Van een hutgenote kan men veel over het leven in de V.S. leren Bevolking heeft groeiend vertrouwen in werk van kinderpolitie De dieren zijn geen machines Ruim zeshonderd doden op de Griekse eilanden Op weg naar een huwelijk in Amerika (2) Nederlands vakmanschap bij jachtbouw wordt zeer gewaardeerd Ontmoeting met Rijndam Zweedse boeren verzetten zich tegen mechanisatie van de koestal Schade in de honderden millioenen Men prefereert sociale aanpassing boven een strafregister dat niet meer blanco is (met alle gevolgen van dien) Nog steeds behoefte aan goede krachten MARKTBERICHTEN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1958 (Bijzondere correspondentie) a.b. s.s. Maasdam, West bound. '5 MORGENS om 7 uur staan onze naaste buitenhutburen op, iets dat helaas gepaard gaat met het onaangename slaan van deuren. Alle kas- ten hebben druksluitingen, zodat wij vergast worden op sjiep boem, pats, sjiepboem pats. Gelukkig verdwijnen deze pret tige buren, als de liefelijke klanken van een gamelan door de gangen klinken om het uur van de eerste zitting voor ontbijt aan te kondigen. Dan heerst er tien minuten een zalig ontspannende rust in onze hut, doch dan verschijnen met de regelmaat van een klok boven mijn hoofd twee allerbekoorlijkste voetjes, gestoken in knal blauwe badstof fen schoentjes en mijn Amerikaanse bovenbewoonster wipt kwiek, in een beeldige lichtblauwe nylon nachtjapon, het laddertje af op weg naar haar bad. Tien minuten later is het mijn beurt. Alles is geregeld aan boord, ieder heeft haar (zijn) vaste tijd voor baden, die, evenals de plaats aan tafel in welke service men eet en de ligstoel aan het dek, metéén bij aankomst in orde is gebracht. Op deze reis is er een mij onbekend bescherm-engeltje, dat zorgvuldig z'n vleugelen over mij uitstrekt. Veertien dagen vóór afvaart is mij een andere en betere hut aangewezen dan vooruit besproken; tien dagen vóór vertrek boekte mijn medehutbewoonster pas voor deze trip en hoe uitstekend hebben wij het met elkaar getroffen. „We will manage zeiden wij dadelijk en zo is het inderdaad de hele reis gegaan. Behalve in bed, waren wij nooit tegelijk in de toch wel zeer beperkte ruimte van een hut; als de boven-bewoonster haar bad neemt, maak ik mij bad-klaar, in de tijd van mijn afwezigheid kleedt de eerste zich aan om klaar te zijn als de tweede komt. Zo doen wij ook 's avonds en het gaat prima. Als het blijkt, dat wij gezamenlijke kennissen hebben, zijn wij helemaal met elkander ingenomen. 7IJ IS de eerste Amerikaanse vrouw waarmee ik op deze reis in direct contact kom en, waar ik erg benieuwd ben naar de verschillende mogelijk heden van leven in Amerika, vertelt zij mij uitvoerig van haar dagelijkse leven. Mrs. V. is zéér well-to-do, komt nu uit Holland, waar zij en haar echtge noot de laatste aanwijzingen hebben gegeven voor het voor hen in Vinken veen juist gebouwde luxe-motorjacht. Volgens haar gaat er niets boven het Hollandse vakmanschap, de liefde voor het werk, die uit elk klein voor werp aan boord spreekt. Alles is zo voortreffelijk gemaakt, zo goed afge werkt en zo overdacht, dat zij dit Hollandse product verre prefereren boven een Amerikaans, Het jacht is voorzien van zes slaap plaatsen, is van teak-hout gemaakt, zeewaardig, heeft douche, gas, electri- citeit, radio, televisie en telefoon. Ook zit aan de buitenkant een plaat waar op duidelijk de werf en herkomst van het schip staan aangegeven. Voorwaar een reclame voor de bouw van boten voor Nederland 1 Zowel