Ad Griekse eilanden nlg zeer ernstig Dortmund verbood Naumann in de stad het woord te voeren Te weinig bloed in Parijse ziekenhuizen Toesi Hitiers man zou flink pak slaag hebben gekregen De Fransen treden sussend op in Marokko Nederlandse bromfietsbond in het leven geroepen Zaterdag 15 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 191 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Goederen uit ons land al onderweg Op 24 Augustus in Londen contact Grote Vier? Begin September: De beslissende slag op Schouwen DR WERNER NAUMANNS verkiezingstournee is in de socialistisch bestuurde stad Dortmund op een verbod der plaatselijke politie ge- sluit, nadat de naaste medewerker van Goebbels in de bondsboofdstad Bonn en in de universiteitsstad Goettingen in staat was geweest in zg. besloten zittingen zijn eerste verkiezingsvuur af te steken. Ook de mi nister van Binnenlandse Zaken van het socialistisch geregeerde land Hessen heeft Naumann voor de gehele duur van de verkiezingscampagne een spreekverbod opgelegd. Zijn optreden zou volgens de minister de openbare orde in gevaar kunnen brengen. Ook spreekverbod in Hessen Fraai, zonnig zomerweer WEERBERICHT De CGT wil praten met regering De „Zon-expresse" is vertrokken Reizigers maken nu een grote omweg Voor hem gold de staking niet De toestand is rustig Het gaat om belangen van duizenden Vierde verkeersbond ook de grootste? Jarige Prinses Moordzaak Woerden thans opgelost Dader legde volledige bekentenis af Censuur in Oostenrijk nu geheel van de baan Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18. Tel. 5541 advertenties en ABONNEMENTEN: Voordam 11 Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden t 1.—. elk woord meer 6 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling 2.02 per mnd; 6-05 per kwar taal, plus Incassokosten. Weekabonnementen I 0.49 BLIJKENS de jongste berichten van Britse schepen, die deelnemen aan de hulpverlening aan de Griekse eilanden, is de toestand nog zeer ern stig. in Athene werden in de nacht van Donderdag op Vrijdag opnieuw elf aard bevingen geregistreerd in het reeds zo zwaar getroffen gebied. Gistermorgen woedden in de stad Zante op het eiland met dezelfde naam nog hevige branden, die worden bestreden door Britse marinemensen. Amiraal Mount- batten bezocht de stad, die op een enkel modern gebouw na is vernield, up netzeilde eiland is ook de stad Zakinthos op een kerk en een school na tot een puinhoop geworden. Op het eiland Ithaka is de hoofdstad Vathy verwoest. Op het eiland Cephanoiia zijn de steden Argostoli, Lixouri en I Sami zeer zwaar getroffen. VOLGENS de GrieLse minister van Openbaar Welzijn is de toestand op bet eiland Cephar.olia „wanhopig". Reddingsploegen van Grieken, Britten er. Amerikanen werken onafgebroken i temidden van de smeulende puin- hopen, w aarbij zij zelf de kans lopen er onder te worden bedolven. Op som mige plaatsen bestaat het gevaar van ontploffing van handgranaten in vis- i sersuontngen. Vele omgekomenen zijn levend verbrand onder puinhopen. Op alle mogelijke wijzen wordt hulp geboden, Amerikaanse vrachtvliegtui gen uit Duitsland, gingen naar Genéve Om Rode Kruisgoederen voor Grieken- land te laden. Aan boord van het Britse schip „Daring" is een interna tionale coördinatie-commissie ingesteld voo: de hulpverlening en het reddings werk. Griekenland, dat zozeer met de overstromingsramp die ons land op 1 Feoruari trof, meeleefde, wordt ook door Nederland geholpen. De Neder landse regering heeft ter leniging van de nood een bedrag van 100.000 be- schikbaar gesteld. Het Nederlandsche Roode Kruis zal drieduizend dekens en voor een bedrag van ƒ20.000 aan bac- teiiedodende middelen naar Grieken land zenden. Vanmorgen om zes uur reeds is een Dakota van de Comnklijke Luchtmacht met de geneesmiddelen en een flinke hoeveelheid dekens van het vliegveld Valkenburg naar'Athene ver trokken. Men hoopte er vanmiddag onL v'tf uur te arriveren. Er is meer hulp nodig. Het Roode Kruis doet een dringend beroep op het