Op Flakkee krijgen dubbele huid van asfalt CasteRa-VaatwH Ook de NS krijgt zijn deel van moeilijkheden in Frankrijk Koppel Lohmann-van Vliet behaalde overwinning De Nederlandse damesroeiploeg won Zilveren Molen blinkender vaat en zachtere handen! GEEN VREES VOOR DE WINTER het Werk wordt geleid door 155 experts Kilometer dijk kost f 1,5 millioen Scheepje in brand op IJselmeer Tankmotorboot schoot met brandpomp te hulp Verzend geen post naar Frankrijk Duits jacht uitgebrand in Amsterdam Gestrande reizigers worden teruggehaald „Super Connie" hartelijk ontvangen Sam de Wolff vierde 75e verjaardag te keuken De Grote prijs van Amsterdam Jan Derksen was de meest succes volle sprinter Vakbond: Dat is geen staking bij de „Lentse Lus Goederen weggenomen uit rampendepot Van Mesdag halve skif-finalist Mgr dr A. G. Vreede jubileert Opheffing visum voor Duitsers gevraagd De Duitse ploeg voor de wereldkampioenschappen Oefenwedstrijd voor het Nederlands elftal Revanche-wedstrijden van wereldkampioenschappen Data verzending zeepost Toto-tips Pella kabinetsformateur in Italië Dollarlening Wereldbank voor West-Duitsland Oostenrijk spoedig geheel vrij van censuur? Terugbetaling van een Belgische lening VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 m mmmi m m ^«y het dorp afgezet, of hij i, wat anders niet zijn as echter niet de dors,, gedreven had, want hu efooncel binnen om een 'oongesprek te kunnen dat iets te maken ha° in de bunker gevonden (Van een speciale verslaggever) |N vier en een halve maand is op Goeree Overflakkee voor dijkherstel evenveel asphalt gebruikt als nodig zou zijn voor een weg van 6 meterbreedtussen Amsterdam en Keulen. Acht asphaltmolens aan de hoek van St Jacob zorgen er voor dat er wekelijks 7000 ton zandasphalt geproduceerd wordt. Er werd in deze vier en een halve maand evenveel geproduceerd als de Nederlandse wegenbouwers anders in een jaar uit de molens laten vloeien. Dit feit typeert de koortsachtige haast waar mee op Goeree Overflakkee, het zuidelijkste eiland van de Zuid hollandse eilanden door 1500 arbeiders, onder leiding van 155(ingenieurs van de prov. waterstaat aan het dijkherstel gewerkt wordt. Vijfijtwintig km buitendijk en 70 km binnendijk moesten worden vernieuwd of hersteld na de stortnvloed van 1 Februari, die ook dit eiland waar teis terde en 500 levens verloren deed gaan. MET verbazing mag men zich op dit moment afvragen hoe enkelen uit de eigen bevolking van slechts 34.000 zielen reeds de eerste dagen na de ramp de zelfbeheersing konden op brengen om aan het herstel te denken. Aldus is geschied. Terwijl het voor de Haagse instanties nog onmogelijk was geweest de situatie op Goeree Over flakkee zelfs nog maar te verkennen, brachten voortvarende bestuurders van de waterschappen op dit eiland reeds de verwondingen in kaart die de storm in de dijken had geslagen. Aan de hand hiervan werd een herstelprogramma opgesteld. Half April was het land dank zij deze voortvarendheid alweer geheel droog. Rond het hele eiland was een drie meter hoge noodwaterke- ring van klei en zand opgeworpen, die het mogelijk maakte in nog hechtere slagorde aan het definitieve herstel te werken. Noemen wij die noodwater- kering het zomerkleed van Goeree Overflakkee, de definitieve herstellin gen vormen het winterkleed. In voor beeldige harmonie tussen dijkbesturen en provinciale