Benelux-ministers besluiten tot regulering van onderling handelsverkeer EVG sluite niet-aanvalsv met Sovjet-Rusland a. De interparlementaire raad wordt gevormd Nederlanders handhaafden zich volkomen in tijdrit Wilhelm Zaisser ontslagen als Oostduits minister Bestand Korea ophanden E.D.G. Zaterdag 25 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 173 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Rampaartsedijk groeit Moeizame voorbereidingen bekroond Is verhoging van het Nederlandse loonpeil noodzakelijk geworden? Arbitrage in geval van geschillen Raad Vakcentralen Werkgeversbesluit wordt betreurd de raad van vakcentra len, waarin het nvv, de kab en het cnv samenwerken, heeft zich in zijn gisteren gehouden ver gadering beraden over de publica tie van de vier werkgeversverbon den inzake de loonpolitiek en be treurt het in hoge mate, dat ge noemde werkgeversverbonden deze verklaring over zulk een belang rijke zaak hebben afgegeven zon der daarover enig overleg gepleegd te hebben met de werknemers- vakcentralen. De Raad achl dit een betreurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding gevolgde gedragslijn om vraagstukken van deze aard in de daarvoor bestemde instantie, namelijk de Stichting van den Arbeid, te behandelen. (Zie vervolg elders in dit blad) Voorstel van Adenauer aan Westelijken: Poging om Duitslands hereniging te bespoedigen Bobetl, van Est 2, Wagtmans 4 Scheepsbrand in haven van Amsterdam JAPAN LEVERANCIER OORLOGSSCHEPEN? Meningsverschil tussen Grotewohl en Ulbricht Sgngman Rhee biedt taai verzet Churchill ontvangt Eden Zomerweer nog steeds van korte duur WEERBERICHT Stroomgat teKruiningen gedicht e- "as Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—. elk woord meer 5 cent. Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling f 2.02 per mnd; 6.05 per kwar taal, plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.49 Hel grote gat in de Rampaartse dijk, dat oorspronkelijk honderd veertig meter breed was, is thans teruggebracht tot veertig meier. Dukws en aanhangwagens hebben over een afstand van vier kilometer de nodige materialen door het uiater aangevoerd. Dit vervoer slelt de ingenieurs voor grote problemen. JN DE MINISTERIëLE BENELUX-CüNFERENTIE, welke gisteren in de Treveszaal op het Haagse Binnenhof werd gehouden, hebben de regeringen van België, Luxemburg en Nederland besloten fot de in stelling van een adviserende interparlementaire Benelux-raad, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de parlementen van de drie landen. De regeringen kunnen en in een aantal gevallen moeten zij het advies van deze raad inwinnen. Voorts heeft het regerings- overleg van gisteren geleid tot overeenstemming inzake de maat regelen, welke met betrekking tot het concurrentieprobleem moeien worden genomen. Zoals bekend is, verkeert immers een aantal Belgische bedrijfstakken in ernstige moeilijkheden. A LGEMEEN was men van mening, dat er een oplossing moest worden ge vonden, daar anders een breuk in de douane-unie het gevolg zou zijn. Nu eindelijk een regeling ter oplossing van de moeilijkhq,den voor thans, en eventueel in de toekomst, tot stand is gekomen, is de hinderpaal weggenomen, welke de verwezenlijking van een vol ledige economische unie heeft ver traagd. Bovendien is voorzien in een procedure van arbitrage. Voorts zal dit stelsel van arbitrage worden toegepast in het landbouwprotocol van 1950. De secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken gaf na mens de ministers een uiteenzetting over de in de conferentie genomen be sluiten. In de afgelopen periode, aldus deze uiteenzetting maakte het belangrijke •verschil in de concurrentieverhoudin gen tussen België en Nederland een probleem uit. dat belette de verdere verwezenlijking van