Tweede Kamer historische staat voor beslissing een Zuid-Korea zegt afspraak van Rhee met Robertson op Minister Luns terug Zuid-Oost Azië uit EDG grote stap op weg naar Europese federalisatie Rode Hilde" zuivert De witte ploeg weer eerste in klassement Armoe troef t Donderdag 23 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 171 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitschakeling onderlinge twisten Hoe ver het was... Koninklijk bezoek aan feestende KMA Beloofde generaal HARRISON te veel? India mag niet meer in neutrale zone Prins PHILIP zou regent worden Haar ministerie het eerst aan de beurt Gesneuveld in Korea Bobet aan de kop Churchill naar Chequers Geen concrete resultaten in Indonesië WEERBERICHT i behoort weer tot )p de laatste Jaj ie regenboogzeiler» ling op de Frieze» i erschil was zo in de totaal uitslag plaats inneemt 109. an de Hollandse en lad tot resultaat: - Jr., Friesland; 2. iland, Holland; 3* v. d. Zypp. Fries» Mberda, Friesland; Sieverts, Holland} issen. Holland; 7. olland; 8. „Duke", id"; 9. „Dolfijn", 10. „Hennie", id"; 11. „Eellto". Holland 39 p. ïaarder Henk Kir» i zijn ,,'t Snul" niet legde hij toch met p de eerste plaats, ep van der Mees allen was Koos ds pische jollerizeiler, In zijn „Zomer» hij Ï01 punten, rr de andere deel» te verte niet kon Nadat Van der n in de Tornado- r de tweede viooi t hij toch het ga- im de laatste racS te winnen. In d» atste Amons uit 3dag vierde achter Vial. lismedewerker) inisliefhebbers Zon» dag. Op het knus- Ie Molenkrocht" in namelijk vier be- oefenmeesters de- komen spelen. Wij verband al op ge- inissport in Noord- eel te danken heeft van de heer M. J. lefenmeester is ex- inen op de Molen- ijn toedoen zullen nmes en Jan Mul- pelkampioenen van Bal ié laten zien hoe indien het perfect el eens gezegd, dat enmeesters niet het an het spel tussen iven te mogen zeg- ?r een andere me- Inderdaad, wanneer de baan zwoegt, zal ikkelijk voortbewe- tiij zich minder in- zijn spelkennis, zijn ijn slagen hem in ruk te vestigen, dat 'oudige sport is. uit ervaring weten, n oefenmeesters in ihtig van kwaliteit hebben vaak niet echte wedstrijd te als goede sportslui op gebrand. Ier zullen elkaar in moeten. Van Schie nstratie tegen Bal.ie i dubbel wordt ge- ijnlijk van Mulder tegen Hemmes en jzonder veel genoe- iort in Bergen leeft. -den. dat Zondag de de banen te gering U'enden te bevatten, eginnen om l."0 uur tussen Hemmes en .ONTPLOFFING IN INGEN de ketelontploffing 'ADA" te Wagenin- irige stoker C. H. skende toestand m Vageningen was ve rlacht overleden, gehuwd en laat Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam II Tel. 3320 Postgiro 187294 AIKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. t Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling i 2.Ü2 per mnd; f 6.05 per kwar taal, plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) GISTERMIDDAG BEGON DE TWEEDE KAMER met de behandeling tan het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei te Parijs onder tekende verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap. Deze EDG heeft een tweeledige strekking; enerzijds een internationale barrière tegen de dreiging uit het Oosten, anderzijds de uitschakeling van de onderlinge Europese bedreiging en oorlogen. Zo staat de Tweede Kamer voor een buitengewoon belangrijke, ja historische beslissing, te meer waar de zes deelnemende landen Benelux, Duitsland, Frank rijk en Italië elk een deel van hun nationale souvereiniteit zullen overdragen aan de supra-nationale E.D.G.