Jubileum fokveedag bewijst belang rundveefokverenigingen Jimmy Brown en de Oranjehemden Over verleden en heden van de Noordhollandse Bond Huisvlijt en Flor alia-vereniging in Groot-Schermer College in Bergen ongewijzigd? Goede Floraliatentoonstelling in De Rijp geëindigd r Door P. KOSTER Jz. Donderdag de grote dag in Hoorn Secr. Prov. Bond van Rundveefokverenigingen Oudorp Succes voor „Wilhelmina" Heiloo EEN AANRIJDING Het weer was spelbreker Akersloot Uitgeest Groot-Schermer won verdiend met 73 Overleg had geen resultaat Castricum Brandweerdemonstratie trok veel belangstelling De natuur weende tijdens Bello's laatste rit BURGERLIJKE STAND Bergen aan Zee Overdracht Parnassia-park St. Pancras „Ons Aller Belang" houdt winkelweek DINSDAG I SEPTEMBER 1953 J)E PROVINCIALE FOKVEEDAG 1953, draagt een enigszins uit zonderlijk karakter. Het is immers korte tijd geleden (20 Mei 1953) dat de Bond zijn 50-jarig bestaan vierde. Ter gelegenheid daarvan werd een receptie gehouden, die door vele fokkers en belangstellenden werd bezocht. Daarnaast meende het Bestuur ook aan de jaarlijkse fokvee dag een bijzonder cachet te geven door het organiseren van een „Ju bileum Fokveedag". CUANNEES we uit de geschiedenis van de Noordhollandse veeverbete ring eerst nog eens enkele punten aan stippen blijkt dat de veeverbetering in het verleden reeds belangstelling genoot. Door vele gemeentebesturen werd bij plaatselijke verordening een stierenhouderij in het leven geroepen. Bij reglement werd vastgesteld dat alle veehouders in die gemeente ver plicht waren hun dieren door de stie ren dezer stierenhouderij te laten dek ken. Enkele dezer instellingen dateer den reeds uit de 17e Eeuw. Tot be stuurders daarvan werden de meest vooraanstaande veehouders aangewe zen, die ook de aankoop van het stie renmateriaal hadden te verzorgen. De destijds bestaande stierenmarkt te Midden-Beemster was daartoe de be kende gelegenheid. Veelal was het een wedstrijd welke stierenvereniging daar de beste stier wist aan te kopen. De oprichting van de Stamboeken gaf de eerste stap tot registratie. Naast het N.R.S. dat in 1874 werd opgericht bestond in N.H. het in 1883 opgerichte Noordhollandse Stamboek. Dit Stam boek had zijn bloeitijd ten tijde van de export naar de Amerikaanse Sta ten. Wie de oude registers van dit N.H. Stamboek eens naslaat, wordt getroffen door het grote aantal namen van hen, die destijds vee in lieten schrijven. In 1914 werd dit N.H. Stam boek opgeheven, na een kwijnend be staan in de laatste reeks van jaren. Inmiddels waren de eerste fokver- enigingen opgericht, te Hoogkarspel 1896 en Berkhout 1897. Aanvankelijk werd alleen aan het uiterlijk der koeien aandacht besteed, maar spoe dig werd overgegaan tot productie- controle, in de beginne op primitieve wijze, jnet alleen meten der hoeveel heid melk, spoedig werd dit uitgebreid met vetgehalte-bepaling. Ook de ad ministratie, in de beginne op eenvou dige wijze gevoerd, werd in de loop der tijd meer en meer aangepast aan de gewijzigde inzichten en daarmede zodanig vervolmaakt, dat de fokver- enigingen zijn te beschouwen als klei ne Stamboekjes. Als ovèrheidsorgaan was in 1897 de Provinciale Commissie tot bevordering van de Veefokkerij ingesteld. In 1903 werd door de 6 destijds bestaande fok- verenigingen de Prov. Bond van Rund veefokverenigingen opgericht. Door onderlingen samenwerking de zer beide instanties, het geven van voorlichting