Wielerronde in plaats van 8 October optocht Stad en omgeving Jimmy Brown en de Oranjehemden m LAATSTE NIEUWS r Gemeente werd in '52 bedolven onder bezwaarschriften Wiener Sangerknaben gaven een onvergetelijke avond Dader werd in een hotelletje gearresteerd Parcours in de binnenstad Speciale aanbieding AaBe-Dekens tot en met 14 Augustus t.m. Zaterdag 22 Aug. SIDONIUS DE JONG J Watergemaal aan de Nic. Beetskade Vrachtwagen drukte meisje op trottoir Ere-medaille voor jubilaris Ergerlijke baldadigheid AGENDA: DIPLOMAZWEMMEN IN OVERDEKTE Op Woensdagmiddag 2 September Gedenkt Griekenland Collecte op a.s. Vrijdag Van der Meer werd weer eerste in Sneekweek Verordening reinigingsrechten wordt nu gewijzigd Vreemde belasting voor beerputten Brillant concert in Grote Kerk Alcmaria krijgt nieuwe middenvoor De uniformactie van Excelsior Salarisverhoging voor enkele ambtenaren BURGERLIJKE STAND r De moord te Bakkum Autobus van dijk] gereden Drie zwaar gewonden De Sjah naar Londenj vertrokken Trekking Staatsloterij I AUTO RAMDE BET0NPAA1 EN SLOEG OVER DE KOP Is de mening raad verand DINSOM; IK ïwr'«'His H»53 De grote optocht, die ieder jaar op 8 October het middelpunt van de Ontzetfeesten is, zal dit jaar geen doorgang vinden. In plaats daarvan wordt in de binnenstad een wiellerronde gehouden, waaraan een keur- ploeg van amateurs ook van beneden de Moerdijk en als het enigs zins mogelijk is zelfs uit België zal deelnemen. Het bestuur van de 8 Octobervereniging heeft hiertoe besloten omdat men het gewenst oor deelde het traditionele programma eens te doorbreken en de feestvier ders wat anders te bieden. Bovendien vergt een optocht zeer grote uit gaven en met het oog op de festiviteiten „Alkmaar 700 jaar stad", waarvoor de 8 October ook nog iets groots in petto heeft, was het ver standig daarmede reeds dit jaar rekening te houden. De kinderoptocht, die anders in de morgenuren wordt gehouden, zal nu 's middags plaats vinden. Er zal speciale aandacht aan deze optocht worden besteed en het ligt in de bedoeling er tal van fraaie prijzen voor uit te loven. 's Morgens worden kinderspelen ge houden en sportdemonstraties gegeven en zal de traditionele plechtigheid bij het Victoriemonument plaats vinden. De 8 Octobervereniging heeft voorts nog een verrassing achter de hand, waarover nog geen publicaties kunnen worden ge daan. Het parcours van de Ronde van de 8ste October ligt, zoals wij reeds schre ven, in de binnenstad. De Ronde zal ge reden worden over de Laat, Koorstraat, Ritsevoort, Heilooërbrug, Nieuwlander- singel, Zilverstraat en Ridderstraat. De start is om 4 uur en de finish om onge veer zes uur, zodat feestvierend Alk maar een prachtige sportmiddag staat te wachten. De politie heeft haar vol ledige medewerking toegezegd en toe stemming verleend dat de Ronde in de binnenstad, het centrum van de feeste lijkheden, wordt gehouden. De organi satie van de wielerwedstrijd berust bij IN DE ADVERTENTIE IS ABUSIEVELIJK VERMELD: DIT MOET ZIJN: SPECIALE BEDDENZAAK Iioorstr. hk. Laat - Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.» De ophogingswerkzaamheden op het voormalige tuincomplex van de ge broeders Brasser aan de Bergerwcg, waarmede de Aannemingsmaatschappij Kennemerland heden met een grote drag-line is aangevangen, maken het nodig, dat op de oostelijke zijde van ae Nic. Beetskade, tegenover de Van der Lijnstraat een permanent gemaal wordt gebouwd, dat voor de ontwatering van de driehoek Wognumsebuurt, Berger- weg en Nic. Beetskade-Oost moet zor gen. Deze bouw geschiedt voor reke ning der gemeente. Om vijf minuten vóór zeu is op de Turfmarktbrug bij de Accijnstoren een vrij ernstige aanrijding gebeurd, waar- Van de lG-jarige