Nederland's kans op de Trofeo is niet bijster groot Weinig surprises op derde dag Spanning in Marokko Joegoslavische meesters zijn de grote favorieten De zwemploeg voor interland Hongarij e-N ederland Gesprek met Bijlsma Braasem en Kuyper Arsenal startte met een nederlaag DE COURSES IN HILVERSUM OM DE NATIONALE TENNISTITELS Vrijgestelde gemengd dubbel-combinaties verloren geen enkele set Ernstige explosie in Tobroek 0 Een dag rust in het Goffert-had RADIOREPORTAGES Belgen en Zwitsers voor Lugano Noorwegen-Duitsland 1-1 RUDENKO-BYKOVA 2-0 Engeland won testmatch van „Aussies" De data nader bepaald op 5 en 6 September Hongaren houden zich afzijdig Onverwachte nederlaag van Breukink Kampioenschap dubbelspel van Amerika De Algemene Vergadering vroeger bijeen? Italië blijft trouw aan Atlantisch Pact Churchill weer terug naar Chartwell (Telefonisch van onze sportredacteur) fJIJMEGEN, Woensdag. Vandaag hebben de zes waterpoloteams kunnen uitrusten van de inspannende wedstrijden, welke Maandag en Dinsdag in het Goffertbad zijn gespeeld. Nu, na zes van die waterpolo- duels, hebben wij een beter overzicht gekregen van de krachtsverhou dingen. Hoe gaarne wij het ook zouden willen, wij zien 'voor de Neder landers geen duidelijke mogelijkheid om andermaal de Trofeo Italia te winnen en daarmede definitief in het bezit te komen van dit fraaie kleinood. Alleen als onze landgenoten in de wedstrijden tegen Hon garije, en vooral tegen Joegoslavië naar hun oude vorm groeien, is die kans aanwezig maar dan nog zullen de mannen van Frans Kuyper een tikkeltje geluk niet kunnen ontberen. DIJ dit min of meer pessimistische ge- D luid zal men zich waarschijnlijk de vraag stellen of het spelpeil van de Nederlanders dan zo is achteruit ge gaan. Dat is geloven wij niet het ge val, maar de lichamelijke conditie van de Joegoslaven, die zich vrijwel de gehele dag onopvallend in donkerblau we trainingpakken rond het zwembad ophouden, is zo ongelooflijk goed, dat wij daartegen in Nederland met zijn geheel andere opvattingen over ama teurisme, nooit kunnen concurreren. Men moet goed begrijpen, dat deze Joegoslaven een perfecte conditie pa ren aan snelheid en een schitterende techniek, het gehele jaar, iedere dag tweemaal gezamenlijk in 't water komen en altijd onder het alziend oog van hun coach, die hen zij het dan figuurlijk kan maken en breken. Frans Kuy per krijgt de jongens alleen maar tij dens de weekends bij elkaar en dan nog niet eens gedurende het gehele jaar. Daar komt dan nog bij, dat ver scheidene van zijn pupillen, zoals Frits Smol en Hudi van Feggelen gehuwde mannen zijn, die het werkelijk niet meer zo heel lollig vinden om tijdens het weekeinde met zo'n tien a twaalf jongere vrienden in het Sportfondsen- bad Oost te Amsterdam bijeen te ko men, Zaterdagsavonds te trainen, de nacht in het stro door te brengen en de volgende morgen weer in het water te duiken. Zeker zij geven zich volkomen, maar het is begrijpelijk dat hun interesse na jaren van volledige concentratie op het polospel tanende is. Vergeet niet, dat Smol en Van Feg gelen dezer dagen de zilveren Bonds-: medaille zullen ontvangen omdat zij kortgeleden hun zestigste interland wedstrijd hebben gespeeld. Eenmaal hebben zij kunnen meewerken aan een Nederlandse zege in het tornooi om de Trofeo Italia, maar langzamerhand zullen zij er aan moeten wennen, dat zij dé langste tijd voor het Nederlands zevental hebben gespeeld. Naar onze mening is