en leiding aan fokvereni- gingen en fokkers is het gelukt de rundveefokkerij in Noordholland op te voeren. De door de fokkers verkregen resul taten der melkcontróle en de groei van de fokverenigingen zijn in neven staand staatje vastgelegd. DEZE terugblik in het verleden, een overzicht van datgene wat straks onze Jubileum Fokveedag te zien zal geven. Gewoontegetrouw zijn ook dit jaar alle aangiften door de z.g.n. Commissie van selectie na gegaan en deze moesten de toets der critiek kunnen doorstaan. De grote aangifte maakte dat deze rondgang niet minder dan 10 dagen tijds koste. Op 144 bedrijven werden nagegaan Het gevolg was dan ook dat meer dere dieren die voorgaand jaar mee konden dingen in de productieklasse thans daarvoor uitgesloten moesten worden. Toch is deze productieklasse met 55 inzendingen nog juist de grootste ru briek, 30 daarvan dingen mede in de gewone productieklasse en 25 in de zgn. Fuperproductieklasse (tenminste 40.000 kg. melk). Hier zal strijd ge leverd moeten worden voor de extra prijzen. Voor de productieklasse is dit de wisselbeker, aangeboden door de Fa. Brunie te Hoorn en voor de super- productieklasse de als wisselprijzen aangeboden zilveren molen van de Fa. Timmerman te Alkmaar en de zilveren maquette van de Coöp. Maal derij te Berkhout, die dit jaar werd aangeboden. Dan is voor de Oudere melkkoeien, de Productie- en Super-productieklasse door onze Rijksveeteeltconsulent Ir. L. de Vries een medaille aangeboden voor de koe met de beste uier. Uit zeven daarvoor in aanmerking komen de groepen zullen elk twee dieren worden aangewezen. Een aparte jury zal uit deze veertien dieren haar keu ze moeten maken. Met zekerheid dur ven we nu reeds te voorspellen dat deze keuringen zeer veel belangstel ling zullen trekken. Bescheiden zijn steeds en ook nu weer de inzendingen voor drachtig vee, n.l. 6 schotten, 3 twenters en 12 koeien. Jaar. 1903 1905 1910 1922 1925 1930 1935 1940 1945 1950 1951 1952 Aantal vereni gingen. 6 14 23 29 30 34 33 34 47 63 63 62 Aange sloten leden. 474 550 577 680 671 940 2364 3871 3937 4119 Aantal dieren 625 2643 4170 5257 7170 8708 12762 21905 48243 53175 kg. melk. 4159 4029 4387 4087 4369 4286 4061 3538 4631 4603 Met de ontwikkeling van de K.I.- verenigingen wordt meer dan vroeger, aandacht gegeven aan groepen af stammelingen van één stier. Slechts één groep pinken wordt ingezonden, afkomstig van natuurlijke dekking. Voor hokkelingen verwekt door kunst matige inseminatie zullen we 8. acht tallen zien verschijnen, voor de melk- vaatzpn,.zullen»,dit3 .achttallen zijn. Voor de hoogst bekroonde groep van de hokkelingen en de vaarzen stelde de Bond van K.I.-verenigingen een tweetal medailles beschikbaar. Belangwekkend zullen ook weer de keuringen der fokkersgroepen worden. Komt het bij de keuringen in de mor genuren aan op het beste individu, de middaguren geven voor de fokkers een verhoogde spanning te zien, immers dan wordt uitgemaakt welke fokkers- groepen i.itverkoren zullen worden. Vele fokkers hebben reeds een geheel jaar lang hun dieren daarvoor -net zorg gadegeslagen en klaargemaakt en met gespannen aandacht zullen zij de verrichtingen van de verschillende jury's'volgen. Als sluitstuk van deze dag volgen nog splitst in 3 afdelingen naar de bedrijfs- grootte. We zien dan 5 groepen be staande uit 3 of 4 tallen; 11 groepen elk met 5 dieren en 7 groepen met 5 of meer stuks verschijnen. Een dezer groepen verdient meer dan gewone aandacht. Het is n.l. de Gebr. Ruyter gelukt uit te komen met Gemiddelde prod, (van alle dieren). Kg., vet. 130 130 146 137 147 148 145 126 173 173 Melk vet. dagen. Dagopbrengst Kg. melk Gr. vet 3.13 3.23 3.33 3.35 3.36 3.45 3.57 3.56 3.74 3.76 B.J. B.J. 289 15.12 509 290 14.78 510 290 14.