Grietje B. uit Andijk het slachtoffer is geworden. Zij fietste op de Turfmarktbrug toen zij door een vrachtwagen uit Oudorp werd ingehaald, die door plotseling naar rechts af te slaan het meisje tegen het trottoir drukte. Zij kwam te vallen en moest met een beenbreuk vlak boven haar linker enkel naar het Centraal Ziekenuis worden gebracht. Haar nieu we fiets werd volkomen vernield. Tegen de bestuurder van de vrachtauto, die niet in het bezit was van een rijbewijs is proces-verbaal opgemaakt. Burgemeester mr H. J. Wytema heeft hedenmorgen in de cantine van Ringers Cacao- en Chocoladefabrieken de bron zen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer M. Blom, die vandaag 40 jaar werkzaam is op de bonbonafdeling van dit bedrijf en vanochtend door directie en perso neel is gehuldigd. Morgen hopen wij op deze huldiging terug te komen. In het Afgesneden Kanaalvak ligt het woonschuit je Paulina, bewoond door het bejaarde echtpaar A. Sikkes. Het is het mikpunt geworden van allerlei plagerijen, die de laatste tijd zo'n omvang hebben aangenomen, dat we gerust van ergerlijke baldadigheid mogen spreken. De jeugd, en zeker niet alleen de kleintjes, heeft in de oude mensen gemakkelijke slachtoffers gevonden van haar wreedheid. Er gaat bijna geen dag voorbij of de bewoners van het woorischeepje worden uitge scholden en daar blijft het niet bij. Eenmaal zijn de ruiten ingeslagen en het is zelfs gebeurd, dat het dak van de roef werd stuk getrapt. Zoiets loopt de spuigaten uit en mocht deze toe stand bestendigd blijven dan is het dringend tijd, dat van hogerhand wordt ingegrepen om de belhamels op hun plaats te zetten. de wielervereniging Alcmaria Victrix, die voor de inschrijvingen van de deel nemers zal zorgen en tevens contact op zal nemen met bekende cracks uit het Zuiden. Op de algemene vergadering van de 8 Octobervereniging, die Don derdagavond wordt gehouden, zal het programma van het ontzetfeest verder worden besproken. DINSDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Schwarzwaldmadel (a.l.). CINEMA AMERICAIN. 8 uur: Ro binson Crusoe en Co (a.l.') REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Ach ter gesloten gordijnen (18 j.). VICTORIA THEATER, 8 uur: Malou van Montmartre (18 j.). Grote kerk, 8 uur: Wiener Sanger- knaben. BERGEN, Rustende jager, 8.30 uur: Metroscopex. NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 8 uur: Het Zevende kruis (14 jaar). WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 u.: Schwarzwaldmadel (a.l.). CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 u.: Robinson Crusoe en Co (a.l). REX THEATER. 2.30 en 8 u.: Achter gesloten gordijnen (18 j.). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 u.: Malou van Montmartre (18 j.). BERGEN, Rustende Jager. 8.30 uur: De Zonen der Musketiers. (14 j.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek „De Bever", Emmastraat 36. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 8.54 21.24 Woensdag 10.01 22.35 TE CAMPERDUIN hoog laag Dinsdag 8.59 21.29 2.59 15.29 Woensdag 10.06 22.40 4.06 16.40 Op 2 September zal in de Overdekte gelegenheid worden gegeven tot di- plomazwemmen volgens de nieuwe, door de K.N.Z.B. gestelde eisen. Voor het eerste diploma (de zwem- proef) moeten de candidaten minstens 6 jaar oud zijn. Zij mcreten om in het bezit van het certificaat te komen van de bassinrand in het water sprin gen, 125 meter zwemmen, waarvan de eerste 75 meter met schoolslag en de laatste 50 meter met enkelvoudige rugslag (armen passief, handen onder water). Dan volgt 1 minuut watertrap pen met de vingers boven water, ge volgd door eenmaal draaien om de lengteas met vrij gebruik van de ar men. De zwemproef is er