voor Van Feggelen niette genstaande het feit, dat hij Dinsdag tegen België zo goed heeft gespeeld, die tijd al gekomen. Hij heeft nu een maal geen voldoende snelheid om mee te kunnen komen in het moderne spel, zoals dat door de Joegoslaven en Hon garen wordt gespeeld. Deze athleten spelen gedurende de gehele wedstrijd een verschrikkelijk hoog tempo. Geen enkele speler, de doelman uitgezon derd, heeft een vaste plaats. Vooral de Joegoslaven verstaan de kunst van de switch via allerlei ingewikkelde en verwarde figuren. Daarbij bezitten zij een keiharde mentaliteit, waarin geen bres is te slaan, zelfs niet door zeven Hongaren, die technisch op een hoger niveau staan. De Italianen zijn na twee dagen en evenzovele nederlagen down. Maan dag- en Dinsdagochtend hebben wij de ze vrolijke, levenslustige knapen, die tweemaal per dag warm eten en daar bij telkens een biefstuk van ruim een half pond verorberen, zien trainen. Speels en vrolijk lagen zij een klein half uur in het water, liepen wat show in hun hemelsblauwe badjassen en zet ten aan het eind van de dag Berg en Dal op zijn kop. Hedenmorgen kwamen zij zonder al te veel uiterlijk vertoon naar het zwembad en hebben getraind dat de stukken er af vlogen. Te laat, want meer dan een derde plaats kun nen de Azzuri niet behalen en zelfs dat lijkt niet waarschijnlijk. "JTJDENS een tocht naar de Hoge Ve- luwe, welke hedenmiddag voor de waterpolospelers, officials cn journalis ten werd georganiseerd, hadden wij gelegenheid even Cor Braasem, Gerrit Bijlsma en Frans Kuyper te polsen over de kansen van het Oranje-zeven tal. Opmerkelijk was, dat Cor Braasem de Nederlanders wel een kans op de eerste plaats gaf. Die overtuiging leeft echter niet bij het Nederlands zevental. In Ieder geval niet bij captain Bijlsma, die ons als zijn oordeel vertelde, dat het spelpeil bij de Joegoslaven en Hon garen hoger ligt. „Wij hadden alleen een kans gehad, ais wij in dezelfde op stelling hadden gespeeld ais in Helsin ki", aldus de Nederlandse aanvoerder. Cor Braasem vulde even later zijn ver klaring aan en liet zich na voorzichti ger uit. „Je moet me goed begrijpen. Ik zie alleen een kans als Jos Sievers de Hongaarse en de Joegoslavische mldvoor kan houden". Sievers heeft zich tegen België voortreffelijk van zijn taak gekweten, maar Lekime kan niet in de schaduw staan van Szlvos en Radonic. Frans Kuyper was minder positief. Ook hij meende weliswaar dat de techniek van de ploegen nit de oostelijke landen beter was, maar voegde hieraan toen, „Ons systeem Is nu eenmaal anders. Directer en naar ik meen ook productiever". yANAVOND worden in het Goffcrt-bad te Nijmegen de volgende wedstrijden van het tor nooi om de Trofeo Italia gespeeld: NederlandHongarije, scheids rechter Bauwens (Bdgië)Italië België, scheidsrechter Polio (Joe goslavië) en SpanjeJoegoslavië, scheidsrechter Rogione (Italië). Vanavond om 19.00 uur kan men via Hilversum n een rechtstreekse reportage beluisteren van de wed strijd NederlandHongarije. Ver slaggever is Dick van Rijn. Om 22.25 uur volgt op dezelfde golf lengte een nabeschouwing met reportageflitsen van de wedstrij den ItaliëBelgië en Spanje— Joegoslavië. Morgen zullen wij meer weten. Ne derland komt dan tegen Hongarije uit. Hoe de uitslag ook zal zijn, de beslis sing kan dan nog niet vallen, want zelfs als Nederland verliest kan Vrij dag een overwinning op Joegoslavië de Oranjeploeg nog redden. Voor Gijs Korevaar wordt het mor gen een belangrijke wedstrijd. Tegen Hongarije gaat hij zijn 50-ste interland spelen en dat zal, zoals de voorzitter van de K.N.Z.B., de heer Jan de Vries vanmiddag mededeelde, met de zilve ren bondsmedaille worden beloond. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft nl. be sloten deze onderscheidingen voortaan als regel na de 50-ste interlandwed strijd te verlenen. DeBelgische ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de weg voor professionals te Lugano is als volgt samengesteld: Brankart, Close, De Baer, Germain Derycke, Ockers, Schils, Schotte en Martin van C-eneug- den. Reserves zijn: Van Steenkiste, Van Genechten, Rondele, en Ward Pee- ters. Het Zwitserse team, dat Hugo Koblit moet missen, vermeldt de volgende na men: Schar, Kübler, Huber, Lafranchi, Pianezzi, Kamber, Metzger en Graf. Als reserve is Russenberger aange wezen. Ongeveer 750.000 toeschouwers heb ben de 33 leaguewedstrijden bijge woond waarmee het Engelse voetbal seizoen gisteren werd geopend. Er werden, zoals gewoonlijk op de openingsdag, enkele onverwachte uit slagen genoteerd. Zo verloor de kam pioen Arsenal in een uitwedstrijd met 20 van West Bromwich en werd de runner up Preston op eigen terrein met 2I geklopt door het pas gepromo veerde Huddersfield. Ook de 53 over winning van Charlton op de ploeg van Sunderland, die 150.000 pdst gekost heeft, was een verrassing. De uitslagen in de eerste divisie wa ren BurnleyWolverhampton W. 41 Charlton AthleticSunderland 53 LiverpoolPortsmouth 31; Manches ter UnitedChelsea 11; Middles broughCardiff City 00; Preston North EndHuddersfield Town 12; Sheffield WednesdayManchester City 20; Tottenham HotspurAston Villa 10; West Bromwich AlbionArsenal 2—0. De te Oslo gespeelde voetbalwed strijd tussen Noorwegen en Duitsland, welke gold voor de voorronden van bet tornooi om het wereldkampioen' schap, is in een gelijkspel: 11 geëin digd. Met rust was deze stand reeds bereikt. De ontmoeting werd geleid door on ze landgenoot Aussum, tegen wiens be slissingen geen enkele maal werd ge- appeleerd en die slechts dan in het spel ingreep, wanneer zulks noodzake lijk was. Hii werd bijgestaan door de Nederlandse grensrechters Formanoy en Van Gelder. In de tweede partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken dames tussen de titelhoudsler Ludmilla Rudenko en Elizaveta By- kova opende Bykova met de konings pion. De wereldkampioene koos de Siciliaanse verdediging en een interes sante strijd ontwikkelde zich waarbij Bykova geleidelijk sterker kwam te staan. Maar evenals in de eerste partij was gebeurd, geraakte de uitdaagster in tijdnood. Bij de 40ste zet maakte zij een fout met het gevolg dat Rudenko een pion kon winnen. De partij werd afgebroken en na de hervatting bii de 67e zet door Bykova gewonnen gegeven. Rudenko leidt thans met 2—0. De vijfde en laatste testmatch tussen Engeland en Australië is door Enge land gewonnen, waarmee de Engelsen tevens in het bezit zijn gekomen van de „Ashes". In de tweede innings scoorde Enge land 132 voor 2. Met acht twee Innings wickets in handen zegevierde Engeland over de „Aussies." nE DATA van de landenontmoeting zwemmen, waterpolo en schoon- springen HongarijeNederland, welke oorspronkelijk op 19 en 20 September te Boedapest was vastgesteld, zijn na der op Zaterdag 5 en Zondag 6 Sep tember bepaald, aangezien het KNZB- bestuur meent voor dat weekeinde een redelijke kans te hebben de in mili taire dienst zijnde polospelers