— 500 291 12.16 433 330 14.03 524 333 13.82 520 Gemiddelde productie nog niet bekend. een giuep van 7 eigengefokte volbloe den, allen mededingende in de Super- produetieklasse. Voor de beste eigenaarsgroep uit deze 3 afdelingen is door de Bond een Wisselprijs beschikbaar gesteld. We zijn benieuwd wie hier de hoogste ogen zal gooien. Als sluitstuk dezer dag volgen nog de kampioenskeuringen voor koeien en stieren met zo enigszins mogelijk te 2.30 uur een défilé der bekroonde dieren. Eén belangwekkend punt werd tot dusverre nog niet genoemd en wel dat alle ingezonden dieren van t.b.c.- vrije- of reactievrije veebeslagen af komstig moeten zij Het is de eerste maal dat deze eis voor inzending op de Provincie' Fokveedag is gesteld. Dank zij de invoering van het vijf- jaren-plan op 20 Mei 1951 en de krach tige wijze waarop door de Provinciale Gezondheidsdienst de t.b.c.-bestrijding is aangepast en niet het minst de vol ledige medewerking onzer leden is het reeds nu mogelijk deze eis te kun nen stellen. Aan de lezers Is hiermede een in zicht geg"V"n van datgene wat Don derdag te Hoorn te zien zal wezen. Het Bondsbestuur spreekt de wens uit, dat vele belangstellenden naar de Ju bileum Fokveedag van de B nd zul len komen. Ons fanfarecorps heeft Zondag jl. deel genomen aan het groot Nationaal Concours voor harmonie- en fanfarecorpsen, dat was uitgeschreven ter herdenking van 't gou den jubileum van de muziekvereniging „Concordia" te Oostzaan. Op dit sterk be zette concours heeft ons corps een zeer eervolle tweede prijs behaald met 337 pun ten. Gemiddeld werd voor alle rubrieken een 7 gehaald. Dirigentven spelers waren met dit resultaat dan ook zeer tevreden. Uitgevoerd werd als verplicht nummer „Ouverture Glaucus" van M.. J. Cerfontai- ne en als vrij. nummer „Une corbeille de fleurs" van Rodolphe. Gespeeld werd in de 2e afdeling fanfare. Nog enige instrumenten liggen op éen bespeler(ster) te wachten. Wie komt onze gelederen versterken? Kom eens luisteren op de eerstvolgende repetitie op Dinsdag 15 September a.s. Zondagnacht om half één had in Heiloo een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motorrijwiel, waarbij, wonder boven wonder, geen slachtoffers zijn gevallen. De luxe-wa gen kwam uit de richting Limmen en sloeg zonder op het achteropkomende verkeer te letten linksaf de Stations weg in. Daardoor kon de motorrijder, die achter de wagen reed, een aanrij ding niet meer vermijden. Beide voer tuigen werden beschadigd. Zaterdag en Zondag is hier de jaar lijkse huisvlijt- en Floralia-tentoonstel- ling gehouden. Wat betreft de feeste lijkheden hieraan verbonden, deze zijn totaal verregend. De voor Zaterdagmid dag uitgeschreven hengelwedstrijd voor de jeugd, kon door de slechte weers omstandigheden geen doorgang vinden, doch deze is nu vastgesteld op a.s. Za terdag. Het blindroeien voor de grote ren kon ook geen doorgang vinden en daar de prijzen, bestaande uit gerookte paling, al in voorraad waren, zijn deze door een verloting Zondagavond aan de man gebracht. Mede door het slechte weer was de tentoonstelling Zaterdag avond slechts matig