datum is om begrijpelijke redenen nog geheim - zal een van de twee mo bilisabele divisies van onze landmacht, de derde divisie, in een proefmobilisatie onder de wapenen worden geroepen. De mobilisanten zullen uiterlijk 15 Augustus naar hun woonsteden zijn te ruggekeerd. Voor de oefening zullen, zoals bekend is, vijfhonderd particuliere motorvoer tuigen als proef worden gevorderd: Vrachtauto's, bestelauto's en personen auto's- De overdracht aan het leger zal echter slechts op papiep. «geschieden. De eigenaren van de voertuigen zijn van te voren gewaarschuwd, zonder dat de juiste datum is genoemd. Met de forma liteiten zullen slechts enkele uren zijn gemoeid en voor 12 uur 's middags op de dag van de vordering zullen de auto's zijn vrijgegeven. In deze auto's zullen geen militaire chauffeurs riiden. Het onderdeel, waarvoor zij zijn gevorderd, krijgt inplaats van deze voertuigen mi litaire wagens. De aan de eigenaar be rokkende schade - zoals inkomstender ving - zal worden vergoed. Zoals be kend ls. valt Noord-Holland buiten deze proefvordering. Engeland zal 218000 vaten zoute haring aan Rusland leveren, in ruil voor zalm en kreeft in blik. WIE de internationale situatie na 1945 met enige belangstelling heeft ge volgd, zal hebben bemerkt, dat thans een wijziging in de politieke structuur bezig is zich te voltrekken, die van groot belang voor de toekomst kan zijn. Na 1945 kregen de vrije mogend heden gelegenheid haar in de oorlog gesproken woerden over diepgaande internationale samenwerking in daden om te zetten. Het huis der Verenigde Naties, dat tot dan toe eigenlijk uit een stuk papier bestond, kon in al zijn verwachte glorie worden opgetrokken. Toen de wolken confetti van de be- v rijdingsroes verdwenen waren, zagen de volke aanvankelijk tot hun ver wondering, later tot hun schrik, dat de staten in de oorlog weliswaar geleerd hadden samen te gaan, maar dat zij klaarblijkelijk geen raad wisten met ue vrede. Dc wereld werd in een oogwenk in twee kampen verdeeld: het ene onder strenge, dictatoriale leiding van de Sovjet-Unie, het andere onder super visie van de Verenigde Staten. Men zat in dat huis van de Verenigde Naties wel bijeen, maar de vrijheid van han delen van de onderscheiden naties be perkte zich door de omstandigheden tot een vrijheid binnen de invloeds kring, waartoe men behoorde of waar onder men zich had gerangschikt. Ieder probleem was terug te voeren tot de tegenstelling tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Zo was het. De bekende politieke commentator van de New York Herald Tribune, Walter Lippmann een man met een even scherpe geest als pen heeft uit de huidige internationale situatie geconcludeerd, dat de grootste twee mogendheden, die tot voor kort de wereldpolitiek schenen te beheersen, dat thans niet meer doen. Men denke aan de rebellie van Syngman Rhee, aan Indo-China, aan Pakistan en zo meer. Lippmann verklaart deze nieuwe toestand uit het feit, dat de macht van deze g-ootste mogendheden eigenlijk al leen maar berustte op i na-^ rlogse toestand. Volgens Lippmann begint die tijd thans voorbij te raken. Inderdaad kan men deze zienswijze versterken door tal van voorbeelden. Bonn, Parijs en Londen spelen in de huidige politiek een zeer 'langrijke rol. Is het niet Churchill geweest, die een conferentie „op hoog niveau" heeft voorgesteld en dc rgeze" Ma zelfs die Grote Vier beheersen volgens Lipp mann de toestand niet meer, met uit sluiting van anderen. Wij geloven inderdaad, dat de zeg genschap van deze Grote Vier sterk aan kracht heeft ingeboet. De econo mische gezondmaking van de kleinere landen heeft tegelijkertijd het (zeer gelukkige) gevolg gehad, dat zij ook ilitiek i'* groter kr' "hl groeiden. Het politieke hongeroedeem is allang genezen en zij beginnen zich te roeren. Er is een tijd geweest, dat de Ver enigde Naties moesten pogen haar werk te doen, terwijl zij scherp in twee kampen waren verdeeld. Is thans niet het ogenblik gekomen om een poging te doen de „echte gedachte" achter de idee der verenigde volkeren ingang te doen vinden? Maar dan ook alle vol keren in vereniging? Wij hebben de sterke indruk, dat hier de oplossing ligt voor vele problemen, waarmee de wereld \L\ nu te worstelen heeft. Rusland heeft in een nota, die aan de Turkse ambassadeur te Moskou is overhandigd, geprotesteerd tegen het feit, dat buitenlandse oorlogsschepen veelvuldig bezoeken brengen aan Turk se Zwarte-Zeehavens. Bezoeken van Britse en Amerikaanse oorlogsschepen aan Istanboel kunnen volgens de nota worden beschouwd als een soort militai re demonstraties, aangaande welke de Russische regering nadere inlichtingen hoopt te ontvangen. De nota is een ant woord op de mededeling van de Turk se regering, dat buitenlandse oorlogs bodems van 22 tot 27 Juli en van 27 Juli tot 3 Augustus bezoeken aan Istan boel zullen brengen. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft ontkend, dat het bezoek van tien Ame rikaanse en twee en twintig Britse oorlogsschepen aan Istanboel tegen het eind van deze maand bedoeld zou zijn als een vijandige militaire demonstra tie tegen Rusland. Hij acht het vloot bezoek volkomen normaal, omdat Tur kije evenals Amerika en Engeland lid van de NAVO is. Verwachting geldig tot Donder dagavond VRIJ KOEL Veranderlijke bewolking met en kele regenbuien, hier en daar vergezeld door onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. Donderdag; Zon op 1.48, onder 20.44: maan op 18.51. onder 0.48.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1