Indrukwekkend machtsvertoon van de Joegoslaven Sinas Strijd om de tennistitels is gisteren Opnamen „Rechter Thomas"gereed Tot de rust weerstond Spanje de Nederlandse zeven Bliksem in de radio-antenne Feestdag voor de Indonesiërs in Nederland In vele scènes speelde het publiek mee Het eerste treffen om de Trofeo Italia De forse Hongaren gaven België geen kans De uitslagen van de eerste ronde Schotman wordt prof Wordt Whitfields record niet erkend? Rudenko-Bykova om de wereld-schaaktitel Geheime zender te Haren opgespoord Hartjesdag in hoofdstad verliep kalm Let op het merk! CastelEa sterkt en verjongt Uw huid Echte merkzeep voor 20 cent Herdenking van 17 Augustus 1945 Een plechtigheid op f,Backershagen Britten kopen 7.500.000 Nederlandse eieren Echtpaar kwam om door gasverstikking Het gat bij Flauwersinlaag twintig meter groter Binnen het schema Meisje werd door stroom meegesleurd Frank C. Grismer leider FOA-missie Geval van gasverstikking te Rotterdam DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 (Telefonisch van onze sportredacteur) ^JIJMEGEN, Maandagavond. Vandaag was de zwetnwereld de in drukwekkende prestaties, die Geertje Wielema gistermiddag in het Goffert-bad beeft geleverd, bijna weer vergeten. Aller aandacht is thans gevestigd op het tornooi om de Trofeo Italia, het evenement, dat zes dagen lang de waterpoloërs in Europa in zijn ban zal houden. Reeds op de eerste avond f&as er die sfeer, die kenmerkend is voor waterpolotornooien. Een perfecte strijdlust in het water en gescan deerde yells, die van de tribunes klonken, hebben de spelers tot uit stekende prestaties gedwongen. De ouverture van het tornooi om de Trofeo Italia was voortreffelijk. Overigens volkomen volgens de ver wachtingen, ook wat betreft de eerste uitslagen. De Nederlandse ploeg versloeg de Spanjaarden met 103, Joegoslavië bond Italië met 53 aan zijn zegekar en België moest met 92 het hoofd buigen voor Hongarije. Vooral het spel van de Joegoslaven heeft grote inruk ge maakt, meer dan dat van de Hongaarse'en Nederlandse ploeg. Men dient echter te bedenken, dat Joegoslavië zich tegen Italië volledig moest geven en op deze wijze wel gedwongen werd tot topprestaties, iets wat de Nederlandse en Hongaarse teams niet nodig hadden om de eerste punten te behalen. r»E 103 zege van het Nederlands ze- vental zou doen vermoeden, dat de ploeg van Frans Kuyper op rozen heeft gezeten. Niets is echter minder waar. De Spanjaarden hebben onder leiding van de oud-aanvoerder van ons natio nale team Cor Braasem de laatste maanden veel, zeer veel geleerd. De ruststand was hiervan een bewijs. Er werd van doel gewisseld toen de cij fers op het scoringbord slechts 43 in het voordeel van onze landgenoten wezen. De overwinning stond toen ze ker nog niet vast, temeer daar Spanje op voorbeeldige wijze de zwakke plek ken in de Nederlandse ploeg had uitge buit. Onze Achilles-pees was vooral, schrik niet waarde lezeraanvals leider Rudi van Feggelen. Cor Braa sem zal het zijn Spaanse jongens wel hebben verteld, dat Van Feggelen een zeer middelmatig zwemmer is. Het was dan ook geen toeval, dat hij de snelste man van de Spanjaarden Conde als bewaker bij zich kreeg. Telkens kon waakhond Conde met een aanval mee naar voren trekken en slow starter Van Feggelen moest ieder ogenblik lijdelijk toezien, dat de Nederlandse verdediging tegenover een