COR KWERK Europese Defensie Gemeenschap aanvaard Werkgeversbonden eisen vrijere loonvorming r Ü.Z00N Prawda"wijst de voorstellen voor conferentie van Grote Vier af AANVAL OP NEDERLAND Gesprek van Dulles met Rhee t en Een kleine regeringsnederlaag ging daaraan vooraf Waanzin ten top JERTel.3103 Alleen Donderdag 30 Juli Een Amerikaanse Top Show in Technicolor met Vera Ellen en Cecar Romero e.v.a. Alle leeftijden MIGRATIE A. J. VAN DEUDEKOM age prijzen r Visboksers Vrijdag 24 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 172 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Historische beslissing van de Tweede Kamer Vijf ministers aan het woord Bijen aten zich dood aan jam Bonn juicht besluit Tweede Kamer toe Amerikaanse gelukwens Twee generaties Na 1 Januari 1954 geen medewerking meer aan huidige systeem 99 Westelijke bedoelingen niet oprecht Veertigste Tour de France Uitspraak over Europese Verdragen in October WEERBERICHT Na ondertekening van bestand: Demarcatielijn thans vastgesteld Nu spoedig sluiting van wapenstilstand rpaklting en versche- g van Uw inboedel, e douaneformaliteiten ragt vrijblijvend in- itingen bij de Anno 1874. Ostadestraat 393395, 1STERDAM-Z. 12900—723443 en 722085 IHARING, geeft 2 K G. f 1.— KOORSCHOL CREEL 2 kg f 1.20 KOOKSCHELVIS kg. gekend lage prijzen. lRING, gelijk zalm, ir 50 ct. ECLAME: gelijk paling, aks f 1. zwaar, 5 voor 50 ct visje halen bij de 8.30—2 uur op de n 91 uur op het -6 uur op de Laat ALLEEN BIJ ONS LAOLIE CADEAU. >plagen iLSDRUKKERIJ loon 3320 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achlerdam 18. Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) lot 15 woorden 1 1. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; t 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen t 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) AAN HET EINDE van een historisch zo betekenisvolle vergadering heeft de Tweede Kamer gisteravond om half zeven het door niet minder dan vijf ministers verdedigde verdrag tot instelling van een Europese Defensie Gemeenschap met 75 stemmen voor en slechts elf stemmen tegen goedgekeurd. Voor verklaarden zich de A.R., de C.H., de K.V.P., de P.v.d.A. en de V.V.D.; tegen de C.P.N, de K.N.P, de S.G.P. en de antirevolutionnaire prof. Gerbrandy. Tevoren had de regering een kleine nederlaag geleden, toen een door haar ernstig ontraden amendement van mejuffrouw Klompé )K.V.P.) tot onderwerping van alle E.D.G. uitvoeringsovereenkomsten aan de goedkeuring van de Staten-Generaal met 54 tegen 31 werd aan genomen. Alleen de P.v.d.A. en de C.H. steunden in dit geval de minister-president, dr W. Drees in zijn afwijzing van het amendement. ALS EERSTE SPREKER namens de regering begon minister Beyen zijn zeer aandachtig door Kamerleden en overvolle tribunes gevolgde rede met er op te wijzen, dat het juist één jaar en één dag geleden was, dat de tekst van het E D.G.»verdrag aan de Kamer werd aangeboden. Grote veranderingen voltrokken zich sindsdien, te weten: de republikeinse overwinning in de Ver enigde Staten, de dood van Stalin en de gewijzigde positie van Duitsland. De minister stond vervolgens uitvoe rig stil bij dezegrote gebeurtenissen. Wel is de Amerikaanse bereidwillig heid tot steun verminderd, maar wij mogen nimmer vergeten, dat onze eigen krachtsinspanning nooit mogelijk zou zijn geweest zonder deze gulle steun. Duitsland heeft de het toekomende positie in Europa geleidelijk aan weer verkregen en wij zullen hier ten volle rekening mee moeten houden. De dood van Stalin onderstreept wellicht nog een aan de gang zijnde ontwikkeling in de Russische politiek. Minister Beyen kon zich in veel van wat prof. Gerbrandy had gezegd, zeer wel vinden, maar de conclusie moest hij verwerpen. De situatie noopt tot een versterking van het saamhorig heidsgevoel. terwijl het militair aspect door de dreiging van aggressie de voor rang kreeg. Zo stonden en staan wij vor de noodzaak direct een gewapend Duitsland te aanvaarden. En E.D.G. en Europese integratie vormen een poging om het vraagstuk Duitsland op te los sen. Nederland had er de voorkeur aan gegeven de militaire integratie als sluitstuk van de Europese