Burcht in de strijd tegen de misdaad Blij weerzien aan de sectorgrenzen Syngman Rheeacht zijn volk niet rijp voor democratie it er na de ment j es? iddel voor de erne tijd wogramma eens naar Wetenschap contra „penose" Uniek staatsbedrijf onderzoekt stille getuigen van tal van misdrijven Per maand ruim 200 nasporingen Ministerhartelijk9 ontvangen BRITS schip opgebracht en weer bevrijd Taaie vrijheidsstrijder voorzag Japans overval op Pearl Harbour Aanhanger van Ganahi en Wilson werd streng en hard dictator Beklimmers Nanga Prahat weer thuis DINSDAG 38 JULI 1953 grote rode tong langs e. Pim was al gauw n de bestuurder ge- steeds aan de bel, door het anders zo leb fijn ijs, vanille-, ïocolade-ijsü", riep hij ■n gaf dan weer een bel! Nog nooit had- Pom zo'n plezier ge- hadden zij zoveel ijs geten! Ook All was Hij was nu aan zijn zig en mompelde met „Hele goeie baassies 'ijne baassies. Ali al- blijven. Ali nog nooit gehad!" ktentie nag trots zijn op de ie zij voor haar maal- daarna staat zij toch ie afwas. Dit probleem bezig en >ria werd het middel n onze moderne tija la Vaatwas: een enkele n overdaad van actier vuil in zich opneemt, rdwijnen. Het schuim zo groot kan de rorken .en lepels niet laatste bord komt >men gereinigd uit het i-schuim te voorschijn, een wonder om te >de wonder is Castella's erkïng op de handen, anden. In plaats van ruwe „afwashanden waarmee men een kost slechts 25 ct. Het kan men dan ook v van harte aanraden! Advertentie Ing. Med.) IDAG 29 JULI l, 402 m.: 7.00—24.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 7.45 Een woord voor de i en weerberichten, 8.18 de zieken. 9.30 Voor de m. 10.30 Morgendienst. !.00 Pianorecital. 12.30 louwmededelingen. 12-33 Mledagkerkdienst. 12.59 Nieuws. 13.15 Prot. In- isfront. 13-20 Mandoline- am. 15.35 Viool en cello, eugd. 17.20 Orgelconcert. 0 Metropole-Orkest. 18.30 et Chr. Organisatie- en 18.45 Gram. 19.00 berichten. 19.10 Boekbe- Gram. 19-30 Buitenlands Gram. 20.00 Radiokrant, •kest. 20.55 „Uithang- 21.10 Walsen. 21.30 el. 21.45 Gevar. muziek. 2.15 Zang en piano. 22.45 g. 23 00 Nieuws ên SOS- -24.00 Gram.muzlek. rr, 298 m.: 7.00 VARA, 1.20 VARA, 19-30 VPRO. IA. 7.00 Nieuws. 7.13 ws. 8.18 Gram. 8.50 Voor 1.00 Gymnastiek voor de n. 9.35 Waterstanden. 9.38 Boeken mee op reis en 10.05 Morgenwijding, /rouw. 11.00 Gram. 12.00 12.30 Land- en Tuin- m. 12.33 Voor het platte- m. 13.00 Nieuws. 13.15 genda. 13.18 Promenade- 3 45 Gram. 14.00 „De weg e. 14.15 Gram. 15.00 Voor Piano quatre mains, eugd. 16.45 Voor de zie- 17.30 Instrumentaal trio. jitzending: J. B. ten o". 18 00 Nieuws en com- Actualiteiten. 18.30 Gram. d. 19 30 Voor de jeugd. i.05 Parlementair commen- muziek. 20.50 „Onze oude 21.40 Holland Festival .cert. 22.25 Lezing. 22.40 23.00 Nieuws. 23 15 So- in Esperanto. 23.20— iek. opera van opera schreef Mozart van zijn leven, toen r hoog gestegen was. in wat betere om- waarschijnlijk nooit met de theater' hikaneder die hem de e. Het verhaal is nogal geheel gericht op nde werking van een Het voor hetm Qenie iponist, dat hij door het geheel onsterfe' H verleend. Dinsdag iilversum l402 m)- (Van onze speciale verslaggever) HET WORDT DE VROLIJKE GROEP der „penosejongens" de jongens van de vlakte, als u me verstaat steeds moeilijker ge maakt hun oude ambacht in ere te houden. Eerst particulier Van Ledden Hulsebos, Hesselink, Van Wageningen maar sinds een jaar of zeven