man als vrouw heeft deze winter een cursus van de staat ge volgd in navigeren en wat daarmee verband houdt. De man heeft het exa men afgelegd, wat méér inhoudt dan men zou vermoeden. In geval van oorlog n.l. worden kustvaartuigen ge vorderd voor het kust-patrouilleren. Heeft men, als eigenaar, de daarvoor gevraagde proeven afgelegd, dan kan men zelf deze dienst verrichten. Behalve deze nieuwe aanwinst is de familie in 't bezit van een race-boot. Waar beide zoons (17 en 21) ook een eigen auto hebben, is dit naar Holland- te begrippen wel een grote luxe, het geen niet wegneemt, dat de jongen, die in Boston voor werktuigkundige studeert, gedurende twee maanden als een manusje voor alles in een garage werkt en daar 60 dollar in de week verdient. j^T HUIS van Mrs. V. heeft 16 ka mers en 4 badkamers; de enige hulp die zij ontvangt bestaat uit een werkster (gekleurd) die eenmaal per week in haar eigen auto verschijnt. Zij werkt ongeveer 8 uur, ontvangt daar voor een warme maaltijd 9 dollar 1 dollar voor de benzine per dag. Ten gerieve van het geheel heeft men zowel boven als beneden een stof figer met een babystofzuiger voor de trap. Een electrische in-de-was-zet-ma- chine voor de vloeren (van hout) huurt men eens in de maand voor een dollar per dagij; kast en diep-vries oox zijn dagelijkse gebruiksvoorwer pen een electrische was- en droogma- chine (ook voor de afwas) dito, maar Mrs. V. prefereert voor strijken de hand boven de strijkmachine, hoewel 2ij deze ook bezit. Zij heeft veel te strijken, want haar gezin van man, zijzelf en twee zoons, gebruikt alleen aan overhemden per week 21 stuks. Elke dag neemt men «ehoon goed. Nylon zou het strijken voorkomen doch dit dragen haar „man den" alleen op reis. Maar, vervolgde zij, ik draag zelf dan maar wel nylon, dan hoei ik ten minste niet voor mijzelf te strijken en k maak telkens meer vorderingen, nu doe ik nog maar 8 minuten over een overhemd! Wat niet wegneemt, dat x 8 minuten toch nog een kleine drie uur vergen, elke week weer alleen 'an overhemden 1 Zij heeft een heel druk leven, brengt, 'Is iedere Amerikaanse vrouw die bui len New York woont, 's morgens haar man met de auto naar de trein en naait hem 's avonds af zorgt voor t eten altijd zelf, ook verzorgt zij de vele ontvangsten en cocktadparties die zij thuis hou- en. Zij kookt in hoofdzaak met pres- ure-cooking, waar de groenten in een Paar minuten gaar in zijn (doe het ooit met aardappels), j Avoids zit men aan een goed U'at i ta'e' met kaarslicht en zilver, ook tijd en aandacht vergt. aar man bekleedt een vooraan- cpiS»6 'unctie, du; wordt er veel tijd voor societj-verplichtingen en at daarmee verband houdt. Haar garderobe is duizelingwekkend geen japon zonder bijpassend schoeisel, sieraden en tas, maar bijna alles voor de avond. Overdag worden practische zonnepakjes gedragen. Zij is geestig, elegant, knap en een bekwaam organisatrice. Kan men een betere hutgezellin treffen? WIJ ZIJN beiden aan de kapiteins- tafel genodigd en genieten de voor delen van dien. Onze mede-tafelgeno ten zijn drie stel Rotarians op thuis reis, naar verschillende delen van het Amerikaanse continent. Daar zijn de goedmoedige en gezette Mr. en Mrs. W. uit Canada, de Duits georiënteerde Mr. en Mrs. F. uit Michi gan en de zacht humoristische Mr. en Mrs. G. uit Missouri. De laatsten zijn werkelijk schatten, een ontwapenende zachte en grappige glimlach ligt op 't gelaat van die zuiderlingen. Hij heeft een groothandel van kruidenierswaren, maar als