Het vraagstuk van de R.K. Ambachtsschool Vernieuwde o.l. school te Oudkarspel geopend Vervolg stadsnieuws Nieuws uit Egmond aan Zee Nieuws uit de Langedijk De brigade en reddingboot toonden hun paraatheid Circus in Bergen Beverwij ker in zee verdronken Puzzlerit van M.C. Huyghenwaert Is de mening in de raad veranderd? Alkmaarse automobilist won rallye te Ede Luctor et Emergo viste in de Hoornse vaart DIPOMA'S STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN SCHAAKCLUB VVV EEN JUBILEUM BIJ DE MIDDENSTANDSBANK Koedijk DE VACANTIEBESTEDING WERD EEN SUCCES Warmenhuizen Begin van brand Een vuile kermis Geslaagde demonstratie Bergen Bazar met schitterend resultaat (f 1200,-) Castricum Grote verbeteringen Waarom het moeilijker maken dan nodig! BESOMMINGEN IJMU1DEN BOUW GEGUND BURGERLIJKE STAND Heer-Hugowaard CR IS VOOR DE Donderdag te houden raadsvergadering een agenda van meer dan veertig punten verschenen. Er zijn daaronder vele, die met een enkele hamerslag kunnen worden afgedaan, maar er prijken daartussen nog zovele belangrijke voorstellen waarover men het in de laatste jaren niet eens is kunnen worden, dat men op meerdere middag- en avondzittingen heeft gerekend om alles nog eens te kunnen bekijken en bespreken. Men heeft blijkbaar de niet meer in de Raad terugkerende leden een politiek galgenmaal met zovele verschillende schotels willen aanbieden, dat het een vorstelijke bekroning van hun werkzaamheden in het belang van de stad en haar bevolking zal zijn. Het is niet onze bedoeling daarop vooruit te lopen. Er zal na deze krachts inspanning voldoende tijd en gelegenheid zijn de voornaamste gebeurtenissen de revue te laten passeren, maar er is één punt, dat thans reeds in het brand punt der publieke belangstelling staat. Dat is de vraag of hier ter stede al dan niet een katholieke ambachtsschool moet worden gevestigd. lyiEN ZAL DIE VRAAG niet zonder meer bevestigen of ontkennen. Daar voor is er een te grote verscheidenheid in paedagogisch en vooral in politiek inzicht. Het is wel duidelijk, dat hier niet zozeer van een practische beteke nis kan worden gesproken als wel van een principiële kwestie waarbij de pa cificatie op onderwijsgebied welke het fundament van de tegenwoordige ge lijkstelling is. voor andere takken van onderwijs dan de kleuter-, de lagere- en de Muloscholen wordt uitgebouwd, voor inrichtingen als nijverheidsscholen waar het hoofdzakelijk over handvaar digheid en theoretische kennis gaat en de sfeer waarin dit onderwijs wordt gegeven van minder betekenis is dan dat in de vormingsjaren vóór het twaalfde of veertiende levensjaar het geval is. De vraag mag dus worden gesteld of het zo "nodig is jongens na hun lagere schooljaren in een bepaalde geloofssfeer te blijven opvoeden, dat dit de gemeen schap op belangrijke financiële offers mag komen te staan. W/IJ HEBBEN DAAROVER destijds bij de eerste behandeling van deze schoolaanvrage onze mening gegeven. Wij hebben ons afgevraagd of het nu zo noodzakelijk is specifiek katholieke vakscholen te hebben en daarmede opnieuw een scheidingslijn tussen een volk te trekken als het toch wel ze ker is, dat de jongens, die straks van deze school komen, vaak bij geheel andersdenkende bazen in dienst zullen treden, wat zij ongetwijfeld zullen doen als de arbeidsvoorwaarden daar beter zijn dan die welke hen door geloofs genoten worden geboden. Ware het anders, dan zou de hekjes- en schotjesgeest de noodzakelijke een heid van ons volk in nog sterkere mate ondermijnen en is het gevaar niet denk beeldig, dat dit zich langzamerhand afscheidt in groepen met eigen scholen, eigen winkels en eigen ondernemingen, die door andersdenkenden niet meer bevoordeeld zouden worden. Het is duidelijk, dat dit niet alleen voor de katholieken