geperfectionneerder van staatswege, bemoeit de kille, strakke wetenschap zich met hun zaken. De kille, strakke wetenschap, die zich als burcht koos het voormalige Jezuieten college Huize Katwijk aan de Raamweg in Den Haag, en die zich kleedde met de naam „Gerechtelijk Laboratorium van het Ministerie van Justitie". Zijn leider? Dr W. Froentjes, de chemicus, die, getrokken uit de Groningse universiteits sfeer, zeven jaar geleden de opdracht kreeg met dit wetenschappelijk praktijkcentrum zo snel mogelijk de achterstand in té lopen, die er in Nederland was ontstaan in de puur wetenschappelijke strijd tegen de misdaad. WIE HET REPRESENTATIEVE ge bouw aan de Raamweg betreedt met Sherlock Holmes-gedachten, met sen satie-ideeën over bloederige rompdelen of ingeslagen schedels, hij doet beter buiten te blijven. In het gebouw heerst alleen maar de sfeer van een laborato rium. Hier een zaal met flessen vol vreemde vloeistoffen, met ondefinieer bare luchtjes, glinsterende microscopen, en het? gasvlammen op spitse Bunsen branders, even verderop een kamer met de modernst dankbare apparatuur om de elementaire samenstelling van soms minimale hoeveelheden materiaal te on derzoeken. „Wil weten dikwijls niet eens, waar om we dit of dat onderzoeken", zegt dr Froentjes. „Verdachten zien we nooit. Het zijn zuiver natuurwetenschappelij ke vragen die wij te beantwoorden krij gen. Soms hijvoorbeeld Ingeval van ver moedelijke brandstichting, moeten we wel op de hoogte zijn met het onder werp omdat we de justitiële en politiële autoriteiten ter plaatse behulpzaam moeten zijn de vaak zeer subtiele sporen te verzamelen, maar in de meeste ge vallen wordt ons het materiaal ge stuurd met de concrete vraag of de sa menstelling van twee monsters van een zelfde geaardheid is." Dit wetenschappelijk centrum aan de Raamweg maakt een snelle ontwikke ling door. Begon dr Froentjes zijn taak in 1946 met slechts één analyst, op dit ogenblik bestaat de staf reeds uit zes gespecialiseerde academici en vijf ana listen. Verrichtte men in 1946 totaal 67 onderzoekingen, thans zijn het er maan delijks twee honderd a tweehonderd vijftig, waarover meer o^ minder uit voerig rapport moet worden uitge bracht. DE LEEK VRAAGT zich natuurlijk met enige verbazing af, wanneer zo'n wetenschappelijk onderzoek nu zin kan hebben. Kort en goed zou dr Froentjes dan kunnen zeggen: bij alle mogelijke misdrijven! Dus zowel bij inbraken, ze denmisdrijven, moorden, als aanrijdin gen, vergiftigingen of stroperij. Soms zijn het vrij eenvoudige onderzoekin gen, die men heeft te verrichten, an dere keren zeer ingewikkelde. Wat deze laatste categorie betreft, de kroon wordt daarbij nog steeds gespan nen door het onderzoek, dat het Labo ratorium kort na baar oprichting in 1946 werd opgedragen in de geruchtma kende Van Meegeren-zaak. Gedurende een half jaar leek het Laboratorium meer op een schilderijen tentoonstelling dan op iets anders. Een internationale commissie van deskundi gen kreeg in opdracht van de Arrondis sementsrechtbank te Amsterdam de vraag te beantwoorden, of zes schilde rijen, waaronder de Emmaüsgangers, gesigneerd met Johannes Vermeer, en twee met Pieter de Hoogh, ontstaan wa ren in de zeventiende eeuw, dan wel in onze tijd, en zo het laatste het geval zou zijn, of ze van de hand konden zijn van Van Meegeren. De kunsthistorici en kunstcritici wa ren het allerminst met elkaar eens. De natuurwetenschap