numeriek sterkere aanval kwam te liggen. De taak van Bijlsma, veruit de beste man van de Oranje-broeken, werd daardoor overmatig zwaar en kon dan ook niet anders dan doelpunten tot gevolg heb ben. Naar onze mening zal Nederland met een dergelijke rem in de voorhoe de geen schijn van kans hebben in dit tornooi. De Spanjaarden beschikken nl. slechts over één snelle zwemmer, de zeven Joegoslaven daarentegen hebben allen een snelle start en een niet min der snelle sprint. Als Van Feggelen op de kant zat, hetgeen in deze wedstrijd drie maal is gebeurd, klopten de com binaties in de Nederlandse ploeg aan zienlijk beter. Kort na het eerste fluitsignaal werd Ribera in snel tempo driemaal gepas seerd. De kleine, maar o zo vinnige Fnts Smol opende het vuur op de Spaanse veste. De goed reagerende Ribera kon echter nog juist de bal uit zijn doel tikken. Bijlsma ving het leer evenwel precies op de twee meterlijn met een van zijn lange armen op en het volgende moment had het publiek reden tot juichen. De Olympische yell: „Holland spreekt een woordje mee!" schalde over het Goffert-bad en won zelfs aan volume toen Korevaar en Cabout binnen twee minuten de stand op 3—0 hadden gebracht. Spanje scheen roemloos ten onder gaan, maar twee flitsende aanvallen werden subliem door Munte en Subirana afgewerkt. Het pu bliek werd wat stilletjes. Toen Bijlsma met een ontzaglijk hard schot de bur ger weer moed gaf, kon Spanje nog voor de rust de achterstand verkleinen. Dit gebeurde toen Van Feggelen op ongeoorloofde wijze Conde wilde belet ten mee ten aanval te trekken. Scheids- rechter Bouwens stuurde de Amster dammer onverbiddelijk en volkomen terecht naar de kant en de Spanjaar den profiteerden feilloos van -Jiun nu merieke meerderheid! In de tweede helft was de tegenstand van Spanje belangrijk minder. Conde was vrijwel uitgezwommen en Rudi van Feggelen had nu minder moeite om zijn tegenstander bij te houden. Spoedig werd thans duidelijk dat het alleen nog maar de vraag was met welke cijfers Nederland zou winnen. Het doelgemiddelde is zeer belangrijk, want bij een gelijk aantal winstpunten zullen de goals voor en tegen de be slissing moeten brengen. Toen Smol, Bijlsma en Van Feggelen (2x) de man van het scoringsbord nog viermaal aan het werk hadden gezet, verviel een deel van het publiek in een onsportie ve, ja onbehoorlijke houding. „Tien", „tien" klonk het van de tribune, een onprettig geluid, dat gelukkig in de kiem werd gesmoord. Toch zou het tiende doelpunt komen. Vlak voordat de heer Bouwens de veertien spelers toestond het water t.e verlaten, scoorde Bijlsma zijn vierde doelpunt en werd hiermede topscorer van Nederland in de wedstrijd tegen Spanje. TJE FRAAISTE wedstrijd was onge twijfeld de ontmoeting tussen Joe goslavië en Italië. De Joegoslaven wa ren uiterst snel en hun balbehandeling was ongelooflijk. Ze hadden het pu bliek echter niet op hun hand. Het in cident tussen Joegoslavië en Neder land tijdens de Olympische Spelen te Helsinki kwam weer in herinnering. De Italianen ontdekten spoedig, dat zij een groot aantal supporters op de tri bune hadden en bij iedere aanval die zij opzetten klonk een frenetiek „IT A LI over het water. Kurtini. de kleinste maar uiterst gevaarlijke speler van de Joegoslaven, scoorde uit een listige aanval, waarbij de bal door vijf spelers werd gespeeld zonder het water te raken, het