waterstaat van Zuid- Holland, aannemers en onderaannemers, een gedecideerde bevolking en 2000 vakarbeiders, die voor de werkzaam heden op Goeree Overflakkee waren gerequireerd, is aan de laatste fase van het winterkleed gewerkt. Dezer dagen hebben de samenwerkende instanties de binnenlandse en buitenlandse pers op de hoogte gesteld van wat bereikt werd en daarbij is op dit punt te ken nen gegeven dat er aangenomen mag worden dat het winterkleed voor de streefdatum van 15 October gereed zal zijn. Men leide uit deze mededeling niet af, dat dan alles bereikt zal zijn wat bereikt moet worden. Drie aannemingsfirma's werken nu met groot materieel om de nieuwe dijk hc.ht en sterk te maken. Goede klei voor de bekleding van de met zand op gespoten dijkslichamen is niet voldoen de voorhanden, en om die reden is be sloten het buitenverloop van de dijken j loven de zomervloedlijn met asfalt te bekleden. Naar het land toe worden de dijken wèl met een kleilaag bekleed. De grootste zandzuiger van Europa, de „Ahoy" ligt voor de Zuidkust van Flakkee. Dank zij de moderne machi nerieën die er gebruikt worden, oouwt men per dag tweehonderd meter dijk. Er staan complete asfaltbedrijven bij Middelharnis en bij St Jacob en Sluis- molen, om de v.oor de werken nood zakelijke 170.000 ton zandasfalt, 100.000 ton asfaltbeton en 30.000 ton gietasfalt te fabriceren. DE dijken krijgen een asfalthuid van plm. dertig cm. dikte. Hierover komt een tien centimeter dikke laag van asfaltbeton. Zestig millioen gulden kost het dijk herstel op Goeree Overflakkee dit jaar. Voor het komende jaar denken de dijkenbouwers nog eens aan een rond bedrag van 30 mijlioen gulden. Een kilometer dijk kost ongeveer an derhalf millioen gulden! Er is hier op Goeree Overflakkee in de afgelopen maanden een eervolle prestatie verricht. Men is geneigd wat hier bereikt werd te gaan vergelijken met de wat schamele resultaten van Schouwen dat wij staande op de breed glooiende asfaltweg bij de hoek van St. Jacob ver over de kilometers brede Krammer en Grevelingen in de zomer zon zagen schitteren. Het is een onbillijke vergelijking, omdat de moeilijkheden op Schouwen zo veel groter waren dan hier op Goe ree Overflakkee waar binnendijken als waterkering belangrijke diensten konden bewijzen. Behalve deze bin nendijken heeft Goeree een ander Gistermiddag, omstreeks één uur, brak er brand uit in de re f van het motorscheepje „Nieuwe Zorg", dat ge laden v/as met tarwe, bestemd voor Wormerveer en dat op het IJsselmeer voer. De schipper wist de aandacht te trekken van een toevallig passerende tankmotorboot. Deze kon door inscha keling van zijn brandpomp, de schade op de „Nieuwe Zorg" beperken tot de roef, die echter grotendeels uit brandde. voordeel gehad boven Schouwen door het ontbreken van binnendijken op en uitgestrekte slikken rond Schouwen, alsmede door de veel diepere ligging van dit eiland. Om deze reden willen wij niet vergelijken, maar de presta ties op Goeree Overflakkee op zich zelf beschouwen. En hier zijn grootse prestaties verricht. Enorme hoeveel heden zand zijn voor het zes meter boven N.A.P. met klei en asfalt af gedekte dijklichaam uit de wateren rondom Goeree Overflakkee opgezo gen. Speciale haventjes werden ge maakt om de bakken en zuigers tot voor de wal te slepen. Geen denkbeeld was te stout om de moeilijkheden waarvoor