Alkmaar in het teken van de kermis Het vraagstuk van de R.K. Ambachtsschool •mden 1 cent ENTRALE Grote boerderij in centrum van Warmenhuizen afgebrand "auwe Het oude volksvermaak trekt weer duizenden bezoekers Schoolagenda's KERMIS IN DAG- EN LAMPLICHT "N TBERICHTEN >P DIT BLAD September autwaren asserviezen EEN CHAOS VAN KLANKEN EN GEUREN De gemeente trekt er profijt van Frankenberg N .V. Langestraat 24 Klaverjas-vierkamp had spannend verloop Uit de Alkmaarse Raad EEN ZWAKKE SCHAKEL KAN EEN KETEN BREKEN Verrassingen door om zwaaiende raadsleden D Dronken wielrijder botste tegen kermiswagen DUISTERE „DIEFSTAL SNEL OPGEHEIDERD AGENDA MAA.\ DAG 24 AUGUSTUS 1953 oog tweemaal heel diep jven beleefd of hij Jim- ;n zou kunnen spreken, n samen even naar de aar vroeg signor Bara- tte hij of Jackie voor Milaan zou willen gaan n noemde hij alle bedra- j ook al aan Jackie had mmy Brown sperde zijn sn. „U overvalt mij wel et dit voorstel, signor", l hij zijn best deed niet te kijken. (RWOUDE, 24 Aug. ppelen: Eigenheimers 11.70 e idem 11,5013,80, Bint- rlanders 11,90, grove 11,40 ïgen 4,60—8; 1100 kg uien 20, drieligen 8 en nep 15; i: A 7 en B 4,40; 36.000 7—35 en II 20—21; 600 kg 6,90—10,10; 1500 kg gel» 52.000 kg witte kool 3— :s bloemkool: All 1214* ST. 22 Aug. 1800Ö kg 12—13. midd. 12.40—13.20, 80; 11000 kg witte kool kg rode kool 39.90, 1250 A 8—9.40, 600 kg groene 10.20, Chinese kool 11.70 bieten I rond 7—8.20 II ■0; 7500 kg peen IX 7-70 -8.20; 32000 kg augurken i.10, basterd 25,40—30,70, mmen 3. 2 Aug. Dubbele "bonen 20—24; Eigenh. 12, blauwe 3EK. 22 Aug. 13000 kg Eersteling: grof 13.6014.00, Eigenh,: grof 11.90, groot Sigenh.: groot 12.8013.00; 12.80, groot 12.20; 3700 kg 6.00, B 4.00; 37000 stuks 13.00—21 00, All 8.00—11.00, Bil 8.00; 7400 kg augur- 10.90—11.70, basterd 19.80 ïsterd 34.8034.90, stek 6.00 iracht 237 es wat U bij ons welk bedrag U krijgt U het ppe gedeponeerd lekend gemaakt vallteitsartikelen. E R hebben wij >n 2901 ij het deksel in de hoog- daar gaat-ieMaar t zo gemakkelijk. „Stijf e De Rooy, terwijl hij uk aan het deksel ëaI- sprong de koffer open. rongen eruit, na jaren- nis geperst te zijn ëe' AIkmaar staat wederom in het teken van de kermis. Het vertrouwde stadsbeeld van straten, huizen en pleinen~fieeft een totale verandering ondergaan. Wij lopen niet meer door de ons zo vertrouwde straten van een rustig provinciestadje, wij dwalen door overvulde buurten in een bijna exotische lentenstad lussen gevels van bonte paleizen vol zinne beeldige voorstellingen, vol spiegelglas en electrische kleurlampjes, het ivereldje van de schijn omdat al die bouwsels maar van doek en van latten zijn en al die uiterlijke pracht de ware armoe soms nauwelijks kan camoufleren. Wij wandelen, vooral in de avonduren, weer door stadswijken vol cha otische geluiden waarin de ene microfoon de andere overstemt, waarin orgelklanken in flarden tot ons komen en waarin een ondefinieerbare geur hangt, een mengsel van baklucht en zure bommen, een geur die onmiddellijk aan de kermis herinnert, aan oliebollen, poffertjes, wafels en ingelegde haring. Daar staan weer de kramen met nougat en de tentjes met gerookte paling, twee lekkernijen die karakteristiek voor de kermis zijn en daar tussen rijen zich de oorden des vermaaks met mysterieuze opschriften en veelbelovende slagzinnen of met een parade-ruimte waarin de artis- ten den volke gepresenteerd worden en het geëerd publiek beleefd maar zeer dringend verzocht