integratie te zien. Bovendien is de kring der deelnemende landen thans wel erg klein. Maar een andere oplossing bleek voorhands niet mogelijk door de houding der Fransen. Minister Beyen onderstreepte met de grootste nadruk, dat deze integratie sa menwerking met andere en met name met Engeland niet uitsluit en nimmer mag uitsluiten; integendeel, hechte sa menwerking is reeds mogelijk gebleken. MET betrekking tot de Russische po- litiek wees minister Beyen er op, dat er in de machtsverhoudingen geen wijziging is gekomen. Nog steeds vorm! In een jam fabriek te St. Trui den (België) heeft men Woensdag het werk moeten staken tengevol ge van een inval van ontelbare bijen. De nijvere insecten deden zich zó gulzig aan de zoete lek kernij te goed, dat enkele uren later duizenden hunner dood op de grond lagen. Toen de ar bei- ders hun werkzaamheden einde lijk konden hervatten, moest men vaststellen dat ongeveer 10.000 potjes jam onbruikbaar waren geworden. het Russische leger een potentiële do delijke bedreiging voor het vrije Wes ten. Dit zal zich krachtig moeten ma ken; wij mogen ons niet ergeren aan de simpele toetssteen der Amerikanen in deze: de al-dan-niet tot standkoming van de EDG. In dit verband is de her bewapening van Duitsland nog steeds noodzakelijk. Met de grootste klem verklaarde, mi nister Beyen, dat er op ons land geen pressie is uitgeoefend. Hij achtte het in overeenstemming met de goede ze den een eenmaal gemaakte afspraak ook na te komen. Ingaande op het betoog van de heer Weiter (KNP), als zou er strijd met de grondwet zijn, omdat de door de grond wet vereiste bevordering van de inter nationale rechtsorde onmogelijk is daar deze rechtsorde niet bestaat, zei minis ter Beyen, onder gelach, dat dit betoog hem als zeer scherpzinnig, hoewel zeer onjuist heeft verrast. Nogmaals herhaalde minister Beyen. dat er geen geheime clausules zijn en dat het vast staat, dat Nederland bij een eventuele aanval met alle kracht zal worden verdedigd. MINISTER STAF meende, dat een meer effectieve en zonder ver hoging der uitgaven een betere ver dediging kan worden verkregen dooi de militaire integratie in de E.D.G. Wel zal de regering moeten waken tegen een te kolossaal E.D.G.-lichaam. Doel eind van de E.D.G. is: het bewaren van de vrede door versterking van de Europese weerbaarheid! Het behoud van West-Europa worat van essentieel belang geacht voor de verdediging van het NAVO-verband. De territoriale troepen staan onder E.D.G.- bevel. Over de marine moeten de overeen komsten nog worden getroffen. In het legeropbouwplan is voorzien tegen ernde 1954 het paraat hebben van drie volledige divisies. Na 1954 kan bij de legeropbouw meer direct met de E.D.G. rekening worden gehouden; men zal er dan ook rekening moe houden, dat in de jaren 1955 en 1956 nog zeer be langrijke uitgaven nodig zullen zijn. Dit te meer, daar de beraamde opbouw door kostenstijging werd vertraagd. Bij integrale verplichtingen terzake zal door Nederland steeds de eis worden gesteld, dat deze financieel uitvoerbaar zijn. De Amerikaanse autoriteiten staan volledig achter onze opbouwplannen; de materiaal-leveringen komen in ver sneld tempo af. Er is geen sprake van enigerlei poging om te komen tot na tionale legers; integendeel, de inter nationale staven voldoen volkomen. Onze onderofficieren zullen gezien hun kwaliteiten stellig individueel op goede plaatsen komen. Minister Staf meende dat de salarissen van onze of ficieren stellig aan de lage kant zijn. Inpassing van deze in het Europese kader zal met zorg dienen te geschie den. Officierpn dienen als altijd bij het begin van hun loopbaan de eed aan de Koningin af te leggen. De Nederlandse regering zal er met klem op aan dringen dat althans een legercorps onder een Nederlands op- In regeringskringen te Bonn is het resultaat van de behandeling van het EDG-verdrag in de Tweede Kamer -net bijzondere voldoening vernomen en toe gejuicht. Een woordvoerder der rege ring verklaarde, dat de ratificatie door het Nederlandse parlement een bewijs vormt, dat de gedachte, die aan het ver drag ten grondslag ligt, niet dood is en dat de noodzaak van een militaire sa mensmelting op deze basis steeds meer erkenning vindt. De woordvoerder sprak de vaste overtuiging uit, dat ook de overige partnerlanden het verdrag in de komende maanden zullen ratificeren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een ver! - uitaegpven door zijn departement, Nederland gelukge wenst ter gelegenheid van de goed keuring door het Nederlandse Parle ment van het E.D.G.