Feestcomité kan nu met zijn werkzaamheden beginnen RK Ambachtsschool werd verworpen Reorganisatie van GGD kreeg nog niet haar beslag Eerst na veel gepraat gaf raad zijn fiat Jacob Stuvé Begrafenisrechten zullen opnieuw worden bekeken Fotoboek zal er ook komen GEBRANDE NOUGAT GRAM0F00NPLATEN KLOOSTER KIEBERT Afscheid van raadsleden Een nuance-verschil Kaasstad-tornooi Hoorn-Alkmaar v.v. De heer Torenvlied was ontstemd ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1953 De Stichting Alkmaar 700 jaar stad krijgt haar werkkapitaal van f 100.000.en een garantie voor de uitgaven tot een maximum van f 200.000.zo heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. Niet, dat het voorstel er zonder slag of stoot door kwam. Er was zelfs heel veel oppositie en heel veel critiek. Er werd gesproken over een banaal pro gramma, over een turfschip uit Breda en een verovering van de Alk. maarse Zilvervloot, maar nadat deze storm over de „arme hoofden' van het college was gewaaid stond de burgemeester op om met de van hem bekende welsprekendheid te trachten het stormsein naar beneden te praten. Het is hem volkomen gelukt. Met een subliem pleidooi heeft burgemeester Wytema de diep gefronste voorhoofden der raadsleden weten te ontspannen en de leden van het Stichtingsbestuur, de heren mr A. V. M. Leesberg en mr G. A. de Lange, die de discussies vanaf de tri bune volgden, hadden zich geen betere woordvoerder kunnen wensen. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. ten slotte door de raad aangenomen. De heer Sietsma (PvdA) bepaal de zich in eerste instantie tot de aard der viering, zoals zij in de bijlage was uitgelegd. Het feit, dat men de heer Sliepen en zijn administrateur uit Breda wilde engageren had hem be vreemd. Was het niet mogelijk daar voor een, Alkmaarder te zoeken, zo vroeg spr. zich af. Hij achtte de uitga ven, die met het engageren van de beide heren uit Breda gemoeid zijn, tamelijk hoog. Spr. betwijfelde het, of men f 200.000 aan ontvangsten zou krijgen en kon het weinig origineel vinden, dat een Oud-Hollands stadje uit Breda naar Alkmaar zou worden overgebracht. Bovendien nog tegen een prijs van f 40.000. Hij toonde zich niet optimistisch over het bezoek gedurende de 18 dagen en stelde voor de recette- verzekering uit te breiden tot f 150.000 in plaats van f 100.000. Hij meende niet, dat men drie weken lang een gemiddeld dagbezoek van 7700 mensen zou kun nen trekken. In aansluiting hierop zei hij, dat het verstandiger zou zijn een raadscommissie te benoemen, die toe zicht uitoefent. „Er is gesproken over een Alkmaars feest. Laten wij dit dan naar de let ter houden en een Alkmaarder voor de organisatie inschakelen", zo begon de heer Torenvlied (CPN). „Er zijn stadgenoten genoeg, die op het gebied van leestviercn een grote naam heb ben (hilariteit). Op historisch terrein zou de.-.sjadsai-chivaris waardevolle in lichtingen kunnen verstreicken. Waar om dan f 16.000.uitgegeven voor twee buitenpoorters? Deze wijze van organiseren is geen kunst. Als iemand een feestje viert, weet hij dat het geld kost. De gemeente wil het met gesloten beurzen doen, maar het gaat intussen om duizelingwekkende bedragen. Spr. waarschuwde vervolgens voor een her haling van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Evenais de heer Sietsma maakte hij aanmerkingen op de zinsnede, dat in de periode van 21 Juli tot en met 8 Augustus iedereen over vacantietoeslagen beschikt en hij vond, dat de feestviering gedurende drie weken veel te lang was. Verder drong de heer Torenvliet aan op een tractatie voor de Alkmaarse jeugd. Kinderen bepalen de waarde van een leest alleen naar de tractatie die zij krijgen. Tot slot vroeg spr. of de mede werking van de heer Sliepen en zijn administrateur onherroepelijk is. Zo niet dan stelde spr. een voorstel in het vooruitzicht, inhoudende, dat van de medewerking van beide heren wordt afgezien. De heer De Zeeuw (KVP) toonde zich zeer nieuwsgierig naar de polis voorwaarden voor de recetteverzeke ring. Hij kon zich niet voorstellen, dat