moest uitkomst bren gen. Zij moest trachten stoffen in de gebruikte verven te identificeren, die een paar eeuwen geleden nog onbe kend waren, of afwijkingen in de structuur te vinden, waardoor ver klaard zou kunnen worden, dat de schilderijen niet op normale wijze wa ren ontstaan. Ontdekt werd, dat in de verf geen olie of natuurlijke harsen gebruikt wa ren, en dat van een bindmiddel gebruik was gemaakt, dat totaal anders rea geerde dan bij enig 17e eeuws schilde rij bekend was. Zowel uit dit feit als ook uit de gevonden anomaliën in het craquelurenet kon worden geconclu deerd, dat de schilderijen „naar alle waarschijnlijkheid" geen 17e eeuwse meesterwerken waren. Uit andere scheikundige en rëntgenologische proef nemingen bleek, dat ze inderdaad van de hand van Van Meegeren konden zijn. SCHILDERIJENAFFAIRES als de zaak Van Meegeren in 1946 komen (ge lukkig) niet' alle dagen voor. En zo houdt het Gerechtelijk Laboratorium van het Ministerie van Justitie zich dus nog met vele andere zaken bezig. De helft van het aantal onderzoekin gen, dat hier maandelijks verricht wordt, wordt gevormd door de alcohol- bepalingen in bloed van automobilis ten. De meeste politie-instanties, vele ziekenhuizen en artsen hebbende door het laboratorium ter beschikking ge stelde zogenaamde alcoholblokken on der hun berusting. Meer dan 2000 van dieblokken zijn reeds in omloop. Ze be vatten speciaal geprepareerde buisjes voor het verzenden van bloed en nrine waarover de instanties pas overigens de beschikking kunnen krijgen, wanneer de patiënt zelf volle medewerking wil geven. Tot op een duizendste milli gram nauwkeurigheid kan uit enkele druppels bloed de er in voorkomende hoeveelheid alcohol bepaald worden. We zouden zo door kunnen gaan met het vertellen van details uit de wer kingssfeer van dit laboratorium. De le zer dan kunnen verhalen over bekende vergiftigingsgevallen, die voor een rechtbank hun ontknoping kregen, over aanrijdingszaken, waarbij nauwelijks waarneembare glassplinters of verf sporen het bewijsmateriaal opleverden omtrent de schuld van een automobi list, die na de aanrijding was doorge reden. We zouden ook kunnen vertellen over zedenaffaires en bloedspatten op mes sen of oijlen, over knoeierijen met ben zine en opium, ja zelfs over de ontmas kering van een oplichter, een man, die vele zakenlieden en zelfs ook schei kundigen om de tuin wist te leiden met zijn „geheim" scheikundig procédé om kinine uit gras te fabriceren. Maar waarom zouden we het doen? Ook zonder die nadere uitleg is het duidelijk, dat hier levensbelangrijk en enorm verantwoordelijk werk wordt verricht om schuld of onschuld van vele verdachten te benaderen. En dat werk soms tot de vreemdste vragen kan lei den, zoals bijvoorbeeld de vraag, hoe brood eruit ziet, dat drie maal vier-en- twintig uur tot 200 graden Celsius ver hit is, och ook dat wil ieder mens met gezond verstand dan wel graag geloven. DE SPECTOGRAAF, een der jongste en modernste aan- winsten van het Gerechtelijk Laboratorium, waarmee rnate- rialen op hun samenstelling worden onderzocht. (Van onze correspondent in Berlijn) ONDER DE DRUK van een „langzatm aan staking" hebben de sovjets zich gedwongen gezien de sectorengrenzen weer voor het in tersectoraal verkeer open te stellen. Reeds op Maandag 6 Juli wat het in verschillende bedrijven van West-Berlijn tot kortstondige stakingen gekomen. De dag daarop