Nederlandse volk bijdragen voor dit doel onder vermelding „Hulp aan Grie kenland" op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Roode Kruis te storten. Voor dit doel te organiseren collecten moeten zoveel mogelijk vóór 1 September plaats vinden. In New York zijn grote hoeveelheden levensmiddelen, medicijnen en kleding bijeengebracht. De Franse regering zal de 7600 ton metende kruiser „Mont- calm" en een aantal hefschroefvlieg- tuigen naar de Ionische eilanden zen den. De kruiser zal een medische giroep, levensmiddelen, medicijnen, kleren en dekens, bijeengebracht door i-et Franse Rode Kruis en Katholieke weldadig heidsverenigingen, naar de rampgebie den brengen. Uit Italië zijn tien wagons met levensmiddelen en medicijnen onder weg. Uit goede bron te Parijs wordt ver nomen, dat de drie Westelijke geallieer den in hun antwoord op de Sovet-Rus- sische nota van 30 Juli de eis van de Sovjet-Unie, dat het zg. „verkorte ver drag" voor Oostenrijk geen deel zal uit maken van de besprekingen, zullen in willigen. Voorts zouden zij voorstellen, dat de plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken 24 Augustus te Londen bijeen zullen ko men. Nog steeds worden aardschokken waargenomen in de Ionische zee. Van vele kanten komt hulp opdagen voor de slachtoffers. Vele slachtof fers bevinden zich echter nog onder het puin. Angst en ontzetting staan te lezen op de gezichten van de mannen die hier met een geïmproviseerde draagbaar de slachtoffers naar de verbandplaatsen brengen. In de komende week zal worden beslist, of het door de watersnood zo zwaar geteisterde eiland Schouwen- Duiveland nog dit jaar op de zee kan worden heroverd. Indien zich geen tegenslagen voordoen, zal het beruchte stroomgat bij de Schelphoek begin September worden gesloten. De sluiting van twee stroomgaten bij Ouwerkerk, zal waarschijnlijk deze maand haar beslag krijgen. Indien de operatie slaagt, zullen alle zeedijken op Schouwen-Duiveland voor de win ter zijn gedicht. Voor de sluiting van Schelphoek zijn 270 caissons nodig. Het definitieve herstel zal nog weken vergen. Zeer binnenkort zal de be volking van Kruiningen, zij het op eigen verantwoordelijkheid, naar haar gehavende woonplaats kunnen terug keren. Op 1 October zullen de dijken stevig genoeg zijn, om de herfststor men te weerstaan. Ir F. Q. Den Hollander heeft giste- avond voor de radio gezegd, dat de Spoorwegen door de ramp een schade post van circa 5.— millioen hebben geboekt. Hierin is de bedrijfsschade niet begrepen. (Van een correspondent in Bonn) £JE Dortmundse politie had de voor malige staatssecretaris van Goeb bels' propagandaministerie verboden, gisteravond in een bierhal in de mijn- werkersstad het woord te voeren. Nau mann had zijn optreden in Dortmund aangekondigd als zijn eerste openbare rede, waarin hij het buitenlandse pro gram van zijn nieuwe partij, de Duit se Rijkspartij, zou ontvouwen. In Dort mund werd de bijeenkomst echter aan gediend als een van besloten aard, in dezelfde geest als die welke voor enkele dagen in Bonn werd gehouden Naumanns optreden vindt nl. niet rechtstreeks plaats onder de auspiciën van de partij, waarvoor hij als lijst trekker bij de verkiezingen zal op treden, doch hij spreekt zg. op uit nodiging van een „Vereniging voor Geschiedenis en Cultuur". Deze vereniging heet te zijn opge richt als een onpolitieke organisatie. Tot haar leiders behoort de bekende nazi-schrijver Grimm, die in opdracht van Hitier het befaamde boek „Volk ohne Raum" schreef. Als leider der vergadering, die deze week in Bonn door Naumann werd toegesproken, trad op de vroegere propaganda- gouwleider van de N.S.D.A.P., Urmes. De Dortmundse politie heeft deze op zet kennelijk als camouflage be schouwd en zij heeft de bijeenkomst verboden in de overweging, dat het besloten karakter ervan niet was ge garandeerd. Men is er hier van overtuigd, dat de Dortmundse politie door haar in grijpen de man, die door Hitier als Goebbels' opvolger was aangewezen, voor een duchtig pak slaag heeft