er eén verzekeringmij is, die voor f 7.000.zich voor de tweede f 100.000 garant zal stellen. Hoe moet het wan neer door onverhoopte gebeurtenissen de feesten geheel moeten worden afge last? aldus spreker. De heer Berkhouwer (VVD) w|is niet daverend enthousiast over hetgeen met betrekking tot de feesten tot nu toe uit de bus is gekomen. Bij het vieren van deze feestelijkheden be leven we verschijnselen, die niet vreemd zijn aan onze tijd. Men wil een man hebben die de feesten leidt, maar is er in de desbetreffende stad dan niet genoeg élan bij de eigen mensen? Is er te weinig animo om dit samen en met elkaar te organiseren? „De huidige gang van zaken doet mij denken aan de regie van een smulstuk", aldus spr. Kunnen wij dit nu waarlijk zelf niet doen? Deze zaak wordt, zoals zij nu wordt gepresenteerd, gemakkelijker voorgesteld dan zij is. Er is gesproken over een primeur voor Alkmaar. Is dat soms de maaltijd op het Waagplein? Burgemeester: „U dient de stukken daarop betrekking hebbende als ver trouwelijk te beschouwen". Alléén Ged. Nieuwesloot bfj Brandweer Alle verrukkelijke Nougat- attracties wederom aanwezig. Vraagt ook iets fijns! Reclame Nougat a één gulden per 250 gram. Dit jaar een snoezig Saksisch danseresje cadeau bij aankoop voor 4.50. Geen enkel filiaal. Advertentie ing. Med.) De heer Berkhouwer vervolgde: Breda en Alkmaar zijn niet te vergelijken. De aard van de bevolking beneden de Moerdijk is anders dan die van de Alk- maarders. Het succes van het stads feest in Breda impliceert niet een suc ces in onze stad. Dat hangt vantplaat- selijke omstandigheden af. Spr. vroeg vervolgens welk blijvend aandenken voor de burgerij aan dit feest is ge dacht. Hij herinnerde zich het beker tje ter gelegenheid van het koperen jubileum van burgemeester Wende- laar.) Ieder mensenkind is blij als hij wat krijgt en het zal het stadsfeest in een prettige herinnering houden. Ook de heer Berkhouwer attendeerde op de recette-verzekering, die nog niet is afgesloten en met de heer Sietsma toonde hij zich zeer sceptisch tegen over het verwachte overweldigende bezoek van f 1.per persoon. Wie zal een passepartout nemen van f 5.1? zo vroeg spr. Niemand! Een termijn van drie weken noemde spr. veel te lang. We moeten 7 topdagen hebben en geen uitgesmeerd feest. We mogen twee ton voteren en we weten niet wat er tegen over staat. De bevolking weet dat evenmin. - De bevolking moet toch vreugde kunnen beieven aan een werkelijk feest, zonder dat zij daarvoor een groot financieel offer moet brengen? vroeg mevr. Koster-Schouw (PvdA). Het dient, een waardig feest te zijn zonder het uitsluitend verschaffen van lol en sensatie. Wat er geboden wordt is banaal en afgezaagd. Spr. had de indruk, dat de Stichting met het feest zelf geen raad meer weet en ijlings de organisatie heeft willen overdragen aan twee heren uit Breda. In Alkmaar zijn voldoende beroepsartisten om een feestrin elkaar te zetten en te verzorgen. De heer Knuistingh Neven (CPN) kantte zich tegen de samenstel ling van de commissies, die geen af spiegeling zijn van de burgerij voor wie het feest bedoeld is. De benoeming van de heren Sliepen en Steenbergen had spr. de indruk gegeven van een turfschip uit Breda, dat hie'r een zil vervloot wil veroveren. BURGEMEESTER ANTWOORDT Een storm van critiek is over de arme hoofden van het college van B. en W. gewaaid, zo begon de burge meester zijn pleidooi. Ik ben geschrok ken, maar toch niet zonder hoop, dat ik U een andere indruk kan geven. Men is bang, dat de opzet van de feestvie ring verkeerd is, dat het feest aan de burgerij zal worden opgedrongen. Het organiseren van dit feest is een zuiver zakelijke kwestie. Beziet men dit zo niet, dan kost het scheppen geld. Men moet over mensen beschikken, die de tijd en bekwaamheid hebben om de besluiten van het comité en zijn com missies uit te voeren. De heer Sliepen bleek bereid als adviseur van het Alk maarse comité op te treden. Dit bete kent geenszins, dat hij de man is, die het feest en zijn organisatie zal decre teren. Waarom geen