bij-bedrijf worden pijnbomen gekweekt 1 De „civil-war" tussen Noord en Zuid is nog steeds niet helemaal van de baan; de kleine spitse en plagende op merkingen die hierover gelanceerd worden, geven daar dagelijks blijk van. Wij komen tot de conclusie dat Noord jaloers is op Zuid en niet Zuid boos op Noord, want, al zijn er in Zuid geen slaven meer, toch is de hulp van de kleurlingen veel gemak kelijker te verkrijgen dan in de Noor delijke regionen. Ook de concurrentie welke bestaat tussen Canada en de U.S.A. is duide lijk te bemerken. De Canadese dollar staat hoger dan de Amerikaanse; met beminnelijke vriendelijkheid worden er schermutselingen gehouden over oorzaak en gevolg. Met onze tafelgenoten hebben wij een bezoek aan de brug gebracht, door de gummi-kijker jp 't radarscherm ge keken, een zwarte plaat, waarop alleen de koers van het schip is te zien, zo lang niet land of ander objecten in de buurt zijn. Wij hebben het verschil kunnen con stateren tussen magnetische en automa tische kompassen. MIDDEN op de oceaan komt- de sen satie van de reis. Wij liggen ge durende één der spaarzame zonnedagen, op het achterdek te zonneneen ma troos komt aangestapt met de rood- wit-blauwe vlag onder de arm, het kan maar één ding betekenen: schip in zicht 1 In een minimum van tijd hangen wij over de reling aan bakboordzijde en werkelijk, heel in de verte, aan de horizon, is een nog ondefinieerbare vorm te bemerken. De matroos heeft ondertussen de Ne derlandse vlag gehesen en zit, met beide lijnen in z'n handen, te wachten. Het is ais een lopend vuurtje over 't schip gegaan: „de R-"-idam gaan wij ontmoeten". Alles komt aan dek, be manning en passagiers, groter wordt de tegenligger, recht stevenen Maasdam en Rijndam op elkaar af. Ook aan boord van het zusterschip is de vlag gehesen en staat men mannetje naast mannetje aan de reling van onder tot boven. En dan, ja, daar gaan de fluiten, daar gaan de vlaggen naar beneden tot groet en joelen en wuiven allen elkander hartelijk toe. Meesterlijk is het; over en weer spreken Captain en marconist met el kander.... dan is 't voorbij en her vatten beide schepen weer hun koers. Ships that pass in the Sunl JAE GENEUGTEN aan boord zijn betrekkelijk gering; lezen-schrij- ven-film-sport—flirten-kaarten en gok spelletjes, waarvan de laatsten mij zeldzaam kinderlijk voorkomen, maar waaraan vooral door de Amerikanen met veel plezier wordt deelgenomen. Bingo, een soort lottospel, paardenra ces en prijsdansen me' een sinaasap pel geklemd tussen de voorhoofden van een dansend stel (de lengte van het paar moet ongeveer even groot zijn) geven wat variatie. Het liefst zijn mij de wandelingen 's avonds op het achterdek tegen wind en storm in of op het speeldek, hoog boven de golven. Zo nadert de dag, dat ieder aan stuurboordzijde loopt te kijken met de vraag in de gedachten: Zuster Anna, ziet gij nog niets komen, Wanneer komt het beloofde land7 (Van onze correspondent) JjE GELEERDE boeren in Zweden zijn het niet eens over de verdere mechanisering van de landboutv en de strijd loopt vooral over de kwestie of men de techniek al of niet zal toestaan de koestal te ver overen. De moderne koestal in Zweden is namelijk geen plaats rneer voor levende wezens, maar een melkfabriek. Hij is volkomen automatisch geworden, zodat twee melkers voor zestig beesten kun nen zorgen, in een gegarandeerde achturige werkdag. Ze behoeven daarbij niet eens hun handen vuil te maken. De hoofdzaak is, dat ze hefboom en schakelaar kunnen