speciaal op gericht, dat de candidaten zich vrij in het water kunnen bewegen. Diploma 2 (geoefend zwemmer) mi nimumleeftijd 8 jaar, is weer iets zwaarder. In tegenstelling tot vroeger moet er nu langer gekleed worden ge zwommen en ook is het onder water zwemmen ingelast. Schoenen behoeven echter niet meer te worden aange houden. De eisen voor dit diploma zijn: ge kleed te water met een sprong van 1 meter hoogte, 75 meter zwemmen met schoolslag daarvan de laatste 25 meter met enkelvoudige rugslag. Daar na volgt het tweede gedeelte, dat be gint met een duik, waarna 100 meter moet worden gezwommen, waarvan de eerste 7 meter onder water en in aan sluiting daarop 50 meter enkelvoudige rugslag met de armen gekruist over de borst. Het derde examengedeelte be staat uit 1 minuut watertrappen met handen en polsen boven water. Het zwemvaardigheidsdiploma (min. leeftijd 12 jaar) is practisch ongewij zigd gebleven. Dit verschil is er met De overstromingsramp, welke ons land in het begin van dit jaar heeft ge troffen, ligt nog vers in het geheugen en bij deze gelegenheid hebben wij ver steld gestaan over de spontane reactie uit schier alle delen van de wereld. Het zal moeilijk zijn een land te noemen, waar men niet op stoffelijke wijze neeft bijgedragen tot leniging van de nood der slachtoffers en dit dikwijls in een mate, welke alle verwachtingen over trof. Thans, ruim een half jaar later, is Griekenland getroffen door een aard bevingsramp, zo ernstig, dat zij in haar gevolgen nog niet valt te overzien en wederom snelt heel de wereld te hulp. Dat Nederland hierbij niet zal en mag achterblijven, spreekt welhaast vanzelf, daarvoor staat de charitatieve inslag van ons volk borg. Dat het hierbij in de voorste rijen dient te staan, moet niet minder vanzelfsprekend worden geacht, dat is na wat het zelf heeft ondervonden niet meer dan ereplicht. Hier moet vlug en veel worden ge offerd en het Ned. Roode' Kruis heeft hier als de meest aangewezen instantie de schouders onder gezet. Voortvloeien de uit dit initiatief zal a.s. Vrijdag on der auspiciën van de afdeling Alkmaar voor dit doel een grootscheepse straat- en huis-aan-huiscolecte met bussen worden georganiseerd en de voorberei dingen hiertoe zijn reeds in volle gang. De collecte ten bate van het R. K. Thuisfront, welke oorspronkelijk op deze dag zou worden gehouden, heeft men van deze zijde reeds vrijwillig naar een andere datum verschoven, over tuigd als men is, dat hulp aan het zo zwaar getroffen Griekenland vóór alles gaat. Mocht ook de burgerij van Alkmaar in haar geheel deze overtuiging met zich dragen en daaraan twijfelen we niet dan komt er a.s. Vrijdag een prachtig bedrag uit de bus, dat een klinkend antwoord kan zijn op wat het buitenland in tijden van nood voor 4r.s land heeft gedaan. Om hiertoe mede te werken, wek ken wij gaarne op. Ook op de derde dag van de Sneek week heeft Siep v. d. Meer uit He.loo zich onderscheiden. In de Valkenklas se I voerde hij zijn „Trewes" opnieuw naar de eerste plaats. Tweede werd gis teren M. J. H. Cornelis uit Sneek met „St'lle Wille" en derde M. C. Breuning uit Leeuwarden met zijn schip „Soe laas". vroeger, dat ook candidaten ouder dan 18 jaar zich mogen opgeven. De eisen voor dit diploma zijn: van startblok 25 meter schoolslag binnen de tijd van 30 seconden (jongens) at 35 seconden (meisjes); 25 meter samengestelde rugslag of rugcrawl, zelfde tijdslimiet; 25 meter zwemmen op de borst met één dubbele overarmslag, tijd: 25 sec. (jongens) of 30 sec. (meisjes); het ne men van een vast keerpunt. Het tweede deel bestaat uit 200 me ter zwemmen, slag naar keuze. Daarna volgt met hurkval te water gaan, 2 bordjes opduiken; met hurkval te wa ter