-organen. Na de aanvaarding van de Kolen- en Staalgemeenschap derhalve een aanmerkelijk grotere stap op de weg, die tot Europese federalisatie leiden moet. QVER de noodzaak van de EDG be staat in ons volk een zeer grote mate van eenstemmigheid. In het al gemeen kan men zelfs wel stellen, dat zij alleen bij uiterst links en uiterst echts - zij het op totaal verschillen de gronden - op aanzienlijk, soms tel verzet stuit. Hierbij maken met name de communisten een groot misbaar. Dit bleek ook gistermiddag in de Ka mer weer. Niet minder dan drie hoof delijke stemmingen en een discussie van een uur waren nodig, voordat vast stond, dat met de behandeling van het EDG-verdrag kon worden begonnen. Allereerst verzette de heer Gortzak (CPN) zich hier uitvoerig tegen. Toen zijn partijgenoot, de heer Wagenaar, ook nog het woord verlangde, stelde de Kamervoorzitter, dr Kortenhorst, voor de beraadslagingen over dit punt te sluiten, waartoe de Kamer na enige strubbelingen besloot met 58 tegen 6 CPN-stemmen. Het voorstel van de voorzitter om direct met de openbare behandeling te beginnen werd vervol gens met 57 tegen 8 stemmen aan vaard. Met de communisten stemden ditmaal ook de hoogleraren Gerbrandy (AR) en Lemaire (KNP) tegen. Ter voorkoming van obstructie stel de dr Kortenhorst hierna voor de spreektijd voor elke fractie te beper ken tot vijf kwartier. Tijdens de dis cussie over dit voorstel, waaraan naast de communisten ook ds Zandt (SGP) en prof. Gerbrandy deelnamen, ge- ïaakten de gemoederen al aardig ver hit. Op een gegeven ogenblik ging de heer Wagenaar zelfs zover, dat hij de Kamervoorzitter voor een collabora teur uitmaakte. Hetgeen hem uiter aard een ernstige reprimande bezorg de. Teneinde tegemoet te komen aan liet verlangen van de heer Gerbrandy um uiting aan zijn afwijkend stand punt te kunnen geven, stelde dr Kor tenhorst tenslotte voor de spreektijd per fractie op anderhalf uur te bepa len; de Kamer ging hiermede accoord met 52 tegen 6 stemmen, nadat mr Eurger (PvdA) had vastgesteld, dat deze vorm van beperking niet als pre cedent zal mogen gelden. Ook in het verdere debat waren de communisten in den beginne uiterst rumoerig. Zo zelfs, dat voorzitter Kor- Ruim tweehonderd deelnemers aan de Vierdaagse gaven giste ren de strijd op. Onze foto toont één van de vele groepjes, die door hun hoofddeksels en bepakking sterk opvallen. Voor ons verslag zie men elders in dit blad. tenhorst, toen hameren alleen niet meer hielp, de heer Gortzak met tuchtmaatregelen moest dreigen. Hier op bedaarde de agitatie van deze zijde zeer aanmerkelijk. De redevoering van de communistische partijvoorzit ter kwam na dit voorspel als een scherpe anti-climax. Wel gebruikte hij nog eenmaal een niet-parlementaire uitdrukking - „smerige zaak" - maar voor het overige herhaalde hij het reeds zo overbekende refrein: knecht schap, overlevering aan de SS, aggres- siebedoelingen, ongrondwettig, gehei me clausules, speelbal van een over heersing door de Amerikanen en. de mooie Russische vredespolitiek. Om te eindigen met de pathetische uitroep: Wij zullen ons hierbij nooit, nooit neerleggen! De andere leden, die tijdens de mid dagvergadering spraken, lieten allen een ander geluid horen. De voor- en nadelen tegen elkaar afwegend, kwa men zij ieder voor zich, de een met wat meer, de ander met wat minder geestdrift tot de conclusie dat het ver drag moet worden aanvaard. Hetg.een de aanneming van het goedkeurings- ontwerp verzekert. Dr Bruins Slot (A.R.) achtte het ver drag het enige middel om een sterke Westerse defensie