bezocht, en de plaatsvervangend voorzitter de heer P. Schermerhorn, (voorzitter Burgemees ter Driessen was wegens ziekte verhin derd) kon maar een kleine schare be langstellenden welkom heten. Het aan tal inzendingen was niet slecht maar de heer Schermerhorn sprak toch de hoop uit, dat dit een volgend maal groter zal zijn. De kwaliteit, speciaal op Floralia-gebied, was maar matig te noemen. Op beide avonden waren tal van attracties aanwezig om de juiste sfeer te scheppen, bovendien gaf de al oude muziekvereniging „Christiaan de Wet", aangevuld met leden .yan het Rijper'Fanfarecorps, Zondagavond een concert. DE PRIJZEN De volgende prijzen konden worden uitgereikt: Planten, stellen: 1 H. Kieft Jzn.; 2 L. Reitsma; 3 A. Koster; 4 P. Kuijn; 5 E. Pilkes 6 Jb. Wiedijk. En kelingen, Ageratum: 1 P. Koning; 2 M. Goet. Ster van Bethlehem: 1 W. Scher merhorn; 2 Jb. S. Slooten. Bladbegonia: I K. Wagenaar: 2 Mej. R. Schermer. Bij de inzending bouquetten kreeg de eerste prijs de heer D. Kieft; 2 C. van Truijen; 3 L. Reitsma. Zelf opge maakte bloemstukjes: 1 H. Schermer; 2 Mej. A. Schot. Bij de kinderplanten werd no. 1 Nellie Kieft; 2 Robbie Goet; INBRAAK IN PASTORIE TE AKERSLOOT Onbekenden hebben ingebroken in de R.K. pastorie te Akersloot. Zij wis ten zich toegang te verschaffen door het forceren van een raam. Aangeno men mag worden, dat de langvingers door het een of ander aan het schrik ken zijn gebracht, want er wordt niets vermist. Öoor de rijkspolitie is een onderzoek ingesteld. VOLGENDE WEEK DONDERDAG BEGINT HET DOORLICHTEN. Met het bevolkingsonderzoek tegen tuberculose zal Donderdag 10 Septem ber worden begonnen. Het onderzoek zal plaats vinden in een der zalen van „De Ooievaar". Naar we vernemen is de deelneming zeer bevredigend. 3 Marianne Kieft; 4 Tineke van Ginkel; 5 Rietje van Ginkel. Kinderplanten af zonderlijk: Afrikaan: 1 Ina Kreb; Petu nia: 1 Ria Kieft. Onder alle inzenders van planten werden nog een tweetal prijzen verloot, met als resultaat: 1 Mej. L. Wiedijk; 2 Wed. Molenaar. Bij de afdeling huisvlijt waren de bekroningen de volgende: Borduren: 1 Mej. Nel Zee. Breiwerk: 2 mevr. Taai. Applicatie: 1 Mej. Ans Schot; 2 Mej. Nel Zee. Breien en haken van kleedjes: 1 Mevr. Deck- wits; 2 Mevr. Wagenaar; 3 Mevr. Schot. Meisjes van 12-14 jr.: 1 Alie Slooten; 2 Wijna Jonker. Jongens handenarbeid: 1 Jan Slooten; 2 Jaap Stekelbos; 3 Dirk Driessen Meisjes handwerken: 1 Nel Wagenaar; 2 Nel Kieft. Hoewel de regen spelbreker dreigde te worden, is de voetbalwedstrijd te gen een versterkt De Rijp 2 toch nog doorgegaan, en dit is een leerzaam oefenpartijtje geworden. Grootschermer speelde eerst met wind en regen in de rug en dit voordeel werd al binnen een kwartier spelen met een 40 voor sprong uitgebuit. Hierna werd het overwicht iets minder, doch verder dan één doelpunt kon De Rijp hetr-vóór de rust niet brengen. Na de rust waren de rollen omge draaid en binnen tien minuten kon De Rijp de achterstand tot 4-3 reduceren. Toen begon Grootschermer pas op volle toeren te draaien, en met een drietal mooie doelpunten wist zij het Rijper- elftal tot volledige overgave te dwin gen. Eindstand 73. ALS de voortekenen niet bedriegen, zal er in de samenstelling van het college van Büïgemeester en Wethouders van Bergen geen wijziging komen. Weliswaar zijn er onlangs besprekingen gevoerd om te komen tot een andere bezetting van de wethouderszetels, doch naar de laatste berichten