de economische unie in een normaal tempo. Een oplos sing van dat vraagstuk vormde de ba sis voor de verdere uitbouw van de fljAAR VERLUIDT heeft dr Adenauer, de Weslduilse Bondskanselier. voorgesteld, de Russische regering een niet-aanvalsverdrag met de Europese Verdedigingsgemeenschap aan te bieden. Dit voorstel zou vervat zijn geweest in een brief, die hij in de loop van de conferentie te Washington aan Foster Dulles zou hebben gezonden. Niettemin heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken vrij uitvoerige bijzonderheden over Adenauers voorstel verstrekt. Zo blijkt, dat Adenauer heeft gedacht aan ondertekening van zulk een verdrag namens de EVG als organisatie, waardoor afzonderlijke verdragen tussen de leden dezer gemeenschap en de Sovjet-unie uitgesloten zou den zijn. De bondskanselier acht de EVG het uitgangspunt voor een veiligheidsstelsel van grote omvang. 1")E TIJDRIT vail Lyon naar St. Etienne heeft de Tour-karavaan een bewogen dag bezorgd. Niet om dat er schokkende wijzigingen in het algemeen individueel klassement werden verwacht, m? omdat men in deze 70 km. tegen het horloge een offensief van de Franse Nationalen, met prachtige temporijders als Bo- bet, Le Guilly, Roland, Geminiani en Lauredi, tegen de Nederlandse equip- pe verwachtte. De Nederlanders heb ben de stoot echter kranig gepareerd. Bobet verbeterde, dank zij een glo rieuze overwinning, zijn positie. Loui- son reed 1 min. 45 sec. sneller dan.. Wim van Est, die tweede werd. Van Hst heeft formidabel gereden. Nog afgezien van de tijd blijkt dat wel uit het feit, dat hij alleen maar in Bobet, die zich op het sterk ge accidenteerde terrein meer thuis voelde dan onze landgenoot, zijn meerdere heeft moeten erkennen De groene trui-drager Sehaer werd der de in 1.51.47, slechts 38 seconden snelrr dan Wout Wagtmans die Ne derland aan een verrassende vierde plaats hielp. Dit was een klap in het gezicht van de Frans Nationalen. die er vast op gerekend hadden dat zij de achterstand in het ploegenklas- sement aanzienlijk zouden verkleinen. Die verbetering bedroeg slechts 54 seconden omdat voor Le Guilly en Polland resp. 1.54.34 en 1.54.37 werd genoteerd en Gerrit. Voorting als derde Nederlander als 25e doorkwam in 1.55.25 De ploeg van Frankrijk Noord-Oost-Centraal moest met lede ogen toezien, d.t de mannen die on der de petten met gele banden zo voortreffelijk hebben geieden, weer 4 minuten en 57 seconden konden uitlopen. Intussen is Wagtmans in het individue l klassement van de negende naar de zesde plaats geste gen en Van Est plaatste zich nu voor Magni en Serra op de 13e plaats. Van de andere Nederlanders 1 erde Jan Nolten de beste presta tie. De chronometreurs noteerden voor hem 1.56.19 en dat was ruim schoots voldoende voor een 32e plaats. Suykerbuyk en Roks hadden beiden 1.59.23 nodig, waarmee zij ge zamenlijk de 62e plaats moesten de len en Henk van Breenen werd 70e in 2.01.10. (Zie verder elder in dit b ad). Gistermiddag is het Engelse ss „Bit tern" geladen met stukgoed, o.a. ka- toenafval. van de Javakade vertrokken naar Liverpool-Manchester. Tet hoogte van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw Maatschappij bemerkte men ech ter dat er brand was uitgebroken in het achterruim. De drijvende spuit „Jason" van de Amsterdamse brandweer bluste het vuur met een straal. Getrokken door twee sleepboten van de rederij Goe- koop werd de 1527 brt metende vracht boot naar de Coenhaven gesleept en daar aan een hoofd gemeerd. Ondei het wakend oog van de brandweer heeft de bemanning de verbrande ka toen gelost. De Franse Nationale Vergadering zal op 22 October een debat houden over de toestand in Indo-China. IN KRINGEN van de kanselier ver klaart men nader, dat het voorstel van Adenauer ten doel heeft, de Rus