Vrijere loonvorming kan gunstig werken De Franse hoofdstad zoals slechts weinigen haar kennen Hoed u voor vervlakking bij sanering van woonbuurten Jamboree in Disley Verschil in beloning vormt prikkel tot harder werk en groter prestatie Werkgevers waren niet erg tactvol Heemschut waarschuwt Restauratie van de „monumenten" Boerderij bij Nijmegen uitgebrand Prinses Wilhelmina weer thuis uit Noorwegen Scheepvaartberich ten Jalourse minnaar stak met een dolkmes Naar het Parijs der Parijzenaars Grote Drie bestuderen Sovjet-antwoord Gesprek ministers Grote Vier in Gstaad? Onderzoek naar communisme in vakbonden der VS Prof. Picard actief Merkwaardige musea, zeer stille wijken, mooie pleintjes en prachtige parken Prijzen levensmiddelen in Engeland hoger Ga niet een tweede maal naar Versailles •Vestzakduikboot van nieuw type in VS Pauselijk schrijven Zwarte rampennacht over Polen McCarthy noemt Korea nederlaag voor de VS VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 Verkenners van verschillende landen nemen deel aan een jamboree in Disley in het Engel se graafschap Chestire. Padvin ders uit Amsterdam helpen hun Britse broeders bij de bouw van een toegangspoort (Van onze economische medewerker) SHAKESPEARE heeft eens gezegd dat de wereld een toneel is; wie het maatschappelijk leven regelmatig gadeslaat, zal daarin steeds weer het spelelement ontdekken. De Nederlandse volksmond heeft op dit toneel spel nog laten volgen, dat ieder er een rol in speelt en daarvoor zijn deel krijgt. Dit deel is echter het onderiverp van een voortdurende strijd en daar ivaar een echte strijd gestreden wordt raakt het spelelement op de achtergrond. De strijd om het grootste deel van het nationale inko men wordt uitgestreden tussen de georganiseerde machten van kapitaal en arbeid; zij die niet georganiseerd zijn, in het algemeen de tussen groepen, dreigen het kind van de rekening te worden. M™. MOET zich een goede voorstel ling maken van de ontwikkeling van de mondigheid van dit belangrijke deel van ons volk, dat men met „de arbeiders'' pleegt aan te duiden. In be trekkelijk weinige decennia is de arbei der van een rechteloze loonslaaf ge worden tct een met grote verantwoor delijkheid belaste mederegeerder in alle mogelijke staatszaken; we willen niet zeggen dat hij de hem ter beschik king gestelde macht tot het uiterste heeft uitgebuit, doch dat hij er in ieder geval een goed gebruik van heeft ge maakt, kan niet worden ontkend. Met betrekking tot de loon- en ar beidsvoorwaarden is door de overheid, Nu over enkele jaren wellicht de grootste achterstand in de woningbouw zal zijn ingehaald, zal ook de oprui ming van krotwoningen en de sanering van woonbuurten aan de orde komen. Er is op dit terrein een grote achter stand ontstaan, waarom de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zoals bekend een commissie heeft inge steld, om alvast de financiële achter grond van grootscheeps- krotopruiming te bestuderen. De Bond Heemschut heeft zich nu tot de minister gewend ên de aShdacht gevraagd voor het feit, dat te saneren wijken zich vaak in de meest karakte ristieke, oudste delen van steden be vinden. Radicale afbraak en moderni sering zou een betreurenswaardige ver vlakking met zich meebrengen. In het buitenland heeft men voor de oorlog reeds een andere koers inreslagen: „restauratie" van oude stadsv. Gisteravond is een felle