Conferentie van de Grote Vier op 15 October in Lugano Limburgse gijn op paleis Soestdijk Reeds zesduizend Oostduitse agitatoren gegrepen Perzië wenst nieuw voorstel inzake het oliegeschil Tito tegen Vrije Staat Triest? Concessies ten bewijze van de verzoen ingsgezindheid Brochure Donderdag 3 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 150e Jaargang No. 207 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WIM Westelijk voorstel aan Moskou: Zet in de Westduitse stembusstrijd Corruptie bij leger der VS in Europa Hoofd inkoopafdeling aangehouden Engeland schaft de bonnen af Hillary legde kruisjes op Mount Everest Juin wil inlichtingen over atoomgeheimen Nog velen wachten op vertreksein Geen accoord over Suez-kanaal Cairo heeft geen hoop Oude stukken opnieuw in studie WEERBERICHT Nieuwe resident-generaal in Tunesië Hogere lonen in Frankrijk Voorspellingen in Washington Duitse Rijkspartij contra dr Adenauer Prins Bernhard ere-commandeur in Orde van de Papegaai van Marotte Feestmutsveren wapper den in de wind Bevan poogt macht te vergroten Directie: J. BIJLSMA en a KRAK Hoofdredacteur: H. M KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordatn 11 TeL 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Vraag en AanPOd (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 6 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs; Jjjfa 2.02 "ei kwar- 1 IJ taal, plus incassokosten Weekabonnementen 0.4a JN EEN TOON van verzoening en goede wil hebben de Westelijke mogendheden de nota's geformuleerd, waarin zij gisteravond - voor de tweede maal in zeven weken tijds de Sovjet-Unie hebben uitgenodigd tot bijwoning van een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over de problemen van Duitsland en Oostenrijk. Zij hebben voorgesteld, deze bijeenkomst te beginnen ap 15 October te Lugano, in Zwitserland. Deze datum is dezelfde als die voor de politieke conferentie over Korea. Zo ver gaan de Westelijke mogendheden in hun pogingen om tot een gesprek met de Russen te geraken, dat zij in hun nota's enige niet on belangrijke concessies hebben opgenomen. Zo gaan zij in op de Rus sische eis, dat ook andere kwesties dan de Duitse verkiezingen aan de orde moeten komen. Ook hebben zij afgezien van hun verlangen, dat een commissie van vijf landen in Oost-Duitsland de kansen op vrije verkiezingen onderzoekt. nE WESTELIJKE nota's vormen een antwoord op twee soortgelijke Rus sische geschriften van resp. 4 en 15 Augustus jl. In de eerste verlangden de Russen, dat de ministers niet slechts zouden spreken over het houden van vrije verkiezingen, maar dat het ge hele Duitse probleem aan de orde zou worden gesteld. Peking-China zou deze bespreking bij moeten wonen om mee van gedachten te wisselen over een vermindering van de spanningen in de wereld. In de tweede nota betoogden de Russen, dot binnen zes maanden een Duitse vredesconferentie zou moeten worden gehouden, en dat uit Oost- en Westduitse parlementsleden een voor lopige regering voor geheel Duitsland moest worden gevormd. In hun antwoord zeggen de Weste lijke mogendheden thans, bereid te zijn tot besprekingen over andere Duitse problemen. Eerst dienen de ministers zich echter te bepalen tot de kwestie der verkiezingen en de positie ener regering voor geheel Duitsland, daar Het hoofd van de inkoopafdeling voor levensmiddelen van het Ameri kaanse leger in Europa, Charles E. Wil son, is Woensdag te Neurenberg gear resteerd en later op erewoord vrijge laten. De Amerikaanse autoriteiten heb ben geen reden voor deze aanhouding willen opgeven,maar naar verluidt is hij betroken bij een grootscheepse en veelomvattende corruptiezaak. Een aantal Amerikaanse burgers, onder wie Wilson, zou steekpenningen tot een bedrag van 235.000 dollar in ontvangst hebben genomen. Zij zouden het geld hebben gestort op de bankre kening van een fictieve firma. Het onderzoek duurt reeds achttien maanden. Dadelijk na het begin daal den de prijzen, die het Amerikaanse leger voor levensmiddelen moest bete len, aanzienlijk, la?d za^ln6"!