en in kopgreep drenkeling 10c me ter vervoeren. Vervolgens moet een rechtstandige sprong worden uitge voerd en daarna een klassieke zweef sprong (duik). De candidaat mag kie zen tussen de 1 meter of 3 meter plank. Tien meter zwemmen met een waterpolobal in overarmslag en het werpen van de bal over minstens 5 meter zijn de laatste verrichtingen van de candidaat. De examens beginnen 's middags om 4 uur. Men kan zich hiervoor opgeven bij de Overdekte Bad- en Zweminrichting. De gemeenteraad zal worden voorgesteld de verordening op de heffing van de reinigingsrechten te wijzigen, omdat in de practijk is gebleken, dat de uit voering van sommige bepalingen op moeilijkheden stuitte. Dit geldt met name de ontheffingsbepaling, dat zij, die kunnen aantonen, dat hun gezinsinkomen niet hoger is dan 2.000 per jaar vrijstelling van de reinigingsrechten kunnen krijgen en de regeling met betrekking tot het opleggen van suppletoire aanslagen in geval van verhuizing der betrokkenen.In 1952 zijn niet minder dan 1250 bezwaarschriften en verzoeken om ontheffing binnengekomen, een aantal dat onmogelijk tijdig kon worden afgewerkt. B en W wilen thans de bestaande ontheffingsbcpaling omzetten in een vrijstelling. Echtparen, die in clusief de inkomsten van inwonende kinderen, kamerbewoners en kostgangers) per jaar een inkomen genieten van niet meer dan f 2.000 en alleenwonende personen, wier verdiensten niet de 1500.- per jaar overschrijden zuilen van de heffing worden vrijgesteld. Zij, die eventueel toch nog zouden worden aan geslagen kunnen door middel van een bezwaarschrift hiertegen protesteren. Ook zal worden voorgesteld bij de vaststelling van de aanslagen uit te gaan van de toestand per 1 Januari, zodat met verhuizingen in de loop van het jaar geen rekening wordt gehou den. De mindere opbrengst wordt ge schat op f 375.- per jaar, maar dit be drag weegt niet op tegen de arbeids besparing, die op deze manier wordt verkregen. Volledigheidshalve vermelden wij de tarieven, die in de verordening zijn opgenomen. Voor de reinigingsrechten is dat f 4.- per emmer voor de eerste drie emmers, f 6.- per emmer voor de volgende drie emmers en f 8.- per emmer voor de overige emmers. Voor het storten van afvalstoffen wordt 1.85 per kubieke meter of gedeelte daarvan in rekening gebracht, voor het afhalen voor elke drie kubieke meter of gedeelte daarvan f 6.- extra, vermeerderd met f 2.- voor elk half uur of gedeelte dat het afhalen meer dan één uur vergt. De tonnenbelasting die betaald moet worden door hem, die krachtens recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft van een gebouwd eigendom waarin één of meer tonnen worden gebruikt is vastgesteld op f 12.- per jaar per ton, indien de ver wisseling niet meer dan tweemaal per week geschiedt. Vindt de verwisseling meer dan tweemaal per week plaats dan is f 12.- per ton per jaar extra verschuldigd. Voor het ledeigen van een beerput is de belasting f 5.- per jaar als op de put een watercloset is aangesloten en in geval van meer closets voor elk Het was niet de eerste maal dat de Wiener Sangerknaben in onze stad optraden, maar wel de eerste keer dat zij zich in onze prachtige Grote Kerk konden doen horen. Het aantal luisteraars dat naar het Kerkgebouw was gekomen om de jeugdige zangers te horen zal de duizend wel zeer dicht zijn genaderd. Zoals gewoonlijk werd er weer een zeer veelzijdig en aantrekkelijk programma uit. gevoerd. Dit uit 22 jongens bestaande koor, dat over veel frisse jongensstemmen beschikt, en mooi getimbreerde alten die in klankproductie soms overwegend zijn, levert in technisch opzicht een koor-prestatie welke zonder voorbehoud phcnomenaal genoemd kan worden. Met een uiterst