PvdA heeft in Alkmaar geen wethouder meer Agenda Kan Be Ate»1** Jimmy Brown en de Oranjehemden Examens beginnen Donderdag Raad voerde scherpe discussie over de zetelverdeling De geme KVP, VVD en Prot.-Clir. in het college Dank en hulde aan oud-wethouders VOOR UW DANS LESSEN NAAR Harmonische lichaamsontwikkeling Matige belangstelling V olleybalcompetitie gaat weer beginnen BURGERLIJKE STAND Groeiende jeugd Mode-examens r' Geestersingel krijgt nieuwe slijtlaag Oudorp Tuynman en Visser wethouders Groot-Schermer POLITIEKE VERRASSING Ursem BRUIN EN LANGEREIS WETHOUDERS Landelijkht niet verlorc WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 £)E publieke tribune was gisteren bij de wethoudersverkiezing niet zo overbezet als bij de bespreking over de Ambachtsschool, maar er was toch een zeer grote belangstelling. Ook vele thans niet meer in functie zijnde raadsleden hadden daar een plaatsje gezocht omdat zij blijkbaar de gezellige tijd van hun raadslidmaatschap niet kunnen vergeten en nog altijd met onze vroedschap meeleven. Het is een bewogen raadszitting ge worden ofschoon er geen verrassend nieuws te vermelden valt. De wet houdersverkiezing heeft het resultaat gehad, dat men er na alle bespre kingen van kon verwachten al bleek niet onduidelijk, dat de P.v.d.A. thans wel met één zetel genoegen had willen nemen, maar daarom niet duidelijk wilde vragen. Zij maakte het daardoor en ook door de scherpe w oorden van de heer Coerts de andere fracties gemakkelijk bij een ver deling van zetels waarbij de P.v.d.A. volkomen werd uitgesloten, zodat deze thans in de oppositie is gedrongen. Bij de stemming voor de diverse commissies werd ook de heer Knuistingh Neven ingedeeld, zodat er aan het buitensluiten der communisten bij dit aan het raadslidmaatschap verbonden werk een einde is gekomen. Nadat alle raadsleden de eed of be lofte hadden afgelegd welke de wet vereist, sprak de burgemeester de hoop uit, dat deze raadsperiode zich zal ken merken door daadkracht, voortvarend heid en inzicht in onze stedelijke be langen. Hij hoopte, dat alle leden vol doening zouden gevoelen over de wijze waarop zij de publieke zaak dienen. De wethoudersverkiezing De heer Vleugel (KVP) wees er op, dat zijn partij, aie de meeste stem- men bij de verkiezing kreeg, het ini tiatief bij de verdeling der wethou derszetels had genomen en de PvdA om een bespreking verzocht had. Dit was ook ten opzichte der andere frac ties geschied met uitzondering van die der communisten. Na de conferenties en de ingekomen antwoorden kwam men tot de overtuiging, dat er 2 wet houders van de KVP in een college van vier leden moesten zitten en dat men tot een zetelverdeling op brede basis moest komen. De PvdA hield evenwel vast aan een zetelverdeling van 22, waarbij dan twee van haar fractieleden zouden zijn, met of zonder program van samenwerking. Na over leg met de andere fracties deed de KVP aan de PvdA het voorstel tot be noeming van 1 wethouder dezer partij, welk aanbod tot 2 Augustus geldig bleef. Op 1 Augustus deelde de PvdA mede een wethouderszetel te zullen aanvaarden, maar te blijven streven naar een tweede. In dat standpunt kon geen verandering worden gebracht, zo dat men van die zijde de samenwer king met de andere partijen zelf heeft afgesneden. De heer Bakker (PvdA) constateerde, dat de burgemeester altijd boven de partijen had gestaan. Spreker herin, nerde aan de uitslag der verkiezingen waaruit bleek, dat het alleen de PvdA was, die een duidelijke winst kon boe ken. Met haar 10 zetels heeft zij de zelfde rechten als de KVP. Spreker wenste een duidelijke verklaring waar om de katholieken een zetel mèèr wil len dan de raadsleden van de PvdA. De fatale termijn waarover men spreekt is niet 2 Augustus, maar 1 September, de verkiezingsdag der wethouders. De raadsleden zijn nog vrij om anders te beslissen dan in het voornemen heeft gelegen. Sprekers