wordt binnen te treden om de wonderen van 's werelds vermaardste artisten voor een zacht prijsje te kunnen aanschouwen. UET is er weer als in alle voorgaande jaren en voor wie het o vaak ge zien en gehoord heeft is het eigenlijk of er niets is veranderd,,vooral omdat in onze goede stad dezelfde of soortge lijke tenten steeds weer dezefde staan plaatsen krijgen. Men mag in verloop van jaren een kermis niet alleen meer als een zuiver volksvermaak bekijken. Zij is ook en in niet geringe mate een bron van inkomsten voor de ge meente geworden. De pachtprijzen zijn van jaar tot jaar gestegen en het is voor vele ihschrijvers een 'zware strijd om het bestaan geworden daarboven in lut tele dagen nog zoveel te verdienen, dat van een lonende exploitatie kan worden gesproken. Vandaar dat het microfoon geluid steeds sterker is geworden en dat men door allerlei attracties en be loften zijn concurrenten tracht te over bluffen om het publiek naar eigen on derneming te trekken. De bonte rij 7O staat daar op de Laat, het Hofplein, de Nieuwesloot, op Paardenmarkt en Canadaplein weer de bonte rij van kramen en tenten. Wij missen sedert enige jaren de trotse gevel van de stoomcarroussel de grote attractie uit onze jeugd met haar gevel van schilderstukken, glas en licht, met haar gebeeldhouwde figuren en steigerende paarden. Er zullen wel oorzaken zijn geweeêt dat haar exploi tatie minder winstgevend is geworden, zodat zij vervangen werd door de ker- mispaleizen met glijdende tapijten, schuddende bruggetjes en draaiende tonnen, hoewel het schijnt dat ook het aantal daarvan geleidelijk vermindert. Zoals alles is ook het kermisvermaak onderhevig aan een zekere evolutie zo dat het een heel ander beeld geeft dan in onze jongensjaren, toen wij vol ont zag en verrukking door die exotische tentenstad dwaalden en alle reuzen en dwergen, alle slangenmensen, zwarte wilden en zeemeerminnen als bijeenge gaarde wonderen der natuur in zo grote extase aanschouwden, dat het kermis- beeld een der onvergetelijkste onzer jeugd is gebleven. Voor elck wat wils 7IJ zijn er weer de glijtenten, de schiet- tenten ook gemoderniseerd het hoge Turkse rad, de vlietuigen, bak jes of kooien waarin men in elke stand en op elke hoogte door elkaar geschud cf op de kop gezet kan worden, waar aan velen zo nu en dan behoefte schij nen te hebben. Men kan er weer heer lijk griezelen en gillen, men kan door een mysterieuze ruimte rijden, op lachen berekende voorstellingen zien, zicht verwonderen over de intelligentie van bloeddorstige dieren al zijn het dan maar gedresseerde vlooien men kan slangenmensen en acrobaten of wonderlijke voorstellingen bewonderen, Wen kan zweven en draaien, motorrij ders met de dood zien spelen of zelf in een autootje gezeten, electrisch of door benzine voortgedreven, heerlijke hotsingen en verkeersobstakels veroor zaken of rijdsensvlug over ovale banen glijden. De goklust wordt geëxploiteerd 11TAAR bovenal kan men gokken. Ker misexploitanten zijn uit de aaid van hun beroep en uit de noodzaak van zelfbehoud, kenners bij uitnemendheid van de menselijke natuur geworden. Zij speculeren op de menselijke behoeften en verlangens en weten dat één daar van de wens is door een kleine inzet een waardevolle prijs te verwerven. Vandaar dat de kermissen in de laatste jaren en deze al bijzondere mate zo op de goklust ingesteld zijn, dat de vermaaksgelegenheden waarbij men een dubbeltje of een kwartje offert om 'ets dat men als waardevol