Kore vaar, Luchs. Sievers en Fienee voor de trip vrij te krijgen. Voor de data 19 en 20 September hadden deze spelers geen verlof gekregen, daar de militaire ploeg in hetzelfde weekeinde naar Alexandrië zou vertrekken, waar van 21 t.e.m. 29 September de internatio nale zwem- en waterpolokampioen- schappen zullen worden gehouden. Inmiddels heeft de sportcommissie van de KNZB de volgende zwemmers De uitslagen van de gisteren te Hilver sum gehouden draverijen zijn: Pampus-prijs, eerste afdeling: 1 Rane M. (W. Leeuwenkamp) km-tijd: 1.31.6, 2 Reve d'Or B, 3 Quality F. W. f 3.20, P. f 1.30, 1.40, Kek. f 3.50, c.c. f 3.30. Tweede afdeling: 1 Ready Hollandia G (W. H. Geersen) 1.30.3, 2 Quirina Fanfa re dead heat: 3 Quick Annie, W. f 1.70, P. f 1.10, 1.40, 1.10, Gek. f 3.90, c-c. f 3.10 Marken-prijs: eerste heat: 1 Pepsi Cola (J. van Leeuwen Jr.) 1.27.1, 2 Omar Spencer, 3 Queeny Dillon, W. f 6.10, P f 2.30, 3.40, Gek. f 41.50, c.c. f 5.40. Tweede heat: 1 Omar Spencer (W. H. Geersen) 1.25.2, 2 Redloff Wb, 3 Peter Chestnut, W. f 2.90, P. f 1.30, 1.80, Gek, sum gehouden draverijen zijn: f 7.00, c.c. f 4.90. Definitieve uitslag: 1 Omar Spencer (W. H. Geersen) totaaltijd 5.27.3, 2 Red loff Wb 5.28.2, 8 Peter Chestnut 5.28.7. Volendam-prijs: 1 Roelina (W. H. Geer sen) 1. 32.3, 2 Quitewell S, 3 Rascal Hanover, W. stal f 1.50, P. f 1.30 3.10 1.80, Gek. f 4.90, c.c. f 8.10. Edam-prljs: 1 Nora Belwin (J. van Dooyeweerd) 1.26.8, 2 Lady Zora, 3 Oriënt Express G, W. f 4.20, P. f 2.70, 3.90, Gek. f 20.70, c.c. f 5.00. Monnikendam-prijs: 1 Meeske S (H. de Jong) 1.29.3, 3 Larrikin, 3 Lex V., W. f 2-10, P. f 1.10, 1.20, 1.40, Gek. f 3.20, c.c. f 3.90. Totalisator omzet: f 48.294. - r - (Van onze tennismedewerker) fiCHEVENINGEN, Woensdag. Er mochten zich dan ook vandaag in de strijd om de nationale tennistitels weinig verrassingen of bijzon dere gebeurtenissen voordoen, in de veelheid van slagen, in de talrijke gevechten welke voor de betrokkenen vol intensiteit waren voor de overgang van de tweede naar de eerste afdeling, was toch wel een zekere climax te onderkennen. Drie van de acht geplaatste spelers zullen in het enkelspel de overgang van de tweede naar de eerste afdeling niet meemaken. Het zijn Junker en Goris, die zich door om standigheden moesten terugtrekken en Breukink, die door Adama van Scheltema werd uitgeschakeld. Bij de dames zijn het mevr. Rens, mej. Fikenscher en mej. Raymakers die door niet-geplaatste speelsters ge ëlimineerd werden. (Telefonisch van onze sport redacteur). WIJMEGEN, Woensdag. Slechts vier waterpoloploegen hebben vanmiddag gehoor gegeven aan de uitnodiging van de KNZB om een tocht naar de Hoge Veluwe mee te maken. De Italianen gaven er de voorkeur aan op hun rustdag te blijven mediteren over de neder laag tegen Spanje en de Hongaren mochten niet! Het is niet gemak kelijk met deze spelers in contact te komen. Zij houden zich zeer af zijdig, bemoeien zich met niemand en als het niet anders kan, geven zij zeer oppervlakkige antwoor den. Ook deze Hongaren zitten overigens in de put. Zij zijn van mening, dat de scheidsrechter hen in de wedstrijd tegen Joegoslavië onbillijk heeft behandeld en de oorzaak van hun nederlaag is ge worden. (")OK nu bewees Kramer zijn goede vorm van het ogenblik door Volk- maars uit te schakelen. De laatste won de eerste set met 63 kwam na 31 en 42 achter in de tweede op 54 om tenslotte met 75 te verliezen en de derde set met 63. Onverwacht was