eerste doelpunt. Gionta en De Sanzuane droegen er echter zorg voor, dat Italië de tweede helft met een voorsprong inging (2-1). Het zou niet ongunstig zijn geweest voor de Nederlandse ploeg als Italië een overwinning zou hebben behaald. Het heeft echter niet zo mogen zijn. Wel werd Radonic, nadat hij de gelijk maker had gescoord, uit het water ge stuurd, maar Italië bleek niet in staat met zeven tegen zes spelers het doel van Kovacic te vinden. Een massale aanval van de Joegoslaven werd door Vuksanovic met een doelpunt bekroond en toen Kurtini kort achter elkaar Gabino tweemaal in de lucht had laten grijpen, was de zaak bekeken. Mannel- li mocht nog eenmaal voor Italië sco ren, maar dat was dan ook alles wat de Joegoslaven toestonden. DELGIë was het eerste slachtoffer van Hongarije. De 9-2 nederlaag is zelfs geenszins geflatteerd. Zware jongens deze Hongaren. Vooral mid voor Szivos, die vier doelpunten voor zijn rekening nam. Niet alleen is hij een voortreffe lijk beweeglijk speler, hij is bovendien zeer fors. Te fors soms, zoals de Belg Smits een paar maal heeft moeten er varen. Szivos geneert zich niet om zijn tegenstander op gevoelige wijze te trappen en niet immer heeft de Ita liaanse scheidsrechter Rogine deze overtredingen geconstateerd. Intussen is in de eerste wedstrijd wel komen vast te staan, dat de jonge Belgische ploeg geen vooraanstaande rol in dit tornooi gaat spelen. Hun positiespel is zonder meer slecht en de factor ver moeidheid deed te spoedig van zich spreken. Het begin was voor onze Zui derburen overigens veelbelovend, toen Laurent uit een vrije worp Jenei kans loos passeerde. Maar Szivos, op zijn huid gezeten door twee Belgen, deed direct na het uitzwemmen keeper Desmet een gat in de lucht springen. De Belgische doelman werd zwaar op de proef gesteld. Tweemaal voorkwam hij een zeker doelpunt, maar binnen de minuut hadden Bolvari en Marko- vics duidelijk gemaakt, dat Hongarije belangstelling heeft voor de Trofeo. In de tweede helft waren de Beigen leeggezwommen. Met verraderlijke schijnbewegingen passeerde Szivos tweemaal de arme Desmet, die benen tekort kwam om telkens weer uit het water te springen. Markovics maakta het halve dozijn vol. Weliswaar ver kleinde Lekime de achterstand tot 6-2, maar dit was niet meer van invloed. Bolvari, Karpati en Szivos maakten er tenslotte 9-2 van. VOOR Dinsdagavond staan de volgen de wedstrijden op het programma: HongarijeJoegoslavië, scheidsrechter Batalle (Spanje)SpanjeItalië, scheidsrechter Voogd (Ned.); Neder landBelgië, scheidsrechter Polic (Joe goslavië). Op de METS-banen te Scheveningen zijn gisteren de nationale tenniskam pioenschappen begonnen. De uitslagen van de eerste ronde, waarin vele min dere goden door de zeef gingen, waren: Heren enkelspel: le ronde: Karamoy versl. Groen 6-4 6-1; Breukink versl. Blaauw 6-2 6-2; Kloezen versl. Merens 6-1 6-3; Bouwer versl. Eysden 4-6 11-9 7-5; Adama van Scheltema versl. Dominicus 6-0 6-2; Beek versl. Hughan 6-3 0-6 3-3 (Hu- ghan teruggetrokken); W. Reidt versl. Klaassen 6-4 6-1; Timmers versl. Lucas 4-6 7-5 (Lucas teruggetrokken); Frederikse versl. Van Doorn 7-5 5-7 7-5; Bochardt versl. Christern 7-5 6-1, Taminau versl. Saarberg 6-2 6-1; Van Gasselt versl. Gou- rcvich 6-2 6-4; Kemper versl. De Grave 6-1 2-6 6-2; Klinkspoor versl. De Roy van Zuidewijn 6-4 6-3; Kramer versl. Van der Ree 6-0 