Nieuws uit Bergen Goede prestatie van W. Groen tegen Volkmaars Nieuws uit de Bevredigende resultaten van de Coöp. Zuurkoolfabriek Nieuws uitHeer-Hugowaard De bouw van zes woningen ondervindt vertraging Badgasten-tennistornooi EtLIJKE STAND Bloemenfestijn in café Nieuwendijk Uitgeest Met 100 km per uur tegen een paal gereden St. Pancras GEEN DRAAIMOLEN OP DE KERMIS Oost-Berlijn is kil en doods Felle concurrentie der particuliere bedrijven Casiricum VVV wandeltocht ten volle geslaagd Pater Paijens nam afscheid als geestelijk adviseur Beemstei laag ai Aanbesteding Broek op Langedijk Openbare aanbesteding Zuidscharwoude Morgen volleybaltornooi Zes ton voor nieuw raadhuis in de Wieringermeer Geestelijk leven Oost-Duitsland reikt voedsel uit. VERVOLG STADSNIEUWS Een vet-oorlogje Interessante publicatie van Rector Voets meubelen Nieuwe Niedorp BRUTALE DIEFSTAL Extra uitgave dokterswo ning goedgekeurd Professiefeest van vier eerwaarde zusters Petten Petten bij avond is een sprookje Beverwijk Onderzoek naar gasschade Dodelijk ongeval te Midwoud Koster poogde vrouw te vergiftigen Oneerlijke postambtenaar liep in de val Weer Nederlandse kaas naar Frankrijk ké ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 ens heeft zo zijn eigen zijn vrije tijd door te Voor velen, waaronder ?erden, is dat niet altijd udig, omdat de ouder- ens in zijn bewegings at beperken. 72-jarige heer G. Duin- traat 80, levert dat ech- ezwaren op. Hij houdt met het bouwen van ellen. Onlangs heeft hij •n Leeuw", het schip chiel de Ruyter eens geleverd tegen de En- ouiv gecopieerd. Dagen ar heeft de heer Duin- gewerkt en naar schat er zo'n 400 iverhuren il voor het maken van Idertje was een hele espannen „punneken" lilboot, die hierboven i afgebeeld heeft na- 'l wat minder tijd ge- hts" tien dagen heeft e knutselaar hieraan en zeilen doet het 'e beste. rekend heeft de heer ie vroeger opzichter aan het departement was, met zijn bootjes Maria C., d. van P. Ploe- Boer. Petrus J. W., z> ineboo en C. Verbeek, u w d Izak van der Hout Cornelis M. Schouten Petrus A. van M. Rasch. Theodorus en Maria H. A. Praat. Agnes W. Ie Fèbre. Dfferen en Adriana M. van Pieter Klein en Anna J. Evert Wonink en Wijke Jantje van der Neer, K. Ruiter. Wie in 1939 en daarvoor de tennis wedstrijden te Bergen aan Zee heeft meegemaakt, zal misschien één ding missen, nl. de typische „familiesfeer die de familie Van Reenen destijds aan dit tornooi gaf, zoals Bergen aan Zee weleer ook in veel sterkere mate dan thans het karakter van „familie-bad plaats" droeg. Zij, die deze sfeer tijdens de wedstrijden van vóór de oorlog ge kend hebben, zullen het daarom pret tig vinden de Van Reenens, de Van Panhuysen en de Taudin Chabots onder de toeschouwers aanwezig te zien en bij de namen van het wedstrijd-comité die van mr Jm. J. H, J. van Reenen te zien staan. Van de Vrijdag gespeelde partijen vormde het heren enkelspel A tussen J. Volkmaars uit Amsterdam en de Beverwijker W. Groen wel het hoog tepunt. Laatstgenoemde speelde met volle overgave. De eerste set wist Groen na 0—5 ach terstand zelfs met 75 te winnen. Een goede prestatie tegen een ranglijstspe ler als Volkmaars. Met 61, 62 won deze de tweede en derde set. Een mooie partij ook was de kwart finale tussen de sterke B-speler H. Esser (Bloemendaal) en de Duitser J. Auhagen.