beschouwt, te winnen, vere in de meerderheid zijn. De winst kan louter van het num ber van een getrokken lot afhangen, daar nog veel talrijker en attractie- I 'er zijn de gelegenheden waar men door behendigheid zijn gelukskansen zelf kan beïnvloeden, zoals in de vele tonde tentjes met houten of metalen kogels en vooral door het deelnemen aan de races, waarbij een handige kermis-jockey zijn houten paardje als eerste aan de finish kan brengen. De Kop van Jut die nog altijd niet genoeg gestraft schijnt geeft met zijn daverende knallen aan,, dat er ook onder ons nog altijd sterke man- Pen leven en wie in deze sombere tij den behoefte aan een opwekkend woord en een toekomst vol licht en leven heeft kan zich dat voor een kleine vergoeding door een geselec teerd deskundige laten voorspellen. Lekkers CR zijn mensen en vooral kinderen voor wie een der grootste at tracties op dit tranendal uit lekker eten en drinken bestaat. Zij behoeven op de kermis niet ver te zoeken, om dat er in velerlei kramen en tenten zo'n overvloed van nougat, chocolade, suikergoed in diverse vormen en for maten, lollie's, oliebollen, wafels, pof fertjes, haring, worstjes of augurken gepresenteerd wordt, dat de keuze voor velen wel moeilijk wordt, voor al als men bedenkt, dat men zijn ker misgeld maar éénmaal kan verteren. „Mensen van buiten" 70 zullen wij dus ruim een week in het teken van de kermis staan en het is te verwachten, dat van de ge zamenlijke winst der exploitanten een groot deel door de „mensen van bui ten" bij elkaar gebracht zal worden. Want de aloude kermis is niet alleen een attractie gebleven voor de stad waar zij wordt gehouden, maar tevens voor duizenden uit de omgeving die naar het licht in het leven worden getrokken. Of er van een geslaagde kermis dan wel van een „strop" kan worden gesproken is grotendeels van het weer afhankelijk. Er is een stads- spreekwoord dat zegt dat het op Alk- maarse kermis altijd regent en het zag er Zaterdag en Zondag naar uit of dat ook nu weer bewaarheid zal worden. Maar ondanks de regen was er al een gezellige drukte en boden de stra ten of wat daarvan nog was over gebleven ternauwernood ruimte aan de elkaar verdringende bezoekers. Het Leger des Heils voor zover het hier zingen mag trok met ont plooide vlag door de voor haar werk thans zo ondankbaar lijkende buur ten. De tijd dat de kermis een volks vermaak was waarbij men zich aller eerst moest bedrinken ligt gelukkig achter ons en restanten van dat euvel waren thans slechts sporadisch zicht baar in wat rondzwaaiende en „zin gende" militairen en opgeschoten kwajongens, die niet de indruk wek ten d zij op feestavonden alleen maar limonade met of zonder rietje drinken, en overigens de orde niet al te hinderlijk verstoorden. Wij geven thans het woord aan jeugdiger medewerkers om een be knopt overzicht te geven van alles wat er binnen- en buitenshuis zoal te zien, te horen en te genieten wordt gebo den. Eén van de grootste attracties is wel de vermakelijkheid waar men twee „motorduivels" op vervaarlijke Indians in een grote verticale eylinderwand ziet rondrijden, een evenement waarbij men steeds weer zijn"* hart vasthoudt- Vooral bij het onregelmatig gasgeven ziet men de rijders op angstwekkende manier langs de staaldraad, die de stellage bij elkaar huodt, scheren. Het autocircuit heeft ondanks zijn relatief hoge entreeprijs niet over ge brek aan belangstelling te klagen en het is vele rijders aan te zien dat het voor