bedienen. Zelfs het voer wordt bijna automatisch aangevoerd; de beesten liggen op schoon rubber en om de tien minuten wordt (le mestgoot door middel van een schuif gereinigd. QM DE knechts bij het melken, dat natuurlijk met de electrische melk machine geschiedt, het bukken te be sparen, heeft men een lager gelegen gang aangelegd, waarlangs de koeien staan. De melker komt dan ongeveer overeen met een automonteur, die de wagen op de brug heeft gezet. Men heeft er reeds technisch voor gezorgd, dat de koeien zich automatisch naar deze plaats van de melkproductie bege ven. De melkmachine wordt automa tisch van onderen naar de uier toe geschoven en zwjgt zich automatisch vast. De beesten krijgen dan nog een douche. Alles in deze melkfabriek is dus rationeel en hygiënisch. Tegen deze methode hebben nu ech ter de wetenschappelijk gevormde landbouwer Kjell Bachman van het landgoed Axelveld bij Halland en an dere Zweedse boeren geprotesteerd. Zolang de arbeidskrachten schaars en duur w„ren, was de algehele mecha nisering van de koestal een goede uit weg. Maar eigenlijk is de menselijke arbeid in de koestal niet te vervangen. Ook de beesten lijden onder de ruwe behandeling, want ze zijn tenslotte, geen machines. Bachman heeft zijn stal geheel ver anderd. Hij stelt de koeien niet meer in rijen op, maar laat ze vrij in de stal rondlopen, hij laat ze op stro liggen en gooit er van tijd tot tijd een nieuwe laag stro op, zodat deze in het voorjaar bijna een meter hoog is. Hij geeft de kalveren zelfs na een paar weken spening aan de koeien terug en rekent voor iedere koe 10 vierkante meter ruimte. Bij zijn experiment .te rug naar de natuur" gaat hij zelfs nog verder: hij bouwt een schuilplaats in de grond en wil de koeien de hele winter buiten laten. Tegen sneeuw- flAAR schatting hebben thans reeds meer dan zeshonderd personen het leven verloren bij de aardbevingen, die de eilanden aan de West kust van Griekenland hebben geteisterd. Onder de gewonden zijn er achthonderd, die moeten worden geopereerd. De helft hiervan is reeds naar Patras overgebracht. Dertigduizend gezinnen zijn 'arschijnlijk dakloos. Zestig millioen dollar zal nodig zijn, om hen weer aan een huis te helpen, twintig millioen zal moeten worden besteed aan levens middelen, kleding en dekens voor de getroffenen. Aldus een aantal mededelingen van de met het hulpwerk belaste Griekse generaal latrides Van de Amerikaanse oorlogssche pen, die voor de verlening van de eer ste nodige hulp naar Zante waren ge dirigeerd, wordt thans het grootste deel teruggetrokken. Enkele bodems blijven nog om de bewoners der eilan den van brood te voorzien. De Britse oorlogsschepen zullen wat langer blij ven. Hun bemanningen hadden giste ren nog volop werk aan het blussen der branden aan de waterkant van Zante. Naar verluidt is de bibliotheek van de stad, die vele historische docu menten bevatte, uitgebrand. Er is voorts nog een eenheid van het Griekse Rode Kruis naar Zante gezonden; deze is inmiddels aangeko men en zal de verzorging van de vluchtelingen ter hand nemen. De wa tertoren van de stad wordt hersteld; ook is men begonnen aan het schoon maken van de electrische centrale. Ge vaarlijke puinhopen in de stad worden geslecht. Er is bekend gemaakt, dat plunderaars op staande voet worden terechtgesteld. Nog steeds worden schokken waar genomen. Deskundigen beschrijven deze als nabevingen en zeggen, dat deze nog wel een jaar kunnen aanhouden. Sommige hebben echter nog vrij veel schade