- Het was jammer, dat hier de invallende duisternis mede een rol ging spelen. 1—6, 62, 62. Jn. Schmidt uit Bergen bleek niet opgewassen tegen het betere plaatsen van dr Suyver uit Hilversum: 26, 16. Qua. soepelheid en stijl was de jeug dige Schiedammer W. de Nijs Bik éen van de besten. Mr D. Buiskool uit Hoorn had een goede partner aan hem in het heren dubbelspel A tegen dr Suyver en ir Kramer: 62, 62. Zaterdag komen in de halve eind strijd van het heren dubbel A de ge- br. G. en J. Groen uit tegen J. Volk maars en H. Jansen (Uitgeest). Bij de ■mes A zullen we mej. T. Winder (Bergen) en mej. R. Koppen (Alkmaar) tegen elkaar zien en in het heren en kelspel A wordt de kwart finale ge speeld tussen L. Melk uit Zaandam en dr Suyver. De uislagen van Vrijdag luiden: A-Tornooi: Heren enkelspel eerste ronde: dr J. Suvvr (Hilversum) slaat Jn. Smidt (Bergen): 62, 61. Twee de ronde: J. Volkmaars (A'dam) sl. W. Groen (Beverwijk): 5—7, 61, 62. Heren dubbelspel eerste ronde: mr D. Buiskool (Hoorn) en W. de Nijs Bik (Schiedam) slaan dr Suyver en ir A. Kramer (Hilversum): 62, 62. Gemengd dubbelspel eerste ronde: mej. R. Kruisinga (A'dam) en J. Volk maars sl. de heer en mevr. Buiskool: 6—1, 6—1. B-tornooi: Heren enkelspel eerste ronde: J. de Graaff (Zaandam) sl. H. Holsmuller (Alkmaar): 64, 61. Tweede ronde: P. de Koning (Alk maar) sl. F. van Lotringen (Eindho ven): 6—1, 63. J. Bijlsma (Bergen) sl. J. Brummelkamp (A'dam): 46, 63. 61. C. van Oppen (Limmen) sl. W. Kernkamp (Utrecht): 75, 61. Kwart finales: E. Eberle (R'dam) sl. P. de Koning: 6—3, 0—6. 6—2. H. Esser (Bloemendaal) sl. J. Auhagen (Wup- pertal, Dtsl.): 1—6, 6—2, 6—2. Heren dubbelspel eerste ronde: ir Kramer en dr G. Hoeneveld (Bergen) sl. J. Bijlsma en J. Brummelkamp: 6—4, 4—6, 6—2. MERICAIN, 7 en 9.30 u.: a.l. TER, 2.30, 7 en 9.30 uur: l.). THEATER, 7 en 9.30 uur: van Mandor: a. THEATER, 7 en 9.30 u.: de woestijn (14 j.). 'LIES, 2 uur: Kinderto- all, 8 uur: Cabaret Chiel ustende Jager, 8.30 uur: 2.30 u.: Jeugdmatinee r. ZEE, Parnassiapark, 10— tornooi. 'OUDE: Tivoli, 7.30 u.: huwelijk" (14 j.). ZONDAG MERICAIN, 2, 4.30, 7 en Camillo (a.l.). 'ER: 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: ;i4 j.). 'HEATER: 2, 4.30, 7 en evangtne van Mandorra. -THEATER: 2, 4.30, 7 ea d van de woestijn 14 J LIES, 8 uur: Joop oe ustende Jager, 2.30 uur. Bongo de Beer. 8.30 uur. Major. ,n OUDE, Tivoli, 7 en JW" en huwelijk (14 j.). 3-3 (14 j.). 1AANDAG s Zaterdag. Rex-theater Overige theaters 8 uur. tEN, 7.30 uur: Brana- 'ENLUCHTTHEATER: ïengd koor m.m.v. -f io r, Waldhoorn ensemble mica-orkest. r, 8.3j uur Mandy (a.w- TERSDIENST weekend wordt de d rgenomen door dr. hals, Nieuwlandersinge a dr. R. T. Westerkamp. (tel. 4357). T POTHEKEN wallen is geopend ap a, Koorstraat 59. IE BEKOEN lil ie'm Gemengd dubbelspel tweede ronde: De heer en mevr. Eberle sl. mej. M. Krak (Alkmaar) en J. Bijlsma: 62, 63. Mej. H. Woltering (Santpoort) en F. Huschter (Santpoort) sl. mej. E. van Gelder (Bergen) en C. van Oppen: 7—5, 6—1. Dames enkelspel eerste ronde: mevr. Gijzelaar (Alkmaar) sl. mej. H. Baarbé (Bergen): 6—3, 6—0. Tweede ronde: Mevr. Holsmuller (Alkmaar) sl. mevr. Suyver (Hilver sum): 7—5, 3—6, 6—3. Het niet doorgaan van het jaarlijks Bloemencorso, heeft menigeen