geldt maar voor alle groepen, die naar afzondering en het vormen van een staatje in een staat streven. jNMDDELS MAG MEN niet over het hoofd zien, dat ten gevolge van de onderwijspacificatie ook het stichten van bijzondere nijverheidsscholen mo gelijk is geworden, maar teneinde paal en perk te stellen aan een algemene aanval op onze toch reeds zo benarde financiën, is de eis gesteld, dat de ge meente waar de school zal worden op gericht het bedrijfsleven gehoord een verklaring van haar noodzakelijk heid moet geven. Welke betekenis men aan die ver klaring uit 'uet bedrijfsleven mag hech ten is duidelijk als men nagaat welke organisaties zich hier vóór of tegen een RK. ambachtsschool verklaard hebben. De scheidingslijn loopt zo duidelijk op politiek terrein, dat de practische be tekenis van dergelijke verklaringen gro tendeels in het gedrang komt. En men bedenke daarbij dat het hier Piet alleen gaat om het financiële offer voor scholen van elke richting, maar tevens om het behoud van het be staande waarin vaak grote kapitalen Pijn geïnvesteerd, waar, met eerbiedi ging van ieders politieke of kerkelijke overtuiging, degelijk vakonderwijs wordt gegeven en waarvan nimmer ge bleken is. dat de sfeer waarin de jonge handwerksman zijn kennis opdoet van fnige nadelige invloed op zijn gees telijke vorming is geweest. W/E BEHOEVEN DAT alles hier niet meer uitvoerig uiteen te zetten. De gevaren die hier schuilen mogen niet verdoezeld worden in te diepgaande uiteenzettingen en te uitvoerige rappor ten. Wethouder Bakker is een zeer consciëntieus man, die met de uiterste nauwgezetheid ieder het zijne zal geven, maar hij heeft de fout als men het zo noemen mag van een te uitge breide documentatie, niet alleen in zijn betoog in de Raad, maar tevens in zijn voorbereiding van de stukken, die uit groeien tot rapporten van een dergelijke omvang, dat men vaak door het bos de bomen niet meer zien kan, wat het ge vaar met zich brengt, dat men te veel over de details praat en de zaak waar het tenslotte om gaat niet overzichtelijk genoeg kan bekijken. WANNEER DE RAAD niet te veel van zijn kostbare tijd aan bijkomstig heden besteedt maar de grote lijnen in het oog houdt, wordt alles veel een voudiger en duidelijker. Dan gaat het tenslotte maar om de vraag of er hier een zo dringende be hoefte aan bijzonder vakonderwijs ge constateerd wordt dat de bestaande grote neutrale school met het enorme kapitaal dat daarin geïnvesteerd is in gevaar mag worden gebracht. Men kome daarbij niet met de ver zekering, dat het maar om een tweetal vakken en een heel bescheiden begin gaat want het is duidelijk, dat de erste stap de gevaarlijkste is en dat n nieuwe school, hoe bescheiden men dan ook mag voorstellen, binnen de kortst mogelijke tijd naar een uitbrei ding zal streven waarvan de grote, openbare nog sterker de nadelige ge volgen zal ondervinden. \fIEMAND ZAL WILLEN ontkennen, dat op onze bestaande ambachtsschool degelijk onderwijs wordt gegeven en het sterkste argument, dat men dan ook voor de stichting van een nieuwe school naar voren kan brengen is de „sfeer waarin dat tonderwijs verstrekt wordt. Het is duidelijk, dat op ambachts scholen de practijk boven de sfeer gaat, maar wethouder Bakker is ten volle bereid ook deze in het onderwijs te be trekken door, naast de practische scho ling, in aparte lessen theoretisch onder wijs volgens diverse politieke of kerke lijke opvattingen te laten geven. Een concessie waarmede duidelijk wordt aangegeven dat wel degelijk de ge neigdheid bestaat met ieders levens opvattingen zoveel mogelijk rekening te houden. Wenst men van andere zijde nog ver dere concessies dan is het wel duidelijk, dat achter een schoolaanvrage als deze veel dieper gaande bedoelingen liggen dan thans in de