Alkmaarder? Het comité heeft naar hem gezocht, doch niet gevonden. Dit impliceert niet, dat er geen enkele Alkmaarder meer zal worden gevraagd. De heer Sliepen staat alleen in dienst van het comité. De organisatie berust bij dit comité. Van de heer Sliepen is het advies ge komen het feest tot drie weken te ver lengen. De kosten zijn slechts 15 pCt. hoger en de inkomsten driemaal zo groot als die van één feestweek. Bo vendien is de tijd in Juni niet goed gekozen. Het feest moet door Alkmaar- ders worden gedragen, maar de trek van buitenpoorters naar de stad mag niet verwaarloosd worden. Zeker niet als men de draagkracht van onze 40.000 inwoners nagaat. Een Braderie, een kermis, een kaasmarkt trekken toch ook mensen van buiten de stad? In een tijd, waarop de trek naar Alk maar het_grootst is moet de feestvie ring worden gehouden. Dan is een slui tende begroting mogelijk. De voor waarden voor de recette-verzekering zijn: „dat er een serieuze begroting is, dat het feest wordt georganiseerd door een bekend organisator, dat het feest wordt gehouden onder auspiciën van de overheid". Twee maatschappijen zijn bereid op deze voorwaarden een verzekering te sluiten. In antwoord op de opmerking van de heer Berkhou wer zei de burgemeester, dat in Breda voor de passepartouts een spaarrege ling was ontworpen in samenwerking met gemeentebestuur en werkgevers. Dit passepartout is speciaal bedoeld voor de stadgenoten. De gulden moet van de dagjesmensen komen en de 140.000, die er geraamd zijn, zijn zeker niet te hoog. Er is geen sprake van dat de bevolking wordt geëxploiteerd, zei spr. tot f 150.000 te verhogen. Op het af- schaars om te spreken van een banaal programma. Aan het comité zal het verzoek van de heer Sietsma worden doorgegeven om de recette-verzekering toi f 150.000 te verhogen. Op het af sluiten van de contracten en de daarin neergelegde verplichtingen zal nauw lettend toezicht worden gehouden. T.a.v. het Bredase stadje merkte de voorzitter op, dat het goedkoper is requ'isieten te huren dan ze te laten maken. Het zal geen preciese copie worden van Breda, beloofde spr. Veel hangt van de bevolking zelf af. Het comité zal zich in sub-, werk- en buurtcomité's uitbreiden over de ge hele stad en dus zal een groot deel van de bevolking aan de organisatie deel nemen. Het feest staat of valt niet met de heer Sliepen, zo besloot de burgemees- fer, maar zijn inschakeling in de orga nisatie is voor de recette-verzekering zeer belangrijk. Dat er een maatschap pij is, die f 100.000 voor f 7.000,wil verzekeren, mits de heer Sliepen de organisatie heeft, bewijst het vertrou wen, dat men in de kwaliteiten van deze organisator heeft, aldus de heer H o y t i n k. Spr. bestreed de opmer king van mevr. Koster, dat het stads feest banaal.zoit.zijn. „Dan, hadsikjer niet aan medegewerkt", zei hij. De heer Sietsma (PvdA) was na de woorden van de burgemeester al lerminst enthousiast geworden, maar hij wilde de feestviering niet in de weg staan. Een regenverzekering achtte spr. naast de recette-verzekering zeer gewenst. De heer Torenvlied (CPN) maakte zich nog zorgen over de huur van de requisieten uit Breda voor f 40.000. Nieuwste Accordeon- en Zang nummers - Hohner Mondhar monica's - Italiaanse accordeons - Spaanse en Italiaanse Gitaren - Blokfluiten - Mandolines - Banjo's, line's - Banjo's. Steeds de nieuwste muziekuit gaven. bij MIENT 22 ALKMAAR (Advertentie, ing. Med.) Na afloop van de gisteren gehouden raadsvergadering werd om tien minuten na middernacht een nieuwe vergadering gehouden met ais enig agendapunt de herstemming over de noodzakelijkheidsverklaring voor de r.k. ambachtsschool» De heer H o 1 s m u 11 e r (VVD) was ditmaal present en hij bracht het aantal tegenstemmers op dertien. Bij de voorstemmers was wethouder Van Slingerland wegens ziekte afwezig en daardoor daalde het stemmentai aan deze zijde tot elf. Daarmede was het voorstel van de meerderheid van B. en W. verworpen. Oe zo zeer besproken verklaring zal derhalve niet door de raad worden verstrekt. raad, die hem dit