in Ber gen teleurgesteld. Dancing Nieuwendijk van de Dorpsstraat heeft getracht de traditie van jaren hoog te houden, om tenminste „de" dag van het seizoen niet helemaal aan de vergetelheid prijs te geven. Al is het dan maar een schaduw van het grote festijn op de hoogtijdag men is er toch maar in geslaagd om het nummer werkelijk „feeëriek" te maken. De dancing van de heer Nieuwendijk is door de bekende Café-decorateur Chris Wiedijk te Alkmaar, met arti stieke flair omgebouwd tot een heel gedistingeerde bloemenhal, waarin eni ge duizenden gladiolen van gelijksoor tige kleur, tegen de zeegroene wanden en op het middenstuk in een ontzagge lijke lichtkroon, zijn aangebracht. De duizenden bloemen, die op het moment van de opening nog op open gaan stonden, worden gedurende de nacht met verwarmd water verzorgd, zodat op Zaterdag en Zondag alles in volle pracht zal staan. Eén en ander heeft vrij veel belang stelling getrokken. Iedere avond zal een bloemenkonin- gin met een directieprijsje en een pu- blieksprijsje vereerd worden. De bloemenfantasie duurt voort tot en met Zondag en indien de bloemen zich goed houden, zal zelfs enige dagen prolongatie worden overwogen. De architect De Vr. uit Amsterdam reed met een vaart van meer dan hon derd kilometer in zijn nieuwe Citroen vanaf de Provinciale weg het rijwiel pad op, gelegen voor het plantsoen tussen café Gast en hotel Brandjes. Een verkeerspaal moest het ontgelden eer de wagen tot stilstand kwam. De architect alsmede twee inzittende dames kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij, maar de wagen werd zwaar beschadigd. De reis naar Egmond werd voortgezet per taxi, ter wijl de auto de volgende dag werd weggesleept. MOTORFIETS REED TEGEN AUTO Doordat een Amsterdamse automo bilist bij café Gast plotseling van liet rechte pad afzwenkte, kon de motor rijder D. uit Zaandam een botsing niet voorkomen. Tengevolge hiervan liepen D., zowel als zijn duo-passagier kneu zingen op. De schade aan- de voertui gen viel nogal mee. Tegen de automo bilist werd proces-verbaal opgemaakt. De kermis te Sint Pancras, welke Maandag en Dinsdag wbrdt gehouden, zal zich hoofdzakelijk concentreren in Café Bouwstra, waar volop gelegen heid is tot dansen en biljarten. Er komen deze keer alleen enkele kramen en stalletjes, daar de draai molen verstek laat gaan. In het artikel „Oost-Berlijn kil en doods" in ons nummer van gisteren zijn enkele regels op de verkeerde plaats terecht gekomen. De opmerkzame le zer zal bereids hebben ontdekt, dat de betrokken passage moest luiden: Dat is het duidelijke spel, dat de Amerikanen zo beeldend „Berlin-madness" noemen. En dat maar een keer goed mis moet lopen om de grootste ongelukken te veroorzaken. Maar het gaat niet mis, zegt men met een ietwat sinistere „sense of humor". IN EEN DRUK BEZOCHTE ledenvergadering van de vorig jaar opgerichte coöperatieve conservenfabriek „Nieuw Leven" te Noordscharwoude hebben de voorzitter, de heer J. Lont, en de directeur, de heer Flinterman, alsmede de administrateur, de heer Mammen, opening van zaken gegeven van het eerste exploitaticjaar der coöperatieve zuurkoolfabriek. Hoewel niet minder dan ruim 35.000 vaten van 50 liter de fabriek verlieten is er door de vele en felle con currentie, die men van de particuliere fabrieken