op te bouwen met inschakeling van een gelijkberechtigd Duitsland. Opneming van Duitsland uitsluitend in de Noord Atlantische Verdragsorganisatie achtte hij, gesteld dat dit politiek mogelijk zou zijn, min der gewenst, daar dit land dan weer over een eigen leger met een zelfstan dige generale staf beschikking zou krijgen. MEJ. Klompé (K.V.P.) wees er op, dat men met Duitsland drie kanten op kan: een neutraal verenigd Duitsland zonder leger, dat én een bijzonder groot gevaar en gebrek aan werke lijkheidszin zou betekenen; een al dan niet verenigd zelfstandig Duitsland met een eigen leger, dat door niemand met het jongste verleden voor ogen wordt gewenst; en Duitsland opgenomen in de E.D.G.. Zij zag de volgende voor delen in de D.G.: een redeliike kans tot vermindering van inern-Europese conflicten, met name tussen Duitsland en Frankrijk; toezicht op de wapenpro- (Zie verder elders in dit blad) Tien Amerikaanse oorlogsschepen zijn gisteren in Istanboel aangekomen.! Zij zullen hier tot Maandag blijven. Ook arriveerden drie schepen van de Indische marine. Ter gelegenheid van de officiële viering van het honderd-vijf-en- twintig-jarig bestaan van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda werd een défilé gehouden, dat door koningin Juliana en prins Bernhard werd bijgewoond. Elders in dit blad vindt men een verslag van deze plechtigheid. JERWIJL de gehele wereld hunkert naar het einde van de wrede en nutteloze strijd in Korea, heeft de regering van Syngman Rhee voor een nieuwe, onaangename verrassing gezorgd, welke een accoord in het conflict ivaarschijnlijk opnieuw in gevaar brengt. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Joeng Tai, heeft namelijk doen weten, dat de regering te Seoel de overeenkomst tussen Eisen howers speciale afgezant Robertson en president Syngman Rhee als verbroken beschouwt en er niet aan denkt, enige wapenstilstands overeenkomst na te leven. De reden voor deze onverwachte zwenking schijnt te zijn gelegen in de omstandigheid, dat de delegatie der Ver enigde Naties te Panmoendjon afspraken heeft gemaakt, waarmee de Zuidkoreaanse regering het niet eens is. Radio-Peking heeft deze ge publiceerd, ondanks het feit, dat de jongste zittingen te Panmoendjon geheim zijn geweest. Pjoeng Joeng Tai zei voorts, dat Zuid-Korea de Verenigde Staten niet meer om besprekingen zal verzoeken, maar dat het bereid is met iedereen te praten die „onze positie ivil bespreken". WOLGENS leden van de Zuidkoreaari- se regering heeft Roberston inder tijd aan Rhee beloofd, dat de poli tieke conferentie na het sluiten van het bestand binnen negentig dagen tot resultaten zou moeten leiden. Werd deze termijn overschreden, dan zouden de Verenigde Staten zich van de besprekingen terugtrekken. Aan het einde van de conferentie zouden de Chinese troepen Noord-Korea moe ten verlaten. Indische en communis tische vertegenwoordigers zouden al- tentie Ing. Med.) leen tot de neutrale zone aan weers zijde van de bestandslijn worden toe gelaten. .Voor de ondertekening van een bestandsovereenkomst zouden de V.S. en Zuid-Korea onderhandelingen over een veiligheidsverdrag moeten beginnen; onafhankelijk hiervan zou Amerika militaire en econoi ische steun aan Zuid-Korea verlenen. Aan de politieke conferentie zou een Zuid- 1 >reaanse vertegenwoordiger deel nemen. Het grote geschilpunt is nu, dat generaal Harrison, de leider der ge allieerde delegatie te Panmoendjon, tijdens de besprekingen heeft ver klaard, dat Zuid-Korea zich passief zou houden, olang een bestand duur de. Van