partij heeft recht op een eigen standpunt. Na zeven jaren samenwerking met dé KVP-fractie had men een andere houding mogen verwachten. De heer Vleugel betoogde dat men niet naar het stemmencijfer bij de ver kiezingen maar naar het aantal groe peringen in de raad moet kijken als men een college op brede basis wenst. De burgemeester stelt zich wel boven de partijen maar bij principiële zaken kan men van deze zijde niet op zijn stem rekenen. Doordat hij lid is van de PvdA werd één wethouder van die partij in het college voldoende geoor deeld. Ook in andere gemeenten is men van een dergelijk inzicht. De fatale dag was thans wel degelijk die waarop men door bespreking tot overeenstem ming had kunnen komen. De heer Hoytink (A.R.) stelde zich op het standpunt, dat de raad na een verkiezing vrij van de historie een college moet kunnen samenstellen. Sprekers fractie voelde natuurlijk voor het standpunt van een college op brede basis, met één zetel voor de PvdA. Een meerderheid wilde dat en wij leg den ons er bij neer. Men mag niet ver geten, dat de burgemeester lid van de PvdA is. Deze partij heeft er aan her innerd, dat de Prot.-Christelijken en de VVD nog wel eens tegenover de KVP stonden en zegt, dat wanneer de Prot.-Christelijken in het college ko men, men dit niet aan de PvdA zal kunnen wijten. Zijn-we aldus spre ker dan een partijtje vuilnis? Spre- DANSINSTITUUT Langestraat 46 - Alkmaar Tel. 3750 (K 2200) Aanvang van de cursus 5 Sept. (Advertentie Ing. Med.) ker herinnerde aan vroegere wethou dersverkiezingen en betreurde het dat de PvdA zich niet aan de wil van de meederheid der raadsleden heeft on derworpen. De heer Berkhouwer (VVD) meende, dat de verluezingscijfers niet het criterium zijn waarop men een col lege mag formeren. Dit is wel het aan tal raadsleden, die zo goed mogelijk in het college vertegenwoordigd moeten zijn en waarbij men de voorzitter mag meetellen. Als er een katholieke bur gemeester was geweest, zouden de katholieken het billijk hebben gevon den maar één wethouderszetel te be zetten. Als de PvdA er mee accoord gaat dat de leiding bij de KVP berust dan kan zij alleen maar zeggen, dat deze een correcte weg heeft bewan deld. Het gevraagde overleg was hoofd zakelijk bedoeld om een wilde stem ming te voorkomen. De heer Knuistingh Neven (Comm.) wees er op, dat met zijn kiezers nooit rekening is gehouden. Ook nu weer heeft men hem buiten het overleg gehouden en er is nog geen uitspraak of hij in de komende raads periode aan het commissiewerk zal kunnen deelnemen. Toen er nog vier communisten in de Raad zaten, erken de de P.v.d.A. hun recht op een wet houderszetel, maar de K.V.P. wenste dat niet. Sinds 1948 zijn de commu nisten uit de raadscommissies ge weerd. Dat is niet democratisch. Spre ker kon zijn stem nu nog moeilijk be palen. De heer Kirpensteinf P.v.d.A. zag een andere scheidingslijn dan de heer Hoytink. Spreker streefde steeds naar een zo breed mogelijke basis. De K.V.P. noemt zich nu niet meer als in 1946 een progressieve programpartij. De meer behoudende groepen kregen daar de overhand en men krijgt daar nu een rechtse groepering terwijl de V.V.D. helemaal rechts georiënteerd is Vandaar een smalle basis met een uit gesproken rechts college. Men is blijk baar bang van de P.v.d.A. geworden. De heer Bakker zeide. dat de P.v.d.A. blijkbaar geen eigen stand punt mag hebben, maar wij willen vrij staan tegenover alle partijen. De V.V.D. zit nu op de wip. Men mag het feit dat de burgemeester lid van de P.v.d.A. is niet overschatten De bur gemeester heeft geen stem in de raad en ook niet in de commissies. Spreker nodigde de K.V.P. uit met de voltallige fractie van de P.v.d A. te overleggen wat ook geldt voor de afzonderlijke andere fracties. Men zou de Raad daarvoor kunnen schorsen. Nadat de voorzitters der andere fracties hadden medegedeeld daaraan geen behoefte te hebben, vroeg en ver