^5 van suiker in Enge- land zal in de \QOp van ^eze maand worden opgeheven Verwacht wordt dat m de tweede helft van September de distributie geheel afgeschaft wordt Sir Edmund Hillary heeft, toen hij de top van de IVTount Everest herpikte r.aast de offergaven van de Sjerpa-gids Tensing een enveloppe neergelegd wel ke enige kruisjes bevatte. Deze waren door een Britse Benedictijner monnik toegezonden aan de leider der exppdi- t'e. Hunt, met het verzoek de kruisjes op de Mount Everest achter te laten, en waren tevoren door de paus gezegend dit als de sleutel tot oplossing der Duitse kwestie moet worden be schouwd. Evenwel maken zij er be zwaar tegen, dat ook Peking-China aan de besprekingen zou deelnemen; dit land zal bovendien vertegenwoordigd zijn op de politieke conferentie over Korea. Overigens wensen de Weste lijke mogendheden niet voort te gaan met de steriele diplomatieke notawisse ling, die slechts de zaak van de vrede kan schaden. Gelijk gezegd laten de Westelijken de eis vallen, dat de vijf-landencommis- sie van de Verenigde Naties een onder zoek in Oost-Duitsland zal instellen naar de vraag, of de omstandigheden daar te lande vrije verkiezingen moge lijk maken. Moskou heeft deze com missie indertijd niet willen toelaten. Maarschalk Jüin, de opperbevelheb ber van de geallieerde troepen in Cen- traal-Europa, heeft aan een lunch met journalisten bij bet geallieerde hoofd kwartier te Parijs gezegd, dat hij toe gang behoorde te hebben tot de ge heimen van de atoombom. Om een ef fectief verdedigingsplan te kunnen op stellen, moet ik noodzakelijk de uit werking van de „speciale" wapens ken nen en het aantal, dat in geval van oorlog beschikbaar zal zijn, aldus Juin. Hii zeide verder, dat althans Duitse landstrijdkrachten bij de Europese ver dediging moeten worden ingevoegd Hij ontkende categorisch, dat hij can- didaat gesteld zou kunnen worden voor het presidentschap van Frankriik. omdat zij beledigend voor het Duitse volk zou zijn. Dat betekent echter niet, zo verklaarde men in Londen, dat de geallieerden zullen afzien van afdoende garanties voor de vrijheid der verkie zingen. De tijd van overhandiging der nota's is zodanig gekozen, dat zij een zo groot mogelijke invloed op de Westduitse verkiezingen kunnen hebben. Men hoopt namelijk, dat zij Adenauers kan sen zu'len doen stijgen en Moskou de mogelijkheid ontnemen om nog voor Zondag te antwoorden. VOG STEEDS arresteert de Wesf- duitsc grenspolitie honderden Oost duitse communisten, die door hun partü zijn uitgezonden om de verkie zingen in de Bondsrepubliek op 6 Sep tember a.s. in het honderd te sturen Gisteren zijn er weer tweeduizend aangehouden. Sinds Vrijdag zijn er nu reeds zevenduizend van dergelijke lie den gegrepen. Volgens mededelingen van de arrestanten wachten cr aan de Oostzijde van het IJzeren Gordijn nog vele communisten op een bevel, om West-Duitsland binnen te gaan. In Oost-Duitsland schijnt men ech ter tot de conclusie te komen, dat deze manier om verkiezingssabotage te be drijven op een mislukking is uitgelo pen. Volgens berichten uit Jonn, die op betrouwbare inlichtingen heten te berusten, heeft de Oostduitse politie Dinsdag alle