ondervond, niet zulk een gun stig resultaat geboekt als aanvankelijk verwacht werd. Niettemin is er, on danks de vele moeilijkheden, welke in den beginne vooral werden ondervon den, reden tot tevredenheid, daar er uitstekend gewerkt is, zoals de voorzitter in zijn openingswoord meedeelde. Aan de tweede wandeltocht van de VVV, welke Donderdagmiddag werd gehouden, namen zestig gasten deel. Ook nu weer stond de tocht onder lei ding van de heer H. v. Elven van het PWN onder wiens leiding tijdens de wandeling door het duinterrein veel viel te leren van de flora en fauna in dit gebied. Ongeveer half zes was men weer in het dorp terug. Bestuurders van de Katholieke Ar beiders Beweging en van de verschil lende R.K. vakorganisaties hebben Donderdagavond in het R.K. Jeugd huis afscheid genomen van hun geeste lijk adviseur, de eerwaarde pater Paijens, die deze functie gedurende een half jaar had waargenomen. Vele waarderende woorden en tal van ge schenken toonden aan, dat pater Paijens zijn taak op lofwaardige wijze had vervuld. TUINBOUWVEILING „ONS BELANG" De noteringen op de Groentenveiling van gisteren waren als volgt: sperciebo- nen 2937, stok princessenbonen 4047, snijbonen 37—46, pronkbonen 3034, tuinbonen 2035, komkommers 816, postelein 24—28. spinazie 2229, andijvie 8—14, sla 2—7,5, kroten 5—8,5, bospeen 12—18, capucijners 6075, aardappelen 10—13,50. Het R.K. ziekentridium, dat Vrij dag 28 Augustus zou plaats hebben, is verzet op Donderdag 20 Augustus. Om de fabriek op een gezond peil te houden is er behoorlijk afge schreven. Er was een enorm grote oogst van witte kool en mede door de oprichting van deze coöperatie is dit van invloed geweest op de veilingprijs van de witte kool. aldus de voorzit ter. Uit het jaarverslag van secretaris De Met vernamen wij, dat het ledental 78 bedraagt. Met waardering werd ge sproken over de medewerking, die men verkregen had van minister Mans- holt bij het bekomen van een bedrijfs- vergunning. Er werden zes bestuurs- en vijf ledenvergaderingen gehouden. Nadat door de directeur, de heer Flin terman, nog enkele technische bijzon derheden waren medegedeeld, gaf de administrateur, de heer Mammen, een uitvoerige uiteenzetting van de balans en exploitatie-rekening. Er werden in totaal 35.689 vaten van 50 liter zuur kool afgeleverd, waarvoor 3.279.909 kg witte kool verwerkt werd. Het restant exploitatie-overschot, na afschrijvin gen, bedroeg 13.530,35. Van dit bedrag AMPERDUIN hoog 1.03 15.32 1.44 16.13 .23 16.49 21.03 9-32 21.44 10-J3 22.23 10-49 Ten gemeentehuize te Midden-Beem- ster werd de uitbreiding van de O.L. School te Z.O. Beemster met twee les- lokalen en overblijflokaal met de daar- bij behorende werken aanbesteed. De uitslag was als volgt: Jac. Hartog, Edam 50.917; A. J. Wittebrood, Beem ster 52.527; Fa. H. J. Brand Zn., Beemster 52.750; A. Eppenk, Amster dam 52.750; Fa. G. Slot Zn., De Rijp 54.637; D. Ent, De Rijp 55.230; A. Kuin, Warder 55.500; J. Joosten 56.640; P. G. Borst, Obdam 56 650 F. de Vries, Beemster 58.100; N Brinkman, Purmerend 60.195; R, Bakker, Berkhout 60.850. De begroting was 49.218.76. De gunning is aangehouden. Voor het bouwen van een dubbel woon huis aan de Prinses Irenestraat te Broek op Langendijk voor rekening van de ge meente Langedijk waren bij de openbare