kreeg de heer Sietsma (P.v.d.A.) schorsing der beraadslagingen voor beraad in eigen fractie. EEN VERKLARING Na de heropening der zitting ver klaarde de heer Coerts (P.v.d.A.) dat in de afgelopen zeven jaar de ver bonden fracties veel tot stand hebben gebracht. Spreker herinnerde ook aan de uitslag der verkiezingen. De P.v.d.A. had verwacht, dat de K.V.P. had laten weten of zij een nieuwe sa menwerking wenste, wat niet ge schiedde. Het is niet rechtvaardig, om de Prot. Christelijken, die in 2 A.R. en 1 Christ. Historisch man uiteenvallen een zetel te geven om de P.v.d.A. af breuk te doen. De thans samengaande partijen hebben een mengelmoes van beginselen. De K.V.P. heeft de am bachtsschoolkwestie en het gezinsta- rievenvraagstuk niet kunnen verwer ken. Spreker wees op de verschillen in de K.V.P. waar de arbeiders zich in de luren laten leggen. Laat de heer Vleugel, die daar nu fractievoorzitter is, maar oppassen, dat zijn eigen vleu gels niet gekortwiekt worden. De ka tholieke arbeiders mogen verwachten dat zij niet vijf jaar worden opge scheept met een conservatief college. De P.v.d.A. kent geen cadaverdiscipli- ne. Men wil ons op de knieën hebber, en dan zijn stem op andere candidaten uitbrengen. Dat is immoreel en in strijd met de christelijke beginselen. Daarvoor heeft de P.v.d.A. te veel rug- gegraat. Dat is geen faire politieke strijd meer. De P.v.d.A. stelt ha as can didaten. Aan anderen de beslissing of zij in de oppositie zal worden gedron gen. Ook de V.V.D. had naar haar kie zers moeten luisteren. Verontwaardiging in de Raad De heer Leesberg zeide, dat het overgrote deel van de Raad een an dere toon had verwacht. De K.V.P. heeft zo objectief mogelijk gehandeld. Men streeft in den lande naar een re gering op brede basis. De P.v.d.A. stribbelde bij de onderhandelingen te gen. Tot nu toe ontwijkt men daar een beslissing wat «en politieke fout is. Als 16 een college op brede basis wensen, moetoi 10 meegaan. Allen waren voor èèn man van de P.v.d.A. in het college, maar wij willen deze partij geen zetel opdringen. De heer Hoytink was veront waardigd over de woorden van de heer Coerts. Als de P. v. d-A. thans met een andere verklaring was gekomen, had zij 't ons niet gemakkelijk ge maakt. Nu heeft zij alles kapot ge maakt en zich zelf buitengesloten. Spreker is voorstander van een voor uitstrevende sociale politiek maar niet van een socialistische politiek. De heer Vleugel bestreed dat de katholieke arbeiders in de K.V.P. een speciale groep vormen. In principiële zaken is er geen verschil. Mr Berkhouwer meende, dat de heer Coerts thans alle schepen ach ter zich heeft verbrand, wat niemand verwachtte. De heer Coerts onder schatte het peil van de Alkmaarse Raad. Waarom wil men niet één ze tel Het ligt niet op de weg van de heer Coerts de partijen te gaan uiteen rafelen. Wie er uit het zestal als wet houders naar voren komen is onze zaak. Wij bedankten er voor dat de heer Knuistingh Neven op de wip zou zitten. Voor één man van de P.v.d.A. zouden wij wel gevoeld hebben, maar dat wilde men niet. De heer Bakker meende, dat de verkiezingspercentages de beide grote fracties recht op 2 zetels gaven eer nog de anderen aan de beurt zouden zijn. Spreker laakte de samenwerking bij de Prot. Christ, partijen. De heer Van der Borden (Prot. Christ.): Waar bemoeit U zich mee? Een motie. De heer Coerts zeide, dat het zijn gewoonte is de zaken scherp te stellen. Het geldt hier een n litieke strijd en het gaat niet over personen. Spreker stelde een motie waarin tot uitdruk king wordt gebracht dat de Raad gelet op de verkiezingsuitslagen en op de evenredige vertegenwoordiging ais zijn oordeel uitspreekt, dat de PvdA in het college vertegenwoordigd moet zijn. De heer Hoytink meende, dat ieder het daarmee wel eens kon zijn, maar zeide dat hij daaraan geen conse quenties wilde verbinden; de heer Leesberg voelde er niets voor en