te oordelen, zal zowel de heer Borst (KVP) als de heer D. den Das (PvdA) worden herkozen. ]AE onderhandelingen welke tussen de KVP-, de WD- en de Prot. Chr. fracties hebben plaats gehad, wa ren erop gericht een college te vormen zonder de PvdA. Een zetel zou dooi de KVP worden bezet, de andere werd door de VVD opgeëist. De KVP-fractie gaf echter de voorkeur aan mr S. D. Sluis (Prot. Chr.) Toen de VVD niet de verzekering kon geven, dat zü de candidatuur van mr Sluis zou steunen, was de meer derheid van de KVP-fractie van oor deel, dal hierdoor een evt. afspraak op losse schroeven kwam te staan en zii daarom toch op de candidaat van de PvdA zou stemmen. Het standpunt van de VVD. die vanavond de heer E. J. van Rees Vellinga zal candideren wordt gedragen door de mening, dat zij krachtens de verkiezingsuitslag meer aanspraak op de tweede zetel kan maken, dan de Prot. Chr.-fractie, die met één man in de gemeenteraad is vertegenwoordigd. De heer J. Broersma (Gemeentebe langen) heeft zich van den beginne af uitgesproken voor de continuering van de oude samenstelling Borst (KVP) Den Das (PvdA). Zoals de papieren thans liggen, gelo ven wij niet ver bezijden de uitslag te zijn, als we voorspellen, dat de heer Borst (KVP) hedenavond met nage noeg algemene stemmen zal worden benoemd en de heer Den Das (PvdA) met 8 tegen 5 stemmen verkozen zal worden. De tegenstemmers zullen dan gezocht moeten worden bij de VVD (2), Prot. Chr. (1) en twee KVP-leden, die de heer Van Rees Vellinga verkie zen boven een wethouder van de PvdA. Het WV zomerprogramma is thans ten einde. Het slot van de reeks van bijzondere avonden, werd gevormd door een brandweerdemonstratie, waaraan deelnamen de brandweercorpsen uit Heemskerk, Ursem en Castricum. Ze vond plaats op de Brink en mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Ook burgemeester G. F. Smeets woon de dit gebeuren bij. Er waren verschil lende wedstrijden georganiseerd. Aller eerst moesten de brandweerlieden in de kortst mogelijke tijd drie vuurton- nen blussen. Het luid sirenegeloei werd de strijd begonnen, waarbij tenslotte de Casfricümse mannen als overwinnaars uit het strijdperk traden. Heemskerk eindigde als nummer twee en Ursem werd derde. De tweede wedstrijd hield in een demonstratie met veel water stralen en een bal. Hier won Heemskerk en kwam Castricum als nummer twee uit de bus. De talrijke nuttige prijzen en enkele vaantjes werden na afloop in hotel De Rustende Jager uitgereikt. Zaterdag en Zondag werd de jaarlijk- I Visser; 6 P. Dekker; 7 D. Brouwer- 8 se floraliatentoonstelling gehouden in Jb. Molenaar; 9 J. W. Roele; 10 Wed zaal Van Vliet. De uitstekend georgani- F. Eijk. Kinderplanten; 1 Jan Oldenburg; 2 Arend Roelofs; 3 Japie Molenaar; 4 Ina Spaarman; 5 Dik Molenaar; 6 Jannie Eijk; 7 Geertje Klerk; 8 Piet Kweldam. Afzonderlijke planten (mooiste plant): J. Kieft (begonia); D. Nat (geranium); D. C. de Moes (fuchsia); Klaas Honingh (lobelia); Adriaan Roele (afrikaan). Dahlia-stekken: 1 E. v. d. Streek; 2 J. W. Roele; 3 P. van Straten; 4 J. Olden burg. Bouquetten (groepen): 1 J. W. Roele; 2 Pastoor Holtkamp; 3 J. Oldenburg. Bouquetten (enkel): 1 D. Brouwer; 2 D. C. de Moes. seerde tentoonstelling trok veel pu bliek; de geëxposeerde huisvlijt en bloe men waren het bezichtigen dan ook al leszins waard. Zonder de anderen iets te kort te willen doen mogen wij met name het door de heer F. Woestenburg vervaardigde