6-3; Koerts versl. Erdman 6-4 6-3; R van de Weg versl. Slavenburg 6-3 6-4; Vclkmaars versl. Van der Peijl 6-3 3-6 6-2; Claassen versl. Bitter 6-0 7-5; Van Deute- kom versl. Meyer 6-0 6-2; Michielsen versl. Weidema 6-2 3-6 6-2; H. van de Weg versl. Vergroesen 10-8 6-1; A. Borren versl. Van der Lely 6-3 6-4; Van der Graaff versl. Koenders 9-7 6-1; Maris versl. De Graaf 7-5 6-1; Lagaay versl. Nieland 6-2 9-7; De Vries versl. Groen 6-4 6-2; Bruininga versl. Hepnink 6-4 6-4. Damesenkelspel, le ronde: mej. Van der De Amsterdamse amateur Ad. Schot man heeft besloten naar de beroeps klasse over te gaan. Zijn prof. debuut is bepaald op 10 Sept. a.s. in Roosen daal. Tevens heeft hij het stayersmate riaal van Gerrit Schults gekocht om het volgend zomerseizoen achter de motor te proberen Het is niet zeker, dat de tijd van 2 min. 20.8 sec. waarmee de Amerikaan Mal Whitfield Zondag te Eskilstuna het wereldrecord op de 1000 meter op zijn naam bracht, als zodanig zal worden erkend. De reglementen van de I.A.A.F. schrijven, dat de wereldrecords op de baan betreft, voor, dat deze records moeten worden gemaakt In een tijdig vastgestelde wedstrijd en dat de namen van de deelnemers aan het desbetref fende nummer op het .gedrukte pro gramma van de wedstrijd moeten voor komen. Dit is te Eskilstuna niet het ge val geweest. Eerst op het laatste ogen blik is de 1000 meter loop op verzoek van Whitfield vastgesteld. Te Leningrad is de tweekamp begon nen om het wereldkampioenschap da mes tussen de Russische speelsters Lud- milla Rudenko. titelhoudster en Eliza veta Bykova. Bykova raakte in grote tijdnood door een van Rudenko's listi ge combinaties en was genoodzaakt een toren voor een paard te ruilen. Na veertig zetten werd de partij afgebro ken met grote winstkansen voor de wereldkampioene, die na de hervatting nog slechts zes zetten nodig had om Bykova tot opgeven te dwingen. Leur versl. mej. Wilmink 7-5 3-6 6-4; mej. Verstege versl. mevr. Tiemann 2-6 6-2 6-2; mej. Haanappel versl. mevr. Schuering 6-4 6-4; mej. Uitenhage versl. mevr. Van der Nieuwenhuysen 6-1 6-3; mej. Jansen versl. mej. Groene-wout- 4-6 6-4 6-3; mejv Vap Cuyk versl. mej. Tettelaar 4-6 6-4 6-3; mevr. Hlousek versl. mej. L. ten Bosch 6-1 5-7 6-3; mevr. Van der Miessen versl. mej. Bartels 6-3 6-1; mevr. Van Marle versl. mevr. Ten Boekhorst 6-1 6-0; mevr. Koster versl. mevr. Lach de Bere 6-2 6-0; mej. Van Grinsven versl. mevr. Coebergh 6-1 7-5; mevr. Boelens versl. mevr. Dehnert 6-2 6-2; mevr. Rouws versl. mej. J. Marinkelle 7-5 7-5; mej. F. Marinkelle versl. mevr. Al- moes 9-7 6-4; mevr. Ten Oever versl. mevr. Uugteren 6-4 4-6 6-3; mej. Schouten versl. mevr. Theunissen 6-4 6-4. Gemengd dubbelspel, le ronde: mej. Rollin Couquerque en A. Reidt versl. mej. Van Dalsum en Lodeizen 6-4 6-3; mevr. Jonquiere en Kloezen versl. mevr. Boelens en Renesse van Duivenbode 6-3 6-3; mej. Roemers en Van Eysden versl. mevr. Deh nert en Bouwer 6-2 6-3; mevr. Borren en A. Borren versl. mej. J. Marinkelle en Van der Peyl 6-4 7-5; mevr. Reus en Weidema versl. mej. Van 't Groenewout en Van Doorn 3-6 6-2 6-1; mevr. Roolker en Cooke versl. mej. Diemer Kool en Frederikse 6-2 10-8; mej. Van Grinsven en Van Gasselt versl. Versteege en Van der Lely 7-5 7-5; mej. Muilemeister en Breukink versl. mej. Marinkelle en H. van der Weg 6-3 6-0, mej. Raymakers en Christern versl. mej Bartels en