brand uit gebroken in de boerderij van de land bouwer J. Thijssen onder Heumen bij Nijmegen. De onmiddellijk gewaar schuwde Nijmeegse brandweer was binnen enkele minuten met groot ma teriaal aanwezig. Het vuur had toen al zo snel om zich heen gegrepen, dat de boerderij niet meer gered kon wor den. Alleen slaagle men er in enig huisraad te behouden. Het vee liep ge lukkig buiten. De boer was zeer laag verzekerd. Men vermoedt, dat hooi- broei de oorzaak ik. Prinses Wilhelmina is Dinsdag 4 Augustus j.l. van haar vacantie-reis van Noorwegen weer in het vader land teruggekeerd. Zij verbleef enige dagen in Oslo, vertrok daarna naar Bergen, waar zij aan boord ging van het s.s. „Luna" om enige dagen te Svolvaer op de Lofoten te schilderen. Aan boord van de „Luna" reisde de prinses nadien weer terug naar Ber gen, alwaar zij ook enige dagen ver bleef om van Stavanger weer per vliegtuig terug te keren. waarbij met behoud van de karakteri stieke sfeer, en de oude monumenten, gezonde en volwaardige stadswijken zijn ontstaan. De Bond Heemschut, heeft nu verzocht, de financiële zijde van soortgelijke plannen voor ons land mede te doen bestuderen. De minister is hiertoe bereid gevon den. De instructie van de commissie is daartoe aangevuld, en zal in over leg met O. K. en W. met specialisten op het gebied der monumentenzorg worden uitgebreid. Het vierjarig zoontje Jan van het gezin N. uit Duivendrecht, dat sedert Woensdag werd vermist en wiens opspo ring gistermorgen ook via de radio werd •verzocht, is naar thans bekend is gewor* den verdronken. Het lijkje is inmiddels gevonden. Aagtekerk, pass. 5-8 Kreta naar Port Said Abbedijk, pass. 5-8 Lands End naar New York Agatha (t), 6-8 van Penang te Pladju Akkrumdijk, pass. 5-8 Gibraltar naar Duinkerken Alde- ramin, 5-8 Finisterre gepass. naar Genua Alioth, pass. 5-8 Madeira naar Ant werpen Alkaid, 5-8 van Las Palmas te Antwerpen Almkerk, 6-8 te Car- navon Amstelkroon, 4-8 van Mauritius naar St. Vincent Argos, pass. 5-8 Gi braltar naar Sevilla Armilla (t), 6-8 van Pladju te Tandjong Priok Albireo, 6-8 van Buenos Aires te Montevideo Al tair, 6-8 van Antwerpen te R'dam Alwaki, 5-8 van New York naar Buenos Aires via Trinidad Baarn, 6-8 van La- guaira te Curasao Blommersdijk, 5-8 van New York naar R'dam via Antwer pen Bonaire, 5-8 van Georgetown naar Paramaribo Borneo, pass. 5-8 Kaap Guardafui naar Aden Breda, 6-8 te San Antonio Boschfontein, pass. 5-8 16.30 uur Vlissingei, naar A'dam Caltex Delft (t), 5-8 van R'dam te Sidon Cal tex Nederland (t), pass. 5-8 Kaap Bon naar R'dam Corilla (t), pass. 5-8 Aden naar Bahrein Caltex Leiden (t), pass. 5-8 n.m. Malta naar R'dam Caltex Utrecht (t), 5-8 van R'dam naar Sidon Chama (t), pass. 5-8 Kaap Bon naar Gi braltar Eos, 5-8 van Haifa te Piraeus Esso Den Haag (t), 5-8 dwars Kaap St Vincent naar Sidon Garoet, pass. 5-8 Guardafui naar Djibouti Graveland, 6-8 v.m. te A'dam verwacht Groote Beer, 5-8 van Le Havre naar R'dam Hector, 5-8 te Tunis Heemskerk, 5-8 van Bremen naar Antwerpen Hathor, pass. 5-8 Kaap St Vincent naar Malaga Indrapoera, 5-8 van Belawan naar Aden Java, 6-8 van Belawan te Singapore Johan van Oldenbarnevelt, 6-8 van Melbourne naar Sydney Merwede, 5-8 Keywest gepass. naar Savannah Ma- coma (t), 5-8 van Fremantle naar Balik Papan Muiderkerk, 6-8 v.m. van Mel bourne te Sydney Ootmarsum, 4-8 van Houston te Brownsville Oranje, 