de nederlaag van Breukink tegen Adama van Scheltema, waarbij erkend moet worden dat de laatste goed heeft gespeeld, doch Breukink totaal niet fortuinlijk was, ook niet met enkele dubieuze beslissingen van de scheids rechter. Fel heeft Borren zich in de eerste set tegen de dreigende nederlaag die hij van Tönjes te incasseren zou krijgen verzet. Na een 67 achterstand won Tönjes de eerste set met 97 waarna de tegenstand van Borren vol komen gebroken was en Tönjes de tweede set won. Een gelijksoortig ver loop had de partij tussen Bochardt en Taminiau. Een in de eerste set prac- tisch gelijk opgaande strijd, waarin nu eens de een dan weer de ander voorstond, die door Taminiau werd ge wonnen. Daarna 61 voor Taminiau. In de eerste ronde van het tornooi om het Amerikaanse kampioenschap dubbelspel hebben Seixas en Trabert (V.S.) met 6-1, 6-1, 6-4 gewonnen van Steele en Stewart (V.S.). Lewis Hoad en Rosewall (Austr.) zegevierden in de tweede ronde met 6-4, 6-1, 6-2 over Chandler en Stratford (V.S.), terwijl Rose en Hartwig (Austr.) met 6-1, 6-3, 6-1 Hills en Joslin (Austr.) een neder laag toebrachten. Voorts slaagden de Denen Nielsen en Ulrich er in, door Freedman en Cassini (V.S.) met 9-7, 6-3, 6-2 te kloppen, de derde ronde te bereiken. Eindeloos waren de rallies in het duel tussen W. Reidt en Timmers zodat iemand op het lumineuze idee kwam om hier na elke rallye nieuwe ballen te geven. Reidt bleek over het grootste geduld te beschikken en won. Naar de eerste afdeling gaan over Tönjes, Karamoy, Adama van Scheltema, W. Reidt, Taminiau, van Hasselt, Kramer en Windt, die daarin respectievelijk de strijd zullen aanbinden tegen Van Swol, Wiegers, Van Dalsum, Krijt, Wil ton, Holst, Van Meegeren en Demet. Van Dalsum zal wegens een armbles- sure vermoedelijk niet spelen, zodat Adama van Scheltema daar gemakkelijk een ronde verder komt. Bij de dames werd de eerste afdeling bereikt door Mej. Schouten, Mevr. Thung, Mevr. Koch, Mevr. Vlielander Hein, Mej. Ja- min, Mevr. Roolker, Mej. van Cuyk en Mevr. Eerenvelt. Op een enkele uit zondering na hadden de damespartijen een zwak verloop. Het was hier in hoofdzaak het steunen op de drives. Wij zagen games, soms gehele sets Tijdens de nationale tenniskam pioenschappen op de METS-banen te Scheveningen speelde de radio imitator Jos Windt een single tegen R. Bruinings. Voordat de wedstrijd begon, liet Jos Windt zijn tegenstander verbaasd staan door zijn vaardigheid in het jong leren met drie ballen en een racket. waarin geen der speelsters ook maar een enkel maal naar voren ging. Zelfs niet als het teruglopen grotere gevaren inhield dan het oplopen. In het heren dubbelspel hebben de twee Haarlem mers Nieland en Van der Ree de juist heid van hun plaatsing niet waard kunnen maken. Kansloos verloren zij van Blaauw en Vergroesen. In het ge mengd dubbelspel kwamen de vrijge stelde combinaties in actie en alle wisten zich gemakkelijk te handhaven. Geen enkele der naar voren gekomen dubbels wist zelfs een derde set te forceren. Verder dan enkele lange sets kwam het niet. De uitslagen waren: Herenenkelspel, derde ronde: Karamoy versl. Maris 6-2 6-4; Adama van Schelte ma versl. Breukink 6-2 6-4; W. Reidt versl. Timmers 6-3 1-6 6-3: Timinieu versl. Bochardt 7-5 6-1; Van Gasselt versl. Klinkspoor 6-3 6-4; Kramer versl. Volkmaars 3-6 7-5 6-3; Windt versl. Bruininga 6-0 6-2; Tönjes versl. Borren 9-7 6-0. Damesenkelspel, derde ronde: mevr, Koch versl. Versteege 6-3 