communistische agenten die op weg waren naar West-Duits land, uit de treinen gehaald en naar huis gezonden. Ondanks de vele optimistische ge ruchten is er geen overeenstemming be reikt in het Brits-Egyptische geschil over het Suezkanaal, Egypte zal slechts door opofferingen en niet door woorden zijn rechten verkrijgen. Aldus verklaar de de minister van voorlichting, ma joor Sallah Salem, te Cairo. Er is geen hoop op, zei Salem, dat de Britten onze eisen zullen inwilligen. QE PERZISCHE regering wenst, dat de Verenigde Staten nieuwe voor stellen doen voor een snelle regeling van het Brits-Perzische oliegeschil, zo verluidt uit Teheran. Een speciale regeringscommissie bestudeert de voor stellen, die president Truman en pre mier Churchill in 1952 hebben gedaan en die Mossadeq toen heeft verwor pen. Zij wil pogen, hierin een grond slag voor de onderhandelingen te -in den. Men meent echter, dat de beide mogendheden betere voorwaarden zul len moeten aanbieden dan zij toen hebben gedaan, aangezien de openbare mening in Perzië nog steeds zeer anti- Brits is. Naar van de zijde der Russische am bassade te Teheran is medegedeeld, is de gezondheidstoestand van LavrenMef Verwachting tot morgenavond: MINDER WIND Aanvankelijk weinig, maar mor gen weer toêmemende bewolking met in de namiddag ir het Westen kans op enige rege.i; Matige tot* zwakke wind krimpend naar Zuid- W st tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog terachtig of harde Westelijke" windr Vrij koude nacht. Morgen iets hogere temperaturen dan vandaag. Vrydag: Zon op 5.5b, onaer IÜ-21 Maan op 1 27, onder 17 52 Pierre Voizard oud-gezant van Frankriik te Monaco, is benoemd tot resident-generaal in Tunesië. Jean de Hauteclocque. ziin voorganger in fu nis. zal binnenkort een belangrijke di plomatieke functie krijgen De nieuwe resident-generaal is in 1896 geboren en maakte earriere bii het "'ranse bestuur in Tunis en Marokko Voorts is hij verbonden geweest aan iet Franse bezettingsapparaat in Oos- 'enriik Sinds 1950 was hii gezant in Monaco De Franse regering zal aan de ai bel lers met de laagste lonen op het plat- eJand een, lonnsverh ging toestaan, erdei *a' de -ornmissie voor de col- tctieve arbeidsovereenkomsten eind Septemberbijeenkomen. aanmerkelijk verbeterd. Hij zou zijn werkzaamheden binnen enkele dagen weer kunnen hervatten. Niettemin is aan een vertegenwoordiger van het Perzische ministerie van Buitenlands» Zaken toestemming geweigerd voor een bezoek aan de ambassadeur we gens de ernst van zijn toestand. Koningin Soraya zal Zondag uit Rome, waar zij na de terugkeer van de sjah naar Perzië was gebleven, naar Teheran vertrokken. Nog steeds worden in Perzië leden van de communistische Toedeh-partij gearresteerd. De belangrijkste figuren zullen naar Teheran worden over gebracht ter berechting, de zaken van de anderen zullen door rechtbanken in de provincie worden afgedaan Niettemin houdt men zich „groot" De Oostduitse minister van binnen landse zaken, Stoph, i-eeft althans aan zijn Westduitse collega, dr Lehr, een brief gezonden, waarin wordt gepro testeerd tegen de „onrechtmatige" ar restatie van Oostduitse grensgangers. Stoph eist onverwijlde vrijlating van alle gearresteerden, teruggave van hun bezittingen en herstel van de normale toestanden bij het verkeer tussen Óóst en West. flTO ZAL, zo verwacht men te Washington, Zondag in zijn rede nabij Gorizia opnieuw uit eenzetten, dat uitvoering van bel plan voor een Vrije Staat Triest noch wenselijk noch mogelijk is. Misschien zal hij de clausules van het Italiaanse vredesverdrag, die hierop betrekking hebben, for meel verwerpen, doch