5-8 540 mijl zuid-zuidoost van Socotra naar Suez Oranjefontein, 5-8 van Teneriffe naar Kaapstad Orion, 5-8 van R'dam naar Hamburg Overijsel, 6-8 van New Orleans te New York Prins Willem V, 6-8 v.m. van Le Havre naar R'dam Phrontis, van 5 op 6-8 te Aden Prins Frederik Hendrik, 5-8 van Hamburg te R'dam Rotula (t), pass. 5-8 Gibraltar naar Algiers Rijnkerk, 5-8 van Mar seille naar Genua Stad Alkmaar, 6-8 n.m. van R'dam te Norfolk verwacht Stad Rotterdam, 5-8 van Newport Mon te Wabana Sibajak, 5-8 90 mii! zuid west van Kaap Clear naar Halifax Sïngkep, 5-8 van Singapore naar Tand jong Priok Stad Dordrecht, pass. 5-8 Ouessant naar Nederland Tara, pass. 5-8 Madeira naar Rio de Janeiro Ta- rakan, 6-8 te Colombo Ternate, 5-8 van Suez naar Colombo Tjibodas, pass. 5-8 Noordpunt Madagascar naar Beira Utrecht, 5-8 van Cebu naar Balik Papan Van Linschoten, 5-8 van Freetown naar Dakar Waterman, 5-8 300 mijl west van Valentia naar R'dam Willem Ruys, 5-8 ten zuiden van Kreta naar Southamp ton - Woensdrecht, pass. 5-8 Sabang naar Singapore - Wnnosari, 5-8 van Tandjone Priok te R'dam - Zeeland (KRL) 6-8 van Surabaja te Makassar. vooral sedert het einde van de oorlog, een politiek van sterke inmenging ge voerd, een inmenging die niet alleen van arbeiderszijde, doch ook van on dernemerszijde met instemming werd begroet. Men heeft zelfs een nauw overleg geschapen tussen de georgani seerde werkgevers en werknemers in een voorbeeldig orgaan als de Stichting van de Arbeid. Deze Stichting adviseert de regering omtrent de genoemde loon- en arbeids voorwaarden en aan haar adviezen wordt vanzelfsprekend grote waarde gehecht. De algemene richtlijnen be treffende de loon- en arbeidsvoorwaar den worden door de regering gegeven, terwijl het College van Rijksbemidde laars zorgt dat zij op de juiste wijze worden uitgevoerd in de veelal col lectieve arbeidsovereenkomsten. MEN HEEFT deze dagen kunnen lezen dat de besturen van de vier Neder landse werkgeversbonden de politiek van loonbeheersing, die wij in de af gelopen na-oorlogse jaren hebben ge kend, zeker niet hebben afgekeurd, ja, zelfs hebben geprezen. Doch, zo wordt aan de verklaring toegevoegd, deze po litiek had slechts een tijdelijk karakter. Zij heeft zeer gunstige gevolgen gehad en dan worden die gevolgen opgesomd, waarbij wij het laatste gevolg, het be vorderen van de sociale vrede, primair zouden willen stellen. De nadelen van deze politiek, aldus de werkgevers, gaan steeds zwaarder wegen, nu de door de regering gestelde doeleinden - even wicht op de arbeidsmarkt en even wicht in de betalingsbalans - zijn ver wezenlijkt. Het voornaamste nadeel dat de onder nemersorganisaties noemen, it de ver schuiving van de verantwoordelijkheid in deze materie naar de overheid. Lit is niet slechts een psychologische aan gelegenheid. Niemand wordt gaarna door een ander bevoogd, vooral wan neer hij sterk geprononceerde eigen ideeën heeft. Daarnaaist is er een zuiver materiële zijde aan deze zaak: de regering wenst wel te delen in de winsten van het be drijfsleven doch niet in de verliezen. De. huidige, politiek van inmenging komt in feite hierop neer; de onder nemers worden door de regering tut bepaalde lasten gedwongen eh leidt een en ander tot onvoldoende resulta ten, dan zal de regering zich daarom in het algemeen niet bekommeren. MEN ZAL dit standpunt van de onder nemers moeten billijken, temeer