de heer Berkhouwer noemde ze een slag in de lucht. Deze moetie heeft geen zin meer. Wii weten nog steeds niet of de PvdA al dan niet accoord gaat met één wethouderszetel. Motie-Coerts verworpen. De motie-Coerts werd daarna met ,17 legen 10 stemmen verworpen. Vóór was de voltallige fractie van de PvdA. De uitslag der verkiezing. Met 16 tegen 11 stemmen (10 van de PvdA en blijkbaar één van de heer Knuistingh Neven) werden daarna de door de diverse groepen gestelde can didaten gekozen, zijnde de heren Lees berg (KVP), Hoytink (Prot. Chr.), Ven- neker (KVP) en Holsmuller (VVD). De PvdA had bij alle stemmingen de heer Coerts als eandidaat gesteld. Alle gekozenen namen hun benoe ming aan. Portefeuille-verdeling. Nadat de Raad opnieuw gesehorst was deed de burgemeester mededeling van de volgende portefeuille-verdeling: Wethouder Leesberg: Bedrijven (Iichtbedrijf en slachthuis), Keurings dienst voor Waren en Sportpark. Wethouder Hoytink: Openbare Wer ken, Marktwezen en G.G.D. Wethouder Venneker: Sociale Zaken, Personeelszaken en Huisvesting Wethouder Holsmuller: Onderwijs en Jeugdzaken. De burgemeester: Financiën, Kunst zaken en V.V.V. (toerisme enz.) Voorzitter van de Commissie voor de Strafverordeningen wordt de bur gemeester, van O.W. en de Plantsoen dienst de heer Hoytink, van Lichtbe- drijven en het Slachthuis de heer Leesberg, van Marktwezen de heer Hoytink, van het Sportpark de heer Leesberg, van het Overleg met Ambte naren en Werklieden de heer Venne ker, van Financiën de burgemeester, van het Grondbedrijf de heer Hoytink, van het Onderwijs de heer Holsmul ler, van de Reiniging de heer Hoytink. van de Personeelszaken en Sociale aangelegenheden de heer Venneker en de laatste eveneens voor het Rust huis en Verpleeghuis voor bejaarden. Waarnemend burgemeesterschap. De burgemeester deelde mede, dat als waarnemend burgemeester achter- WOENSDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 u.: Im Weissen Rössl (a.l.) VICTORIA THEATER 2.30 en 8 uur: Bleke Bet (a.l.) HARMONIE THEATER, 8 u.: Een ko ningin wordt gekroond (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: A. en C. gaan naar Mars (a.l.) GULDEN VLIES. 8 u.: Weens pro gramma met Haarlemse Orkestvereni ging. OVERDEKTE ZWEMBAD, 4 u.: Di ploma-zwemmen. BERGEN: Rustende Jager. 2.30 De gelaarsde kat; 8.30 uur Nous irons a Paris (a.l.) DONDERDAG REX THEATER, 8 u.: „Im Weissen Rössl (a.l.) VICTORIA THEATER, 8 u.: Bleke Bet (a.l.) HARMONIE THEATER: Tour de France (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 8 u.: A en C gaan naar Mars (a.l) BERGEN, De Rustende Jager, 8 uur: De Troubadour (a.l.) HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 28.44 11.27 Donderdag 0.17 12.09 HOOG WATER TE CAMPERDUIN hoog laag Woensdag Donderdag 28.49 0.22 11.32 12.14 16.49 18.22 5.32 6.14 eenvolgens zullen optreden de heren Leesberg, Hoytink, Venneker en Holsmuller. Uitbreiding commissies. Aangedrongen werd op uitbreiding der commissies met een voor plant nen. een voor jeugdzaken, een culturele aangelegenheden en een middenstandsaangelegenheden wa. over B. en W. advies zullen uitbi gen. De heer De Zeeuw bleek desge vraagd bereid zijn plaats in de com missie voor het rusthuis aan de heer Coerts af te staan omdat ook de heer Venneker daarin al als katholiek zit ting heeft. Vervolgens werden nadat door de diverse fracties verschillende candida ten waren gesteld de commissie leden benoemd. Over de uitslag der stembriefjes zal nader door de gemeentesecretarie, welke een en ander uitzoekt, verslag worden gedaan. Woorden van afscheid en hulde. De burgemeester zeide, dat het vreemd zal zijn voor de gehele stad als de heer Van Slingerland geen wet houder meer zal zijn, een functie welke hij bijna 23 jaar bekleed heeft op een wijze die ieders bewondering heeft en waardoor hij zich in de har ten van duizenden stadgenoten een plaats heeft veroverd. Hij was een