werd het parool uitgegeven het zo lang kalmpjes aan te doen, tot de regering zou toegeven. Er werd niet gestaakt, maar men „trok behoorlijk de lijn". Propagandisten der com munistische partij poogden de arbeiders ervan te overtuigen, dat het sluiten der grenzen noodzakelijk was om „Provocateurs" uit het Wes ten te weren, maar deze luisterden niet eens. In bedrijven waar het tot een discussie kwam, kregen zij van de arbeiders onder andere de volgende antwoorden te horen: „Wanneer wij een fout maken, worden we onmiddellijk zwaar gestraft. Wanneer de regering hele reeksen fouten maakt, gebeurt haar niets. En dan verlangt men ook nog, dat we enthousiast met haar medewerken. „Of:" Houd op met die sprook jes over Westelijke provocateurs. We hebben uit eigen beweging ge staakt, omdat de regering steeds beloofd en nooit iets gegeven heeft." Om nog grotere moeilijkheden te voorkomen, werden de grenzen dan plotseling opengegooid. ?bben Zondag een aan het garnizoen van Santiago de Cuba- ■e is de staat van beie* afgekondigd. Deze luren. 7,SaLE?tse vraehtschin Inchkilda is .<?r'e onbekende kanon- nnoek- u.n Amoy aangehouden en BritS 'v'- ,Het is Maandag door het slat» ™eSkampschip Unicorn zonder dekte bevrijd. De Unicom ont- liik or, Vler scilePen toen zij kenne- vlieertewv ^aren naarQuemoy. Het oniiw Sf ui, haalde het kwartet in en stoDt«n1bedreiging Van zijn geschut ren rie vaartuigen. Later voe- hpiH in n0!ln*6rb(Jten met grote snel de richting van Tsjimmo weg. HONDERDDUIZENDEN hebben bij het vernemen van dit nieuws een zucht van verlichting geslaakt. De poort naar het Westen stond weer open. Men kon de mistroostigheid van de sovjetsector verlaten en de vrije lucht van West-Berlijn inademen. Kennissen en verwanten konden el kaar opnieuw bezoeken. Gescheiden gezinnen werden weer herenigd. Het uren wachten op een grenspasje was eindelijk weer voorbij. De eerste da gen, volgend op het openen der gren zen, speelden zich overal roerende weerzienstonelen af. Het was, of men elkaar in maanden niet had ontmoet. Een oud moedertje, wier enige levens- avond-vreugde was wat met haar dochter te kunnen keuvelen of haar kleinkinderen om zich heen te zien, huilde van blijdschap, toen zij hen aan het eerste grensstation uit de trein zag stappen. Kinderen, die spe lenderwijs over de grens waren ge raakt en niet meer terugkonden, stortten zich juichend in de armen hunner ouders. Iedereen was vrolijk gestemd, omdat het contact met het Westen weer was hersteld. De dui zenden, die in beide richtingen in de treinen stapten, hadden slechts één gedachte: zo vlug mogelijk naar fa milie en kennissen, zien hoe het hen gegaan is. In kringen der communistische par tij was men intussen minder enthou- •ust. Velen vreesden, dat het her nieuwde contact met het Westen het reeds zwaar geleden communistische regiem verdere slagen zou toedienen. °m hun zwakte en onzekerheid te verbergen, hadden zij daarom vanaf de eerste dag een dergelijk militair vertoon aan de dag gelegd, dat het £f?ats van indrukwekkend bela chelijk was. Aan alle kruispunten, op alle bruggen en pleinen stonden mi litaire patrouilles met mitraillettes ui de anslag. Gelijktijdig raasden Sovjet-Russische troepen in jeeps door de stad en gedroegen zich, of zij zich aan het front bevonden. De be volking keurde hen echter geen blik waardig en ging eenvoudig haars weegs. Zij glimlachte slechts over dit theatraal