kunnen nazeggen, al dus de burgemeester. Ook tot de he ren De Boer en Van den Berg richtte hij vriendelijke woorden ten afscheid. Burgemeester Wytema ging vervol gens in het kort na welke belangrijke besluiten de raad in de nu afgesloten zittingsperiode heeft genomen. Er werd 10% millioen gulden geleend voor het doen van vele kapitaaluitgaven. Zo werden er 524 woningwetwoningen ge bouwd, 33 huizen voor ouden van da gen, 24 bouwkas-woningen en werd een beginselbesluit genomen tot de bouw van 108 woningen. In dezelfde periode werden 10 scholen gebouwd of gekocht, drie scholen belangrijk uitge breid en een beginselbesluit genomen voor het bouwen van nog 3 onderwijs instituten. Spreker memoreerde nog tal van andere belangrijke besluiten, waar uit hij de conclusie trok, dat de raad het welzijn van de stad in deze vier jaar op krachtige wijze heeft bevor derd. De heer Sietsma sprak als nestor van de raad enige afscheidswoorden, waar na de vertrekkenden op hun beurt dankten voor de prettige samenwer king. die zij in de gemeenteraad hadden ondervonden. Burgemeester Wytema richtte aan het slot van deze korte vergadering een woord van afscheid tot de heren Woi- dendorp, De Boer, Van den Berg (KVP) en Torenvlied (CPN), die op 1 Septem ber niet in de nieuwe raad zullen te rugkeren. „De heer Woldendorp heeft meer dan 25 jaar het raadslidmaatschap vervuld en wij betreuren het hem thans te zien heengaan", aldus de burgemeester. Hoe wel hij het niet aardig vond tegenover de RK fractie wilde hij toch de hoop uitspreken, dat de heer Woldendorp, die de eerstvolgende candidaat is bij een vacature in die fractie, zijn plaats in het college zou hernemen. Tot de heer Torenvlied zei spreker, dat diens me ning vaak lijnrecht tegenover de zijne stond, maar dat er tussen dit scheiden de raadslid en de andere leden steeds een ondergrond van grote persoonlijke waardering is geweest. De heer Toren vlied bezat een natuurlijke welspre kendheid en de gave zijn gehoor te boeien. Er zijn niet zoveel leden in de De heer l?e rkhouwer (WD) achtte het gewenst, dat van de zijde van het gemeentebestuur wordt ge zorgd voor een blijvend aandenken. In zijn beantwoording zei de burge meester, dat het zomerseizoen 1954 een golving van evenementen moet zijn. Verschillende instanties hebben reeds verklaard naar Alkmaar te zullen ko men. Voor onze stad zal 1954 zeker een gloriejaar worden als iedereen zich hiervoor wil inspannen. Zonder stemming werd daarop be sloten het comité een werkkapitaal van f 100.000 te verschaffen en zich voor uitgaven tot maximum f 200.000 garant te stellen. TOCH FOTOBOEK Vervolgens kwam aan de orde de voortzetting der behandeling van het voorstel een bedrag van f 16.000,be schikbaar te stellen voor de uitgave van een fotoboek ter gelegenheid' van het 700-jarig bestaan van de stad. Over de mogelijkheden van deze uit gave was door de directeur van de accountantsdienst een vertrouwelijk rapport uitgebracht. De heer Venneker (KVP) had betreurd dat een plaatselijke firma de opdracht niet was gegund, maar na de nadere uiteenzettingen van de voorzit ter en de inzage der rapporten was hij tot een andere mening gekomen. De heer Couwenhoven (PvdA) was ervan overtuigd, dat de Alkmaar- se drukkerijen er niet op zijn ingericht het werk volgens het koperdiepdruk- procedé te vervaardigen. De raad be sloot daarna de uitgifte van het foto boek op te dragen aan de Bezige Bij te Amsterdam. Ten aanzien van de opmerking, die burgemeester Wytema Donderdag in ae .vergadering van de raad maakte over de taak van de gemeenteraad met os- trekking tot de belangen van de in dustrie, schijnen enige misvattingen te bestaan. Wij laten volledigheidshalve hieronder het stenografisch verslag volgen. „De heer Bakker heeft gezegd: „Een nader onderzoek is niet nodig, want de bedrijfsleiders weten wei degelijk, wat in het belang van hun bedrijven is". Het is niet de taak van de raad te beoordelen, wat in het belang -an de bedrijven is, maar heyia aan de raad te beoordelen, wat in^Ht belang van de gemeente is, een