be hoed. Het zou niemand verwonderd hebben, wanneer Naumann in de in meerderheid socialistische mijnwer- kersstad een soortgelijk onthaal zou hebben gekregen als onlangs zijn par tijvriend Andreae in Frankfort. Nadat de in de nacht gevormde mist en lage wolkenvelden in de morgenuren zijn opgelost, doet het zonnetje de temperatuur snel stij- Qen. Gisteren bleef het iets koeler en ook vandaag zal er langs de wist bij winden tussen Noord en Oost gematigd zomerweer voor komen. In het binnenland worden meer temperaturen tot 30 graden Celsius verwachtmaar aldaar zal de kans op onweer belangrijk gro ter zijn, dan hier in onze kust provincie. Net belooft een vrij zomers en zonnig week-end te wordenzodat bet evenals vorige week weer een Qrote drukte langs het Noordzee- strand zal worden. Wij kunnen op een fraaie zomerweek terug zien, wet langs de gehele kust enkele «officiële" zomerse dagen. Verwachting tot Morgenavond: 'ETS LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien, ge volgd door opklaringen. Zwak- Ke tot matige wind uit uiteenlo pende richtingen.. Over het alge meen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zondag: Zon op 5.25, onder 20.03 Maan op 13.05, onder 21.39. Maandag; Zon op 5.27. onder 20.01 Maan op 14 10. onder 22 04 Hoewel in verschillende sectoren het werk m Frankrijk door stakers is her vat, breiden de stakingen op ander terrein zich nog weer uit, zodat er in de feitelijke toestand nog maar wei nig verlichting valt te bespeuren. In verschillende provincieplaatsen begint zich een toekort aan benzine te doen gevoelen. Parijs heeft voorlopig nog genoeg. Wel krijgen de ziekenhuizen in de hoofdstad tengevolge van de spoorwegstaking een tekort aan bloed. Er is per dag 200 liter bloed en 100 liter bloedplasma nodig. Donors, die de laatste drie maanden geen bloed afstonden, werd verzocht zich aan de ziekenhuizen te melden. Radio- Parijs heeft gisteren omgeroepen, dat „officieel is bekend gemaakt, dat de voedselvoorraden zijn verzekerd en de bevolking zich op dit punt niet onge rust behoeft te maken". Als de sta king overigens nog enige dagen aan- Gistermiddag is uit Ventimiglia de „Zon-express" vertrokken. Hiermee worden 400 Nederlandse touristen, die reeds Woensdag uit de Rivièra in Am sterdam hadden moeten aankomen, neai ons land teruggebracht. Er wordt gere den over Milaan-Bazel en Keulen. Voor de ongeveer 600 Nederlanders, die dit weekeinde met reizen van de NRV naai Zwitserland zouden gaan, zijn speciale maatregelen getroffen, waardoor zij via Duitsland kunnen reizen. Het aantal Nederlandse touristen dat door de sta kingen in Frankrijk in moeilijkheden is geraakt, schijnt gering te zijn. Dank zij het feit, dat de KLM in Parijs een eigen organisatie heeft, functionneert het luchtverkeer met de Franse hoofdstad goed. De tweemoto- rige lijnvliegtuigen zijn vervangen door viermotorige machines die meer passagiers kunnen vervoeren. houdt zullen vele arbeidersgezinnen met geldgebrek te kampen krijgen. Gisteren zijn uit Parijs dertien trei nen vertrokken. Ongeveer de helft van de 220.000 PTT-employé's heeft het werk hervat. In Parijs reden weer vijftig ondergrondse treinen en vijf tien van de 1800 bussen. In het Noor den van het land beleefde men giste ren de derde stakingsdag. In het Oos ten van het land konden de mijnen niet werken door gebrek aan vervoer middelen. De gasdruk bleef tot een minimum beperkt. De stroomvoorzie ning werd vele malen stopgezet. Ra dio-Parijs was normaal. Enkele streek- zenders vielen uit. Het personeel van de ziekenhuizen, vuilnismannen, dood gravers en veel administratief perso neel van de openbare diensten zetten de staking voort. De metaalbewerkers, die gisteren weer aan het werk zou den gaan, staken in steeds groter aan tal. De katholieke en communistische vakbonden hebben een staking voor de bouwvakarbeiders afgekondigd. De Katholieke bonden riepen ook de ar beiders van de chemische industrie op te staken. Voor de eerste maal werd gisteren ook in de textielfabrieken gestaakt. Ondanks het feit dat nog Vier mil lioen man staakt, is het in geheel Frankrijk rustig. Te Chambery zijn Ondanks de staking is Donder dag een heer per trein uit Parijs in ons land aangekomen. Het was hem gelukt, via een achteringang op het Gare du Nord te komen, waar een arbeidertreintje met oude wagens onder stoom stond. Hij werd door het treinpersoneel zeer voorkomend behandeld en heeft, na eenmaal te zijn overge stapt, de Belgische grens bereikt, waar de expresse trein naar Ne derland gereed stond. De reis had slechts een uur langer geduurd dan normaal 25 P.T.T.