sober gebaar weet de di rigent Robert Kühbacher de schoonste klank-effecten met zijn jeugdige zangers te bereiken. De samenzang is volkomen homo geen. de nuancering uiterst geraffi- neerden al missen sommige werken de geestelijke diepgang, hetgeen uit de aard der zaak onvermijdelijk is er bleef voldoende vocaal schoons over om de toehoorders tot het laatste moment volledig te boeien. Het Exultate Deo van Scarlatti (16591725) en de „Ora tio Jeremiae" van Palestrina (1525 1594) maakten een grote indruk, te meer daar deze werken ook werden gezongen in 't milieu waar ze oorspon- keliik thuis horen. In Laudi Allu Verij gine van Verdi kon men meesterlijk uitgevoerde dynamische schakeringen bewonderen. Zo hoorden we verder fijnzinnige contrapuntiek in „Ad te Do- mine levari" van Fux en brillant co- loriet in Axendit Deus van Galluns. Een met nobele reserve gezongen Psalm van Joh. Brahms trok zeer de aandacht. Het beroemde „Laudate" van Mozart, waarin de sopraan-partij stijlvol door een der zangertjes werd gezongen, zal het publiek niet licht vergeten. Uit de veelheid van werken willen we ook nog speciaal memoreren enke le koralen van Bach uit de Mattheus Passie en de twee volksliederen Abend- gang, en Brunderlein Tein. De klavier-begeleidingen waar die te pas kwamen werden door de dirigent uiterst muzikaal gespeeld. Het pro gramma dat nog al aan enkele wijzi gingen onderhevig was werd besloten met het bekende „Schlafe mein Prinsz- chen schlaf ein. Uit het optreden van de Wiener- Sangerknaben viel weer eens de con clusie te trekken dat een bekwame leiding zo niet alleen, dan toch zeker, de belangrijkste factor is voor de ar tistieke vorming van een ensemble. De organist van de Grote Kerk, Piet Kee zorgde voor een zeer mooie instrumen tale omlijsting van het vocale pro gramma met enkele werken van Bach en Widor. De honderden luisteraars hebben door uiterst gespannen aan dacht getoond, verrukt te zijn geweest over de uitzonderlijke prestaties van de in elk opzicht uiterst gedisciplineerde Weense zangertjes, al onthield men zich dan ook in het kerkgebouw van applaus. Dit onvergetelijk muziek evenement is een doorslaand succes geworden, waarvoor men de organisa toren o.a. de directie van 't Gulden Vlies met reden erkentelijk zal zijn. W. SCHREURS closet f 5.- tot een maximum van f 15.- per jaar. Naschrift redactie: Het komt ons eigenaardig voor, dat deze belasting per jaar wordt geheven. In de om schrijving toch staat vermeld, dat de heffing geschiedt voor het ledigen van een beerput met alle daaraan ver bonden werkzaamheden en daarmee is de aansluitende passage „ongeacht hoe dikwijls dit geschiedt" in volkomen tegenstelling. Voor een beerput, die na tien jaar wordt geledigd is in die periode dus f 50.- betaald. Het lijkt ons een goede beloning De KNVB zal met ingang van het komende seizoen overschrijving verle nen aan de midvoor van Noordster. Neider te Oude Pekela, die tot onder wijzer te Alkmaar is benoemd en hier voor Alcmaria Victrix zal uitkomen, Neider, die verschillende malen reserve voor het Noordelijk elftal was, zal mo gelijk Zondag reeds in de vriendschap pelijke wedstrijd QSCAlcmaria Vic trix voor de Alkmaarse vereniging in het veld komen. De opstelling van Alc maria Victrix voor deze ontmoeting is: De Vries; Wijnands en G. Brouwer; Hommes, H. Schmidt en Th. Brouwer; De Koning, Wassink, Neider, Goossens en Genefaas. Ten behoeve van degene, die de uni formactie van Excelsior daadwerkelijk willen steunen geven wij hier enkele adressen waar zij hun bijdragen kun nen afgeven. Behalve girostortingen op gironr 17410 van de Ned. Middenstands- bank ten name van Excelsior zijn bij dragen groot of klein ook welkom bij