-verdrag. PAPIER NAAR WEST-DUITSLAND De Westduitse autoriteiten hebben gis teren een bedrag van 2,175,000 DM toe gewezen voor invoer van papier en pulp- papierwaren uit Nederland. perofficier zal worden gesteld. Des noods zal dit legercorps voorlopig een homogeen-Nederlandse samenstelling kunnen hebben. (Zie verder elders in dit blad) Ouden van dagen uit Zoeter- meer hebben gisteren een be zoek gebracht aan paleis Soestdijk. Vertegenwoordig sters van twee generaties, prinses Marijke en de 89- jarige weduwe Dorst, hebben eikaars gezelschap gezocht. DE BESTUREN van het Centraal waarin hun mening tot uiting Sociaal Werkgeversverbond, het komt, dat zij na 1 Januari 1954 Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereuigingen en het Verhond van Protestants-christe lijke Werkgevers in Nederland hebben een verklaring opgesteld, «ET ZIET er naar uit, dat de Sovjet-Unie de voorstellen der Weste lijke mogendheden voor een conferentie der ministers van buiten landse zaken der Grote Vier van de hand zal wijzen. De Prawda, het orgaan der Russische communistische partij, dat meer dan eens de opvattingen der Regering verkondigt, heeft althans in een hoofd artikel betoogd, dat Amerika, Engeland en Frankrijk een conferentie met Rusland willen om redenen, die niets te maken hebben met de versterking van de vrede of het bevorderen van ontspanning in de internationale betrekkingen. De Westelijke ministers hebben na hun besprekingen te Washington een communiqué uitgegeven, aldus de Prawda, waarin zij verzekeren de hoop hunner volkeren op vrede, vrijheid en gerechtigheid te verwezenlijken. Het resultaat der be sprekingen toont echter, dat deze woorden hier in een zin worden gebruikt, welke niets van doen heeft met de eigenlijke betekenis er van, zo schrijft het Russisch blad. QE NEGENTIENDE ETAPPE van de Tour.de France, van Briancon naar Ljon is een gedeeltelijk succes voor de Franse Noord-Oost Centrale ploeg ge worden. Meunier en Forestier, reeds enkele kilometers naar voren gestuurd met de bedoeling een aanval te doen* ?P de positie van de Nederlandse ploeg in het algemeen klassement, eindigden op de eerste en tweede plaats met on geveer tien minuten voorsprong op het peloton waarin alle Nederlaners, be halve Suykerbuyk zaten. De Franse regionalen liepen dus ruim twintig mi nuten in op onze landgenoten, die nu nog een voorsprong van ruim acht mi nuten op Frankrijk Nationaal en acht tien op Frankrijk Noord-Oost Centraal hebben. Behalve deze aanval waren er geen schokkende gebeurtenissen in deze etappe, waarin Bobet zijn positie volledig heeft kunnen handhaven. Hoewel de Nederlanders dus ook ln he tijdrit met de witte petjes met gele handen mogen gtarten, was het voor Pellenaars en de zijnen toch een on aangename dag. Hein van Breenen en Jos Suykerbuyk kregen namelijk een stevig meningsverschil. De gemoederen liepen zo hoog op, hetgeenj bij ren ners die dagen achtereen topprestaties hebben moeten leveren en hun reserves hebben moeten aanspreken geen uit zondering is dat Van Breenen Suy kerbuyk een klap in het gelaat toe diende. Pellenaars heeft de knapen 's avonds in het hotel te Lyon wel het een en ander in het oor gefluisterd. Veel Frans is daar niet bij geweest. Het is de Pel, die als het moet met straffe hand kan regeren, wel toever trouwd om de weerspannige hoofden weer in één zak te krijgen. (Zie verder elders in dit blad.) De Juridische commissie van he Amerikaanse Huis van Afgevaardigden neeft een voorstel van Eisenhower goed gekeurd, om 240.000 vluchtelingen ui Europa tot de V.S. toe te laten. MET E in - heeft dit artikel heftige eacties teweeggebracht. Men acht het teler"'lend, omdat er uit blijkt, dat Moskou in feite geen vrije verkiezingen in Duitsland wenst. Volgens de regeringspartijen moet dit antwoord de socialisten