bering, dat de be langen van de bedrijven als het ware omsluit, maar var groter omvang cn hoger orde is. Daa--< geloof ik, "at de raad hier voor een n beslissing staat". De Alkmaarse Boys begint het voet balseizoen met hel Kaaststadtornooi dat elk jaar meer in de belangstelling komt te staan. De deelnemende vereni gingen zijn Rapiditas, Helder en WA, alle drie 2e Klassers. Alkm. Boys zal starten met een verjongde ploeg die reeds in enige wedstrijden zeer vol daan heeft. Op de eerste dag van het Tornooi 23 Augustus a.s. is het programma als volgt: 2 uur Rapiditas-Helder en 4.15 Alkm. Boys-VVA. In afwijking van andere jaren zullen de volgende wedstrijden 14 dagen later worden gehouden dus op 6 September. Dit in verband met de Motorraces. Oo 30 Augustus echter zal een tor nooi worden georganiseerd voor reser ve elftallen, waaraan deelnemen. Alc.- Victrix II. Stormvogels II, Kennemers II en Alkm. Bovs II. Het le elftal van de Boys is als volgt samengesteld: H. Kramer. G. Metselaar. A. Pater. J. Pijper. L. d. Leii. P. Snijders. H. van Zon. N.Wagemaker, K. d. Vlier. S. Schippers. A. Indri. De weg naar Alkmaar vanuit Hoorn (en dus omgekeerd hetzelfde) is een aangenamedeze weg heeft op vele wegen één ding voor, nl. dat hij niet „verveelt". Het is steeds aangenaam door de mooie Beemster en lanes de prachtige Noordervaart te rijden, maardat genot moet natuurlijk niet worden bestred n door een min der goed wegdek. Men heeft pas de Jaagweg een vrij knappe beurt gegeven, hoewel wel mag worden vastgesteld dat alle kleine „reparaties" maar van zeer tijdelijke aard zijn. Waar de grond verzakt, daar is nu eenmaal een krachtiger ingrijpen hard nodig en dat laat men (naar onze zin) wel eens te lang wachten. Wanneer men de wegen in Noord- Holland-boven vergelijkt met de wegen in andere delen van ons land, dan komen wij er toch maar „bekaaid" af. O, wij weten hier ook wel, dat het et Rijksweg nr. 1 slecht gesteld is, maar Alkmaar—Zaanstreek en Hoorn- Amsterdam, praat er niet van 1 Maar om op Hoorn—Alkmaar terug te komen, er is nooit beter gelegenheid geweest om de toestand van de ver keersweg langs de Noordervaart te pei len dan Vrijdagmorgen. Het had zó hard geregend dat de weg vol plassen stond. Het geleken hier en daar wel rivieren en men moest zijn stuur goed vasthouden om niet in het water om te slaan. Dat duidt natuurlijk aan, dat er vele en grote kuilen in dat wegdek voorkomen.... en daarvoor vragen wij de aandacht van de „almachtige he ren", de bestuurderen, die hun oog eens op deze weg moeten laten vallen meteen de schuine helling aan de vaartzijde vanaf de Schermerdijk tot bijna aan Stompetoren wat gelijker kunnen maken. Men rijdt nu, van Alk maar rechts rijdende, geheel op één kant. De kosten? Als alle wegenbelasting opbrengsten besteed zouden worden aan wegenonderhoud en wegenverbete- ring, dan zou er wellicht nimmer meer een klacht worden gehoord, maar als dat geld ook voor andere zaken wordt gebruikt, ja, dan prutsen wij met de wegen in de kop van Noord-Holland nog wel wat door! Niet alle problemen, die de oude raad nog kreeg voorgeschoteld, heb ben een oplossing bereikt. Sommige vraagstukken bleken vrij slecht verteerbaar te zijn en ook het feit, dat er herhaaldelijk in comité werd vergaderd, kon daarin weinig verandering bregen. Het gevolg was, dat de reorganisatie van de GGD niet uit de doeken kwam, zodat daarover le zijner tijd weer zal moeten worden gesproken. Dan dóór de nieuwe raad. Öok de begrafenisrechten werden gisteren niet vastgesteld. Dit punt werd door B. en W. van de agenda afgevoerd. In de desbetreffende commissie zal de regeling nog eens worden doorgenomen. ,Oveir het voorstel tot reorganisatie van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst vroeg mej. Kamphuys (KVP) of het misschien niet mogelijk zou zijn dr Loyenga te vragen een deel van zijn werkzaamhe den in onderscheidene commissies neer te leggen en zich geheel aan Alkmaar te wijden. Zij zou dat ten zeerste toe juichen. Mocht deze suggestie niet voor verwezenlijking vatbaar zijn, dan wil de zij de knoop radicaal doorhakken en de nieuw te benoemen GGD-arts niet als adj.