Cramer 6-0 6-2; mej. Grosveld en Tamineu versl. mevr. Ten Oever en Freseman 6-4 6-1, mej. Jamin en Saarberg versl. mevr. Van Marle en Koerts 6-4 7-5; mej. L. ten Bosch en Beek versl. mej Nieuwburg en Adama van Scheltema 2-6 6-4 6-3. VAN SWOLMORE AU WINNEN TE MONTE CARLO De NederlandsBelgische combina tie Van SwolMoreau won het herendubbelspel van het tennistornooi te Monte Carlo. Zij versloegen in de finale Drobny—^Sughes (Eg./Fr.) met 6—3, 8—6. Wat moet men doen met de radio antenne, wanneer het onweert? Deze vraag heeft zich opgedrongen bij een bewoner van de Lumeijstraat te Am sterdam, die Zaterdagnacht bij het onweer dat toen over ons land trok de wrange (of zoete?) vruchten heeft geplukt van zijn speciaal aangebrach te schakelaar, waarmede hij zijn radio-antenne verbond met de aard- leiding en tevens de radio geheel uit schakelde. Daarmede transformeerde hij wil lens en wetens zijn antenne tot blik semafleider en met succes. De blik sem sloeg om kwart over twaalf in en kwam tot grote schrik van de bewo ners gelijktijdig via de antenne de voorkamer binnen. Twee schemer lampen werden vernield en het be hang geschroeid, maar de radio liep geen schade op. Deskundigen bij de brandweer en PTT kunnen niet met zekerheid zeg gen of de bewoner er beter aan had gedaan zijn antenne uit het toestel te trekken, doch deze niét met de aardleiding te verbinden. Enerzijds overweegt men, dat de bliksem nu naar alle waarschijnlijkheid althans de aarde heeft bereikt en dus minder schade heeft aangericht, anderzijds is het de vraag of de bliksem de an tenne zou hebben geraakt, wanneer die niet geaard was en dan misschien minder aantrekkingskracht op de bliksem zou hebben uitgeoefend. Naar bekend eisen verzekeringsmaatschap pijen soms, dat een deskundig langs ie buitenmuren aangebrachte blik semafleider op het dak wordt ge plaatst. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de Rijks politie van Slochteren en de gemeente politie van Hoogezand-Sappemeer de geheime zender „Mona Lisa" het zwij gen opgelegd. Deze zender was op vele Zondagochtenden in de aether om en bij de 253 meter. Men !had reeds tal rijke pejlingen gedaan teneinde de ex ploitanten van deze geheime zender te kunnen aanhouden. Zondagochtend wees een nauwkeurige kruispeiling uit, dat de zender gehuisvest moest zijn in een villa te Haren (Groningen). Toen de politiemannen op het terrein van de villa aankwamen, sloegen de exploitanten van de zender op de vlucht. Zij hadden hun materiaal op gesteld in een kippenhok nabij de vil la. Op de vlucht gooiden zij een deel van de toestellen, alsmede enkele gra- mofoonplaten in een sloot. De drie exploitanten, een zekere K. B. en P. P., beiden uit Hoogezand-Sappemeer en H. L. uit Slochteren werden later op de dag gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. De traditionele viering van „hartjes dag" in de hoofdstad op de derde Maandag van Augustus heeft ook dit jaar een zeer kalm verloop gehad. Wel ontbraken de nodige „fikkies" oftewel straatbrandjes niet, maar nergens wa ren de baldadigheden van dien aard, dat de politie handelend moest optre den. Soms laaiden de vuurtjes zo hoog op, dat de brandweer er bij te pas moest komen, maar in de meeste ge vallen liet men de zaak rustig uit branden. (Advertentie Ing. Med.) Thans in drie heerlijke soorten Wanneer U voor bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan vooral de heerlijke, onver pakte Bloemenzeep. AVant de geurige Castella Bloemenzeep. in vier delicate tinten, kost immers slechts20 cent per stuk. Castella maakt het thans IEDERE vrouw mogelijk haar huid jong en gaaf toiletzeep. Geniet ook op warme zo merdagen eens een keertje extra van het geurige Castella-schuim, dat UW gelaatshuid versterkt en Uw frisse teint beschermt. Heeft Uw huid veel schuim nodig, neem dan de Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van de klassieke Castellazeep, dan neemt U natuurlijk Castella Schoonheidszeep (32 cent). Tijdelijk levert Uw winke lier U TWÉÉ stukken van deze heer lijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod! Wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte merkzeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloe menzeep 120 cent) met de zachte tin ten en frisse rozengeur. Let er op, dat het merk Castella in de zeep gestern te houden, dank zij de heilzame wer- peld is, dan kunt U nooit een imitatie king van de drie soorten Castella ontvangen. (Advertentie Ing. Med.) MEER DAN DUIZEND in ons land woonachtige Indonesiërs hebben gistermorgen met een bij eenkomst op „Backershagen", de ambtswoning van de waarnemen de Indonesische hoge commissaris in Wassenaar, de proclamatie van de onafhankelijkheid van Indo nesië op 17 Augustus 1945 her dacht. Het Engelse ministerie van Voedsel voorziening heeft bekend gevnaakt, dat het een regeling heeft getroffen voor de aankoop van 7.500.000 eieren van Nederland. De eieren zullen deze week worden verscheept en door het ministerie aan de handel worden ver kocht tegen dezelfde prijzen als gelden voor Deense eieren. Het ministerie deelde mede, dat waarschijnlijk nog meer aankopen zullen worden gedaan, wanneer het aanvaardbare aanbiedin gen ontvangt. De Amsterdamse recherche heeft Zondag zonder zekerheid te kunnen krijgen een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de wijze, waarop de nacht tevoren een slang is losgeraakt van een gascomfoor in de keuken van een perceel in de le Helmerstraat te Am sterdam. Als gevolg daarvan kwamen de 32-jarige kleermaker en zijn 40-jarige echtgenote, die in dit huis woonden, door gasverstikking om het leven. Ook de in de woning aanwezige hond werd de volgende morgen dood aangetrol fen. Het echtpaar was Zaterdagavond uit geweest en te middernacht terug gekeerd. Het gat dat onlangs is geslagen in de Zeedijk bij de Flauwersinlaag is in de nacht van Zaterdag op Zondag ten gevolge van het slechte weer ongeveer twintig meter groter geworden. De erachter liggende inlaagdijk heeft ge lukkig geen verdere schade opgelopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze dijk te versterken zo dat hij voorlopig als zeewering kan dienen. Zodra men zover is dat .zal naar men hoopt over ongeveer drie weken zijn zal een aanvang worden gemaakt met het dichten van het gat in de Zeedijk. De opnamen voor de nieu we Nederlandse film „Rech ter Thomas" onder regie van Walther Smith, zijn geëin digd. Op het ogenblik werkt men in de Profiltistudio's in Den Haag aan de montage en de technische afwerking. Zoals de Italiaanse cinema tografie na de oorlog, ge dwongen door de omstandig heden, veel filmde in een „werkelijksdecor" en met „mensen van de straat' waarmee soms de verrasend ste resultaten werden bereikt zo heeft men ook voor „Rechter