regent en bestuurder, die de daarvoor nodige eigenschappen van Onze Lieve Heer meegekregen had. Onkreukbaar, rechtschapen en joviaal, wat bij zijn 25-jarig raadslidmaatschap al naar vo ren gebracht is. Het hoogtepunt in zijn loopbaan was toen hij lange tijd waar nemend burgemeester is geweest en daarvoor door H.M. de Koningin is onderscheiden. Gelukkig zal hij nog raadslid blijven en de nestor zijn. Spr. hoopte, dat hij nog vele jaren de pu blieke belangen zal dienen op dezelfde wijze waarop hij in ieders sympathie gegroeid is. In de historie van Alk maar zal zijn wethouderschap in gul den woorden gememoreerd blijven. Ook de heer Coerts werd dank ge bracht voor wat deze als wethouder voor Alkmaar gedaan heeft. Hij is een meer gesloten figuur, maar genoot veler sympathie door zijn gestadige arbeid, vlijt, trouw en onkreukbaar heid. Men luisterde naar hem en hij liet altijd zijn hart spreken. Wij zien U aldus de burgemeester met grote spijt uit ons midden vertrekken en zullen Uw weloverwogen oordeel en liefde voor de stad niet vergeten. Van de heer Bakker de jongste van het oude college prees de bur gemeester de enorme werkkracht. Hij drukte zijn stempel de vier laatste ja ren op het onderwijs in deze stad. Nog menigmaal zal men profiteren van het spoor, dat hij heeft achtergelaten. De burgemeester riep daarna alle nieuwe leden het welkom toe. Zij heb ben thans de vuurproef in uithoudings vermogen doorstaan, maar scherpe dis cussies zijn in de Raad ongewoon. Spr. hoopte in de toekomst op onderlinge waardering en gevoel van saamhorig heid. Wanneer een persoonlijke band bewaard blijft zal dat onze stad slechts ten goede komen. Ieder op zijn karakteristieke wijze hebben de toegesproken oud-wethou ders daarna voor de hen door de bur gemeester gebrachte hulde en de in stemming van de Raad dank gezegd. Donderdagavond staat het Sportpark in het teken van de harmonische li- chaamsontwikkeling of beter gezegd zou het Sportpark in het teken van de harmonische lichaamsontwikkëling moeten staan. Morgen namelijk wordt een begin gemaakt met de examen- proeven voor het IILO-diploma waar voor zich echter tot nu toe slechts 25 candidaten hebben opgegeven. Deze matige belangstelling is toch moeilijk te verklaren. De eisen zijn na melijk zo gesteld dat een ieder die over een behoorlijke lichamelijke con ditie beschikt, in het bezit van dat di ploma kan komen. Het moet, vooral voor mensen die zo tegen de dertig lopen en zeker ook voor ouderen, toch aantrekkelijk zijn om zich door middel van dit examen op hun lichamelijke conditie te laten testen. Misschien is het wel zo dat het aantal candidaten zo klein is omdat vele stadgenoten niet bekend waren met het. feit dat morgen met de examens wordt begonnen. Het werkcomité Alkmaar heeft daarom besloten de inschrijvingstermijn pas te sluiten een minuut voordat de ex amens een aanvang nemen. Op het athletiekterrein dus kan men zich nog aanmelden. Het is te wensen dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken en om zes uur acte de prèsence zullen ge ven. Het is juist voor de kantoorbe diende, het winkelmeisje, voor heel die grote groep van hoofdarbeiders, zo noodzakelijk iets aan lichamelijke ont wikkeling te doen. Tal van mensen voelen niets voor een sportvereniging omdat zij de tijd en aanleg missen om prestaties te leveren. De Nationale Ver eniging tot bevordering van Harmoni sche Lichaamsontwikkeling biedt daar- 'oe de gelegenheid op een schitterende wijze. De eisen welke voor het behalen van het diploma worden gesteld, zijn niet al te groot. Niet iedereen echter zal zo zonder meer slagen. Wel dege lijk is er een groep die zich moet voor bereiden en dat kan in Alkmaar ge beuren onder leiding van vakkundige instructeurs. Het is juist daarom zo noodzakelijk aan de examens deel te nemen. Slaagt men, dan is er de pret tige wetenschap dat men aan redelijke eisen kan