de uitvoerders stonden on der de knie te krijgen. Nederlandse dijkenbouwers hebben hier weer hi storie geschreven. Het zij op dit mo ment met ere gememoreerd. De directeur-generaal van de PTT deelt mede, dat het niet meer moge lijk is brief- en pakketpost per trein naar Frankrijk te zenden en dat de post per vliegtuig te Parijs niet meer kan worden gelost. Aangezien ter post bezorging van brief- en pakketpost voor Frankrijk derhalve thans geen zin meer heeft, verzoekt de directeur-ge neraal van PTT dringend (teneinde op hoping op de Nederlandse kantoren en stagnatie in de dienstuitvoering te voorkomen) tot nader order geen post en postpakketten voor Frankrijk meer te post te bezorgen. De Duitse koopman Hohlenkamp uit Dusseldorp zal zonder zijn jacht „Emanuel" naar zijn vaderland moe ten terugkeren. Samen met zijn boots man Bertz uit Krefeld was hij in dit jacht naar Amsterdam gevaren en had het in de Sixhaven gemeerd. Gisteren deed zich daar door tot dusverre on bekende oorzaak een ontploffing in de kajuit voor, die gevolgd werd door een felle brand. De bootsman, die alleen aan boord- was, liep- ernstige brand wonden aan armen en hoofd op en werd naar het Binnengasthuis te Am sterdam overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. groningen krijgt extra woning- contingent Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor de provincie Groningen een extra contingent yan 350 woningen beschikbaar gesteld. Tweehon derd daarvan zullen dienen ter compen satie van krotwoningen, die moeten wor den opgeruimd. De treinstaking in Frankrijk doet zich ook gevoelen in de andere Euro pese landen, waaronder Nederland. Er worden door de NS pogingen gedaan om de deelnemers aan de 5-daagse De Super-constellation, de nieuwste aanwinst van de KLM, heeft haar introductie-vlucht naar Kopenhagen gemaakt, dan boord bevonden zich de Daagse bloemenkoningin met haar Hofdames erl voorts tal- rijke binnen- en buitenlandse journalisten, persfotografen en f'lmoperateurs. Op het Deense vliegveld Kastrup werd het ge zelschap ontvangen door de Ne derlandse gezant in Denemar ken, Z.Exc. G. P. Luden en de Schoonheidskoningin van Dene marken. Foto: v.l.n.r.: De Daagse bloemenkoningin mei Hulstede, de Ned. Gezant en de Deense schoonheidskoningin. Sam de Wolff, één der voormannen van de socialistische beweging in ons land, heeft gisteren zijn 75ste verjaar dag gevierd. Behalve vele brieven en geschenken van zijn vrienden, ontvmg Sam de Wolff o.a. een persoonlijk schrijven van de minister-president, ctr. W. Drees. De heer De Wolff is privaat docent in de conjunctuurleer geweest aan_ de Amsterdamse gemeente-univer siteit. De heer De Wolff is zijn memoi res aan het schrijven, die Februari van het volgend jaar zullen uitkomen. dodelijk ongeval in den haag Op de Van Alkemadelaan, is gisteren een dertienjarige jongen bij het overste ken door een personenauto aangereden- De jongen werd ernstig gewond en hij overleed even later ter plaatse. treinreis naar Parijs, die Maandag j.l. naar de Franse hoofdstad zijn vertrok ken, en die vandaag moeten terug keren, met autobussen van Parijs naar Mons te brengen, vanwaar ze per trein naar Nederland kunnen terug keren. Morgen gaat er een extra trein van Hoek van Holland naar Bazel, om de talrijke reizigers met bestem ming Zwitserland, die met de dagboot uit Engeland worden