-ambtenaren gearresteerd, die weigerden gehoor te geven aan bet bevel aan het werk te gaan. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond C.G.T. heeft zich gisteravond bereid verklaard met de regering besprekingen te voeren „in het belang van de arbeiders, de de mocratie en het land". De C.G.T. ver- Zoekt de andere vakbonden, :ich bij ziin initiatief aan te sluiten en bevestigt ,.de noodzaak van een spoedige bijeenroe ping van de Nationale Vergadering" In allerijl hebben de Fransen zich zowel tot de Sultan van Marokko als tot de Pasja van Marrakesj gericht ten einde een zeër dreigend conflict in dit protectoraat te voorkomen. Naar het schijnt, zullen zij daarin ook wel sla gen. Het was gisteren in Marokko vol komen rustig. De nog ai nationalistisch gezinde Sul tan had de hulp van Frankrijk gevraagd omdat hij zich bedreigd voelde door de sterk Fransgezinde Pasja van Marra kesj, die bezig zou zijn strijdkrachten tegen hem te mobiliseren. De theologen van de invloedrijke Mohammedaanse universiteit Al Azhar te Cairo gaven een boodschap uit, waar in de beweging van de Pasja werd ver oordeeld en alle Mohammedanen werd bevolen de Sultan te steunen. De groep van Afrikaanse en Aziati sche landen in de Ver. Naties zond Donderdag een telegram aan de secre taris-generaal met het verzoek een Frans plan om de Sultan van Marokko af te zetten, te voorkomen. In Parijs is echter reeds medegedeeld, dat men niet van plan is een andere Sultan op de troon van Marokko te plaatsen. De Sultan heeft nl. zijn goedkeuring ge hecht aan enkele Franse decreten, die hij aanvankelijk had geweigerd te on dertekenen. Voorts is verklaard, dat de Fransen de Pasja van Marrakesj trach ten te bewegen tot een compromis tf komen, waarbij Sultan Sidi Mohammed zijn troon kan behouden. Deze, een oud-generaal, werd nl. met bierflessen uit de z.aal gekogeld toen hij een rede wilde uitspreken onder het motto: „Afrekening met de colla borateurs van 1945". Bedoeld waren daarmee diegenen, die in 1945 bereid waren tezamen met de geallieerden aan het herstel van Duitsland te wer ken. Naumann en Andreae candideren thans gezamenlijk op de lijst van de Duitse Rijkspartij, waarop trouwens ook Hitiers meest gevierde luchtheld Rudel voorkomt. Rudel, die zijn dien sten sedert 1945 aan de Argentijnse president levert, zou op weg naar Duitsland zijn om aan de verkiezings campagne deel te nemen. Hij werd deze week door Naumann in Bonn voorgesteld als een man, wiens naam in de Duitse geschiedenis zou voort leven, wanneer niemand nog aan de huidige machthebbers in Bonn belief de te denken. MAUMANNS volgende openbare op treden is voor morgen in Hannover aangekondigd. Wanneer hij ook daar geen kans krijgt het woord te voeren, dan zou hij voor zijn campagne vrij wel worden teruggedrongen tot die Noordduitse gebieden, waar de voor malige nazi's in het politieke leven weer de boventoon voeren. In een van die districten, Diepholz nabij Bremen, is Naumann candidaat gesteld voor de Bondsdag. De politieke verhoudingen zijn daar van die aard, dat men daar de man, die Hitler tot in de bunker der Berlijnse rijkskanselarij terzijde stond, een grote kans op rechtstreekse verkiezing geeft. Dit is namelijk een van die gebie den, waar de inmiddels verboden So cialistische Rijkspartij vorig jaar de meerderheid der kiezers achter zich had. De Duitse Rijkspartij is door de toetreding van Naumann plotseling geworden tot een soort