hen als niet-autobezittevs een sen satie is om nu ook eens het stuur van een echte op benzine rijdende wagen in handen te hebben. De Turkse schop beheerst het gehele kermisbeeld. Vooral 's avonds als de installatie mei zijn honderden lichtjes wordt geïllumineerd is de aanblik fan tastisch en is het voor de inzittenden een onvergetelijke gebeurtenis als zij zich mee laten voeren. Het vliegend rad is langzamerhand een klassiek verschijnsel geworden maar nog steeds trekt het honderden mensen, waarvan de meesten echter alleen maar toekijken. Dat baron van Münehhausen, die op een vliegende kogel gezeten de voor gevel van deze gelegenheid beheerst mag dan nóg griezeliger suggesties wakker roepen, niettemin is de draai ende schijf, waarop ook „gevoetbald" kan worden een trekpleister hij uit nemendheid.... In de draaimolen heeft thans ook de bromfiets zijn intrede gedaan. Voor kinderen werkelijk om van te smullen. Verschillende werpspelen dagen de be zoekers uit om een horloge of een vul pen te winnen en steeds weer is men verbaasd hoe gering de kans is, die men blijkbaar met ring- of dubbeltjesgooien heeft. Als het niet regent is het voor een bepaald soort mensen een on werkelijke gewaarwording om zich in de „tornado" op de Nieuwe Sloot door elkaar te laten gooien en de Cake Walk, die daarnaast is opgesteld biedt naast een continu oponthoud eveneens een onvergetelijk amusement. Wat de diverse loterijtenten met hun bonte verscheidenheid aan prijzen be treft, de schiettenten en gelegenheden waar men versnaperingen van allerlei aard krijgen kan, het is niet doenlijk ze stuk voor stuk op te noemen. Maar zoals zij daar in een lange rij op de Nieuwe Sloot opgesteld staan geven zij de kermis een uitgesproken gezellig cachet. „Mijn chocolade is zo goed, dat wan neer U er eenmaal aan begonnen bent U ook het zilverpapier opeet", riep één van de standwerkers gisteravond. „Omdat het regent, extra troost prijzen", riep weer een ander. De café's waren overvol. Vrijwel overal speelde er een band. Er werd gedronken en gelachen en gedanst en gezongen. Een week lang is het weer kermisWij komen morgen op de drukte in de diverse café's terug. De Klaverjas-vierkamp, die Zaterdag avond in café De Hertenkamp door de „Troefjagers" werd georganiseerd heeft een spannend verloop gehad. Deelnemende c^bs waren: E.H K. uit Heiloo, „De Vriendenkring" uit Bever wijk, ,,Het Wapen van Bergen" uit Ber den en „De Troefjagers". Reeds na de eerste ronde behaalden De Troefjagers een kleine voorsprong, die zij tijdens de wedstrijd langzaam maar zeker wisten te vergroten. De uitslag was als volgt: Troefjagers 28984 p.; EHK 27969 p.; Vriendenkring 27590 p.; Het Wapen van Bergen 24015 p Koppels met de meee-te punten waren: Vriendenkring: koppel Deugdv. d. Mey 55S4 p.; Troefjagers: koppel C. van 't Hof Broersen 5284 p-; EHK: koppel Anema Bordewijk 5186 p.; Wapen van Bergen: koppel J. MinK. Min 4544 p. "TERWIJL Alkmaar nog in kermisstemming verkeerde, kleurde zich de hemel boven Warmenhuizen hedennacht vuurrood. Het geraas van brandweerauto's, het geren en geroep van mensen op de stille dorps wegen, schrikte de bevolking uit haar slaap. Alom werden in de huizen de lichten onstoken, groepten burgers samen of begaven zich, veelal in nachtgewaad en tegen regen en koude beschermd door een haastig aan getrokken overjas of mantel, naar de Dorpsstraat, alwaar de grote boerderij van de heer P. Barsingerhorn haar laatste uren beleelde. Hooiboei is