verwacht en die de gebruikelijke route door Frankrijk niet kunnen gebruiken, te vervoeren. De reizigers per „Zon-expresse", die Woensdag in de Franse Riviera ge strand zijn, zullen per extra-trein via Italië, Zwitserland en Duitsland wor den teruggehaald. Vele Nederlandse reizigers, ongeveer vijfhonderd personen, die in Parijs zitten en niet per trein kunnen terug keren, zullen per KLM-vliegtuig en door autobussen worden thuisgebracht. Er heerst, aldus onze ambassade in Parijs, geen noodtoestand onder deze gestrande landgenoten. De ambassade heeft de vrijheid gekregen hen uit eventuele moeilijkheden te helpen. in Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cenf (Advertentie, Ing. Med.) Ruim dertigduizend toeschouwers waren gisteravond in het Olympisch Stadion getuigen van wielerwedstrij den welke, volgens een geheel nieuwe formule, voor de Grote Prijs van Amsterdam werden gereden. Een zes tal sprinters was gekoppeld aan evenzoveel stayers. Hoewel Jan Derk sen de meest succesvolle sprinter is geweest. Hij versloeg al zijn vijf tegen standers (Van Vliet, Plattner, Gosse- lin, Mockridge en Bellinger), eindigde hij toch nog op de derde plaats. Zijn koppelgenoot, stayer Bijster, bezette namelijk de laatste plaats in de wed strijd achter grote motoren en dat nog wel met een achterstand van elf ron den. Arie van Vliet, die alleen in Jan Derksen zijn meerdere had moeten er kennen, werd met de winnaar van de stayerswedstrijd, de Duitser Lohman, eerste. Interessant was deze wieleravond ongetwijfeld. En niet alleen omdat men nu eens iets anders had gevonden om het veeleisende publiek voor te zetten. Met belangstelling werd namelijk uit gezien naar de verrichtingen van Wout Wagtmans die zich temidden van de stayerselite heeft gewaagd achter gangmaker Van der Bom. Hij heeft zich behoorlijk geweerd. Een vierde plaats in een uurswedstrijd, achter Lohmann, Verschueren en Lemoine en voor Jan Pronk en Cor Bijster is toch zeker een zeer behoorlijke pres tatie, temeer als men weet dat Lohman slechts 360 meter voorsprong had. Na de vijftien sprints a deux luidde het klassement als volgt: Derksen 5 De katholieke bouwvakarbeiders bond ziet de werkstaking bij de werk zaamheden aan de „Lentse Lus" als een vrij eenvoudige zaak. Eigenlijk is er geen sprake van een „staking", aldus de bond. Er is een werkgever in finan ciële moeilijkheden geraakt, waardoor hij niet in staat i- et loon van de ongeveer veertig arbeider die een week voor hem gewerkt hebben, uit te betalen. De vakbonden, waarbij deze arbeiders zijn georganiseerd, zullen proberen het achterstallige loon te in casseren. Voor het ogenblik zijn de be trokken arbeiders werkloos. Het wach ten is op een oplossing, hetzij door ander werk, hetzij door voortzetting van hetzelfde werk bij de tegenwoor dige of bij een andere principaaL Voor de rechtbank in Breda ston den gisteren zes personen terecht, die werden beschuldigd van diefstal van goederen uit een zogenaamd „rampen depot", dat in Geertruidenberg was gevestigd. De zes verdachten bekenden, dat zij van de „bazen" toestemming hadden gekrggen om zich aan te kle den van de goederen die in het maga zijn aanwezig waren. Zij ga 'en echter toe, dat zij behalve deze goederen, nog andere kledingstukken hadden wegge nomen Er werden gevangenisstraffen, variërend yan drie maanden tot een maand geëist. De -echtbank doet over 14 dagen uitspraak. JN DE BAGAGE van de Neder landse roeiploeg, die enkele dagen geleden naar Kopenhagen vertrok waar gisteren de sterkste Europese teams tegen elkaar moesten aantreden, bevond zich een trophee, de Zilveren Molen genaamd. De Nederlandse dames hadden dit kleinood reeds twee maal gewonnen. Na afloop van de wedstrijden iverd de Zilveren Mo len iveer in dezelfde doos gepakt en zal andermaal door de Neder landse dames in de bagage worden meegevoerd. MEDERLAND dankt dit succes aan de overwinningen van de vier met stuurvrouw en de acht. Vooral de over winning in het laatste nummer heeft aan een zijden draad gehangen. Vlak voor de finish scheen de Engelse ploeg door een furieuze eindspurt de kwart lengte achterstand nog te goed te zul len maken, mede door het feit dat de stuurvrouwe te vroeg het commando „laat lopen" gaf. De strijd tussen Ne derland en Noorwegen in de vier met stuurvrouw was eveneens zeer span nend. Met slechts 0.7 sec. verschil finishten onze landgenoten. Agnes Reuter heeft het in het skifnummer niet verder dan een derde plaats kunnen brengen, niettegenstaande het feit dat ze verre favoriet was. Duits land zegevierde op het nummer dub bel twee voor Frankrijk en Polen. WAN MESDAG heeft in zijn heat de tweede plaats bereikt achter de Oostenrijkse skiffeur Schuett, doch voor zijn Engelse rivaal Tony Fox. Door deze prestatie plaatste onze land genoot zich in de halve finale welke vandaag wordt geroeid. Als tegen standers zal hij de sterke Rus Tjuka- lov en de Pool Kocerka ontmoeten. De Nederlandse vier met stuurman was minder gelukkig. De ploeg van Njord eindigde op de vierde plaats en zal nu alleen door een goede prestatie in de herkansing, naar de halve finale kun nen overgaan. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat Mgr dr A. G. Vreede tot bisschop van de vrije katholieke kerk werd ge- .wijd. Dit feit zal Zondag a.s. in de bis schoppelijke kapel te Hulzen (NH) Worden herdacht met een Mis. Mgr Vreede heeft de vrije katholieke kerk in ons land tot grote ontwikke ling gebracht. Zij telt thans een pro- 1 -thedrale kerk (in Den Haag) en een twintigtal andere kerkgemeenten. Dr Vreede is tevens regionaris van de kerkprovincie Midden- en Oost-Euro pa, terwijl ook België tot zijn kerkpro vincie behoort. Voorts heeft Mgr Vreede de leiding van kerken in Geneve en in Milaan. Gedeputeerde staten van Limburg hebben aan de minister-president, voorzitter van de Raad van Ministers, een telegram gezonden, waarin wordt gevraagd de visumplicht voor Duit sers die ons 1and bezoeken, af te scnat- fen. Doordat West-Duitsland ten aan zien van Nederlanders reeds een der gelijke maatregel heeft getroffen, is de trek van Nederlanders naar Duitsland zeer sterk foegenomen. Daartegen over staat, dat er nog veel te weinig Duitsers naar ons land kunnen komen (aldus een gevaarlijke opvatting van de Limburgse gedeputeerden). Er gaan grote economische voordelen verloren. De belangrijkste uitslagen luiden: Dames, skiff: 1. Oostenrijk, 3.50.30; 2. Duitsland, 3.52.13. Nederland,' (Agnes Reuter, Nautilus) 3.53.9; 4. Denemarken, 3.56.8. Dubbel twee: 1. Duitsland, 3.40.0; 2. Frankrijk, 3.42.9; 3. Polen, 3.47.8; 4. Denemarken, 3.53.6. Vier met stuurvrouw1. Neder land (die Leythe) 3.42.2; 2. Noor wegen, 3.42.93. Denemarken, 3.47.5 4. Finland, 3.50.6; 