machtsvertoon. Het besef is te zeer tot haar doorgedrongen, dat zij zonder wapens enkel en alleen door haar vrijheidsdrang de communisten gedwongen hseft de terugtocht te aanvaarden en de sectorengrenzen te openen. De minister voor Staatsplanning, Brune Leuschner, kwam op de eerste dag tegen tien uur in een prachtige Russische auto zijn ministerie voor gereden, begeleid door een hele groep militaire politie. Maar zijn vrees was ongegrond. De omstanders jouwden niet. Zij glimlachten alleen maar spottend en hanteerden het wapen der ijskoude afwijzing. Ook dat Alexanderplein ls tot nieuw leven teruggekeerd. Aan de grote groentehal achter het station en het Staatswarenhuis gaan de huis vrouwen met duizenden in en uit. ieder ogenblik kan worden betrapt. Huidige situatie. DE BERL1JNERS hebben zich ove rigens rustig gedragen. De treinen, „IK BEN NOCH EEN FASCIST, noch een nazi", verklaarde eens Zuid Korea's staatspresident Syngman Rhee bij een van de vele aan leidingen, waarbij zijn al te straf hanteren van het politiewezen hem dit verwijt had opgeleverd. „Het Koreaanse volk", voegde hij er aan toe, „weet nog niet, wat democratie werkelijk betekent. Als men het aan het volk overliet, zoveel politieke partijen te vormen als het graag zou willen, dan zouden er verschrikkelijke en bloedige twisten uit voort komen. De een of andere secte zou misschien zelfs een buitenlandse mogendheid in de binnenlandse onenigheden betrekken, alleen om aan de macht te komen." Een korreltje waarheid zit hier wel in, hoewel geen enkele buitenlandse waarnemer de van een oud vorstengeslacht afstammende grijsaard het verwijt kan besparen, dat hij, die de demo cratie tijdens een 33-jarige ballingschap heeft leren kennen, niets ge daan heeft om ze zijn volk bij te brengen, diezelfde democratie, waar voor de UNO-soldaten drie jaar lang in Korea bloedig gevochten hebben. OP ZIJN TWINTIGSTE, in 1895 was de jonge Syngman Rhee een van de leiders van d'e beweging, die in het keizerlijke Korea hervormingen naar Westers voorbeeld wilde invoeren, een bezigheid, die hem twee jaar later 7 jaar gevangenisstraf opleverde. Toen hij in het jaar van de Russisch-Japan- se oorlog, in- 1904, zijn vrijheid terug kreeg, moest hij te Harvard, waar hij onderscheidingen verwierf, werd in Princeton leerling van Woodrow Wil son en promoveerde daar tot doctor in de filosofie. In zijn vaderland was de vijand inmiddels een andere gewor den. Het Keizershuis, dat zozeer ge kant .was tegen hervormingen, was zelf door de Japanners gevangen ge nomen en op deze indringers moest nu de nationale onafhankelijkheid van Korea terugveroverd worden. Toen in 1919 in Shanghai een Kore aanse emigranten in China, Amerika, Hawai en Frankrijk gefinancierd werd, trad Syngman Rhee aan het Hoofd. Het programma van deze regering was een mengsel van Woodrow Wil son en Mahatma Gandhi, het bereiken van het zelfbeschikkingsrecht door strijd zonder geweld en enkele pun ten uit de proclamatie klinken thans Onze strjjd schudt 400 vooral die van Oost- naar West-Ber lijn, waren de eerste dagen meestal stampvol. Het verkeer op straat was levendiger dan gewoonlijk en er heer ste in het algemeen een opgeruimde stemming. De bevolking vindt er ge- profetisch: noegen in nu een wandeling te kun- millioen Chinezen uit hun slaap op. nen maken zonder bij iedere stap van China zal zich met Korea verbinden alle kanten door transparanten