deze hoeve in het centrum van het dorp noodlottig gewor den. In ruim een uur is zij in een baaierd van vlammen ten onder gegaan. TJET was half één, toen men de brand zich in veiligheid. Tijd om huisraad, in de boerderij van de heer P. Bar singerhorn bemerkte. Ijlings stelde het gezin, bestaande uit vijf personen. Een overzicht van de kermisattracti es op het Canadaplein, gezien vanaf de toren van de „Overdekte". Boven: Z oals de kermis zich overdag laat aan zien. Onder: Zo zag onze fotograaf op zijn hoge standplaats de kermis in de avon duren. JJA TWEE MIDDAG- en twee avondzittingen en Vrijdagavond na middernacht nog een nieuwe raadsvergadering heeft Alkmaars vroed schap in haar oude samenstelling de langste agenda afgewerkt van haar gehele zittingsperiode. Het leek er op of men vóór de dag, dat de nieuwe Raad zijn intrede zal doen, allen die ambtelijk werkzaam zijn de op dracht had gegeven uit de vaak stoffige laden van hun schrijfbureaux alles bij elkaar te zoeken wat daar nog op afdoening lag te wachten. Het was of men een grote schoonmaak wilde houden en met de oude Raad alles wilde opruimen wat in verloop van tijd onafgedaan was en ad Calendas greacas bewaard was gebleven. Het is onhnogelijkdat alles nog eens bijzonder in het licht te stellen. Wij zullen er enkele voorstellen en hun besprekingen uitlichten, die belangrijk genoeg zijn om er nog een beknopte nabeschouwing aan te wijden. der K.K. raadsleden heeft geleid, die hun politieke bondgenoten heftig ver weten hebben, dat zij zich aan niet minder dan woordbreuk hadden schul dig gemaakt. De school had er op deze TAAAR WAS DAN allereerst het vraag- wijze moeten komen en wij laten het Lr ctl 11r stuk van de katholieke ambachts school, dat jaren lang in het brandpunt der publieke belangstelling heeft ge staan. De heer Hoytink verbaasde er zich over, dat wij kort geleden dit vraag stuk in verband hadden gebracht met Noordhollands Dagblad gaarne de con clusie dat het met de politieke zeden in onze stad dus maar droevig gesteld was. De P. v. d. Arbeid-fractie heeft zich destijds verweerd met het betoog, dat zij wel aan de totstandkoming van de de binnenkort te houden wethouders- school zou medewerken, mits deze no- verkiezing en het Noordhollands Dag blad sprak in verontwaardiging over hetzelfde artikel van een insinuatie en schreef, dat als de school er zou moe ten komen door haar als lokaas aan de Partij van de Arbeid voor te houden, het al heel droevig met de politieke zeden in onze stad gesteld zou zijn. Bij de komende wethoudersverkie zing zal wel blijken hoe nauw beide kwesties met elkander zijn verbonden. Reeds vier jaren geleden heeft men de P. van de A. twee wethouderszetels toegekend op voorwaarden neergelegd in het beruchte compromis waarvan zjc^ig met nieuwe investeringen moes- dig zou blijken, maar omdat de be staande school nog enkele jaren vol doende capaciteit heeft was er voor de Raad tot omstreeks het jaar 1957 geen enkele reden om de door de wet vereiste verklaring af te leggen, dat de R.K. school in onze gemeente nood zakelijk wordt geoordeeld. TAE HEER HOYTINK heeft ons aange- vallen met de mededeling, dat de opmerking niet juist was dat de heer Van der Borden zich in 1951 tegen de school verklaarde door onze precaire financiële toestand en omdat wij voor de medewerking dier partij aan de stichting van een R.K. nijverheids school hier ter stede een der meest essentiële punten is geweest, ten zijn. Neen, zegt de heer