Oud Hollandse Statie Koopvaardijschip noemen. Met dit stukje huisvlijt heeft de heep Woesten burg getoond wat met energie en door zetting op dit terrein is te bereiken. Het schip werd Vervaardigd uit ongeveer 1000 onderdelen en kostte de heer Woestenburg gedurende een half jaar 500 arbeidsuren. De jury van de planten en bloemen, bestaande uit de heren Tuin, Maarsen en Pielage, heeft het ook niet gemak kelijk gehad. Het uiteindelijk resultaat was als volgt: Stekken: 1 D. Dekker; 2 mej. T. Bruin; 3 Wed. P, Bruin; 4 K. Sas; P. ÏSï?' Daarbij moeten nog worden geteld de groepen afstamme lingen van stieren, samengesteld door de K.I.-verenigingen. Deze grote aangifte maakte het no dig dat zeer critisch opgetreden moest worden, vele aangiften moesten dan ook worden afgewezen. Uiteindelijk is het resultaat dat door 150 inzenders 413 dieren ingezonden mogen worden. Dit is een groter aantal dan voor gaande jaren. Wanneer we nu de catalogus op de voet volgen krijgen we in de eerste plaats de stieren. Als gewoonlijk is ook nu dit aantal op de fokveedag niet groot. Tezamen zijn het 28 stie ren, n.l. 10 1 >4-jarige-, 8 tweejarige- en 10 oudere stieren. Voor de rubriek melkvaarzen zien we 36 dieren verschijnen, onderver deeld in 2 leeftijdsgroepen. Dit „ijn voor de andere klassen melkkoeien de navolgende aantallen, 44 melktwen- ters ir 3 leeftijdsgroepen onderge bracht en 39 derdekalfskoeien, even eens in 3 groepen onderverdeeld. De daarop volgende klasse oudere melkkoeien is groter dan vroegere jaren, terwijl die der productieklasse is ingekrompen. Oorzaak daarvan is niet een lagere productie, maar het feit dat de eisen voor deze productie klasse dit jaar aanmerkelijk zijn ver hoogd. Was voorgaand jaar het aantal oude re koeien 27 stuk-, dit jaar is het tweemaal zo groot n.l. 54, onderver deeld in 3 leeftijdsgroepen. Voor de Productieklasse meende het Bondsbestuur de eisen aanmerkelijk hoger te mogen stellen, gezien de gun stige uitkomsten in de laatste jaren. 76. Nu de lieden die gewed had den, dat Jackie Brown nu wel in het Nederlands elftal gekozen zou worden, Kwamen er bekaaid af. Elftal dictator Barend Ballewip.per trok zich blijkbaar van al het misbaar niets aan en wéér koos hij Piet Pingel al3 middenvoor boven Jackie Brown. De ontstemming hierover was mateloos. Zelfs mensen, die van voetbal geen bal verstand hadden, spraken er schande over. Ook de kranten waren niet mals met hun critiek. Sommige scholden rr.t.'.eer Badewippct uit voor een domme querulant die een acde- lijk gevaar was voor de Nederlands; voetbalsport. „Hoe eerder h\j zich on der behandeling stelt van een kundig psychiater, hoe beter voor hem en voor het Nederlands elftal", schreef een grote krant in Amsterdam. Maar de golf van verontwaardiging bereik te haar hoogtepunt in Den Haag, waar op Zaterdagmiddag vóór de wedstrijd tegen de Rode Duivels opgewonden jongelieden naar het bondsburcau van de KNVB trokken, die spandoeken meevoerden waarop geschreven stond: „WEG MET BALLEWIPPER" en „LEVE JACKIE" en „WIJ WILLEN EEN WINNEND NEDERLANDS ELFTAL" Vóór de hoofdingang werd halt gehouden en een kwartier lang weid er zo geschreeuwd eu getierd, dat de personeelsleden van de Bond de koude rillingen over hun ruggen voelden lopen. De secretaris-penning meester gaf ten slotte opdracht de lui ken te laten zakken. Of de menigte dit als een uitdadiging beschouwde, is nooit komen vast te staan, maar dit