omdat aan de huidige loonpolitiek nog het practische bezwaar leeft ener te geringe differentiatie in de lonen aan de hand van de bedrijfsresultaten en prestaties. Wie vandaag de dag zijn oor te luisteren legt in ondernemers kringen, hoort heel vaak de klacht dat er zoveel voor de arbeiders wordt ge daan, dikwijls meer dan strikt nood zakelijk is, doch dat mede daardoor de eigen verantwoordelijkheid alsmede de prikkel tot grotere prestaties in het gedrang komen. Kort na de oorlog schreef het Engelse vakblad „The Eco nomist" over het vraagstuk van de arbeid en gebruikte daarbij het beeld van „de stok of het peentje". Wij zijn er van overtuigd dat men in Nederland met de stok niets bereikt; slechts het peentje - een flink vertschiï in beloning tussen de kwaliteiten van arbeid - kan een prikkel tot harder werken vormen. Door een grotere vrij heid in de loonvorming kunnen deze prikkels beter tot hun recht komen. Het is ongetwijfeld waar dat een vrij ere loonvorming de kans op arbeids conflicten doet vergroten. Juist de vér gaande nivellering van de lonen in de laatste jaren heeft ertoe geleid dat de nog bestaande verschillen des te ster ker worden gevoeld. Wij kunnen ons m deze gehele aangelegenheid de be langrijke vraag stellen in hoeverre de voordelen van een stijging van de pro ductiviteit als gevolg van een vrijere loonvorming worden tenietgedaan of zelfs meer dan gecompenseerd worden door de nadelen van een grotere mate van arbeidsonrust. Men zal dit voor en tegen nooit van te voren kunnen me ten. Veel zal afhangen van de tact, dus van het spel, waarmede de onderne- mers hun doeleinden zullen bereiken. Wat dit betreft kunnen wij de verkla ring van Ce werkgevers op dit moment weinig tactvol vinden. Wellicht echter zal in georganiseerd overleg een modus worden gevonden, waardoor een grotere vriiheid in de loonvorming niet, behoeft te leiden tot ernstige arbeidsconflicten. Gisterochtend heeft de 29-jarige zee- J' v-,.v- uit Rotterdam, een vneuri van zijn vriendin, de 29-jarige J „mse havenarbeider J. S. met ffntal ^"?es "in het wiIde weg" een aantal steken, toegebracht, toen deze tezamen met de vriendin, een 29-jarige k de fietste6'°P d° Spangens®- S. werd gestoken in de arm en schoude. en zijn jas vertoonde zes gate,.. Toch vielen de opgelopen ver wondingen nogal mee. Hij kon na be handeling weer huiswaarts keren. De dade., die op de vlucht was ge stagen. is naderhand door de Rotter damse recherche aangehouden. Direct na de st»~u-m-tij, maakte de viouw zich uit de voeten. folklore van de Indianen en Chinese afgodsbeelden, noutsmjwerk uit de Provence en munten uit Tibet. Zo zou ik nog heel wat musea kun nen noemen, b.v. dat van de dans in de rue Vital nummer 6 of het Mu seum van het woord en het gebaar, rue des Bernardons nummer 19, of het Museum van de Visserij, avenue Daumesnil 293. Maar er zijn meer dan 50 musea in Parijs en men zou twee maanden nodig hebben om ze allemaal te bekijken. I AAT ik u liever een paar parken mogen wijzen. U kent het Luxem bourg en u kent de Tuilerieën. Maar bent u wel eens in het kunstmatig aangelegde park van de Buttes Chau- mont geweest. Het is de speeltuin voor het negentiende en het twintig ste arrondissement, wijken dus, die bewoond worden door de Parijse ar beiders en waar vrijwel geen touristen komen. Toch moest u er eens wat gaan rondslenteren. En wanneer u