navolgster van de Socialistische Rijkspartij en men vreest, dat zij het grootste deel der neo-nazistische elementen in Noord- Duitsland tot zich zal trekken. Nu Naumann het stuur van deze partij in handen genomen heeft, zal het waarschijnlijk uiterst moeilijk val len om haar evenals de vroegere SRP te verbieden. Naumann is nl. een ge slepen politicus, die in al zijn rede voeringen de huidige democratische staatsorde erkent, ook al voegt hij daar meestal aan toe, dat er aan de vormen dezer staatsorde nog wel een en ander veranderd dient te worden. Naumann manoeuvreert met uiter ste omzichtigheid en zal zich naar het zich laat aanzien geen woord laten ontvallen, waarop een verbod van zijn partij zou kunnen worden gegrond. J|ET is de bromfietsers de laatste tijd bepaald niet voor de wind ge- gaan, al maken de fabrikanten van hun miniatuurmotoren dan ook reclame met het feit, dat de bromfiets tegen de zwaarste storm is op* gewassen. De berijders van Neerlands nationale vervoermiddel, zijn echter gelijk een espenblad aan de rukwinden, die de regering in Den Haag ontketent, overgeleverd. Dat is weer eens gebleken bij de op stelling van een wettelijke regeling voor de bromfiets. Hierbij zijn de bromfietsberijders zelfs niet gehoord, terwijl men veilig kan aannemen, dat de heren van het ministerie van Verkeer de bromfiets slechts van „horen zeggen" kennen. Zij immers hebben dienstauto's. UET Is daarom, dat alle bromfietsers zich vol gas zullen willen scharen achter een Nederlandse bromfietsbond, die de belangen van het leger brom fietsers bij de overheid zal kunnen ver dedigen. Zo'n bond is thans opgericht en het is de vierde verkeersbond welke ons land telt. Ongetwijfeld zal het de giootste worden. Door middel van de bromfietsbond, zo vernemen wij van de oprichters dezer organisatie, kunnen de Neder landse bromfietsers loskomen uit hun gedwongen werkloosheid en de voor naamste rol gaan spelen in de oplos sing der problemen, waarvan zij het middelpunt zijn. Hen aardige portret-studie van "rinses Anne ran Engeland, die heden haar derde veriaardac viert. Verder zal de bond op allerlei gebied service verlenen, naar het voorbeeld van de Kon. Ned. Motorrijdersvereni ging, b.v. het verstrekken van grens- documenten, het ontwerpen van reis routes enz. Bondssecretaris is de heer A. de Leyster, Sara Burgerhartweg 37, Den Haag. Iedere bromfietser kan zich als lid melden. Thans is bekend geworden wie ln de afgelopen winter de agent van politie Van Eek, wiens standplaats Woerden was, heeft doodgeschoten. Dit was een reeds geruime tijd in Utrecht gedeti neerde man, afkomstig uit Bodegraven. Deze man, C. J. B., heeft tegenover de rechter-commissaris een volledige be kentenis afgelegd. Hij had enkele in braken gepleegd te Harmeien. Nactat hij z'jn buit binnen had, wilde hij over Woerden huiswaarts keren, waar agent Van Eek hem echter sommeerde halt te houden C. J. B. loste daarop enkele schoten in de richting van de agent. Deze overleed vrij spoedig. B. werd reeds op jeugdige leeftijd in een opvoedingsgesticht ondergebracht. Eenmaal weer in de maatschappij te ruggekeerd, ging hij spoedig weer het verkeerde pad op. Hij behoorde op de duur tot het vaste inbrekersgilde en werd onder zijn kameraden „Chris" ge noemd. Samen met zijn broer Jan, die ook in arrest zit, pleegde hij een hele serie inbraken. Chris werd op een van zijn stroop tochten door een agent aangehouden en had, omdat hij toen op de politieman schoot, nu nog drie jaar voorwaardelijk te goed. In de beruchte nacht van de dertien de November pleegden de twee broers ni. ?e"dnetal inbraken in Harmeien. Lbris, die vaak een vuurwapen bij zich droeg heeft toen op de Woerdense agent Van Eek geschoten. Hij trof deze In de buik en de politieman overleed aan de gevolgen. Een spoorwegman kreeg een kogel in zijn been De geallieerde bezettingsraad heeft eenstemmig besloten met ingang van 15 Augustus alle censuur in Oostenrijk op te heffen. H

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1