voldoen. Slaagt men niet, en Over enkele dagen zullen de vele volleybal-teams die Alkmaar rijk is, weer in actie komen. Op 14 September wordt een begin gemaakt met de oefen wedstrijden en medio October vangen de competitiewedstrijden aan. De be langstelling is nog groter dan het vo rige seizoen. Er zijn verschillende nieuwe clubs gevormd die alle de wens te kennen hebben gegeven aan de competitie te mogen deelnemen. Ge,boren: Jan C. A., zoon van J. van der Busse en W. K. Verver. Gehuwd: Kornelis Meiier en Alida van der Werff. Klaas Klop en Aga tha A. Groenland. Uitgaande van de Oecumenische Jeugdraad te Alkmaar (samenwerken de Doopsgezinde, Hervormde, Luther se en Remonstr. jongeren) zal Zondag 6 September in de Grote Kerk een jeugddienst. worden gehouden, waarin ds G. Fafié, uit Amsterdam zal voor gaan. Hij noemde zijn onderwerp ..Groeiende jeugd?" Ook anderen zijn hartelijk welkom. Bij het te Utrecht op 21 dezer ge houden examen der Eerste Nederland sehe Modevakschoolvereniging „EN- SAID" slaagden van de school te Alk maar de dames T. Baas, Alkmaar, R. de Munk, Alkmaar en T. Smit, Alk maar voor 't diploma Lingerie. Baby-, Sport- en vakkleding; de dames C. Cou- vée. Alkmaar, A. Michielen, Stompeto- ren, L. Mols. St. Pancras, A. Turkstra. Hoogwoud en A. Tholen. Heiloo slaag den voor het diploma Costumière en Moderne Stofversiering A. Mej. A. van Wijk, Burgervlotbrug slaagde voor Kunstnijverheid. COLLECTE KANKERBESTRIJDING BRACHT F 2056.29 OP. De huis-aan-huiscollecte, gehouden onder auspiciën van het Koningin Wil- helminafonds ten behoeve van de kan kerbestrijding heeft in onze stad f 2056.29 opgebracht. dat is in het geheel geen schande, want de examens worden in een zeer gemoedelijke sfeer afgenomen, dan heeft men de zekerheid dat er iets aan de lichamelijke ontwikkeling heeft ont broken en dat daaraan zeer spoedig iets moet worden gedaan. De eisen? Het zou te ver voeren om die allemaal op te noemen omdat voor mannen en vrouwen andere eisen wor den gesteld en bovendien is er een in deling van zes leeftijdsgroepen. Wij willen volstaan met een advies. Gaat u morgenavond eens kijken, neemt uw sportlrieding mee en laat uw lichame lijke conditie op deze unieke wijze controleren. Werd enige tijd geleden de Kenne- mersingel door de reusachtige Barber- Greene machine van de Ned. Basalt Maatschappij te Zaandam van een nieuw wegdek voorzien, thans wordt op de Geestersingel een nieuwe slijt laag aangebracht, die tijdelijk met fijn grint moet worden afgedekt. De laatste dagen zijn enige vrij ern stige valpartijen voorgekomen, waar door voornamelijk bromfietsers werden getroffen, die met te grote snelheid de bocht bij de Raad van Arbeid wilden nemen. Ook te snel rijdende auto's, die veel al stukjes grint doen wegspringen vor men voor passerende wielrijders een onaangename hindernis. Voorzichtigheid blijft geboden. TIJDELIJKE LERAREN BENOEMD. Bij beschikking van de Staatssecrëta- ris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn voor de cursus 1953 1954 wederom benoemd aan de RHBS te Alkmaar tot tijdelijk leraar H. G. J. M. Kooter, dr. N. J. D. Versluys en N. Akkerman en tot tijdelijk lerares me juffrouw R. R. van Houwelingen. BEROEP UITGEBRACHT. Door de Geref. Kerk (onderh. Art. 31) der gemeenten AlkmaarBroek op Langendiik is bij acclamatie beroepen ds D. Deddens van Westinge-Sauwerda. 