goed en niet te duur wilt eten, stapt u dan eens tegen een uur of acht een van die kleine, van buiten er nogal armoe dig uitziende restaurants binnen in de rue de Belleville of op de boulevard de la Villette. Het park van de Buttes Chaumont heeft men tegen een heu vel opgebouwd. Er zijn allerlei kunst matige riviertjes, wonderlijke brug getjes, watervallen en rotsblokken. U denkt misschien, dat de meeste studenten naar het Luxembourg gaan. Dat is echter niet waar. Gaat u maar eens naar het Pare de Montsouris, dat helemaal ln het zuiden van Parijs ligt. Daar ziet u de studenten, die uit alle delen van de wereld naar Parijs zijn gekomen om er te studeren. Zij hebben dit park misschien niet in de eerste plaats uitgekozen, omdat ze dit net mooiste vinden, maar omdat de grote Cité Universitaire, waar duizen den van hen wonen vlak bij is. En wanneer u nu eens niet wilt doen, wat iedereen doet, gaat u dan ook niet nog eens een keer naar Ver sailles. Neemt u liever eens de Ligne des Seaux, dat is een verlenging van de metro, die u in een dorpje ergens midden op het platteland brengt. Gaat u daar eens wat genieten van het landschap van het lie de France, be roemd geworden in heel de wereld door de schilderijen van de Franse impressionisten. Naar uit bevoegde bron in Londen is vernomen, zullen vooraanstaande Westelijke diplomaten binnenkort in Washington, Londen of Parijs bijeen komen om de Sovjet-antwoordnpta aan de Westelijke" Grote- Drie te analyse ren en een Westelijk antwoord op te stellen, aldus meldt Reuters correspon dent Stanley Priddle. Het Zwitserse wintersportcentrum Gstaad heeft het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken verzocht de voorge stelde vier-mogenhedenconferentie in Gstaad te houden. De Zwitserse regering had in Juli medegedeeld, dat zij er geen bezwaar tegen heeft, dat de conferentie op Zwitsers gebied wordt gehouden, maar alle vier grote mogendheden dienden zulks te verzoeken. De republikeinse Senator John Mar shall Butler, hoofd van een speciale af deling van de juridische commissie uit de Senaat, heeft gisteren meegedeeld, dat een grootscheeps onderzoek zal wor den ingesteld naar communistishe in vloeden in de Amerikaanse vakbewe ging. In de herfst zullen te Washington hoge functionarissen van de twee voornaamste vakverbonden - de CIO en de AFL - worden gehoord, onder wie de voorzitters van beide organisaties resp. Reuther en Meany. De Bathyspherevan prof. Pic- card, het schip waarmee hij een record-duik van 13.000 voet wil maken, is in Italië te water ge laten. Inzet de nog steeds zo actieve Belgische onderzoeker' De Britse regering heeft bekend ge maakt. dat de prijzen voor suiker, bo eter. margarine, bak- en braadvet en 'euzel, welke nog onder toezicht staan, sullen worden verhoogd. Tevens is me degedeeld. dat suiker vermoedelijk te- l^gen het eind van September van de |oon gaat en dat de prijs van sommige poorten bacon zal worden verlaagd. EISENHOWER SPRAK VETO UIT i President Eisenhower heeft zijn veto Bkgesproken over een wetsontwerp, "paarbij r» federale belasting van 20 procent op bioscoopkaartjes zou wor- ïwi a^eschaft:- Eisenhower deelde Roe, dat de regering zich het gemis n de inkomsten uit. deze belasting Teerii ïan veroori°ven en dat het niet K 1l\ is üm uitsluitend een bepaald r bedrijven te helpen edEN NAAK ZIJ1U AIKIKA EN GRIEKENLAND. Lni?en'r»de Britse