aangericht. buien en stormen kunnen ze dan be scherming zoeken in de schuilplaatsen. Een andere boer heeft een prachtige monstercollectie van verschillende ras sen. Als men hem vraagt welk ras het beste is, antwoordt hij, dat ze allemaal hetzelfde zijn. De exemplaren van de grote en zware rassen geven wel veel melk, maar ze vreten ook des te meer. De inige koeien uit het Noorden zijn weliswaar niet erg vet, maar ze leven ook op een schrale grond. Als het ras op zichzelf maar goed is, verklaart hij, dan komt het er niet op aan tot welk ras de koeien behoren. Met het fokken van zogenaamde vleeskoeien heeft men bijvoorbeeld in Zweden geen succes geboekt, d.w.z. geen financieel voor deel behaald. De kwaliteit van het vlees is slechts iets beter dan dat van ander rundvlees, in geld uitgedrukt ongeveer 10 öre per kilo. Zo heeft Zweden de laatste jaren i- n fantastische technische ontwikke ling van het boerenbedrijf beleefd, om tenslotte tot het inzicht te komen, dat de natuur eigenlijk niet verbeterd kan worden en dat men van dieren geen machines kan maken. (Van een medewerkster) gij DE PORTIER van liet bureau Kinderpolitie meldt zich een wat hautain-verlegen vader met een wat-doe-je-me joch bij zich. Ze moesten komen „om iets met een windbuks". Voor de portier zijn ze een van de velen, die dagelijks aan zijn loketje kloppen en hij zal er geen spier om vertrekken en er zelfs niet eens even voor gaan verzitten. Maar voor de vader en het joch lijkt het, alsof hij hen met extra aandacht bekijkt. Niet voor niets hebben zij zich een houding aangemeten. Want door dat „iets met een windbuks" zijn zij plots uit de veilige geborgenheid van x de massa losgemaakt en staan hier nu als individuen. Wat zullen ze straks moeten zeggen? Wat zal men hun vragen? Welke bullebak zal hun de les gaan lezen? „Loopt u de gang maar door, op het eind rechts", heeft de portier gezegd. Op de gang zit een vrouw. Op het moment, dat de vader met zijn zoontje passeert, wordt zij binnenge roepen door een vrouwelijke inspecteur, een knap, jong meisje. Het zoontje begrijpt het niet zo meteen, maar voor de vader gaat een nieuwe wereld open, als ook hij in de laatste kamer rechts te woord wordt ge staan door een inspectrice. Zelfs voor zijn volwassen begrip is Het Openbaar Gezag enkel identiek geweest met uniformen en barse mannengezichten. Want eigenlijk groeien we nooit helemaal uit boven het angstgevoel, dat men ons als kind bezorgd heeft, door de politie met zwarte pieten en weerwolven op één boeman-lijn te plaatsen. Zelfs de meest oprecht gemoedelijke vertegenwoordiger van dit openbare ge zag wordt daardoor nog te vaak aangezien voor een in schaapsvacht gehulde wolf. Welbeschouwd zouden we de zaak beter kunnen omdraaien: zou de politie door de ma3sa, die zij be sehermen moet, niet met meer recht afgeschrikt kun nen worden, dan de massa door haar? Bijna dagelijks immers stuit zij, zo niet op misdaad, dan toch op ergerlijke misstanden, verborgen onder schone schijn. Een schaap is weer eens een wolf gebleken Maar van de handhaver van de openbare orde wordt verwacht, dat hij zijn vertrouwen in de mens niet verliest, dat hij idealist blijft. Het is zijn vak, doch ook zijn zelfbehoud. En mede het behoud van velen, die vaak amper weten, hoe nabij hulp is, die zij zoeken. UEN GOEDE dertig jaar geleden toen de verordeningen die o.a. betrek king hadden op het hebben van kin derbewaarplaatsen en het opnemen van vondelingen van kracht wer den, begon men bij de politiecorpsen