had in elk geval tot gevolg dat iemand een steen door een der vensterruiten wierp! En bij die ene steen bleef het niet. want binnen een minuut regende het stenen en vielen de glasscherven rinkelend naar beneden. Als de ijlings toesnellende politie er geen stokje voot had gestoken, zou er misschien van het bondsbureau geen steen op de an dere zijn gebleven Bloemstukjes: 1 J. Oldenburg. De heren J. Klous en H. Mannesen, die het huisvlijt beoordeelden, kwamen tot de volgende uitslag: meisjes 5-6-7 jr.: 1 Jannie Eijk; meisjes 8-9-10 jr.: 1 Gerry Koster; meisjes 11-12-13 jr.; 1 Jannie Breg; 2 Suze Berkhout; 3 Marg- je Engels; jongens 5-6-7 jr.: Anne Pieter Post; 8-9-10 jr.: 1 Dries Vilten; 2 Bart Post; jongens 11-12-13 jr.: 1 Adr. Roele; 2 Henk Visser; 3 Otto Sattler; jongens 14-15-16 jr.: Bouke Ent; heren boven 16 jr.; 1 Fr. Woestenburg; 2 J. Woesten burg. Het specifiek vrouwelijke terrein van de tentoonstelling werd beoordeeld door de dames Luyckx-Eisen, Prinsen-Hoek en Visser-Hendriks, Zij verdeelden de prijzen als volgt: Breiwerk: 1 Mevr. Rijkes-Rol; 2 mevr. Spaan-Kooi; 3 mevr. Eggers-Schulter; 4 mevr. Klinkhamer-de Jongh; 5 mevr. Eggers-Ekeren. Borduurwerk: 1 Tini Eggers; 2 Tini ten Wolde; 3 Grietje Eijk; 4 Geri Woes tenburg. Haakwerk: Rie Commandeur; 2 mevr. Brouwer-Zwaan. Smyrnawerk: 1 mevr. Beets-Laan. De jaarlijks op de tentoonstelling vol gende feestavond zal dit jaar heden avond worden gehouden. De Bergerhof- spelers uit Alkmaar zullen hun mede werking verlenen met het stuk „De Tijd staat niet stil". DE DUIVEN VLOGEN. Bij de op Zondag gehouden wed vlucht door de postduivenvereniging „De Reisduif" vanaf Roosendaal we: - den de volgende resultaten bereikt: G. Nieuweboer 1, 5. 15; P. Riteco 2, 10; J. Schipper 3, 7, 13, 16, 20, 24; Gebr. Boots 4, 6, 11, 12. 18; J. Sassen 8, 9, 14, 22, 23: J. Konijn 7: G. Klinkhamer 19. 21. De cverduif was van de heer G. Nieuweboer. Uiteraard stellen wij deze prognose on der, het strikte voorbehoud, dat zich in de uren. welke ons nog van de wet houdersverkiezing scheiden, geen ver rassingen voordoen. Welgeteld vijf mensen hebben het enthousiasme kunnen opbrengen de laatste rit van de tram Alkmaar- Bergen aan Zee te maken. De rit terug naar Bergen verliep zonder stoornis, hoewel de aboninabel slechte verlich. ting genoeg onheil voorspelde en sa menspande met het gekreun, gerammel en gekraak van het aftandse materiaal. Eigenlijk hield Bello zich best. Geen brekende koppelingen, geen vastslaan- de remmen, ja zelfs werden de wissels soepel genomen. Twee dames en drie heren stapten uit en keken aanhankelijk r.aar de „oue getrouwe", die overigens met lege hondenogen amechtig stond te hijgen en te zuchten, alsof de lasten der jaren, juist op deze avond, op het allerlaatste ogenblik hem toch nog te veel zouden worden. Vóór het vertreksein Werd ge geven, dat Bello voor negen lange maanden uit onze gezichtseinder zou brengen, werd er nog gepolemiseerd over de vraag of het werkelijk abso luut tijdelijk zou zijn, dat het cavalje de meningen bezig zou houden. Vóór men uit de polemiek kon komen, zag de mede-polemiserende chef zich ge dwongen het laatste fluitconcert aan te heffen. Het „vooruit met de geit" en de schrale taptoe kon geen lachje op brengen onder de weemoedig-starenden. Discreet hebben we ons verwijderd in de druilerige nacht met de dageraad glorende van een nieuwe Raad in het verschiet. Geboren: 20 Aug.: Jentje, dv