en de neutra listen duidelijk maften, dat het Mos kou en niet de Bondsreger is, die de na' - Duitse ke ;rt. Daarentegen werpt men in socialis tische kringen de verantwoordelijk heid oor de dreinende mislukking van het plan voor een conferentie met Molotof bij voorbaat op de Westelijke ministers. ')eze zouden niet zozeer de wens hebben gehad, met Moskou tot i -erec itemmii te komen dan wei om Adenauer ;r m- j les :n stc in dr -u to geven Waneer men, zo redeneren de socia listen, het plan handhaaft, om een verenigd Duitsland in zijn geheel in de Westelijke militaire en politieke eenheid op te namen, verlangt men van de Russen meer dan zij in rede- lijkh kunnen geven. Niet' - menen de xualisten, dat Moskou, wanneer het werkelijk een bijdrage tot een inte ïonale ont- !ng .1 geven, zieh niet moet laten weerhouden door het sterke ele ment van verkiezingspropaganda, dat er in de besluiten van Washington zit. De Duitse partij, de meest rechtse partner in het regeringsblok, ziet in het antwoord van de Prawda aanlei ding om te spreken over de huichel achtige vredespolitiek der Sovjets in Korea, Het Westduitse staatsgerechtshof te Karlsruhe zal in de eerste helft van Ocober een uitspraak doen over de grondwettigheid van de Conventies van Bonn en het EVG-verdrag. Dit is een streep door de rekening van de socia listen, die de behandeling dezer kwes tie nog voor de verkiezingen hadden willen laten beginnen. De nieuwe Bondsdag wordt op 6 September geko zen. De firma Krupp te Essen heeft de Turkse regering een voorstel gedaan voor de bouw van een brug over de Bos porus. De kosten zouden zestig miilioen dollar bedragen. behoudens uitzonderlijke omstan digheden niet meer kunnen meewerken aan algemene maat regelen op het gebied van de loon- beheersing. De bezwaren van de centrale werkgeversverbonden zijn voornamelijk gericht tegen het vér gaande ingrijpen van de' overheid waardoor de verantwoordelijkheid voor de vaststelling van lonen en de andere arbeidsvoorwaarden in overwegende mate berust bij de overheid in plaats van bij het be drijfsleven. INE OPSTELLERS van de verklaring wensen over te gaan naar een sy steem, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dus ver ligt bij het bedrijfstaksgewijze over leg, maar waarbij tevens het georgani seerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. De hui dige situatie levert naar de mening van de centrale, werkgeversverbonden zo wel bezwaren van principiële als van practische aard op en kan alleen onder abnormale omstandigheden worden aan vaard. (Zie verder elders in dit blad) Verwachting geldig tot Zaterdag avond: TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met mor gen enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer de zelfde temperaturen. Zaterd.: zon op 4.51, onder 2U.41 maan op 20.16, onder 3.02 HOOR journalistieke Handigheid, is een der redacteuren van een dag blad erin gesiaagd te weten te komen, dat het Prins Bernhard Fonds bezig is een plan te ontwerpen, dat beoogt „aankoop van beeldende kunst" met 70 a 80 procent te subsidiëren. Dit plan is geboren uit de kennisneming van rapporten over de sociale nood van de beeldende kunstenaars, waaraan wij enige tijd geleden'op deze plaats even eens een beschouwing wijdden. In dit plan is de nood van toonkunstenaars niet onder ogen gezien, omdat orkest leden op andere wijze kunnen worden geholpen. Blijft de vraag wat gedaan kan worden voor de musici, die in hun vak als „zelfstandigen" moeten wor den aangemerkt. Over hen spreekt het plan niet Het gaat dus over beeldende kunst. Wij hebben al eens eerder ge zegd, .dat het beslist niet alleen de schuld'van het publiek is. dat voor de beeldende kunst nauwelijks of geen interesse meer bestaat. De kunste naar heeft zich van zijn publiek ver vreemd hij kan daarvoor zelfs goe de argumenten aanvoeren en uitste kende redenen hebben gehad, maar het feit blijft, dat vele kunstenaars hun werk aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Derhalve verdienen zij het zout niet in de pap en moeten zij langs allerlei wegen min of meer in het leven worden gehouden. Wij willen voor dit ogenblik aanne men, dat zij daarop recht hebben, zeef