Thomas" heel veel op straat gefilmd en tal van niet-acteurs voor de camera van Piet Buis laten optreden In de straten van Den Haag heeft men politieagenten een jongeman zien achtervolgen. De jongeman was de acteur Ton van Duinhoven, die een hoofdrol in de film- speelt, de politieagenten echter wa ren „wasechte" leden van 't plaatselijke politiecorps. Hun collega's van de rijkspolitie waren reeds eerder voor de camera gekomen, toen regis seur Smith voor een recht bankscène opnamen maakte voor een gerechtsgebouw in Den Haag, waarbij ook de journalisten op de perstri bune journalisten waren. En kele opnamen mochten wor den gemaakt in een gevan genis ergens in Nederland. Voor de details van de ge vangenisscènes, die in de filmstudio moesten worden opgenomen, stelde de direc teur van die inrichting ver volgens een celdeur en tal van andere attributen ter be schikking. Een aantal opna men is gemaakt in het Haag se Bos, andere in de tuin van het paleis Noordeinde. Voor boksscènes kreeg men me dewerking van de kampi- oen-weltergewicht van Ne derland, Nico Schoenmaker, die voor de camera bokste tegen de acteur Lou Cremer, waarbij een scheidsrechter van de Nederlandse Boks- bond en boksverzorgers me de van de partij waren. De opnamen waren begonnen met het filmen van het pu bliek bij bokswedstrijden te Amsterdam en ze werden be ëindigd met opnamen op het vliegveld Soesterberg, waar aan ook vliegofficieren me dewerking verleenden. Het streven naar echtheid is nog in andere opzichten tot uiting gekomen, bijv. in het feit, dat men geen schmink heeft gebruikt. Slechts op de gezichten van de acteurs werd wat poeder aangebracht, omdat hun huid anders in het felle, warme lamplicht, zou glimmen. De make-up kostte dus slechts een fractie van de bedragen, die men er elders aan ten koste legt. Omdat men binnen het vastgestelde tijdsbestek de opnamen heeft kunnen be ëindigen en ook omdat men geen hoge kosten heeft moe ten maken voor de bouw van decors en voor figuratie, be dragen de kosten van „Rech ter Thomas" slechts onge veer de helft van wat de pro ductie van een Nederlandse film in de na-oorlogse jaren in het algemeen heeft ge vergd. Daar het slechts bij drastische verlaging van de productie-kosten mogelijk is te komen tot een permanent- werkende Nederlandse film industrie, acht men dit resul taat bijzonder verheugend. Deze nieuwe Nederlandse film, door de Nationale Film- productie-maatschappij ge maakt naar de gelijknamige roman van Francois Puuwels komt zeer waarschijnlijk op 1 October a.s. in gala-pre mière in vijf of zes filmthe aters tegelijk in de drie gro te steden van Nederland. Daarna zal zij in het. gehele land in roulering komen. In België zal zij ongeveer te- zelfder tijd worden uitge bracht door de Compagnie Internationale du Film. Na het hijsen vna de nationale vlag en het inachtnemen van een minuut stilte ter herdenking van de gevallenen hield mr Susanto Tirtoprodjo, de waar nemende Indonesische hoge commissa ris, een rede, waarin hij drie kwesties behandelde, naar een oplossing van welke Indonesië streeft: Nieuw-Guinea, de Nederlands-Indonesische Unie en het vraagstuk van de in ons land verblij vende Ambonezen. Over Nieuw-Guinea zeide mr Susan to, dat de Indonesische aanspraak op dat gebied „onze nationale claim" blijft, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat iedere Indonesische