verdediging harer noodzakelijkheid tot uiting zijn ge komen. \y/IJ ZOUDEN HIERMEDE aan de vooravond van de bewuste raads vergadering deze beschouwing kunnen besluiten als er niet enkele merkwaar dige punten waren, welke ons tot een korte bespreking nopen. In 1951 heeft de Raad met 15 tegen 10 stemmen uitgesproken, dat hij een katholieke ambachtsschool te dezer stede niet noodzakelijk acht. Wat verwachten de aanvragers thans van de Raad in zijn zelfde samenstel ling? Kan men tevoren niet met vrij grote zekerheid voorspellen, dat de aanvrage met dezelfde argumenten opnieuw zal worden afgewezen en was het dan niet verstandiger met het verzoek na 1 Sep tember in de nieuwe Raad te komen als er andere groeperingen en wellicht andere bindingen zijn, die tot een an dere beslissing kunnen leiden? In 1952 stond de heer Van der Borden afwijzend tegenover het verzoek omdat onze financiële toestand inwilliging daarvan niet gedoogde,- en wij voorzich tig met nieuwe investeringen moeten zijn. Is onze financiële toestand zoveel beter geworden dat deze bezwaren thans niet meer gelden? DIJ DE VORIGE behandeling heeft de heer Holsmuller, namens de fractie van de V.V.D., verklaard, dat er aan deze school nog geen behoefte is, dat wij de kosten niet kunnen dragen en onze bestaande school voor de helft ontvolkt zou worden en heeft zijn fractiegenoot de heer Berkhouwer be toogd, dat op een nijverheidsschool niet de geestelijke, maar de technische zijde primair is, zodat naar één openbare nijverheidsschool moet worden ge streefd. Koestert men wellicht de verwach ting, dat een nieuwe politieke combi natie in de Raad deze fractie van prin- cipiëel standpunt zal doen veranderen? Had men mischien de bedoeling de P.v.d.A.-fractie als lokaas voor haar beide wethouderszetels op het laatste moment de katholieke ambachtsschool voor te houden? Wanneer dat zo mocht geweest zijn is het wel duide lijk, dat men door het later gesloten compromis een dergelijke politieke koehandel volkomen onmogelijk heeft gemaakt. Heeft men zo'n haast met het zich na een afwijzende beslissing van de Raad tot de Kroon te wenden, dat men de kwestie op de laatste vergadering van de weigerachtige Raad nog ter tafel moest brengen en niet op een mogelijk gunstiger beslissing van de volgende kon wachten? Het zijn alle vragen waarop men in de raadszitting van Donderdag wel licht een duidelijker antwoord zal kunnen krijgen. Wat niet wegneemt dat de Raad zelfs al dwaalt men uren lang in al lerlei bijkomstigheden af onzes in ziens hetzelfde standpunt zal innemen en in meerderheid zal verklaren, dat er aan deze school in onze gemeente op dit ogenblik geen behoefte is ge bleken. In de eerste nationale heide-rallye, die Zondag ter gelegenheid van de jaar lijkse Heideweek te Ede werd gehou den, slaagde onze stadgenoot, de neer J. Athmer er in, zich als eerste te plaat sen. H. M. Calluna, de Heidekoningin, reikte hem persoonlijk de hoofdprijs voor automobilisten uit. DIERENBESCHERMING Zwervend aangetroffen in de Emma- straat een jong zwart-wit katertje en in de omgeving van de Korte Nieuwesloot een mooi jong blauw poesje. Ter beschikking een jonge kortharige keeshond pl.m. vijf maanden oud en kees hond pl.m. zes maanden oud (beide wit). Men wordt verzocht geen zwervers bij de Inspecteur te brengen en ze zelf en kele dagen te verzorgen. De Inspecteur zorgt voor plaatsing. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Zondag hield de hengelsportvereniging Luctor et Emergo" haar tweede officiële hengelwedstrijd in de Hoornse Vaart. Aan deze wedstrijd namen vijfenvijftig perso nen deel. De vangst was behoorlijk. In totaal werden 184 baarzen gevangen. Als nr 1 kwam uit de bus de heer P. Mooy met 15 stuks, 2e en 3e prijs de heer H. Buitenhuis /en R. de Groot 14 stuks, 4e prijs de heer W. Corbie 11 stuks, 5e en 6e prijs de heren J. Schoonhoven en P. Veenstra 9 stuks, 7e en 8e prijs de heren G. de Koning en H. de Jong 8 stuks, 9e en 10e prijs de heren W. Verhage en C. Ploeger 7 stuks. Voor de onlangs gehouden examens, ge organiseerd door het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote" en machineschrijven, te Amsterdam, slaagden voor het „Unie diploma" de volgende candidaten: Machineschrijven: de dames W. Win kel, Bergen Gré Bakker en Kitty Koster, Alkmaar; M. Wildeboer, Camperduin: H. Peetoom, Heiloo; Iet Strooper, Tuitjehorn; Wies Dercksen, Oudorp; Jeanne Koning, Aikmaar; Nettie Oosten, Heiloo; Gerie v. Gelder, Oudkarspel; Gré Jonker, Broek cp Langendijk; Jopie Bijl, Gré Schouten en Mary Jager, Alkmaar; Oeke Reitsma, Oudorp; Vera Bijvoet, A. Heymans, Trees Schuckman, T. Fahner, Hanhie Peters en Rie Debets, Alkmaar; de heren Koen Slof en Dries Kemp, Alkmaar. Stenografie Ned. 130 lettergrepen: de dames Hanneke Zwaan, Bergenaan Zee; Joke Kerstens, Alkmaar; M. Wildeboer, Camperduin; H. Uhlrich, Alkmaar; H. Kooistra en Tr. Nieuwendijk, Bergen; Tini Vink en Jeanette Kaal, Alkmaar; Annie Glas, Broek op Langendijk; Nel Mm, Bergen; Jennie Tiesinga, Slootdorp; Rie de Waart, Egmond; de heer Cornelis Boon, Broek op Langendijk. Stenografie Duits, 100 lettergrepen: mej. Lotte Beenhakker, Akersloot. ZILVEREN DAME EN ZILVEREN TOREN Deze mooié voorwerpen staan bij VVV in. het middelpunt der belangstelling. Maandagavond is er weer fel om ge streden. Voor de Zilveren Dame won in de demi finale G. Boon van A. Schaaps (1—0). De tweede partij: P. SeewaldA. v. d. Tak werd remise, waardoor tussen deze spe lers een beslissings-nel-partij van tien minuten moest worden gespeeld, die door P. Seewald werd gewonnen, zodat deze met G. Boon de finale moet spelen. Voor de Zilveren Toren speelde P. Groenenberg—G. Groenewoud remise en hier moest ook een z.g. „bliksempartij" de beslissing brengen. Deze werd door G. Groenewoud gewonnen. Voor de finale van dit kunstvoorwerp zijn nu nog drie spelers over, n.l. G- Groenewoud, F. Faber en G. Rus. Door loting is bepaald, dat Faber en Rus eerst moeten spelen. De winnaar hiervan speelt de eindstrijd tegen G. Groenewoud. Volgende week zullen dus de definitieve v/innaars van de kunstvoorwerpen wel be kend worden. De heer P. C. van der Vliet, thans procuratiehouder op het kantoor Alk maar van de Ned. Middenstandsbank, hoopt op 1 September a.s. het feit te gedenken dat hii vóór 25 jaar bij Be noemde instelling in functie is getre den. VEEMARKT TE ALKMAAR ALKMAAR, 17 Aug. Opgave van het aangevoerde vee: 3 paarden van 725 1000, 140 vette koeien van 7001025, 12 graskalveren van 150250, 30 nuchtere kalveren van 4090 en 20 vette schapen van 85—110 per stuk; 350 varkens van 1,90—2,00 per kg. Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Jeugdhoek" heeft, bijgestaan door een aantal dames, de schooljeugd in ae vacantie vier Woensdagen en 'n Zaterdag aardig bezig weten te houden. De kin deren hebben genoten van bustochten, wandeltochten naar bos, duin en strand en van een zwemmiddag in het Zomer- bad te Alkmaar. Een 60-tal kinderen trok er telkens met de dames opuit, terwijl een 50-tal kleintjes, onder lei ding in de speeltuin gezellig werd be ziggehouden. Elke keer weer waren de kinderen hoogst voldaan en niet minder de, ouders, die hun kinderen onder goede geleide wisten. De puzzlerit via St. Pancras, Zeswie- len, Huiswaard en weer terug is een groot succes geworden. Hieraan namen dertig jongens en meisjes uit de hoog ste klas deel. Zaterdagmiddag werd een bijeen komst gehouden in het kerkgebouwtje, waar een filmvoorstelling werd gege ven. Enige mooie kinderfilms van dr Ned. Schoolbioscoop werden door dc