K. Bergs- ma en E. Herder, Kogendijk 21; 23 Aug.: Adrienne, dv J. Dutilh en A. M. van Schel le, Parkweg 17; 27 Aug.: Jacobus Petrus, zv A. G. Boots en J. G. Houtenbos, Jaap Weijandweg 29a. Ondertrouwd: 17 Aug.: De Zorzi, Gio vanni Giobatta, 24 jaar, Alkmaar, Uiten- boschstraat 55 en Bijwaard, Cornelia Hetty, 21 jaar, Loudelsweg 71; 17 Aug.: de Jong, Dirk, 40 jaar en Nierop, Jansje, 27 jaar, beiden J. M. Graadt yan Roggenweg 3; 18 Aug.: van der Wijk, Frederik, 25 jaar, Lijtweg 33 en de Vries, Marijke, 22 jaar. Molenstraat 8; 18 Aug.: Peters, Hermanus Reinier, 25 jaar, Nachtegalenlaantje 5 en van 't Sant, Elisabeth Johanna- Maria, 23 jaar, Oude Prinsweg 17; 21 Aug.: Blom, Jan, 21 jaar, Alkmaar, Landstraat 64 en Reitsma, Sijtske, Elisabeth, 22 jëar, Meer weg 19; .28 Aug.: van Eijsden^_J,eendert, 37 jaar, Utrecht, Prinsenstraat _44 en de Vries, Dieuwke, 35 jaar, RussenWeg 15. Gehuwd: .20 Aug.: Fokkens, Fokko en Muller, Eliza, Amsterdam, Aambeeldstraat 1; 24 Aug.: Burgering, Johannes Jacobus en van Meer, Maria Magdalena, Verlengde Geestweg 4. Overleden: 20 Aug.: Grevelink, Jan, 66 jaar, Colnotweg 14; 21 Aug.: van der Horst, Dieuwertje, e.v. Buhse, Gustav, 66 jaar, Meerwijklaan 1. Het Parnassia-park te Bergen aan Zee wordt door de Irven van Reenen overgedragen aan de gemeente Bergen voor een bedrag van f 1. In verband hiermede hebben de Er ven aan de gemeente de voorwaarde gesteld, dat het park uitsluitend voor recreatieve doeleinden zal worden ge bruikt en hierin geen ondernemingen zullen worden gevestigd, die door het verkopen van consumptieartikelen het karakter van het park zullen schaden. Het park is door mevrouw Van Reenen- Völter ontworpen met de bedoeling hiervan uitsluitend een beschermde speelplaats voor de jeugd te maken, zodat de ouders van de kinderen nooit in ongerustheid behoeven te verkeren. Het park doet ondanks de verwaar loosde toestand, nog altijd zéér roman tisch aan. Met de beplanting van deze duinvallei, waar op sommige plaatsen reeds een plantenengnoei was die opviel door zeldzaam voorkomende soorten werd begonnen in 1911. De dennen aanplant, in die dagen sceptisch opge nomen, is in de ruim veertig jaren op. geschoten tot metershoge bomen, dis veel beschutting bieden tegen de bran dende zon of de schrale wind. Het in 1914 gebouwde duin-museurq, waarvan de rangschikking werd ver zorgd door het oud-lid der Tweecje Kamer dr A. M. Brants, werd gedu rende de oorlogsjaren 1940—'45 totaal leeggeroofd, zodat het thans geheel zal worden ingericht, waartoe de medru- werking van natuurliefhebbers words verzocht om nieuwe duinflora- en fau na in te brengen. Het gebouwtje, waarin het duin museum oorspronkelijk was gevestigd, is voor een aparte som eveneens door de gemeente overgenomen en zal ver moedelijk voor VW-doeleinden wor den gebruikt. SINT PANCRAS. De winkeliers vereniging „Ons Aller Belang", welke Maandagavond vergaderde in lokaal Bouwstra, besloot op voorstel van het bestuur van 25 September tot 2 Oc tober een winkelweek te houden. Daaraan zal een étalagewedstrijd verbonden worden met diverse attrac ties. Iedere dag kunnen er prijzen ge wonnen worden, waarvoor waardebon nen beschikbaar gesteld worden. Men besloot bij de te voeren reclame een geluidswagen in te schakelen. Leden winkeliers, die aan deze winkelweek willen deelnemen, kunnen zich opge ven tot en met 7 September. t

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 3