in de grote steden behoefte te voelen aa.i vrouwelijk personeel. Vooral con- tróle op de naleving van de nieuwe kinderwetten werd de bevoegdheid van de eerste inspectrices bi.' de kin derpolitie in ons land. Al spoedig bleek, dat dit handjevol vrouwen bij lange na niet toereikend was om al leen reeds alle wantoestanden, die er op het gebied van kinderverzorging heersten, aan het licht te brengen. In die tijd werd „het houden van kinde ren" nog als een lucratief beroep be schouwd. "n niet ten onrechte, als men nagaat, hóe deze kinderen „ge houden" werden. Meestal immers was het uitbestede kind de ongeweqste last van een on gehuwde moeder of gescheiden vrouw, die het voor niet geringe prijs in een van de vele, door vroedvrouwen ge leide bewaarplaatsen wel kwijt kon. Doch ook daar was het kind te veel, slachtoffer nu van zucht naar gewin. Er werd vaak een hoge verzekering op afgesloten en de minimum verzor ging kranten inpiaats van luiers, houten planken bij wijze van matras, amper eten genoeg, ziekten van aller lei aard deed de rest! De „Engel tjes-makerij" zoals dit bedrijf dan ook al spoedig genoemd werd, was de eerste maatschappelijke wantoestand, waartegen de kinderpolitie daadwerke lijk optrad. Langzamerhand kwamen ook van de kant van de bevolking reacties op dit zo belangrijke werk van de inspectri- steden kregen ook een inspectrice voor kinderzaken en waar dit onmogelijk bleek, werd de laatste jaren bij de Rijkspolitie voor de diverse gewes'en een inspectrice aangesteld, bij wie de kleine corpsen om raad kunnen vra gen. MA DE oorlog echter is door de ge weldige toeneming van sociale in stellingen en uitbreiding van reeds be staande, zoals sociale wijkcentra, voog dijraden en het jeugdwerk van ver schillende kerkgenootschappen, de meer sociale taak van de kinderpolitie enigszins verlicht en kan zij zich meer en meer terugtrekken op het eigenlijk terrein van haar werkzaamheid: het zakelijke centrale klachten- en berich- tenpunt zijn, de voornaamste raadgeef ster ook, op wier ervaring en admini- ces: men begon contact met haar te stratie veel sociale instellingen hun op zoeken. Het kon dan ook niet uitblij ven, dat het werk zich steeds meer op sociaal terrein ging uitstrekken en niet binnen zijn beperking bleef van con tact tussen burgerij enerzijds en voog dijraad of justitie anderzijds. In de grote steden werden de afdelingen kinderpolitie uitgebreid, de kleinere voedend en heropvoedend werk heb ben gebaseerd. Deze ontlasting houdt echter niet in dat er plots te veel personeel bij de kinderpolitie zou zijn. Bij alle corpsen blijft men grote behoefte voelen aan nog meer gespecialiseerde en toege wijde krachten, mannen zowel als vrouwen. Al worden de topfuncties algemeen door vrouwen ingenomen en zijn er ook onder het lagere personeel vrou wen te werk gesteld omdat zij in veel gevallen (daar waar het meisjes betreft b.v.) meer vertrouwen zullen wekken, over groter intuïtie en tact beschikken dan mannen zonder mannelijk personeel kan men het niet stellen. En dat niet alleen met het oog op transporten van al te lastige „klanten", maar vooral ook om het gezagsoverwicht, dat zij op de jongens vooral die in hun puberteitsjaren uitoefenen. Maar agent of agente, inspecteur of inspectrice, voor het kind zijn zij steeds een mijnheer en een juffrouw. Met geen ander uniform, dan dat van het gelijke streven een helper in de nood te zijn. MIET ALTIJD kan de kinderpolitie zich bepalen tot het doorgeven van een zaak aan voogdijraad