6-3: mevr. Eerenvelt versl. mevr. Rena 9-7 6-4; mej. van Cuyk versl. mej. Fikenscher 6-1 6-4; mevr. Vlielander Hein versl. mevr. De Jager 6-4 6-4; mevr. Thung versl. mevr. Van Marle 6-0 6-3; mevr. .Roolker versl. mej. Van Grlnsven 6-3 6-2; mej. Jamin versl. mej. Diemer Kool 6-4 6-2: mej. Schouten versl. mej. Raymakers 3-6 6-1 7-5. Herendubbelspel: tweede ronde: Bor ren en Rahusen versl. Van Deutekom en Lagaay 6-0 8-6; Breukink en Hughan versl. Gourovich en Van der Peyl 6-2 6-0; Beek en Chrlstom versl. Bitter en Koozen 5-7 6-3 6-2; Blaauw en Vergroesen versl. Nieland en Van der Ree 6-2 6-2; Claasen en Van Gasselt versl. Van Eysden en Saarberg 6-4 6-4; Kemper en Kramer versl. H. van de Weg en R. van de Weg e-3 7-5 Bochardt en Rinkel versl. Mi- chielsen en De Roy van Zuidewijn 6-2 6-1; Bruininga en Koerts versl. Bouwer en Van der Lely 6-4 7-9 6-2. Damerdubbelspel, tweede ronde: mej. Diemer Kool en mevr. Peters versl. mej L. ten Bosch en mej. Wilmink 6-0 6-4'; mej. Van de Torre en mej. Versteege versl. mevr. Dehnert en mevr. Theunis- sen 7-5 6-3; mevr. Van Marle en mej. Van Cuyk versl. mej Van Grinsven en mej. Raymakers 2-6 8-6 6-2: mevr. Koch en mevr. Rauws versl. mej. F. en mej. J. Marlnhelle 6-3 6-1; mej. Jamin en mej. Tettelaar versl. mevr. Andree Wiltens en mevr. Kuneman 6-3 6-1; mevr. Roolker en mej. Schouten versl. mej. H. Janssen en mej. I. Janssen 6-3 6-4; mevr. Eeren velt en mej. Roemers versl. mej. Van Dalsum en mej. Haanappel 6-2 2-6 6-0. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. Muilemeister en Breukink versl mej. Roemers en Van Eysden 9-7 5-7 7-5. Gemengd dubbelspel, eerste ronde, te gen vrijgestelden: mevr. Roos en Dehnert versl. mevr. Rooi fier en Ir Cooke 6-3 6-1; mevr. Koopmans en Windt versl. mej. mej. Rollin Couquerque en A. Reidt 6-1 8-6; mevr. Scholten en Holst versl. mej. Van Grlnssen en Van Gasselt 7-5 6-2; mevr. Van Berkel en Rinkel versl. mej. Mullemeister en Breuking 6-2 6-2; mej. F.t en Bosch en Wilton versl. mevr Vlie lander Hein en De Roy van Zu'dewijn 6-4 6-4; mej. Fikenscher en Tönjes versl mevr. Borren en Borren 6-3 6-2; mevr Van der Storm en Krijt versl. mej. L ten Bosch en Beek 6-4 6-3: mevr. Thung en Hughan versl. mej. Grosveld en Tami niau 6-4 8-6. en zwemsters voor de Nederlands# ploeg aangewezen: DAMES: 100 meter vrije slag: Geer tje Wielema <HZC), Ria Vonk (HDZ) 400 meter vrije slag: Geertje Wielema, Tine van Brenk (Robben): 100 meter rugslag: Geertje Wielema, Joke de Kor te (ODZ)200 meter schoolslag: Rika Bruins (GZ en PC), Nel Garritsen (RDZ); 100 meter vlinderslag: Nel Garritsen, Corry Plak (DZV)4 x 100 meter vrije slag estafette: Geertje Wie lema, Ria Vonk, Nettie van Balkenen de (ZAR), Els van der Ploeg (ADZ); schoonspringen: Els van der Horn ('t IJ), Annie Tenkink (Simaika). HEREN: 100 meter vrije slag: De Vreng (AZ 1870), Willemse (De Vecht streek); 400 meter vrije slag: Ten Thy# (LZO)1500 meter vrije slag: Ten Thye, Willemse; 100 meter rugslag: Van der Veen (LZO), Korteweg (AZC); 200 meter schoolslag: Bekkering, Van Zijl (beiden Sleutelstad): 200 meter vlin derslag: Buyze (HZ en PZ), Van Rooy (Aegir)4 x 200 meter vrije slag esta fette: Ten Thye, De Vreng; schoon springen: Van Moll (Aegir), Gnodde (Icarus). De twee ontbrekende zwemmers op de 4x200 meter vrije slag estafett# heren zullen, evenals de tweede zwem mer op de 400 meter vrije slag worden aangewezen, nadat Zaterdag te Nijme gen een selectiewedstrijd zal zijn ge