-directeur onder dr Lojen- ga aanstellen, maar hem de volledige leiding in handen te geven. Mej. Kampnuys ging vervolgens verschil lende punten uit de bijlagen na. Zij vond, dat de werkzaamheden van een directeur met worden verzwaard als het aantal bedden in een ziekenhuis toeneemt. Eerst wanneer er tekort bedden zijn wordt zijn oordeel voor op name van patiënten gevraagd. Het was spr. ter ore gekomen, dat er in het Centraal Ziekenhuis sommige afdelin gen zijn, die ruimschoots bedden over hebben. Zij noemde dit geen juiste ex ploitatie. Zeer aanlokkelijk noemde de heer Sietsma (PvdA) het derde voorstel van B. en W. om de als vol-ambtenaar aan te stellen GGD-arts tevens in te schakelen bij de sehoolartsendienst. Het voordeel zou zijn, dat de stadsarts niet op wachtgeld zou behoeven te wor den geplaatst en dat dr Degenaar Jr. niet zou moeten worden ontslagen. De heer Torenvlied (CPN) was het met de heer Sietsma eens, dat het derde voorstel zeer aantrekkelijk is met het oog op de gedeeltelijke uit breiding van de sehoolartsendienst. De heer H o y t i n k (AR) meende, dat Alkmaar zal moeten komen tot een eigen GGD, die niet aan het Centraal Ziekenhuis is verbonden, zoals thans het geval is. Als de reorganisatie van het Centraal Ziekenhuis met betrek king tot de omliggende gemeenten wordt doorgevoerd, bestaat de kans, dat Alkmaar het niet alleen meer in het Centraal Ziekenhuis heeft te ver tellen, Dan is 't van belang een GGD te hebben, die op eigen benen staat. Wij zullen deze dienst geheel anders moe ten organiseren, omdat we straks een andere beheersvorm voor het C.Z. krij gen. Tegen de benoeming van dr Lojenga als directeur van de GGD maakte spr. geen enkel bezwaar. In tegendeel. Voorlopig wilde spr. zich achter het voorstel van B. en W. (plan II) scharen. Sinds 947 is in de aad de rvens uit gesproken de reorganisatie van de GGD onder ogen te zien, aldus de bur gemeester. Deze dienst is nu organisa torisch verbonden aan het Centraal Ziekenhuis. De koppeling van de func ties van directeur van het ziekenhuis en directeur van de GGD dateert al van jaren her. Steeds meer is het ver langen naar voren gekomen beide func ties te splitsen. In besprekingen met de Inspecteur voor Volksgezondheid had spr. meermalen gepleit voor een combinatie van de functie van GGD- arts met die van schoolarts. Daarvoor kon echter geen medewerking worden verkregen. Deze weg was dus afgesne den en er moest naar een andere op lossing worden gezocht. De werkzaam heden van dr Lojenga als directeur van de GGD zijn zo omvangrijk, dat de regenten van het ziekenhuis de ge meente hebben gevraagd of door reor ganisatie de taak van de directeur niet kon worden verlicht. B. en W. heb ben deze oplossing gezocht in de aan stelling van een arts als vol-ambtenaar. Tot mej. Kamphuys zei de burge meester, dat ondanks de uitbreidingen in het Centraal Ziekenhuis nog gewerkt moet worden met indrukwekkende wachtlijsten. In April 1953 stonden op de wachtlijst 194 patiënten, niet gere kend de 204 wachtende neus-, keel- en oorpatiënten. Ook de personeelsbezet ting is een voortdurende zorg, waar aan constant wordt gewerkt. Wat de nevenfuncties van dr Lojenga betreft zei de voorzitter, dat het voor Alkmaar van groot belang is. dat de stad een ziekenhuisdirecteur heeft wiens kwali teiten zo hoog worden geroemd, dat men hem vraagt voor veel meer com missies dan hij kan vervullen. Zijn contacten hebben de gemeente reeds aanzienlijke uitgaven bespaard omdat dank zij de informaties 'van dr Lojenga tijdig bepaalde maatregelen konden worden genomen. Over de wijziging van de beheersvorm van het Centraal Ziekenhuis zei spr., dat hierover vóór het einde van het jaar een voorstel is te verwachten. Spr. was het met de heer Hoytink eens, dat de organisatori sche verbondenheid tussen GGD en Centraal Ziekenhuis dient te worden verbroken. Als voorlopige maatregel zouden B. en W. de beide functies nog niet geheel willen scheiden, al is het streven