C. Schuddeboom. Comanstraat 22, J. C. in 't Veld, Rochdalestraat 31, G. van Putten, Stuartstraat 69. P. Kramer, Corn. Everstenplein 29 en N. Duine- veld. Nicolaas Beetskade 22. Door B. en W. wordt aan de raad voorgesteld de algemene salarisveror dening voor de ambtenaren te wijzigen, in die zin. dat aan de salarisgroep XIVa (f 6100f 7000) de volgende functies worden toegevoegd: referen daris. hoofdboekhouder-administrateur, technisch hoofdambtenaar, chef voor de gasdistributie, technisch hoofdamb tenaar, chef voor de electriciteitsvoor- ziening. Voor verschillende hoofdamb tenaren betekent dit een promotie, Verder achten B. en W. het gewenst de salarissen van de directeur van het slachthuis en van de directeur van openbare werken met resp. f 650 en f 1000 per jaar te verhogen en in ver band met de reorganisatie van de GGD het salaris van de adjunct-directeur vast te stellen op minimum f 7740 en maximum f 9000 per jaar. Geboren: Arie D. P. F., z. van J. L. Th. Groneman en E. M. Kooiman. Deiuwertje H., d. van K. de Jong en H. H. Assenberg. Johanna M., d. van W L. Tuilenaar en M. M. Pepping. Mar- garetha, d. van K. Bakker en W. M. Kwantes. Margaretha M. Th., d. van S. Kaptein en G. J. Bakker. Getrouwd Hendrikus P. van Huijs, steden en Adelheid H. M. Husken. An- thonie van Offeren en Adriana M. van der Kroon. Hendrik de Vries en Ca- tharina C. Folmer. 64. Drie dagen vóór de wedstrijd tegen de Zwitsers brak een storm van verontwaardiging los: de Keuze Com missie had '.cl Nederlands Elftal be kend gemaakt. Zij had wel enige jon gere spelers opgesteld, o.a. Karei Knul- lemans, maar Piet Pingel was als mid denvoor gehandhaafd en Jackie Brown was niet eens tot reserve-speler be noemd. De boosheid en ergernis over dit bewijs van „domme koppigheid' van meneer Ballewipper en zijn tra wanten was zó groot, dat de voorzitter van de Keuze Commissie de politie op belde teneinde deze te verzoeken een oogje in het zeil te houden. Hij was bang, dat de verbolgen voetbalmenigte op een kwaad ogenblik zijn ruiten zou inwerpen. Als de dagbladen alle inge zonden stukken hadden willen plaat sen, die in ontstoken lezers stuurden, dan hadden zij wel dubbel zu dik moeten verschijnen. Kortom, ieder een spuwde vuur, iedereen, behalve Piet Potlood, de hoofdredacteur van de Wilgenwoidse Wapenbroeder. Zodra deze had kennis genomen van de sa menstelling van het Nederlands Elftal, belde hij Jimmy Brown op. „Jack is net zoals ik \vel dacht niet gekozen. Jimmy," riep hij door de telefoon. „En nu gaat het spel beginnen. Je zult eens wat beleven. De mensen zijn door het dolle heen. Ik, heb al advertenties ontvangen van een groep lieden, die een protest vergadering willen beleg gen. Jimmy, het potje staat op 't vuur en het zal niet lang duren of het kookt over. Let maar op mijn woorden." Jimmy Brown zei niet veel terug. „Af wachten maar, Piet," zei hij alleen, „afwachten maar!" (Ongecorrigeerd) Binnen een etmaal na de moord op een 22-jarig meisje in de duinen bjj Bakkum is de man, die haar vermoord de gearresteerd. In de loop van giste- ren trok hij naar Amsterdam terug, doch niet naar zijn eigen woning. In plaats daarvan liep hij het hotelletje in en huurde er voor de volgende nacnt een Kamer. ivierKwaaraig ge noeg vulde hij in het gastenboek zijn ware naam in. Na tevergeefs in zijn woning naar hem te hebben gezocht, zond de Rijks, politie gisteravond een dringende boodschap per telex aan de gemeente, politie van de hoofdstad met het ver. zoek diezelfde nacht een verscherpte hotelcontróle uit te voeren. Rechercheurs van de recherche, dienst van het hoofdbureau troffen bij de uitgevoerde controle vanoch. tend omstreeks 4 uur de naam van H. in het gastenboek