heer B. C. Slooten afgedraaid en be sproken. De voorzitter der Speeltuinvereniging „Jeugdhoek", de heer W. Rol, dankte aan het slot de heer Slooten voor het gebodene, het kerkbestuur voor zijn medewerking en de dames die vier we ken haar tijd hebben willen besteden in belang van het kind. P. HARTLAND IN DE HUWELIJKS BOOT Zaterdag is de heer P. Hartland in het huwelijk setreden met mej. R. Knook uit Alkmaar. Dat Piet. als ..dorpsmusicus" een grote populariteit geniet bleek bii de 's middags gehou den receptie, toen hem gelukwensen bereikten van tal van verenigingen, wier avonden hij met zijn muziek op luistert. van verschillende caféhouders uit de omtrek, van het secretarieperso- neel. de kerkeraad en vele anderen. Zondagmiddag ontdekten voorbijgan gers, dat er rook kwam uit het perceel, bewoond door de heer J. Heman aan 'ie Oostwal. Buren wisten, dat er niemand thuis was en de spoedig ter plaatse zijn de brandweer kon niet anders doen dan de deur intrappen en het brandje met een slang op de waterleiding te blussen. Het bleek dat kortsluiting ont staan was in het snoertje van een schemerlamp, dat onder een bed door liep. De matras was beginnen te smeu len. Was dit brandje, dat nu met een weinig schade is afgelopen, niet tijdig ontdekt, dan zou het er lelijk hebben uitgezien. Niet de kermis op zichzelf is vuil. Integendeel. De straatjes zijn proper geschrobd, de spullen blinken in de stralende zon en de bezoekers, die in grote getale in de middag en avonduren de straten bevolkten, waren evenzeer proper. De spullebazen, de caféhouders hadden redenen tot tevredenheid. Maar geen reden tot tevredenheid hadden twee dames, die op de fiets op Oudewal reden en waarschijnlijk door de druk te met de sturen inéén raakten. Hun acrobatiek was niet zo groot, dat ze dit kunststuk alleen op de weg tot stand konden brengen. Ze hadden ook de sloot er bij nodig. De jongste van de twee was weer spoedig op de weg te rug. De oudste, mej. N. M„ echter waadde de hele sloot door en stond haar „eenzaam avontuur" op de akker te betreuren. Een schuit kwam er aan te pas om haar over te halen, want ze gevoelde er niets voor om de modder sloot weer in te stappen. Vooor minstens twee mensen was het dus een vuile kermis. De Egmondse Reddingbrigade hield Zaterdagmiddag op het strand een grootscheepse demonstratie In het red den van drenkelingen. Op allerlei wijze werd de paraatheid van de Egmondse ploeg gedemonstreerd en ook metter daad bewezen. Het zal voor vele bad gasten een openbaring en tevens een geruststelling geweest zijn, te zien wat deze Egmondse jongemensen presteren, hoe vertrouwd zij met de zee zijn en hoe zij niet alleen zichzelf weten te weren, maar bovendien in staat zijn, degenen, die in gevaar verkeren te hel pen. In de zomer-tournée van de Althoff- combinatie „Grand Cirque Internatio nal" is thans ook Bergen ingeschakeld. Aan het eind van deze week zal liet circus voor enige dagen zijn tenten ko men opslaan op het terrein achter ae garage van Schalkwijk, dat gelegen is aan het eindpunt van de Prins Hen driklaan. De bazar ten behoeve van de aar- schaffing van een nieuw kerkorgel iti het „Witte Kerkje" te Bergen heeft voor de organisatoren van het orgel fonds een schitterend resultaat gehad Het bezoek is dermate groot geweest, dat een bedrag van f 1200 netto aan het fonds kon worden overgedragen. De eerste stap naar de benodigde f 18.500, om tot aanschaffing te kunnen overgaan, is thans gezet. De demonstratie culmineerde in de assistentie van de Egmondse redding boot President Steyn, die om 4 uur uitvoer, zodat de badgasten tevens ken nis konden maken met dit gedeelte van het reddingswezen. Omstreeks die tiid verkeerde een vlet met 3 leden van de réddingbrigade aan boord op een afstand van ongeveer 