te worden aangesproken. Kijkt men nu in het rond. dan valt het oog niet on middellijk op een conterfeitsel van Ulbricht en wordt men niet telkens opgeschrikt door de harde kleuren der communistische propagandaplakaten. Spandoeken en andere requisieten van het communistische propaganda- theater zijn bijna volkomen uit het stadsbeeld verdwenen. Slechts hier en daar wordt nog een hoeratje op de oude president Pieck uitgebracht of gewaagt een plakaat schuchter van vrije verkiezingen volgens de voor stellen der Sovjet-Unie. Men ademt in het algemeen op. De ondraaglijke spanning, die het leven in de sovjet sector altijd gekarakteriseerd heeft, is grotendeels verdwenen. Men voelt er zich niet meer als een dief, die Maar zij zijn toch ietwat teleurgesteld. In de groentehal zijn alleen wat wit- tekool, worteltjes en koolraap te krij gen. Vers fruit is nergens te vinden. Overal moeten gegadigden geruime tiid in de rij staan om wat te kunnen kopen. Ook in de Staatswinkel is nog weinig van een betere bevoorrading te merken. Suiker wordt alleen op bon verkocht. De rekken voor vlees waren vertonen bedenkelijke gapin gen. Vleesconserven in glas zijn er, zoals vanouds, voldoende te krijgen, maar deze zijn zo slecht van kwali teit en bovendien zo duur, dat zij geen liefhebbers vinden. Toch hebben de Staatswinkels wat nieuws aan te bie den. Dit betreft bijvoorbeeld vispa- stei in glazen benevens blikjes kabel jauw en bokkingen uit de Sovjet- Unie of blikjes brasem uit Polen. Maar wanneer dit de verbetering van de voedselpositie moet aanduiden, dan is de Oost-Duitse bevolking te be klagen. Om een toereikende maaltijd te kunnen bereiken, moet een gezin van vier personen bijvoorbeeld min stens vier blikies brasem kopen. Deze kosten echter 11 mark. Voor een blik je Sovjet-Russische bokkingen moet men altijd nog 4'/a mark neertellen. Dat kan geen Oost-Duitse arbeider betalen. Hij heeft aardappelen nodig, groente, vet en vlees, maar hier is het mondjesmaat. Het enige interes sante nieuwtje is misschien Deense kaas. Minister-president Grotewohl heeft aangekondigd, dat de bevolking van Oost-Duitsiand het zo goed zal krijgen, dat de west-Duitsers haar zullen benijden. Daarop kan men slechts antwoorden: „Wij zijn be nieuwd". Nu lijkt het er in leder ge val nog niet op. Koning Leopold en de prinses van Rcthy zijn naar Zuid-Duitsland vertrokken, waar zij aan een jacht partij zullen deelnemen. en ook India zal zich verheffen. Wij zijn deel van een wereldbeweging, die zich zal doorzetten." NIET voor geweldloosheid was ech ter Kim Koo, c'ie Syngman Rhee de leiding van de Koreaanse onafhanke lijkheidsbeweging betwistte. Kim Koo organiseerde de ondergrondse strijd in Korea in de tijd tussen de beide we reldoorlogen; in deze tijd bracht men in Shanghai en anc'ere Oost-Aziati sche kustplaatsen met het woord Ko- reaan automatisch het woord „bom menwerper" in verbinding. In 1941 trad Syngman Rhee af als president van de regering in ballingschap ten gunste van Kim Koo en bleef alleen nog diplomatiek vertegenwoordiger in de V. S. Hij was in Genève, toen daar in de Volkenbond tegen de Japanners het „conflict van Mandsjoerije" behan deld werd. Zonder voor Korea iets bereikt te hebben, keerde hij echter toch niet zonder resultaten naar Ame rika terug. In Genève had hij name lijk de 25 jaar jongere secretaresse van de Oostenrijkse Volkenbondsdele- SYNGMAN RHEE gatie, Franziska