van het bewuste hotel aan en lichtten hem van zijn bed. Het ziet er naar uit, dat de voor. lopige conclusie der recherche, volgens welke het tweetal wegens geldgebrek de nacht van Zondag op Maandag onder de blote hemel in de duinen heeft doorgebracht, juist is. Het meis- je had een spaarbankboekje in haar koffer, waaruit bleek, dat zij kort voor haar vacantie het aanzienlijke bedrag, waarvoor ze jarenlang gespaard had, in zijn geheel had opgenomen. Aangezien de hotelrekening van „De Rustende Jager" te Castricum, waar het tweetal de vacantie heeft doorgebracht, vrij hoog was opgelo pen en betaald, zal van dit bedrag weinig of niets meer over zijn geweest. Dat laatste hangt af van het aandeel dat de man al of niet uit eigen mid. delen heeft bijgedragen. Vanochtend is de man met recher. cheurs van de Rijkspoütie op trans port gesteld naar Castricum, waar hij met het stoffelijk overschot van het meisje in het ziekenhuis zal worden geconfronteerd en nader zal worden verhoord. Intussen meent de Rijkspolitie iets meer van het meisje te weten, Haar ouders wonen in Hilversum, doch zij had het ouderlijk huis verlaten en had haar intrek genomen in Amster dam. Voor zover vanochtend bekend, voorzag zij in haar onderhoud door het verrichten van kantoorwerkzaamhedei op een bank. Zij woonde in bij kennis sen. Ook de kennissen, uit Amsterdam! bij wie Miriam T. inwoonde, zulle:.! zich naar Castricum begeven om hij meisje te identificeren. Hedenmorgen om zeven uur is ondel Kethel bij Schiedam op de oude dijk bijl de spoorlijn een autobus van de dril gereden. De chauffeur wilde een deu:-[ tje, dat openstond, sluiten en verloot! de macht over zijn stuur. De bus rooi! de dijk af en kantelde. Er bevond::! zich 33 DUW-werkers uit 's rGavenha-f ge in, die werkzaam zijn op het recreïl tieoord onder Kethel. Een drietal hu'-l ner werd naar het zich laat aanzie:! zwaar gewond. Een tiental andere Iie)I schaafwonden op of was door glas-a scherven gewond. De autobus is zwaai beschadigd. De eerste hulp werd vc(-[ leend door bewoners van het naburial woonwagenkamp, die dekens en ver-| sterkende drank beschikbaar stelden, De Sjah van Perzië is hedenmorgen! met zijn echtgenote per vliegtuig uttj Bagdad naar Londen vertrokken. Uitslag trekking 520ste staatsloterii| 4e klasse, 2e lijst van hedenmorgen: Hogere prijzen: f 2000: 20273 f 1500' 6935 8151 11670 11679 14523 f 1000: 2613 2622 4099 5379 8008 ÏOW 12816 14291 19152 20509 20999 i f 400: 2199 4283 8857 11063 11217 lw| 16455 16781 17952 f 200: 1476 1787 2456 2925 3258 3476 525|| 5648 5727 6244 7990 9694 9906 10639 10E 13446 13759 14231 15510 15574 16947 174 17875 17936 18486 19624 20030 20580 20! De heer E. H. J. Cock is vorige WJ op wonderbaarlijke wijze aan de de-I ontsnapt, toen de auto, waarmee hij '1 Den Helder kwam, op de rails van t l trammetje bij Koedijk slipte, in Ll richting van het Kanaal gleed, een fc'"f tonnen paal ramde, over de kop sie«| en toen via het rijwielpad in de sWI naast de weg dook. De Mercedes-K' I werd zwaar gehavend, maar de w"! Cock klauterde ongedeerd naar hu:'e" l Hij reed met een matige snelheid, dj* I kwam in de mist op de natte en gW°, I rails te slippen. De spoorbaan lig' I juist in een onoverzichtelijke en hoe? I naamd niet verlichte bocht en he. I uitsluitend aan de voorzichtigheid I mee Bello de weg oversteekt te dsn*6 dat ter plaatse bijna nooit een ons luk gebeurt. Een goede verlichting 1 zeker geen overbodige luxe zijn. I automobilisten kunnen dan fen?