nadrukkelijk de vraag openlatend, waaraan zij dat recht ontlenen. Aan de zijde van de kunstenaar wordt dus iets gedaan. Goed, wij gunnen het deze mensen van harte on der voorwaarde, dat zij er ook voor v/erken en niet hun tijd in zalig, a- sociaal nietsdoen doorbrengen. Daarmee is evenwel aan hun maat schappelijke positie niets veranderd. Daarmee worden hun werken niet verkocht. Er zijn kunstliefhebbers in ons land genoeg, die gaarne wat geld voor goed werk zouden willen over houden. Deze kunstliefhebbers zijn in het algemeen te vinden in die kringen, die er in het huidige Nederland het beroerdst aan toe zijn. Wie is er van daag de dag, die een paar honderd gulden voor een goed schilderij kan neertellen? Immers vrijwel niemand. Deze situatie is ontstaan doordat de overheid de middengroepen welhaast tot op het hemd heeft uitgekleed. Daar is geen geld meer voor de gewone zaken van het leven, laat staan voor dingen, die dat leven een tikje pret tiger zouden maken. Het Prins Bernhard Fonds heeft nu het plan de zaken radicaal op de kop te gaan zetten. Het wil „kunstaanko pen" gaan subsidiëren. Hoe dat zal gaan is minder interessant, hoewel oc'c daaraan tal van haken en ogen zit ten. Maar economisch gesproken is dit plan volslagen ridicuul. Er is een kunstliefhebber, die zóveel aan de overheid heeft moeten afstaan, dat hij geen „beeldende kunst meer kan kopen. Bij de collectes voor het Prins Bernhard Fonds schiet er mis schien een dubbeltje over. Uit de bron nen van dit fonds zal hij nu bij toe komstige aankopen gesubsidieerd wor den Dacht men nu werkelijk, dat deze kunstliefhebber bij een gewenste aan koop van een stuk voor 100,een bedrag van ƒ30,— zelf kan betalen? Ook dat geld heeft hij domweg niet. Maar afgezien daarvan: het Prins Bernhard Fonds is van plan het „kwaad" van chronisch geldgebrek idoor misvattingen van de overheid) te laten bestaan en zijnerzijds voor wat betreft kunstaankopen steun te gaan verlenen. Straks komt er subsidie voor aan kopen van textiel, schoenen en wat dies meer zij of krijgt men bij het be talen van zijn belastingen' een 'over- heidscostuumpje cadeau. Daar is vooralsnog meer behoefte aan dan aan beeldende kunst. Waarmee .wij niets ten nadele van deze kunst wil len zeggen. Maar waarmee wij de toestand willen schetsen, iZl En niet anders. pOSTER DULLES, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, wil een samenkomst met de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee hebben, zodra de wapen stilstand is getekend. Er zal dan een aantal nog hangende kwesties moeten worden geregeld. Deze mededeling is vervat in een boodschap, welke de Amerikaan se ambassadeur te Seoel, Briggs, gisteren aan Rhee heeft overhan digd. De aanbieding werd gevolgd door een gesprek van een half uur. Misschien is bij die gelegenheid ook de opmerking van Rhee recht gezet. dat hij nog steeds wacht op een bevestiging uit Washington van zijn accoord met Robertson, De Amerikanen immers zeggen, dat Eisenhouwers afgezant zijn af spraken met de Zuidkoreaanse president heeft bezegeld, voordat hij Seoel verliet. De gehele affaire wekt thans de in- druk. een storm in een glas water te zijn geweest. L)e onderhandelingen te Panmoendjor.» zijn zonder meer door gegaan en hebben thans tot het resul- taat geleid, dat de verbindingsofficie ren het eens zijn geworden over de 0 U?*van de bestandslijn Waarnemers achtten het gisteravond niet onmoge- Ij1 ^eden de datum zou worden bekend gemaakt, waarop het bestand '.al worden getekend De officieren, die het bevel voeren jver de strijdkrachten der verschillen de landen in Korea zijn uitgenodigd, ®ndertekernng van de wapenstil- standsovereenkomst. die weldra te .'anmoendjon zal plaats vinden, bii te v. oncn. re \r e ir i- n d n n i- n e e it n ,r zt le 51 •r \r it e e n ler- leb- te de- ty- ïeel de die ;or- dat al wet er". 'ele he- Ze ens de ien- len aan al- lde be- tize er- ler- tel- era st" :ijn ilf- ler- die ur- m- ch- sn- »p- srd de fe- iras m- lad De int en ers tan gaf ing ijn :en iet ar en it- en de ast el- in ei- als -1. >el 1). O. in in x- er t- c- ïn 3- )e ;r l- LS l-

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1