5. Frankrijk 3.58.8. Acht: 1. Nederland (De Vliet) 3.29.6; 2. Engeland, 3.31.0; 3. Dene marken, 3.36.4. Heren, vier met stuurman: 1. Zwit serland 6.44.3; 2. Zuid Slavië, 6.46.5; 3. Denemarken, 6.47.8; 4. Neder land (Njord, Leiden) 6.49.0; 5. Frank rijk 7.01.1. Skif, 2e heat: 1. Guenther Schuett Saarland, 7.28.1; Robert van Mes dag, Nederland, 7.29.4; 3. Tony Fox, Gr. Brittannië, 7.32.3; 4. Antonin Ma- linkovic, Tsj. Slovakije, 7.34.0; 5. Hen ri Steenacker, België, 7.35.5. De Duitse ploeg voor de wereldkam pioenschappen op de weg en op de baan is als volgt samengesteld: Professionals: sprint: Voggenreiter achtervolging: Ludwig Hörmann; stayerkampioenschap: Schorn en Zie- ge; wegkampioenschap: Heins Muller (houder van de titel), Ludwig Hör mann, Preiskeit, Pfannenmüller, Pe- try, Schwarzenberg, Schild en Kol- beck. Amateurs: sprint: Potzernheim; ach tervolging: aan te wijzen na afloop van de Duitse kampioenschappen; wegkampioenschap: Ziegler, Zeissner, Backer, Meue, Reinecke en Junker- mann. Naar de Duitse Voetbalbond mede deelt zal Borussia Dortmund, één der afdelingskampioenen, op uitnodiging van de KNVB op 9 September te Rot terdam een wedstrijd spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. Deze wedstrijd is bedoeld ais oefening voor de wedstrijd, welke het Nederlands elftal op 27 September te Oslo tegen Noorwegen speelt. Dinsdag 1 September zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam re vanchewedstrijden worden verreden van de wereldkampioenschappen op de haan, die in eind Augustus in Zwitser land worden gehouden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet z(jn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië: ms „Willem Ruys" (17 Aug.): Ned. Nw Guinea: ms Willem Ruys (17 Aug.): Ned. Antillen: ms „Sarpedon" (17 Aug.); Suriname: ms „Nestor" (19 Aug.); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Arundel Castel" (15 Aug.): Canada: ss „Maasdam" (15 Aug.) en ms „Noordam" (20 Aug.); Zuid-Amerika: ss Highland Chieftain" (18 Aug.): ss „Presidente Pe- ron" (15 Aug.); Australië: via Engeland (15 Aug.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (15 Aug.). NEDERLANDER VERONGELUKT IN BELGIE De 19-jarige Jacob de H. uit Rotter dam is gisteravond op de weg tussen Antwerpen en Breda te Brasschaat in België door een auto aangereden, toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In een ziekenhuis is hij overleden. pt, Van Vliet 6 pt, Plattner 7 pt, Gos- selin 8 pt, Mockridge 9 pt en Bellener 10 pt. De uitslag van de uurswedstrijd voor stayers was: 1. Lohmann achter Grolimond afgelegd 75.950 km; 2. Ver schueren achter Ville afgelegd 75.700 km; 3. Lemoine achter Pasquier afge legd 76.650 km; 4. Wagtmans achter Van der Bom afgelegd 75.590 km; 5. Pronk achter De Graaf afgelegd 75.580 km; Bijster achter Wiersma op 11 ron den. Eindstand: 1. Van Vliet en Lohmann; 2. Gosselin en Verschueren; 3. Derksen en Bijster; 4. Plattner en Wagtmans; 5. Bellenger en Lemoine; 6. Mockridge en Pronk. Zondag worden op Duindigt en Groningen paardencourses geor ganiseerd. Onze tips voor Duin digt luiden: Bouvardia-Prijs: 1. Quant a Moi 2. Red Stallion 3. Rudolf G Outs: Ready Hollandia G Convallaria-Prijs. 