aanbesteding, die door de architect, de heer J. Roggeveen, werd gehouden, negen gegadigden. De inschrijvers waren als volgt: A. Met selaar, St. Pancras f 24.649,N. Met selaar, Zuidscharwoude f 24.800,G. de Geus Zn., Broek op Langendijk f 25.600,p. Engeringh, Zuidscharwoude, f 25.815,—; Giltjes Zn., Broek op Lan gendijk f 25.860,Jac. Henselmans, Oud karspel f 25.900,—; J. Tromp Zn., Oud karspel f 25.975,—; J. Kout, Zuidschar woude f 25.990,—; N. P. Kardinaal, Noord- scharwoude f 26.050,—. Begroting f 25.264,—. De volleybalclub aan de Langedijk, hoewel nog maar kort geleden opge richt, toont de goede activiteit te be zitten, want nu heeft de club een tor nooi georganiseerd, waaraan zullen deelnemen de clubs uit Heerhugo- waard, Warmenhuizen, Tuitjehorn en de Langedijker club. Het tornooi vindt plaats a.s. Zondag op het terrein naast het café van de heer N. Rijper. zal een nabetaling plaats vinden aan de telers-tuinders variërend van ƒ0.30 tot 1,per 100 kg. Nadat enkele vra gen werden gesteld werden zowel de balans- als exploitatie-rekening goed gekeurd. Bij de discussies vroeg de heer J. Paarlberg naar de samenwer king met de Noordermarktbond, waar op de voorzitter antwoordde, dat deze goed is te noemen. De gehouden be stuursverkiezing had tot resultaat, dat de heren B. Ruiter en Jac. Kuiper werden herkozen, terwijl als nieuw lid van de Raad van Toezicht de heer T. van Essen gekozen werd in de plaats van de heer Joh. Bossen, die niet her kiesbaar was. Na uitvoerige besprekingen heeft de gemeenteraad van de Wieringermeer gisteravond laat besloten een crediet van 600.000 te verstrekken voor de bouw van een nieuw raadhuis. Beroepingswerk Ned. Herv. kerk Beroepen te Hattem. toez-: J. C. van Nieuwkerken te Groningen. Beroepen te Rouveen: W. van Tuyl te Lobith. Gerei, kerken Tweetal te Assen, derde pred.plaats: eirs G. P. Hartvelt te Bodegraven en J. vViersema te Noord wij k-Binnen. Chr. Gerei, kerken Beroepen te Middeiharnis: B. Bijlevek te Noordeloos. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Den Burg (Tessel): W Veen te IJmuiden Baptisten gemeenten Beroepen te Baarlerveen: J. H. Bloo kers, cand. te Hengelo (OverijselK Nu het seizoen van zuurkool, huts pot en boerenkool nog niet is aange broken is er een overvloed van rund- vet in de slagerswinkels. Enkele sla gers trachten de afzet daarvan aan trekkelijker te maken door de verkoop van rundvlees met die van eenzelfde hoeveelheid vet, tegen een populaire prijs, te combineren. Aangezien hier ter stede het slagers- bedrijf enkele jaren geleden door de slagers onderling is gesaneerd en de winkels in bepaalde categorieën, met vastgestelde prijzen voor vlees zijn in gedeeld, meende men van de zijde der Adviescommissie van het slagerbedrijf, dat bij de koppelverkoop de vastge stelde prijs voor vlees in het gedrang kwam. Het gevolg daarvan is geweest, dat de combinatie-verkoop is gestaakt en de vastgestelde prijs voor vlees ge handhaafd blijft. De bij de koppelverkoop gecalcu leerde prijs voor rundvet is sedert gis teren echter met vijftien cent per hal ve kilo verlaagd en bedraagt thans voor eerste kwaliteit vijftig cent. En de huisvrouwen profiteren van het concurrentie-oorlogje. Onze oud-stadgenoot Reetor B. Voets, thans docent in de historie te Amster dam, die enige