Amerikaanse zijde is het be staan van een tijdslimiet voor de politieke conferentie reeds herhaalde lijk tegengesproken la^' t ri-mr Foster Dulles, de minister van Bui tenlandse Zaken, op e^n gisteren ge houden persconferentie. Harrisons garanties, Zondag door radio Pel.ing uitgezonden, hebben er toe geleid, dat de Zuidkoreaanse rege ring inlichtingen vroeg aan de Ameri kaanse ambassade te Seoel. Hierop volgden besprekingen te Washington tussen president Eis ohower en enkele van ijn ï.aaste medewerkers, waarop een brief aan de Zuidkoreaanse re gering uitging, welke basis werd voor ee-' nieuwe bespreking tussen de Amerikaanse ambassadeur en Syngman Rhee. Men meent in Washington, dat Harrisons mededelingen niet in strijd schijnen te zijn met wat. Robertson en .ee zijn overeengekomen. De Britse regering heeft het voor nemen, een ïendement op de wet in zake het regentschap in te dienen, voordat de koningin haar reis langs de landen van het Gemenebest begint. Er is niet bekend gemaakt, welke wij ziging zullen worden aangebracht, maar volgens eerdere berichten zou koningin Elizabeth hebben voorgesteld, dat de hertt van Edinburgh in- plaats van prinses Margaret als re gent zal worden aangewezen. Afgezien van wat nadrukkelijk is tegengesproken schijnen de meeste hierboven opgesomde punten wel vast te staan. Slechts wordt thans voor de eerste maal officieel gesproken over de gelijkheid, dat Amerika zich na verloop van drie maanden van de politieke conferentie zou terugtrek ken. Thans echter heeft Zuid-Korea ook te kennen gegeven, dat het er niet aan denkt, Indische vertegen woordigers toegang te verlenen tot de neutrale zone. Daarentegen heeft Amerika aan India de garantie gegeven, dat zijn vertegenwoordigers v lledig de gelegenheid zullen krijgen, hun taak als lid van de krijgsgevange- nencommissies te volbrengen. 2 wel in Amerika al; in Engeland is het nieuws uit Korea met grote be zorgdheid ontvangen. 99 Volgens het Westberlijnse socialis tische dagblad Telegraf is de Oost- duitse minister van Justitie, Hilde Benjamin, bijgenaamd de „Rode Guil lotine", begonnen met een drastische zuivermg van haar ministerie. Zij heeft de arrestatie gelast van zes hoge ambtenaren, die nauw met de ontsla gen minister Fechner hebben samen gewerkt. Zij worden beschuldigd van „vijandige activiteit jegens de staat". J Halle zouden rechterlijke autoritei ten zijn ontslagen wegens het uit spreken van onverantwoordelijke cle mente vonnissen bij de berechting van personen, die hebben deelgenomen aan de Juni-opstand. öostduitse vrouwen hebben Zater dag in de rij moeten staan omdat er in een enkele gemeente onvoldoende brood was te krijgen als gevolg van „urganisatiefouten". Van Poolse zijde is tegengesproken, dat er zich in Silezië door het optre den van verzetsstrijders moeilijkhe den zouden hebben voorgedaan. Een Duitse rant vist. dezer dagen te mel den, dat de Russen tank^ uit Oost- Duitsland derwaarts hauden gezonden om de ongeregeld den te dempen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tiidens actie in Korea gesneuveld ziin: le Op 14 Juli de soldaat A. H van den Hoorn, geboren 26 October 1930. De soldaat Van den Hoorn was gehuwd en afkomstig uit Soesterberg. Hli behoorde tot het Rgt. Van Heutz. 2e Op 20 Juli de soldaat H. Roetert, geboren 4 Juli 1928. De soldaat Roetert was gehuwd en afkomstig uit Dordrecht' Hii behoorde tot het Rgt. Van Heutz. 