minister van Buiten- Af-i£e ken- za' Zaterdag naar Zuid- |v,„ vertrekken en daar een week anPe nemen Daarna eaat Eden i..,,; Griekenland Hoelang hij in Grie- niand zal blüven is nog niet bekend. ■gTËL JE VOOR, dat je op een goede dag in Parijs uit de trein stapt met het prettige idee, dat je tien dagen vacantie voor je hebt. Dat je niet voor de eerste keer in de Franse hoofdstad komt en dat je hij je Kvorige bezoek al op de Eiffeltoren bent geklommen, dat je al naar het Casino de Paris bent geweest en dat je al op een bankje in bet Luxem bourg hebt gezeten. Je hebt dus al gedaan, wat iedere tourist doet, die voor het eerst in Parijs komt. Maar nu wil je die stad aan de Seine «eens op een andere manier gaan bekijken. Je wilt eens naar een mu- Meum, waar niet iedereen al geweest is, je wilt flaneren in een wijk, vaar niet iedereen al prentbriefkaarten van naar huis gestuurd heeft en je wilt gaan eten in een restaurant, waar zelfs in deze vacantiemaand toch nog alleen maar Frans wordt gesproken. Met andere woorden, je ;vilt nu eens kennis gaan maken niet met het Parijs der touristen, maar bet het Parijs der Parijzenaars. Natuurlijk, in het Louvre raakt men nooit uitgekeken. En u bent wel verplicht er nog eens heen te gaan, «angezien de schilderijen-afdeling van dit onmetelijk grote museum ge heel vernieuwd is. De meesterwerken uit onze Gouden Eeuw hebben er nu eindelijk een eigen zaal gekregen en het streelt je ijdelheid te con stateren, dat hier wellicht toch wel de mooiste, ontroerendste schil derijen van heel het Louvre hangen. MAAR er zijn nog zovele andere mu- sea, waar je bij zo'n eerste bezoek aan Parijs niet komt. Kent u het Mu- gée Rodin, rue de Varenne 77. In een bijzonder vredige tuin ligt hier een oude kerk, waar de grote Franse beeld houwer Rodin heelt gewerkt. In deze tot atelier ingerichte kerk, in het huis dat er bij staat en in de grote, goed Verzorgde tuin staan de bekendste beelden van Rodin, o.a. zijn fameuze Penseur (de Denker) en Ie Baiser (de Kus), zijn weelderige naakten en zijn ontwerp voor de poort van de hel. r Voelt u er misschien voor om eerst wat te gaan rondkijken in het char- fmante huisje, waar één van Frank- rijks grootste schrijvers, Honoré de i Dalzac, gewoond en gewerkt heeft? Dan moet u de bus nemen naar Fas- gy, dat is een van de rustigste wijken van Parijs. Daar op nummer 47 van de rue Raynouard ligt in een grote, verwil derde tuin een klein, laag buitenhuis je. In de donkere kamers is, sinds de Balzac in 1848 verhuisd is, niets ver anderd. U ziet er zijn schrijfbureau, vaar hij 's nachts altijd zat te werken, flchzelt wakker houdend met het rinken van ontelbare koppen zwarte koffie. Als de koffie hem niet meer vakker kon houden, ging hij koffie bonen eten, hetgeen bijzondér slecht Voor zijn hart is geweest. Nu u toch in Passy bent, is het mis- «chien wel aardig om hier wat te gaan flaneren. De rue de Passy is nog een dorpsstraat met ouderwetse win keltjes en mensen, die geen haast heb ben. Loopt u ook even de Notre Dame de Grace binnen, waar een heel won derlijke, verdroomde sfeer heerst. UEN VAN DE mooiste pleintjes van Parijs die ik ken, heet Place de ïurstenberg, in de^ wijk St. Germain Volgens een artikel van vice-admi- ïaal Charles Lockwood in „Colliers" zal er mogelijk een omwenteling in de vlootstrategie en -tactiek veroorzaakt Worden door een nieuw type Ameri