77. Het nieuws, dat een troep ver bitterde voetbalmaniakken in Den Haag alle ruiten van het bondsbureau had ingesmeten, werd in den lande slecht ontvangen. Men achtte dit een voorbeeld van verwerpelijke sportver- dwazing en dat de Haagse politie met de daders korte metten had gemaakt, werd alom goedgekeurd. Ook Tinus Tuttelaar schreef er in de Wilgenwold- se Wapenbroeder een vlammend artikel over. maar hij kon toch niet nalaten dit artikel met deze zin te besluiten: „Hoe het ook zij, mijne heren van de K.N.V.B., deze teugelloze uitbarsting van de volkswoede is even onbe schaamd als schandelijk, maar gij dient te bedenken, dat hij die wind zaait, zal storm oogstenDe wed strijd NederlandBelgië, die in het Olympische stadion te Amsterdam werd gespeeld, leidde even de aan dacht van dit onverkwikkelijk inci dent af. maar het verloop en het resul taat van de wedstrijd droegen er niet toe bij de gemoederen te kalmeren, want het Nederlands Elftal speelde zo erbarmelijk slecht, knoeide zo ontstel lend, dat de meeste toeschouwers vei voor het einde het stadion verlieten, omdat zij geen adem meer over hadden om de spelers uit te fluiten en uit te jouwen. Het Nederlands elftal verloor kansloos met 0—8 en als doelman Kra- kepiet niet zo op dreef was geweest, zou het misschien 0—18 geworden zijn. Jackie Brown was thuis gebleven. Aan de radio had hij zitten luisteren naar een snikkende Ir van Stoppernes. maar Jimmy had het drama met eigen oger, aanschouwd. Hoofdschuddend verliet hij de tribune.... Ook te Oudorp kwam de raad der gemeente gisteravond in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Na beëdigng der raadsleden door burgemeester Banker, was de verkiezing der wethouders aan de orde. Alvorens hiertoe over te gaan, zeide de heer Venneker, dat de fractie van de KVP de aftredende wethouder niet herkozen wenste te zien. Overeen stemming met de PvdA over deze ver kiezing werd nite bereikt daar de PvdA de aftredende wethouder, die zij zéerg eschikt acht voor deze functie, wèl herkozen wenste te zien. De heer Venneker trok hieruit de conclusie, dat wanneer deh eer Tuynman als yvet- houder zou worden gekozen, hij voor de PvdA zitting zou hebben en niet voor de KVP. De heer Tuynman ant woordde hierop echter, dat wanneer hij als wethouder zou worden gekozen, hij wèl zitting had voor de KVP. Bij stem ming werd de heer Tuynman gekozen met 4 stemmen. Twee stemmen werden uitgebacht op de heer Jac. Buisman en 1 stem blanco. De aftredende wethou der, de heer Visser, werd met -5 stem men gekozen, twee stemmen werden uitgebracht op de heer Buisman. AGENDA Goedgevonden werd de reiskosten te vergoeden voor een kind dat te .Alk maar de BLO-school moet bezoeken wanneer de afstand 4 km en meer be draagt. De wijziging in het uitbrei dingsplan, in de vorige raadsvergade ring aangebracht, werd eveneens goed gekeurd. De voorzitter vroeg hierna om goedkeuring door de raad van een plan dat wordt opgemaakt voor riolering aan de Herenweg in verband met de huizenbouw aldaar. De heer Venneker wilde in dit verband een plan-gemaakt zien voor een hoofdriool dat op buiten- waterg eloosd kan worden. In verband met de waterstand acht men Üit echter niet uitvoerbaar. Er zou bovendien een pompinstallatie aan te pas moeten komen. De heer Bos wilde het Wuiver- pad verbreed zien. Hij vindt dit een gevaarlijk pad voor kinderen. De voor zitter antwoordde hierop, dat dit pad van de provincie is en dat het aan de gemeente behorendgedeelte wordt ge bruikt door pachters van de provincie eigendommen. Daarom heeft hij zich in verbinding gesteld met de provincie om te trachten van haar financiële medewerking te krijgen. Hierop is nog geen beslissing gevallen. De gemeenteraad van Grootschermer beleefde gisteren een verrassing bij de verkiezing der wethouders. Gekozen werden de heren Fr. Wiedijk (met zes stemmen) en KI. Schermerhorn (met vier stemmen), beiden lid van de PvdA. Twee stemmen werden uitge bracht op de heer Kraakman. (KVP). Deze uitslag was niet geheel over eenkomstig de plannen. De opzet was, dat de PvdA met haar vier raadsleden een zetel zou bezetten, en dat de ande re partijen, nl. KVP, Gemeentebe langen en Prot. Chr., contact zouden opnemen over de aanwijzing van een eandidaat voor de tweede zetel. Dit overleg bleef echter achterwege, waar op de fractie van de Partij van de Ar beid besloot, beide zetels te bezetten. Als wethouders werden gekozen de he ren G. de Jong