3e. Eveneens op 20 Juli de soldaat C. Jongenelen. geboren 6 October 1927. De soldaat Jongenelen was gehuwd en af komstig uit Goes. Hii behoorde oor spronkelijk tot het Rgt. Genietroepen. LJ x ziet er naar uit, dat in de zwaarste etappe, de Alpenrit van Gap naar Briancon de beslissende slag in de Tour de Francu is gevallen. Louisson Bobet heeft een grandioze aanval gelanceerd op de gele trui, een offensief, dat hij keurig op tijd inzette en met grote zelfverzekerdheid tot een glorieus einde bracht. Bobet wees Mallejac naar de tweede plaats in het algemeen klassement. Ruim acht mi nuten scheiden hem thans van zijn landgenoot en al zijn er nog kapers op de kust, die m*t om en nabij een kwartier achterstand, op een misstap van Louison wachten, de Franse na tionale ploeg bt». hikt over voldoende troeven om iedere aanval mei succes het hoofd te bieden. Bobet dus de waarschijnlijke win naar van de veertigste Tour de Fran ce? De kans is zeer groot, maar in deze ronde valt niets met zekerheid te zeggen. Zie daarvoor naar de Ne derlandse equipe, die gisteren gedood verfd was tot een plaats in de achter ste gelederen. Het antwoord was: Jan Nolten op de fraaie tweede plaats, Wagtmans achtste, andermaal voor Bartali, Suykerbuyk 27e, een door pech geplaagde Van Est 30e, Roks 33, Gerrit Voorting 39 en Van Breenen 42. De Nederlandse ploeg verdrong hiermede Frankrijk Noord-Oost-Cen traal van de eerste plaats in het al gemeen ploegenklassement. Bij deze vreugde was er echter ook leed. Adri Voorting heeft de strijd gestaakt. Op de top van de Izoard ontzonk hem de moed om de col af te dalen. Vandaag start de witte garde met zeven man (Zie verder elders in dit blad). De gezondheidstoestand van Sir Winston Churchill is zeer verbeterd. Hii zal zich de volgende week in Che- puers, de officiële residentie van het Britse regeringshoofd, installeren. Hij bevindt zich thans in zijn particuliere woning te Chart well. De zestienjarige scholier Th. S. te 's Hertogenbosch is bij het zwemmen in de diepe gemeentevijver onder Orthen verdronken. LANGZAMERHAND krijgen wij de indruk, dat de aandacht, die aller- wege op de maatschappelijke situatie van ds middengroepen wordt geves tigd, in regeringskringen begint door te dringen. Het was en is volkomen begrijpelijk, dat de positie van de ar beidende bevolking in de eerste plaats aan een onderzoek werd onderworpen. Daar moest veel gebeuren wat tot nu toe achterwege was gelaten. Deze nauwgezette en succesvolle be moeienis heeft evenwel tot resultaat gehad, dat de arbeiders-met-een-witte- boord vèr achter zijn gebleven. Het ligt misschien ook niet zo in hun lijn met hafde woorden duidelijk te ma ken, dat met hun wensen eindelijk ook eens rekening moet worden gehouden. Evenwel, hun stemmen worden luider en hun argumenten vinden in brede kring weerklank. Onlangs heeft in het orgaan van de Bond van Nederlandse Predikanten een beschouwing gestaan, waarvan de kern was, dat de predi kantenstand een „stand van schulde naars" is. Natuurlijk schreef dit blad voor eigen milieu, maar het is voor ons een kleine moeite eraan toe te voegen, dat leraren,' officieren, weten schappelijke assistenten en zovele an dere categorieën in hetzelfde schuitje varen, waarbij wij om redenen van élégance maar buiten beschouwing laten hoe het in onze eigen rangen gesteld is. Het is nu eenmaal zo, dat op de schouders van deze mensen vaak een grote verantwoordelijkheid rust. Zij zouden in hun eigen kleine wereld niet nog eens met tal van zorgen geplaagd moeten worden. Dit geldt voor allen, zonder uitzondering. Het gewone leven zorgt er dan toch nog wel voor, dat ieder „zijn portie ongeluk" mee krijgt! Predikanten zijn schuldenaars. Een