2 km uit de kust in nood. Vlot werd de President Steyn nadat het noodsein was opge merkt. gelanceerd. De drenkelingen werden aan boord genomen en voor zoveel nodig verbonden. Toen werd naar het strand gekoerst, waar de red dingbrigade zich in zee begaf om de gewonde drenkelingen over te nemen. Daarna werd opnieuw zee gekozen om de omgeslagen vlet on te halen, waar na de reddingboot vlot op de bootwa gen gebracht werd. Het was een grootse demonstratie van het kunnen der Egmondse red ders, die niet naliet oo de vele belang stellende indruk te maken. INTERNATIONAAL CIRCUS OP DE BRINK Een circus, dat de wijdse naam „le grand cirque international" draagt, heeft zijn tent, een grote vier-master, in onze gemeente opgesteld. Het betreft hier een combinatie van artisten, w-o. de ter plaatse overbekende Boltini, alsmede een heer, genaamd Althof, die met acht ras paarden een keurig stukje dressuur toont. Daarnaast kon men genieten van prima accrobatiek, een berentemmer en wat dies al meer zij. De belangstelling voor de première gisteravond was, dank zij de toeloop van de badgasten en de bewoners van Kamp Aardenburg, groot te noemen HELPT DE KANKERBESTRIJDING Ten bate van het bij leder welbekende Koningin Wilhelmina-fonds wordt er van 24 tot en met 29 Augustus een collecte gehouden. Deze geschiedt door middel van het deponeren van zakjes bij de burgers. OUDKARSPEL. Onder een zomerse temperatuur die meer aan vacantie- genoegens dan aan schoolbezoek deed denken, vond Maandagmiddag onder zeer grote belangstelling de officiële opening plaats van de vernieuwde OLS te Oudkarspel. De oude school van 1883, waarin vele generaties hun onderwijs genoten hebben, beantwoord de allang niet meer aan de eisen die men er redelijkerwijs aan mocht stel len. Maar'de oorlog trad ook hier als spelbreker op, zodat eerst in 1952 de plannen tot verbouwing werkelijkheid werden. Thans, nadat de school negen maanden op een andere plaats was on dergebracht, is een gemoderniseerd schoolgebouw tot stand gekomen, dat voor een nieuwe school niet onderdoet. De vernieuwde school is zo fraai en gerieflijk ingericht, dat het een lust voor het oog is er een kijkje te gaan nemen. Het was ongeveer half drie toen een groot gezelschap, waaronder vele ge nodigden, zich had opgemaakt om naar de verbouwde school te gaan. Op het schoolplein stonden het onderwij zend personeel en de leerlingen aan getreden en terwijl de vlag werd ge hesen begaven allen zich naar de grote hall, om vervolgens plaats te nemen in het lokaal der vijfde en zesde klas. Burgemeester Schelhaas sprak aller eerst een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen waarbij hij de wens en de bede uitsprak dat het on derwijs aan deze vernieuwde school tot heil mocht zijn van land en volk, in het bijzonder voor de plaatselijke gemeenschap en de kinderen die de school -bezoeken. Door de leerlingen, die in de hall stonden opgesteld, werd onder leiding van het hoofd der school een welkomst- en een danklied ge zongen. waarmede de vreugde en dank vertolkt werden van deze. voor Oudkar- soel's jeugd zo belangrijke, dag. Hier na werd gelegenheid gegeven de school te bezichtigen. In het kort zij vermeld dat de lokalen in het geheel vernieuwd zijn. Nieuwe ramen en lichte kleuren geven aan het geheel een prettig aanzien. De oude school- Modern middel met nieuwe mogelijkheden Er is geen enkele reden, waarom de huisvrouw geen dankbaar gebruik zou maken van het nieuwe afwasmiddel, dat het huishoudelijk werk en speciaal de afwas enorm zal verlichten. Want het jongste product van de Castella-: fabrieken is een waar wondermiddel. De mogelijkheden, die in Castella Vaatwas liggen besloten, zullen im mers geen enkele huisvrouw onver schillig kunnen laten. In de eerste plaats