of een so ciale instelling. Blijkt het gewenst, dat zij zelf ingrijpt, dan wordt er in de eerste plaats contact gezocht met de ouders van de minderjarige. Zijn deze verstandig en bereid met de kinder politie mee te werken, dan gebeurt het niet zelden, dat met vereende krachten de zaak tot een goede oplos sing wordt gebracht, zonder dat er ruchtbaarheid aan gegeven hoefde te worden. Blijken de opvoeders echter onwillig, dan wordt de voogdijraad in de meeste gevallen ingeschakeld. Doch vaak ook komen er gevallen ter tafel, waar de kinderpolitie hoe zeer het haarzelf ook spijt niets anders aan kan doen, dan ze klaar maken voor de officier van justitie. En met recht en reden betreurt zij dit. Want juist op grond van het prae- ventieve karakter, dat ook het werk van de kinderpolitie kenmerkt, wil zij de minderjarige over wie haar een klacht bereikt zolang mogelijk uit handen van de justitie houden. En niet, omdat het daar nu zulke onmen sen zijn, maar om de gevolgen, die een aanraking met de justitie voor ieder mens heeft. Vooral de minderjarige, die nog helemaal aan het begi.~ van zijn leven en zijn loopbaan staat, zal met een strafregister, dat niet blanco meer is, een geringe kans van slagen hebben. Zolang de officiële strijd nog niet gestreden is over de vraag of veroor delingen van minderjarigen al dan niet op het strafregister dienen te worden vermeld, doet de kinderpolitie haar uiterste best, waar dit enigszins mogelijk en verantwoord is, het on herroepelijke proces-verbaal te vermij den. Zij brengt de zaak onder in een rapport, zoekt contact met opvoeders en sociale instellingen. Het rapport gaat naar het archief en wordt met de meerderjarigheid van de Jongen of het meisje in een centraal kaart systeem ondergebracht. Bij deze overheveling worden al de rapporten vernietigd van de minder jarigen die sindsdien niet meer in aan- ALKMAAR, 17 Aug. Schotse Muizen 13 kleine BI. Eigenheimers 1313,50; sla- bonen 2639; stoksnijboneti 2038; stam- snijbonen 2026; pronkbonen 1420; kom kommers 818; tomaten 2044; bloem kool 12—36; rode kool 7,5012,50; groene kool 7,50—12,50; spinazie 5—22; postelein 7—8; sla 2,50—19; andijvie 8—18; rabar ber 46,50; rode bieten 6,5013,50; bos- peen 8—28; uien 6,5012,50; soepgroen ten 610; selie 4.509,50; augurken: bas terd 81,24; pruimen 2236; perziken 330; meloen: suiker 40—88; peren 10— 17; appels 1438. W ARMENHUIZEN, 18 Aug. 31.000 kg aardappelen: Eigenheimers 13,10— 14,90, Bintjes 10.50—11.50, Doré 15,20. Schotse Muizen 11,50—14,30 en Meerlan- ders 10,1010-90; 8900 kg slabonen 24— 35; 200 kg zilvernep 28.60. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Aug. 8.000 kg aardappelen 12,40, Eigenheimers 13,30, blauwe idem 12,60—13,20 en Meer- landers 12,10; 10.000 kg rode kool: A 4,20 —8,80 en B 3,404; 11.000 kg gele koolj A 6,608,10 en B 4,40—4,90; 900 kg groene kool 6,80—8; 7000 kg witte kool 3—3,50; 750 kg tomaten: A 43 en B 41; 700 kg uien 8,109,40; 10.650 kg slabonen 20— 34; 4000 stuks bloemkool: AI 25—35 en AII 9—16. Pootaardappelenveiling. De derde veiling van de Langedijker Groentencentrale van pootaardappelen werd Dinsdag gehouden onder grote be langstelling. Bijna de gehele aanvoer van 120.000 kg werd verkocht en de gemaakte prijzen waren als volgt: Eerstelingen A (35-50) 19-40—19,60, idem (28-35) 25.80— 26,40; rode Eerstelingen A (35-45) 32,10, idem (28-35) 41,90; Eigenheimers A (35- 45) 17,80—18, idem (28-35) 28,30; Eigen heimers S.E. (35-45) 19,80, idem (28-35) 28,80—28,90; Saskia