houden. Voor deze selectie zijn uitge nodigd: Pieters (DWR), Willemse (Da Vechtstreek), De Jonge (Bubble) en Bouwman (HPC). Ook zal nog worden beslist, welke negen polospelers da reis naar Boedapest zullen meemaken. De tocht zal worden gemaakt per vliegtuig naar Praag, van waar per trein of per' vliegtuig zal worden ver der gereisd. Vervolg van pagina 1. De laatsten stelden de eis, dat ds sultan ziin neef. El Glaoui, zou begroe ten en afstand doen van de troon. Zij zeiden nadrukkelijk hun gehoorzaam heid aan hem op en deelden mede. dat zit niet langer in naam van de sultan recht zouden spreken of hun gebied besturen. Zij beweerden, dat de sultan het slachtoffer is geworden van slechts raadgevers, die slechts persoonlijk ge win nastreven, en niet naar hen heeft willen luisteren. Daardoor heeft hij het Marokkaanse volk vernederd. Daarentegen is vanwege de Istiklal, een fel-nationalistische beweging, be kend gemaakt, dat de sultan heeft ge weigerd, een aantal decreten te teke nen, dat hem door de Franse autoritei ten is voorgelegd. De Istiklal noemt El Glaoui een werktuig van Frank rijk. Afgezien van dit alles was het gis teren in Marokko volkomen rustig. In Meknes en Rabat is een aantal in vloedrijke leden van de Istaklal ge vangen genomen. In Tunesië, dat andere brandpunt van moeilijkheden op de Noordafrikaan- se kust, hebben zich weer nieuwe ver zetsacties voorgedaan.. Daarbij zijn acht personen, onder" wie een Franse politie-officier, omgekomen. In een opslagplaats van munitie, die in 1942 door het Italiaanse leger bij Tobroek werd achtergelaten, heeft zich een ontploffing voorgedaan. Naar schat ting hebben een vijftigtal mensen het leven verloren. De ontploffing deed zich voor toen arbeiders een kist mu nitie versjouwden. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Hammarskjoeld, heeft voorge steld. de openingsdatum van de Alge mene Vergadering te verschuiven van de derde Dinsdag in September naar de derde Dinsdag in April. Reeds eer der heeft Frankrijk, hierin bijgevallen door andere staten, zulks in overwe ging gegeven. Het voordeel zou zijn, dat de kans op onderbreking van de bijeenkomst geringer zou worden. Aan de andere kant zou het begrotings jaar moeten worden gewijzigd. In de commissie der VN voor de niet-zelfbesturende gebieden heeft de Indonesische gedelegeerde, mej. Roe- sad, geprotesteerd tegen het feit, dat Nederland rapporten indient over Nieuw-Guinea. De Nederlandse verte genwoordiger, mr. Spits, stelde hier tegenover, dat Nederland hiertoe ver plicht is. Pella, de nieuwe Italiaanse premier, heeft in ziin politieke verklaring in het parlement trouw betuigd aan het Atlantische Pact. Hij zei dat deze ech ter in evenwicht wordt gehouden door eon even vastbesloten verdediging van Italië's nationale belangen. Zijn kabi net noemde hij een overgangsregering voor de komende maanden. Verwacht wordt, dat Pella bij de stemming in de Senaat de vereiste meerderheid zal behalen. Het debat in de Kamer begint volgende week. Sir Winston Churchill is Woensdag weer uit Downingstreet 10 te Londen naar zijn landhuis in Chartwell, in Zuid-O.-Engeland vertrokken. De pre mier zag bleek, toon_ hij zijn ambtswo ning verliet. H;j liep langzaam en steunde daarbij op zijn wandelstok, maar was zeer opgewekt en hii beant woordde de groeten van omstanders. De staat van oorlog en algehele mobi lisatie In Noord-Korea ls geëindigd.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 7