tijd geleden voor de vereniging „Oud Alkmsar" een be langwekkende lezing hield over „Ver borgen kerkelijk leven" in het Alk maar van de achttiende eeuw, heeft thans een merkwaardige publicatie het licht doen zien. In het zo juist verschenen Augustus met schriftelijke garantie de nieuwste ont werpen vindt u op onze 120 modelkamers Dezer dagen deponeerde de firma Tamis voor de heer C. N. een partij van 36 veilingskisten voor het hek van de tuin van de heer N. aan de Provin- cialewes. Toen de tuinder de kisten wilde gebruiken, bleek de gehele par tij te zijn verdwenen. Het is wel droe vig, dat onbevoegden de kisten hebben meegenomen. Het afzetten van dit ma teriaal bij de tuinen betekent immers voor de tuinders e engrote tijdsbespa ring. Tot nu toe was diefstal nog nooit voorgekomen. (Advertentie Ing. Med.) Met de bouw van zes woningen, een plan dat reeds lang in de pen is, wil het nog niet erg vlotten. Indertijd is het plan na „Wederopbouw" te zijn gepasseerd voorgelegd aan Gedepu teerde Staten die er hun goedkeuring aan moesten verlenen. Deze waren echter van mening, dat bij de bouw verschillende bezuini gingen moesten worden toegepast, het geen oorzaak was van een tijdrovende herziening. De voornaamste oorzaken van de stagnatie zijn dan ook dat de wonin gen op verscheidene plaatsen in de gemeente moeten verrijzen en dat de bouwprijs in verband met de lage huur van 6.75 per week ook zo laag mogelijk moet worden gehouden. Eén en ander kwam ter sprake in de laatste te Heerhugowaard gehou den gemeenteraadsvergadering. Ook omtrent de verbouwingsplan nen van de dokterswoning kwamen de tongen los, hetgeen te begrijpen valt als men bedenkt, dat met het nieuwe voorstel van dokter Twisk, die meer met een goede verwarming in zijn woning gebaat is dan met een nieuwe bijkeuken, een extra uitgave van 1550.gepaard gaat. Na lang durige besprekingen verklaarde de raad zich in principe met het voorstel accoord. Enige deskundigen zullen de technische kant van de zaak echter nog eens onderzoeken. De begroting voor de bouw van een gymnastieklokaal beloopt een bedrag van 90.000. Het lokaal zal gebouwd worden nabij de r.k. scholen in de parochie van de H. Dionysius en voorzien zijn van een kelder waarin de centralevervarmings-installatie wordt geplaatst. nummer van het maandblad „Ons Amsterdam" vertelt de rector Voets iets over de historie van het in 1682 in de hoofdstad gestichte Katholiek Jongensweeshuis, dat een bepaald stempel heeft gedrukt op het geeste lijk leven in Amsterdam en ondanks moeilijke tijden nog altijd is blijven voortbestaan. Het leven van de weeskinderen was eertijds aan strenge regelen gebonden. Zij mochten aan tafel niet praten en slechts één van hen mocht iets voor lezen uit een stichtelijk boek. De jongens aten met tinnen lepels uit kommen van hetzelfde metaal, de groten aten met hun vieren uit één kom, de kleinen met hun zessen. 