is de afwas in het actieve schuim van Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) in een om mezien gedaan en worden borden en glaswerk, lepels, vorken enz. blinkend schoon. Ten tweede is afdrogen thans volkomen overbodig en is de vaak niet al te enthousiaste hulp van echt genoot, kinderen of gasten niet meer nodig en in de derde plaats worden haar handen in het schuim van Cas tella Vaatwas (per pak 25 ct) zacht als fluweel en is de tijd van ruwe „afwas handen" voorgoed voorbij. Deze laatste mogelijkheid vooral, keurig verzorgde handen te hebben, ondanks een grote dagelijkse afwas, zal bij iedere huis vrouw zeker in goede aarde vallen. (Advertentie Ing. Med.) Gistermiddag om ongeveer vier uur is aan 't vrije strand te Wijk aan zee de 45-jarige hr. M. de Groot uit Beverwijk bij het baden in zee verdronken. Hoe wel de heer de G. zich in tamelijk on diep water bevond, schijnt hij door de stroom te zijn meegesleurd. Zijn zwa ger, die hem plotseling in de diepte zag verdwijnen, trachtte hem nog te red- den.Diens pogingen mislukten echter. Enige tijd later kwam de heer De G. weer boven drijven. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. De aanvoer van gisteren bedroeg: IJM 69 Schoorl f 11.720; 2 trawlers met f 38.400; IJM 53 f 1089, IJM 204 f 1553 IJM 74 f 1430, IJM 283 f 997, SCH 140 f 1480, KW 64 f 2934, KW 24 6371, KW 104 f 6036, KW 91 f 2616, KW 26 f z419, KW 48 f 579, KW 155 f 2545, KW 107 f 2080, KW 28 1969, KW 166 2494, KW 108 f 1908, KW 69 f 2704, KW 89 f 2170, KW 125 .f 1860, KW 59 f 1766, KW 169 f 1490, KW 114 f 1800, KW 126 f 2910, KW 52 f 2970, KW 41 f 1600, KW 85 f 5, KW 44 150, IJM 230 f 850, IJM 11 f 1915, IJM 229 f 2105, AM 16 f 0070, AM 17 f 1490, AM 18 f 2598, RO 29 f 1455, WR 68 f 2480, KW 84 f 2480 KW 183 f 1958, KW 53 f 1680, KW 27 f 1660, KW 98 f 1705, KW 94 f 1929, KW 30 f 1666, KW 77 f 880. Totale aanvoer 10500 kisten. Prijzen per kg: heilbot 2.602.30, gr. tong 4—3.30, grm. tong 1,88—1 62, kim. tong 1,86—1.60, kl. tong I 1.40—1.24, ld. tong II 1.10—1, tarbot 1 2.40—1,50. Per 50 kg: gr. schol 50—43, grm. schol 80—42, kim. schol 72—33, kl. schol 1 47 —21 ,kl. schol II 22—8, schar 14—8, v haring 15—11, makreel 14—10, gr. schol- vis 6031, grm. schelvis 43—30, kim schelvis 41—25, kl. schelvis I 33—21. kl. schelvis II 22—8, wijting 128, gr. gul 31—20, mid. gul 26.50—12, kl. gul 17.50— 8. kl. haai 13. Per 125 kg: gr. kabeljauw 132--55, gr. koolvis zw. 60—43. banken zijn hersteld en opnieuw ge lakt. Van de twee gangen is een rui me hall gemaakt waarin boven een der deuren een door D. Dirkmaat gemaak te wandschildering is aangebracht De voorstelling van deze kunstzinnige olaat heeft betrekking op de opening der vernieuwde school. Oo de achtergrond ziet men de Ned. Herv. kerk en een deel van Geestmer- ambacht. Voorts is bij deze verbouwing aandacht geschonken aan nieuwe toi letten, een was- en kleedkamer voor het gymnastieklokaal dat een nieuwe vloer heeft gekregen. Een aparte ka mer is gereserveerd voor het perso neel, tevens te gebruiken door de schoolarts. De verwarming geschiedt door een centrale gasverwarming. In het lokaal van S. Klaver waar de aanwezigen een verversing werd aan geboden, werd in tegenwoordigneid van het volledige gemeentebestuur, een aantal raadsleden, ds. Phester. Herv. predikant, de inspecteur van het Lager Onderwijs de heer Bos. de heer Van Drunen en vertegenwoordigers van verscheidene onderwijsinstellingen, door vele sprekers het woord gevoerd. Allereerst door burgemeester Schel haas die dank bracht aan de architect en de aannemer voor hun verdienste lijk werk. Spreker wees oo de belang rijke taak van het onderwijzend per soneel voor de opvoeding der jeugd, welke van groot belang is voor de toe komstige richtlijnen van ons