Hoytink, de heer Van der Borden deed dat uit sluitend uit politieke overwegingen, omdat hij zich wilde distanciëren van E SCHOOL IS ER in 1951 niet ge- het politieke monsterverband waarin (Advertentie ing. Med.) komen omdat de fractie van de arbeiderspartij aan het compro mis een andere uitleg gaf, wat tot verontwaardigde uitvallen van de zijde tot de stichting van deze school was besloten. Inderdaad is dit argument destijds ook door de heer Van der Borden aan gevoerd al leek het een beetje zonder ling op het moment waarin de beide verbonden fracties juist over deze kwestie hopeloos uiteengevallen waren en al was het vreemd, dat een raadslid van een der confessionele partijen het oprichten van een bijzondere school om een bijkomstigheid onmogelijk zou willen maken. Wij hebben er de officiële notulen nu eens op nagekeken en gelezen, dat de heer Van der Borden op financiële gronden niet de vereiste verklaring wilde afgeven, dat deze school nood zakelijk was. Spreker zo wordt woordelijk vermeld meent, 'dat het een landsbelang is zo zuinig mogelijk te zijn en zo weinig mogelijk te inves teren opdat de volgende begroting slui tend kan worden gemaakt. UET WAS DESTIJDS de heer Kirpen- stein, die zich in nog veel positiever zin heeft uitgesproken. Ook hij wenste zich op financiële gronden van het voorstel der minderheid de noodza kelijkheidsverklaring te distancië ren. Hij was hoewel voorstander van bijzonder onderwijs voor het algemeen welzijn en niet voor dat van een bepaalde groep, wilde nog niet meewerken aan de ontvolking van een voortreffelijke neutrale ambachtsschool en wees er op, dat het nijverheidson derwijs een korte cursusduur en in hoofdzaak technische vakken heeft, zo dat dit niet zozeer als algemeen vor mend onderwijs is te beschouwen. Kin deren die zes jaar lagere school achter de rug hebben en hun gehele leven doorbrachten in een gezin met een be paalde levensbeschouwing zijn niet zo vatbaar voor schade aan hun ziel dat zij niet twee jaar een neutrale school kunnen bezoeken. Zo was volgens de officiële notu len bij de eerste gevechtsronde over deze R.K. onverplichte nijver heidsschool het oordeel van de heer Kirpenstein en de kiezers wisten dus in 1951 al wat zij aan hem hadden. JN DE TRANT VAN „Kom terug, alles is vergeven en vergeten", heeft de heer Hoytink menigmaal het woord tot zijn „vriend Kirpenstein" gericht, die z.i. aan de verkeerde kant van de tafel zat maar van wie hii verwachtte, dat hij eens nog als de verloren zoon zou terugkei en. Zijn stem is lange tijd. die eens roe pende in de woestijn geweest, want de heer Kirpenstein beweerde, dat hij daar tussen zijn medeleden van de P. v. d. A. rustig zat en er zich uistekend op zijn plaats voelde Thans heeft hij in de tweede ronde verklaard, er van overtuigd te zijn, dat binnenkort een tweede school noodza kelijk zal worden en hij achtte het lo gisch dat dit een R. K. school zou zijn. Hij noemde zich ook nu weer een voor stander van bijzonder onderwijs en sprak van een gewetenszaak, die hem noopte zijn stem nu reeds aan de voor standers van deze school te geven. £)AT IS DE achtergrond waartegen zich dit schooldrama heeft afgespeeld. De heer Kirpenstein laat zijn fractie genoten in de steek en steunt de con fessionele groep waarin hij feitelijk thuishoort. De Partij van de Arbeid heeft zich menigmaal op de borst geslagen en er op gewezen, dat de zogenaamde „door braak" mannen en vrouwen van alle richtingen onder haar