A (35-45) 29,40, idem (35-150) 26,10, idem (35-55) 26.40, idem (28-35) 31,80—34,90; Bintjes (28-35) 33,70; Bevelanders A (45-55) 15,90, idem (28- 35) 35.40. NOORDSCHARWOUDE, 18 Aug. 33.000 kg aardappelen: Eerstelingen 10,70 —12,80, Eigenheimers 12,70—13,20, blauwe idem 12,30—13,70. Doré 12,90, Koopmans blauwe 12,30—13,20, IJsselster 11,40, Meer- landers 11,70—11,80, grove 11.90—12,80 en drielngen 7—7,80; 7000 kg uien 9—10,40, drielingen 7—7,80; 7000 kg uien 9—10,40, zilvernep 28; 2200 kg bieten: A 5—5,40 en B 4; 1600 kg peen B 10,20 en C 3,40; 8000 kg rode kool: A 4,70 en B 3—4,10; 5000 kg gele kool: A 7,10—8,30 en B 4,10 40.000 kg witte, kool 34,50; 62.000 kg slabonen 23—36; 2200 stuks bloem kool: AI 25 en All 10—24. Pootaard appelenveiling. 10.600 kg Eerstelingen A 28-35 26,20; 2500 kg idem A 35-45 21,10; 45.500 kg idem A 35-50 19,60; 4750 kg idem A 50-60 15,$0; 3000 idem B 28-35 24,60; 4000 idem B 35-45 19,40; 250 kg rode Eerstelingen A 25-28 20,80; 1200 kg idem A 28-35 42,70; 6000 kg idem A 35-50 29,40; 1500 kg blauwe Eigenheimers B 28-35 21,90; 5000 kg idem B 35-45 24,40. Onverkocht: 10.000 kg Alfa, 16.600 kg Bintjes en 10.000 kg IJs selster. GROOTEBROEK, 17 Aug. 22.500 kg aardappelen: Eerstelingen: grove 13—13,50 en grote 12,1012,40; Eigenheimers: grove 10,70—11 en grote 11,90—12,20; blauwe Eigenheimers: grove 10,20—10,30 en grote 11,70—11,90; Bintjes: grove 12,90; IJsel- ster: grove 6,90—8,10 en grote 7,80; 29.000 stuks Bloemkool: A 24—35, All 17—28, B 17—23, BII 10—18 en steg 8—12. MEDEMBLIK, 17 Aug. 10.000 stuks bloemkool: AI 22—30, All 15—18 en A III 8. raking met politie of justitie zijn ge weest. Op deze wijze is er voor heel wat meer jonge mensen de weg naar de tcekomst geëffend dan men algemeen vermoeden zal. Want als het geval de moeite loont, zal men zich bij de kin derpolitie zelfs beijveren geschikt werk voor de jongen of het meisje te vin den. Ook als het gaat het afgeven van een b„ ijs van goed gedrag zal de kinderpolitie rset klakkeloos haar me dewerking weigeren als de aanvrager eens voor -en kleinigheid bij haar op het matje heeft moeten komen. jQANK ZIJ het door ervaring gepo lijste ideali en de zo noodzake lijke bescheidenheid en discretie, waar mee de kinderpolitie haar verantwoor delijke taak ten uitvoer brengt, is zo langzamerhand het boeman-idee aan bet verdwijnen. Ouders vragen raad, waar het een moeilijk op te voeden kind betreft; kinderen, die ooit door de kinderpolitie moreel en soms ook materieel weer op de been geholpen zijn, komen terug om te bedanken. F i al was dan het jongetje, dat wegens herhaalt spijbelen op een voor hem kwade dag door een blok van een diender-in-uniform aan de school poort wei afgeleverd, minder enthou siast dan de flink uit de kluiten ge wassen jongeman, die na het verhoor door de knappe inspectrice als enig commentaar had„wat een lekkere bek heb die meid", voor beiden poogt de kinderpolitie de weg te effenen naar een geordend bestaan. Zij is het eerste officiële gezag, waarmee de minderjarige bij het over treden van de wet in aanraking komt. En voor het allergrootste deel zal het van dit eerste contact afhangen of het kind dusdanig ten goede beïnvloed wordt, d het zich in de orde van de maatschappij opgebouwd en ge schraagd door wetten en verordenin gen kan staande houden en hand haven. NorTt is men helemaal zeker van een resultaat. En daarom komt er nooit een eind aan het werk van de kinderpolitie.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7