sische regering het prijsgeven van haar bezettingszone in Duitsland te verge- makeiijken, en het de communistische leiders mogelijk te maken, de hereni ging van Duitsland en de opneming van dit land in een Europese verdedi gingsmaatschappij goed te keuren. Ver der zou de kanselier met zijn initia tief een uitvoering van de voorstellen van Churchill tot verbetering der be trekkingen met Rusland door een vei ligheidsstelsel in de geest van het pact van Locarno mogelijk willen maken. Hij meent namelijk, dat de veiligheid van Europa gemakkelijker kan wor den gegarandeerd door een verdrag tus sen Rusland en een Europese gemeen schap waarvan ook Duitsland deel uit maakt, dan door een overeenkomst tus sen de Sovjet-Unie en een alleenstaand Duitsland. Verwacht wordt, dat Adenauers voorstellen door de betrokken regerin gen diepgaand zullen worden bespro ken. Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Assemblee van de Kcrlen- en Staalgemeenschap heeft zich kortelings eveneens uitgesproken voor een niet- aanvalsverdrag tussen Rusland en de EVG. Londen heeft elk commentaar op de berichten aangaande het voorstel van Adenauer geweigerd. Men zej er langs de normale diplomatieke wegen niets van zulk een plan te hebben gehoord. Volgens welingelichte kringen te Parijs gaat het niet om een niet-aan valsverdrag, doch om een stelsel van collectieve veiligheid. De ministers van de Westelijke Drie zouden echter de tijd voor het voorstel van Adenauer nog niet rijp hebben geacht. Argentinië heeft een Japanse maat schappij gevraagd een aantal torpedo- bootiagers. fregatten en duikboten voor de Argentijnse oorlogsvloot te bouwen, aldus werd Vrijdag te Tokio vernomen. John Balaban. een Roemeense immi grant in Australië heeft bekend, vijf moorden te hebben gepleegd. ^yiLHELM ZAISSER is ontslagen als Oostduits minister voor staatsvei ligheid. Zijn departement zal als staats secretariaat worden opgenomen in het ministerie voor Binnenlandse Zaken, en onder leiding worden gesteld van Ernst Wollweber. Het is niet bekend of Zaisser, die in nauw contact heeft gestaan met Beria, een andere functie krijgt. Er gingen al lang geruchten, dat hij zou verdwijnen. Woilweber heeft in de tweede wereldoorlog als Russisch agent sabotage gepleegd tegen de Duitse scheepvaart in de Oostzee. Volgens Oostberlijnse kringen zijn er diepgaande meningsverschillen gerezen tussen de Oostduitse premier Grote wohl en zijn plaatsvervanger Ulbricht nbricht. -.au zeer streng willen optre den tegen elke oppositie en met name de deelnemers aan de revolte van 17 Juni zwaai willen straffen. Ook zou het gezag van de SED over de bevol king moeten worden hersteld. Grotewohl zou daarentegen een mil der optreden voorstaan en van ge strengheid een nieuw oplaaien der on tevredenheid duchten. Hij ondervindt steun van vooraanstaande politici van CDU en liberaal-democraten. Ulbricht zal waarschijnlijk op de komende zit ting van het centrale comité der SED materiaal tegen Grotewohl overleg gen. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa heeft de Russische beschuldi gingen, dat vliegtuigen der VS zich in het gebied van Berlijn niet zouden hebben gehouden aan de overeengeko men bepalingen voor het luchtverkeer in Oost-Duitsland, van de hand gewe zen. Amerikaanse uitgevers willen met steun van de regering meer boeken uit hun land verspreiden in die gebieden waar goedkope communistische lectuur op de markt komt- Onder meer staan Indonesië. India en Pakistan op het program. douane-unie naar de economische unie. Voorop werd gesteld, dat die oplossing niet uitsluitend mocht bestaan in het nemen van een aantal beschermende maatregelen. -Men is uitgegaan van com pensatoire maatregelen tegen de ach tergrond van een algemeen sociale en economische politiek. Voorts