wel in deze richting. Op verzoek van de heer Berkhou- w e (VVD) ging de raad vervolgens in comité teneinde de voorstellen ach ter gesloten deuren verder te behande len. Nadat de vergadering was her opend, maakte de burgemeester be kend, dat het voorstel tot reorganisa tie van de GGD door het college werd aangehouden. In verband daarmee werden hierop aansluitende wijzigin gen in de algemene salarisverordening eveneens aangehouden. De behandeling van dit laatste voor stel, die eveneens in besloten vergade ring geschiedde, was voor de heer Torenvlied (CTN) aanleiding te verklaren, dat hij een ernstige grief koesterde tegen 't beleid van B. en W. over deze punten en dat het prestige van de overheid ernstig was geschokt. SCHOONMAAK Naar aanleiding van het voorstel een loonregeling in het leven te roepen voor het schoolsehoonmliken merkte mevrouw Holzmüller (VVD) op, dat zij het onjuist achtte, dat voor het zelfde werk verschillende oonklassen werden ingesteld. Voor het werk moet hetzelfde uurloon worden gegeven. Het verschil kan'.alleen worden bereikt door het aantal uren, dat in de school wordt gewerkt, niet door een gradatie van de werkzaamheden. De heer Torenvlied (CPN) wilde de loonklsse I laten vervallen en de loonklasse II (aanvangssalaris f 38.40) als minimum invoeren. Wethouder C o e r t s antwoordde, dat de groepsindeling is gebaseerd op het aantal arbeidsuren. Voor de school- schoonmaaksters betekent deze regeling een belangrijke verbetering. Spr. wil de geen toezegging doen op de vraag van de heer Torenvlied of het moge lijk is, dat een schoonmaker uit loon- groep Iin geval van een vacature naar een andere groep kan promoveren. Een dergelijk geval kan echter altijd wor den overwogen. Zonder hoofdelijke stemming werd de regeling vervolgëns( vastgesteld. De heer Knuistingh Ne vei (CPN) verklaarde, dat zijn fractie mé, accoord kan gaan met de heffing vanj de reinigingsrechten, omdat naar zijn mening de inkomensgrens, waar be neden vrijstelling wordt verleend te laag is gehouden. Met de stemmen van de 2 CPN-raadsleden tegen werd de regeling aanvaard. De heer Berkhouwer (VVD) vroeg in Roeverre het gemeentebe stuur financiële tegemoetkomingen moet geven aan een sportvereniging voor de outillage van haar terreinen, zoals vervat is in het voorstel tot het verstrekken van 'n renteloos voorschot aan RKAFC van f 9.000.—. Van dit geld zal een verplaatsbare kleedge legenheid worden bekostigd en een bankschuld worden afgelost. T.a.v. de opmerking, dat andere voetbalvereni gingen geen inveiteringen behoeven te doen omdat zij van de outillage op de gemeentelijke sportvelden gebruik maken, zei de heer Berknouwer, dat deze verenigingen daarvoor jaarlijks een aanzienlijke huur betalen. Wethouder Bakker (PvdA) zei, dat deze huur ten opzichte van de exploi tatie van het sportpark zeer gering is. Men heeft gemeend AFC tegemoet te moeten komen omdat het desbetreffen de terrein na verloop van jaren eenj andere bestemming zal krijgen. De andere verenigingen, die tegen een ge ringe (t.a.v. de sportpark-exploitatie) vergoeding van de grmeentelijke outil lage gebruik maken, genieten in feite dus een verkapte subsidie. Daarom achtte men het voorschot aan AFC billijk. Het voorstel werd vervolgen! met algemene stemmen aanvaard. De vaststelling van de verordening op de heffing der begrafenisrechten werd aangehouden teneinde haar nader in de desbetreffende commissie te bezien- De rekening 1949 van MH en de be- groting 1953 van het burgerrweeshuü werden onveranderd goedgekeurd- evenals de rekening 1949 van de ge meente. Besloten werd tot wijziging van verordening met betrekking tot de arbeidscontractanten werkzaam bij heti Centraal Ziekenhuis en tot deelneming in de kosten van de op wachtgeldsteH ling en ouderdomsvoorziening van hetj personeel van het gasproductiebedri) Ten behoeve van de N.V. Gasvoorziej ning kop Noord-Holland zal een prof paangasinstallatie worden gebouwd tej bedrage van f 88.000.De gemeen: zal dit bedrag fourneren. Op de Kenj nemer- cn Geestersgingel zal