1. Quite Heny 2. Roeiina 3. Quadrupès Outs: Quatrième Poulain Euphorbia-prjjs: 1. Martini-Spen cer 2. Otelia 3. Quick Star Outs: Prinses Julia B Godetia-Prijs; l. Stüermann 2,Our Bonni B 3. P Louis II Outs: Eilte Rose Fresia-Prps: 1. Notekraker S 2. Junoschka 3. Oiseau Outs: Norma Shearer Korthals van Schooten-memori- aal: 1. Aquavit 2. Invicta Outs Marlotta crgen-Prijs: 1. Boekenier 2. Chris tina 3. Sagjta Outs: Kenitra, Mo- rina Clingendaal-Ren: 1. Sunrise 2. Hi dalgo 3. Sans Valeur Outs: Alca zar, Altair Asparagus-Prijs: 1. Dicky 2. Wiri- bi 3. Moqueuese .Groningen: Jan van Leeuwen Sr. prijs; 1. Remona S 2. Rex van Eiberhof 3. Ria Kitty Outs Roulette Hanovey Joop M.V.D. Berg Prijs: 1. Qui Saint 2. Proximity 3. Our Bonni Outs Pompèa Luit Ensing Prijs: 1. Peter Han over 2. QQuitewell S 3. Qui Suit Outs: Princess Hollywood Mej. E.C. Kuys Prijs: 1. Octavia 2. Keuze Mej. Feenstra (Nemetor B, Nestkuiken S) 3. Nike van Hollo Outs: Nora Spencer Arie de Vlier Prjjs: 1. Otto H 2. Nelly Major 3. Leonidas Scott Outs: Keuze K. Kooiman (Oeke Mustang) Jan P. Hulsbosch Prijs: 1. Miss Zelda 2. Nerva 3. Ortelaan S Outs: Olympia B Andries T.V.D. Veen Prijs: l.Over Again 2. Niekie BH 3. Nora Spen cer Outs; Little Monty De 51-jarige economische deskundige Guiseppe Pella (Christen-Democraat) heeft gisteravond de opdracht van pre sident Einaudi van Italië om te trach ten een „zakenkabinet" te vormen, aanvaard. Pella verklaarde te hopen een regering met een tijdelijx karakter te kunnen vormen om intussen de po litieke partijen in de gelegenheid te stellen het land een stabiel bewind te geven. Pella was in de afgelopen zes jaar of minister van Financiën of mi nister voor Begrotingszaken. De nieu we formateur zal morgenavond weer een onderhoud met de president heb ben. De wereldbank heeft zich thans offi cieel bereid verklaard West-Duitsland een lening ten bedrage van 20 millioen dollar te verstrekken, zo werd Woens dag door de regering der bondsrepu bliek bekend gemaakt.De lening die ten goede zal komen aan exportbedrij ven en in de eerste plaats voor de in voer van kapitaalgoederen zal worden gebruikt, zal een looptijd hebben van ten hoogste tien jaar. Voor het sluiten van de definitieve credietovereenkomst zulen in het na jaar onderhandelingen worden ge voerd. De Bondsrepubliek moet een ga rantieverklaring overlegen, doch daar daar dit onder de huidige wetgeving waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn, zal er vermoedelijk eerst een nieuwe wet voor dit doel moeten worden aan genomen. De Sovjet-autoriteiten hebben 140 ambtenaren van hun censuurbureau te Wenen ontslag aangezegd. Het bureau is reeds gesloten als gevolg van het Russische besluit om de censuur in cfe Sovjet-bezettingszone van Oostenrijk op te heffen. Oostenrijkse politici verwaohten al gemeen, dat de Sovjet-autoriteiten zich nu ook niet langer zullen verzeilen tegen pogingen van de Westelijke ve- ailierden, begonnen in 1947 om de cen trale geallieerde censuur in Oostenrijk op te heffen. Vandaag zal deze kwes tie in de geallieerde bezettingsraad ter sprake komen. »Soir" worden er Bel gisch-Nederlandse besprekingen gehou den over de terugbetaling van een Je ning van 1900 millioen franc, die Bel- gie na de bevrijding aan ons land ver- -p- et Belgische ministerie van Financien zal in October een nieu we binnenlandse lening uitgeven die een looptijd van 15 jaar zal hebben, 4/$% rente draagt, en iets beneden pan zal worden uitgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5