Maria Donner, leren kennen, met wie hij in de V.S. trouw de en die hem nog heden trouw ter zijde staat. Kort voor het uitbreken van de oorlog in de Atlantische Oceaan in 1941 verscheen in de, V. S. Rhee's boek „Japan van binnen en van bui ten", dat de overval van Pearl Har bour voorspelde, zonder dat iemand in Amerika de waarschuwing ter har te nam. MAAR TIJDENS DE OORLOG met Japan begon men des te meer acht te slaan op Syngman Rhee en toen de Amerikanen na de Japanse capitulatie in Zuid-Korea landden, volgde ook hij UNO op 10 Mei 1948 gehouden .ver- spoedig. Bij d'e onder toezicht van de kiezingen in Zuid-Korea verover de Rhee's „Nationaal-Democratische Unie" 170 van de 200 parlementsze tels en hij zelf werd tot staatspresi dent gekozen. De regeringstijd van de op zijn 73e jaar eindelijk aan de macht gekomen strijder is echter volkomen in tegen spraak met zijn verleden. Het duurde niet lang of iijj had het bij zijn aan hangers in het parlement grondig be dorven door de politiestaatmethodes, die in niets achterstonden bij die van de door hem zo gloeiend gehate en als zijn grootste vijanden beschouwde Ja panners. Zijn vroeger zo grote meerderheid veranderde al spoedig in een even overweldigende meerderheid tegen hem. In de eerste twee en een half iaar van zijn regering versleet hij 31 ministers. In Mei 1951 trad zijn plaats vervanger, de 82-jarige vicepresident Li Ci-yoeng af, in Mei 1952 diens op volger Kim Soong-soe. die zich voor Syngman's politie in veiligheid moest brengen door op een Amerikaans hos- Ditaalschip te vluchten. BIJ IEDERE GELEGENHEID die hem goeddunkt, kondigt de halsstar rige grijsaard de staat van beleg af en vult de gevangenissen met parle mentsleden, journalisten en andere politieke tegenstanders. .Toep er „ge vaar bestond, dat hét parlement,' dai tot dusver de president moest kiezen, hem niet zou herkiezen, liet hij bijna 50 afgevaardigden arresteren onder andere door de politie naar de verga derzaal te brengen en drèef met deze middelen een grondwetwijziging door, waarbij de verkiezing in de handen van het volk werd! gelegd. Daarna zorgden zijn politie en geheime orga nisaties voor een gunstige uitslag. Zijn tegenstanders verwijten hem ook, dat hij de aanslag, die verleden jaar op hem gepleegd werd. maar die door het weigeren van het pistool van de aanvaller! mislukte', zelf ge ënsceneerd zou hebben. Ontelbare ke ren moesten de UNO-Koreacommissie of de Amerikaanse vertegenwoordi gers in Korea wegens zijn methoden bij hem protesteren. Hij dreigde dan, dat hij ze eruit zou gooien wegens in menging in binnenlandse kwesties. De 78-jarige heeft een maagkwaal en lijdt aan slapeloosheid, maar hij klemt zich nog steeds aan de teugels vast. De Amerikanen, die in 1950 zijn regime van een wisse ondergang red den, toen hij bij de opmars van de Noord-Koreanen nog slechts tot de naaste omgeving van Poesan beperkt was, maken zich geen illusies over hem. Maar ze vrezen, dat er na hem misschien een chaos komt. Ook de laatste leden die hebben deelgenomen aan de succesvolle beklimming van de Nanga Pra- bat zijn weer in hun land terug gekeerd. Het zijn Albert Bitter- ling en de cameraman Hans Ertl, resp. tweede en derde man op onze foto van rechts af gezien, die hier op het vliegveld van Munchen verwelkomd worden door Herman Puhl. Thomas Ui mm er en McKing v.l.n.r

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7