vanen gebracht heeft. Zij zal zo nu en dan ook wel eens tot de conclusie komen, dat dit niet altijd winst betekent. De heer Kirpenstein is bij de laatste raadsverkiezingen als gegarandeerd was-echt en krimpvrij gepresenteerd en verkocht geworden, maar nu hii uit het sop komt bliiken twee politieke kleuren lelijk door elkaar gelopen te zijn. Natuurlijk kan hij zo nu en dan een andere mening hebben dan'zijn frac tiegenoten. Dat komt niet alleen in de beste families maar ook in de beste fracties voor. Maar het wordt al thans voor zijn partij bedenkelijk als hij bij min of meer principiële vraagstukken zijn geweten laat spre ken, als een eenling uit de rij treedt en zich bij de tegenstanders schaart. Te sterker nog is dit van betekenis omdat te verwachten is dat hij een zelfde houding zal aannemen bij vele voorkomende gevallen waarin zijn par- tiigenoten in gesloten gelederen tegen over vraagstukken van confessionele betekenis komen te staan. De P. v. d. A„ die in de komende zittingsperiode met slechts één of misschien met geen enkelewethou der toch weer uiterst moeilijk zal staan, houdt met dergelijke doorbraakleden zwakke plekken in haar gelederen, die vele kiezers niet intijds vermoed hebben en daardoor niet hebben kun nen voorkomen. J^JET DE STEMMEN van de heren Van der Borden en Kirpenstein vóór en bij afwezigheid van de heer Hols- muller staakten Donderdagavond de stemmen over de 'vraag of de Raad de noodzakelijkheid van deze school die naar de heer Coerst .berekende de ge meente door haar te vroege geboorte de gemeente een halve ton zal kosten zou erkennen. Er was Vriidagncht een nieuw uit geschreven raadsvergadering die f 250.- aan presentiegeld kost nodig voor de tweede stemming, waarbij door afwezigheid van de heer Slinger land en de terugkeer van vacantie van de heer Holsmuller het verzoek van het schoolbestuur werd afgewezen. Wat natuurlijk geenszins zeggen wil. dat de R. K. ambachsschool er niet binnen zeer afzienbare tiid zal komen omdat zo snoedig mogelijk misschien reeds in Septembereenzelfde ver zoek aan de nieuwe Raad zal worden gedaan waarbij de stem van de heer Kirnensfein van doorslaggevende bete kenis zal bliiken. On enkele andere belangrijke pun ten honen wij dezer dagen nog even terug te kunnen komen. kleding of werktuigen mede te nemen, was er niet meer. De boerderij was op dat ogenblik reeds een vuurpoel. Het vergde slechts korte tiid om de omwo nenden te waarschuwen en de brand weer te alarmeren. Commandant P. Quant en zijn mannen waren snel aan wezig en hebben met inzet van alle krachten verdienstelijk werk gedaan. Zij streden evenwel een ten dele ver loren strijd. De boerderij was op dat ogenblik tot de vuurdood veroordeeld. Burgemeester Nolet, die zich als geen ander van de brandgevaarlijke con structie van zijn dorp bewust is, aar zelde ook nu niet de assistentie van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer in te roepen. Kort na één uur snelden een motorspuit. de ladderwagen en de manschappen-materiaalwagen langs het Noordhollands Kanaal. Een rode gloed tegen de nachtelijke hemel was het ba ken, waarop de brandweer kon koer sen. Wat de heer Quant en de zijnen niet kon gelukken, was ook voor de Alkmaarse Brandweer onder comman do van de heer J. van Maarleveld een onmogelijke taak. De boerderij was niet meer te redden. Alle aandacht werd dan ook geconcentreerd Op het behoud van de percelen, welke hier kris-kras rond de boerderij zijn ge bouwd en door