( m. zien, dat ze op een stel rails terecht men en daarmee rekening houden. CR IS VOOR DE Dondei dan veertig punten vc hamerslag kunnen worde belangrijke voorstellen wa worden, dat men op meert nog eens te kunnen bekiji Men heeft blijkbaar de n gaigenmaal met zovele vi vorstelijke bekroning van haar bevolking zal zijn. Het is niet onze bedoelii inspanning voldoende tijd de revue te laten passeren punt der publieke belang Dat is de vraag of hier ter worden gevestigd. TUIEN ZAL DIE VRAAG meer bevestigen of ontk voor is er een te grote ve: in paedagogisch en voora inzicht. Het is wel duidel niet zozeer van een pract: nis kan worden gesproken een principiële kwestie w: cificatie op onderwijsgebit fundament van de tegen, lijkstelling is, voor andere onderwijs dan de kleuter en de Muloscholen wordt voor inrichtingen als nijve: waar het hoofdzakelijk ov digheid en theoretische ke de sfeer waarin dit ond< gegeven van minder betel dat in de vormingsjare twaalfde of veertiende le geval is. De vraag mag dus word< het zo'nodig is jongens n: schooljaren in een bepaalde te blijven opvoeden, dat dij schap op belangrijke fina mag komen te staan. mi-T HEBBEN DAARCV bij de eerste behandelii schoolaanvrage onze menin Wij hebben ons afgevraai zo noodzakelijk is specifie] vakscholen te hebben e opnieuw een scheidingslijn volk te trekken als het ker is, dat de jongens, die deze school komen, vaak andersdenkende bazen in e treden, wat zij ongetwijfeld als de arbeidsvoorwaarden zijn dan die welke hen d genoten worden geboden. Ware het anders, dan zot en schotjesgeest de noodza heid van ons volk in nog s1 ondermijnen en is het gevaa beeldig, dat dit zich lar afscheidt in groepen met ei eigen winkels en eigen ond die door andersdenkenden bevoordeeld zouden worde Het is duidelijk, dat dit voor de katholieken geldt alle groepen, die naar afz- het vormen van een sta: staat streven. JNMDDELS MAG MEN n: hoofd zien, dat ten geve onderwijspacificatie ook h van bijzondere nijverheids: gelijk is geworden, maar te en perk te stellen aan ee aanval op onze toch reeds financiën, is de eis gesteld, meente waar de school zal gericht het bedrijfsleven een verklaring van haar n heid moet geven. Welke betekenis men a; klaring uit het bedrijfslever ten is duidelijk als men m organisaties zich hier vóór c R.K. ambachtsschool verkla De scheidingslijn loopt zo politiek terrein, dat de pr; tekenis van dergelijke verkl; tendeels in het gedrang kor En men bedenke daarbij i biet alleen gaat om het fina voor scholen van elke ricl tevens om het behoud v: staande waarin vaak groti zijn geïnvesteerd, waar, m< gin van ieders politieke oi overtuiging, degelijk Vi wordt gegeven en waarvan bleken is, dat de sfeer waar handwerksman zijn kennis enige nadelige invloed op telijke vorming is geweest. y/E BEHOEVEN DAT alle meer uitvoerig uiteen te gevaren die hier schuilen i verdoezeld worden in te uiteenzettingen en te uitvoer ten. Wethouder Bakker is consciëntieus man, die met nauwgezetheid ieder het zijm maar hij heeft de fout a zo noemen mag van eei breide documentatie, niet al] betoog in de Raad, maar tet voorbereiding van de stukke groeien tot rapporten van eer omvang, dat men vaak door bomen niet meer zien kan, vaar met zich brengt, dat rr over de details praat en de het tenslotte om gaat niet ov genoeg kan bekijken. ^WANNEER DE RAAD ni- van zijn kostbare tijd aan I beden besteedt maar de grot het oog houdt, wordt alles voudiger en duidelijker. Dan gaat het tenslotte m: vraag of er hier een zo dril hoefte aan bijzonder vakonc oonstaleerd wordt dat de grote neutrale school met h kapitaal dat daarin geïnvest ^ey?ar mag worden gebracht Men kome daarbij niet m vaujnrig' dat het maar om e vakken en een heel besche: corf; want het is duidelij] won e- p de gevaarlijkste ®n nieuwe school, hoe besch e aan ook mag voorstellen,

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2