van Neerland's ministers is zo vrien delijk geweest de officieren als „kleine middenstanders" te kwalificeren. Wel aan, deze kleine middenstanders ste ken danig in de schulden. Wij hebben de indruk, dat de rege ring zich van deze feiten niet voldoen de rekenschap geeft. Indien al deze mensen eens arbeid verrichtten, die in verhouding stond tot hun salaris, dan zou er van de economische opbloei van ons land geen steek terecht ko men. Dergelijke acties liggen 'evenwel niet in de lijn van mensen, die in hun dagelijks werk verantwoordelijkheid te dragen hebben. Zij hebben er te- vee! verantwoordelij kheidsgevoel voor. Indian evenwel de Nederlandse re gering (terecht) de salarissen van haar ambtenaren verhoogt de hoge re ambtenaren hebben inmiddels ken baar gemaakt, dat deze verhogingen onvoldoende zijn dan worden de verhoudingen ten opzichte van andere groepen wel helemaal scheef getrok ken. Neen, de regering kan gerust zijn: degenen, die zich -tot deze groepen rekenen, lopen niet weg. Er wordt op hen door grote bedrijven ook niet „ge boden": zij vormen wèl de ruggegraat va. een moderne maatschappij. Wel licht is het zo, als wij dezer dagen in een der bladen lazen, dat „mislukte herhalingsoefeningen, vervlakking en verwildering van de jeugd, ontkerste ning" en een gebrek aan belangstel ling in wel en wee van land en we reld, evenzovele gevolgen zijn van het feit, dat de middengroepen door de strijd om het hoofd boven water te houden geen blijk meer kunnen geven van een brede en vruchtbare interesse. Zij kruimelen voort," omdat zij er eenmaal mee begonnen zijn en te fat soenlijk zijn om te verdwijnen Maar dat is ook hun enige ar- [7] gument om te blijven. JJE MINISTER zonder portefeuille, mr J. A. M. H. Luns, is gistermid dag na een reis van meer dan vijf weken naar Zuid-Oost Azië, Indonesië, Australië en Nieuw Guinea uit Karatsji op Schiphol gearriveerd. Bij zijn aan komst verklaarde de minister, dat zijn reis over het algemeen aan alle ver wachtingen heeft beantwoord. Hij be treurde echter, dat zijn voornaamste gesprekspartner, zijn Indonesische ambtgenoot Mukarto, zozeer was ge preoccupeerd met de vorming van een nieuw kabinet, dat de gesprekken (o. m. over de Unie, de transfer, de Am bonezen en de Indo-Europeanen) daar geen concrete resultaten hebben op geleverd. Over de ontvangst in Indonesië war minister Luns overigens zeer goed te spreken. De besprekingen in Australië over uitsluitend technische en admini stratieve samenwerking tussen de twee delen van Nieuw-Guinea noemde de minister vruchtbaar. Hij liet zich prij zend uit over de stad Hollandia, al gaf hij toe. dat de Australiërs in Nieuw- Guinea tot dusver meer hebben bereikt dan de Nederlanders. TWEE BROERTJES VERDRONKEN Gisteren zijn ln de Noord bij het nieuwe veer onder de gemeente Rid.- derkerk de gebroeders B. en A. C. van der V., -esp. 11 en 10 jaar oud, bij het speien te water geraakt en ver dronken. Na een paar uur dreggen heeft men de lijkjes gevonden. Verwachting, geldig tot Vrijdag- avond: IETS WARMER Verspreide buien, maar af en toe ook flinke opklaringen. Matige, nu en dan krachtige wind tussen West en Zuidwest. Morgen over dag iets warmer. VRIJDAG, zon op 4.49, onder 20.43; maan Op 19.40, onder 1.47. »r- b- te e- Ü- ;el ie [ie r- at al -et ;le le- Ze ns de sn- en an al- de ie- ze sr- »r- 5l- rs t" jn If- ;r- lie ir- n- h- n- P- rd de ad te nt en »rs an laf ng jn en iet ir- en It- en de 131 '1- in si- tls ■1. el i). I). ïn :n K.- sn 5- >e sr i- 13 l-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1