's Zondags ontvingen de wezen blauwe servetten, w-arvan er telkens één door twee naast elkaar zittende jongens werd gebruikt. fn 1782 werd ontdekt, dat de jon gens stiekum overblijvend eten van ta fel meenamen en voor een zacht prijs je in de buurt verkochten. De regen ten waarschuwden d arop de Hoofd officier, die persoonlijk in het Wees huis verscheen om serieuze waarschu wingen uit te delen. Onhandelbare jongens werden een enkele keer ook wel .eens, als matroos Op een Ppst-Indiê vaarder geplaatst. Om de kapel v§n het Weeshuis is in de loop-van de tKvhttïpn.cle eeuw yen felle strijd gevoetfd! fusten'de Oüd-Ka- tbolieken en de Katholieken, welke laatsten tenslotte het veld ruimden en op de zolder Van het" Weeshuis eên nieuwe kape] inrichtten. Vier eerwaarde zusters van het St. Elisabethziekenhuis zullen op 12 Au gustus hun 40-jarig professiefeest vie ren. Het zijn zust r* Tarcisia van de polikliniek die ongetwijfeld velen zul len kennen, zuster Prisca, die reeds ianger dan 25 jaar in het ziekenhuis vol toewijding haar werk op de zie kenzaal heeft verricht en voorts de zusters Acquino en Josepha. Tussen 3 en 4 uur 's middags zal men in de gelegenheid zijn dit viertal, dat merk waardigerwijze op dezelfde dag jubi leert', geluk te wensen. Petten heeft gisteravond het „verlich tingsweekend" veelbelovend ingezet met een lampionoptocht voor kinderen. Om half negen zette de stoèt zich in bewe ging. Was vorig jaar het aantal deelne- mertjes ongeveer honderd nu liep ze ker een tweemaal zo groot aantal mee. Mede door het prachtige, stille weer sloeg een groot aantal belangstellenden dit al tijd weer attractieve schouwspel gade. Toen de tocht was volbracht en de stoet bij „Het Wapen van Petten" was entbonden, werd de illuminatie in wer king gesteld, hetgeen een warm applaus van de naar schatting tweeduizend getui gen ontlokte, 't Was dan ook een sprook jesachtige aanblik. Vooral de verlichting van de vijver aan de Singel was bijzon der goed geslaagd. We verwachten dan ook, dat de twee volgende avonden nog heel wat bezoekers zullen trekken, 't Is zeker de moeite waard eens een kijkje te nemen! De inbeslaggenomen levensmid delen worden in de Oostelijke sector van Berlijn onder toe zicht van de Volkspolitie weer verdeeld. De pakketten worden door de Oostduitsers met veel tam-tam iveer aangeboden aan 11 est berl ij nse renteniers en werklozen. Een overzicht van de verdeling op de Gendarmen- markt in Oost-Berlijn. Gisteren is van overheidswege een onderzoek ingesteld naar de omvang, de aard en de oorzaak van de gas schade in het gewas der gladiolen, zoals deze zich op tal 'an akkers in onze streek openbaar.! Dit onder zoek werd geleid door de heren ir. A. W. v. d. Plassche, directeur-generaal van de landbouw, ir. F L. A. Maan dag, rijkscultuurconsulent en ir. W G v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent, die door het bestuur van de afdeling Be verwijk der Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, op de betreffende tuinen zijn rondgeleid. Daarna had een bespreking plaats, waaraan van de zij de van Bloembollencultuur werd deel genomen door de heren Broeze, Blom en Spruit. De toezegging werd gedaan, dat van overheidswege alles zal wor den gedaan om de oorzaak van de gasschade op te sporen, het kwaad zoveel mogelijk te beteugelen, dan wel geheel te doen vervallen. In de Amerikaanse staat Georgia zal een nationaal gedenkteken worden opge richt. Het monument zal 125 meter lang, 90 meter breed en 30 meter hoog wor den en zal 25 40 millioen dollar kosten. Gisternamiddag heeft in de gemeen-l te Midwoud een dodelijk ongeval! plaats gevonden, waarvan de veehou-| der R. Peetoom hetslachtoffer is ge-l