volk. Het woord werd daarna gevoerd door het hoofd der school de heer C. van der Abeele. die ziin grote dankbaar heid uitsprak voor deze vernieuwing. De heer Van Drunen hield een plei dooi voor goede gymnastieklokalen zo als Oudkarspel er nu een bezit. Voorts sprak inspecteur Bos. die onder an dere zei, dat onze maatschappij be hoefte heeft aan eerliike en karakter volle mensen waartoe het onderwijs in een modern ingerichte school zich bij uitstek leent. De heer P. Mienes sorak voor de oudercommissie en overhan digde een enveloppe met inhoud als mede een persoonlijk geschenk. Verdere sprekers waren nog de he ren M. Kriek, hoofd OLS te Noord scharwoude. de eemeentearchitect J. M. de Jong, N. Kardinaal die namens de aannemer een electrische klok aan bood. P. Volkers, de secretaris van de tuinbouwvereniging. M. Kuiper, voor zitter van de afdeling Volksonderwijs, die als cadeau een globe aanbood, cn als laatste C. Visser namens de afde ling Langediik van de Nederlandse onderwijzersvereniging met als ca deau een sierlijke asbak voor de on- derwiizerskamer. Burgemeester Schel haas heeft tenslotte alle sprekers har telijk dank gezegd waarin bii tevens betrok de heren Klaver. Kuilman, en de Fa. Hart die hun lokalen tijdelijk ter beschikking hadden gesteld. GESLAAGD. ÓUDKARSPÈL. De" heer 'Mink, onderwijzer aan de OLS slaagde dezer dagen voor de hoofdakte. NOORDSCHARWOUDE. De bouw van 27 woningen. 17 in plan centrum te Noordscharwoude en 10 in het uit breidingsplan te Broek op Langendijk is behoudens goedkeuring gegund aan de N. V. De Haan en Reek te Alkmaar voor de som van f 261.650. Het werd deze keer geen systeembouw volgens het plan Eecen Kuiper maar gewone traditionale woningbouw. LANGEDIJK. Geboren: Theo- door H., z. van G. Kansen en H. W. Post. —Anna M., d. van J. de Lange en A. G. Hink. Margriet, d. van Kl. Koeman en G. Mulder. Getrouwd Cornelis van der Hurk (won. te Heerhugowaard) en Cornelia M. Brink. Onder het motto: „Geniet van Uw om geving" organiseerde de M. C. Huyghen- waert Zondagmiddag wederom een van haar bekende puzzle-ritten. De route was ongeveer 110 km lang en uitgezet over prima wegen dwars door geheel WèSt- Friesland. Dat Heerhugowaard's motorclub zich in de korte tijd van haar bestaan reeds een goede naam heeft weten te verwerven bleek Zondagmiddag weer duidelijk uit de grote opkomst van de motorsportliefheb bers. Drie-en-veertig deelnemers meld den zich bij het clublokaal „De Koffie molen" te Heerhugowaard-Noord. In de zware klasse was de uitslag als volgt: 1. A. Smit, Lutjewinkel, 5 strp.; 2. J. Rietbergen, Heerhugowaard, 1 strp.; 3. S. de Boer, Sijbekarspel, 7 strp.; 4. M. Dekker, Nieuwe Niedorp, 8 strp. Lichte klasse motoren (beneden de 200 cc, auto's en zijspanmotoren): 1. J. v. d. Gulik, Waarland, 6 strp.; 2. A. Baken, Julianadorp, 7 strp.; 3. T. F. Kobes, Pur- merend, 8 strp. Tevens was deze rit de laatste van de drie geldende ritten voor het' kampioen schap van Heerhugowaard. Van deze vijf ritten werden de twee best gereden rit ten in aanmerking genomen bij de vast stelling van de winnaar. Zondagmiddag 6 uur kon de heer S. de Boer uit Sijbekarspel zich kampioen van Heerhugowaard noemen en werd hem, met een toepasselijke speech van de heer Molenmaker, de „emmer" grote wissèl- beker overhandigd. KAPELAAN VAN LEEUWEN VERTREKT Naar wij vernemen heeft kapelaan G. A. van Leeuwen dezer dagen bericht ont vangen te zijn benoemd als kapelaan in Gouda. Dit betekent voor het katho lieke gedeelte van Heerhugowaard-Noord en Veenhuizen een groot verlies. Door zijn zonnig humeur en zijn doorzettingsver mogen heeft hij gedurende de vijf jaren, dat hij in Heerhugowaard werkzaam was, ontzettend veel gedaan voor de jeugd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3