een overigens imposan te vonkenregen aan groot gevaar wa ren blootgesteld. Terwijl de vlammen zich een weg baanden door de vertrek ken van de boerderij, het dak instortte, muren met geraas omvielen, de sterke wind de ene vonkenregen na de ande re over de omliggende huizen spreidde en de hooiklomp als een infernale vuur bal de brand bleef voeden, leverden de brandweren van Warmenhuizen en Alkmaar eendrachtig slag tegen het ge vaar. Met elf slangen werden duizen den liters water in het vuur gespoten, Aan de achterzijde van de hoeve ston den brandweerlieden in een schier on doordringbare mist van rook. Slechts met natte doeken, welwillend door burgers ter beschikking gesteld, kon den zij het op deze „voorpost" uithou den. Onder de gebundelde krachten van de brandweercorpsen van War menhuizen en Alkmaar moest het vuur tenslotte het onderspit delven. Te om streeks twee uur was het gevaar goed deels geweken. De boerderij was totaal uitgebrand en de hooimijt kort voor- vele vurige ogen erop wezen, dat het dien nog een roodgloeiende klomp was herschapen in een zwarte berg, waarin nog geruime tiid zou duren alvorens ook de kern van de klamp gedoofd zou zijn. Eerst toen de brandbestrijding in het stadium van nablussing kwam, kon de Alkmaarse brandweer inrukken. De brandweer van Warmenhuizen bleef achter om de laatste vuurresten in het water te smoren. Een wielrijder, die kennelijk een glaasje te veel op had, reed de afgelo pen nacht tegen een op de Kanaalkade geparkeerde kermiswagen. Hij liep een diepe wonde boven het linkeroog en een scheur in één van zijn oren op. Een automobilist, die om 3 uur van nacht door de Langestraat reed en naar achteraf bleek te veel alcoholhoudende drank tot zich had genomen, was toch nog zo bij zijn positieven, dat hij plot seling stopte en een agent zijn nood klaagde. „Ik mis f 2000" zei de man, die even tevoren ook al in het water van de Kraanbuurt was gevallen. Toen hij zich op het politiebureau liet nakijken, bleek tot zijn grote ver wondering, dat het geld uit allerlei zak ken van ziin pak te voorschijn kon wor den gehaald. Voor alle zekerheid heeft men de man, die uit Oudendijk afkomstig was, een nachtje op het bureau vastgehou den. MAANDAG VICTORIA THEATER, 7 en 9.30 u.: By the light of the Silvery Moon (a 1.) HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: Carnaval in Texas (a.l.). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.50 u.; Deserteur van het Legioen (14 j.). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: lm Weissen Rössl (a.l.). GULDEN VLIES, 8 u.: Haagse Co- medie met Staatszaken. WAPEN v. HEEMSKERK, 7.30 u.: Verenigingsavond (besloten) CAFE BEEMSTER. Ork. Sombroek. BERGEN, Rustende Jager, 8.30 uur: Enrico Caruso (al.). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies: Haagse Comedie met „Staatszaken". BERGEN; Rustende Jager 8.30 uur: „The Galopping Major" (a.l.). ALLE KERMISDAGEN; Wapen van HeemskerkThe Merry Rowdies. Café Duinmeyer: Prijsbiljarten (elke Ker misavond). Café Breed; Cabaret Hein de Wildt. Café Martin: The Whit Ladies. Café De Tijd: Licht show. Café Hennink: Gebr. Hees been. Café Tom: De Witte Kraaien en lichtshow. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo- iheek Hartong van Ark, Lang straat 1. HOOG WATER TE BERGEN A/ZEE Maandag 14 06 3.36 Dinsdag 15.51 4.18 TE CAMPERDUIN hoog mag Maandag 15.11 3.41 9.11 21.41 Dinsdag 15.56 4.23 9.56 22.23

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 5