werd ge streefd naar een zodanige uitwerking, dat daarmee de economische unie zou worden gediend. Bij de thans bereikte resultaten zijn nieuw het systeem van arbitrage en de instelling van een interparlementair or gaan. Het kernprobleem bij de oplos sing van het vraagstuk was het vinden van maatregelen, die de moeilijkheden en de scherpe kanten zouden wegne men- Maar daarnaast moest aan de maatregelen een uitgesproken tijdelijk karai'i-r worden gegeven. (Zie vervolg elders in di' blad) yOLGÈNS berichten uit commu nistische bron zijn de voorberei dingen voor de ondertekening ener wapenstilstand in Korea bijna vol tooid. Donderdag is de bestands lijn vastgesteld en een regeling voor de krijgsgevangenen voltooid. Ook te Washington is men opti mistisch. Men vertrouwt daar, dat dit weekend de ondertekening van de overeenkomst zal kunnen plaats vinden. Amerikaanse, Chinese en Noordkoreaanse officieren hebben een deel van de neutrale zone van Panmoendjon geinspecteerd. Dit gebeurde ook in Apjril, toen de uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen werd voorbereid. Op bet hoofdbureau der VN zijn intussen besprekingen begonnen over de maatregelen die moeten worden genomen om de Algemene Vergadering na de ondertekening bijeen te roepen. (Zie vervolg elders in dit biad) Churchill, die blijkens een communi qué van zijn artsen zeer veel baat heeft geh=d van zijn gedwongen rust van een maand, zal gedurende veer tien dagen op Chequers blijven. Maan dag ontvangt hij hier Eden, die Zon dag uit de VS wordt terug verwacht. Hij zal waarschijnlijk verscheidene belangrijke kwesties met hem willen bespreken. Minister MaeMillan, die een galblaas operatie heeft ondergaan, zal Dinsdag zijn werkzaamheden hervatten. Het wil met de zomer nog steeds niet, zoals wij het graag zouden zien. Al valt er de laatste dagen niet veel regen, toch blijft het weer zeer wisselvallig met te veel wind en te lage middagtem- peraturen. Het zijn vooral de badplaatsen en hun bezoekers, die naar warm weer uitzien, al zal dit ook de boeren bij hun ooast- werkzaamheden te pas nomen. Vandaag is evenals Dinsdag weer een vrij goede zomerdag moge lijk, maar het zal ook ditmaal weer van tijdelijke aard zijn. Een storingsfront, van een actieve depressie bij Schotland dat giste ren een groot deel van de dag regen in Engeland veroorzaakte, komt nog steeds naderbij. Ook over Frankrijk beweegt zich een onweersstoring in de richting van ons land. Dit alles maakt de weersverwachting voor dit week end onzeker; zo is de kans op verandering naar koel en on standvastig weer groot, ook al kan het vandaag in een groot deel van ons land vrij zomers zijn. Verwachting geldig tot Zondag avond: LATER AFKOELING Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, morgen ruimend naar Zuid-West tot West, gepaard gaande met afkoeling. Zondag: Zon op 4.52, onder 20.49; maan op 20.43, onder 4.28. Maandag: Zon op 4.53. onder 20.39; maan op 21.03, onder 5.58. TJIT DE SPOED, waarmee de Tweede w Kamer het verdrag tot instelling van een Europese Defensie Gemeenschap heeft behandeld en aanvaard, zou ten onrechte kunnen worden afgeleid, dat het Parlement zich zonder tegenstrib belen „in het onvermijdelijke" heeft geschikt. Commentaren in deze geest zijn al gepubliceerd. Niets is evenwel minder waar dan dat. Voor een goed begrip van zaken is het nodig ons te realiseren, dat de kleurloosheid van menig belangrijk politiek debat in de Tweede Kamer vaak c n gevolg is van de zorgvuldige schriftelijke voorbereiding in de tussen Regering en Kamer gewisselde stuk ken, welke de weerslag inhouden van de bestudering der ontwerpen in de vaste Kamercommissie en in fractie vergaderingen. De openbare levendig heid heeft daarvan ongetwijfeld te lijden. De 'ar.dpunten der in de