worden. Samen met zijn werkman, zijnl zoontje Piet en een kleinkind van de arbeider was de heer Peetoom bezigl geweest met mestri.jden. Toen zij del laatste maal die middag naar de boer-lj derij reden sloegen de twee paarden,! die voor ^e driewielige kas waren ge-| spannen op korte afstand van de wo ning op hol. tengevolge waarvan del vier genoemde personen van de wageni werden geworpen. Daarbij was de heerl Peetoom zo onfortuinlijk de zware ios-| se bak op het hoofd te krijgen, zodat; hij vrijwel op slag werd gedood. Hetl slachtoffer bereikte de leeftijd van 40j jaar en laat een vrouw en 2 kinderen) achter. Enkele dagen geleden is door del gemeentepolitie van Bolsward teSneekl gearresteerd, verdacht van poging tot! moord op zijn vrouw, de 45-jarige te Bolsward woonachtige begrafenis-1 ondernemer W. van der W., voorheen! tevens koster van de Gereformeerde! kerk te Bolsward. Reeds geruime tijd! waren er tegen Van der W„ die voor-I heen algemeen gunstig bekend stond,! verdenkingen gerezen, dat hij gepoogd: zou hebben zijn vrouw door vergifti-l ging van het leven te beroven. Na een; laboratoriumonderzoek werd dit ver moeden bevestigd. Hiermee was erl gerede aanleiding cm Van der W. te arresteren. Hij was reeds enige tijd! geleden als koster ontslagen, omdatj hij in een ongeoorloofde verhouding! zou leven met een in een scheidings-jï proces gewikkelde vrouw te Bolsward. Verdachte heeft inmiddels toegege-l ven izijn vrouw herhaaldelijk, mins-! stens gedurende anderhalf jaar, arse-I nicum te hebben toegediend Hij kocht het vergif in apotheken onder het voorwendsel, dat hü het nodig had| voor het opzetten van vogels. Verdachte diende het gif in ver-I schillende versnaperingen, stukjes! w'orst e.d. zijn vrouw toe, zelfs toenjj zij reeds in het zienenhuis te Sneek| was opgenomen. Uit de posttreinen, die de thans ont-| slagen 49-jarige expediteur der PTT,J J. M. v.d. M. uit Amsterdam, begeleid-I de. werden meermalen stukken ver mist. De verdenking daarvan is on langs gevallen op genoemde v.d. M. Daarom verzond de postrecherche tweel expressebrieven met een muntbiljet! van een gulden, die met een fluo rescerend poeder waren bestrooid, zol deelde een als getuige gehoorde politie man gistermiddag voor de rechtbank te Amsterdam mede. De postambtenaar liep in de val. Ter! zitting gaf hij toe uit een brief het# biljet van een gulden te hebben ge-I nomen. De verdachte zeide dat dit de eerste en enige keer was geweest, datj hij zich aan hem toevertrouwde post-sj stukken had vergrepen. De officier van Justitie zeide in zijnl requisitoir, dat op de treinen, waaropt v. d. M. dienst heeft gedaan, elf vermis-1 sin gen zijn gceonstateerd. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voorarrest. Op 21 Augustus zal de rechtbank uitspraak i' doen. Het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen maakt bekend dat in overleg met de Franse regering een oplossing is ge vonden voor de moeilijkheden, die de Nederlandse kaasinvoer in Frankrijk ondervond, zodat de export van dit product naar dat land overeenkomstig I het overeengekomen contingent kan worden hervat. Op grond hiervan is ook het door Nederland onlangs uit gevaardigde invoerverbod voor Franse wijnen mat ingang van 7 Augustus opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3