daarover is men in de Amerikaanse federale hoofdstad allerminst opgewonden. Amerika, Engeland en Frankr-'jk hebben vijf jaar geleden reeds ge pleit voor toewijzing van het ge hele gebied aan Italië. De Sovjet- Unie is de enige, die deze bepa lingen nog niet aan kant heeft ge zet. Naar het oordeel van Zuid-Slavië ziet de Sovjet-Unie niet graag een re geling van het geschil, omdat deze zou kunnen leiden tot een nauwer samen gaan van Joego-SIavië en Italië tegen de communisten. Zuidslavië heeft reeds dikwijls een gemeenschappelijk bezit van Triest voorgesteld, maar de Italia nen hebben dit steeds afgewezen. Zuid-Slavië heeft in een nota aan de Italiaanse regering geprotesteerd tegen de grensincidenten van 31 Augustus. Er wordt verband gelegd tussen deze kwestie en de andere militaire maat regelen van Italië Gisteren is opnieuw melding gemaakt van grensschendingen door de Italianen. De Zuidslavische autoriteiten controleren thans zeer scherp het reizigersverkeer tussen de beide zones van het stadsgebied van Triëst. Ongeveer twee duizend personen, die met valse papieren van Oost- Duitsland naar West-Duitsland waren gekomen met het doel er de a.s. verkiezingen te saboteren, zijn door de Duitse politie gearres teerd. Op onze Toto arrestatie van enkele saboteurs in Hamburg. Een gezellig plaatje van de Konink lijke familie, die zich met de grap pen van de Limburgers uitstekend vermaakte. De uiterst rechtse Duitse Rijkspartij, tegen welke de Bondsregering een vor dering tot ongrondwettig-verklaring heeft ingediend, zal op haar beurt een gerechtelijke actie tegen dr Adenauer, de Bondskanselier voeren. De partij leiding heeft aan de rechtbank te Hann over verzocht, hem te verbieden dat hij de partij ongrondwettig noemt, zo lang het hof de Karlsruhe nog geen vonnis heeft gewezen. Dr Naumann wil bii een gerechtshof in beroep gaan tagen het besluit van de regering van Rijnland-Westfalen, om hem tot nazi van de tweede catego rie te verklaren. QNLANGS hebben wij enige aandacht gewijd aan het feit, dat er een ogen schijnlijk gering verschil van mening is ontstaan tussen de Amerikaanse Voorlichtingsdienst en die van het Ne derlandse leger naar aanleiding van de uitgave van een propaganda-brochure, welke het Amerikaanse aandeel in de opbouw van onze strijdmacht zou moe ten belichten. De Nederlandse instantie kon zich niet accoord verklaren met het uiterlijk van dit geschrift; waarop in een groot Amerikaans blad een ar tikel verscheen, waarin volkomen teil onrechte werd geschreven, dat Neder land niet bereid was aan het publ:ek de Amerikaanse steun bekend te ma ken. Wij hebben geconstateerd, dat deze kwestie uit de doeken moest wor den gedaan, hetgeen overigens nog niet is gebeurd. Wel ontvingen wij dezer dagen de bewuste uitgave. Wij moeten zeggen, dat onze landgenoten gelijk hebben. Het geschrift is een typografisch en druktechnisch monster. Om dat te zien behoeft men niet eens een vakman te ziju. Maar wij vragen ons niettemin af of dit geschrift nu belangrijk genoeg is voor een controverse, welke ernstig dreigde te worden. Wij zouden waar schijnlijk, indien wij een zaak van dit formaat moesten beoordelen, een andere weg hebben gevolgd; namelijk tegen de drukker zeggen, dat wij onder geen enkele voorwaarde bereid waren met zijn afgeleverd product genoegen te nemen en dat hij het dus nog maar eens netjes moest overdoen. Tenslotte is een oplage van ettelijke honderd duizenden geen kleinigheid. Voor het overige kunnen wij ons eerder ingenomen standpunt handha ven. Het Nederlandse volk weet ook zonder een brochure, dat het nog lang niet aan herstel