Kamer vertegenwoordigde partijen of van in die partijen vóórkomende minderhe den zijn veelal reeds voor de open- i a ...o >ekend. De kleur kan dan nog slechts worden aangebracht door redenaarstalenten van afzonder lijke Kamerleden. Aangezien in ons Parlement de werkelijke redenaars zelfs met een kaarsje moeilijk te vinden zijn, is het begrijpelijk dat de openbare behandeling zelfs van uiter mate gewic'-'ige zaken in het algemeen tegenvalt. Hit is ook het geval geweest met het wetsontwerp tot goedkeuring van 't verdrag op de oprichting van de Europese ^efensie Gemeenschap. De Kamer heeft het met een ruime meerderheid nodig was 9'3 van het aantal uitgebrachte stemmen volgens het nieuwe grondwetsartikel, waarover wij onlangs schreven aan vaard. Dit is niet geschied zonder kleerscheuren. De uiteenzettingen van vijf ministers zijn niet in staat ge weest de in zaken van supranationali- teit doorknede Katholieke afgevaar digde mejuffrouw Klompé te bewegen tot het intrekken van een amendement, dat tot strekking had vast te leggen, dat in de toekomst alle overeenkom sten die nodig zullen zijn ter nadere uitwerking van het E.D.G.-verdrag, aan de goedkeuring van de Slaten- Gereraal zullen moeten worden onder worpen. Wie onze artikelen over het tot stand komen van een algehele Europese in tegratie heeft gevolgd, zal weten dat wij de Europese Defensie Gemeenschap steeds hebben gezien als een sluitstuk op de Europese eenheid en niét als een begin. Nog onlangs hebben wij geschreven, dat het niettemin mogelijk was de gedachte te aanvaarden van diegenen, die verwachten, dat deze E.D.G. het tot stand komen van Inte gratie bijvoorbeeld op economisch gebied, gemakkelijker maakt, omdat dan om zo (en het eerste schaap over de brug is. Wij achten dit een sterk argument, omdat wij er terdege van overtuigd zijn, da' de toekomst van Europa staat of valt met haar eenheid. Dat deze eenheid allereerst bereikt moet worden op het terrein van de defensieve voorbereidingen is een afschuwelijk gevolg van de be kende internationale spanningen. v7ij zullen bij het bepalen van ons standpunt in deze en andere zaken steeds voor ogen moeten houden, dat het groeien van een gemeenschap altijd vooronderstelt een periode van rust. In de wetenschap dat deze rust nog altijd ver is, zullen wij haar (altijd voor zover mogelijk) middels het coraon van parate divisies moeten trachten te verwerven. Dit is precies de betekenis van de E.D.G. en het kan ons volkomen koud laten bovendien is het bij de parle mentaire behandeling categorisch teg'. ngesproken of Amerika de goedkeuring van het onderhavige wetsontwerp door diplomatieke druk heeft bespoedigd. Wij waren er zonder of met Amerikaanse druk aan toe! Het amendement van mej. Klompé, dat eveneens met belangrijke meerder heid van stemmen is aanvaard, houdt in dat het parlement in de toekomst op de uitwerking van de E.D.G. controle kan uitoefenen Wij achten dit amendement gelukkig, omdat wij weliswaar de overtuiging hebben dat nationale souvereiniteiten op den duur tot ondergang zijn gedoemd maar dat het nimmer goed is een sprong naar supranationaliteit te nemen, r-j-, waar het zetten van een rustige Lé^ stap mogelijk was. Op enkele dagen na een half jaar na de rampnacht is gisteren het stroomgat op Zuid-Beveland met een 7500 ton me tend, uit Engeland afkomstig caisson, gedicht. Om precies kwart voor negen 's morgens kondigden de stoomfluiten van meer dan 15 sleepboten aan, dat de trossen met het 62 m lange. 18,9 m bre de en 18,25 m hoge gevaarte waren los- gegooid.^ nadat het als laatste in de rij van kleinere caissons in de veerhaven van Kruiningen was gemanoeuvreerd en het geïnundeerde waterschap Krui ningen (1468 ha) van het water was af gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1