natriumverlichting worden aange bracht. Met de Stichting adoptie Tholen werd een deposito-overeenkomst aangegaar- Voorts werd besloten tot het sluit® van een geldlening ten bedrage van I f 1.000.000.Aan de vereniging I voor leerlingen en oud-leerlingen o» BLO-school" zal een subsidie woro' gegeven vcor de kinderuitzending °ve I 1953. JEUGDDIENST In de jeugddienst die a.s. Zondag c 7 uur n.m. in ue Grote Kerk van ,-i de Hervormde Jeugdraad gehouden z worden, hoopt voor te gaan ds. J- d. Ree van Amsterdam. Het onder» van de predikin luidt: „Maskers (Telefoi NIJMEGEN, Vrijdagavc die hedenavond in h< wonder niet mogen aans het Oranje-team. Een kl groot genoeg was om di zen. Alleen de zeer the» winning op de Joegoslav garen, technisch waarsc zouden eindigen. Aange: van Spanje zullen winne IJOEWEL Joegoslavië sterker was, is de nee Bijlsma c.s. beslist niet geweest. Integendeel. Er kansen. In de eerste plaa onze landgenoten een klass gisteren tegen Hongarije ei kon de spelopvatting van ven geen genade vinden van de Spaanse seheidsrec Elf maal stuurde hij een s] water. Vuksanovic en Bal ten zich ieder drie keer ui hijsen en Stakula eenmaa een minuut voor het eindi de Nederlandse ploeg te van het feit, dat Vuksanovi lijn zat te popelen om zijn ten te komen assisteren, landse zevental miste op i de kracht en de moed om d- De eindeloze combinaties doel van Kovacic misten c verrassing. Erger: er werd slecht g Bijlsma kon tenslotte de sil maar redden door Kurtini son" te nemen. Ook de captain moest toen ervare alle niet alles toestond. Feggelen en een Joegoslaaf genheid werden gesteld hi catch as catch can buiten van het waterpoloveld te zetten de vier overige veldspelers toch nog een Een slecht geplaatste bal Cabout werd echter door i schept en met een felle rus) alleen naar de vrijwel verl landse speelhelft. Alleen S nog aanwezig om het doel v Gelder af te schermen. De Nederlandse midachter we niet in staat om in te g moest de razend snel reag( donic in het vizier houden. Iers van een dergelijk fo schakelen is een opgave, v enkele midachter in dit te kunnen volbrengen. Jezic i een schijnbeweging als wild naar Radonic spelen, maar ging vloeide ineens over ii zettend hard schot op het Nederlandse goalie. Snel trachtte van Gelder het on voorkomen. Tevergeefs. Hij slagen en daarmede het zevental. Morgen zal de Trofeo lts de etalage van Nijmeegse laar prijken, maar naar schiinliikheid zal deze troft Maandag reeds een goed plaats ergens in Belgrado 1 vonden. LIONDERDEN toeschouwe hebben vanavond voor van het Goffert-bad slag f Uit alle delen van Neder leden van de KNZB naar Karelstad getrokken in de zij nog kaarten zou kunne: tigen. Er werden zelfs prijzi voor een tribunekaart gebo allemaal in de hoop getuige een Nederlandse overwinni goslavië. Die warme belani de wetenschap, dat zij nog tie met de Joegoslaven hadc len. heeft het Nederlandse mentale injectie gegeven, v. mogelijk werd. dat de t Frans Kuyper beter speelde hadden verwacht. QEDURENDE dit weeke men radioreportages beluisteren van het irate: nooi om de Trofeo Italia de wereldkampioenschapp rennen op de Oerlikon-\ Zurich. Hedenmiddag om 16,10 ui Dick van Rijnvia Hilve (298 m.) een ooggetuig van de waterpolowedstrijc landItalië. Te 16.25 uu over Hilversum I 402 r verslag van de ontmoeting Hongarije en om 18.45 ui dezelfde zender een r vn JoegoslaviëBelgië, b genoemde uitzending zal I Rijn tevens een slotbesc, aan het tornooi wijden. Wat de wereldkampioens wielrennen op de baan valt de eerste uitzending middag in de Sportrubri 16.10 uur via Hilversum 11 te beluisteren. Verslaggi Leo Pagano. Te 19.25 uur over dezelfde zender opnu reportage uitgezonden, komt Leo Pagano op de f tijden in de aether: 16.15 Hilversum I (402 m.): 16.. en 19.50 uur over Hilve (298 m.) De tennisliefhebbprs kunn dagmiddnn te 16 30 uur men op Hilversum U (298 welke zender zij een ri zullen horen van de nation nlsknmpioenschanven c METS-banen te Schevenin reporters zijn C. Vreedenb Oom Stchreiirs.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2