toe zou zijn, indien het geen royale hulp uit de Verenigde Sta ten had ontvangen. Het is ook bekend met het feit, dat de opbouw van het Nederlandse defensieve apparaat voor een belangrijk deel afhankelijk is van de toevloed van Amerikaans materiaal. En daarom uitslui- j71 tend gaat het, dachten wij. QE ORANJERIE van Paleis Soest dijk heeft gisteren getrild van het trompetgeschal, ingezet nadat Prins Bernhard de tekenen waren omgehangen van het ere-comman- deurschap in de „Orde van de Papegaai" van Marotte, het Sit- tardse carnavalsrijk. Tevoren had de vorst van dat rijk, evenals zijn omvangrijke gevolg in kleurig groot-gala gestoken, de Koningin, de Prins en de vier prinsesjes toe gesproken, niet in het hoog-Sit tards, maar voor deze bijzondere gelegenheid, in de taal „van een bevriende natie", het Nederlands. BE imitatie-plechtigheid, waaraan Prins Bernhard zich lachend onder wierp, tot grote vrolijkheid van de an dere aanwezigen, hofhouding en per soneel van Paleis Soestdijk, maakte deel uit van een amateur-cabaretvoor stelling ,Een ruiker anjers uit Lim burg", samengesteld uit „Anjeravon den", eerder dit jaar in zestien Lim burgse plaatsen gehouden onder be schermheerschap van de Prins. Nadat de koninklijke familie haar plaatsen in de oranjerie had ingeno men, schetterde het „eikenhout is eikenhout" uit de blaasinstrumenten van het harmonie-orkest der staats mijn Emma, dat zich in de tuin had opgesteld. Een regenbui haalde een streep door de rekening, maar slechts ten dele, want later brachten de vijf tig musici met hun zwarte, witbe- pluimde mutsen, in de Oranjerie z.elf nog wat kapelmuziek ten gehore. In tussen was de voorstelling met de heer Toon Schrijnen uit Venlo als confe rencier, ingeleid door Flipje Houben (zoontje van de Commissaris van de Koningin in Limburg), die, van tijd tot tijd sierlijk gebarend met zijn hoge hoed, de Prins dank bracht voor zijn vriendelijkheid het cabaret naar Soest dijk te nodigen. Met dans, muziek en Limburgse voordracht werd het programma voort gezet. De prinsessen Beatrix en Irene werden onthaald op bloemen en een verrassingspakket door twee meisjes van de Limburgse boerderij, waar zij dit voorjaar hadden gelogeerd. Óp het door een microfoon gegeven st^rtsig- naa] „voorwaarts, marsch" van de Prins kwam de „Marotte kapel" uit de tuin binnen marcheren, trouw salue rend met de rechterhand aan de lin ker wang, lange feestmutsveren wap perend achter zich aan Veel succes h-d een parodie van „Dichter und Bnuer" waarmee de gelijkenis der amusements muziek van 1850 met die van 1950 werd geaccentueerd De linkervleugel van de Engelse ar beiderspartij die wordt aangevoerd door Bevan, heeft gisteren nieuwe voorstellen bekendgemaakt, waarmede de aanhangers van Bevan willen trach ten hun macht in de Britse arbeiders partij te vergroten. De voorstellen zijn geplaatst op de agenda van de jaar lijkse bijeenkomst van de afgevaardig. den deT partij, die in de loop van deze maand zal worden gehouden De linkse socialisten zullen o.m ver- anderingen in de partijwetgeving voor stellen, om de macht van het grote vakverbond van de Labourpartij te beteugelen en meer macht te geven aan de 660 plaatselijke arbeiderspartijen, waai Bevan's aanhang het grootst is. Verder willen zij verstrekkender voor stellen doen ten aanzien van de natio nalisatie zoals die mlangs door het huidige uitvoerend' comité in een nieuw tienjarenplan van de socialisten is uitgestippeld De agenda bevat 401) amendementen op dit plan waarondei 40 amendementen die aar dringen op meer controle van staatswege.

Alkmaarsche Courant | 1953 | | pagina 1