en J. Neefjes, ieder met vijf stemmen. Beiden van de KVP-fractie. De heren Buin (KVP) en Langereis (Plaat selijk Belang). Na de wethoudersvei den de nieuwelingen i: raad van Bergen gelul yoor een voor hen nie een al lange tijd lopen) plaatst n.l. het trampn leden van de raad was een vertrouwelijk sch stand van zaken gezon inhoud dientengevolge geen kennis kon worden de burgemeester dit schrijven echter in ope Jing bracht en de raad in het publiek over dit den te spreken, merkt dat de pers hiervan tc zou moeten kunnen nem grijpelijk, dat dit stuk is". De heer Hemelrijk si ze opmerking aan. „W niets te verbergen". Nad zinsnede uit het schrijv derd en werd overeenge iraad hierover niet in zou spreken, kreeg de zij het gecoupeerd af schrijven uitgereikt. Alvorens aandacht ti de discussie, doen wij schrijven aan de raad korte samenvatting vol aldus B. en W., een i mogelijkheid van de Scandinavisch dieseltran "sen Alkmaar en Bergen steld door ir. Brouwer Zij achten de exploitatii scltram lonend. Het w( aan de vervoersdeskundi ir. Burgersdijk, die hier' advseren. Het rapport j man blijkt geen voldoei een concessieaanvrage. ,Op 17 Juli j.l. werd op ir. Den Hollander van d gekomen en schriftelijk als na 1 September 1955 tram niet meer zullen e er een busdienst zou voerd, men baan en stati kan overnemen. Indien door een andere onderne den geëxploiteerd, zuller ti.on worden overgec schrootwaarde en taxa bouw. Op 12 Augustus voer meester een gesprek met generaal van Verkeer en met de directeur-generaa keer. Zij achtten concessi Alkmaar-Bergen aan Zet dere onderneming in prin Een eventuele concessie echter zijn gebaseerd op exploitatiebegroting, die hier een rendabele railv< komen. Ook de financie) rieus worden opgezet. geeft de voorkeur aan bu zal geen concessie voor ploitatie aanvragen. Een vraag moet dus van de gaan zonder de medewe NHADO. Op het eerste de meeste kans te hebbei heid, waarbij de tram genomen in het busbedri onderdeel daarvan zou ploiteerd, waarbij de on kan bepalen welke de m verdeling van de tram- is. Hiervoor heeft de medewerking geweigerd mogelijkheid is. dat de exploiteerd zónder een busdienst er naast op he maar-Bergen, dus een tr£ De gemeente dient dez den te onderzoeken en deskundig en gezaghebb) dracht geven dit onderz en een rapport te leveren begroting moeten bevatt gemengde tram-busonder het gebied Alkmaar-Berge Zee-Schoorl-Camperduin B. en W. stellen de niet scherp bepaald bed voor het doen opstellen lijk rapport om nog een lijkheid te beproeven v van een railverbinding, gelijke spoed is voorts g J)E HEER Van Rees I meende, dat zijn fr; ïan dit voorstel diende een laatste kans voor 1 een railverbinding Hii wenst, te vinden, dat uit commissie ad hoe wordt B. en W. in het zoeken den bij te staan. Mr Sluis zeide wel voor te zullen vroeg zich af of er bij houd van een tram ooi wegen nodig zijn. Het exploiteren van een trai kleine gemeente als deze wel huiverig. Ik heb op behoud van een tram gerden erkende vervoersm heren Vis en Burgersdijk op het vorige rapport? (KVP) wenste de nadruk Öe vreemde houding Spoorwegen. Als men na dienst invoert inplaats kan men baan en station overnemen, wil men zélf moet met een groot bec brug worden gekomen, alles doen om te verhini ander hier met een tram rendabel zou blijken, zou prestige van de NS schad' elders navolging kunnen wij een tram gaan expl de NHADO worden uitge loof niet, dat de minist trappen. Ik zie geen he onderzoek. Laten we een aanleggen. „Bello" was als het nu regent is er in de tram te vinden. De om de tram te doen verc len 'n particulier geen Ellis, aldus de heer Broer: tebelangen), zegt terecht porten geen succes hadd door de „krankzinnige Oer Spoorwegen". De rege «S. Is het mogelijk da' "pk een deskundige naar «e afvaardigt en zo .met r? z.°eken. waarmee Berg Rediend? De dwang van

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 2