regering deze eis als een van de eerste punten m haar programma opneemt. Aan de hand van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkomsten trachtte de In donesische vertegenwoordiger de recht matigheid van de Indonesische aanspra ken aan te tonen. Over de Unie zeide hij, dat ook de opheffing daarvan in het programma van elke Indonesische regering voorkomt, omdat de Unie zich geen bestaansrecht heeft kunnen ver werven. „De Uniegedachte leeft niet onder het volk van Indonesië", zeide mr Susanto. Over de in ons land verblijvende Ambonezen zeide de waarnemende In donesische hoge commissaris, dat zij door verkeerde voorlichting in de toe stand zijn gekomen, waarin zij thans verkeren. Mr Susanto zeide te hopen, dat de Ambonezen van hun dwaling zullen terugkeren. „Zij zijn nog steeds Indonesiërs en onze broeders". Gistermiddag is met een rede van mr Susanto de nieuwe behuizing van het Indonesische hoge commissariaat aan de Jan Evertsstraat in Den Haag officieel in gebruik genomen. Mevrouw Susanto Tirtoprodjo heeft Zondagavond met het doorknippen van een rood en wit lint, een nieuw tehuis voor in Nederland studerende Indonesiërs aan de Van Boetzelaerlaan in Den Haag geopend. Gisteravond hebben de waarnemende hoge commissaris en zijn echtgenote op „Backershagen" talrijke gasten ontvan gen, onder wie de ministers Luns en Van de Kieft. Gistermiddag geraakte de negen jarige Wilhelmina L. A. I. uit Den Haag bij het baden in zee in een mui. Zij werd door de stroom meegesleurd. Een politie-agent en een burger tracht ten haar nog te redden, evenwel zon der resultaat. Het lijkje is een kwar tier later ongeveer op dezelfde plaats aangespoeld. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De moeder van het meisje was bij het ongeval aanwezig. De Amerikaanse zakenman Frank C. Grismer uit Cleveland is benoemd tot hoofd van de missie in Nederland van het Amerikaanse bureau voor buiten landse werkzaamheden (FOA). Hij volgt Clarence Hunter als zodanig op, die op 30 Juni jl. aftrad als leider van de MSA-missie in ons land. De heer Grismer hoopt half September in Den Haag te arriveren. In de ouderlijke woning aan de Groenendijk te Rotterdam is de 17- jarige Lijntje Ketting door gasverstik king om het leven gekomen. Zij sliep op een zolderkamertje dat door mid del van een trapgat in open verbin ding stond met de keuken, waar het gas uit een barst in de gasslang stroomde. Doordat het venster van wege het onweer gesloten was heeft de zolderkamer zich met gas gevuld, met het gemelde noodlottige gevolg. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. kampen, 6 besmet, 12 boor, 14 ceel, 16 el, 18 Eli, 19 H-M.S., 20 St., 21 sen, 23 octrooi, 26 O.N.O., 27 Teun, 29 Artis, 30 bron, 31 ymker' 33 waard, 34 toom, 35 ezel, 36 fret, 37 zorg, 39 last, 41 nier 43 brein, 46 liman, 49 iong, 50 geste, 53 gala, 54 eek, 55 eer- 'ang, 57 t.z.t., 58 c.s., 59 Inn, 60 gal, 62 oe. 63 heir, 64 trog, 66 mergel, 67 refter. Verticaal: 2 Ab, 3 moe, 4 pols, 5 erica, 7 echo's, 8 semi, 9 mes. 10 el, 11 festijn, 13 hert, 15 stonde. 17 leem, 20 snor, 22 nuk, 24 trom, 25 Oise. 26 ora. 28 netelig. "0 balorig, 32 rotan, 33 wezel. 38 object, 40 toer, 41 nota, 42 snater, 44 roes, 45 enk, 47 mat, 48 alzo, 50 genre, 51 slop, 52 engte, 55 enig, 56 garf, 59 Ier, 61 lot, 63 hè, 65 ge.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5