kaanse vestzak-duikboot, welke wordt -'oortgedreven door een nog geheime irandstof van bijzondere kwaliteit, ■ockwood, die in de laatste wereld oorlog het bevel voerde over de vloot jn de Stille Oceaan, schrijft dat de ge heime brandstof de duikboot een ac tie-radius van meer dan vijfhonderd mijl zal verschaffen en haar in staat *ai stellen verscheidene dagen achter een onder water te blijven. Zij zou een H bemanning krijgen van vier kikvors- mannen, die, wat hun eigen lijfsbe houd betreft, dezelfde kans zouden hebben als bemanningen van andere onderzeeërs. I De vestzak-duikboot zou een ge wicht krijgen van 25 ton, niet groter Zijn dan twaalf meter en meer op een gxtra grote torpedo lijken. Zij zou ge makkelijk onder stalen versperrings- door kunnen duiken of deze doorboren en kunnen manoeuvreren in water, dat voor andere onderzeeërs te ondiep zou zijn. des Prés. Je kunt er het beste 's avonds heengaan, aangezien het vooral de ver lichting is, die het zo bijzonder aan trekkelijk maakt. Er staat namelijk één grote lantaarn, die als een soort vreemde kerstboom een heel stel gro te, geel-witte bollen draagt, die flauw zijn verlicht. De Franse schilder Dela croix heeft hier gewoond en gewerkt. Men kan zijn atelier (rue de Fursten- berg nummer 6) bezichtigen. Wie, zoals bijna iedereen, wel eens op een regenachtige Zondagmiddag heeft getracht iets uit te vinden, zal zijn hart kunnen ophalen in het „Pa lais de la Découverte (in het Petit Palais, aan de Seine). De belangrijkste uitvindingen uit de geschiedenis zijn hier tentoongesteld en wel zo, dat alles voor een leek heel begrijpelijk wordt. U kunt er de wonderlijkste machines zien werken en u krijgt er een indruk van het menselijk ver nuft. Voelt u meer voor de geschiedenis van de menselijke beschaving, richt uw schreden dan naar het Musée de I'Homme (in het Palais de Chaillot). Daar zult u onder de indruk komen van een overzicht van wat we nu het erfdeel onzer vaderen noemen. Het begint met de kunst van de eerste mensen, die nog meer op apen leken. Negermaskers en mummies zijn er, De Paus heeft gisteren de Rooms- Katholieke geestelijkheid en de gelovi gen van Polen opgeroepen standvastig te blijven onder de „communistische vervolging" en „de eenheid te bewaren teneinde de moeilijke toestand te boven te komen". In een schrijven ter gelegenheid van het feit, dat het op 17 September a.s. 700 jaar geleden zal zijn, dat Stalislaus die in 1079 door de Poolse koning Bo- leslaus werd gedood toen hij een mis opdroeg, heilig werd verklaard, zegt de Paus o.m.: „Over het immer vrome en gelovige Polen heerst een zwarte ram pennacht. Maar door de duistere scha duwen, die over uw vaderland liggen, schijnen als schitterende sterren uw deugden, welke door de kerk van God in de gehele wereld reeds lang wor den bewonderd". De republikeinse senator McCarthy heelt verklaard, dat de republikeinse belofte om „degenen, die voor onze ge weldige nederlaag in Korea verant woordelijk zijn, de gerechte straf te doen ondergaan", nog niet is vervuld. „Tenzij wij, de partij die aan de macht is. degene, die ons hebben opgedragen de oorlog in Korea niet te winnen, voor het gerecht brengen, hadden wij nooit aan de regering behoren te ko men, want wij hebben onze belofte ge broken". zei de senator op een bijeen komst van oud-militairen.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5